04/12/2009 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφυγε από τη ΝΔ ο Ιλχάν



Την αποχώρησή του από τη ΝΔ ανήγγειλε ο μουσουλμάνος πρώην βουλευτής Αχμέτ Ιλχάν, ο οποίος είχε στηρίξει τη Ντόρα Μπακογιάννη για πρόεδρο, επειδή όπως είχε δηλώσει «έκανε ό,τι της ζητήσαμε» ως υπουργός Εξωτερικών.

Προφανώς τώρα δεν βλέπει να του κάνουν τα χατίρια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σταμ avatar
    σταμ 04/12/2009 14:37:04

    ...εκανε οτι της ζητησαμε....ελπιζω να κανει και οτι της ζητησε η βαση της παραταξης

  2. loretta avatar
    loretta 04/12/2009 14:37:12

    καλο ταξιδι και να μας γραφει....γιατι ακριβως αποδυκνυει οτι δεν συμπεριφερεται ως μουσουλμανος ελληνας αλλα ως Τουρκος στην ελλαδα.

    η ντροα παλι το μουγκωσε???

  3. anetos avatar
    anetos 04/12/2009 14:44:28

    Μεγαλη η απωλεια !

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 14:46:05

    Στα τσακίδια, λενε στο χωριό μου!

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 14:46:24

    Κύριε Αχμέτ Ιλχάν,τιτανοτεράστιε πολιτικέ μας ταγέ,τρισμέγιστε φάρε της πολιτικής ζωής του τόπου,πελώριε Έλληνα βουλευτή και πατριώτη,ΜΕΓΑΛΗ μας ΤΙΜΗ.Να σε χαίρονται όσοι τους στήριξες.Κλείσε και την πόρτα τώρα,γιατί κάνει ρεύμα.ΔΗΜΟΚΡΑΤΑΡΕ....

    • loretta avatar
      loretta @ ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 14:50:15

      ΙΩΝΑΣ

      Σωστοςςςς και λιγα ειπες!!!

  6. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/12/2009 14:47:23

    Όλοι εμείς που στηρίξαμε τον Αντώνη θα βλέπουμε
    κάθε μέρα να δικαιωνόμαστε..

    Και μια παράκληση:
    Εάν υπάρχουν τα αποτελέσματα ανά νομό καλό θα ήταν να αναρτηθούν

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/12/2009 14:53:38

      ΟΔΥΣΣΕΑ τα εχω συγκεντρωσει όλα ανα νομό. Εψαξα στα διάφορα blogs ανα την Ελλάδα. Δεν εχω συγκεντρωτικα για Αθήνα, Θεσσαλονικη, Πειραι και ΥΠ. Αττικής (αν και γνωριζω πως παντου προηγειται ο Σαμαράς στις μεγαλες αυτες περιφεριες). Στη Ροδόπη η Ντόρα πηρε 48,6%, Ο Σαμαρας 40,9% και ο Ψωμιάδης 10,3%. Στους δημους που κυριαρχει η μεινοτητα η Ντόρα εχει 94-95%. Στο Ορθόδοξο στοιχείο του νομού Ροδόπης προηγείται ο Σαμαράς.

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 16:53:25

        Εχεις και αποτελέσματα εξωτερικού;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/12/2009 15:05:44

      Οδυσσέα μου,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Γρήγορα βλέπω να έρχονται εξελίξεις.Από την Κυριακή πολλοί είναι αυτοί που ελπίζουν στον Αντώνη και δεν είναι όλοι ΝΔκράτες.Τι να κάνουμε?Ο Σαμαράς έδωσε στη ΝΔ κινηματικό χαρακτήρα.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/12/2009 14:50:27

    Παιδια δεν ειναι απο τους ακραιους.Το οτι δηλωνει Τουρκος ειναι αναποφευκτο εκει,ελαχιστοι δεν το δηλωνουν.Πιο φανατικοι ειναι αυτοι του ΠΑΣΟΚ.
    Ο Ιλχαν ειναι ευρωπαιστης για τα μετρα της μειονοτητας,εχει ζητησει να καταργηθει ο ισλαμικος νομος στη Θρακη.
    Τελος παντων ,βγαλτε 40.000 ψηφους μειον και βλεπουμε.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 04/12/2009 14:58:00

      αν είναι όντως ευρωπαϊστής και ζήτησε να καταργηθεί ο ισλαμικός νόμος στη Θράκη, θα βρει τον τρόπο ο Σαμαράς να τον επαναπροσεγγίσει. Αν δεν είναι ώρα του καλή και τα σκυλιά δεμένα. Και οι 40.000 που προφανώς ενστερνίζονται αυτές τις αρχές που του προσάπτεις θα πάνε σε κάποιον με τις ίδιες αρχές. Ουδείς αναντικατάστατος.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 04/12/2009 14:58:34

      Δε σε προβληματίζει καθολου το γεγονος πως σε ολη τη Βορεια Ελλάδα σαρωσε ο Αντωνης και επεσε κατω του 30% η ντόρα? Μοναδική εξαίρεση η μειονότητα της Θράκης και οι Σκοπιανοι του ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ στη Φλώρινα. Είναι τυχαίο? Δεν είναι 40.000 ψήφοι. Είναι αρκετά λιγότεροι. Τώρα που θα αλλάξει το νόμο ο Παπανδρέου αναμενεται να ρηξει τον πυχη του 3% για είσοδο στη βουλή. Έτσι, ο ΓΑΠ ανοίγει το δρόμο για μουσουλμανικό κόμμα που με 2% θα εκλεγει βουλευτη στη ροδόπη ίσως και στην Ξάνθη. Όσο για τον ιλχάν περιμενω να μου πεις μια άποψή του που να δείχνει ευρωπαιστή και μη ακραίο. Μία ανζήτηση στο google, θα σε πείσει για το ακριβώς αντίθετο!!

      • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
        ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 16:40:51

        Προσυπογράφω.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 17:07:09

        Άσχετο: ο πήχυς γράφεται η-υ και όχι υ-η. Είναι πολύ κοινό λάθος σε πολλές αντίστοιχες λέξεις, και πάντα έψαχνα έναν τρόπο να εκφραστεί με τρόπο ώστε να το θυμώμαστε. Τελικά , μετά από το συμπαθητικό λογοπαίγνιο που έκανε χθες κάποιος με τη Αβησσυνία, σκέφτηκα ότι πιθανότατα ΟΛΕΣ οι λέξεις που περιέχουν αυτά τα δύο "Ι" εν σειρά γράφονται με τον ίδιο τρόπο¨:η-υ (Μήνυμα, προσηλυτισμός, κήρυκας,πήχυς...)
        Ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό?

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ δρόμος 04/12/2009 17:13:27

          δεν είναι καθόλου τυχαίο. υποψιάζομαι πως έτσι θα τον έχει γραμμένο το λεξικό του Μπαμπινιώτη (φυσικά δεν το χρησιμοποιώ, αλλά το χρησιμοποιούν οι αγράματοι συντάκτες των εφημερίδων, οπότε...)

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 04/12/2009 17:19:17

          μμμ, το βρήκα παρακάτω : ετυμηγορία (υ-η, αυτό είναι το σωστό, από το αγορεύω). Πάλι δεν βρήκα κανόνα. Τι κρίμα, είπα ότι θα βοηθούσε...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ δρόμος 04/12/2009 18:11:50

          φοβερή Β.Κ.Σ.! προσυπογράφω!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ψυχραιμια 04/12/2009 15:00:55

      Ρε συ Ψυχραιμία,έλεος!Απολογητής του Ιλχάν έγινες? Και όσο αφορά τις 40.000 ψήφους,μπορούμε πανεύκολα να τις πάρουμε.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι... Αρκεί να ασχοληθούμε σοβαρά και να συμμαζέψουμε το Προξενείο στη Θράκη.

      • Bill avatar
        Bill @ ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 15:50:31

        Στο Νομό Ροδόπης στις τελευταίες εκλογές η ΝΔ πήρε συνολικά 27.000 ψήφους και ποσοστό 34%
        Ο Ιλχάν πήρε 8.300 σταυρούς
        Για να μην μιλάμε για 40.000 ψήφους

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ψυχραιμια 04/12/2009 16:56:37

      Ωραία αριθμιτική!

      Αρα -40.000 + 43000 - +3000!

      Πάλι κερδισμένοι είμαστε!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 04/12/2009 18:07:24

      Μου αρέσει που κάνετε και σοβαρή συζήτηση με τον πληρωμένο προβοκάτορα, τον Ψυχραιμία. Δεν έχετε καταλάβει ακόμη ότι ο άνθρωπος πληρώνεται για να κάνει παιχνίδι στο antinews και ποιος ξέρει σε πόσα ακόμη μπλογκς και ιντερνετικά φόρα. Τρομοκρατεί ότι δήθεν "θα χάσει 40.000 ψήφους η ΝΔ στην περιοχή". Σώπα ρε μεγάλε! Τρομοκρατηθήκαμε. Να έχουμε πιο φιλότουρκες θέσεις την άλλη φορά σαν τους εργοδότες σου.

      • Λάκωνας avatar
        Λάκωνας @ Επώνυμος 04/12/2009 19:20:35

        ψυχραιμια βάλε κ ένα πα-πα-πα-πα στο όνομα σου δίπλα...

    • lsz avatar
      lsz @ ψυχραιμια 05/12/2009 02:15:31

      ντορακι εισαι?
      σορρυ φιλε αλλα για ψηφοθηρια τον ειχε η νδ μεχρι τωρα ετσι δεν ειναι?...ετσι δεν κανεις πολιτικη ομως...

      αν χαθηκαν λιγες ψηφοι τωρα απο μουσουλμανους ,κερδηθηκαν πολλαπλασιοι πανελλαδικως για τον ιδιο ακριβως λογο..και ο νοων νοειτο..

      υς:σαρωνει ο σαμαρας στην μακεδονια..θα σαρωσει και στο ορθοδοξο στοιχειο στην θρακη και με παπανδρεου αντιπαλο για τον ιδιο ακριβως λογο που πατωσε στους αντιστοιχους νομους και η ντορα...
      ο γιωργακης δεν εχει τυυχη οπως η ντορα δεν ειχε τυχη στην μακεδονια στην θρακη στο ορθοδοξο στοιχειο αλλα και στις μεγαλες πολεις...σε λιγα χρονια αντιπολιτευση θα ειναι...αρκει ο σαμαρας να αποδειχτει και στις πραξεις πατριωτης...αρκει να στηριξει κοινωνικοιοκονομικα τους μικρομεσαιους ,τους μεσαιους αλλα και την επιχειρηματικοτητα διχως διακρισεις και μαξιλαρακια

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 04/12/2009 14:54:50

    40.000 ψήφοι μείον και πόσοι συν;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ καθρέφτης 04/12/2009 14:59:51

      Δεν το ξερω αυτο.Ξερω οτι το 1996 η ΠΟΛΑ δεν επιασε το 3% για λιγους ψηφους και δεν μπηκε στη Βουλη επειδη ο Σαμαρας εψαχνε να βρει υποψηφιο μουσουλμανο που να δηλωσει οτι δεν ειναι Τουρκος και δε βρηκε κανενα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 04/12/2009 15:05:34

        από το 96 έχουν περάσει 13 χρόνια. και οι πομάκοι παλεύουν να διαχωρίσουν την θέση τους τα τελευταία χρόνια, ψάξιμο θέλει και ενίσχυση του βιοτικού τους επιπέδου, ήτοι τα παιδιά τους να σπουδάζουν στα ελληνικά πανεπιστήμια και όχι στην Κωνσταντινούπολη και αν θυμάμαι καλά επ αυτού έχει κάνει κάποια πράγματα ο ΓΑΠ.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ B.K.Σ. 04/12/2009 17:12:03

          όπως είναι σήμερα τα ελληνικά πανεπιστήμια μάλλον απ'την Κωνσταντινούπολη θα βγούν φιλέλληνες

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 04/12/2009 15:40:35

        Μην ψηφιζετε Στυλιανίδη και Πεταλωτή. Καθε ψηφος στον Στυλιανίδη ειναι αμαρτία και προσβολη προς το Κοράνι!!Απο προεκλογικη ομιλία του 'μετριοπαθη' (χαχαχα) Ιλχάν στη Ροδόπη.
        http://www.eidisis.gr/arthra-sunergaton/arthra-sunergaton/nikos-sianas-ekloges-2009.html

        • ελεύθερος avatar
          ελεύθερος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 15:44:17

          Άρα όλοι ψηφίζουμε Στυλιανίδη και Πεταλωτή!

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 16:57:48

          Ψυχραιμίαααααααα!!!!

      • sofias avatar
        sofias @ ψυχραιμια 05/12/2009 18:38:07

        πρωτον,δεν την έλεγαν ΠΟΛΑ αλλά Πολιτική Ανοιξη για συντ Πολάν δευτερον εμεινε εξω για 500 σταυρούς πανελλαδικά και αυτό που του έδωσε και τωρα ψήφους εμπιστοσύνης είναι οτι δεν έβαλε τουρκομουσουλμάνο υποψήφιο και ας έχασε τοτε .
        στις 29/11/09 τον στήριξαν αθρόα άνθρωποι απλοί απο εκει γιατι δεν ειχε και κανεναν επιφανή.
        Τα πήρατε όλα εσεις.........
        Αλλα άντεξε ο Σαμαρας περαστικά σας

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ καθρέφτης 04/12/2009 15:09:23

      Πόσους έχει ο Καρατζαφέρης;

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 15:09:58

    Σαφώς και χρειάζεται στήριξη και συμπαράσταση στους Πομάκους.Περιμένουν από το Κράτος να τους βοηθήσει να αποχαρακτηριστούν από τον όρο Τούρκος.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 15:25:19

      Οταν ομως τα παιδια των πομακων πανε σε μειονοτικα σχολεια και αντι να τους μαθαινει την γλωσσα που μιλανε μεσα στο σπιτι τους την Πομακικη(Σλαβικη γλωσσα)μαθαινουν Τουρκικα.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Νικόλας 04/12/2009 15:41:05

        Συμφωνώ Νικόλα.Μέσα στην στήριξη και στη συμπαράσταση, συμπεριλαμβάνω και αυτά που λες.Επίσης πρέπει να γίνει Λεξικό της Πομακικής γλώσσας και Γραμματική,γιατί μπορεί να είναι Σλαβική κατά 90%,έχει όμως 5% Ελληνικές και 5% Τουρκικές προσμίξεις.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ ΙΩΝΑΣ 04/12/2009 15:49:50

          Και κατι αλλο για την ιστορια...στην Τουρκια η ελληνικη μειονοτητα δεν ειναι καταγεγραμμενη στην τουρκικη ως Yunan(ελληνας απο Ελλαδα)αλλα ως Rum.

      • sofias avatar
        sofias @ Νικόλας 05/12/2009 19:24:03

        Αν δεν κάνω λάθος οι Τουρκοι λένε γιουναν τους Ελληνες και Ρουμ (απο το Ρομανια Ρομιος )τους Πόντιους ,ετσι έχω ακούσει χωρίς να παίρνω και όρκο

  10. Greco avatar
    Greco 04/12/2009 15:12:58

    αντε με το καλο και οι υπολοιποι 200.000 μεχμετηδες να μας αδειαζουν τη γωνια απτη θρακη..οσοι φευγουν για τουρκια ας μη ξαναγινονται δεκτοι πισω

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 15:24:22

    Αυτα που γραφω παραπανω επιβεβαιωνονται και απο το zougla.gr που γραφει για δημιουργια Μουσουλμανικου κομματος που με την καταργηση του πλαφον του 3% θα διεκδικει με το νεο εκλογικο νόμο είσοδο στη Βουλη. Κάτι ανάλογο ειχαμε το 1989-90 με τα κομματα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ και ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ στη Θράκη. Οι νεότεροι ψάξτε το Ίντερνετ να μάθετε για αυτα. Ο Ιλχάν προφανως επιθυμει να γίνει αρχηγός νέου κόμματος στη Θράκη.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 15:27:22

      http://www.ekloges.gr/pages.asp?pageid=21&langid=1
      εδώ θα βρείτε και εκλογικά αποτελέσματα της περιόδου 89-90 στη θράκη και σε όλη την Ελλάδα.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 04/12/2009 16:59:25

      Πιθανόν!
      Αν γίνει όμως αυτό, εκτιμώ ότι μεγαλύτερο κόμμα θα είναι το ΑΛΒΑΝΙΚΟ!

      • remali avatar
        remali @ Ένας Τυχαίος 04/12/2009 17:06:26

        το παθημα της Σερβιας δεν εγινε μαθημα

  12. ANTONIS  ESPERIDIS avatar
    ANTONIS ESPERIDIS 04/12/2009 15:26:26

    ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΝΤΟΓΑΝ (ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΦΥΓΕΙ).
    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΘΡΙΑΜΒΟ ΝΤΟΡΑ!
    H ΘΡΑΚΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

  13. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 04/12/2009 15:41:52

    Να πάει στην ευχή του Αλλάχ ο άνθρωπος.
    Η Νέα Δημοκρατία δεν χρειαζεται στελέχη που δεν σέβονται την ετυμηγορία του νεοδημοκρατικού λαού.

  14. Δημος avatar
    Δημος 04/12/2009 15:42:26

    ΠΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΜΑΚΟΙ ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΓΕΝΕΙΣ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟΥ.ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΑΝΙ ΡΩΜ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΙ ΜΙΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ.ΤΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΗ ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ ΠΟΜΑΚΩΝ ,ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΓΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟΥΡΚΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΑΝΤΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΑΒΙΚΗ, ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΜΑΚΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ, ΤΟΥΣ ΒΑΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ.ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΤΗΣΕ Η ΑΓΚΥΡΑ.ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΠΟΜΑΚΟΙ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΛΧΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

  15. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 04/12/2009 15:44:21

    Ωρα να αναχωρήσουν και τα στελέχη του Ουράνιου Τόξου πάνω εκεί στη Φλώρινα όπου και εκεί η Ντόρα μας είχε ρεύμα.
    Τελικά αυτή η υποψηφιότητα συγκέντρωσε γύρο της την ελιτ των Ελλήνων.

    Πράγματι!

  16. Δημος avatar
    Δημος 04/12/2009 15:44:33

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΓΡΑΦΩ

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 04/12/2009 15:45:49

    Ωστε ο ΓΚΑΠ και η παρεα του θα καταργησουν το 3%; Unpistevable. Με ποια λογικη κυριοι; Οταν σας λεω οτι αυτοι βλεπουν τη ελλαδα μονο ως χωρο και οχι ως χωρα δεν με πιστευετε.

  18. Bill avatar
    Bill 04/12/2009 15:47:23

    Στο Νομό Ροδόπης στις τελευταίες εκλογές η ΝΔ πήρε συνολικά 27.000 ψήφους και ποσοστό 34%
    Ο Ιλχάν πήρε 8.300 σταυρούς

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Bill 04/12/2009 15:52:56

      Άλλους 2.000 σταυρούς πήραν οι υπόλοιποι Μουσουλμάνοι ψηφοφοροι της ΝΔ σε Ξανθη και Ροδόπη. Όλοι οι υπόλοιποι Μουσουλμάνοι είτε ψηφισαν ΠΑΣΟΚ, είτε ειναι αμαρτωλοί(!!) και εβαλαν σταυρό σε Στυλιανίδη, Κοντο, κλπ!!

  19. Orestios avatar
    Orestios 04/12/2009 15:48:30

    Ποιός έφυγε?

  20. eirini avatar
    eirini 04/12/2009 15:49:12

    Απο τη στιγμή που οι Ελληνες πολιτικοί(στη πλειονότητά τους) προσπαθούν (και καλά τωρα..) να κρατούν τις ισορροπίες με τη Τουρκία και γενικά με θέματα εξωτερικής πολιτικής, καταφέρνοντας μόνο να εξευτελίζουν την Ελλάδα και να δημιουργούν μια εικόνα κακομοίρη που πρέπει να απολογείται για να διεκδικήσει τα αυτονόητα,η χώρα μας δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ κύρος διεθνώς..Μπορεί να ακούγεται ακραίο αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται αδιαλλαξία γιατί δώσε θάροος στο χωριάτη να σ ανέβει στο κρεβάτι λέει ο λαός..Επίζω πως ο κύριος Σαμαράς θα σταθεί στο ύψος του στα θέματα σε αντίθεση με την υποκρισία της αντιπάλου του.. και όσον αφορά αυτόν τον Τουρκαλά που αποφάσισε να μας στερήσει τη πολύτιμη παρουσία του, τι να πω...μας τρόμαξες φιλε μου...τι θα κάνουμε τώρα χωρίς εσένα???

    • eirini avatar
      eirini @ eirini 04/12/2009 15:54:04

      μετά απο σύσταση της σελίδας ανακαλώ αν τυχόν προσβλήθηκε κανεις

  21. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 04/12/2009 16:07:43

    Αντε!
    Με το καλο κι απ την Ελλαδα.ΣΥΝΤΟΜΑ..

  22. nick avatar
    nick 04/12/2009 16:22:54

    Παιδιά, με ανθρώπους τύπου Ιλχάν χάναμε περισσότερες ψήφους προς άλλους χώρους απ' ότι κερδίζαμε. Το οτι φεύγει είναι καλό για την παράταξη. Άλλωστε μπορεί να βρει μια καλή θέση στο ΠΑΣΟΚ, εκεί ξέρουν να αξιοποιούν κάθε άνθρωπο που μπορεί να κάνει κακό στην πατρίδα μας...

  23. Greco avatar
    Greco 04/12/2009 16:49:26

    πριν εκανα ενα μαλλον υβριστικο σχολιο κ το αφηρεσε ο φακτωρας

    θελω απλως να τονισω οτι η κατασταση στη θρακη δε μπορει να συγχαιεται με του ουρανιου τοξου στη φλωρινα.Εκει προκειται για ελαχιστους ανθρωπους με ελαχιστη επιρροη που προσπαθουν να συντηρησουν μια ανάμνησή τους και μια νοσταλγια για τον προ-περασμενο αιωνα.Ακομα και στη διαμαχη με τ σκοπια για το ονομα η δυναμικη τους ειναι μηδαμινη.

    Αντιθετα τα πραγματα στη θρακη,μετα απο αλλεπαλληλα λαθη δεκαετιων,που επισημαναν πολλοι,ειναι εξαιρετικα ευαισθητη και πιθανως να χειροτερεψει εις βαρος μας στο μελλον λογω της ελλειψεως στρατηγικης μας

    γιαυτο πιστευω οτι πρεπει να μαστε πολυ προσεκτικοι κ να επιζηταμε παντα την απο-τουρκοποιηση της περιοχης και την "εκκαθαριση"

  24. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/12/2009 17:49:11

    Δεν σας φαίνεται αξιοπερίεργο το γεγονός ότι η υποψηφιότητα της Θεοδώρας Μητσοτάκη πλειοψήφησε μόνο σε περιοχές με ¨μειονοτικά προβλήματα¨ , όπως Φλώρινα , Ροδόπη , Ξάνθη και κάποια Νησιά του Αιγαίου που ¨γειτνιάζουν¨ με την Τουρκία ;;;;

    Δεν σας φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι από τις πρώτες ενέργειες του Γ.Α.Π. ήταν ο διορισμός Γενικού Γραμματέα και Εκπροσώπου Τύπου ήταν ο διορισμός δύο ατόμων που προέρχονται από την Δυτική Θράκη , δύο άτομα τα οποία , σύμφωνα με τα βιογραφικά τους έχουν ¨ασχοληθεί¨ με τα μειονοτικά ζητήματα ;;;

    Εάν δεν σας φαίνονται αυτά τα ¨τυχαία¨ γεγονότα περίεργα τότε διαβάστε και τα δύο ρεπορτάζ του τελευταίου ¨Πρώτου Θέματος¨ και μία σχετική επιστολή του ¨ Δημήτρης Αλευρομάγειρου ¨ προς τον ηγέτη του ¨Πανελληνίου¨ ΣΟΚ.

    Στο τέλος ¨EXTRA – BONUS ¨ από ¨Νταντόν¨ ΔΥΟ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΒΑΡΝΑΛΗ , αφιερωμένα εξαιρετικά στην , προσωρινά αποτυχημένη , ¨Συγκυβέρνηση¨ Γιώργου Παπανδρέου – Ντόρας Μπακογιάννη και σε όλη την Νέο-Φαναριώτική – Νεο-Οθωμανική Αστική Τάξη της Ελλάδας και της ¨αυτοδημιούργητης¨ Ομογένειας…



    1 ) ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗΣ ΤΗΣ ΠΡΩΗΝ – ΥΠΕΞ – ΝΤΟΡΑΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΥΝΟΡΩΝ ΓΙΑ 1884 ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ…

    ΣΕΛΙΔΑ 24…


    2 ) Ο ΝΕΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ –ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΞΥΝΙΔΗΣ-ΔΙΟΡΙΖΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΤΟΥ ΦΑΝΑΤΙΚΟ ¨ΤΟΥΡΚΟ¨ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΡΑΚΗΣ…

    ΣΕΛΙΔΑ 39…

    http://92.48.119.209/~sunday/downloads/250soma.pdf

    Συγχαρητήρια Κυριε Πρωθυπουργέ της Ελλάδας!

    Γιάυτό σας έδωσε την εντολή με 44%, ο Ελληνικός Λαός;
    Απλή [και εν πολλοίς αφελής] ερώτηση,


    Θα βαζατε συνεργάτη του Γραμματέα του ΠΑΣΟΚ εναν μη φιλοτουρκό συμπολίτη μας που θα ηταν συνεργατης της χούντας;

    ή ακόμη πιο αφελής ερώτηση,

    Θα βάζατε εναν που ειναι μέλος των άλλων κομμάτων της Βουλή;

    Θα τολμούσε τέτοια ανθελληνική αθλιότητα, ο Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ επί εποχής του πατέρα σας Ανδρέα Παπανδρέου;

    Αξιότιμε Κυριε Πρωθυπουργέ με εντολη του 44% του Ελληνικου Λαού, πως εξηγείτε αυτον το έρωτα σας με οτιδηποτε ανθελληνικο και φιλοτουρκικό;

    Ετσι εσεις και ο Αννανικος Κυριος Δρουτσας θα παλέψετε μεθαύριο για τα συμφέροντα της Πατρίδας μας στο συμβουλιο της Ε.Ε;

    Οι κ.κ. Αρχηγος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και κ.κ. Αργηγοι των λοιπών κομματων της Βουλής, θα παραμείνουν αδιάφοροι σε αυτες τις νεοραγιαδικες και φιλονεοοθωμανικές προκλήσεις του κυβερνώντος κόμματος;;

    Δημήτρης Αλευρομάγειρος

    -----------------------------

    Ὁ ἄλλος

    Ἂν θέλεις νὰ χαρεῖς
    τὴ λεφτεριά, νωρὶς
    γίνε προδότης, γίνε!

    Τιμή, ντροπὴ δὲν εἶναι.

    Θά ῾ναι μαζί σου οἱ νόμοι
    κι ἡ πλερωμένη γνώμη!

    Πέτα τὴν ἀνθρωπιά σου
    κι ἀπ᾿ τὸν ἀφέντη πιάσου!

    Κι ἅμα σὲ φτύνει ἀφτός,
    νὰ κάθεσαι σκυφτὸς
    καὶ θά ῾χεις τὰ πρωτεῖα
    στὴ σάπια πολιτεία.

    Ὁ λαός

    Ἔξω τοῦ ἀφέντη ἁρμάδα
    φυλάει, μὲ μπούκα ὀρθή,
    τὸ λείψανό σου, Ἑλλάδα,
    μὴν ξάφνου ἀναστηθεῖ!

    Κώστας Βάρναλης από το ποίημα
    ¨Ἀρχὴ σοφίας¨

    «Φρόνιμα καὶ ταχτικὰ
    πάω μὲ κεῖνον ποὺ νικᾷ».


    Πρόλογος

    Ξαφνικὰ μοῦ φασκιώνουνε τὰ μάτια
    γιὰ νὰ βλέπω τὸ φῶς τὸ ἀληθινό!

    Μὲ καρυδώνουν, γιὰ νὰ μὴ φωνάζω:

    «Ὄρσε, Ἑλλάδα Γραικύλων ἀντιχρίστων!»

    Ἄχερα μὲ μπουκώνουν κάθε μέρα.

    Καὶ ποιοί; Τοῦ σκλαβοπάζαρου ἡ σαβούρα.

    Καὶ πῶς; Ἔχουν ἀφέντη τὰ σκυλιὰ
    καὶ δαγκάνουν τὰ πόδια σου, Ἱστορία.

    Πῶς θὰ σωθοῦμε ἀπ᾿ τὴν «ἐλευθερία»
    τῆς σκλαβιᾶς μας κι ἀπὸ τὸν «ὑπὲρ πατρίδος»
    τῶν προδοτῶν;

    Καὶ πότε ἀπ᾿ τοὺς θεοὺς
    τῶν ἀθέων καὶ τῶν ἀνθρωποφάγων;

    Κώστας Βάρναλης

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/12/2009 15:46:55

      Tά περίεργα πού λές, δέν μού φαίνονται περίεργα, αλλά μάλλον αναμενόμενα, έχοντας υπ' όψη γιά ποιούς μιλάμε.
      Τό περίεργο, γιά μένα, είναι τό πόσο εύκολα χάλασε ο συνδυασμός Γιώργου Ντόρας, ή πόσο εύκολα επιτράπηκε νά χαλάσει.
      Κακός υπολογισμός ή απλώς αναβολή?
      Αλλωστε κάτι λές καί σύ γιά "προσωρινά αποτυχημένη συγκυβέρνηση".
      Μήπως άφησαν τόν Σαμαρά γιά νά τόν ξεπουπουλιάσουν καί νά ανοίξει μετά, χωρίς εμπόδια πιά, ο δρόμος γιά "εξελίξεις"?

  25. NM avatar
    NM 04/12/2009 17:55:14

    με ISO πιστοποιείται την ελληνοπρέπεια του καθενός παιδιά ή με τη μέθοδο ταυτοποίησης DNA. έλεος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ NM 04/12/2009 18:40:14

      Με τη συνείδηση, με το τι δηλώνει. Δεν την πιστοποιούμε εμείς, πιστοποιείται από μόνη της.

  26. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 04/12/2009 18:18:32

    Ανεπιφυλακτα - συνειδητα και ΔΥΝΑΤΑ = αει στο διαολο και ακομη παραπερα ΙΛΧΑΝ , ουστ ! αιντε να ξεβρωμισουμε λιγο...

    ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΠΟΙΟΙ ΣΤΗΡΙΖΑΝ (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ....)ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ..

    ΑΝΤΩΝΗ ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΑΤΖΑΡΙ ΚΑΙ ΚΟΒΕ ΒΡΩΜΕΡΑ ΚΕΦΑΛΙΑ - ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ...

    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΝΔ.

    ΓΡΑΦΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΣΗΜΕΡΑ 4 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009 ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟ...

  27. isnogood avatar
    isnogood 04/12/2009 18:30:26

    Κι όμως με την Τουρκία καταφέραμε σιγά σιγά και αναίμακτα να συνδιοικούμε αυτήν την στιγμή τη Θράκη.
    Εκεί μας κατάντησαν οι πολιτικοί αυτής της πατρίδας.
    Και των Αθηνών και της Θράκης.
    Κι όμως!
    Γνωρίζετε οτι το Τουρκικό προξενείο Κομοτηνής -δηλαδή το ΥΠΕΞ της Άγκυρας- ήταν συνδιοργανωτής εκδηλώσεων ΜΑΖΙ με τη νομαρχία Ροδόπης, την υπερνομαρχία και τον ΔΗΜΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ;
    Μιλάμε για έναν υπέροχο έρωτα, για μια πρόβα συνδιοίκησης στο μέλλον!
    Και όλα αυτά με αφορμή ένα ...φιλανθρωπικό παζάρι που συνδιοργάνωσαν όλοι οι παραπάνω με τον Σύλλογο Επιστημόνων της Μειονότητας στο κεντρικό Άλσος της Κομοτηνής στην Αγία Παρασκευή, το διήμερο 10 και 11 Οκτωβρίου 2009.
    Και τι λέτε να πουλούσαν στο φιλανθρωπικό γκαλά οι άνθρωποι;
    Πορτρέτα του ...φιλάνθρωπου ΚΕΜΑΛ, κούκλες με ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣΙΕΣ αγορασμένες απο το παζάρι της ...Αδριανούπολης!
    Και φυσικά δεν παρέλειψαν να μοστράρουν ΠΟΜΑΚΙΚΑ ταγάρια και διάφορα άλλα καλλιτεχνήματα ως....ΤΟΥΡΚΙΚΑ!
    Και όλα αυτά με τις ευλογίες του ελληνικού κράτους!
    Έντυσαν μάλιστα και τα τουρκογενή κορίτσια με ΔΗΘΕΝ παραδοσιακές φορεσιές της Θράκης, οι οποίες όμως δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα γιατί απλά ΟΛΕΣ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ!!!
    Το 'φιλανθρωπικό' αυτό παζάρι, πήρε μεγάλη προβολή απο τον τουρκόφωνο εθνικιστικό τύπο.
    Το παιχνίδι της Άγκυρας είναι γνωστό.
    Δημιούργησε ακόμη ένα 'θεσμό' με τον τρόπο αυτό ΜΕΣΑ στις μεγάλες πόλεις της Θράκης.
    Αύριο θα φέρουν καθαρά ΤΟΥΡΚΙΚΑ συγκροτήματα για να χορέψουν και το ...κεκτημένο κατακτήθηκε!
    Με την ίδια απλή γενοκτόνο τακτική, τα τελευταία χρόνια ο Κεμαλισμός κατέστρεψε τα πανηγύρια των ΠΟΜΑΚΩΝ στην ορεινή Ροδόπη τα οποία τα μετάλλαξε σε ΤΟΥΡΚΟΓΕΝΗ και με τον ίδιο τρόπο στήνει θεσμούς στις πόλεις...
    Έτσι προετοιμάζει το έδαφος για την ειρηνική συνδιοίκηση σε μερικά χρόνια.


    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/12/2009 18:37:46

    Στη Θράκη παίζεται ένα παιχνίδι εξουσίας. Αν οι μουσουλμάνοι νιώσουν ότι η Τουρκία είναι ισχυρή, θα πηγαίνουν με τους ανθρώπους του προξενείου. Αν νιώθουν ότι κουμάντο κάνει η Ελλάς, δεν θα ακούν τους ανθρώπους του προξενείου. Με απλά λόγια, θα ακούν αυτόν που φοβούνται περισσότερο.

    Ο Ιλχάν τώρα πάει, με τη βοήθεια κάποιων πληρωμένων εγκαθέτων σαν τον Ψυχραιμία, να τρομοκρατήσει εκλογικά τη Νέα Δημοκρατία και το Σαμαρά. "Κάνε μου τα χατήρια γιατί θα χάσεις ψήφους" είναι το μήνυμα. Αν δεν τους κάνει τα χατήρια όμως, ο Σαμαράς, η ΝΔ και η Ελλάδα θα κερδίσουν πολλαπλά. Καταρχάς θα είναι πολύ δύσκολο για την περιοχή να εγκολπώσει το ΠΑΣΟΚ το σύνολο των μειονοτικών στελελεχών που ελέγχονται από το προξενείο, σαν τον "ευρωπαϊστή" Ιλχάν, που ζήτησε να καταργηθεί ο Ισλαμικός νόμος (άλλη προβοκάτσια αυτή, θα εξηγήσουμε περισσότερα παρακάτω). Αν το κάνει αυτό, θα έχουμε μαζική υπερψήφιση των υποψηφίων της ΝΔ, δηλαδή θα έχουμε φαινόμενα τύπου Καραχασάν. Το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να φερθεί λιγότερο πατριωτικά από τη ΝΔ, διότι αν το κάνει, η περιοχή είναι πολύ μικρή, οι άνθρωποι γνωρίζονται και αυτό θα το πλήξει όχι μόνον εκεί, αλλά σε όλη τη χώρα. Θα σταμαριστεί ως "μειοδοτικό" κόμμα, σε σχέση με τη ΝΔ. Συνεπώς, οι διάφοροι Ιλχάν θα μείνουν άστεγοι.

    Υπό την προϋπόθεση ότι δεν αλλάζει ο εκλογικός νόμος (και δεν μπορεί να αλλάξει για τις αμέσως επόμενες εκλογές χωρίς τις ψήφους της ΝΔ), όμως, και με δεδομένο ότι δεν θα είναι δυνατόν για το ένα μόνον κόμμα (το ΠΑΣΟΚ) να εγκολπωθεί όλους τους υποψηφίους της μειονότητας χωρίς φαινόμενα μαζικής εγκατάλειψής του από τους Χριστιανούς της περιοχής, οι Ιλχάν θα έχουν ανάγκη να στεγαστούν κάπου πολιτικά και να έχουν εκπροσώπηση. Κάποιοι θα έρθουν και με τη ΝΔ, αναγκαστικά. Θα αποκηρυχθεί από το προξενείο, αλλά η πραγματική εξουσία στο ελληνικό κράτος είναι, ακόμη, όσο και αν μειώνει λίγο-λίγο την κυριαρχία του η παρουσία του προξενείου εκεί. Ποιος θα τους κάνει ρουσφέτια, ποιος θα τους δώσει επιδοτήσεις, ποιος θα τους διορίσει τα παιδιά, ποιος το ένα ποιος το άλλο ποιος το παράλλο. Η ένταξη στα κόμματα εξουσίας όσο δεν υπάρχει δυνατότητα αυτόνομης καθόδου θα είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

    Με τον τρόπο αυτόν, θα πρέπει, για να μπουν στα κόμματα εξουσίας, να μειώσουν την εξάρτηση από το προξενείο. Αυτό, φίλοι, θα ΕΥΝΟΥΧΙΣΕΙ την επιρροή του προξενείου, σχεδόν μονοκοπανιάς!

    Η ΠολΑν δεν μπορούσε να βρει υποψήφιο, διότι δεν ήταν κόμμα εξουσίας. Δεν είχε και δεν μπορούσε να αναπτύξει, για το λόγο αυτό, πελατειακές σχέσεις με τη μειονότητα, που είναι πολύ σημαντικές για αυτούς τους ανθρώπους, λόγω και της ψυχοσύνθεσής του, αλλά και λόγω της (κακά τα ψέματα) σχετικά μειωμένης νομιμοφροσύνης τους προς το ελληνικό κράτος (όσοι τουλάχιστον έχουν τουρκική συνείδηση).

    Και κλείνουμε με τον ισλαμικό νόμο: Η εφαρμογή του είναι το άλλοθι για την ελληνική πλευρά για να διορίζει το μουφτή, διότι με την εφαρμογή του ισλαμικού νόμου, ο μουφτής έχει δικαστική δικαιοδοσία για διαζύγια κλπ. Τέτοια καθήκοντα ΔΕΝ έχει αυτή τη στιγμή και δεν μπορεί να έχει ο ψευδομουφτής που εκλέγουν με τη βοήθεια του προξενείου, αφού οι πράξεις του δεν μπορούν να καταχωρηθούν στα ληξιαρχεία. Αν καταργηθεί ο ισλαμικός νόμος, θα πάψει ο μουφτής να έχει δικαστικά καθήκοντα και τότε όλοι θα πηγαίνουν, για τα καθαρά θρησκευτικά καθήκοντα, χωρίς πρόβλημα, στον ψευδομουφτή.

    Πίσω λοιπόν από την "ευρωπαϊστική" κατάργηση του ισλαμικού νόμου βρίσκεται η de facto κατάργηση του νόμιμου διορισμένου από το ελληνικό κράτος μουφτή.

    Και μία αμφιβολία αν είχα για τον προβοκατόρικο ρόλο σου, Ψυχραιαμία, μου την αίρει η παρουσίαση του Ιλχάν ως "ευρωπαϊστή" επειδή έχει το "λογικό" και πολύ "ευρωπαϊκό" αίτημα της κατάργησης του ισλαμικού νόμου. Τι ευρωπαϊστής που είναι βρε παιδί μου αυτός ο Ιλχάν! Καθόλου δεν είχε τα τουρκικά συμφέροντα στο μυαλό του όταν το ζητούσε! Μόνον τον εξευρωπαϊσμό της μειονότητας! Έτσι κι εσύ βρε Ψυχραιμία! Όλα για την Ευρώπη! Καραμανλικέ μου εσύ, μέχρι τα επεισόδια, που μετά έγινες ντορικός επειδή ο κακός Καραμανλής δεν σας έκανε το χατήρι να βοηθήσει την πορτοκαλί επανάσταση μέσω της βίαιης καταστολής!

    Το παιχνίδι χάθηκε, Ψυχραιμία, κάθε λέξη σου σε αποκαλύπτει, σας αποκαλύπτει, όλο και περισσότερο. Εσένα κι αυτούς που σε πληρώνουν.

    (Μια πρόταση για τον ισλαμικό νόμο θα ήταν να γίνει προαιρετική η εφαρμογή του. Έτσι, και δικαστικά καθήκοντα θα εξακολουθούσε να έχει ο μουφτής, και μεγαλύτερη ενσωμάτωση στη χριστιανική κοινωνία όσοι δεν έχουν πραγματική επαφή με το Ισλάμ ως θρησκεία θα υπήρχε. Δεν ξέρω αν η σκέψη αυτή θα προκαλούσε άλλα προβλήματα εθνικής υφής στη διαχείριση του ζητήματος της μειονότητας, αλλά θα έπρεπε να προβληματιστούν όσοι γνωρίζουν περισσότερα από εμένα στα ζητήματα της μειονότητας.)

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Επώνυμος 04/12/2009 19:10:11

      Συμφωνω μαζι σου πως εκβιαζουν. Ο Σαμαράς δεν πρεπει να υποκυψει.

  29. γώγος avatar
    γώγος 04/12/2009 19:17:21

    επώνυμε,μπράβο

    πολύ σωστός για το θέμα του ισλαμικού νόμου όσο και του "ευρωπαιστή" Ιλχάν..

  30. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/12/2009 19:29:28

    Γκιουλέ-γκιουλέ, Ιλχάν-μπέη.
    Και να μας γράφετε.

    Και για όλους τους Πόντιους Πιλάτους που αβίαστα γράφουν για "μειονοτικά προβλήματα", η Φλώρινα ΔΕΝ έχει μειονοτικό πρόβλημα.

    Οι Σλαβόφωνοι Φλωρινιώτες έχουν όλοι ελληνική εθνική συνείδηση. Όσοι είχαν βουλγαρική εθνική συνείδηση έφυγαν το 1919 με τη Συνθήκη τού Νεϊγί για Βουλγαρία, και όσοι είχαν σλαβομακεδονική εθνική συνείδηση έφυγαν το 1949 για τη Γιουγκοσλαβία, παρέα με τους ντεμέκ "δημοκρατικούς" ομοϊδεάτες τους.

    Το "Ουράνιο Τόξο" είναι ένα συμπίλημα από ανθρώπους που δεν χώρεσαν σε καμμία άλλη ΜΚΟ. Τα μισά του μέλη δεν είναι καν σλαβόφωνα. Όλη την ώρα παλώνουν μεταξύ τους για το αν θα πάρουν γραμμή από τα Σκόπια, τη Σόφια ή τον Σόρος. Τα ποσοστά τού κόμματός τους στις Ευρωεκλογές, δηλαδή σε εκλογές όπου η ψήφος δεν έχει πελατειακό χαρακτήρα, με τα χίλια ζόρια φτάνουν το 1% στην πόλη της Φλώρινας και το 3% στα χωριά. Στη Μελίτη, το "άντρο" του σλαβομακεδονισμού στον νομό, το Ουράνιο Τόξο παίρνει 7%. Ζήτημα είναι αν υπάρχουν άλλα 1-2 χωριά όπου να ξεπερνά το 3%.

    • sofias avatar
      sofias @ Στέργιος 05/12/2009 19:05:18

      Στεργιος
      Δεν υπάρχει σλαβομακεδονικη εθνική συνειδηση ,θα μας τρελάνεις?
      Το γκιουλε γκιουλε το λεω και σε εσενα.Αντε κάντην και εσυ με ελαφρά
      Μας κανεις και ανάλυση προπαγανδιστή της δεκάρας.
      Ο καπετάν Κότας δεν ήξερα καλα καλα τα Ελληνικά και πολέμησε για την ελευθερια της Ελληνικής Μακεδονίας και αυτό το συνοθύλευμα το λεκτικό που μιλάν στην Φλώρινα και στα γυρω χωρία είναι κυρίως Βουλγάρικα ομηρικές λέξεις και τουρκικές και μετά την εξαρχεία της Βουλγαρίας έδερναν τον εκει πληθυσμό να μιλάν Βουλγάρικα και είχαν Βουλγάρικα σχολεία και πριμοδοτούσαν και τα σπίτια των παιδίων που πήγαιναν στα σχολεία .
      Ενα τέτοιο σχολείο υπήρχε και στο Εμπόριο Κοζάνης (διπλα σην Ολυμπίαδα και στην Πτολεμαιδα)και δασκάλα ήταν μια Σπόντη .
      Η εγγονή εκείνης ήταν υποψήφια με το ΠΑΣΟΚ ΚΟΖΑΝΗΣ σε αυτές τις εκλογές.
      Αντε πάνε αλλου να πεις τις βλακειες σου

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ sofias 05/12/2009 20:54:53

        Ε;

  31. μαρικα avatar
    μαρικα 04/12/2009 19:35:09

    μην κανεται ετσι ρε παιδια εγω ακουσα οτι ο ιλχαν θελει να παει στο ΛΑ.Ο.Σ

  32. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 04/12/2009 21:11:15

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ.ΑΥΤΟΙ ΟΥΤΕ ΨΗΦΙΣΑΝ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ.Η ΝΤΟΡΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΦΛΩΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΡΟΔΟΠΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ

  33. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 04/12/2009 23:21:01

    Αιντε κοψε τον σβερκο σου ρε μεμετη , αιντε τραβα σε κανενα Τρεμοπουλο γιατι εδω ξεμειναμε απο Ντορες και δεν σε παιρνει πια...

    Α και κατι αλλο... θα ειμαι επανω τον Δεκεμβριο , μην σε πετυχω πουθενα γιατι θα σε ξευτιλισω ανοικτα πια κοπανε, ανθελληνα , ε ανθελληνα - τερμα η ανοχη σε σκουληκια σαν και σενα ,θα πεσει γιαουρτι συννεφο ..

  34. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 04/12/2009 23:41:51

    Μεγαλο πλήγμα για την Ελλάδα, αποκαθήλωση και το ξεβράκωμα των υποστηρικτών την Αγίας οικογένειας.

  35. αντιΛΑΙΚΟΣ avatar
    αντιΛΑΙΚΟΣ 05/12/2009 01:16:38

    Σημαδια διαλυσης στο ΛΑΟΣ γιαυτο ο καρατζεφερης χτυπιεται σαν χταποδι στα καναλια??

    `http://karkaletsis-stavros.blogspot.com/

  36. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 05/12/2009 04:39:40

    τα πλέον αδιάφορα κ παγωμένα χαμόγελα που έχω δει μεχρι τώρα σε όλες τις φωτό του παρόντος...

  37. trochalos avatar
    trochalos 05/12/2009 16:12:08

    Γιά τον κύριο Αχμέτ Ιλχάν,έχω να πρωτίνω,τα λόγια της μεγάλης Μαλβίνας Κάραλη ,έξω π...... από την παράγκα,και ένα εισητήριο με την ΤΗΥ γιά Κωνσταντινούπολη (όχι Ινσταμπούλ),χωρίς επιστροφή.
    Και ένα τελευταίο,κάποτε ένας πρόεδρος των ΗΠΑ στρατηγός το επέγγελμα είπε στο στρατηγείο της Σμύρνης ότι όλοι οι λάοι της Ευρώπης μπορουν να κάνουν πόλεμο εκτος της Τουρκίας,γιά αυτό ας πάει στο καλό και μην ξαναγυρίσει,γιατί τα λόγια του στρατηγού είναι σοφά.

  38. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 05/12/2009 16:22:14

    Πήρε μαζι του κάτι στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης από τους δήμους Φιλλήρας και Αρριανών. Αυτό είναι όλο...

  39. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 05/12/2009 16:32:05

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΕ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΣΑΔΙΚ ΦΑΙΚΟΓΛΟΥ Κτλ. ΟΙ ΠΟΙΟΙ ΕΝΩ ΕΚΦΩΝΟΥΣΑΝ ΑΚΡΩΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ , ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΑΙ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΝ !!!!