#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2012 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχασε η Βενετιά βελόνι και η ΝΔ τους ... διαγραφέντες

 Ποιούς ενδιαφέρει ο ... επαναμαντρισμός των διαγραφέντων της ΝΔ;



Ειλικρινά πολύ θα ήθελα να γνωρίζω σε τι ομνύουν οι κοινοβουλευτικοί μας άνδρες και γυναίκες επι τη αναλήψει των καθηκόντων τους, εκτός απο το να διαφυλάττουν όπως αυτοί εννοούν το σύνταγμα και τους νόμους της Πατρίδας. Ομνύουν και στην προσωπική τους βολή και προβολή;

Γιατί η απορία; Για το σκεπτικό των δεν ξέρω κι εγώ πόσων βουλευτών διαγραφέντων και δηλωσιών, ένθεν κακείθεν των πτερύγων της βουλής. Και για μεν το ΠΑΣΟΚ, που ψάχνει αρχηγό της στρατιάς των νεκρών του, το κατανοώ. Αποτελεί δείγμα εσωκομματικού ψαξήματος και τοποθετήσεων ενόψη της μετα ΓΑΠ εποχής.

Στη ΝΔ όμως; Μετά τον ψευτοτσαμπουκά όπως αποδείχτηκε του «σθεναρού» ΟΧΙ στο αναγκαστικό δεύτερο Μνημόνιο και αμα τη διαγραφή τους, ΝΑΙ σε όλα και σε αυτά που ίσως δεν τους ζητήθηκαν. Ένας τσαμπουκάς, που ως φαίνεται είχε σχεδιαστεί εκ των προτερων, ας τραβήξουμε το χαλί στον αρχηγό, είμαστε χίλιοι δεκατρείς, τι θα μας κάνει, τολμάει να διαγράψει το ένα τέταρτο της κοινοβουλευτικής ομάδας; Και όταν ο αρχηγός το εννοούσε και είδαν «έκπληκτοι» οτι δεν έπαιζε τις κουμπάρες, άρχισαν οι δηλώσεις επαναπατρισμού και επανένταξης, καθότι διαχρονική η ρήση του Ευ. Αβέρωφ για τα πρόβατα έξω απο το μαντρί και τον λύκο. Και επειδή οι περισσότεροι πάντα σε μαντρί έμαθαν να λειτουργούν, υπό τσοπάνη τον οποίο πάντα ήθελαν να υποκαταστήσουν, μερικοί δε και να αντικαταστήσουν (!), αμετροεπέστατα, το έχουμε δει το έργο πολλάκις, μόλις βρέθηκαν στο ανοιχτό λιβάδι τα έχασαν. Και άρχισαν οι δηλώσεις μετανοίας!!

Μετάνοια όμως σε τι;

Στο ότι δεν ψήφισαν το Μνημόνιο, επειδή ίσως δεν το διάβασαν και δεν κατανόησαν οτι αν δεν το ψήφιζαν, κατά δηλώσεις Λαγκάρντ, θα κουνούσαν μαντήλι στην ευρωπαική προοπτική της χώρας και στις αρχές του κόμματος υπό την σημαία του οποίου εξελέγησαν;

Στο ότι δεν υπήκουσαν τον αρχηγό, καθότι ας κάνουμε και λίγο τσαμπουκά, είμαστε πολλοί, ανεβάζουμε τις μετοχές εσωκομματικά, και με την εξουσία ante portas μπορεί και να καβαντζάρουμε κανένα υπουργείο, άντε υφυπουργείο στη χειρότερη, παρακάτω δεν πέφτουμε;

Στο ότι απεμπόλισαν τόσο ανόητα την πανεύκολη επανεκλογή τους, την συνεχιζόμενη κοινοβουλευτική τους παρουσία και τα προνόμια που την διέπουν τώρα που το κόμμα τους καβαντζάρει με πρωτιά ένα επιπλέον μπόνους 50 εδρών;

Γιατί εκπλήσσομαι άραγε;

Εάν δεν είχαν την πολιτική οξειδέρκεια και το αισθητήριο να κατανοήσουν οτι τη δεδομένη στιγμή το πατριωτικό χρέος προέτασσε ΝΑΙ στην Ευρώπη και κερδίζω χρόνο, γιατί να με εκπροσωπήσουν ξανά;

Εάν ήθελαν να παίξουν σε τόσο κρίσιμες στιγμές προσωπικά παιχνιδάκια και να αναδείξουν προσωπικές ομάδες και ατζέντες, γιατί να με εκπροσωπήσουν ξανά;

Εάν το προσωπικό τους όφελος και βόλεψη είναι πάνω απο οποιαδήποτε έννοια αξιοπρέπειας, γιατί να με εκπροσωπήσουν ξανά;

Επειδή λοιπόν το κυρίως ζητούμενο σήμερα είναι η απόδραση μας από ένα μοντέλο κοινωνίας που υπέθαλψε τα παραπάνω φαινόμενα και οδηγηθήκαμε εδώ που οδηγηθήκαμε, καιρός είναι να δούμε χωρίς κομματικά γυαλιά το αύριο. Όχι μιά απο τα ίδια.

Ο χρόνος τρέχει, το τρένο ήδη πέρασε και εμείς αγκομαχώντας και ασθμαίνοντας προσπαθούμε να πιάσουμε την ουρά του.

Η ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά απέδειξε οτι αποτελεί την μία και μόνη αξιόπιστη επιλογή.

Τόλμησε τα δύσκολα. Τα πολύ δύσκολα. Ίσως και ανυπέρβλητα. Με τεράστιο κόστος. Και συνάμα προοπτική! Αυτή της ευρωπαικής κατεύθυνσης της Ευρώπης των λαών.

Ναι, ειλικρινά πιστεύω οτι η ελληνική περίπτωση άρχισε να ξυπνά μια άλλου είδους ευρωπαική φιλοπατρία.

Είμαστε όλοι Έλληνες.

Η συνέχεια προσεχώς...

Heaven

ΥΣ. Όλα τα προηγούμενα ισχύουν με ή χωρίς δηλωσίες, οψέποτε επαναμαντριστούν! Ελαχιστότατη η σημασία τους! Άλλωστε έχουν τόσο βαρύγδουπα αυτοακυρωθεί...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pirandello avatar
    pirandello 01/03/2012 15:39:32

    Heaven...ραντεβού στον Παράδεισο!!!
    Το δίσεκτο θα φταίει, δεν εξηγείται αλλιώς

  2. Wolf avatar
    Wolf 01/03/2012 15:52:37

    Heaven ...Respect!!!
    Εξαιρετικό. Προσυπογράφω!!!

    • pirandello avatar
      pirandello @ Wolf 01/03/2012 16:19:24

      Τι εξαιρετικό wolf πλάκα μας κάνεις;
      Το κείμενο είναι ακατάληπτο, ειδικά ως προς τα συμπεράσματά του.
      Το βρήκαμε το παραμύθι, διαβάζουμε 5-10 ωραίες προτάσεις, αποθεώνουμε τον γράφοντα. Δεν μας ενδιαφέρει τι λέει, αλλά το ύφος και οι πομπώδεις εκφράσεις...

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ pirandello 01/03/2012 16:25:25

        έτσι είναι αν έτσι νομίζετε, κε Πιραντέλλο!

        εμένα πάντως μου αρέσει, προσυπογράφω και συμφωνώ με τον Λυκο!!
        αυτός άλλωστε ξέρει! αφού αυτός θα φάει στο τέλος και τα πρόβατα...

        • pirandello avatar
          pirandello @ Κωσταντινος Π. 01/03/2012 16:37:47

          Δυνατά πολιτικά επιχειρήματα, έχω μείνει άφωνος...
          Και βέβαια συμφωνείς με τον λύκο, αφού ανήκετε στην ίδια κομματική καμαρίλα, οπότε χάρισμά σας και τα πρόβατα...

          • Κωσταντινος Π. avatar
            Κωσταντινος Π. @ pirandello 01/03/2012 16:42:51

            το ήξερα ότι θα μείνετε άφωνος, γι' αυτό άλλωστε το έγραψα!

            όσα πρόβατα δεν φάει ο λύκος (έχει και αυτός τα όρια του) σας τα επιστρέφω!

    • Kostas avatar
      Kostas @ Wolf 01/03/2012 18:55:39

      Τα λέει ο pirandello. Αλλά , μήπως αυτά τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ επί του αυτού θέματος, καθιστά εαυτούς επίορκους; Διαφορετικά, η εκ των υστέρων μετάνοια μήπως δηλώνει ανεπάρκεια - αδυναμία κρίσης; Εκείνο που καταλαβαίνω είναι οτι η βουλή κατάντησε γυμναστήριο , όπου ο καθένας παρουσιάζει πρόγραμμα κυβιστήσεων. Και εμείς θέλουμε βουλευτές με σταθερή άποψη, όχι κωλοτουμπάνθρωπους.

  3. Y. avatar
    Y. 01/03/2012 15:52:47

    Εδώ δεν ήξερε ο ίδιος ο αρχηγός και οι τριγύρω του πόσοι θα είναι, και ξέραν αυτοί?. Και στη δεύτερη φάση, έσπασε το μπλοκ?
    Πολύ συνομωσία σ’αυτό το κόμμα...τσ τσ τσ. Μήπως κάπου αλλού πρέπει να γίνει το ψάξιμο? Κάτι για κίνηση των πέντε π.χ.?
    Και μήπως κάποιοι συνυποψήφιοι επωφελούνται, και γίνονται Ηρακλείς?

  4. Kennan avatar
    Kennan 01/03/2012 16:03:29

    Εσύ "Υ" που τα ξέρεις όλα, θεωρείς δηλαδή ότι έκαναν ανταρσία 21 βουλευτές με την μια τυχαία; Οτι δεν ήταν οργανωμένο το πράγμα; Οτι δεν κινήθηκαν μυστικά; Οτι δεν υπονομεύουν τον Σαμαρά και έψαχναν την καλύτερη στιγμή για να εκδηλωθούν;

    Και για να καταλάβεις: Ανέμεσα στους 21 είναι και κάποιος που τον είχαν ξεσκίσει για σκάνδαλα επί της υπουργίας του. Εγώ λέω οτι είναι αθώος. Γιατί όμως εκείνοι που του πετούσαν λάσπη τότε, τον εκθειάζουν τώρα καθημερινά ως σιωστό πατριώτη και πολιτικό;

    • Y. avatar
      Y. @ Kennan 01/03/2012 18:39:21

      Κατ’ αρχ’ας, εν οίδα, ότι ουδέν οίδα. Εκτιμήσεις κάνω, και τις γράφω ως τέτοιες (μετά όποιας επιχειρηματολογίας βεβαίως, βεβαίως)
      Από κει και πέρα, επειδή υποθέτω μιλάς για το Μαρκόπουλο (..που κακώς δεν τον αναφέρεις, αν έχεις το θάρρος της γνώμης σου), το να κατόρθωσε να ομαδοποιήσει όλους τους υπόλοιπους, όχι μόνο χλωμό αλλά αδύνατο το βλέπω. Πιστεύω ότι ενήργησαν αυτόβουλα, και ο καθείς για τους δικούς του λόγους, όχι όμως ομαδοποιημένα όπως γράφεται

  5. "ΚΟΙΝΩΝΙΑ" avatar
    "ΚΟΙΝΩΝΙΑ" 01/03/2012 16:05:21

    Μετά την αναγγελία της ίδρυσης πολιτικού κόμματος από τον κ. Καμμένο και τις θέσεις που αυτό διακηρύσσει έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής:
    Θα θέλαμε καταρχάς να ευχαριστήσουμε τον κ. Καμμένο, διότι προωθεί τις βασικές αρχές της «ΚΟΙΝΩΝΙΑ» οι οποίες έχουν καταγραφεί τόσο στο «Πολιτικό Όραμα» της Παρατάξεως, όσο και στην εφημερίδα της εδώ και αρκετά χρόνια. Αναφερόμαστε συγκεκριμένα στον ρόλο της Ορθοδοξίας στην πορεία του Έθνους μας, στην ανεξιθρησκία που πρεσβεύουμε, στην απαίτηση της τιμωρίας των καταχραστών του δημοσίου χρήματος και την δήμευση των περιουσιών τους, στην διεκδίκηση από την Γερμανία των κατοχικών δανείων και των πολεμικών αποζημιώσεων, στον άμεσο καθορισμό της ΑΟΖ, στην ανάδειξη νέων γεωπολιτικών συμμαχιών προς τα συμφέροντα της Χώρας…

    Όλα τα ανωτέρω είναι από τις βασικές ιδεολογικές συνιστώσες και πολιτικές θέσεις της Παρατάξεώς μας, η οποία ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 2008. Αν όμως ο κ. Καμμένος ενδιαφέρεται για τα Όσια και τα Ιερά του Έθνους θα μπορούσε να τα αναγνωρίσει στην «ΚΟΙΝΩΝΙΑ», την μοναδική πολιτική παράταξη με τόσο ξεκάθαρο ιδεολογικό στίγμα.
    Μήπως όμως ενδιαφέρεται μονάχα για το προσωπικό του συμφέρον και οικειοποιείται τις θέσεις μας, επειδή αναγνωρίζει την ορθότητά τους και την απήχηση που μπορεί να έχουν σήμερα στον Ελληνικό λαό; Μήπως αυτός με τα οικονομικά μέσα που διαθέτει και την προβολή από τα ΜΜΕ που ήδη έχει ως βουλευτής, αλλά και αυτήν που μπορεί να αγοράσει, μπορεί να περάσει τις θέσεις μας ως δικές του σαν να μην έγινε τίποτα;
    Ο κ. Καμμένος και οι υπόλοιποι πολιτευτές που μαζεύονται στο κόμμα του έχουν παρελθόν. Έχουν υπάρξει σημαίνοντα στελέχη, κυρίως της Ν.Δ., η οποία έχει τη βασική ευθύνη μαζί με το ΠΑ.ΣΟ.Κ για την κατάντια της Χώρας μας. Ήταν ο ίδιος βουλευτής και στήριζε για χρόνια με την παρουσία και την ψήφο του, πολιτικές επιλογές οι οποίες μας οδήγησαν ως εδώ. Θεωρεί άραγε, ότι επειδή το τελευταίο διάστημα διαφοροποιήθηκε και λέει αρκετά πράγματα με το όνομά τους, παίρνει άφεση αμαρτιών, τόσο αυτός όσο και οι άλλοι που θα συμπορευθούν μαζί του; Δε θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί ότι απλά ελίσσονται βλέποντας την κατάρρευση του πολιτικού συστήματος που ταχύτατα επέρχεται και αναζητούν τη σωτηρία τους προσπαθώντας να στηριχθούν στα ιδανικά του Γένους, τα οποία όλοι οι Έλληνες θυμούνται και ανακαλούν στις δύσκολες στιγμές; Εύχομαι να έχει ειλικρινά μεταστραφεί και η Παναγία, την οποίαν επικαλείται, να τον φωτίσει, ώστε να μην καταντήσει ένας νέος Καρατζαφέρης, στην θέση του τελείως απαξιωμένου στις συνειδήσεις των πραγματικών Ελλήνων, Καρατζαφέρη.
    Το πρόβλημα δεν είναι η δημιουργία «νέων» κομμάτων – συνήθως από αποκόμματα
παλαιοτέρων– που με έναν αντιμνημονιακό λόγο προσπαθούν να επωφεληθούν από την κατάρρευση του δικομματισμού. Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελληνικός λαός εξακολουθεί να λειτουργεί με βάση αυτό που του πλασάρουν τα ΜΜΕ και όχι με τη λογική και την ανήσυχη κριτική σκέψη. Σε κάθε περίπτωση, ο λαός μας πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός, αλλιώς θα συνεχίσει να είναι ο «πάντα ευκολόπιστος και πάντα προδομένος».

    Γραφείο Τύπου Πολιτικής Παράταξης ΚΟΙΝΩΝΙΑ

  6. αλεξης_α avatar
    αλεξης_α 01/03/2012 16:07:57

    Το παραπανω αρθρο βοηθα στη συσπειρωση της ΝΔ? Η μηπως προσφερει οτιδηποτε στον τοπο?ακομα κ (όταν) εχεις δικιο πρεπει να μαθεις πως να το εκφραζεις

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/03/2012 16:24:16

    Και λίγα λες Heaven. Αρκετά πια με τα πολιτικά ρετάλια της μεταπολίτευσης, είναι ευκαιρία να ξεμπερδεύουμε με δαύτους μια και καλή. Εδώ το ζητούμενο είναι πως θα καθαρίσει και η υπόλοιπη παλαιοκομματική μούχλα που έχει πιάσει τόσα χρόνια η παράταξη, όχι αν και πότε θα επιστρέψουν οι αναξιοπρεπείς μεταμεληθέντες επαίτες ενός ξεροκόμματου εξουσίας.

    ΥΓ. Μετά του κ@λου πλέον καταγράφονται και του Ναι τα εννιάμερα…

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Τιγράνης 01/03/2012 16:28:39

      Του Όχι ήθελα να πω...

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ Τιγράνης 01/03/2012 16:38:01

        Οχι, Ναι μπερδευτηκαν και αυτοι οι ιδιοι!!!
        για μας δεν συζητάω, στο στοιχημα τους παιζουμε καθε φορα!

  8. Tassos avatar
    Tassos 01/03/2012 16:53:37

    Για να δείτε την γελοιότητα των ανταρτών της φακής, είχε γράψει ο Φάκτορας ότι ένας από αυτούς κραύγαζε "εγώ θα ρίξω τον Σαμαρά" :-) Δώσε ρε Φάκτορα το όνομά του να τον αρχίσει η Βάση στις σβουνιές. Πάντως ένα κόμμα με Κουντουρά, Βόζενμπεργκ και πάνω απ' όλα ΤΣΑΜΠΙΚΑ θα σάρωνε. Εκφράζει την σύγχρονη σκληρά εργαζόμενη Ελληνίδα.

    • Alilouia avatar
      Alilouia @ Tassos 01/03/2012 17:38:03

      Την ΑΝΕΡΓΗ Ελληνίδα αποτέλεσμα της συγκυβέρνησης Ν.Δ-ΠΑΣΟΚ και των σωτήριων(τρομάρα σας) μνημονίων ποιος την εκφράζει ;

      Σοβαρευτείτε μερικοί και το ταξί μεγάλο θα σας είναι στο τέλος !

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Alilouia 01/03/2012 18:37:07

        Μάλιστα. Δηλαδή μας γράφετε ότι δεν φταίει η κυβέρνηση δύο ετών ΠΑΣΟΚ για την ανεργία, αλλά η τραβεστί συγκυβέρνηση των τριών μηνών? Και θέλετε να μη σας πάρουμε με τις (ηλεκτρονικές) πέτρες? Λίγη σοβαρότητα επιτέλους!!!

  9. Σταύρος Κούβαρης avatar
    Σταύρος Κούβαρης 01/03/2012 17:51:50

    Θέλετε να πείτε ότι υποπροϊόντα τύπου Αβραμόπουλος, Αρης και λοιπά ψοφοειδή, που είπαν ΝΑΙ, αποτελούν την ελπίδα του λαού και του Έθνους; Αδέλφια, σκεφτείτε το, στο κάτω κάτω ο Ιωάννης Μεταξάς που είπε το μεγάλο ΟΧΙ τί ήταν; ψευτοτσαμπουκάς;

    • factorx avatar
      factorx @ Σταύρος Κούβαρης 01/03/2012 17:54:45

      Με συγχωρείς τώρα, η κ. Κουνουρά τι σχεση έχει με τον Μεταξά;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ factorx 01/03/2012 20:20:22

        Πνευματική;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Σταύρος Κούβαρης 01/03/2012 18:39:36

      Ο Μεταξάς δεν είπε "ΟΧΙ". Είπε "αυτό σημαίνει πόλεμος" σε ελεύθερη μετάφραση από τα γαλλικά. Το "ΟΧΙ" ήταν σημαίνον. Ακριβώς και εδώ, το "ΝΑΙ" σημαίνει "ΟΧΙ" στην εξαθλίωση και πλήρη περιθωριοποίηση της χώρας προς όφελος των αρπακτικών και των πολιτικών καιροσκόπων και των αφεντικών τους (όπως ευτραφής νεόκοπος αρχηγίσκος που κόπτεται να πληρωθούν από ότι φαίνεται κάποια CDS).

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ TopGunZ 01/03/2012 19:05:50

        αγαπώ TopGunZ σφόδρα όμως...(και δεν είναι ειρωνεία)

      • ano-kato avatar
        ano-kato @ TopGunZ 01/03/2012 22:04:22

        Αυτό άλλο πάλι... το ΝΑΙ να σημαίνει ΟΧΙ και το ΟΧΙ να σημαίνει όλα όσα σέρνερτε στους 21.Καλά λέω ότι κάτι έχετε πάθει αλλοιώς δεν εξηγείται το φαινόμενο.

  10. bill avatar
    bill 01/03/2012 18:06:33

    θα μπορούσε να είναι και:

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/03/2012 18:38:24

    Οταν αντιδρούν με τόση ελαφρότητα σε ένα τόσο κρίσιμο ζήτημα για τη χώρα, έρμαια της προσωπικής τους μωροφιλοδοξίας, ποιά βοήθεια και ποιά στήριξη θα δώσουν στο μέλλον στον πρόεδρο, αλλά και στους πολίτες που τους εμπιστεύτηκαν; Οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και αυτό που χρειαζόμαστε είναι ανθρώπους με πίστη και ψυχική δύναμη. Αυτοί αποδείχθηκαν πολύ μικροί και πολύ λίγοι. Heaven, υπογράφεις το αυτονόητο.

  12. Βασιλης avatar
    Βασιλης 01/03/2012 18:44:38

    Oλα ωραια και καλα. Αλλα αυτο το Ναι σημαινει μειωσεις μισθων, συνταξεων , απολυσεις, μισθος νεου κατω των 25 ετων 440 ευρω, μισθος 4ωρης απασχολησης 220 ευρω!!!!
    Για το μαντρι και ποιους ενδιαφερει δεν ξερω...

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ Βασιλης 01/03/2012 20:10:55

      ενώ με το ΟΧΙ οι μισθοί των νέων κατω των 25 ετων θα πήγαιναν στα 1440 ευρω, και ο μισθος 4ωρης απασχολησης στα 1220 ευρω!
      ξυπνήστε! δεν υπάρχουν πλεον λεφτα!!!
      κάποιοι τα φάγανε!!!!

  13. ano-kato avatar
    ano-kato 01/03/2012 21:59:23

    Ενώ με τον Λυκουρέντζο και τον Κεδίκογλου.....απ΄το πιλοφόρι στην βουλή !!!!!!!!!!

  14. ano-kato avatar
    ano-kato 01/03/2012 22:16:09

    Εσύ Κατερίνα μου εντάξει όλα;Μισθός σύνταξη δεν ξέρω τι παίρνεις αλλά μάλλον δεν σε ακούμπησε τίποτε από τα μέτρα.Αλλοιώς από κάπου αλλού συμπληρώνεις την χασούρα.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ ano-kato 02/03/2012 03:00:09

      εγώ ανω-κάτω δουλευω τρεις, ακους τρεις (!) δουλειές για να τα φέρω βόλτα. Δυο κανονικές και την τρίτη το σαββατοκύριακο! δεν κάθομαι να κλαίω και να μιζεριάζω με τους ηλίθιους που μπλεξαμε!
      ο σώζων εαυτόν σωθήτω!
      πάντως λεφτά να βρέξει ο θεός δεν περιμένω!

  15. juliet avatar
    juliet 01/03/2012 22:19:04

    Οχι μόνο τα φάγανε αλλά μας κάνουν και τους ήρωες ότι πονάνε ,ματώνουν για μας τους άνομους και άφρονες Ελληνες.Φάγανε ,φάγανε,φάγανε.......

  16. Βασιλης avatar
    Βασιλης 01/03/2012 22:36:47

    Τα ΝΑΙ τα λενε οσοι κυβερνουν και χρεωνονται και το κοστος.
    Τωρα το ποιος τα εφαγε απο τον μισθωτο και αυτο ειναι γνωστο πια...μετα την ψηφιση του Μνημονιου2...και σιγουρα δεν ειναι ο Καραμανλης.
    Τωρα γιατι κοιμαμαι εγω και οχι εσυ, αυτο ειναι μεγαλη ιστορια και δυστυχως προσωπικη(μπορει να εχεις και δικιο)...
    Εδω που φτασαμε ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες που του αναλογουν..
    Οσο για τους βασικους μισθους ...και λιγο τους κοψανε πιλοτος και συγκυβερνητης...απ οτι φαινεται αντεχουμε κι αλλο...ημαστε αξιοι της μοιρας μας.
    ΞΥΠΝΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕ..
    ΑΑΑ... και κατι ακομα...Λεφτα σιγουρα υπαρχουν....τα φαγαν καποιοι αφορολογητα και τα μαντρωσαν στα καλυτερα μαντρια του εξωτερικου ,αυτα που ουτε το PSI δεν ακουμπαει, ποσο η δικαιοσυνη και μαλιστα η ελληνικη..
    Τα προβατα τωρα ας βολευτουν με χορτο και μαλιστα ας βελαζουν κι απο ευχαριστηση.

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/03/2012 23:30:47

    Αυτός που την πάτησε κυρίως είναι ο Μαρκόπουλος. Φαίνεται πως του έλειπε η πολιτική οξυδέρκεια

    • trellakias avatar
      trellakias @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/03/2012 08:30:44

      Μάλλον αυτός που την πάτησε είναι ο ελληνικός λαός που για μια ακόμα φορά έχει τους πολιτικούς που του αρμόζουν! Φαίνεται λοιπόν πως ο ελληνικός Λαός πάσχει από άνοια, από ατελείωτη ηλιθιότητα........

  18. Δικερως avatar
    Δικερως 01/03/2012 23:42:07

    Και τοτε να ζουσες,και αυτον θα τον εβριζες.
    Ο Μεταξας,καλως,μεχρι την τελευταια στιγμη,ανεχθηκε απιθανες προκλησεις(Επεισοδιο Κερκυρας,βυθιση Ελλης,κ.α.).
    Χαθηκαν ζωες,εκλαψε η Ελλαδα ολοκληρη,αλλα αυτος ΔΕΝ εβαλε την Πατριδα σε ΠΡΟΩΡΕΣ περιπετειες.
    Και τοτε να ζουσες,και αυτον θα τον εβριζες.
    Απο βλακεια,απο αγνοια,απο αγνωμωσυνη,απο προπετεια?
    Διαλεξε και παρε.

  19. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 02/03/2012 06:04:52

    Με όλη αυτή την συζήτηση με τα ναι και τα όχι θυμήθηκα ένα ανέκδοτο.
    (αν μου επιτρέπετε) :)

    Oh John please do not touch me !
    Oh John please do not touch !
    Oh John please do not !
    Oh John please do !
    Oh John please !
    Oh John !
    Oh!

  20. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 02/03/2012 22:35:36

    Γιατί τόσο δάκρυ για τους 21 αποχωρήσαντες απο τη ΝΔ.; Πριν την αποχώρηση τους τι σημαντικό είχαν προσφέρει στον τόπο και τη ΝΔ. Αν πανε σπίτι τους τι θα λειψει από τον τόπο; Μήπως το βαρυσησημαντο νομοθετικό τους έργο; Μήπως ο καινοτομος πολιτικός τους λόγος; Μήπως η ανιδιοτέλεια και η προσωπική θυσία στη χειμαζόμενη πατρίδα;
    Η μόνη αξιολογη προσφορά τους είναι η φυγή τους. Η παράταξη και η πατριδα ας τους ευγνωμομεί, αφου δεν μπορέσαν να προσφερουν με την παρουσία τους το κάνουν τώρα με την απουσία τους.