11/10/2008 20:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έφτασε η ώρα της Αριστεράς»

«Βιώνουμε ιστορικές στιγμές, καθώς είμαστε σε ένα σημείο καμπής για την παγκόσμια οικονομία» τόνισε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας ανοίγοντας τις εργασίες της Συνόδου του Κόμματος Ευρωπαϊκής Αριστεράς, που πραγματοποιείται στην Αθήνα από 10-12 Οκτωβρίου.«Τώρα είναι η στιγμή για μια συνολική παρέμβαση που θα αλλάξει τους συσχετισμούς, που θα αμφισβητήσει την ηγεμονία της απορύθμισης και θα βάλει στην ατζέντα νέους κανόνες»,  είπε.

Σύμφωνα με τον κ. Τσίπρα το Κόμμα Ευρωπαϊκής Αριστεράς πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλίες, όπως κατάργηση του Συμφώνου Σταθερότητας και αντικατάστασή του με ένα νέο σύμφωνο για την ανάπτυξη, επαναφορά του άμεσου ελέγχου στην νομισματική πολιτική της ΕΕ, επανεξέταση της απελευθέρωσης της αγοράς και θέσπιση νέων κανόνων λειτουργίας, καθώς και επαναφοράς του δημόσιου ελέγχου στο χρηματοπιστωτικό σύστημα. Όλα αυτά, πρέπει να συνδυάζονται με μέτρα για την ανακούφιση των πιο αδύναμων κοινωνικών στρωμάτων, την προστασία του συστήματος κοινωνικής ασφάλισης, την κατοχύρωση των εργασιακών και κοινωνικών δικαιωμάτων, την διεύρυνση των

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 11/10/2008 21:27:58

    Δεν ξέρω να έφτασε η ώρα της Αριστεράς, αλλά σίγουρα έφτασε ή ώρα για περισσότερη κρατική παρέμβαση στην αγορά με πρώτο "θύμα" τις χρηματοικονομικές επιχειρήσεις.
    Βέβαια η εξέλιξη αυτή θα μπορούσαμε να πούμε με αρκετή βεβαιότητα ότι απαξιώνει πλήρως την πολιτική Αλογοσκούφη και προετοιμάζει την αντικατάσταση του από τον Αντώνη Σαμαρά.
    Σε κάθε περίπτωση η καρδιά της πολιτικής Αλογοσκούφη δεν χτυπούσε καλά. Τα τελευταία γεγονότα την σταμάτησαν.
    Είναι πολύ δύσκολο να μην αλλάξει πλέον υπουργό ο Καραμανλής.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2008 21:31:39

    Δεν έχω πρόβλημα με τον άνθρωπο, με την ηλικία, με την εμφάνιση ή με τα ...βίτσια 8εκτός αν είναι εκβιάσιμος). Εχω πρόβλημα με την ιδεολογία. Αν ήξερα τι πρεσβεύει ο Τσίπρας θα ήξερα τι πρεσβεύει ο κάθε Πρύτανης του Πανεπιστημίου του Τίποτα.

    Δημόσιος έλεγχος στις τράπεζες; Εχω 100 προβλήματα με τις τράπεζες αλλά δημόσιος έλεγχος; τι εννοείς άνθρωπε;

    Νέοι κανόνες λειτουργίας; Δηλαδή καινούργιοι; π.χ.;

    Κατάργηση Συμφώνου Σταθερότητας; δηλαδή; θα κάνεις νομισματική πολιτική;

    Προστασία κοινωνικής ασφάλισης; Πές μου κ. Τσιπρα, είμαι στο ΤΕΒΕ, δηλαδή ανασφάλιστος. Πρόσφατα, το ταμείο μου έχει χάσει και ένα 30%... Πες μου πως θα με προστατεύσεις κοινωνικοασφαλισιτκά και θα σε ψηφίσω.

  3. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 11/10/2008 21:33:31

    Σύμφωνα με τον κ. Τσίπρα το Κόμμα Ευρωπαϊκής Αριστεράς πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλίες, όπως κατάργηση του Συμφώνου Σταθερότητας και αντικατάστασή του με ένα νέο σύμφωνο για την ανάπτυξη, επαναφορά του άμεσου ελέγχου στην νομισματική πολιτική της ΕΕ, επανεξέταση της απελευθέρωσης της αγοράς και θέσπιση νέων κανόνων λειτουργίας, καθώς και επαναφοράς του δημόσιου ελέγχου στο χρηματοπιστωτικό σύστημα.

    ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ? ΕΑΝ ΤΩΡΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΝ ΠΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ .
    ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΑΡΑΜΙΛΑΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΦΑΝΤΑΣΜΑ" ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ .....

  4. donaE avatar
    donaE 11/10/2008 21:53:56

    Συνεχεια ερχεται,η ωρα της αριστερας,αλλα ακομα να φθασει.Μεχρι να φθασει δε,ο κ Τσιπρας απολαμβανει τα καλα του καπιταλισμου.Κουβεντα να γινεται με αοριστολογιες παλι.

  5. Africa avatar
    Africa 11/10/2008 21:57:27

    Τσιπρααερολογιες! Μια απο τα ιδια... λογια του αερους...

  6. NTANTON avatar
    NTANTON 11/10/2008 22:06:22

    "ΗΓΓΙΚΕΝ..."

    Σχετικά με τις προοπτικές της νέο-εταιρικής και νεοταιρίζουσας "PLUS"(ΣΥΝ) -"Αριστεράς" των ¨πανανθρώπινων αξιών¨ και των μεταμοντέρνων(ΚΚΕ) που οδεύουν για το επόμενο συνέδριο της Νίκης όπου θα εκτιμήσουν τις θεωρητικές βάσεις της ¨Λαϊκής¨ Οικονομίας και θα επανεκτιμήσουν τη συμβολή του Στάλιν στο επαναστατικό κίνημα , ανακαλύπτοντας την επικράτηση των ¨χρουτσοφικών ρεβιζιονιστών¨ ( 1956 ) σαν αιτία για τον εκφυλισμό και την αποσύνθεση του ¨Κρατικού Μονοκομματικού Σοσιαλισμού¨ , αφιερώνω τους πικρούς και αληθινούς στίχους του Κώστα Τριπολίτη με καλές ερμηνείες.

    Νταλίκα
    =======

    Στίχοι: Κώστας Τριπολίτης
    Μουσική: Δήμος Μούτσης
    Πρώτη εκτέλεση: Σωτηρία Μπέλλου
    -------------------------------

    Άλλες ερμηνείες: Ελένη Δήμου
    Ζόρικος κρεμανταλάς ο καιρός που κουβαλάς,
    η ζωή σου μια νταλίκα με μπαγάζια και με ΙΚΑ.

    Τώρα απόχτησες καβούκι και αμάξι σπορ μοντέλο
    τώρα σκάλωσες στο λούκι κι είσ' αλλιώτικο καπέλο.

    Η ζωή σου ντούμπλε-φας, μέσα κι έξω τη φοράς,
    η καρδούλα σου γκαζιέρα δίχως γκάζι και αγέρα.

    Μες στο κόλπο είσαι χωμένος και γλιτώνεις παρά τρίχα,
    τώρα είσαι βολεμένος και σου κόψανε το βήχα.

    Κι αν θυμάσαι τα παλιά, ψέματα και μπλα μπλα μπλα,
    η μαγκιά σου ναφθαλίνη με κασμίρι και λουστρίνι.

    Τώρα κάνεις μαύρη πλάκα κι όλο τρως απ' την κουτάλα,
    τώρα μάγγωσε η φάκα και σε κλείσανε στη γυάλα

    Sotiria Bellou – Ntalika
    http://www.youtube.com/watch?v=yRxjTyE52u8&NR=1
    Νταλίκα (Λιζέτα Καλημέρη)
    http://www.youtube.com/watch?v=WDCLb4TEcCI&feature=related
    Νταλίκα (Γιώτα Νέγκα)

    http://www.youtube.com/watch?v=5zJswXXFimI

  7. Παπαγεωργίου...Ε avatar
    Παπαγεωργίου...Ε 11/10/2008 22:40:16

    Αυτός είναι χειρότερος από τον Γιωργάκη παιδιά μου..χαμόγελο κολγκέιτ με τεντυμποϊ υφάκι, μπριγιαντίνη στο μαλλί...κλασσικός προικο(ψηφο)θήρας ..Κορίτσια μακριά του!

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 11/10/2008 23:01:20

    Μου θυμίζετε την παροιμία « Εγώ αγάπησα από μικρός τον Κωστάκη και Γιωργάκη ,και με αυτούς θέλω να πεθάνουν τα παιδία μου » Αμήν ..(Εφραιμ έχεις μέλλον βλέπω )

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 11/10/2008 23:23:10

    Οτι και να λέτε, από τον δημοκρατικό συγκεντρωτισμό και την οικονομία των κολχόζ με την οποία ανατραφηκαν πολιτικά Τσιπρας και Αλαβανος, το περισσότερο κράτος στην οικονομία που εγραφε και η ΑΥΓΗ χθες προχθές το ιδεολογικο-πολιτικό άλμα ειναι τεράστιο. Να δειτε που τον επόμενο αιώνα θα αρχίουν να αμφισητούν το Σταλινικό μοντέλο αναπτυξης της οικονομίας.
    ΥΓ. Το φουκαρά τον Παπαγιαννακη λυπάμαι που θα πρεπει να παθαινει εγκεφαλικό καθε που τον ακούει

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 11/10/2008 23:26:04

    Γιατί κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε τι εννοεί; Δηλαδή πόσο ποιο καθαρά να ζητήσει την κατάργηση του συμφώνου σταθερότητας. Τι θέλατε να παρουσιάσει νομοσχέδιο; Όσο για το αν είναι ωραίος γκόμενος πραγματικά δεν ξέρω τι του βρίσκετε ή τι του ζηλεύετε; Νομίζω πως το μπλογκ έχει στοιχειώσει από πενηντάρηδες, αποτυχημένους διανοούμενους με προβλήματα στύσης.
    Τουλάχιστον όμως είναι πατριώτες, όχι σαν τους πουλημένους του ΨΙΡΙΖΑ.

  11. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 11/10/2008 23:39:54

    @ Νικόλας:
    Εξι επτά μηνες πριν , αυτό το μπλογκ και πολλα άλλα ειχαν κατακλισθει από Συριζαραιους σε κατασταση οργασμού. Τι θα σας γ...., τι Συριζα αξιωματική αντιπολιτευση, τι Αλέξης και ξερό ψωμί...χαμός!!!
    Τώρα, καθε φορά που μιλάει ο Αλέξης τα σχόλια ειναι σαν τα παραπάνω.
    Αυτό ειναι κατόρθωμα του Αλέξη και της γυμνιας μιας πολιτικής πρότασης που διαμορφώνεται από τότε που θυμαμαι τον ευατό μου και ακομα δεν την ειδαμε συγκροτημένη.
    Στα αρ@@@@ μου αν ειναι ωραίος γκομενος, φλούφλης ή ροκαμπίλι. Πολιτικός με ειδικό βαρος δεν ειναι και αυτό πληρώνει

  12. Στέλλα avatar
    Στέλλα 11/10/2008 23:47:58

    Γκρινιάζετε, βρίζετε, ζηλεύετε τον Τσίπρα,μιλάει ωραία, λέει ουσιαστικά ριζοσπαστικά πράγματα, έχει πάθος, πίστη, όραμα. Σεξουαλικά ανίκανοι, αφείστε τον Αλέξη ήσυχο, δείτε το χάλι των κρυόκωλων αρχηγών σας.

  13. miaouth avatar
    miaouth 11/10/2008 23:50:27

    O Αλέξης ο Τσίπρας είναι (προς τιμήν του)μετριοπαθής σοσιαλδημοκράτης μπροστά στον Φοροσκούφη.
    Ο δεύτερος είναι το κουμμούνι. Φόρος 10% σε κάθε μή μισθωτό - και στους μισούς μισθωτούς, ΚΑΙ ΔΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ - από το πρώτο ευρώ.
    Ούτε οι Ρώσοι αγρότες επί Στάλιν δεν ήταν τόσο καταδιωγμένοι.
    Δυστυχώς σκεφτόμαστε με κλισέ και αργούμε πολύ να καταλάβουμε τι συμβαίνει εδώ έξω στην Ελλάδα.
    Όσοι είμαστε μη ύποπτοι, είμαστε αργόστροφο συνάφι, πάει τέλειωσε.

  14. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 11/10/2008 23:52:28

    Καλα για τα σεξουαλικά,ειναι αλλη κουβέντα αλλα......
    "λέει ουσιαστικά ριζοσπαστικά πράγματα, έχει πάθος, πίστη, όραμα" εισαι σιγουρη στελλα μου????

  15. donaE avatar
    donaE 12/10/2008 00:07:55

    @ Στελλα μου,δεν κανει για γκομενος δειχνει ναρκισσος και κακομαθημενος,βρες καμια αλλη φαντασιωση.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/10/2008 00:25:35

    To Σύμφωνο Σταθερότητας το απαίτησε η Γερμανία για να παραιτηθεί του μάρκου υπέρ του ευρώ.
    Επειδή η Lehman Brothers έκλεβε και χρεωκόπησε δε σημαίνει ότι η Γερμανία απέκτησε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο να μη κλέβουν οι Ελληνες,Ιταλοί και άλλοι αναξιοπαθούντες με τους οποίους έχει κοινό νόμισμα.
    Οποιος θέλει ας φύγει από το ευρώ και να ξαναφέρει τη δραχμή χωρίς κανένα Σύμφωνο.

  17. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 12/10/2008 00:31:00

    Η καταργηση του συμφώνου σταθεροτητας ειναι ένα ρεαλιστικό ωριμο αιτημα του μαζικού κινήματος.Ο Αλέξης μπορει να το καταργησει με τη δύναμη των Σοβιετ των εργατών .! Αμέσως μετα θα εγκαθιδρυσει τη λαική δημοκρατία

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/10/2008 01:08:39

    Το ανεκδοτο με το γρυλο το ξερει ο Αλεξις,,....??

    ασε μας ρε Αλεχις!!

    "Το να ζει κανείς χωρίς παρελθόν είναι λίγο σαν να περπατά πάνω σε σχοινί, στο κενό, χωρίς δίχτυ ασφαλείας. Αν το παρόν δεν σας ταιριάζει, δεν έχετε πια καμιά διαφυγή"

    ΠΠ

  19. K.B. avatar
    K.B. 12/10/2008 01:35:06

    Eθνίκια σας ενοχλεί ο Τσίπρας; 11,9% ο ΣΥΡΙΖΑ στο Έθνος, 12,5 η Public issue, με Τσίπρα πιο δημοφιλή αρχηγό. Υπερδιπλάσιο σε σχέση με εκλογές το ποσοστό του εξαφανισμένου από Τι Βι ΣΥΡΙΖΑ. Κάτω από το εκλογικό ποσοστό όλα τα υπόλοιπα κόμματα. Κουράγιο μοιρολογίστρες μου.

  20. Factorx avatar
    Factorx 12/10/2008 01:53:55

    H "Στέλλα" και ο "¨ΚΒ" είναι ο ίδιος/α. Και φυσικά δεν τους σβήνω. Τους αφήνω να θαυμάσετε το επίπεδο τους (να πω υππιστηρικτών του συγκκεκριμένου..;;;;.. ).Μολις διαφωνήσει κανεις μαζί τους είναι "εθνίκη", "ανέραστος" κλπ. Σαν να μην άλλαξε τίποτα απο εκείνα τα χρόνια που δίναν στην ασφάλεια όσυς αγωνιστες διαφωνούσαν με την ηγεσία. Και καλα νομίζουν οτι στα γκάλοπ ανεβαίνουν μόνοι τους; Χα χα χα

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/10/2008 02:03:47

    Ρέ π@στη μου μόλις πάω νά πώ μιά καλή κουβέντα γιά αυτούς(είναι και τό άτιμο τό συναίσθημα,πού όσο μεγαλώνουμε δέν μειωνεται τόοοσο πολύ)σέ άλλο θέμα πού έχει ανοιχτεί, εμφανίζεται και από ένα καλόπαιδο τού indymedia και παριστάνει τον ΄ανανεωτή΄.Και άντε πάλι απο την αρχή.
    Για να καταλάβω κιόλας,αυτό το 10-12% πού δίνουν τά γκάλοπ αποτελείται μόνον απο τούς Συριζαίους τού Υμηττού πού έκαναν εκδρομή στά Σκόπια καί τούς συνεχάρη ο Νακρατζάς???
    Θέλω να πιστεύω πώς όχι.

  22. wert01gf avatar
    wert01gf 12/10/2008 05:56:06

    Κι αν όχι Τσίπρα, τι; Ερώτηση.
    Μην πέσετε όλοι με τα μούτρα, να με φάτε.
    Συζήτηση κάνουμε..