23/07/2008 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφυγε με το κεφάλι ψηλά

Ευθείες βολές κατά του υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών, Γ. Αλογοσκούφη, και του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Γ. Σανιδά, εξαπέλυσε σήμερα ο πρόεδρος της υπό κατάργηση Αρχής καταπολέμησης βρώμικου χρήματος, Γιώργος Ζορμπάς, μιλώντας στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής. Ο κ. Ζορμπάς κατηγόρησε τον κ. Αλογοσκούφη ότι δεν στήριξε όπως έπρεπε την Αρχή, ούτε σε οικονομικά μέσα, ούτε σε προσωπικό ή υλικοτεχνική υποδομή και απέρριψε τις αναφορές του υπουργού περί αναποτελεσματικότητας και δυσλειτουργίας της Αρχής. Παράλληλα εξέφρασε την πικρία του, επειδή, όπως σημείωσε, έμαθε για την αντικατάσταση της Αρχής από νέα Επιτροπή την ημέρα της κατάθεσης του σχετικού νομοσχεδίου του υπουργείου Οικονομικών.

Οι επιτυχίες της Αρχής έγιναν με ελάχιστα μέσα, είπε ο κ. Ζορμπάς, γεγονός που επισημαίνεται και από την αντίστοιχη διεθνή οργάνωση για το βρώμικο χρήμα (FATF). Ειδικά για τα δομημένα ομόλογα ο Γ. Ζορμπάς ανέφερε ότι σχηματίστηκαν 80 φάκελοι δικογραφίας, αλλά ο Άρειος Πάγος ήταν αρνητικός στο άνοιγμα των λογαριασμών της «Νορθ Άσετ Μάνατζμεντ» του φίλου της κυβέρνησης Γ. Παπαμαρκάκη. Ειδικά για τη στάση της Δικαιοσύνης στην υπόθεση των ομολόγων υποστήριξε πως «υπήρξε κουκούλωμα». «Τώρα τα πορίσματα της Αρχής κοιμούνται μακαρίως στα συρτάρια», είπε επίσης, ενώ αναφέρθηκε και σε άλλες επιτυχίες της Αρχής όπως η υπόθεση των Ζωνιανών, που τις καρπώθηκε η Αστυνομία.
Τέλος, χαρακτήρισε την τροποποίηση που έχει εξαγγελθεί ως αντισυνταγματική και ειδικά στην τοποθέτηση δικαστικού εν ενεργεία ως προέδρου της νέας Επιτροπής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O`Hara avatar
    O`Hara 23/07/2008 15:52:33

    Ηλθε, ειδε και απηλθε ο ευγενης Ελληνας με αξιοπρεπεια, οπως αρμοζει σε εναν ακαδημαικο
    αναλογο με το μποι του.
    Σε παρομοιες περιπτωσεις η Σιτσιλιανικη Μαφια θα του φυτευε μια σφαιρα στο στομα.
    Εμεις ακομα διανυουμε το 2 σταδιο.
    Βλεπετε και σ' αυτο ειμαστε πισω.

  2. Γεω-Πόνος avatar
    Γεω-Πόνος 23/07/2008 16:00:41

    Σιγά μην αποτελεί είδηση πλέον η αποπομπή Ζορμπά...
    Η σαπίλα της κυβέρνησης αυτής στηρίζεται μόνο και μόνο στην ανοχή και την αδιαφορία του Ελληνικού λαού...αφού τέτοιους θέλουμε και τέτοιοι μας αξίζουν.
    Τους ψηφίσαμε, τους ξαναψηφίσαμε και θα τους ξαναψηφίσουμε...

    Για κάθε μαζόχα υπάρχει ένας σαδιστής.

  3. μπάμιας avatar
    μπάμιας 23/07/2008 16:05:13

    Γεια σου βρε Ο'Χάρα με τις ευσεβείς προτροπές. Κοτζαμάνης επι τω έργω. ΟΥΣΤ

  4. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 23/07/2008 16:23:06

    ... γιατί αυτή η "αγιογραφία" για τον συντηρητικό κ. Ζορμπά;
    ... ποιά πορεία του δείχνει κάτι διαφορετικό, κάτι εξαιρετικό, κάτι έξω από το σύστημα;
    ... τί το "νέο" έφερε στο φως;
    ... ακόμη και τώρα - που τον εξωπέταξαν κανονικότατα - δεν τολμά να πει όλα όσα ΟΛΟΙ μας έχουμε κατά νου...
    ... κι αυτός μάλιστα έχει και τις ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ αλλά και τις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ...
    ... ας σταματήσουν λοιπόν οι υμνογραφίες για τον ελάχιστο συντηρητικό "πυλώνα" του συστήματος...

  5. aionios avatar
    aionios 23/07/2008 16:30:38

    Έχεις δίκιο stavrosx1.
    Τη σύνταξη του την πήρε, θέση δεν θα του ξαναδοθεί, άπλυτα πιστεύω δεν θα ΄χει, γιατί δεν τα κάνει όλα λίμπα. Τι τον κρατάει?
    Το αγγλοσαξωνικό του ταμπεραμέντο? Η 40ετής και βάλε δικαστική νοοτροπία του? Μπορεί τώρα που πέσανε οι μάσκες να μιλήσει και να πει αν όχι γεγονότα και λεπτομέρειες απλά την άποψη του για το αν ο Καραμανλής του έδωσε την αίσθηση πως επιδίωκε τη διαφάνεια. Τίποτα άλλο.

  6. μπαϊλντισμένος avatar
    μπαϊλντισμένος 23/07/2008 16:30:43

    @stavrosx1, δεν υπάρχει αγιογραφία, αλλά τα τελευταία 20 χρόνια υπάρχει μια διακομματική ληστρική επιδρομή σε σένα και σε μένα. Ένα ένα τα θέματα χάνονται και μπαίνουν στο αρχείο.

    Ο κ. Ζορμπάς, φάνηκε ότι έβγαλε μια δυό άκρες σε μια χώρα που το κουκούλωμα και η διοικητική λήθη και η αρπαχτή έχει γίνει κανόνας.

    Ο ίδιος κ. Ζορμπάς μοιάζει να φαγώθηκε με κάποια ίχνη σκοπιμότητας από την άλλη πλευρά.

    Πες μου τώρα εσύ, αν φαντασιώνεσαι έναν όμορφο κόσμο, λίγο ακριβοδίκαιο, δεν θα τον έκανες ήρωα τον Ζορμπά;

  7. Στάθης avatar
    Στάθης 23/07/2008 16:33:36

    Αναρωτιέμαι πόσο θράσος ή πόση βλακεία κουβαλάνε οι όψιμοι μαχητές κατά της διαφθοράς (aka βουλευτές ΠΑΣΟΚ), οί οποίοι πρίν από ένα χρόνο χαρακτήριζαν την στάση του Ζορμπά ως "..περιφρόνηση προς τους κοινοβουλευτικούς θεσμούς (τη στάση του κ. Ζορμπά) και κατηγόρησαν τους βουλευτές της Ν.Δ. ότι «με την αδιάφορη συμπεριφορά τους στην ουσία καλύπτουν τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου κρατικού λειτουργού».
    Επιπλέον βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τόνιζαν ότι «ο κ. Ζορμπάς καταφεύγει σε διάφορες προφάσεις ώστε να μην εμφανισθεί στη Βουλή» και πρόσθεταν πως «ο εισαγγελέας, με επιλεκτικές διαρροές στον Τύπο, επιδιώκει να κάνει δημόσιες σχέσεις για τον εαυτό του». http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20070725&nid=5322512

    Τότε φαίνεται δεν ήξεραν ότι ο Ζορμπάς πάλευε με το 1/3 της προβλεπόμενης επάνδρωσης και με, προφανώς, συνεχείς παρεμβολές στην έρευνα (οι περίφημες δυσλειτουργίες κατά Αλογοσκούφη...) http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=18.07.2008,id=24243584. Και από κοντά βέβαια και τα ΝΕΑ (βλέπε ανωτέρω) να ρίχνουν την σχετική λάσπη. Τζάμπα είναι "Κι ενώ πριν από τρεις και πλέον μήνες ο εισαγγελέας είχε διαβεβαιώσει τα μέλη της αρμόδιας κοινοβουλευτικής επιτροπής ότι το πόρισμά του για τη διακίνηση μαύρου χρήματος από την αγοραπωλησία των δομημένων ομολόγων θα ήταν έτοιμο το αργότερο ώς το τέλος του περασμένου Μαΐου, χθες «κρύφτηκε» πίσω από τη δικαιολογία ότι «είναι ανέτοιμος» να εμφανιστεί στη Βουλή"

  8. mareli avatar
    mareli 23/07/2008 17:20:20

    ΝΤ. ΝΤΑΙΛΙΑΝΑ - ΧΡ. ΖΕΡΒΑΣ από την Ελευθεροτυπία 20/7/2008

    "...Τις αναφορές του για «μαύρο πολιτικό χρήμα», που παρέπεμπαν ευθέως στη Ν.Δ., μόνο με μαρτυρίες κάποιων δημοσιογράφων, δεν του τις συγχώρεσε ποτέ η κυβέρνηση."

    Toυ Βασίλη Νέδου από την Καθημερινή 20/7/2008

    "...Τα αντανακλαστικά του κ. Ζορμπά δεν ήταν πάντα τόσο ευαίσθητα. Στην υπόθεση των 5,5 εκατομμυρίων του δημοσιογράφου κ. Θέμου Αναστασιάδη, η BNP Paribas είχε ειδοποιήσει την Αρχή στα τέλη Αυγούστου του 2007. Ο κ. Ζορμπάς ειδοποίησε την Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων μόλις στα τέλη Οκτωβρίου, με αποτέλεσμα να καθυστερήσει σημαντικά η έρευνα."

    "...στην κυβέρνηση άρχισαν να αντιλαμβάνονται με τρόμο ότι εκ των τακτικών συνομιλητών του κ. Ζορμπά ήταν ο επί των σκανδάλων αρμόδιος του ΠΑΣΟΚ κ. Μιχάλης Καρχιμάκης. Αυτή η σχέση του με τον Κρητικό βουλευτή, η οποία γινόταν ολοένα και πιο στενή, βάρυνε ιδιαίτερα στην απόφαση για την αποπομπή του."

    Και επίσης:
    Όταν ο Τέλογλου 2 χρόνια τώρα φωνάζει για το "μαύρο" και "πολιτικό χρήμα" των Μαυρίδη-Χριστοφοράκου της Siemens, γιατί ο κος Ζορμπάς πριν 2 χρόνια ΔΕΝ ξεκίνησε την έρευνα για τους λογαριασμούς τους, αλλά ξεκίνησε πριν 1 μήνα όταν η προανακριτική διαδικασία ήταν σε εξέλιξη και μάλιστα ΒΡΗΚΕ τις βαλίτσες του Τσουκάτου στα ταμεία του ΠΑΣΟΚ;

    Ο ήρωας των ενδείξεων. Μέντοράς του ο Καρχιμάκης και καθοδηγητές του "κάποιοι" δημοσιογράφοι. Μέρος τουσ συστήματος υπό το πρίσμα της a la carte διαφθοράς!

  9. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 23/07/2008 17:34:19

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΚΥΡΙΟ ΖΟΡΜΠΑ ΠΟΥ ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ! Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΗ!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ...... Ο ΖΟΡΜΠΑΣ ΤΟΥΣ "ΦΤΑΙΕΙ" ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ...
    ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΠΟΥ "ΧΑΝΟΝΤΑΙ" ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ. ΚΡΙΜΑ ΚΥΡΙΕ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΣ?
    Η ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΖΟΡΜΠΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΕΛΛΗΝΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ!!

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 23/07/2008 17:44:00

    Όπως αποδείχθηκε του Ζορμπά παρότι επικεφαλή δικαστικού λειτουργού, του επεφύλασσαν την μοίρα ενός απλού δημοσίου υπαλλήλου. Δεν συμφωνώ με το προφίλ του ήρωα που έπεσε μαχόμενος την διαφθορά, αυτά είναι παραμύθια για μικρά και επιρρεπή μεγάλα παιδιά.
    Η δουλειά για την οποία πληρωνόταν ήταν να διαλευκάνει τις υποθέσεις μέχρι τέλους, όχι να διαπιστώνει τις πορείες των φακέλων μέχρι τα συρτάρια. Ηταν και αυτός μέρος του συστήματος, και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ακόμη και σήμερα οι δηλώσεις του θυμίζουν μπαλωθιές με άσφαιρα. Μου θυμίζει την μέθοδο των μπάτσων, πάντα εμφανίζονται δύο στην ανάκριση, ο ένας το παίζει καλός και ο άλλος κακός ( Ο Ζορμπάς ήταν ο καλός ).

  11. thanos avatar
    thanos 23/07/2008 18:12:11

    stavrosx1
    July 23rd, 2008 at 4:23 pm

    Mono gia ta omologa 80 fakellous efere se fws..ayto den sou leei tipota? O tropos apokefalismou tou Zormpa den se vazei se skepseis? toso poly vouxeses exete ginei? Tha mou peis kata ton arxhgo kai ta touvla.

  12. thanos avatar
    thanos 23/07/2008 18:19:52

    @mareli, Mia erwthsh Mporeis na mas peis giati o eklektos toy mpouxesa kyrios Zormpas efyge apo to Ypourgeio Amynas? mhpws o Karximakhs tou to zhthse?

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/07/2008 18:20:10

    Προς επόμενους σχολιαστές :

    Λόγω της φύσης του άρθρου θα προκύψουν πολλά τρολλ.

    Απλά μην απαντήσετε (DFTT)

    Επί της ουσίας :

    Σαφώς και ο Ζορμπάς δεν ήταν ούτε είναι κανένα αγγελούδι . Μέρος του συστήματος ήταν με τη διαφορά όμως αν είχε αποδείξεις τις εκμεταλλευόταν και δεν τις κουκούλωνε .

    Αυτό τον έκανε τον Άγιο Ζορμπά που λέει κι ο φίλος από πάνω . Γιατί στην Ελλάδα έστω και λίγο να γράψεις το σύστημα στα τέτοια σου και να το ξεσκεπάσεις γίνεσαι αυτομάτως ήρωας (όπως όταν αποκτάς κάτι που σου έλειπε πολύ..) .

    Πάντως τον ηρωισμό του και την εντιμότητα του μπορούμε να τα ελέγξουμε από εδώ και πέρα με το να τον "αναγκάσουμε" να βγάλει τα πορίσματα και όλα όσα ξέρει στη δημοσιότητα .

    Η ουσία πάντως είναι ότι η κυβέρνηση δηλαδή ο Καραμανλής , ο Ρουσόπουλος , ο Χατζηγάκης και ο Αλογοσκούφης έχουν φτιάξει ένα τρελό κουαρτέτο που συγκρίνεται μόνο με Χιτλερική και Σταλινική προπαγάνδα και πράξεις .

  14. syntaksiouxos avatar
    syntaksiouxos 23/07/2008 19:31:40

    Ο Ζορμπάς έχει μιά ευκαιρία να γραφτεί στην ιστορία. Όχι με αξιοπρέπεια αλλά με "ακτιβισμό". Να βρεί τρόπο να ακουστεί, και να πεί πολλά.

    Ο Σαρτζετάκης (δεν τον κρίνω ούτε θετικά ούτε αρνητικά, μιλάω σε επίπεδο marketing) έκανε δεύτερη καριέρα ως "ο δικαστής της χούντας". Μπορεί ο Ζορμπάς να τον ξεπεράσει ως "ο καθαριστής της Κόπρου του Αυγεία;" (ξέρω ότι ζητάω δύσκολα, αλλά dum spiro, spero)

  15. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/07/2008 20:24:32

    Και τώρα κάτι, που είναι πιθανό να μας προσεγγίσει περισσότερο στο ζητούμενο.

    Γράφει σήμερα ο Spiegel για τον Μartin Walser, 89 ετών, συγγραφέα και σε οικονομικά περιοδικά ότι, θεωρεί πολύ φυσικό γερμανικές επιχειρήσεις, που αναζητούν συμβόλαια στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα για τα λαδώματα και τις μίζες απο την Siemens, είναι λάθος να δικάζονται οι διευθυντές και αρμόδιοι για τα θέματα αυτά σε γερμανικά δικαστήρια.

    Παράλληλα γίνεται αναφορά στις αμερικανικές εταιρείες, που μόνο για το λάδωμα ιδρύουν θυγατρικές, ώστε οι μητρικές να παραμένουν άσπιλες και αμόλυντες.

    Οι δίκες έχουν αρχίσει και βρίσκονται σε εξέλιξη. Πολλοί περιμένουν το αποτέλεσμα και μεταξύ αυτών και ο ανωτέρω Μ.W.

    Και μέχρι τότε υπομονή ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  16. Xase avatar
    Xase 23/07/2008 21:50:24

    Φιλε ο γερμαναρας ειπε πως ειναι αποδεκτο και ΝΟΜΙΜΟ ( völlig legitim.) το να λαδωνει μια γερμανικη φιρμα στο εξωτερικο για να παιρνει συμβολαια.Στην συνεχεια προσπαθει να βγαλει λαδι τον σεφ Heinrich von Pierer και λεει (πιο μπροστα) οτι τον οδηγουν στην κρεμαλα χωρις αποδειξεις. Ο γερμαναρας γραφει για το Καπιταλ, ενα περιοδικο στην δυτικη γερμανια που ειναι το προπυργιο του καπιταλισμου στην γερμανια, το ξερω απο πολυ παλια

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 24/07/2008 01:50:55

    Ηρεμα παιδια!

    Δεν αγιογραφει κανεις τον Ζορμπα με το να θλιβεται για την αποπομπη του και δη με τον τροπο που εγινε.
    Μπορει να επρεπε να κανει περισσοτερα, ιδεατα. Αλλα στο μετρο συγκρισης που διαθετουμε εκανε παρα πολλα,και θα ειχε κανει πολλα περισσοτερα αν τον αφηναν ...
    Σημερα για να τα βαζεις με τον Ζορμπα σ αυτο εδω το μπλογκ πρεπει να εισαι η βαλτος η αχαριστος.

    Και τα δυο απαισια...

  18. Νίκος Τζόκας avatar
    Νίκος Τζόκας 24/07/2008 11:43:53

    κ.Ζορμπά εντελώς φιλικά...

    Όταν μπλέκεις με γύφτους πρέπει να γνωρίζεις ότι θα σου την φορέσουν.
    Δεν μπορείς να συνεργαστείς με γύφτο για να φτιάξεις πόρτα. Είναι θέμα χρόνου ο γύφτος να ξηλώσει τους μεντεσέδες για να τους πουλήσει στα παλιατζίδικα.

    Αν είσαι έξυπνος, ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ αυτό που έκανε ο Λυμπέρης.

    ΜΗΝ αποσυρθείς μακαρίως έχοντας ήσυχη την συνείδησή σου, με προοπτική να γράψεις βιβλίο ύστερα από 30 χρόνια όπου θα εκθέτεις τα πορίσματά σου.
    ΓΡΑΨΕ ένα άρθρο σε μια εφημερίδα αναφέροντας πλήρως και λεπτομερώς όσα έλαβαν χώρα και τελούν εν κρυπτώ.
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ τι γίνεται καθημερινά στα Ίμια. ΕΞΙΣΤΟΡΗΣΕ πού πήγε η σημαία. ΔΙΑΣΥΡΕ όλους αυτούς τους μεγιστάνες αληταράδες.

    Γιατί κ. Ζορμπά αν εσύ έχεις ψυχικά αποθέματα να αποσυρθείς στο εξοχικό σου, εγώ ούτε άλλα αποθέματα έχω, ούτε εξοχικό.

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/07/2008 17:43:09

    Α, ρε, φίλε, Νίκο!

    Γι' αυτά που λες δεν έχεις εξοχικό και γι' αυτό εσύ θα τα 'γραφες. Γι' αυτά που δεν λέει έχει ο άλλος εξοχικό και γι' αυτό δεν θα τα πει...

    Να 'σαι καλά!