#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2011 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχασε την μπάλα ο Γιώργος



Όπως ακριβώς είχαμε προβλέψει, ο πρωθυπουργός, αυτή την κρίσιμη ώρα, δεν στάθηκε και πάλι στο ύψος των περιστάσεων.

Οδηγίες προς ναυτιλομένους, αντί για στόχους και πολιτικές πρωτοβουλίες, έδωσε στους υπουργούς που συμμετείχαν στο τρίωρο άτυπο υπουργικό συμβούλιο επίλυσης των μεταξύ τους διαφωνιών.

Φυσικά δε θα του υποδείξουμε εμείς αν θα  κάνει εκλογές ή ανασχηματισμό, αν θα διώξει τον ένα και θα φέρει τον άλλο, αλλά περιμέναμε τουλάχιστον να δείξει λίγο πυγμή και να μαζέψει το σκορποχώρι του. Να  στείλει ουσιαστικά μηνύματα όχι τσιτάτα για να τα παίξουν αύριο οι κυβερνητικές εφημερίδες.

Ομως, όπως και χθες γράφαμε, ηγέτης δε γίνεσαι, γεννιέσαι.

Οι πρώτες πληροφορίες από το υπουργικό συμβούλιο κάνουν λόγο για μια συνεδρίαση που επιχειρήθηκε να γίνει μια αυτοκριτική αλλά χωρίς ουσία. Ο κ. Παπανδρέου συνέστησε αλληλεγγύη στους υπουργούς και αποφασιστικότητα στη λήψη των αποφάσεων. “Σήμερα αποφασίζουμε να πάμε μπροστά” τόνισε ο πρωθυπουργός λες και αυτό δεν το έχει ξαναπεί. Ξαναείπε ότι θέλει να αλλάξει την Ελλάδα, ξαναμάσησε τα περί οδικού χάρτη για την έξοδο από την κρίση και άλλες τέτοιες κουβέντες του

καφενείου.Ο κόσμος περίμενε ότι θα τραβήξει τα αυτιά των υπουργών του, ότι θα διώξει τα βαρίδια και θα δώσει μια νέα πνοή στην κυβέρνηση, ότι θα δείξει στον κόσμο ότι δε “μασάει” προκειμένου να... σώσει την Ελλάδα. Αντ' αυτού ευχολόγια και μια λογική που στην αγοραία γλώσσα λέγεται “τους έκανε τα μούτρα κρέας”.

Οσο για τους υπουργούς του, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα περιμένουν κανένα θαύμα. Αλλά θαύματα από ποιον; Αφού οι ίδιοι είναι αποτυχημένοι και δεν έχουν τη στοιχειώδη ευθιξία να παραιτηθούν, τι να περιμένει κανείς.

 

Στελέχη του Μαξίμου έλεγαν ότι αυτές τις ημέρες «όλοι οι υπουργοί βρίσκονται υπό αξιολόγηση από την τρόικα» (!!!), επομένως το προσεχές 10ήμερο δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/05/2011 22:58:08

    Μετά από ένα χρόνο άγριας λεηλασίας των κόπων των Ελλήνων περιμένουμε απολογίες.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Orestios 10/05/2011 23:09:18

      Σε λαικο δικαστηριο η ειδικο?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Loretta 10/05/2011 23:15:54

        Σε έκτακτο

  2. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 10/05/2011 23:24:17

    Όταν "χάνεις την μπάλα", το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πέσεις κάτω, να πιάσεις το πόδι σου, να προφασισθείς θλάση και να ζητήσεις αλλαγή.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 23:35:19

    Ποια μπαλλα...
    πες το κουπι, το ποδηλατο, το κολαν, το γυαλι, τα σνικερς.. τον οδικο χαρτη ( τον τυπωμενο! )...
    Ποια μπαλλα?? αν του δωσεις μπαλα θα ξαπλωσει πανω να κανει τρετσινγκ.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 23:38:20

      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
      στρέτσινγκ!!!!!!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 23:44:55

    Στη φωτο.. ο ΠΑΠΑΚ βγαζει το κουκουτσι και οπουν ναναι θα το φτυσει...
    μετα τον ταραμα που μασησε.....

    ΠΠ

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 00:01:57

      Καλό ΠΠ!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/05/2011 23:55:29

    Εχω ενα διαφορετικο σκεπτικο .... να εξηγησω..

    ΠΟΙΟΣ ειναι πιο ατυχος απο εμας με το ΓΑΠ ??? ( καποιος θα τους πει τυχερους!! δεκτο ! )

    ΠΟΙΟΣ?? ΠΟΙΟΙ???

    Οι Εξωγηινοι !! ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙ???

    Διοτι οι κοντιονοτεροι απεχουν 18 ετη φωτος!! δλδ θα μαθουν τα νεα σε 18 χρονια απο σημερα !!!.... δλδ θα δουν το ΓΑΠ σε 18 χρονια απο σημερα !!
    θα ζησουν ΠΑΣΟΚ Μνημονιου μετα απο 18 Χρονια !!!!

    ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ( για λιγο ) ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ???

    Διοτι η απαντηση τους ( αν οχι η εισβολη τους με φαποδιαστημοπλοια ) θα γινει σε αλλα 18 ΧΡΟΝΙΑ !! δλδ ειμαστε ασφαλεις για 36 χρονια ακομη !!!

    Σε 36 χρονια να ειμαστε ετοιμοι !!!! θα ερθουν... και θα τα κανουν ΠΑΣΟΚΟλιμπα!

    ΠΠ

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 11/05/2011 00:00:49

    χαχαχαχαχαχαχα

    Το ... Φαποδιαστημόπλοιο... πώς δουλεύει;

    Χααχαχαχαχαχαχαχ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 11/05/2011 00:17:24

      ειναι η εξελιξη της ηλεκτρικης γαργαλιερας που ειχαμε μικροι!!

      ανοιγουν δεκαδες μηχανικα χερια και ποδια και αρχιζουν στα φαποκλωτσιδια οποιον βρουν που επετρεψε να τους επικοινωνηθει το ΓΑΠ !!... ειμαστε λαθρομεταδοτες γ αυτους ! παραλιγο..-και δεν ειμαστε σιγουροι γαι το πολυ!!- να τους διαλυσουνε την πλανητικη συνοχη με το ΓΑΠ... εσυ τι θα εκανες στη θεση τους??

      Οταν σκασει το ΓΑΠ ως εξωπλανητικο εκει... θα παθουν πανικο !...

      ΠΠ

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 00:21:31

        Χααχαχαχαχαχ

        Να 'σαι καλά αδερφέ μου νυχτιάτικα....

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 11/05/2011 00:25:55

          Αν σκεφτεις τι εχευν δει τα ματια τους κ ακουσει τ αυτια τους απο εποχης ραδιοφωνου και τηλεορασης οι εξωγηινοι.....
          και εφτασαν στη Σημερινη Ελλαδα .....
          λιγα λεω και φανταζομαι !!! απλα ειναι μακρια !! αχχαχαααααααα

          το "καλα πλακα με κανεις!!!??" στα εξωγηινα πως να ειναι αραγες???

          ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 00:24:05

        ROFLMAO

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ierofantis 11/05/2011 00:20:25

      Χαχαχαχαχα

      Το βρήκα... Δουλεύει με κινητική ενέργεια..

      Σε αρχίζει στις γρήγορες ... Φαπ, Φαπ, Φαπ, Φαπ, και να σου, τα 300.000 χλμ/sec ταχύτητα...

  7. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 00:10:25

    Ποσες φορες "θα τη χασει τη μπαλα" και θα τη ξαναβρει ο ΓΑΠ για να τη ξαναχασει, ποσες φορες θα διαλυεται το ΠΑΣΟΚ για να ξανασυνδεθει, για να ξαναδιαλυθει παντα συμφωνα με τους τιτλους?
    Ποσες φορες θα καθωμαστε σαν μαλ... να περιμενουμε τι? Ποτε η ΝΔ θα παει στο 5% αφου κανεις δε κανει τιποτε?

  8. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 11/05/2011 00:13:07

    Τα Φαποδιαστημόπλοια πρέπει μάλλον να είναι το αντίμετρο στο Φόρο Ακίνητης Περιουσίας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φυγόκεντρος 11/05/2011 00:38:49

      Φυγοκεντρικο Φαποκλωτσιδι !!... με φορα που λενε !! χαχα

      ΠΠ

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 11/05/2011 00:59:42

    Eχω πιει μισο μπουκαλι καρντου και δεν ξετσιτωσα ακομα,τι ειναι αυτοι ρε θα μας στειλουν στα πολυ βαρεια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ NIK THE GR 11/05/2011 01:29:07

      Αψέντι, να βλέπεις την Τίνα Ναόμι και τον ΓΑΠ Σούπερ Γκούφυ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ TopGunZ 11/05/2011 01:52:15

        The Green Fairy

  10. δημης avatar
    δημης 11/05/2011 01:30:35

    ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ.....ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ.......
    -ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΕΣ;;;;;;;;;;
    ΜΠΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΣΙΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΒΑΦΟΥΝ....

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/05/2011 01:50:42

    Απλά μπερδεύεται δεν χάνει την μπάλα αλλά η μπάλα φταίει:

    -δεν έχει gps να του δώσει σήμα
    -δεν του στέλνει mail να του πει που είναι
    -ακόμα και να την βρει είναι στρογγυλή και δεν έχει άκρη να την πιάσει

    Μην τον κατηγορούμαι για όλα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 11/05/2011 01:53:41

      lol

  12. Aeroporos avatar
    Aeroporos 11/05/2011 09:10:51

    Το GAP είναι πρωθυπουργός της Ελλάδας και σείς λέτε ότι θέλετε !!!!
    Υπάρχει πάντως, κάποιος που θα τον προσλάμβανε στην επιχείρησή του, Αναρωτίεμαι!!!!!

    Το ωραίο όμως είναι ότι όλοι αυτοί που μου το παίζουν Μεγαλοστελέχη (Παπουτσής , Διαμαντοπούλου Καστανίδης, Χρυσοχοίδης Βένι κλπ) κάθονται σαν τις Κότες και συνφωνούν σε όλα.

  13. Pluto avatar
    Pluto 11/05/2011 09:16:16

    Μην βαυκαλίζεσθε με τα απερίγραπτα χάλια του ΠΑΣΟΚ!
    Θυμίζετε τους Βουρβώνους της Παλινόρθωσης, για τους οποίους ο Κάρολος (αυτός με τα πολλά γένια) παρατηρούσε ότι "δεν έμαθαν τίποτα ,δεν μετάνοιωσαν γιά τίποτα"...
    O Aντώνης είναι αιχμάλωτος ενός σάπιου κόμματικού μηχανισμού καί πολιτικού προσωπικού,που ευθύνονται εξ ίσου με το ΠΑΣΟΚ γιά την κατάντια της χώρας. Γι` αυτό παίρνει 20% καί Κωλοτούμπας 7%. Ποιά αυτοδυναμία;;;Ούτε με τρεις διαδοχικές αναμετρήσεις…Αντε καί την πηρε!Πώς θα κυβερνήσει;;Θα τον ξεσκίσουν αντίπολιτευόμενοι καί συμπολιτευόμενοι!Ο Τσώρτσιλ έλεγε : " απέναντί μας οι αντίπαλοι καί οι εχθροί ανάμεσά μας”. Ισχύει απολύτως για την ΝΔ!Αν γίνει διακοπή ηλεκτρικού για 20 λεπτά,όταν ξανάρθει το ρεύμα Αντώνης καί Χρύσανθος θάχουν καρφωμένα από 7-8 μαχαίρια πάνω τους….
    Χρειάζεται πορεία προς τον λαό πέρα από από κομματικούς διαχωρισμούς,στράτευση των αρίστων…Αντ` αυτών Δήμας καί λοιποί…
    Πού πάς ρε Καραμήτρο…

    • perastikos avatar
      perastikos @ Pluto 11/05/2011 10:05:31

      αδελφε εχεις δικιο επι της ουσιας... τον Αντωνη θα τον "στησουν" πριν ακόμα γινει πρωθυπουργός με το εκβιαστικο διλημμα ή υπογράφεις για το νεο μνημόνιο (οπότε νομιμοποιείται εμεσα και το πρώτο) ή δεν εκταμιευεται η δόση του Ιουνίου (που ειναι 12 δισεκ.). Οποτε η χωρα θα βρεθεί πραγματικά προ οικονομικού αδιεξοδου χειρότερο απο τον περσινο Μαη...
      Αμεσως, ο ΓΑΠ με όλο το διαπλεκόμενο σύστημα που τον στηρίζει και απο το παρασκήνιο οι τροικανοι που θέλουν να νομιμοποιήσουν το μνημόνιο, θα πέσουν να τον κατασπαράξουν, κατηγοροντας τον οτι κινείται με γνωμονα τα προσωπικά κινητρα και οχι για το συμφέρον της χωρας και θα τον στοχοποιησουν ως υπεύθυνο για τίς εξελίξεις, παρασύροντας και μερικά ακομα εκατομμυρια αφελών ελλήνων... δηλαδή ο ΓΑΠ απο κατηγορούμενος θα βρεθεί κατήγορος!
      Θα κάνει ταχα οτι παραιτείται γιατί αγωνιζεται μόνος ενω η αξιωματικη αντιπολιτευση ειναι ανευθυνη και υποσκάπτει με την συμπεριφορά της το μελλον της χωρας και θα απειλησει με εκλογές βαζοντας αναλογο διλημμα με αυτων των δημοτικών.
      Δυστυχως το εκβιαστικο αυτο διλημμα ειναι ανυπερβλητο και σε εμάς μενει να στηρίξουμε τον Σαμαρά οχι μόνο με λόγια αλλά και με εργα. Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να ξεπεραστεί, ειλικρινά δεν ξέρω... Οποιος εχει ρεαλιστικές προτάσεις ας τις καταθέσει αμεσα!
      Οσο για τον Δημα μπορω να σου πω οτι ο ανθρωπος ειναι καθαρός και εχει γνωσεις και εμπειρίες αλλά σε επίπεδο διοικητικών ικανοτητων ειναι πολύ καλός για πρωτοκλασσατη υπουργική θέση ή διοικητού τράπεζας. Ειναι "λιγος" για προεδρος κομματος ποσο μάλλον για πρωθυπουργος!
      Ακου τι σου λεω. κατι ξερω επι του συγκεκριμένου...

  14. perastikos avatar
    perastikos 11/05/2011 09:23:16

    το παιντι δεν κανει ουτε για την θέση του Δρούτσα!