#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2009 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφυγαν μέσα από τα χέρια της αστυνομίας

Την ώρα που η κυβέρνηση θορυβημένη συγκαλεί εκτάκτως το ΚΥΣΕΑ για να συζητήσει μέτρα αντιμετώπισης της εγκληματικότητας, δύο αλλοδαποί κρατούμενοι απέδρασαν από κτήριο των δικαστηρίων στην Ευελπίδων στη μία το μεσημέρι, αφού διέφυγαν της προσοχής των αστυνομικών. Πρόκειται για έναν υπήκοο Γεωργίας και έναν υπήκοο Καζακστάν, οι οποίοι είχαν συλληφθεί για κλοπή 169 ευρώ από σουπερμάρκετ. Σήμερα οδηγήθηκαν ενώπιον της δικαιοσύνης, συνοδευόμενοι από αστυνομικούς της υπηρεσίας που τους συνέλαβε, αλλά διέφυγαν της προσοχής τους και απέδρασαν.

Διορία στους αστυνομικούς για να βρουν τους δραπέτες

Οι δυο αστυνομικοί αφέθησαν ελεύθεροι, με εντολή της εισαγγελέως πρωτοδικών Ελένης Τράϊκου. Σύμφωνα με το νόμο, έχουν 24ωρη προθεσμία να βρουν και να συλλάβουν τους δραπέτες. Με την παρέλευση του 24ώρου θα ασκηθεί σε βάρος τους δίωξη για διευκόλυνση απόδρασης κρατουμένων. Αν στο μεταξύ, οι δραπέτες συλληφθούν, θα αρθεί η δίωξη κατά των αστυνομικών.



___________________________________________________________________________________________
Στην Παλλήνη, άγνωστος δράστης εισέβαλε λίγο μετά τις 8:30 το πρωί στο υποκατάστημα τράπεζας όπου παρέμεινε τουλάχιστον 20 λεπτά της ώρας, αναγκάζοντας τους υπαλλήλους να ανοίξουν τα ταμεία και το χρηματοκιβώτιο. Στο διάστημα αυτό οι υπάλληλοι σήμαναν συναγερμό, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο σημείο αστυνομικοί προτού βγει ο ληστής από την τράπεζα.

Ο άγνωστος άρπαξε συνολικά περίπου 150 χιλιάδες ευρώ, τα έβαλε σε μια σακούλα σκουπιδιών και βγήκε από την τράπεζα, παίρνοντας όμως μαζί του ως όμηρο, μία υπάλληλο, την οποία λίγο αργότερα άφησε να φύγει. Στη συνέχεια ο ληστής κατέφυγε σε κοντινό σπίτι, όπου εγκατέλειψε τη σακούλα με τα χρήματα και το πιστόλι. Αμέσως μετά διέφυγε πηδώντας σε διπλανό οικόπεδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 15:00:39

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ.

    Ρε παιδια δεν μπορουν να τα παλεψουν.

    Εστω μετα το 74, τι εγληματικοτητα ειχαμε?? ειχε καμια σχεση με τη σημερινη - σε εξαρση ! ? ΟΧΙ ΚΑΜΙΑ.

    Σε τι να εκπαιδευτουν οι Ατυνομικοι για 35 χρονια? να πιασουν τον ΕΛΑ και τη 17Ν ? αλλοι τους επιασαν αυτους. Ποιος να τους εκπαιδευσει? Με τι προσοντα? με τι προιστορια και με τι εμπειριες? Κοροιδευομαστε μεταξυ μας οπως κανουμε σε ολα τα ζητηματα που απασχολουν την καθημερινοτητα μας.

    Αν δεν καταλαβουμε οτι αλλαξαν οι εποχες και οι σχεσεις καθως και οι υποχρεωσεις αλλα και οι δεσμευσεις μας δεν εχουμε καμια τυχη. !!! ουτε για φραπε. Το εχω γραψει οτι σε 1-2 χρονια η Ελλαδα θα θυμιζει Λατ. Αμερικη. Πληρης ανομια και πολλοι καλοθελητες θα ερθουν να μας βοηθησουν γαι το καλο μας και το δικο τους.
    Δε θα υπαρχουν προσωπικες σχεσεις παρα μονο οι τυπικες και αναγκαιες. Χωρις σχεσεις.. δεν υπαρχει ρουσφετι, χωρις ρουσφετι το κρατος πρεπει να λειτουργησει αλλιως ! με νομους και ταξη. Δε θα υπαρχει περιπτωση να σηκωσεις το τηλ να παρεις το γνωστο γνωστου να σε βγαλει απο την τρυπα.

    ΑΥΤΑ.

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2009 15:19:04

    ααα
    ο ΓΑΠ διεμηνυσε στους G20 οτι
    - "υπαρχει πιστικη προταση ενεντια στον καπιταλισμο και τη νεοσυντηρητικη πολιτικη. Υπαρχει προοδευτικη σκεψη"

    - "επαναρυθμιση, αναθερμανση, αναδιαθρθωση, αναδιανομη, αναπτυξη" κ εμεις πινουμε αλλα δε παμε στη Χιλη να ξερασουμε. Σορρυ. Εισαστε σε αλλο κοσμο και μιλατε για το 30-40% που σας ψηφιζει. Τους ρωτησατε πριν ανοιξετε το στομα σας?
    - "Κλαδικες πολιτικες αναδιαθρωσης?"
    ρε σεις σε ποιους μιλατε? γελαμε εμεις εδω γελαει και η Ν Αμερικη. ΕΛΕΟΣ πια. Μιληστε τη γλωσσα μας και οχι τη δικη σας. Αφηστε τα ευχολογια και τα κλισε. Ρε σεις συνελληνες χαιροσαστε με οσα λεει ο ΓΑΠ ? καταλαβαινετε τι λεει και που το παει και τι θα κανει με οσα λεει και σε ποιον απευθυνεται?

    Μαυρισε και η καρδια του Ομπαμα με τη δηλωση ΓΑΠ.

    Παγωσε το χαμογελο στα χειλη του Μπραουν και της Μερκελ.

    Που ειναι ο Αρκας γ@μω την τρελλα μου.

    ΠΠ

  3. Factorx avatar
    Factorx 01/04/2009 15:37:26

    Tο βάζω εδώ γιατί μπορεί να είναι πρωταπριλιάτικο - κα αν δεν είναι επανερχόμεθα:

    Αρχιφύλακας της ΕΛ.ΑΣ. έκλεβε πορτοφόλια από νεκρούς σε τροχαία δυστυχήματα και ύστερα ως... κοινός κακοποιός, χρησιμοποιώντας τις τραπεζικές κάρτες τους, έκανε αναλήψεις πολλών χιλιάδων ευρώ! Στο αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ. έκαναν φτερά περίπου 800.0000 ευρώ από μεγάλο κόλπο τουλάχιστον δύο στελεχών. Αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. προχωρούσαν σε μαζικές πλαστογραφήσεις εγγράφων και σε παράνομες εκδόσεις χιλιάδων(!) αστυνομικών ταυτοτήτων.

    Αυτές είναι μόνον ορισμένες από τις ενδεικτικές υποθέσεις διαφθοράς στην ΕΛ.ΑΣ., αλλά και στον δημόσιο τομέα, που αποκαλύπτονται στην πολυσέλιδη έκθεση για το 2008 που συνέταξε προ μερικών ημερών η Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ.

  4. fantomas avatar
    fantomas 01/04/2009 15:50:35

    Anonymous Says:
    April 1st, 2009 at 2:51 pm

    ΒΑΥΑΡΟΙ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΟΙ.... ΜΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΧΩΡΕΥΟΥΝΕ ΣΥΡΤΑΚΙ
    ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΝΗ......


    ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ..... ΜΕ ΔΕΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ!!

  5. fantomas avatar
    fantomas 01/04/2009 15:55:14

    Anonymous Says:
    April 1st, 2009 at 3:18 pm
    Όλοι οι ανώτατοι αξιωματικοί που βρίσκονται στην ΕΛ.ΑΣ. αυτή τη στιγμή είναι εκείνοι που δε κατάφεραν να μπουν στο πιο ξεφτιλισμένο ΤΕΙ πριν από 20 χρόνια

    ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ 1996.

    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΒΑΘΜΟ (ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΣ Ή ΟΧΙ) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΣΧΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΟΣΦΙΟΚΑΜΨΙΑ!!

    ΑΥΤΗ Η ΑΣΘΕΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΩΤΗΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!
    (ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ)

  6. ΤΠ avatar
    ΤΠ 01/04/2009 15:57:46

    Υπαρχει φωτο με το πρωσωπο του δραστη!!

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 01/04/2009 16:35:30

    Έλα ρε Φάκτορα, μη μας μαυρίζεις την καρδιά με τέτοιες ειδήσεις. Κάθε μέρα συμβαίνουν περιστατικά αυτού του είδους και είναι και λίγο πολύ φυσιολογικό να υπάρχουν.

  8. Factorx avatar
    Factorx 01/04/2009 16:51:40

    Διορία στους αστυνομικούς για να βρουν τους δραπέτες

    Ελεύθεροι αφέθησαν, με εντολή της εισαγγελέως πρωτοδικών Ελένης Τράϊκου, οι δύο αστυνομικοί, που συνόδευαν στα δικαστήρια της πρώην Ευελπίδων τους δύο αλλοδαπούς κρατούμενους. Σύμφωνα με το νόμο, οι αστυνομικοί έχουν 24ωρη προθεσμία να βρουν και να συλλάβουν τους δραπέτες.

    Με την παρέλευση του 24ώρου θα ασκηθεί σε βάρος τους δίωξη για διευκόλυνση απόδρασης κρατουμένων. Αν στο μεταξύ, οι δραπέτες συλληφθούν, θα αρθεί η δίωξη κατά των αστυνομικών.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 17:02:34

    καλοοό, φαρ ουεστ εντελώς, αφίσα wanted etc. ...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2009 17:08:26

    Έφυγαν οι Καζακστανοί (;) Και χωρίς ελικόπτερο παρακαλώ....

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 19:32:30

    Ολα τα κειμενα ειναι πολυ καλα.
    Αμα θελετε να δειτε τη διαφορα των απανω της ΕΛΑΣ απο τους ευρωπαιους συναδελφους τους,κοιταξτε τις κοιλιες τους.
    Προγαστορες,πρωτα η κοιλια,και μετα απο μιση ωρα και η μουρη τους.
    Πως ειναι δυνατον,να δωσεις εμπιστοσυνη σε εναν τετοιο κοιλαρα,για να κανει τη συγκεκριμενη δουλεια;
    Απλως δεν την κανει.

  12. osaperas avatar
    osaperas 01/04/2009 20:56:49

    Συμφωνω με το πορτοα πόρτα. Οι άν θρωποι δεν μπορούν .Δεν είναι ικανοί όπως άλλωστε δεν εί αι ικανοί και άλλοι επαγγελματίες στην δουλειά τους(γιατροί δικηγόροι κλπ).

    Αυτό όμω ςπου ενοχλεί αφάνταστα είναι ότι ενώ εμείς (οι πολίτες) και αντιλαμβανόμαστε την ανικανότητα και κατανοούμε τις αδυναμίες τους οι ίδιοι (αστυνομικοί) νομίζουν ότι είναι ράμπο ότι είναι υπεράνω νόμων κλπ.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 23:24:16

    Η διαφορα απο την Αμερικη,ειναι οτι εκει,δεν ισχυει η επετηριδα για να παρεις μια θεση ευθυνης.
    Αρκει να εισαι ικανος,και ας εισαι 30 χρονων,θα παρεις τη θεση,γιατι μην ξεχναμε οτι υπαρχει μια διαφορα IQ σε ολους τους ανθρωπους,και δε μπορουνε ολοι να κανουν ολες τις δουλειες.
    Απλως εμεις στην Ελλαδα,δεν μπορουμε να το δεχτουμε και να το παραδεχτουμε.
    Εκει,υπαρχουν και σχολεια,για προικισμενα παιδια,ενω εδω,τα ριχνουν ολα στο σακι.
    Γιατι οπως ελεγε και ο αρειμανιος Βερυβακης,εμεις,δε χρειαζομαστε ελιτ.
    Και για να σας δειξω τον παραλογισμο του ελληνικου κρατους,θα σας γραψω,την προσωπικη μου ταλαιπωρια.
    Εγω,δεν πηγα στην Α δημοτικου,γιατι απο το νηπιαγωγειο που ημουν,επειδη εκει γινοντουσαν και τα μαθηματα της Α Δημοτικου,εγω μπορεσα και τα εμαθα,αφου ηδη διαβαζα απο 4 χρονων,και ετσι ο δασκαλος,με εβαλε κατ ευθειαν στη Β ,την οποια και τελειωσα πρωτος.
    Τοτε,βγηκε ενας νομος,που ελεγε,οτι για να γραφτεις στην επομενη ταξη,επ[ρεπε να προσκομισεις ληξιαρχικη πραξη γεννησεως,επειδη μετα την Κατοχη,ειχαν γινει πολλα περιεργα στα Σχολεια.
    Εγω,δε μπορουσα να φερω το καταλληλο χαρτι,αφου ημουνα ενα χρονο μικροτερος,και ετσι,με υποχρεωσαν να ξαναπαω στη Β ταξη,που την ειχα ηδη τελειωσει,και μαλιστα πρωτος απ ολους.
    Ετσι εγω πηγα δυο φορες στη Β και καμια στην Α.
    Σε αλλο Σχολειο βεβαια,αφου δεν ηταν δυνατον να ανεχτω,να επαναλαβω τα μαθηματα της ιδιας ταξεως,την οποιαν και ειχα τελιωσει με αριστα και πρωτος.
    Αυτα,μονο το Ελληνικο κρατος,θα μπορουσε να τα κανει.
    Μεχρι που να πεθανω,θα με βασανιζει αυτο που περασα τοτε,που εχει χαραχτει βαθια μεσα στην ψυχη μου.

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 23:25:28

    "Τελειωσει",ηθελα να γραψω βεβαια.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 23:47:38

    τι να πουν άλλοι και άλλοι που έχουν πραγματικά προβλήματα ...

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/04/2009 00:25:27

    ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΝ ΒΡΕΤΑΝΩΝ ΕΦΙΠΠΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΟΙΑ. ΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΖΑΛΗΖΑΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ " ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ" ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΒΙΑ? ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΑΝ ΟΙ " ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ" ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΤΩΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ? ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΚΤΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 00:26:01

    δεν το ήξερα, γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η 24ωρη διορία, πάντως πως έφυγαν δεμένοι με τις χειροπέδες ... μήπως τους πάσαρε κανένας κανα πείρο στο δρόμο;

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 13:56:43

    Δε νομιζω οτι ειναι μονο 24 ωρες η διορια.Περισσοτερη ειναι.
    Θα προσπαθησω να μαθω.