#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2010 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφτασε και ο θάνατος των επαγγελμάτων



Μιλώντας προχθές στη συνεδρίαση της ΚΟ, ο Γιώργος Παπανδρέου επιχείρησε  να κατευνάσει τους φόβους των βουλευτών του από την ογκούμενη λαϊκή αγανάκτηση για τα μέτρα που πέρνει. Και για να αποδείξει πόσο συνεπής είναι σε αυτά που λέει προχωρά αμέσως στο άνοιγμα ενός ακόμα μετώπου που ενδέχεται να αποδειχθεί το πιό ...θανατηφόρο για την κυβέρνηση.

Μετά την χριστουγεννιάτικη ανάπαυλα, η κυβέρνηση θα προχωρήσει στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Το σχέδιο νόμου για τα κλειστά θα είναι το πρώτο που θα κατατεθεί στη Βουλή το νέο έτος, όπως επέβαλε το ΔΝΤ

Στο πρώτο μέρος του νομοσχεδίου που προετοιμάζει ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ.Παπακωνσταντίνου θα περιγράφεται η διαδικασία απελευθέρωσης για τα επαγγέλματα του δικηγόρου, του συμβολαιογράφου, του μηχανικού, του αρχιτέκτονα και του ορκωτού λογιστή.

Βάσει μνημονίου, η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να υιοθετήσει ως το τέλος Φεβρουαρίου 2011 και το άνοιγμα του επαγγέλματος του φαρμακοποιού, το οποίο θα προωθηθεί σε πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας που υπογράφει ο αρμόδιος υπουργός κ. Α. Λοβέρδος.

Στο δεύτερο μέρος θα αναφέρονται οι κατηγορίες περιορισμών και εμποδίων που θα αρθούν για το άνοιγμα συνολικά 150 επαγγελμάτων. Θα παρέχεται ωστόσο περιθώριο τεσσάρων-έξι μηνών σε κάθε υπουργείο για να καθορίσει (με προεδρικό διάταγμα ή υπουργική απόφαση) ποια επαγγέλματα δεν πρέπει να ανοίξουν επειδή συντρέχει λόγος δημοσίου συμφέροντος. Για όσα επαγγέλματα δεν κινηθεί η σχετική διαδικασία εντός έξι μηνών από την ψήφιση του νομοσχεδίου θα ανοίγουν αυτόματα.

Είναι προφανές ότι η πίεση που ασκείται στην κυβέρνηση από την τρόικα, για διαρθρωτικές αλλαγές θα οδηγήσει σε νέες τριβές με τους αντιφρονούντες βουλευτές της κυβέρνησης και τα κόμματα της αντιπολίτευσης, καθώς και με τις άμεσα θιγόμενες επαγγελματικές ομάδες.

Τα επαγγέλματα που οδηγούνται «σε άρση περιττών περιορισμών σύμφωνα με τις ορθές νομικές πρακτικές», όπως αναφέρει το Μνημόνιο Νο 3, είναι μεταξύ άλλων αυτά του αρτοποιού, του εκσκαφέα, του μεσίτη, του ηλεκτρολόγου, του υδραυλικού, του ταξιδιωτικού πράκτορα, του τεχνικού υπολογιστών και του κομμωτή. Κοινή συνισταμένη για τα περισσότερα θα είναι η κατάργηση της κατώτατης αμοιβής.

Πρόκειται για το δεύτερο κατά σειρά πολυνομοσχέδιο-«σκούπα», το οποίο όμως δεν θα προωθηθεί με τη διαδικασία του κατεπείγοντος, καθώς η τρόικα προσφέρει προθεσμία λίγων εβδομάδων για να συζητηθεί. Κατά την ενδιάμεση αξιολόγηση που θα γίνει στο τέλος Ιανουαρίου η τρόικα θα ελέγξει σε πρώτη φάση την πρόοδο των εργασιών και με βάση αυτή θα εγκρίνει τον Φεβρουάριο την τέταρτη δόση του δανείου ύψους 15 δισ. ευρώ που θα καταβληθεί στην Ελλάδα τον ερχόμενο Μάρτιο.

(Βήμα, Έθνος, Ελευθεροτυπία, ΑΠΕ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έφτασε και ο θάνατος των επαγγελμάτων avatar
    Έφτασε και ο θάνατος των επαγγελμάτων 20/12/2010 14:46:23

    αμα θελω δηλαδη μπορω να ανοιξω φαρμακειο και να βαλω μεσα εναν φαρμακοποιο να μου το δουλευει?
    θα γεμισουμε boots στην Ελλαδα

    • Λεφτά υπάρχουν avatar
      Λεφτά υπάρχουν @ Έφτασε και ο θάνατος των επαγγελμάτων 20/12/2010 15:27:08

      Γιατί κύριε "Θάνατε";
      Τί πρόβλημα εχεις με τα Βοοτς;
      Καπιταλισμό εχουμε, ελευθερη αγορά ... ας εχουμε λοιπον και ελευθερη επιλογή επαγγέλματος και ανταγωνισμού στις τιμές.

      Για την ενημέρωσή σου να σε πληροφορήσω μερικές λεπτομέρειες.

      1. Τα Βοοτς και τα DM και τα υπολοιπα καταστήματα του ελευθερου κοσμου δεν κλείνουν τη Παρασκευή το μεσημέρι στις 2 παρα 1 λεπτό, κι αν είχεις την ατυχία οπως εγώ,

      να βγώ στο δρόμο με τις γάζες μετά απο μικροεπέμβαση σε ιατρείο και να ψάχνω τα φάρμακα που μου εγραψε ο γιατρός.

      2. Επειδή μου τέλειωσαν οι βιταμίνες c που αγόρασα σε ενα καταστημα DM είπα σήμερα να αγοράσω απο ενα φαρμακείο. Πήγα και ζήτησα ενα φυαλίδιο να εχει μια ικανή ποσοτητα κάψουλες και περιεκτικότητα άνω των 200mg.
      Μου βγάζει η φαρμακοποιός ενα μπουκαλάκι με 30 τεμάχια και μου το χρέωσε 12,80 ευρώ.
      Μάρκα LANES.
      Κόντεψα να πάθω εγγεφαλικό, βιταμίνες ζήτησα, οχι ναρκωτικά της λέω.
      - Εχετε δίκιο μου λέει, είναι ακριβές οι βιταμίνες στην Ελλάδα.

      Δια αυτούς τους λόγους λοιπον να ανοιξουν ολα τα επαγγέλματα, εκτός του ΤΑΞΙτζή φυσικά.
      Μην τα ισοπεδώσουμε ολα, σεβασμό στο κράτος, και στο πάρα-κράτος.

      • 11888 avatar
        11888 @ Λεφτά υπάρχουν 20/12/2010 18:37:29

        Και το επαγγελμα του γιατρου ανοιχτο ειναι αλλα ολοι χρεωνουν το ιδιο.Και οι τηλεπικοινωνιες ανοιχτες ειναι αλλα ολοι εχουν τις ιδιες φαρμακερες χρεωσεις(απο τις ακριβοτερες στην Ευρωπη).Να μην γραψω και για την περιπτωση των εταιριων πετρελαιοειδων,Σ/Μ,ακτοπλοια κ.α.
        Το ανοιγμα του φαρμακοποιου προφανως και θα ευνοησει τις εταιριες που θα ανοιξουν φαρμακεια ακομα και στα πιο απιθανα μερη δημιουργοντας ενα ακομα καρτελ.
        Οι δικηγοροι και οι συμβολαιογραφοι τι ακριβως θα διαφημιζουν?Ειμαι περιεργος να δω διαφημιστικη πινακιδα με δικηγορικη διαφημιση.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ 11888 20/12/2010 18:48:15

          Α, πάρε π.χ. το EASYRIDERS, περιοδικό των Χαρλεάδων στις ΗΠΑ. Θα δεις κάτι ολοσέλιδες διαφημίσεις με κάτι τύπους με μακριά μαλλιά, τατουάζ κλπ,΄με δερμάτινα πάνω ως κάτω, που είναι...δικηγόροι, ειδικευμένοι σε τροχαία ατυχήματα μοτοσυκλετιστών.
          Θα γίνει του Κουτρούλη ο γάμος, έτσι και περάσουν όλα αυτά στην ελληνική δικηγορία.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 14:50:26

    Eνα μαγαζι με ολες τις ειδικοτητες !!! Μπαινεις για συμβολαιο βγαινεις με ασπιρινη, συμβολαιο, και αρχιτεκτονα με τα σχεδια υπο μαλης. τελος απ εξω σε περιμενει το ταξι της εταιριας.

    ΠΠ

  3. parsifal avatar
    parsifal 20/12/2010 14:52:51

    Δηλαδή ηταν σωστό οταν χρειάζεσαι φαρμακείο μετά τις 20:00 η Σάββατο η Κυριακή να ψάχνεις τους καταλόγους στις προθήκες ? Τα είχαν φέρει ολα στα μέτρα τους οι κκ φαρμακοποιοί, κατστήματα "πολυτελείας", πενθήμερο, εφημερίες (ενα φαρμακείο π.χ. για τα Βριλήσσια απο την Αττική οδό εως την Πεντέλη !)
    Δείτε μόλις ανοίξει το επάγγελμα πώς θα χτυπούν 24ωρα σαν τους Αλβανούς στα περίπτερα !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ parsifal 20/12/2010 15:32:47

      Και μετά σου λένε ότι μίσος για την επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα έχουν μόνον οι αριστεροί...

      Έχουν, τελικά και οι νεοφιλελεύθεροι. Η μόνη "επιχειρηματικότητα" στην οποία ομνύουν, είναι ο καζινοκαπιταλισμός. Όλοι οι άλλοι (οι μικρότεροι), να γίνουν "Αλβανοί σε περίπτερα"!

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 20/12/2010 20:00:25

        Αλητάμπουρες για ξύλο και κλωτσιές φίλε μου.
        Μετά αναρωτιούνται γιατί τις έφαγε ο Χατζηντοράκης

    • lampros avatar
      lampros @ parsifal 20/12/2010 22:18:39

      """Δείτε μόλις ανοίξει το επάγγελμα πώς θα χτυπούν 24ωρα σαν τους Αλβανούς στα περίπτερα !"""

      Μπράβο ―έχεις όραμα για την ανάπτυξη του τόπου.

      Να γίνουμε όλοι «σαν τους αλβανούς στα περίπτερα».

      Και επειδή είμαστε και ακριβοί, γιατί να μην γίνουν πολυεθνικές που θα έχουν 2,000 φαρμακεία ανα την Ελλάδα, και θα τα δουλεύουν και αυτά Αλβανοί 24ωρα;

      Θα βρίσκεις και τις πάνες ακράτειας, τις βιταμίνες σου, τα τσιρότα, και ό,τι άλλο θέλεις ό,τι ώρα σου καπνίσει.

      Άλλο τώρα που δεν θα έχεις λεφτά να τα αγοράσεις γιατί θα είσαι στην ανεργία ή στην ξεφτίλα...

  4. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 20/12/2010 15:03:38

    Μπουένος Aυρες, Νέα Υόρκη Βομβάη Τόκιο και Μπαρμπαριά.... γεια σου αθανατε Γρηγορη SER . Καταραμένο σούρουπο
    καταραμένο δείλι
    αλλού τον ένανε
    κι αλλού τον άλλονε
    μας έχεις στείλει.

    Έτσι βλέπω την εξέλιξη... Χαχαχα.Τελικά Δασκαλε που δίδασκες...

  5. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 20/12/2010 15:18:59

    Παίρνω 2 φάρμακα που πρέπει να τα παίρνω εφ' όρου ζωής.

    Το OMACOR για τα τριγλυκερίδια (2 κάψουλες ημερησίως) και το XALATAN (σταγόνες μια φορά την ημέρα) για την πίεση των ματιών.

    Το OMACOR κοστίζει 22,50 Ευρώ (με 28 κάψουλες με πάει 14 ημέρες) και το XALATAN κοστίζει 26,40 Ευρώ και με πάει περίπου 20 ημέρες.
    Οι αντίστοιχες τιμές τους στη Γερμανία είναι 4,78 και 5,49!!!
    Σε νεότερη ηλικία έπαιρνα και εισπνεόμενο σπρεϋ AARANE για βρογχίτιδα, το οποίο κοστίζει εδώ 79,90 (!!!) και στη Γερμανία 12 Ευρώ!!!

    Αν είναι λοιπόν να πέσουν οι τιμές για τους καταναλωτές τότε ποσώς με ενδιαφέρει το πόσο θα κοστίζει η άδεια που θα κληρονομήσει ο γόνος φαρμακοποιού...

    Άλλωστε δεν προήλθε από το πουθενά ο χαρακτηρισμός "φαρμακείο" για κάτι υπέρογκα ακριβό...

    Να απελευθερωθούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ εφόσον υπάρχει και κάποιος μηχανισμός που ελέγχει να μην γίνουν Τραστ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ oxi ki etsi 20/12/2010 16:08:21

      Πιστεύεις ότι το κόστος λειτουργίας θα πέσει αν αυξηθούν οι ώρες που μένει ανοικτό το κατάστημα?

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ Orestios 20/12/2010 16:33:58

        Μα τα Φάρμακα δεν είναι ακριβά επιδή υπάρχει μεγάλο κόστος λειτουργίας αλλά επειδή οι Φαρμακοποιοί θέλουν να βγάλουν 800% κέρδος...

        Ας ανοίξει απέναντι η τάδε πολυεθνική Φαρμακείο και να πουλά τα Φάρμακα στη μισή τιμή και θα δούμε μετά τι και πως...

        Οι συνταξιούχοι και οι άρρωστοι είναι πολύ περισσότεροι από τους Φαρμακοποιούς (με τα Cayenne)...

        • Orestios avatar
          Orestios @ oxi ki etsi 20/12/2010 17:08:05

          Θα περιμένεις πολλά χρόνια να δείς πτώση τιμών.
          Αν την δεις ποτέ.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ oxi ki etsi 20/12/2010 23:40:37

          Προφανώς είσαι άσχετος. Τα φάρμακα είναι τα μόνα είδη με καθορισμένο ποσοστό κέρδους (περίπου 30%) για το φαρμακείο. Τα παραφαρμακευτικά (πάνες, γάλατα, καλλυντικά κλπ) είναι ελεύθερα αλλά "χτυπημένα". Οι φαρμακοβιομηχανίες όμως, είναι ανεξέλεγκτες.
          Ειδικά τα τελευταία χρόνια οι φαρμακοποιοί τα φέρνουν βόλτα δύσκολα. Γι' αυτό άρχισαν, από δεκαετία τώρα, συγχωνεύσεις και συνεταιρισμούς φαρμακείων.

    • 11888 avatar
      11888 @ oxi ki etsi 20/12/2010 18:46:10

      Ισως τα ακριβοτερα φαρμακα να οφειλονται και σε ακριβοτερες τιμες που πουλανε οι φαρμακευτικες εταιριες στην Ελλαδα ή στον εισαγωγεα του φαρμακου που κερδοσκοπει.
      Μου κανει εντυπωση παντως που βρισκουμε παντοτε ευκολα θυματα να σταυρωσουμε αγνοωντας επιδεικτικα τους μεσαζοντες που πιθανον να συμβαλουν στις αυξημενες τιμες πολυ περισσοτερο απο τον ιδιο τον φαρμακοποιο.

      • zackii avatar
        zackii @ 11888 20/12/2010 19:26:10

        Έγραψα αλλού, γιά το θέμα αλλά ευκαιρίας δοθείσης. Όταν το κράτος πληρώνει τους εισαγωγείς κάθε 6 χρόνια. Ναι έξι.. Πως τις θέλουμε μετά τις καλές τιμές?

    • Misha avatar
      Misha @ oxi ki etsi 20/12/2010 20:08:32

      όχι κι έτσι

      Θα πέσουν οι τιμές, όσο έπεσαν όταν έκλεισαν τα μπακαλικάκια κι έγιναν σουπερ μάρκετ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ oxi ki etsi 20/12/2010 20:11:00

      Δεν είναι όπως τα λες oxi ki etsi. Ή τουλάχιστον μπορεί να είναι έτσι για τα δικά σου φάρμακα. Γι αυτά που χρειάζομαι εγώ, δυο σκευάσματα, το ένα κοστίζει στην Ελλάδα 14 Ευρώ και στη Γερμανία 28 και το άλλο κοστίζει στην Ελλάδα 15 Ευρώ και στη Γερμανία 33.
      Σχεδόν τα διπλά και πιο πάνω.

    • anonymous avatar
      anonymous @ oxi ki etsi 20/12/2010 20:17:57

      Έκανα μια αναζήτηση στο ίντερνετ για το OMACOR σε on line φαρμακείο στη Γερμανία. Η τιμή του είναι 38,50 Ευρώ και στην Ελλάδα το παίρνεις 22.

      OMACOR
      OMACOR Kapseln

      Artikel-Nr.: 3249148
      Anbieter: Abbott Arzneimittel GmbH
      Inhalt: 28 St / N1 Αυτό εδώ είναι πόσες κάψουλες έχει η συσκευασία. Το μέγεθος Ν1 είναι το μικρότερο. Έχει και Ν3 με 100 κάψουλες προς 107 Ευρώ.
      Darr.: Kapseln
      Preis: 38,50

      Πήγαινε juvalis.de και κάνε αναζήτηση.

    • dimipap avatar
      dimipap @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:52:48

      το omacor στην γερμανια είναι ακριβότερο απο οτι στην ελλάδα ,οσο για το εισπνεόμενο τετοιο φάρμακο δεν υπάρχει στην ελλάδα. Μάλλον πρέπει να αλλάξεις το κολύριο για να βλέπεις καλύτερα τις τιμές...

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 20/12/2010 15:22:53

    Τι γινεται εκει στην Βουδαπεστη ξερει κανενας να μας πει??Ολο πανε και ερχονται κατι γνωστοι (με τα χερια "καταμαυρα"), δεν καθαριζουν ουτε με το πιο δυνατο απορρυπαντικο, και ερωτωμενοι τι δουλεια εξασκουν, ολοι λενε οτι δουλευουν σε τυπογραφεια...Τοσο πολυ χαλια εγιναν οι δουλειες που ο κοσμος ξενιτευεται για να δουλεψει στις τυπογραφικες "φαμπρικες" της Ουγγαριας??

  7. λαλακης avatar
    λαλακης 20/12/2010 15:28:47

    Πρεπει να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα να τελειωνουμε.
    Δε ζουμε στο μεσαιωνα!!
    Η μονη λυση ανοιγμα των επαγγελματων αμεσα για να αναπτυχθει η οικονομια.

    Η Ελλας μπορει να γινει οικονομικη Τιγρης εαν παρει φιλελευθερα μετρα.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ λαλακης 20/12/2010 15:41:35

      Κέλτικος τίγρης?

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/12/2010 18:08:21

        ..μπά μάλλον Αιγαιοπελαγήτικος..Νέο είδος,κυνηγά και κάτω από το νερό!

      • ErnestoChe avatar
        ErnestoChe @ ΝΙΚΟΛΑΣ 20/12/2010 22:39:26

        Τίγρης με καλσόν!

    • lampros avatar
      lampros @ λαλακης 20/12/2010 22:21:01

      Χαχαχα,

      την ορολογία «τίγρης οικονομικός» που την θυμήθηκες;

      Τόσο ρόμπα πλέον;

      Καλά, δεν σας ελέγχει κανείς τα κείμενα;

  8. black sea avatar
    black sea 20/12/2010 15:48:19

    Τι σοι κλειστά επαγγέλματα ειναι αυτά όταν υπερβαίνουν αριθμητικά τα αντίστοιχα των άλλων ευρωπαικών χωρών κατά πολύ μάλιστα δεν μπορώ να καταλάβω!

    • Orestios avatar
      Orestios @ black sea 20/12/2010 16:07:31

      Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα.

    • Kostas avatar
      Kostas @ black sea 20/12/2010 17:11:46

      Φίλε μου η σύγκριση με ουσιαστικά ανόμια-φαινομενικά ίδια δεν είναι αποτελεσματική. Λίγοι συμβολαιογράφοι , γιατί έχουν κτηματολόγιο, φαντάσου, λίγοι φαρμακοποιοί γιατί παίρνουν τα φάρμακα κατ ευθείαν από το νοσοκομείο που εξετάσθηκε (κέρδος και για το κράτος – αρκεί να ελέγχει τη διακίνηση- και για τον ασθενή , να εξετάζεται και να παίρνει φάρμακα από τον ίδιο χώρο), δικηγόροι με διαφορετική οργάνωση και απόδοση δικαιοσύνης, κλπ

  9. paskitis avatar
    paskitis 20/12/2010 15:48:19

    γουσταρω που θελετε ανοιχτα επαγγελματα και αλλες τριχες κατσαρες..
    νομιζετε οτι θα πεσουν οι τιμες και θα εχετε διαθεση 24ωρες το 24 ωρο
    δεν μπορουσαν να βαλουν χερι οι εταιρειες και τωρα βρηκαν τον τροπο
    εχετε να παρακαλατε για φαρμακα με το χαρο να κοβει βολτες απεξω
    ουυυυυυ μανα μου γελια

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ paskitis 20/12/2010 16:05:19

      Οι εταιρείες θα ρίξουν τις τιμές αυτό είναι σίγουρο!

      Συνεπώς δεν με ενδιαφέρει πόσο θα κοστίζει η άδεια που θα κληρνομήσει ο γόνος φαρμακοποιού (άλλη μία παγκόσμια πρωτοτυπία)...

      • Misha avatar
        Misha @ oxi ki etsi 20/12/2010 20:44:33

        Όσο τις έριξε και το καρφουρ...
        Βαθιά νυχτωμένοι ειστε , αγοραίοι συνομιλητες...

      • lampros avatar
        lampros @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:23:53

        """Οι εταιρείες θα ρίξουν τις τιμές αυτό είναι σίγουρο!"""

        Χαχαχαχαχαχα...

        Ναι, όσο σίγουρο χαμηλές είναι οι τιμές της ιατρικής περίθαλψης στις ΗΠΑ ας πούμε, που έχει ανταγωνισμό με το τσουβάλι. Που αν δεν έχεις οικονομική εξασφάλιση από 100,000 ευρώ το μήνα και βάλε καλύτερα να ΜΗΝ μπείς σε νοσοκομείο...

        Δεν βλέπεις κάνα ντοκυμαντέρ τύπου "Sicko" να μαθαίνεις...;

  10. EMP avatar
    EMP 20/12/2010 16:31:22

    Σύμφωνοι να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα αλλά να έχουμε μητρώα. Η εγγραφή στα μητρώα να γίνεται με αυστηρές και σκληρές εξετάσεις και η παραμονή στα μητρώα να γίνεται με επανεξέταση κάθε 3-4 χρόνια. Για να δούμε πόσοι θα μπορούν να μπουν και να παραμείνουν στα μητρώα;
    Όσο για τις ελάχιστες αμοιβές των μηχανικών αλλά και λοιπών "κλειστών επαγγελμάτων¨ας διαβάσετε το σκεπτικό του νομοθέτη για τη θέσπισή τους και μετά το ξανασυζητάμε. Α και επίσης τα έσοδα που θα χαθούν από το δημόσιο, ΦΠΑ, ΦΜΥ που προκύπτουν από τις ελάχιστες αμοιβές ποιος θα τα καλύψει;
    Μάλλον μας βλέπω με μισθούς και συντάξεις των 400 ευρώ και πολλά μας είναι...

    • zackii avatar
      zackii @ EMP 21/12/2010 07:18:07

      Στο μητρώο θα μπαίνεις με χαρτί κλαδικής?

  11. anonymous avatar
    anonymous 20/12/2010 16:35:07

    Τα νούμερα που δίνουν τα γραφήματα ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. επειδή τυγχάνει να έχω εμπειρία από το εξωτερικό σας λέω ότι οι Ελληνικοί μέσοι όροι δε διαφέρουν πολύ από τους Ευρωπαϊκούς.

    Όσο για τις ελάχιστες αμοιβές εκεί να δεις φοροκλοπή. Θα λέω στον πελάτη τόσα με απόδειξη τόσα χωρίς και δε θα υπάρχει κατώτατο όριο για το πόσα θα κόψω απόδειξη. Εγώ θα κόβω για το μισό των σημερινών ελαχίστων.

    Προφανώς οι γελοίες φυλλάδες είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία για να περάσουν τη γραμμή της κυβέρνησης.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ anonymous 20/12/2010 16:46:32

      Οι ελληνικοί μέσοι όροι δεν διαφέρουν από τους ευρωπαϊκούς αλλά οι ελληνικοί μέσοι όροι ΜΙΣΘΩΝ (γιατί οι μισθωτοί καλούνται να πληρώσουν για υπηρεσίες) διαφέρουν κατά πολύ από τους ευρωπαϊκούς...

      Εννοώ τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα διότι οι του Δημοσίου είναι από τους πλέον ευνοούμενους παγκοσμίως (καί μισθολογικά καί συνταξιοδοτικά)...

      • lampros avatar
        lampros @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:26:47

        """Εννοώ τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα διότι οι του Δημοσίου είναι από τους πλέον ευνοούμενους παγκοσμίως (καί μισθολογικά καί συνταξιοδοτικά)…"""

        Αυτό το έχεις ψάξει, η απλά λες ό,τι άκουσες;

        Ας πούμε ο Έλληνας καθηγητής πόσα παίρνει ξέρεις; Ο Έλληνας στρατιωτικός; Ο Έλληνας στο ΚΕΠ που σε εξυπηρετεί;

        Ο Γερμανός, Ιταλός, Δανός, Βέλγος, Αμερικάνος ομολογός τους;

        • καφενόβειος avatar
          καφενόβειος @ lampros 20/12/2010 22:31:43

          Τί νόημα έχει αυτή η σύγκριση μισθών? Στην Ελβετία, οι δημόσιοι υπάλληλοι μπορεί να παίρνουν 5000 ευρώ, τι σημαίνει αυτό? Οι πλούσιες χώρες έχουν και πιο μεγάλους μισθούς....

          • lampros avatar
            lampros @ καφενόβειος 20/12/2010 22:41:55

            """Τί νόημα έχει αυτή η σύγκριση μισθών? Στην Ελβετία, οι δημόσιοι υπάλληλοι μπορεί να παίρνουν 5000 ευρώ, τι σημαίνει αυτό? Οι πλούσιες χώρες έχουν και πιο μεγάλους μισθούς…."""

            Μεγάλο νόημα ―και δεν την ξεκίνησα εγώ, απαντάω στον παραπάνω.

            Γιατί μεγάλο νόημα; Γιατί τα ίδια προϊοντα αγοράζουμε, στις ίδιες πανω κάτω τιμές. Ευρωπαϊκή Αγορά δεν θέλαμε;

            Μάλιστα, όλες οι έρευνες που έχω διαβάσει τις Ευρωπαϊκής Στατιστικής Υπηρεσίας, βγάζουν το ελληνικό «καλάθι της νοικοκυράς» από τα πλέον ακριβά στην Ευρώπη ―ακόμα και σε σχέση με χώρες τις ΔΥΤΙΚΗΣ ευρώπης.

      • lampros avatar
        lampros @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:28:31

        """"Εννοώ τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα διότι οι του Δημοσίου είναι από τους πλέον ευνοούμενους παγκοσμίως (καί μισθολογικά καί συνταξιοδοτικά)…"""

        Και περιέργως, για τους «ποιο ευνοούμενους παγκοσμίως» έλληνες Δ.Υ το ελληνικό δημόσιο δίνει τα ίδια με τις περισσότερες χώρες τις Ε.Ε ως ποσοστό του ΑΕΠ για τους μισθούς και τις συντάξεις τους, και πολύ λιγότερα από χώρες όπως Δανία, Σουηδία, κλπ.

    • ErnestoChe avatar
      ErnestoChe @ anonymous 20/12/2010 22:35:30

      A μπράβο! Ειδικά οι δικηγόροι και μηχανικοί, θα παίρνουν περίπου τα ίδια, απο τον πελάτη, θα κόβουν απόδειξη για τα μισά. Ετσι οι κρατήσεις ΦΠΑ και φόροι πανε στο μισό, κερδιζουν όλοι, χάνει ποιός; Το κράτος βέβαια.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/12/2010 16:49:30

    Η κατάσταση με τα φαρμακεία είναι αυτή που περιγράφεται πιο πάνω, δηλαδή πανάκριβα προϊόντα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες και ένα ωράριο λειτουργίας που περιφρονεί πλήρως τον καταναλωτή-ασθενή.
    Πού ακούστηκε να κλείνει το φαρμακείο στις 8.30 το απόγευμα της Παρασκευής για να ξανανοίξει τη Δευτέρα, αλλά μέχρι τις 2.30 το μεσημέρι, ώστε και ο εργαζόμενος να πρέπει να φύγει από το γραφείο του για να πάει να αγοράσει φάρμακο; Και αν η εργασία του είναι εκτός αστικού ιστού, να πρέπει να απουσιάσει τουλάχιστον ένα μισάωρο ή να αναθέσει στους συνταξιούχους γονείς του ή στη νοικοκυρά γειτόνισσα να ψωνίσει τα φάρμακα...
    Θυμάμαι όταν το ένα μας μικρό έπαιρνε ένα ειδικό γάλα ανακατεμένο με καλαμποκάλευρο, επειδή δεν μπορούσε να δεχτεί το κανονικό γάλα, ήταν κύριο μέλημά μας να έχουμε αρκετή προμήθεια από Παρασκευή απόγευμα μέχρι και Δευτέρα μεσημέρι, ώστε να μην κάνουμε τον γύρο της Αθήνας το Σάββατο αναζητώντας φαρμακείο ανοιχτό που θα είχε έστω 1 κουτί από το συγκεκριμένο γάλα.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ ΒΙΣ 20/12/2010 16:52:57

      ΒΙΣ

      πέστα βρε ΒΙΣ πέστα γιατί μόνος μου φωνάζω!

      Τους έπιασε όλους ο πόνος για το τί θα "απογίνουν" οι καημένοι οι Φαρμακοποιοί που με μιά "τρύπα" 14 τετραγωνικά μέτρα έχουν 4-5 ακίνητα...

      Δουλειά 15 ώρες εβδομαδιαίως και οι τιμές στον ουρανό...

  13. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 20/12/2010 16:54:09

    Ποιό είναι τελικά το επιχείρημα κατά του ανοίγματος των επαγγελμάτων? Είναι τελικά τόσο "ανάλγητο" "νεοφιλελεύθερο" μέτρο?
    Υπάρχει π.χ κανένα πρόβλημα να μη διασφαλίζει το κράτος το ποσοστό κέρδους των φαρμακοποιών?

    Πώς έχουν επιβιώσει οι υπόλοιπες χώρες υπό καθεστώς ανοιχτών επαγγελμάτων?

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ καφενόβειος 20/12/2010 16:56:55

      Ωραίες ερωτήσεις έθεσες Καφενόβιε...

      Για να δούμε αν θα τοποθετηθεί κανείς...

      Άντε γιατί είμαστε η τελευταία κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη...

    • Misha avatar
      Misha @ καφενόβειος 20/12/2010 20:40:49

      Καφενόβειε,

      Γιατί υπάρχει η ενιαία τιμή βιβλίου;
      Γιατί απαγορεύεται σε ένα βιβλιοπωλείο να κάνει εκπτωσεις μεγαλύτερες του 10%;
      Μήπως επειδή ο ΔΟΛ και ο Λιβάνης είναι πασόκοι;

      • καφενόβειος avatar
        καφενόβειος @ Misha 20/12/2010 21:42:36

        @Misha

        Άσε τους λαμπράκηδες, τους πασόκους και τα σκιάχτρα.....
        Μπορείς να μου πεις ένα ΑΠΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ γιατί δεν πρέπει να ανοίξει το επάγγελμα του φαρμακοποιού?

        • Misha avatar
          Misha @ καφενόβειος 20/12/2010 21:50:50

          Γιατί θα γινει μονοπώλιο των ξένων πολυεθνικών . Και αυτό.
          όπως τα βενζινάδικα, τα μπακάλικα , τα γάλατα κ.ο.κ.

          Και γιατί εντάσσεται σε μια πολιτική τμηματικής σαλαμοποιησης και εν τέλει συνολικής εξαθλιωσης των εργαζόμενων, κατά τις επιθυμίες της κατοχικής τρόικας.

          Ακόμα και φαινομενικά σωστά πράγματα να προτειναν οι τροϊκανοί,(που δεν...) είναιαπολυτως απαράδεκτα υπο αυτές τις συνθηκες κατάληψης της χωρας.

          • καφενόβειος avatar
            καφενόβειος @ Misha 20/12/2010 21:59:22

            1) Αν ψάχνεις "εξαθλιωμένους εργαζόμενους" ανάμεσα στους φαρμακοποιούς, ψάχνεις σε λάθος μέρος. Μάλλον ψάξε σε αυτούς που έχουν ανάγκη πανάκριβα φάρμακα....

            2) Αν το φαρμακείο της γειτονιάς πουλάει φτηνότερα από την πολυεθνική θα μπορέσει να την ανταγωνιστεί. Αν όχι, προτιμώ την πολυεθνική.

            3) Οκ, αν η τρόικα πει 1+1=2, θα δηλώσουμε την κάθετη αντίθεσή μας!

          • lampros avatar
            lampros @ καφενόβειος 20/12/2010 22:32:59

            """1) Αν ψάχνεις “εξαθλιωμένους εργαζόμενους” ανάμεσα στους φαρμακοποιούς, ψάχνεις σε λάθος μέρος. Μάλλον ψάξε σε αυτούς που έχουν ανάγκη πανάκριβα φάρμακα…."""

            Αυτό επειδή στους άλλους έχουν ήδη επιβληθεί αντίστοιχα μέτα εξαθλίωσης. Μετά το άνοιγμα θα βρίσκεις εξαθλιωμένους και ανάμεσα στους φαρμακοποιούς.

            Αντί να ζητάμε προστασία παντού, με τα χεράκια μας βγάζουμε τα ματάκια μας.

            """Αν το φαρμακείο της γειτονιάς πουλάει φτηνότερα από την πολυεθνική θα μπορέσει να την ανταγωνιστεί. Αν όχι, προτιμώ την πολυεθνική."""

            Γιατί δεν σου κόβει ότι μεθαύριο θα είσαι εσύ, ο γιός σου, ο κάθε έλληνας, υπάλληλος της πολυεθνικής ―και τα λεφτά θα φεύγουν εκτός, και θα είσαι σούζα στους ξένους, και θα ζείς σε καθεστώς ομηρίας.

            Εσύ βλέπεις μόνο ότι θα έχεις ...φθηνά φάρμακα μεθαύριο.

            Ναι, όπως «φθήνηναν» τα αγροτικά προϊοντα, τα είδη διατροφής, κλπ κλπ με τα ξένα υπερ-σουπερμάρκετ... Όλο φθηναίνει αυτό το καλάθι της νοικοκυράς με τον τόσο ανταγωνισμό, όχι τόση φθήνια ρε παιδιά...

            Που μας παίρνουν οι γάλλοι και οι γερμανοί τα λεφτά, και μας βρίζουν και από πάνω...

          • καφενόβειος avatar
            καφενόβειος @ lampros 20/12/2010 22:53:18

            1) Δεν είναι απαραίτητα κακό να δουλεύεις σε πολυεθνική - σε αρκετές περιπτώσεις οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι...
            (τώρα αυτή η σύνδεση των πολυεθνικών με τους "ξένους" και την "εθνική κυριαρχία" ούτε ο καρατζαφέρης δεν την κάνει.... )

            2) Προφανώς και δεν υπάρχει φθήνια στην ελλάδα! Έχουμε ρεκόρ πληθωρισμού στην ευρώπη. Οι άλλες χώρες (αυτές ντε, με τις πολυεθνικές...) έχουν λιγότερο.... Γιατί?

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/12/2010 17:04:01

    Περιμένετε μετά το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων να πέσουν οι τιμές.
    Μην ανησυχείτε, οι τροικανοί είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 20/12/2010 17:08:48

      Σ΄αυτό συμφωνώ.
      Όχι μόνο δεν θα πέσουν αλλά θα αυξηθούν.

      • καφενόβειος avatar
        καφενόβειος @ Orestios 20/12/2010 17:14:17

        Για ποιόν λόγο ΔΕΝ θα πέσουν οι τιμές στα φαρμακεία?

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ καφενόβειος 20/12/2010 17:24:45

          Εσενα τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο ;
          Θα επενδύσει κάποιος ένα σωρό λεφτά σε περίοδο κρίσης για να ανοίξει φαρμακείο και να πουλάει σε σένα φθηνότερα φάρμακα ;

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κάποιος 20/12/2010 17:26:53

            Σωστά. Άλλωστε η Νόρμα της κυβέρνησης είναι να μειώνει μισθούς και όχι τιμές.

  15. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 20/12/2010 17:29:42

    Δεδομένου ότι τα περιθώρια κέρδους στα φάρμακα είναι μεγάλα, μπορεί να γίνει μείωση τιμών λόγω ανταγωνισμού.

    Αλλά ακόμα και να μη γίνει έτσι, δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα με το
    άνοιγμα του επαγγέλματος των φαρμακοποιών... Ποιό είναι επιτέλους το επιχείρημα κατά του ανοίγματος του επαγγέλματος?

    Πάντως να ανέβουν κι άλλο οι τιμές των φαρμάκων, δεν το βλέπω.....

  16. Rotarmist avatar
    Rotarmist 20/12/2010 17:33:13

    Το κλειστο επαγγελμα τοθ παπαδαριου θα το ανοιξετε;

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Rotarmist 20/12/2010 17:55:34

      Genosse Rotarmist,

      im Diensten der Kirche zu stehen ist kein Beruf in Griechenland...

      Das groesste Problem hierzulande ist dass, wir der letzte Kommunistenstaat auf dem europaeischen Kontinent sind...

      • ErnestoChe avatar
        ErnestoChe @ oxi ki etsi 20/12/2010 22:12:16

        Ηerr oxi
        Der Berufsstand der Informant in Griechenland ist kostenlos. Οπότε τρέχα να κάνεις αίτηση με βιογραφικό.

  17. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 20/12/2010 17:38:47

    Καημένοι φαρμακοποιοί, καημένοι συμβολαιογράφοι ! Και καημένοι δικηγόροι : πώς λύσσαξαν εναντίον σας τα νεοφιλελεύθερα φερέφωνα !

    Πώς σπαράζει η ψυχή μου όταν βγαίνει στην TV ο Λουράντος ! Ένα κομμάτι ψωμί βγάζουν οι άνθρωποι - μα τέτοιο μίσος...

  18. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/12/2010 17:44:03

    Ολοι με 540 ευρώ!

  19. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/12/2010 17:44:51

    Η επιτομή της δημοκρατίας.
    Ιση αμοιβή για όλους.

  20. Maximilien avatar
    Maximilien 20/12/2010 17:45:15

    ακούω ελικόπτερα

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ Maximilien 20/12/2010 17:56:41

      MAX

      Φαρμακοποιός είσαι???

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ oxi ki etsi 20/12/2010 17:59:48

        όχι

    • Misha avatar
      Misha @ Maximilien 20/12/2010 20:42:26

      Τα ακούει κι ο Χατζηντοράκης αλλά μπερδευεται ακόμα με το μπιζ της Τετάρτης

  21. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 20/12/2010 18:04:52

    ΑΝ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΧΕΙ ΛΙΑΝΙΚΗ ΤΙΜΗ 100Ε,ΤΑ 70Ε ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ Η ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΑ 23Ε ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΑΡΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΜΕ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ,ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ,ΠΑΡΕΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ-ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ.ΟΤΑΝ ΕΛΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ .............ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.

    • καφενόβειος avatar
      καφενόβειος @ ANONYMOUS 20/12/2010 18:40:30

      Μα είναι προφανές πως αν το "φαρμακείο της γειτονιάς" προσφέρει πραγματικά κάτι παραπάνω απ' ότι η "πολυεθνική", δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα λόγω ανταγωνισμού!

      Άρα, προφανώς η "ανάλγητη πολυεθνική" για να κερδίσει πελατεία θα πουλήσει φτηνότερα απ' ότι το "φαρμακείο της γειτονιάς", οπότε που είναι το πρόβλημα?

      Επίσης, ακόμα δεν κατάλαβα πως θα ανέβουν οι τιμές... Η "πολυεθνική" θα ανεβάσει τις τιμές ή το "φαρμακείο της γειτονιάς"?

      • 11888 avatar
        11888 @ καφενόβειος 20/12/2010 18:57:17

        Η πολυεθνικη θα χαμηλωσει για λιγο καιρο τις τιμες μεχρι να εξαφανισει τους ιδιωτες φαρμακοποιους.Οταν θα απομεινουν στον χωρο μονο πολυεθνικες θα αρχισει το παρτυ.

        • καφενόβειος avatar
          καφενόβειος @ 11888 20/12/2010 21:45:45

          @11888

          Ακόμα κι αν γίνει το σενάριο αυτό, τίποτα δεν εμποδίζει το "φαρμακείο της γειτονιάς" να ξαναμπεί στην αγορά με χαμηλότερες τιμές από την "πολυεθνική" και να πάρει μερίδιο αγοράς.....

          • lampros avatar
            lampros @ καφενόβειος 20/12/2010 22:36:10

            Ναι, μωρέ, ό,τι ώρα θέλεις, ιδιαίτερα σε συνθήκες ΔΝΤ, ανοιγοκλείνεις μαγαζιά και μπαίνεις σε ανταγωνισμό με πολυεθνικές...

      • lampros avatar
        lampros @ καφενόβειος 20/12/2010 22:35:21

        """Μα είναι προφανές πως αν το “φαρμακείο της γειτονιάς” προσφέρει πραγματικά κάτι παραπάνω απ’ ότι η “πολυεθνική”, δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα λόγω ανταγωνισμού!"""

        Ναι ―γιατί το φαρμακεία της γειτονιάς μπορεί να ανταγωνιστεί ίσια και όμοια την πολυεθνική, έχει βλέπεις τις ίδιες οικονομίες κλίμακας...

        Ά, ρε έλληνα, τι κουτόχορτο "ανταγωνισμού" και "φιλελευθερισμού" έχεις φάει...

        • καφενόβειος avatar
          καφενόβειος @ lampros 20/12/2010 23:04:25

          Είναι πολύ απλό:

          1η περίπτωση: Το φαρμακείο της γειτονιάς πουλάει φτηνότερα από την πολυεθνική οπότε διατηρεί την πελατεία του (με μειωμένο κέρδος)

          2η περίπτωση: Η "ανάλγητη" πολυεθνική πουλάει φτηνότερα οπότε κλείνει το φαρμακείο της γειτονιάς και τα φάρμακα τελικά πουλιούνται φτηνότερα (καλύτερα για όλους εκτός από τον φαρμακοποιό!)

          Που διαφωνείς?

          • lampros avatar
            lampros @ καφενόβειος 21/12/2010 06:44:22

            3η περίπτωση: η πολυεθνική κάνει πόλεμο τιμών στο φαρμακείο της γειτονιάς, το κλείνει και κάνει μονοπωλιακό και καρτελιακό παιχνίδι.

            Ή διατηρεί παρόμοιες τιμές, αλλά λόγω οικονομίας κλίμακας και της γνωστής μα*** που δέρνει τον έλληνα να αγοράζει από τα «εντυπωσιακά» ξένα μαγαζά, το φαρμακείο της γειτονιάς πάει για φούντο.

            Ταυτόχρονα, ξεχνάμε και οποιαδήποτε φάρμακα από τα «ταμεία», που θα τα δίνει το κράτος σιγά σιγά κλπ.

            Τα λεφτά στο χέρι, και στον πάγκο του πολυεθνικάδικου.

            Και το «καλύτερα για όλους εκτός από τον φαρμακοποιό» δεν έχει νόημα. Η μισή Ελλάδα πουλάει και δουλεύει στην λιανική. Χθες τα εμπορικά, σήμερα τα ρούχα, αύριο τα εστιατόρια, μεθαύριο τα φαρμακεία, θα δουλεύουμε όλοι για δέκα πολυεθνικές, και δεν θα έχουν απομείνει οι «όλοι» για τους οποίους θα είναι «καλύτερα».

            Εξαφάνιση της εθνικής οικονομίας λέγεται η διαδικασία, και ξεκίνησε με τον πρωτογενή τομέα, προχωράει στις υπηρεσίες, και πάμε και για την λιανική.

            Όταν ούτε θα παράγουμε, ούτε καν θα πουλάμε τίποτα οι ίδιοι ―για να κυκλοφορεί έστω αναμεσά μας το υποτυπώδες χρήμα της εθνικής οικονομίας― θα τρώμε πέτρες και «φθηνά» φάρμακα...

            Όποιος σκέφτεται με την τσέπη του, θα χάσει και τα διφραγκα του και την δουλειά του ―η «φθήνια» τρώει τον παρά.

          • καφενόβειος avatar
            καφενόβειος @ lampros 21/12/2010 15:35:17

            Ok είναι προφανές από όλα αυτά που λες ότι θεωρείς τις πολυεθνικές, τον μπαμπούλα που θα καταπιούν την εθνική οικονομία.
            Φαντάζομαι ότι έχεις υπόψιν ότι η ελλάδα είναι ο απόλυτος πάτος διεθνώς στις άμεσες ξένες επενδύσεις - καθόλου παράξενο, αν σκεφτεί κανείς ότι οι απόψεις σου απηχούν το common sense στην ελλάδα.
            Η ανάπτυξη της εθνικής οικονομίας δεν είναι καθόλου ασύμβατη με την ύπαρξη πολυεθνικών επιχειρήσεων που δημιουργούν θέσεις εργασίας, ζήτηση και μεταφέρουν τεχνογνωσία.
            Από την άλλη, αν η προτεραιότητα είναι μην τυχόν και πειραχτεί το κάθε φαρμακείο της γειτονιάς του βολεμένου έλληνα νεόπλουτου, οκ είναι κι αυτό μια άποψη....

  22. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/12/2010 18:15:11

    Δυστυχώς θα υποπέσω κι εγώ στο αμάρτημα του κοινωνικού αυτοματισμού, όταν "ανοίξανε" το δικό μου επάγγελμα κανείς δε μας έκλαψε, παρά χαιρόντουσαν όλοι που θα έβρισκαν "φτηνά". Το "φτηνά" βέβαια οφείλονταν, όχι στον ανταγωνισμό, αλλά στην έλλειψη εκπαίδευσης, σωστού εξοπλισμού, προδιαγεγραμένων εγκαταστάσεων και διαδικασιών και φυσικά σε άκαρατη εισφοροδιαφυγή και φοροδιαφυγή. Άντε να δούμε τώρα τι θα κάνουνε που θα πλακώσουνε όλες οι πολυεθνικές.

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/12/2010 18:33:07

    Πρώτα έβγαλε ο κάθε πικραμένος τα απωθημένα του στους δημόσιους υπαλλήλους, τώρα στους ελεύθερους επαγγελματίες και πάει λέγοντας. Το ατομικό συμφέρον πάνω από όλα. Όσο για μειώσεις τιμών, με αυτό το πλευρό να κοιμάστε.

    • καφενόβειος avatar
      καφενόβειος @ Δημήτρης 20/12/2010 18:44:28

      Δηλαδή, το ότι "το ποσοστό κέρδους των φαρμακείων δεν θα είναι πια καθορισμένο από το κράτος" ισοδυναμεί με "βγάζω τα απωθημένα μου στους ελεύθερους επαγγελματίες"..... Ενδιαφέρον!

  24. anonymous avatar
    anonymous 20/12/2010 19:00:55

    τι σχέση έχουν οι μισθοί. Εγώ μιλάω για αριθμό επαγγελματιών ανά χιλιάδες κατοίκους. Αυτά λένε τα διαγράμματα.

  25. anonymous avatar
    anonymous 20/12/2010 19:07:05

    Ο καθένας με τον πόνο του. Σε όλη την Ευρώπη τα φαρμακεία έχουν ωράριο καταστημάτων και μετά πάμε στα διανυκτερεύοντα. Εσείς δηλ. τι θέλετε να ανοιγοκλείνουν κατά το δοκούν;
    Το ωράριο λειτουργίας δε σχετίζεται με την απελευθέρωση.

  26. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 20/12/2010 19:13:24

    ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ,ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ,ΦΑΡΜΑΚΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΕΡΔΟΥΣ ΣΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ[ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ];Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΑΓΩΝΑ;ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΙΠΤΥΧΟ, Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗ ,ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ.

    • καφενόβειος avatar
      καφενόβειος @ ANONYMOUS 20/12/2010 21:47:13

      Καλά όλα αυτά, αλλά τελικά ποιό είναι το ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ κατά του ανοίγματος του επαγγέλματος των φαρμακοποιών????

  27. Twin avatar
    Twin 20/12/2010 19:55:05

    Τα κεκτημένα δικαιώματα κάποιων είναι τα απολεσθέντα δικαιώματα των υπολοίπων.

    Δεν βλέπω το λόγο σε μία πόλη να υπάρχουν 30 φαρμακία συνήθως με ελλειψεις όταν 2-3 μεγάλα φαρμακεία με μονίμως 24ώρη λειτουργία θα καλύπταν τις ανάγκες.
    Πρέπει να μάθουμε να δουλέβουμε πιο αποδότικα στο μέλλον με οικονομίες κλίμακως.

    • lampros avatar
      lampros @ Twin 20/12/2010 22:38:46

      """Πρέπει να μάθουμε να δουλέβουμε πιο αποδότικα στο μέλλον με οικονομίες κλίμακως."""

      Όταν θα δουλεύεις εξαθλιωμένος 14ωρα στο τοπικό μαγαζί της πολυεθνικής σου, όπου 10 ξένες επιχειρήσεις θα ελέγχουν όλες τις αγορές της πόλης σου ―το Καρφουρ, το Λιντλ, 3 μεγαλοφαρμακεία, κλπ κλπ― και οι υπόλοιποι στην πείνα, θα μας πείς για «οικονομίες κλίμακας»...

      • καφενόβειος avatar
        καφενόβειος @ lampros 20/12/2010 22:58:49

        Σαρκοβόρες αυτές οι πολυεθνικές..... Γιατί σε άλλες χώρες που
        είναι γεμάτες πολυεθνικές ( π.χ σκανδιναβικές χώρες) το επίπεδο ζωής είναι πολύ υψηλότερο?

        • lampros avatar
          lampros @ καφενόβειος 21/12/2010 06:48:21

          """Σαρκοβόρες αυτές οι πολυεθνικές….. Γιατί σε άλλες χώρες που είναι γεμάτες πολυεθνικές ( π.χ σκανδιναβικές χώρες) το επίπεδο ζωής είναι πολύ υψηλότερο?"""

          Με δουλεύεις; Οι σκανδιναδικές χώρες έχουν τρελά ποσοστά ανάπτυξης και τρελή εγχώρια παραγωγή. Νομίζεις ότι όλοι οι Δανοί και οι Σουηδοί ψωνίζουν από πολυεθνικάδικα, καρφούρ και τέτοια; Νομίζεις ότι δεν προστατεύουν την εγχώρια αγορά τους και την εγχώρια παραγωγή;!!! Νομίζεις ότι πάνε και τα σκάνε σε Γερμανούς, Γάλλους και άλλους;

  28. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 20/12/2010 20:09:52

    Mages, exete kaei oloi!!!!
    Otan g....e tous dimosious ypallilous, to fxaristiountai oi loipoi.
    Otan g....e tous idiotikous ypallilous, to fxaristiountai oloi oi alloi, giati sou leei, afou den g....e emena, den me noiazei.
    Otan g....e tous eleutherous epaggelmaties, to fxaristiountai oi loipoi, giati sou leei emena me g...e giati oxi kai ton farmakopoio ton dikigoro, ....

    • Misha avatar
      Misha @ Ioustinianos 20/12/2010 20:45:25

      ++++

  29. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 20/12/2010 20:12:02

    Se antithesi me auta pou elege o Makrygiannis, eimaste sto egw kai oxi sto emeis.
    Ara tin katsame, gardasakia...

  30. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 20/12/2010 21:31:35

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ......

    Μου Αρεσει να πηγαινω σε Σουπερμαρκετ και να αγοράζω απο Φάρμακα και οτι ειδος αρτοποιήϊας μεχρι Βενζίνη.

    Μου αρέσει να πηγαινω για ψωνια απο το πρωϊ μεχρι της 9 το βράδυ, ακόμη και Σάββατο και Κυραική.

    Θα υπάρχει πάντα καποιος να με εξυπηρετήσει και δεν θα ψάχνω για ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΟΝΤΑ Φαρμακεία και βενζιναδικα.

    GOYSTARO !!!!!!

  31. Θάνος avatar
    Θάνος 20/12/2010 22:34:51

    Συγγνώμη αλλά αν δεν με απατά η μνήμη μου τα αντίστοιχα σωματεία φαρμακοποιών μηχανικών κ.λ.π. είναι στη μεγάλη τους πλειοψηφία Πασοκικά και έδωσαν τον μεγάλο αγώνα το 2009 να διώξουν την παλιοδεξιά και να φέρουν τον σοσιαλισμό.
    Τώρα ας φάνε σοσιαλισμό πιλάφι και να μην διαμαρτύρονται.

  32. oxoxo avatar
    oxoxo 20/12/2010 22:52:02

    Ειλικρινά με βάση όσα διάβασα δεν μπορώ να πάρω θέση ούτε υπέρ ή κατά. Δεν είδα πέντε επιχειρήματα που να στηρίζουν τη μία άποψη καθαρά και πέντε την άλλη. Και για πως αυτά αποβαίνουν υπέρ του κοινωνικού συνόλου κι όχι υπέρ της επαγγελματικής ομάδας α χ ψ και μόνο. Κι ο επαγγελματίας για να υπάρξει κάτι πρέπει να κερδίσει. Σύμφωνοι μα μην αισχροκερδίσει.
    Φίλοι που ζουν σε δυτικοευρωπαϊκή πρωτεύουσα μου ανέφεραν το εξής σε σχέση με την απελευθέρωση του επαγγέλματος των ταξί. Μετά το άνοιγμα του επαγγέλματος γέμισε η πόλη πιάτσες ταξί. Το κόμιστρο δε μειώθηκε εξαρχής συνεπεία αυτού του μέτρου. Έπρεπε να αποφασίσει ο Δήμος να θέσει σε κυκλοφορία το μετρό όλη τη νύχτα από Παρασκευή έως Δευτέρα για να αλλάξει πράγματι κάτι. Καθώς είχα σχετική εμπειρία στη συγκεκριμένη πόλη διαπίστωσα σε πρόσφατη επίσκεψη ότι όντως τα κόμιστρα των ταξί μειώθηκαν περίπου κατά 45%. Άρα το μέτρο από μόνο του δεν είναι πανάκεια. Βέβαια να σημειώσω ότι όλα τα ταξί δίνουν απόδειξη ηλεκτρονική κι είναι συνδεδεμένα ονλάϊν με την εφορία!

    • lampros avatar
      lampros @ oxoxo 21/12/2010 06:52:43

      """Φίλοι που ζουν σε δυτικοευρωπαϊκή πρωτεύουσα μου ανέφεραν το εξής σε σχέση με την απελευθέρωση του επαγγέλματος των ταξί. Μετά το άνοιγμα του επαγγέλματος γέμισε η πόλη πιάτσες ταξί. Το κόμιστρο δε μειώθηκε εξαρχής συνεπεία αυτού του μέτρου. Έπρεπε να αποφασίσει ο Δήμος να θέσει σε κυκλοφορία το μετρό όλη τη νύχτα από Παρασκευή έως Δευτέρα για να αλλάξει πράγματι κάτι. """

      Έγινε και ένα άλλο όμως, που ίσως δεν στο είπε ο φίλος σου, το έχω δεί εγώ όμως στις ΗΠΑ. Τα ταξί τα δουλεύουνε σκλάβοι, συνήθως και μετανάστες, για 12 και 13ωρες βάρδιες. Ακόμα και τα φιλοδωρήματα τους τα κρατάει στο μεγαλύτερο μέρος τους το αφεντικό. Και οι μισθοί της πλάκας. Είχα συζητήσει με ταξιτζήδες σε δυο μεγάλες πόλεις και ήταν τα ίδια --δεν ξέρω σε όλες τις πολιτείες τι παίζει.

      Να μην σκεφτόμαστε μόνο το φθηνότερο κόμιστρο ―να σκεφτόμαστε και τους χιλιάδες εργαζόμενους. Γιατί σήμερα κόβουν από αυτούς, αύριο από εμάς, και το φθηνότερο κόμιστρο κατά 50% δεν θα έχει καμμία σημασία όταν ο μισθός μας πέσει στο ναδίρ ή μας πετάξουνε στο δρόμο τους ίδιους στην δική μας δουλειά με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα...

  33. oxoxo avatar
    oxoxo 20/12/2010 22:58:43

    Κι επειδή ο λόγος για τα φαρμακεία. Στην παραπάνω πρωτεύουσα και χώρα που σχολίασα είναι απελευθερωμένο το επάγγελμα των φαρμακοποιών, δικηγόρων κλπ. Τα φαρμακεία ωστόσο λειτουργούν με ωράριο 09.00-18.30 κι όχι σε 24ωρη βάση. Υπάρχουν διανυκτερεύοντα και διημερεύοντα ανά περιοχή. Στο διανυκτερεύον και διημερεύον φαρμακείο καταβάλλεις ένα ποσοστό επιπλέον επί του ποσού για την παροχή υπηρεσίας εκτός κανονικού ωραρίου!

  34. deldio avatar
    deldio 21/12/2010 00:39:44

    Συνέλληνες, η απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων δεν γίνεται για να υπάρξει ανταγωνισμός και να πέσουν οι τιμές ή για να γίνουν ποιοτικότερες οι παρεχόμενες υπηρεσίες. Αυτό το δείχνει η εμπειρία σε όλους τους τομείς που απελευθερώθηκαν μέχρι τώρα. Η απελευθέρωση της αγοράς γίνεται με κύριο και αποκλειστικό γνώμονα την άρση των εμποδίων για να εισβάλλουν οι κεφαλαιουχικές εταιρίες και να εκμεταλλευτούν νέους κερδοφόρους τομείς δραστηριότητας, στους οποίους δεν μπορούν να εισέλθουν σήμερα με γνώμονα την επιχειρηματικότητα, αποβάλλοντας βίαια τους αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες επαγγελματίες. Από πού και ως πού είναι κλειστό επάγγελμα π.χ. ο δικηγόρος ή ο φαρμακοποιός; Διεύρυνση του ανταγωνισμού (με μείωση τιμών και βελτίωση υπηρεσιών) δεν μπορεί να υπάρξει διότι απλούστατα ζούμε στην εποχή του παγκοσμιοποιημένου μονοπωλιακού καπιταλισμού, δηλ.τάση για γιγάντωση των διακλαδικών πολυεθνικών μονοπωλίων και στο τομέα παροχής υπηρεσιών, τα οποία αφού αρχικά εισβάλλουν στο χώρο και προσλάβουν πληθώρα σκλάβων νέων επιστημόνων με 600 ευρώ μισθό, θα ρίξουν τις τιμές στα τάρταρα για να εκτοπίσουν τους μικρούς και όταν μείνουν ελάχιστοι (ολιγοπώλιο) θα κάνουν καρτέλ και θα πάνε τις τιμές στο Θεό. Θυμηθείτε σούπερ μάρκετ με μπακάλικα, ακτοπλοία, ενέργεια κλπ

  35. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/12/2010 00:48:15

    Το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων δεν θα έχει τον ίδιο αντίκτυπο στους συμβολαιογράφους, πχ. και τους φαρμακοποιούς. Οι πρώτοι θα δουν το επάγγελμά τους να γίνεται ανταγωνιστικό και θα αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους, κάποτε. Οι φαρμακοποιοί το ίδιο, αλλά εδώ θα μπουν και οι αλυσίδες διανομής. Οι οποίες, αν επικρατήσουν -και έχουν πολλά όπλα γι'αυτό, θα εξαθλιώσουν τους φαρμακοποιούς, που θα γίνουν, ουσιαστικά υπάλληλοι και θα ανεβάσουν τις τιμές ψηλότερα και από σήμερα, αφού θα έχουν την δυνατότητα να εφαρμόσουν πολιτικές καρτέλ.
    Για να μην θεωρητικολογούμε, σας δίνω ένα πρόβλημα με τη λύση του και μία άσκηση για να κοιμηθείτε με τη (ζοφερή) σκέψη της:
    --Είναι γνωστό ότι, στα 1985 η Ελλάδα είχε από τα φτηνότερα "καλάθια νοικοκυράς" και από τα ακριβότερες ηλεκτρικές συσκευές ανάμεσα στην Ευρώπη. Ήδη, το 2000 η κατάσταση είχε αντιστραφεί: Τώρα είχαμε (και έχουμε) από τα ακριβότερα "καλάθια νοικοκυράς" και από τις φτηνότερες ηλεκτρικές συσκευές! Τι είχε συμβεί;
    Το μεν "καλάθι της νοικοκυράς" είχε περάσει στα Σουπερμάρκετ, που είχαν, σχεδόν, αφανίσει, όχι μόνο τα μπακάλικα και τα μανάβικα, αλλά και τα συμπαρομαρτούντα επαγγέλματα, όπως τα χονδρεμπορικά καταστήματα και τις βιοτεχνίες, που τροφοδοτούσαν τα μικρότερα εμπορικά. Πέντε (5) αλυσίδες, όριζαν ήδη το 82% του τζίρου και, συνεπώς τις τιμές. Θυμηθείτε τον Βερόπουλο, ως προέδρο του ΣΕΣΜΕ, που είπε, όταν ο Καραμανλής την άνοιξη του 2005 δια του Παπαθανασίου έβαλε πρόστιμο για δράση καρτέλ στις 5 αδελφές (τα λόγια στο περίπου): Κακώς μας επέβαλε πρόστιμο η Κυβέρνηση, γιατί σαν στοιχείο κόστους, είμαστε αναγκασμένοι (sic) να το μετακυλίσουμε στην κατανάλωση (δηλ: Σκασίλα μας για τα πρόστιμα, εμείς δεν θα χάσουμε πεντάρα και η κυβέρνηση θα φάει τη δυσαρέσκεια για την άνοδο των τιμών, που ΕΜΕΙΣ θα επιβάλουμε για να ρεφάρουμε). Άρα η διευκόλυνση των "μεγάλων" επενδύσεων στο εμπόριο ζημιώνει την κοινωνία, όταν πνίγει τον ανταγωνισμό.
    --Στα Ηλεκτρικά τα πράγματα ήταν αλλοιώς: Οι αλυσίδες ήλθαν, έσπασαν τα μούτρα τους και έμειναν σε ελέγξιμα, μέχρι στιγμής επίπεδα. Θυμηθείτε: Κορασίδης, Ράδιο Αθήναι, Ζαφειρίδης, Ήχος και Εικόνα, Σαραφίδης, Συκάρης κλπ. Απέναντί τους καμμιά 500ριά ηλεκτρομάγαζα, που άντεξαν και διατήρησαν τον υγιή ανταγωνισμό σε βαθμό, που η Ελλάδα της ΕΕ να γίνει από τις φτηνότερες, αφού κανείς δεν διανοείται να ανεβάσει τιμές, "χαρίζοντας" πελατεία στους ανταγωνιστές του.
    ΔΙΔΑΓΜΑ: Μην προκαλείτε τα Boots να έλθουν. Γιατί,
    one of these days these boots
    are gonna walk all over you
    κατά το τραγουδάκι.
    Α, και η άσκηση για το βράδυ (και καλόν ύπνο σε όλους!):
    -- Αν το κόστος της αγοράς ενός κραταιού "αντ'αυτού" Αντιπροέδρου της κυβερνήσεως του μεσουρανούντος ΠΑΣΟΚ του '85, του Μένιου Κουτσόγιωργα, ήταν, όπως καταγγέλθηκε, από 200000 έως (κατ'άλλους) 1 εκατ. δολλάρια (δυστυχώς, πέθανε "βολικά", πριν μάθουμε ακριβώς), τότε με 1% του τζίρου των 5 "αδελφών" εταιριών διανομής, πόσες Κυβερνήσεις ολόκληρες αγοράζουμε; (Να γιατί δεν θα δούμε, εύκολα, φτηνά είδη πρώτης ανάγκης).
    Είναι πολλά τα λεφτά, παιδιά...

    • lampros avatar
      lampros @ ΠΗΛΕΑΣ 21/12/2010 06:55:00

      Πέστα ρε Πηλέα, γιατί οι περισσότεροι τώρα κατέβηκαν απ' το χωριό τους φαίνεται...

  36. lampros avatar
    lampros 21/12/2010 06:36:40

    """Δεν είναι απαραίτητα κακό να δουλεύεις σε πολυεθνική – σε αρκετές περιπτώσεις οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι…"""

    Α, εσύ ετοιμάζεσαι για να δουλέψεις και στέλεχος, χαχαχαχα....

    """(τώρα αυτή η σύνδεση των πολυεθνικών με τους “ξένους” και την “εθνική κυριαρχία” ούτε ο καρατζαφέρης δεν την κάνει…. )"""

    Καλά, δεν παράγουμε σχεδόν τίποτις, εισάγουμε τα πάντα, μας τα πουλάνε στην λιανική δέκα ξένες εταιρίες μονοπώλια και εσύ δεν βλέπεις την σύνδεση;

    """Προφανώς και δεν υπάρχει φθήνια στην ελλάδα! Έχουμε ρεκόρ πληθωρισμού στην ευρώπη. Οι άλλες χώρες (αυτές ντε, με τις πολυεθνικές…) έχουν λιγότερο…. Γιατί?"""

    Γιατί οι άλλες χώρες έχουν και εθνική παραγωγή και οικονομία και «προστασία» των αγορών τους όσο τους παίρνει...