#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2011 13:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφυγε o «καλός άνθρωπος»



Πέθανε σήμερα, σε ηλικία 84 ετών, ο "καλός άνθρωπος" του ελληνικού κινηματογράφου Θανάσης Βέγγος, ο οποίος το τελευταίο διάστημα νοσηλευόταν στο νοσοκομείο "Ερυθρός Σταυρός".

Έφυγε από τη ζωή διακριτικά, έτσι όπως έζησε, παρά την φήμη του και το γεγονός ότι δημοσιογράφοι και κάμερες τον πολιορκούσαν στενά τα τελευταία χρόνια. Με τη σύζυγό του Ασημίνα, απέκτησαν δύο γιούς.

Αθόρυβος, σχεδόν ανθρωποφοβικός, ο Θανάσης Βέγγος ανήκει στους τελευταίους της γενιάς που χάρισε στη μεταπολεμική Ελλάδα άφθονο γέλιο.

Απέφευγε τις συνεντεύξεις και στις λιγοστές δημόσιες εμφανίσεις του οι δημοσιογράφοι κρέμονταν από τα χείλη του κυριολεκτικά.

Καλός οικογενειάρχης, καλός επαγγελματίας, καλός συνάδελφος αφοσιώθηκε με λατρεία στον κινηματογράφο αγνοώντας σχεδόν την μικρή οθόνη, την οποία τίμησε με την παρουσία του ελάχιστες φορές.

Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος και ο Παντελής Βούλγαρης συνεργάστηκαν μαζί του, καθώς στο πρόσωπο του βρήκαν τον αρχετυπικό άνθρωπο του λαού που σε μεγάλη ηλικία πια και έχοντας ταλαιπωρηθεί στον νεανικό του βίο γίνεται σοφός.

Ο Θανάσης Βέγγος δεν σπούδασε ηθοποιός. Υπήρξε αυτοδίδακτος. Στα ταραγμένα χρόνια του εμφύλιου υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία στην Μακρόνησο. Όταν απολύθηκε έκανε διάφορες δουλειές για τα προς τα ζην.

Από τις γνωριμίες του στο Μακρονήσι, εκείνη με τον Νίκο Κούνδουρο είναι που του χαρίζει τον πρώτο του κινηματογραφικό ρόλο στη "Μαγική Πόλη".

Αφού πήρε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μαθαίνοντας τον κινηματογράφο ως παιδί για όλες τις δουλειές στα συνεργεία, συμμετέχει σε ταινίες-σταθμούς για το ελληνικό σινεμά: "Δράκος", "Ποτέ την Κυριακή", "Κορίτσι με τα μαύρα", "Διακοπές στην Αίγινα", "Ηλίας του 16ου" "Μανταλένα".

Λίγα χρόνια αργότερα ο "Πράκτωρ Θου βου" μετατρέπει τον Βέγγο σε λαϊκό ήρωα μέσα από πολλές ταινίες με μεγάλη εισπρακτική επιτυχία, την εποχή που ο κινηματογράφος αποτελούσε την μόνη φθηνή ψυχαγωγία για τον ευρύ κοινό.



Ο Θανάσης Βέγγος γεννήθηκε στον Πειραιά, στο Νέο Φάληρο, στις 29 Μαϊου του 1927 από τον Βασίλη και την Ευδοκία Βέγγου, των οποίων ήταν και το μοναδικό παιδί. Ο πατέρας του ήταν δημόσιος υπάλληλος, εργαζόταν στην Εταιρεία Ηλεκτρισμού και ήταν ήρωας της αντίστασης. Μετά τον πόλεμο εκδιώχθηκε από τη δουλειά του, εξαιτίας των πολιτικών του φρονημάτων.

Η απόλυση του πατέρα προκάλεσε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια του Θανάση. Για πολλά χρόνια, ο μικρός Θανάσης ασχολείται με επεξεργασίες δερμάτων, και παράλληλα κάνει διάφορα μικροθελήματα στη γειτονιά του.

Ο πρώτος του μεγάλος ρόλος -μετά τις ιστορικές ταινίες που προαναφέρθηκαν- είναι στην ταινία "Οι δοσατζήδες" του 1960, με το Νίκο Σταυρίδη.

Το 1959 πήρε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηθοποιού ως εξαιρετικό ταλέντο με εξετάσεις σε ειδική επιτροπή, χωρίς να έχει αποφοιτήσει από δραματική σχολή. Η πρώτη του θεατρική παράσταση ήταν στην επιθεώρηση "Ομόνοια πλάτς πλούτς" δίπλα στους Νίκο Ρίζο και Γιάννη Γκιωνάκη, επίσης το 1959.

Τα επόμενα χρόνια, συνεργαζόμενος κυρίως με τον σκηνοθέτη Πάνο Γλυκοφρύδη, αναπτύσσει τον τύπο του νευρικού, αεικίνητου ανθρώπου, που τον καθιέρωσε, και αρχίζει να γίνεται δημοφιλής. Με ταινίες όπως "Ψηλά τα χέρια", "Χίτλερ", "Μην είδατε τον Παναή", "Ζήτω η τρέλα", "Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης" έγινε ιδιαίτερα αγαπητός στο Ελληνικό κοινό.

Η στενή σχέση του με τον σκηνοθέτη Ντίνο Κατσουρίδη τον οδηγεί στον θρίαμβο στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, το 1971 με την ταινία "Τι έκανες στον πόλεμο, Θανάση;". Κοινό και κριτική τον αποθεώνουν και αποσπά το βραβείο Α΄ανδρικού ρόλου.

Έναν χρόνο μετά, ο ρόλος του στην ταινία "Θανάση, πάρε το όπλο σου!" του χαρίζει ένα ακόμη βραβείο Α΄ανδρικού ρόλου.

Τη δεκαετία του '80 αποσύρεται από το σινεμά, κάνει λίγες βιντεοταινίες και εμφανίζεται στην τηλεοπτική σειρά "Τα Βεγγαλικά". Το 1990, πρωταγωνιστεί στη σειρά "Αστυνόμος Θανάσης Παπαθανάσης" στον ΑΝΤ-1.

Ο Παντελής Βούλγαρης φέρνει ξανά τον ηθοποιό στη μεγάλη οθόνη με το "'Ησυχες μέρες του Αυγούστου" και το "Όλα είναι δρόμος" σε σενάριο Γιώργου Σκαμπαρδώνη.



Το 1997 ερμηνεύει τον Δικαιόπολι στους "Αχαρνής" και το 2001 στην "Ειρήνη" του Αριστοφάνη, με εξαιρετικές κριτικές που κάνουν λόγο για τον αριστοφανικό Βέγγο.



Το 2002 πρωταγωνιστεί στην τηλεοπτική σειρά "Περί Ανέμων και Υδάτων".

Την ίδια χρονιά, ο δήμος Κορυδαλλού τίμησε τον ηθοποιό δίνοντας το όνομά του στο, 1900 θέσεων, δημοτικό αμφιθέατρο. Τον Οκτώβριο του 2008 ο δήμος Πειραιά μετονόμασε την πλατεία Ευαγγελισμού στο Νέο Φάληρο, γενέτειρα του Θανάση, σε πλατεία Θανάση Βέγγου. Ήταν μέλος του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών και του Σωματείου Παραγωγών.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 03/05/2011 13:23:29

    Ετσι μπράβο!

    Μόνο τιμή αξίζει για αυτόν τον "καλό μας άνθρωπο".

    Ας ειναι ελαφρυ το χώμα που θα το σκεπάσει.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 13:24:18

    Ο Θανασης Βεγγος, ο Θανασης ολων μας, ολων των γενεων... ειναι παντα στην καρδια μας.
    Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπασει. Υπεροχη ψυχη και ΑΑΑνθρωπος!!
    Μοναδικο ταλεντο.
    Θαναση σε ευχαριστω για ολες τις στιγμες γελιου και χαλαρωσης που μου χαρισες δεκαετιες τωρα. Σ ευχαριστω πολυ.

    ΠΠ

  3. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 03/05/2011 13:25:50

    Τόση φήμη, τόσο ταλέντο, τόσο τρέξιμο έριξε ο Θανάσαρος και μέχρι το τέλος της ζωής του έμενε στα Άνω Πατήσια!
    Ανυπόκριτος ανθρωπιστής και αληθινός πατριώτης, ευγενική μορφή, το κάτι άλλο!
    Πρότυπο!
    Θανάσης Βέγγος=simply the best

  4. jkr avatar
    jkr 03/05/2011 13:28:08

    Όταν έχει επικρατήσει το "τρέχω σαν τον Βέγγο" ... είναι δεδομένο ότι η μνήμη του τεράστιου αυτού Έλληνα, πραγματικού κι όχι γιαλαντζί αριστερού και πολυεπίπεδου ηθο-ποιού θα μείνει αιώνια...κάποιοι άλλοι επίσης θα ΜΝΗΜΟΝεύονται αιώνια για άλλους λόγους...εφιαλτικούς.

  5. Καλαμαράς Αντώνης avatar
    Καλαμαράς Αντώνης 03/05/2011 13:33:21

    Ο απόλυτος ΗΘΟ-ποιός!!! Θλίψη...

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 03/05/2011 13:36:42

    Αιωνία η μνήμη στον καλό μας Άνθρωπο! Θου-Βου δώσε χαιρετισμούς στον Μαπ-31!

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 03/05/2011 13:37:46

    Καλό ταξίδι Θανάση...

  8. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 03/05/2011 13:38:05

    Ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει. Ας αναπαύσει ο Θεός τη ταλαιπωρημένη ψυχή του.

    Σε ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας, αγαπητέ μας ΘΒ 000.............

    Αρκάς

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/05/2011 13:42:35

    Άλλος ένας σπουδαίος ηθοποιός έφυγε. Πολυτάλαντος, αεικίνητος αλλά σεμνός και πάνω απ' όλα Άνθρωπος με κεφαλαίο Α. Οι ρόλοι του μιλούσαν στην καρδιά των απλών ανθρώπων γιατί υποδυόταν απλούς, καθημερινούς ανθρώπους με αγνά αισθήματα και πάνω απ' όλα ΦΙΛΟΤΙΜΟ. Ο Θανάσης Βέγγος αν ήταν στην Αμερική θα έκανε πολύ μεγάλη καριέρα.

    Αιωνία η μνήμη!..

    http://www.youtube.com/watch?v=7Euxwva_PP0

  10. Τασος Βουλτσίδης avatar
    Τασος Βουλτσίδης 03/05/2011 13:48:57

    Νιώθω να φεύγουν από πάνω μου τα καλύτερά μου κομμάτια, ένα από αυτά, πολύ μεγάλο, ο καλός μου ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
    Θανάση καλή αντάμωση, και όσο να γίνει αυτό βόηθα μας από κει πάνω.
    Να δώσεις και χαιρετίσματα στον Μάνο και στον Νίκο, να ξέρεις ότι και γι'αυτούς
    ήσουν έμπνευση.

  11. kopritis avatar
    kopritis 03/05/2011 14:02:08

    θειο θαναση εσενα σε εστειλαν εξορια ,απελυσαν τον πατερα σου επειδη ηταν αριστερος,σε κυνηγησαν με μισος ,επειδη ησουν κομμουνιστης,εσυ εκανες ταινιες που ηταν γροθια στο συστημα και ασ νομιζαν οτι ηθελαν
    εδιναν χρηματα στην ντενιση και σε καθε τσολι και εσενα σε καταδικασαν θειο σε καταστροφη
    θειο εκει που θα σαι να κανεις τον θεο να γελαει μπας και μας λυπηθει στο τελος
    καλη ανταμωση θειο

  12. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/05/2011 14:08:24

    Ο Θανάσης Βέγγος δεν είναι μόνο μεγάλος ηθοποιός. Είναι μεγάλη μορφή της ελληνικής κοινωνίας, γιατί στις ταινίες του δεν υποδύθηκε, αλλά προσωποποίησε και έδωσε τον ορισμό τους στις έννοιες της απέραντης φιλοτιμίας, της γνήσιας ανθρωπιάς, της ανυπόκριτης ανιδιοτέλειας, της αξιοθαύμαστης καρτερίας στις ταλαιπωρίες του βίου των καθημερινών ανθρώπων. Οι ταινίες του διδάσκουν σίγουρα υποκριτική και αυθεντικό, ευφυές, ακαταμάχητο ελληνικό χιούμορ, αλλά πολύ περισσότερο διδάσκουν και διαπαιδαγωγούν κοινωνικά. Γι΄ αυτό και ο Θανάσης Βέγγος θα παραμείνει ως έννοια στην κοινωνική συνείδηση και μετά τον θάνατό του.

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 03/05/2011 14:20:24

    Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα σκεπασει τον ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟ....

  14. Misha avatar
    Misha 03/05/2011 14:42:09

    Καλό κατευόδιο , «Καλέ μας Άνθρωπε», δάσκαλε τής σεμνότητας και της απλότητας , τής ανθρωπιάς, της συζυγικής και οικογενειακής πίστης.

    Πόσο παράταιρος φάνταζες τα τελευταία ειδικά χρόνια , μέσα στην ψεύτικη λάμψη της εκπόρνευσης των τάχα «συναδέλφων» σου...

    Σ΄ευχαριστούμε για το άφθονο γέλιο που μάς χάρισες μα και τη βαθιά συγκίνηση που μάς φίλευες συχνά. Nά΄ξερες πόσα εκατομμύρια Ελλήνων ξαπόσταιναν από τα βάσανα τους χαζεύοντας το ασταμάτητο τρεχαλητό σου ....

    «Όλα είναι δρόμος» , κυρ Θανάση μας...

    Καλό κατευόδιο, καλή ξεκούραση νά έχεις και καλήν αντάμωση...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Misha 03/05/2011 23:40:42

      Misha, επίτρεψέ μου να προσυπογράψω τον αποχαιρετισμό σου στον Άνθρωπο! Θαρρώ πως σήμερα δάκρυσε ολόκληρη η χώρα και αυτό είναι ένα προνόμιο που το απολαμβάνουν ελάχιστοι. Αυτού του αξίζει!

  15. sawas avatar
    sawas 03/05/2011 14:42:43

    Καλοτάξιδος.

    Σε ευχαριστώ!

  16. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 03/05/2011 15:06:39

    Δεν μας χάρισε απλόχερα μόνο γέλιο ,μας δίδαξε πάνω από όλα ήθος ,δεν τον διέφθειρε ποτέ η δημοσιότητα ,δεν αναριχήθηκε στην κορυφή προβάλλοντας την αριστεροσύνη του (παρεπιπτώντος σήμερα έμαθα ότι προέρχετε από αριστερή οικογένεια ).
    Μάς έμαθε ότι και οι επώνυμοι σαν αυτόν μπορούν να ζήσουν αγαπημένα με μια γυναίκα ως το τέλος της ζωής του .Πραγματικά ο ανθρωπός μας ,ο φίλος μας ,ο γειτονάς μας ο αδελφός μας ,ο πατέρας μας .
    Νοιώθω σήμερα ότι έχασα ένα δικό μου άνθρωπο, αν και ποτέ δεν τον γνώρισα από κοντά .
    Έμαθα από τον Θανάση ότι και οι επώνυμοι μπορεί να είναι ταπεινοί και προσιτοί .
    ΘΑΝΑΣΗ περισσότερο θα μας λείψει το ήθος σου από το γέλιο που με τόσο ταλέντο μας διασκέδαζες και διασκεδάζεις .
    Άς είναι ελαφρό το χώμα που θα τον σκεπάσει

  17. Κρητικός avatar
    Κρητικός 03/05/2011 15:21:13

    Εδωσε πολλα για ολες τις επομενες γενεές ,οπως ολοι οι Μεγαλοι.
    Και εχουμε αρκετους μεγάλους , που περνανε την ζωη τους,ετσι οπως αυτος.
    Προφητικό!!!!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=RiLTyMJqSFk&feature=related

  18. ttt avatar
    ttt 03/05/2011 15:33:52

    http://www.youtube.com/watch?v=4MK9kJxJJrY&feature=related
    καλό ταξίδι καλύτερε Άνθρωπε!!!

  19. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/05/2011 15:42:43

    Τί τραγικό να ξέρεις ότι αυτός ο υπέροχος άνθρωπός μας στάλθηκε στην κόλαση της Μακρονήσου.. (το "υπηρέτησε την θητεία του στην Μακρόνησο" είναι γελοίος ευφημισμός) και εκεί γνώρισε τον σκηνοθέτη (Κούνδουρο) που του έδωσε τους πρώτους ρόλους για να βγάλει ένα μεροκάματο. ...

    Αντίο κύριε Θανάση, το να φέυγεις με την αγάπη ενός ολόκληρου λαού είναι από μεγαλύτερα αγαθά ... και το κέρδισες όσο ελάχιστοι

  20. Dora avatar
    Dora 03/05/2011 15:44:58

    Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχη του.
    Ενας ενας,φευγουν οι παλιοι,τους αγαπαει ο Θεος και τους παιρνει,για να μην δουν πλεον αυτα που ερχονται...

  21. TSOVOLA DOSTA OLA avatar
    TSOVOLA DOSTA OLA 03/05/2011 16:14:56

    poly krima.

  22. Striker avatar
    Striker 03/05/2011 16:15:34

    Ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ αγωνιστής της ζωής και της τέχνης. Ένας ΕΛΛΗΝΑΣ που αποθέωσε το έθνος μας με το ταλέντο του και την ανθρωπιά του. Καλό ταξίδι τεράστιε Θανάση!

  23. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 03/05/2011 19:40:06

    Πάνω από όλα σεμνός και ταπεινός σε όλη τη κινηματογραφική καριέρα του.Απολαυστικός στο θέατρο και το ίδιο αεικίνητος όπως και στις κινηματογραφικές του ταινίες.Η επιστροφή του μας χαροποίησε στη τηλεοπτική σειρά"Περί ανέμων και υδάτων"μα ο θάνατος του γέμισε θλίψη τη ψυχή μας. Το προνόμιο που διαθέτουν οι κινηματογραφικοί αστέρες να ζουν μέσα από τις ταινίες τους και μετά θάνατον θα διατηρήσει ζωντανό το Θ.Β στις ψυχές μας και τόσο οι νεότερες γενιές,όσο και εμείς οι μεγαλύτεροι θα έχουμε τη δυνατότητα να τον απολαμβάνουμε μέσα από τις ταινίες του,μέχρι να ζούμε.

  24. nikiforos avatar
    nikiforos 03/05/2011 23:04:01

    Καλέ μας άνθρωπε θα είσαι για πάντα μαζί μας, αθάνατος!

  25. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 04/05/2011 01:27:30

    Επίσης πέρσι ήταν η τελευταία του κινηματογραφική εμφάνιση στο ¨Ψυχή Βαθιά¨ σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη.

    • Μανώλης Μενεγάκης avatar
      Μανώλης Μενεγάκης @ Μανώλης Μενεγάκης 04/05/2011 01:28:31

      Μια χαρακτηριστικά καλή ερμηνεία και στην ταινία αυτή που παίζει τον παππού τον δύο παιδιών που βρίσκονται στα αντίπαλα στρατόπεδα