#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2013 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφτασαν τα «κοράκια» των αγορών



Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι. Κάπως έτσι θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε την είδηση ότι στην Αθήνα έρχονται κατά κύμα ξένοι... επενδυτές και κάνουν ραντεβού με την κυβέρνηση και με επιχειρηματίες. Για παράδειγμα τις προηγούμενες ημέρες έκανε... περιοδεία στην Ελλάδα κλιμάκιο της BlackRock και συνάντησε τους εκπροσώπους 10 εισηγμένων εταιρειών. ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΕΛΠΕ, Motor Oil, Ελλάκτωρ και Folli Follie φέρεται να είναι στο στόχαστρο των «πιράνχας».

Στη συνέχεια κατέφτασε η Morgan Stanley, συνάντησε τον πρωθυπουργό, πήγε στο ΤΑΙΠΕΔ «έφαγε» και με τη διοίκηση της ΕΧΑΕ. Αλλά και τα υπόλοιπα funds που κινούνται στις αγορές ανά τον κόσμο έχουν αρχίσει να βλέπουν ότι υπάρχουν μεγάλες επενδυτικές ευκαιρίες στην Ελλάδα, είτε εισηγμένες «κοψοχρονιά» είτε εταιρείες του Δημοσίου που βγαίνουν στο σφυρί.

Οι γνωρίζοντες τα χρηματιστηριακά λένε ότι σιγά – σιγά θα αρχίσουν να αποκτούν θέσεις στο ελληνικό χρηματιστήριο τώρα που είναι ακόμη χαμηλά. Ίσως είναι διακαείς πόθοι ορισμένων ή ακόμη και παιχνίδια κάποιων που θέλουν να βγάλουν λεφτά βάζοντας τον κόσμο να αγοράσει μετοχές.

Η ουσία είναι ότι οι καρχαρίες των αγορών έχουν αρχίσει να μαζεύονται ξανά, και δεν ξέρουμε αν αυτό είναι καλό. Είναι οι ίδιοι που διέλυσαν την οικονομία με τις «προβλέψεις» και τις «αναλύσεις» τους και τώρα έρχονται με... γεμάτες τσέπες να αγοράσουν στα συντρίμμια.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Midnight avatar
    Midnight 22/02/2013 18:50:53

    Κακώς έρχονται. Κανονικά έπρεπε να συνεχίσουμε την Σοβιετική παράδοση όπου τις επενδύσεις τις κάνει ο Μπρέζνιεφ και οι κηπουροί του. Πάτε καλά ρε παιδιά;

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Midnight 22/02/2013 18:54:02

      Χα χα συμφωνώ!

      Δεν νομίζω όμως ότι πραγματικά ο αρθρογράφος είναι κατά των ξένων επενδύσεων. Απλά εκφράζει παράλληλα και μία λογική απορία - παράπονο.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Midnight 22/02/2013 20:27:18

      Οι εξαγορες και οι ιδιωτικοποιησεις δεν αποτελουν επενδυσεις με την στενη εννοια του ορου. Δεν προσφερουν θεσεις εργασιας, ουτε αναπτυξη, ουτε παραγωγη, οπως πολυ ευστοχα παρατηρει πιο κατω ο Thalis. Ασε τις βλακειουλες περι Σοβιετιας, γιατι αν η Σοβιετικη Ενωση ειχε τα περιθωρια κερδους των ελληνικων επιχειρησεων, την δυνατοτητα φοροδιαφυγης της Ελλαδος και αλλα πολλα "καλουδια" της ελληνικης οικονομιας, η Σοβ.Ενωση δεν θα ειχε πεσει ποτε γιατι θα ειχε χρησιμοτητα στον καπιταλισμο.

  2. Thalis avatar
    Thalis 22/02/2013 19:14:13

    Καλά και οι ξένοι αυτοί επενδυτές δεν φοβούνται να μπλέξουν με την Ελληνική γραφειοκρατία, ή μήπως αυτή καταργήθηκε και δεν το πήραμε χαμπάρι ν' αρχίσουμε και μείς τις επενδύσεις?
    Εχω καμμιά εκατοστή παλιούς πελάτες (που δεν πληρώνουν γρηγορόσημο όπως τους συνέστησα, λόγω αρχής ή φόβου) με επενδυτικά σχέδια σε εκκρεμότητα απο το 2000 και πρίν ακόμα...Να τους πω να ξαναυποβάλλουν αίτηση?

  3. Queen In Black avatar
    Queen In Black 22/02/2013 19:26:59

    ''Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι.''
    Mπράβο στο Antinews και στον συγγραφέα του άρθρου.
    Δυστυχώς, για κοπάδια από ύαινες, για σμήνη αρπακτικών και γι άθλιες συμμορίες επενΓδυτών πρόκειται, που καιροφυλακτούν να αισχροκερδίσουν εις βάρος μας.
    Το έγκλημα ήταν προσχεδιασμένο (από την εποχή Σημίτη ακόμα) κι ότι ακολούθησε, ήταν απλά μια καλοεκτελεσμένη αισχρή παράσταση.
    Εμείς; Τραγικοί και μοιραίοι και άβουλοι, παθητικοί θεατές του επαναλαμβανόμενου βιασμού μας.
    Και τώρα τι μας μένει αγαπητοί συνΈλληνες;
    Η παρακμή; Ο εξευτελισμός; Η κατάντια;
    Ή μήπως υπάρχει ακόμα και τώρα οδός αντίδρασης κι ανατροπής;

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Queen In Black 23/02/2013 10:11:37

      Το ''επενΓδυτές'', είναι και το απόλυτα σωστό. Αυτοί που ...''ενδύουν'', ούτε στη Βουλγαρία δεν καταδέχονται. Όχι εδώ που μου απαιτείτε τον αστρονομικό μισθό των 300 € (σε λίγο), μισθό!

  4. firiki2010 avatar
    firiki2010 22/02/2013 19:31:10

    Δεν υπάρχει ενδιαφέρον για επενδύσεις.... φταιει η ανίκανη κυβέρνηση.
    Ερχονται "κατά κύματα" όπως γράφετε, για να συζητήσουν .... οι επενδυτές γίνονται "κοράκια", "πιράνχας" και "καρχαρίες" (δεν ξέρω μηπως μου ξέφυγαν και 1-2 ακόμη χαρακτηρισμοί).
    Τι ακριβώς (ή έστω περίπου) θέλετε κ αρθρογράφε μου;;;;

    • Thalis avatar
      Thalis @ firiki2010 22/02/2013 19:48:01

      Αστον αυτό αγαπητέ Φιρίκι. Είναι αιθεροβάμων. Θέλει θέσεις εργασίας και όχι "θέσεις" στο χρηματιστήριο. Νομίζει οτι το χρήμα το πολύ βγαίνει σκάβοντας...

    • Αμφιδέξια avatar
      Αμφιδέξια @ firiki2010 22/02/2013 22:54:11

      Nα σας πω εγώ τι κατάλαβα οτι θα ήθελε .....περίπου ο συγγραφέας;
      Να έβλεπε επενδυτές στην Ελλάδα, έτοιμους να προσφέρουν και να κερδίσουν, στη βάση του αμοιβαίου θεμιτού συμφέροντος και όχι καιροσκόπους οικονομικούς εγκληματίες και συμμορίες, που συνάχθηκαν για να ξεσκίσουν τον ευρισκόμενο σε ανάγκη Ελληνικό λαό και τα περιουσιακά του στοιχεία. Τώρα που έγινε ...πενηνταράκια κατανοητό;

  5. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 22/02/2013 20:07:40

    Τελικά όλοι σε αυτήν την χώρα, γνωρίζουν τι δεν θέλουν.
    Κανείς όμως δεν ξέρει τι θέλει.

  6. tassos avatar
    tassos 22/02/2013 20:17:08

    "δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται". Και η "κυβέρνηση" τι κάνει;. Ούτε ασχολείται ο πρωθυπουργός με αυτούς που θα μπορέσουν να ανοικοδομήσουν τη χώρα. Τα εργατικά και αγροτικά χέρια. Προτιμά να επισκέπτεται και να εκλιπαρεί τους τυχάρπαστους τυχοδιώκτες του Κατάρ και όλους αυτούς που θέλουν να παρουν "κοψοχρονιά" ό,τι μπορούν να αρπάξουν. Τόσο που γίναμε αντικείμενο λύπησης από τον Ερντογάν.

    • euagelos avatar
      euagelos @ tassos 22/02/2013 21:56:09

      Αυτοί δίνουν τη γερή τη μίζα όμως που γεμίζει σεντούκια στις Ελβετίες...

    • dim avatar
      dim @ tassos 22/02/2013 22:22:28

      Αν έρθουν οι μεγάλοι απέξω και σκάσουν μερικά δις, δεν είναι τόσο τα δις αυτά καθεαυτά, αλλά αυτό το γεγονός θα είναι το έναυσμα ότι πλέον μπορεί πια να ξαναπάρει μπροστά η οικονομία, κι έτσι να βγάλουν από τα σεντούκια τους και τα δεκάδες δις που έχουν τώρα αποσύρει οι μικρομεσαίοι και περιμένουν να δουν ότι τα χειρότερα πέρασαν για να τα ξαναβγάλουν στην αγορά (είτε ως μικροεπενδύσεις είτα και ως κατανάλωση...)

      Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που έχουν καβάτζες αλλά έχουν σταματήσει να καταναλώνουν ή να επενδύουν γιατί δε ξέρουν αν τα χειρότερα πέρασαν ή αν είναι μπροστά μας? Αν δουν ότι έρχονται μερικά δις από έξω, αυτό είναι ψήφος εμπιστοσύνης και έτσι θα αρθούν οι ανησυχίες και των μικρο-μεσαίων επενδυτών και καταναλωτών... Η οικονομία είναι κλίμα, και αν πάρει μπροστά τότε το γεγονός ότι θα πηγαίνουμε λίγο πιο καλά, θα είναι η αιτία για να πάμε ακόμα πιο καλά, και αυτό θα είναι η αιτία για να πάμε και ακόμα καλύτερα... θα βγούμε από το "φαύλο κύκλο" και θα αρχίσει ο "ενάρετος κύκλος"...

      • κανενας avatar
        κανενας @ dim 22/02/2013 22:33:45

        ωσπου να ξαναπεσουμε στο γκρεμο...μερικοι δεν θα βαλετε μυαλο ποτε..

      • Αμφιδέξια avatar
        Αμφιδέξια @ dim 22/02/2013 22:55:55

        Σε άλλο κόσμο υπάρχετε όλοι εσείς οι ευτυχείς, υπεραισιόδοξοι ουτοπιστές της

        • Αμφιδέξια avatar
          Αμφιδέξια @ Αμφιδέξια 22/02/2013 23:00:19

          Σε άλλο κόσμο υπάρχετε όλοι εσείς οι ευτυχείς, υπεραισιόδοξοι ουτοπιστές της από τον Ιούνιο και μετά τρελής μας απογείωσης προς την απόλυτη επιτυχία!!! Τι να πω; Είστε πραγματικά ή πολύ βολεμένοι, ή μακάριοι στη τρυφερή αγκαλιά της αυταπάτης σας ! Τυχεροί πάντως, ακόμα κι αν υπάρχει η πιθανότητα να ξυπνήσετε απότομα από πολύ σαρκοβόρους εφιάλτες.

          • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
            Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Αμφιδέξια 23/02/2013 11:52:07

            Παναγία μου, βόηθα!
            ΓΡΗΓΟΡΑ στον σφύριζα όλοι για τον αγώνα της ζωής μας!

            "Με τα λεφτά του μπαμπά", που λέει κι ο Πορτοκάλογλου..

      • Deja vu avatar
        Deja vu @ dim 22/02/2013 23:04:03

        Τρία πουλάκια κάθονταν και παίζανε φλογέρα αγαπητέ Dim. Πού κάθονταν όμως; Επάνω σε όρθιο ξυράφι φίλε μου.

  7. Χρήστος Χ. avatar
    Χρήστος Χ. 22/02/2013 20:33:36

    Επένδυση δεν είναι να αγοράσεις μια μονοπωλιακή ΔΕΚΟ κοψοχρονιά. Επένδυση είναι να φτιάξεις μια νέα μονάδα παραγωγής ή να επαναλειτουργίας μια από τις πολλές που έχει κλείσει.

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Χρήστος Χ. 23/02/2013 10:13:59

      A, τέτοια ΔΕΝ έχουμε, ούτε θα έχουμε.
      Βολευτείτε με τον παρωδία-πλειστηριασμό των ασημικών.

  8. Μπούμστος avatar
    Μπούμστος 22/02/2013 20:40:52

    Θα φτιάξουν τίποτα καινούργιες εταιρίες με καινούργιες θέσεις εργασίας ώστε να υπάρξει και ανταγωνισμός η θα αρπάξουν τις ήδη υφιστάμενες μονοπωλιακές υπερκερδοφόρες;
    Αν είναι να φτιάξουν καινούργιες να απλώσουμε τραχανά, αν είναι να αρπάξουν τις κερδοφόρες ,χαμένος θα πάει ο τραχανάς ,καλύτερα μπλουγούρι !

    • Έξι και μία τύψεις ... avatar
      Έξι και μία τύψεις ... @ Μπούμστος 22/02/2013 22:19:50

      Τίποτε νέο δεν πρόκειται να δημιουργήσουν, ούτε να χρηματοδοτήσουν. Δεν πρόκειται περί επενδυτών, ούτε θα υπάρξει κοινό όφελος. Το ξεπούλημα μεθόδευσαν και μόλις οι τιμές γίνουν ακόμη πιό δελεαστικές και δοθεί το έναυσμα, (εφόσον το επιτρέψουμε), θα σαλπίσουν την έναρξη του πάρτυ !

  9. kiki avatar
    kiki 22/02/2013 20:41:20

    Επενδύσεις με εργαζομένους των 400 Ε δεν συμφέρουν. Και επειδή ο πατέρας μου με έμαθε να κάνω λογαριασμούς με το χαρτί και το μολύβι και όχι με @@ριές εξηγούμαι.
    5000 εισόδημα το χρόνο! Έξοδα μεταφορικά= 75Ε το μήνα (εκτός αν η δουλειά είνα ακριβώς απέναντι από το σπίτι σου)
    Εφορία=περίπου 300-400Ε το χρόνο (γιατί αν όλοι παίρνουν αυτά τα λεφτά, από κάποιους το κράτος θα πρέπει να έχει έσοδα)
    ΔΕΗ=400Ε το τετράμηνο
    ΟΤΕ- ΕΥΔΑΠ=250 (minimum)
    Δεν συζητώ γιά ΙΧ γιατί με αυτό το εισόδημα δεν μπορείς να έχεις!!!
    Πέστε μου ρε φωστήρες επενδυσειολάγνοι, τι θα πηγαίνει στο στομάχι σου, στα παιδιά σου κλπ?
    Λύση υπ'αυτές τις συνθήκες? 5 μεροκάματα το μήνα μαύρα, παίρνω τα ίδια λεφτά, και το κράτος... τα φρύδια μου

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ kiki 22/02/2013 20:53:18

      Δηλαδή... κι άμα δεν γίνουν επενδύσεις, θα ανέβουν οι μισθοί;

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ firiki2010 22/02/2013 22:11:50

        Ασχολειστε με θεωριες... Αν δεν γινουν επενδυσεις (=υφεση, ανεργια) μπορει να μην αυξηθουν οι μισθοι αλλα υποτιθεται οτι πρεπει να πεσουν οι τιμες που ειναι σαν να αυξηθηκαν οι μισθοι. Αλλο θεωρια, αλλο πραξη...

      • euagelos avatar
        euagelos @ firiki2010 22/02/2013 22:16:32

        Οι μισθοί και το βιοτικό επίπεδο θα ανέβουν αν αυξηθεί η εγχώρια ζήτηση και δημιουργηθούν θέσεις εργασίας για να την εξυπηρετήσουν ενώ μειωθούν με δασμούς οι εισαγωγές δια ροπάλου. Όλος ο πλανήτης είναι γεμάτος πεινασμένους που παράγουν και εξάγουν τα προϊόντα των διεθνών "επενδυτών". Κανείς τους δεν καλοπερνάει. Το παραγώμενο προϊόν πρέπει να καταναλώνεται "στην πηγή" για να έχει αξία για τον εργαζόμενο.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ euagelos 22/02/2013 22:27:40

          Αυτά είναι καινούργια οικονομικά ! ¨Η μάλλον έχουν ξεπεραστεί εδώ και αιώνες.

          • euagelos avatar
            euagelos @ firiki2010 22/02/2013 22:38:22

            Ε, βέβαια, ο Κέυνς δεν ήταν καλός. Ξεπεράστηκε από τον "σύντροφο" Φρήντμαν.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ euagelos 23/02/2013 00:50:00

            Εχετε "τρελλαθεί" όλοι με τον Κέυνς. Αλλες συνθήκες, άλλη η φύση του προβλήματος, άλλος κόσμος.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ euagelos 22/02/2013 22:32:20

          Και πώς θα αυξηθεί η ζήτηση και πώς θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας;

          • euagelos avatar
            euagelos @ Μανιάτης 22/02/2013 22:52:18

            Ένας τρόπος υπάρχει. Ρευστό χρήμα μέσω αύξησης των μισθών, δημόσιες επενδύσεις και εξωτερική υποτίμηση για ανάσχεση των εισαγωγών. Η φύση γεμίζει τα κενά. Όταν η παραγωγή θα μπορεί να διατεθεί και να αφήνει κέρδος στον παραγωγό, να είστε σίγουροι πως θα ξαναρχίσει. Στην παρούσα διεθνή συγκυρία είναι η μόνη λύση. Κοιτάξτε και λίγο τις χώρες εκτός ευρωζώνης. Τι νομίζετε ότι σημαίνει ο όρος νομισματικός πόλεμος? Σημαίνει ανταγωνιστικές υποτιμήσεις νομισμάτων. Η Ελλάδα που έχει μεγάλες δυνατότητες παραγωγής εγχωρίων προϊόντων (θυμηθείτε λίγο την προ-ανδρεϊκή εποχή) έχει τη δυνατότητα να είναι μια χαρά και με την αυτάρκειά της και με τις εξαγωγές της. Συν τοις άλλοις, θα προστατευτεί από την εκποίηση η δημόσια περιουσία που τη θέλουν μπιρ-παρά οι "σύντροφοι εταίροι". Αρκεί να απαγκιστρωθεί από τις κομματικές αγκυλώσεις, τις ευρωπαϊκές εμμονές και την επιδοτησιομανία. Δεν θα είναι εύκολο στην αρχή αλλά σύντομα θα φέρει αποτέλεσμα. Τώρα βρισκόμαστε παγιδευμένοι σε αδιέξοδο.

          • Geros avatar
            Geros @ euagelos 23/02/2013 11:41:34

            Ο "τρόπος" που περιγράφεις euagelos κοστίζει μερικές εκατοντάδες δις που δεν υπάρχουν. Μας έχετε πρήξει όλοι εσείς που νομίζετε ότι ο Keynes είπε "όταν μια χώρα είναι καταχρεωμένη και χωρίς παραγωγή της δανείζουμε μισό τρις και όλα μετά φτιάχνουν".
            Ούτε κανείς που θα σου δανείσει τα λεφτά υπάρχει αλλά και ούτε θα φτιάχναν τα πράγματα αν κάποιος τρελός βρισκόταν να στα δώσει. Το 2009 δανειστήκαμε 30 δις , τα πετάξαμε με τον τρόπο που εσύ προτείνεις και είχαμε ΎΦΕΣΗ. Καμία άλλη ιδέα έχεις?

          • euagelos avatar
            euagelos @ Geros 23/02/2013 18:08:26

            Δυστυχώς, μπερδεύετε τον πλούτο με το χρήμα. Όταν σας μιλούν για χρήμα στην αγορά, ο νους σας πάει στα δανεικά. Ο πλούτος κάνει το χρήμα φίλε μου, όχι το χρήμα τον πλούτο.
            Στην ΟΝΕ και στους ναούς της τοκογλυφίας δημιουργείται πλούτος από το χρήμα, γι'αυτο και καταρρέει η πραγματική οικονομία.
            Νομίζω πως δε θέλετε να δείτε τη λύση λόγω εμμονών, αν και την υποψιάζεστε. Δεν πειράζει όμως, αργά ή γρήγορα η πραγματικότητα και η φύση θα την επιβάλλουν.

      • Be Quite avatar
        Be Quite @ firiki2010 22/02/2013 22:32:24

        Δεν είδαμε ακόμη αξιοπρεπή επενδυτή να έρχεται να δημιουργήσει εταιρείες, εργοστάσια, επιχειρήσεις, σεβόμενος τη χώρα και τους ανθρώπους της. Για την ώρα εμφανίζονται κάτι αδίστακτοι άρπαγες που απλά πιέζουν για να αλλάξουν χέρια οι κρατικές επιχειρήσεις και να μειωθούν οι υπάρχουσες θέσεις εργασίας. Μην εμφανίζεστε λοιπόν τόσο αφελείς, λόγω κομματικής μυωπίας.

      • Deja vu avatar
        Deja vu @ firiki2010 22/02/2013 23:05:11

        Επενδύσεις δεν είναι οι ληστείες της κρατικής περιουσίας.

  10. Zame avatar
    Zame 22/02/2013 20:44:10

    ( καλώς την πέρδικα που περπατά λεβέντικα ) ....μηπως?

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 22/02/2013 20:48:02

    "Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι.":
    Η θεολογία της πολιτικής ανάλυσης είναι μέγγενη της δημιουργικής και υλικής (Μάρξ) σκέψης που σαν μουζαγεντίν αναπαράγουν οι δήθεν μαρξιστές.

    Μου θυμίζει εκείναι τα ρομαντικά βράδια στα γραφικά ταβερνία των διονυσιακών
    διακηρύξεων μετάβασης στον σοσιαλισμό.

    • κανενας avatar
      κανενας @ Μανιάτης 22/02/2013 22:38:46

      χαχα..διονυσιακες διακηρυξεις οντως...παρ'ολα αυτα ενας αυθεντικος ακομματιστος συνδικαλισμος δεν νομιζεις οτι θα ηταν προς το συμφερον ολων των χαμηλα αμοιβομενων εργαζομενων? υπαρχει καποια αλλη λυση να υπερασπιστουμε τους εαυτους μας?

    • Deja vu avatar
      Deja vu @ Μανιάτης 22/02/2013 23:08:45

      ''Μου θυμίζει εκείνα τα ρομαντικά βράδια στα γραφικά ταβερνία των διονυσιακών διακηρύξεων μετάβασης στο σοσιαλισμό.''

      “Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε'' !
      Σου θυμίζει την υποταγή σου. Κι εσένα κι όλων όσων γραφικοποιούν την αλήθεια που είναι ανίκανοι να υπερασπιστούν, ή να διεκδικήσουν. Παραδέξου το. Απλά σε ενοχλεί η προσωπική σου ήττα.

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Deja vu 23/02/2013 10:14:56

        Μάγος είσαι?

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Deja vu 23/02/2013 10:32:15

        Απόδεχομαι την παρατήρησή σου. Όντως είναι ήττα. Ήττα του μεταφυσικού μπροστά στο υλικό. Του αφελούς και θελογικού λόγου μπροστά στην αναγκαιότητα υλιστικής πολιτικής δράσης.
        Η υπεράσπιση αυτών που θέλεις κι εσύ να υπερασπιστούμε δεν διεξάγεται πλέον με λιτανείες και ευχέλαια εις τους αγρούς ή κατ΄ οίκον.
        Απαιτείται παραγωγή νέας Γνώσης, Λόγου και Πολιτικής, χωρίς τη σκόνη του αυτοικανοποιούντος εικονολατρευτικού τροπαρίου.

        • Deja vu avatar
          Deja vu @ Μανιάτης 23/02/2013 12:56:55

          Η ήττα σου φίλε μου, είναι η ήττα της πολιτικής από την ''αναγκαιότητα''- διαχείριση που επιβάλλει η ανικανότητα και η έλλειψη ταλέντου. ΠΟΛΙΤΙΚΉ σημαίνει οραματισμός, σχέδιο, στόχευση υψηλών ζητούμενων, επαναστατική διάθεση, υπέρβαση και διεκδίκηση.
          ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΗΛΙΘΙΟΙ !!!!
          Πάντα ήταν, είναι και θα είναι ο καρκίνος που θα μας τρώει. Η απληστία, ο συμβιβασμός και η υποταγή στη μετριότητα και τη φθορά.

  12. Zame avatar
    Zame 22/02/2013 21:14:44

    επένδυση δεν νοείται το να παίρνεις
    (& μαλιστα εντεχνως κοψοχρονιά..που ελέγχετε )
    μια επιχείρηση μονοπωλιακού χαρακτήρα..
    καπως αλλιως λεγεται..τεσπα.
    επένδυση είναι να δημιουργείς..
    Να γιατι κατι τετοια.. εκαναν να ειναι "Πληγωμενο το επιχειρείν .

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Zame 22/02/2013 22:10:03

      +1

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Zame 23/02/2013 10:20:10

      Εφ όσον το ...επιχειρείν στο Ελλαδιστάν πάντοτε ταυτιζόταν με το ...αισχροκερδείν και το φοροδιαφεύγειν και το αυθαιρετείν, δε φταίμε εμείς οι κακοπροαίρετοι που το ταυτίσαμε με το ΚΛΕΠΤΕΙΝ ΚΑΙ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Το επιχειρείν λοιπόν οφείλει να αλλάξει νοοτροπία, εάν και εφ΄όσον το ...διοικείν, έχει τη βούληση να επιβάλλει τα αυτονόητα. Αλλά μπα...... Η θλιβερή ιστορία, θα επαναλαμβάνεται.
      Από το κεφάλι σαπίζει το ψάρι.

  13. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 22/02/2013 21:28:48

    ήδη άρχισαν να θεμελιώνουν οι ξένοι επενδυτές τα νέα εργοστάσια.
    Παττακό με μυστρί έχουμε;

    • euagelos avatar
      euagelos @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 22/02/2013 21:59:46

      Όχι βέβαια. Τώρα τα εργοστάσια λέγονται "επενδύσεις". Δεν τα θεμελιώνεις με μυστρί αλλά με... εκτυπωτή. Πατάς μια σφραγίδα και υπογραφή, μοιράζεις κουρελόχαρτα στο ΧΑΑ, τα αγοράζουν τα κορόιδα, και μόλις μαζέψεις αρκετά, χαίρετε και αντίο σας.

      • Deja vu avatar
        Deja vu @ euagelos 22/02/2013 23:11:59

        Χυδαιότητα και θράσος να υπάρχει και από κρατική ανοχή, σφραγίδες, υπογραφές και κουρελόχαρτα για τα χαϊβάνια, να φάνε κι οι κότες, Το πανηγύρι ακόμα δεν ξεκίνησε!

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 22/02/2013 22:44:29

      :-) Χυδαιότητα και θράσος να υπάρχει και από ...Πατακούς και μυστριά, να φάνε και οι κότες !

  14. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 22/02/2013 22:04:00

    Αυτοί είναι οι κανόνες του διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος.
    Η θετική πλευρά είναι οτι η επαναδραστηριοποίηση του Ιδιωτικού Κεφαλαίου και δη του Ξένου κεφαλαίου μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα στην χρηματιστηριακή αγορά δείχνει οτι αρχίζουν να έχον προσδοκίες εξόδου από το τούνελ της κρίσης της Ελληνικής Οικονομίας. .Αυτή είναι η μια πτυχή όμως του ζητήματος.Υπάρχει και η δεύτερη πτυχή του ζητήματος Η πορεία των μεταρρυθμίσεων και δη του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων θα κρίνει πολλά για τη διαμόρφωση ενός διεθνούς κλίματος εμπιστοσύνης προς την ελληνική οικονομία. Η Ελλάδα επίσης αργα και αθόρυβα αρχίζει επίσης και μέσω των συγχωνευσεων να ανασυνθέτει τον τραπεζικό της τομέα κάτι που θα δώσει ανάσα στην αγορά η οποία και στενάζει απο την έλλειψη ρευστότητας.Αυτό είανι ιδαίτερα σημαντικό καθως τα ξένα επενδυτικά κεφάλαια είναι διατεθειμένα έμπρακτα να «ρίξουν χρήμα» στην Ελλάδα.

    • Έξι και μία τύψεις ... avatar
      Έξι και μία τύψεις ... @ Δρόλαπας 23/02/2013 09:10:16

      Ανοίξαμε και σας περιμένουμε! Κλέψτε τώρα που γυρίζει. Πάρτε τα όλα μπιρ παρά, αρκεί να πετύχουμε τη ''διαμόρφωση ενός διεθνούς κλίματος εμπιστοσύνης προς την ελληνική οικονομία''. Ας λιμοκτονούν οι πολίτες, ας εξαθλιώνονται, ας φτάσει και 40% η ανεργία, ας υποβαθμίζονται η παιδεία, η υγεία, οι κοινωνικές παροχές, αρκεί να βρούν γόνιμο έδαφος ''τα ξένα επενδυτικά κεφάλαια'', ώστε να ...διαπρέψουν.
      '' Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι ''.

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ Δρόλαπας 23/02/2013 15:02:32

      Μεταρρυθμίσεις και αποκρατικοποιήσεις ναι αλλά με νόμους και διαδικασίες ξεκάθαρες και σοβαρά προγραμματισμένες και από ανθρώπους, μη ανακυκλωμένους από την κομματική αυλή...Δυστυχώς ακόμη περιμένουμε...Αντίθετα βλέπουμε να φτιάχνονται νέες εταιρίες αποκρατικοποίησης δίπλα στις ήδη υπάρχουσες (π.χ. Παράκτιο Αττικό Μέτωπο) και να στελεχώνονται με την τρικομματική νομενκλατούρα...

  15. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 22/02/2013 22:04:28

    "πιράνχας", "κοψοχρονιά" , "στο σφυρί", "καρχαρίες"...
    Στο left.gr μπήκα;

    "Είναι οι ίδιοι που διέλυσαν την οικονομία με τις «προβλέψεις» και τις «αναλύσεις» "
    Και γω που νόμιζα πως τη διαλύσαμε μόνοι μας...
    http://www.youtube.com/watch?v=4ONchKmNdBM

    • dim avatar
      dim @ Κώστας ΜΠ 23/02/2013 01:14:41

      Μάλλον έχουμε μπει σε ένα κράμα left.gr και stoxos.gr, σηκώνω τα χέρια ψηλά…

      Δεν έχουμε διδαχθεί φαίνεται τίποτα από την ιστορία μας...

      Όλη μας η καταστροφή ήταν αυτός ο άκρατος κρατισμός που κυριάρχησε εδώ και δεκαετίες από τη μία πλευρά (και που τώρα θέλουν να συνεχίσουν όλοι αυτοί που μιλάνε για "πιράνχας", "η πλουτοκρατία", μια Μαρξιστικού - Κομμουνιστικού - Σοσιαλιστικού τύπου λογική που μας έφερε εδώ και που την εκφράζει τώρα ο Σύριζα)… Έξω ο Λάτσης, έξω ο Μπόμπολας, έξω ο Βαρδινογιάννης, όλα στο κράτος…

      Και από την άλλη αυτές οι υπερεθνικιστικές, μαξιμαλιστικές κορώνες και επιδιώξεις, που μόνο κακό κάνουν τελικά στη πατρίδα μας… Όλοι οι ξένοι είναι «τοκογλύφοι» που ήρθαν να μας τα πάρουν κοψοχρονιά, δε θέλουμε τους ξένους, εθνικοποίηση των πάντων τώρα, μόνο οι Έλληνες είναι οι καλοί… έξω τα ξένα κεφάλαια, έξω η cosco, έξω η el dorado, έξω η hotchief, έξω οι καταριανοί, έξω όλοι… όλα σε Έλληνες…

      Και αυτές οι απόψεις παίρνουν τόσο υψηλά ποσοστά, και μετά αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε φτάσει εδώ ως χώρα… Τόσα χρόνια αυτά κάναμε… Και τώρα που προς στιγμήν συνειδητοποιήσαμε ότι δε γίνεται άλλο έτσι, και πάνω που συμφωνήσαμε ότι κάποια πράγματα δε χρειαζόταν κανένα μνημόνιο για να τα κάνουμε, και έπρεπε να τα έχουμε κάνει μόνοι μας εδώ και δεκαετίες, έρχεται πάλι ο λαϊκισμός, και ο υπερθενικισμός, και απειλεί να τινάξει όλες αυτές τις θυσίες των τελευταίων χρόνων στον αέρα… Πλέον είναι ξεκάθαρο… Δεν είναι ότι δε μπορούμε να πετύχουμε… Μπορούμε… Κάποιοι όμως σπέρνουν ένα τέτοιο κλίμα, και κάνουν ό,τι μπορούνε για να μην πετύχουμε… Αυτό θέλουν… Να αποτύχουμε, να έρθει η κοινωνική έκρηξη, να έρθει ο διχασμός, για να εφαρμόσουνε μετά την ατζέντα τους…(και καλά μια ανόρθωση από τα ερείπια, με αναγκαία την εγκαθίδρυση ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος κομμουνιστικού τύπου οι μέν, φασιστικού τύπου οι δε….)

  16. ΝΠ avatar
    ΝΠ 22/02/2013 22:17:31

    η Βουλγαρία που πολυυμνήθηκε
    δε μας λέει τίποτα;
    ο λαός πένεται,αλλά οι δείκτες είναι σύμφωνα με τα πρότυπα
    των τοκογλύφων .
    Επευφημούν οι διαμαντοφορούσες...
    Αλίμονο,δε αξίζει στην πατρίδα μας αυτό το μέλλον

    • Svart Drottning avatar
      Svart Drottning @ ΝΠ 23/02/2013 09:15:39

      «Είμαστε ένας λαός, με παλικαρίσια ψυχή, που κράτησε τα βαθιά κοιτάσματα της μνήμης του σε καιρούς ακμής και σε αιώνες διωγμών και άδειων λόγων. Τώρα που ο τριγυρινός μας κόσμος μοιάζει να θέλει να μας κάνει τρόφιμους ενός οικουμενικού πανδοχείου, θα την απαρνηθούμε άραγε αυτή τη μνήμη;

      Θα το παραδεχτούμε τάχα να γίνουμε απόκληροι; Δε γυρεύω μήτε το σταμάτημα, μήτε το γύρισμα προς τα πίσω, γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο των ανθρώπων που προχωρούν εμπρός.»
      Γεώργιος Σεφέρης

  17. Zame avatar
    Zame 22/02/2013 22:35:07

    @ euagelos ξεχασες την εταιρια ταχυδρομικη θυριδα..

  18. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 22/02/2013 22:36:08

    Εγώ πάλι δε βλέπω πως με την πώληση ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας. Επίσης δε βλέπω γιατί πχ θα μειωθούν τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Οποιος θέλει μπορεί να πληροφορηθεί τι έχει συμβεί στη Γερμανία με τα τιμολόγια του ρεύματος από το 1998 που έχει απελευθερωθεί η ενέργεια. Δίπλα μας στη Βουλγαρία;
    Δεν τρώμε κουτόχορτο, κάποιοι πάλι θα γεμίσουν λογαριασμούς. Κι η πλέμπα θα χειροοκροτεί για τη SUEZ μέχρι να αρχίσει να διψάει....
    Να μας έλεγαν πως θα εξορθολογήσουν τη λειτουργία όλων αυτών των επιχειρήσεων να χειροκροτήσω! Τώρα;! Ο Θεός βοηθός!

    • dim avatar
      dim @ σιδεράκιας 23/02/2013 01:27:18

      Πέραν πολλών άλλων κριτηρίων, και ιδεολογικών απόψεων περί του αν ο ρόλος του κράτους είναι να ασκεί επιχειρηματικές δραστηριότητες, αν μπορεί να το κάνει αποτελεσματικά, χωρίς να υπάρχει διασπάθιση του δημόσιο χρήματος, διαφθορά, διαπλοκή κλπ κλπ κλπ…. ένας πρακτικότατος και άμεσος λόγος είναι ότι χρειάζεται εκσυγχρονισμός δικτύων, καλύτερες υπηρεσίες, νέες επενδύσεις, και στα δημόσια ταμεία δεν υπάρχει σάλιο αν δε το έχετε καταλάβει...

      • Έξι και μία τύψεις ... avatar
        Έξι και μία τύψεις ... @ dim 23/02/2013 09:51:12

        Το οτι έχουμε εξαθλιωθεί οικονομικά, το οτι 1.500.000 από εμάς δεν έχουμε καν εργασία, το ότι τα βασικά είδη διατροφής ανατιμώνται συνεχώς, το οτι τα νοικοκυριά αδυνατούν πλέον να ανταποκριθούν στις στοιχειώδεις υποχρεώσεις τους και να ικανοποιήσουν βασικές τους ανάγκες, σας οδηγεί στο συμπέρασμα οτι όταν ο ηλεκτρισμός και το νερό ιδιωτικοποιηθούν και φυσικά ανατιμηθούν, δε θα γίνει εδώ της ...Βουλγαρίας ή και πολύ χειρότερα; ΑΥΤΑΠΑΤΑΣΘΕ ! Κι επειδή αυταπατάσθε, να χειροκροτάτε με λιγότερη ...θέρμη την οποιαδήποτε κίνηση απελπισίας της κυβέρνησης, που πασχίζει για το επιδοκιμαστικό χτυπηματάκι στην πλάτη από τους εκβιαστές και τους λοιπούς αλλοδαπούς εγκληματίες-τοκογλύφους. Αυτό που πάει να γίνει, μπορεί να ζωγραφίσει ωραία τα ''νούμερα'', αλλά θα διαγράψει τις ζωές μας.
        Για αυτό και δεν πιστεύω πως θα το επιτρέψουμε.

        • dim avatar
          dim @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 13:04:30

          Όποιος χρησιμοποιεί τις λέξεις "εκβιαστής", "τοκογλύφοι", "προδότες", "δοσιλογοι", "πλουτοκρατία", "τσολάκογλου", "κατοχή", "χούντα" κλπ κλπ, δηλώνει ξεκάθαρα ότι έχει μια διαφορετική «ατζέντα» για τη χώρα μας, σίγουρα ολοκληρωτική, είτε στη κατεύθυνση την κομμουνιστική – μαρξιστική, είτε στη κατεύθυνση την υπερεθνικιστική και του διεθνούς απομονωτισμού… Με γειά του με χαρά του, αλλά οι σάλτσες για 1,5 εκατ. ανέργους, φτώχια κλπ. δε πιάνουν στους έχοντες κοινή λογική…

          Στην άκρως διχαστική λογική και επιχειρηματολογία τους, δε θα τους ακολουθήσει ο δημοκρατικός κόσμος… Λες και το 49% του Ελληνικού Λαού που εδωσε τη ψήφο του στη τρικομματική θα δεχόταν να κυβερνάται από αυτούς που «προσκυνάνε τους εκβιαστές», «συνεργάζεται με τοκογλύφους», είναι «προδότες», «δοσίλογοι» κλπ… Λες και οι κυβερνώντες είναι «προδότες» και «άσπλαχνοι» και δεν ενδιαφέρονται για τους 1,5 εκατ. άνεργους… Φυσικά και ενδιαφέρονται, και πιστεύουν ότι αυτή η πολιτική που ακολουθούν είναι η πιο ενδεδειγμένη για να μας βγάλει από τη κρίση… Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν μια άλλη πολιτική… Την εξέθεσαν πριν 8 μήνες και ο λαός αποφάσισε… Και ξαφνικά, άρχισε η μειοψηφία να κατηγορεί την πλειοψηφία για «προδότες», «δοσίλγους» κλπ.. Ωραία δημοκρατική αντίληψη έχετε… Α, ξέχασα, η ατζέντα σας δεν έχει να κάνει με τη δημοκρατία, αλλά με την εγκαθίδρυση ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος…

  19. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/02/2013 01:13:22

    Υπάρχει ένα "προβληματάκι". Το που θα βρεις τα λεφτά.
    Αν θέλεις μου εξηγείς λίγο και αυτό περι εξωτερικής υποτίμησης.
    Δυνατότητες γενικώς η Ελλάδα μπορεί να έχει αλλά αν δεν τις εκμεταλλεύεται και αν σπαταλά τις ευκαιρίες που της δίνονται όπως σπατάλησε αυτές που της δόθηκαν με την Ευρωπαϊκή της ένταξη και αν νομίζει πως η δημόσια περιουσία είναι "τα ασημικά της οικογένειας" που τα έχει στη βιτρίνα και τα καμαρώνει άσπρη μέρα δεν θα δούμε

    • Έξι και μία τύψεις ... avatar
      Έξι και μία τύψεις ... @ firiki2010 23/02/2013 07:46:13

      Όχι καλέ. Τα ασημικά να τα χαρίσουμε στους ευεργέτες-ενδιαφερόμενους με συνοπτικές διαδικασίες.
      Τι τα θέλουμε στη βιτρίνα; και χώρο πιάνουν και προσωπικό πληρώνουμε για να τα ...γυαλίζει. Αυτή την ''ανάπτυξη'' ξέρουμε, αυτήν εμπιστευόμαστε.
      Το κουτοπόνηρο εξαναγκαστικό παζάρι . Άσε που θα μας αναγνωρίσουνε και σαν ''μεταρρυθμιστές'' οι αλλοδαποί και θα μας κάνουν πρωτοσέλιδα στις φυλλάδες τους. Εδώ δε μιλάμε για επιτυχία. Μιλάμε για θρίαμβο !

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 10:50:52

        Kάτσε λοιπόν να το χαζεύεις το Ελληνικό και να το ονειρεύεσαι το μεγαλύτερο πάρκο της Ευρώπης ,

      • thalis1 avatar
        thalis1 @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 11:06:42

        @Αγαπητέ Φιρίκι δίκιο έχεις . Εγώ τον έδιωξα τον Εμίρη.
        Δικό μου είναι το Ελληνικό και γουστάρω να το απολαμβάνω όπως είναι. Οσο και να τον παρακαλάς να γυρίσει πίσω για να το "επενδύσει",εγώ θα τον ξαναδιώξω...

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 12:49:41

        @thalis1 χα χα χαχαχα Όταν είσαι έτοιμος να τον κυνηγήσεις, φώναξέμε να σε βοηθήσω. Με την κελεμπία δε θα μπορεί να τρέξει γρήγορα, άρα τον ...έχουμε!!

    • euagelos avatar
      euagelos @ firiki2010 23/02/2013 11:30:03

      Δεν ξέρεις που θα βρω λεφτά ούτε για την εξωτερική υποτίμηση έχεις ακουστά, ε φιρίκι? Οϊμέ, τζάμπα χάνουμε την ώρα μας μου φαίνεται...

  20. sceptic avatar
    sceptic 23/02/2013 09:21:08

    Οι ιδιωτικοποιήσεις δεν είναι επένδυση βρε παιδιά, αλλά γίνονται για να ελαττώσουν τα αναγκαία δημοσιονομικά μέτρα, μη λέμε ότι θέλουμε.
    Επένδυση είναι η δημιουργία νέων επιχειρήσεων από το μηδέν ή η αύξηση της παραγωγικότητας σε υφιστάμενες επιχειρήσεις..

    • Έξι και μία τύψεις ... avatar
      Έξι και μία τύψεις ... @ sceptic 23/02/2013 09:53:21

      ''Οι ιδιωτικοποιήσεις δεν είναι επένδυση βρε παιδιά, αλλά γίνονται για να ελαττώσουν τα αναγκαία δημοσιονομικά μέτρα ''.
      Γίνονται για να επωφεληθούν τα όρνια που προετοίμασαν τον κατασπαραγμό μας. Γι αυτό θα γίνουν.

  21. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/02/2013 10:10:43

    Άν με αυτη την λογική που περιγράφεται σχεδόν όλοι οι σχολιαστές οι επενδυτές είναι κοράκια μπορει κάποιος να μου πει η επένδυση τις coscoστον λιμάνι του Πειραιά είναι καλή ή κακή Άν είναι απαιοκρατικη επένδυση να τους στηλουμε απο ´κει

    • Μπούμστος avatar
      Μπούμστος @ Διηνεκης 23/02/2013 12:28:06

      Εδώ μάλλον ισχύει το : "εμείς γι' αλλού κινήσαμε γι' αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει" η λες τελικά να είναι ο κανόνας στις εν Ελλάδι ξένες "επενδύσεις" ;

      Την κατάργηση του ελάχιστου εγγυημένου τιμήματος που καταβάλλει η Cosco για κάθε χρόνο παραχώρησης του εμπορευματικού σταθμού του ΟΛΠ στη θυγατρική της Cosco Pacific, φέρεται να ζήτησε από τη διοίκησή του ο κινεζικός όμιλος.
      Το πολύ σοβαρό αυτό θέμα για την πορεία των οικονομικών του οργανισμού τέθηκε..............

      h**p://www.e-nautilia.gr/2013/01/cosco_29.html

  22. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/02/2013 10:45:02

    Πέραν των όποιων θεωριών που στην ουσία τους δεν είναι τίποτα άλλο από ιδεολογικοθεωρητικά μοντέλα νομιμοποίησης συμφερόντων, υπάρχουν περιπτώσεις κρατών μελών της ΕΕ που διαχειρίζονται τα ζητήματα της δημόσιας περιουσίας και των παραγωγικών μονάδων προϊόντων κοινής ωφέλειας αποτελεσματικά και προς τα δύο κριτήρια: παραγωγικότητα /οικονομική απόδοση και εθνικό συμφέρον.
    Το ζήτημα στην χώρα μας ξεκινάει από τη γενική διαπίστωση της συνολικής αποτυχίας του πολιτικού συστήματος να διαχειριστεί τον εθνικό πλούτο. Προστά στην ανικανότητά του ξεπουλάει. Τι έχουμε να αντιπροτείνουμε; Όχι βέβαια τη διατήρηση του σημερινού καθεστώτος.

    • thalis1 avatar
      thalis1 @ Μανιάτης 23/02/2013 10:58:24

      Πολύ σωστά το εντοπίζεις το όλον πρόβλημα αγαπητέ Μανιάτη.Τι έχουμε να αντιπροτείνουμε; Την κατάλυση του σημερινού πολιτικού συστήματος.
      Να μην ξαναυπάρξουν σε κυβερνητικές θέσεις άτομα, ασχέτως κομμάτων, που ήδη πέρασαν απ΄αυτές έστω και για ένα τρίμηνο...Κανείς απ' τους υπάρξαντες Υπουργούς,υφυπουργούς , Γ.Γ. κλπ. κατόχους εξουσίας, με παράλληλη αυστηρή επιτήρηση και έλεγχο έργου μέσω Ιντερνετ των καινούριων. Το Antinews θα μπορούσε να αναλάβει τον συντονισμό όλων των πολιτικών sites προς αυτόν το στόχο...

      • MCA. avatar
        MCA. @ thalis1 23/02/2013 14:48:45

        Δεν παίζει κανένα ρόλο,από μόνη της, η αλλαγή των ατόμων.Πρώτα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία της κοινωνίας.Τώρα που αλλάζουν τα πράγματα και ο κόσμος ''ξεβολεύεται'',η αλλαγή θα είναι αναπόφευκτη.Είναι θέμα επιβίωσης.

  23. WY avatar
    WY 23/02/2013 11:09:15

    ## Είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι. ##
    ....................................................................

    Yπάρχει κι ή Β.Κορέα Ηλίθιε!!!!!

    • κανενας avatar
      κανενας @ WY 23/02/2013 13:09:22

      χαχαχα..γελασα πολυ καλο...

  24. dem avatar
    dem 23/02/2013 12:14:31

    Μίζερο σχόλιο. θα μπορούσε να το έχει γράψει κι' ένα "υπό δοκιμή" στέλεχος του Σύριζα. Τελικά μας ενοχλεί το ότι τα διεθνή "πιράνχας" ψάχνουν για ευκαιρίες στην "διαλυμένη" ελληνική οικονομία ή το ότι δεν μπορούμε να τα ελέγχουμε;; Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε.

    • WY avatar
      WY @ dem 23/02/2013 13:57:06

      @@@
      dem

      ....θα μπορούσε να το έχει γράψει κι’ ένα “υπό δοκιμή” στέλεχος του Σύριζα.
      ...........................................................................................................................

      Μά ό Λαφαζάνης μόλις χθές εμίλησε περί ##διεθνών λαμόγιων##,#πιράνχας# καί #διεθνή κοράκια#.
      Ώς έκ τούτου ό συντάκτης τού κεντρικού σχολίου/άρθρου,μού αφήνει ερωτηματικά εάν δλδ πράγματι είναι ένα #δόκιμο στέλεχος# τού ΣΥΡΙΖΑ ή ή αφεντομουτσουνάρα τού Λαφαζάνη,μέ #παραλλαγή# ή μάλλον μέ κουκούλα!!!!

  25. Geros avatar
    Geros 23/02/2013 12:17:32

    Μάζεψα τους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν στο άρθρο και στα σχόλια για τους ξένους επενδυτές : κοράκια , καρχαρίες , ύαινες , αρπακτικά , συμμορίες , οικονομικοί εγκληματίες , τυχάρπαστοι , τυχοδιώκτες , αδίστακτοι άρπαγες , ληστές , τοκογλύφοι.
    Η δαιμονοποίηση σε όλο της το μεγαλείο , φοβικά σύνδρομα και χαρακτηρισμοί επιπέδου Ελένης Λουκά.
    Είναι το συνονθύλευμα ξενοφοβίας , δαιμονοποίησης του κέρδους και της επιτυχίας , άγνοιας και απλοϊκής "ασπρόμαυρης" αντίληψης για τον κόσμο που δεν μας αφήνει να πάμε μπροστά.

    • dim avatar
      dim @ Geros 23/02/2013 17:21:36

      Το οποίο αυτό λεξιλόγιο, συνοδεύεται από το αντίστοιχο λεξιλόγιο για αυτούς που κυβερνάνε:

      "προδότες", "δοσίλογοι, "τσολάκογλου", "χούντα", "υπηρέτες των ξένων αφεντικών - εκβιαστών - τοκογλύφων" κλπ κλπ κλπ

      Είναι τελικά ξεκάθαρο: υπάρχουν αυτοί που θέλουν να πάμε επιτέλους μπροστά, και υπάρχουν και εκείνοι που χρησιμοποιούν όλες αυτές τις εκφράσεις, και που θέλουν να μας οδηγήσουν στα άκρα και στον διχασμό.. Διότι τέτοιες εκφράσεις είναι άκρως διχαστικές... Όταν κατηγορείς τη κυβέρνηση ως "προδότες", και "υπηρέτες ξένων συμφερόντων", στην ουσία κατηγορείς και ως προδότες το 49% των πολιτών που ψήφισαν και στηρίζουν αυτή τη κυβέρνηση... Πείτε το ξεκάθαρα όλοι εσείς που αποκαλείται "προδότες", "υπηρέτες" κλπ τη κυβέρνηση... Τι μας θεωρείται εμάς, το 49% που τη στηρίζουμε? Προδότες? Είναι ή δεν είναι διχαστικές τέτοιες εκφράσεις?

  26. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/02/2013 13:15:15

    Ο καπιταλισμός δεν είναι μόνο: "Η απληστία, ο συμβιβασμός και η υποταγή στη μετριότητα και τη φθορά."
    Η ελληνική εκδοχή του καπιταλισμού είναι η οικονομία του τσαρλατανισμού.
    Και βέβαια η ΠΟΛΙΤΙΚΗ σημαίνει αυτά που αναφέρεις. Με ποιό, όμως, περιεχόμενο;
    Η ποίηση στην πολιτική είναι σαν τα άοσμα λουλούδια των ερωτευμένων.
    Μήπως η έλλειψη ταλέντου των πολιτικών είναι αποτέλεσμα της έλλειψης ταλέντου των πολιτών/της κοινωνίας;
    Πάντως, η χώρα μας έχει ανάγκη το πάθος σου, αλλά και τους "κουρασμένους" με την ποιητική κενολογία.

  27. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 23/02/2013 13:45:37

    Ιδιωτικοποίηση σε ξένους: Ξεπούλημα και εθνική κυριαρχία
    Ιδιωτικοποίηση σε Έλληνες: Ξεπούλημα και διαπλοκή
    Επιχειρηματίας=εχθρός

    Έτσι περιμένετε ανάπτυξη, με το να διώχνουμε εξαρχής τον κάθε επιχειρηματία που [ντροπή του, έξ' αποδω] θέλει να βγάλει κέρδος; Τι να πει κανείς, από αυτά τα μεταπολιτευτικά σύνδρομα δε θα απαλλαγούμε ποτέ

    • dim avatar
      dim @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 23/02/2013 13:50:05

      Ασε, έχουμε μπλέξει σε ένα κράμα μαρξιστών - κομμουνιστών από τη μια, και υπερεθνικιστών από την άλλη...

  28. WY avatar
    WY 23/02/2013 13:49:50

    ##΄Η Σύνθεσις είναι ό Κομμουνισμός ηλίθιε!!##
    ......................................................................................

    Quote

    Σύμφωνα μέ τήν μαρξιστική διαλεκτική,ή #θέσις# είναι ό καπιταλισμός,ή #αντίθεσίς# του,τό προλεταριάτο καί από τήν πάλη πού διεξάγεται ανάμεσά τους,δέν είναι δυνατόν,παρά νά προκύψη ένα καί μόνον αποτέλεσμα : H ANΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΙΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ #ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ/ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ # ΣΥΣΤΗΜΑ (Σύνθεσις).
    Άλλη δυνατότης δέν υπάρχει .
    Τούτο θά συμβή οπωσδήποτε καί εντελώς ανεξάρτητα από τήν θέλησιν τού ανθρώπου.
    Δέν εξαρτάται από τόν άνθρωπο ή ανατροπή τού καπιταλισμού καί ή έλευσις τού σοσιαλισμού/κομμουνισμού.Αυτά θά συντελεσθούν διότι τό επιτάσσει ό τριαδικός* κύκλος τής διαλεκτικής κινήσεως.Καί ό άνθρωπος άσχετα από τίς υποκειμενικές του διαθέσεις,δέν μπορεί παρά νά εκτελέση τήν επιταγήν τής Ιστορίας,ή οποία δέν τού προσφέρει κάν τήν ευχέρεια τής εκλογής μεταξύ πολλών δυνατοτήτων.

    Unquote


    *τριαδικός κύκλος : #ή θέσις# ,ή #αντίθεσις#,ή # σύνθεσις#.

    • Θαλής2 avatar
      Θαλής2 @ WY 23/02/2013 22:37:07

      Δε σου πέρασε απ' το νου οτι σκόπιμα τα έγραψε αυτά ο Μάρξ?
      Η μήπως δεν του τόχες νάναι τόσο πονηρός?

  29. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/02/2013 14:03:02

    Αγαπητέ, δεν γνωρίζω κανέναν μαρξιστή στη χώρα μας, εκτός από τον Ν. Πουλαντζά που στο τέλος της ζωής του δήλωσε πως δεν ξέρει αν είναι πλέον μαρξιστής.
    Ο Μαρξ, όπως κι ο Νίτσε, πολεμούσαν σφόδρα τη θεολογία στη πολιτική και φιλοσοφική σκέψη.
    Έχουμε μπλέξει με πνευματική θολούρα, οπαδισμό και κενόλογη ποιτική. Ούτε μαρξιστές, ούτε εθνικιστές. Απλά, μουζαχεντίν.

  30. Αμφιδέξια avatar
    Αμφιδέξια 23/02/2013 15:42:33

    Kαλά κρασιά που λέει και ο σοφός λαός όταν είναι ξεμέθυστος !
    Πας μη θολοδεξιούρας = Σύριζα!
    Άλλος ένας κολλημένος συνάνθρωπος.
    Ο Θεός να μας λυπηθεί. Τόσοι παρδαλοί σημαιοφόροι με τσίχλα στο μυαλό, πως να δούμε άσπρη μέρα;

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Αμφιδέξια 24/02/2013 17:26:12

      Όλα αυτά που λέτε βγάζουν τόσο νόημα!...

      Πάντως όντως με τόσο "κολλημένους" συνανθρώπους μας πώς θα δούμε άσπρη μέρα τελικά??

      Πάντως κα Αμφιδέξια μόνο δεξιά δεν είστε! Ο κόσμος καταλαβαίνει, γι' αυτό μιλάμε για οικτρά ποσοστά του 21% του σφύριζα (που έχει πείσει ΟΛΟ τον λαό) ή του 5% των καμμενο-ψεκασμένων!

      Καλό το κόλπο αλλά παλιό!..
      "102 τ' αλεπουδάκια" ή "όταν πηγαίνατε εμείς γυρίζαμε!"

  31. Deja vu avatar
    Deja vu 23/02/2013 15:48:49

    ''Η ποίηση στην πολιτική'' είναι ότι το οξυγόνο για τη ζωή. Επειδή κυβερνάνε οι ανίκανοι να ποιήσουν έναν ανθρώπινο κόσμο, γι αυτό ζούμε όσα ζούμε. Επειδή τα πρόβατα δε νιώθουν από ποίηση και βελάζουν υποταγμένα δίπλα στη γκλίτσα του πιό φτηνού καταφερτζή-τσοπάνου. Γι αυτό βουλιάζουμε.
    ** Στην ουσία, δεν διαφωνούμε.

  32. Έξι και μία τύψεις ... avatar
    Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 16:00:24

    Η Ελληνική γλώσσα καθώς και η Ελληνική Ιστορία είναι πολύ πλούσιες και όσο κι να προσπαθήσουν οι αμαθείς, οι φανατικοί και οι ανόητοι να ποινικοποιήσουν λέξεις, συμβολισμούς, νοήματα και ιδεολογίες, απλά θα αποδεικνύουν την ανικανότητά τους να αντέξουν και να αναμετρηθούν με σεβασμό και αξιοπρέπεια με όσους ιδεολογικά στέκονται απέναντι. Αδυναμία εμφανίζετε Dim, κρυμμένη άτσαλα, πίσω από το γαλάζιο σας ...πέπλο. Μάταιος όμως ο κόπος σας. Δεν πείθετε. Πηγαίνετε μιά βόλτα στον φρέσκο αέρα, μήπως συνέλθετε.

    • dim avatar
      dim @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 18:19:05

      Μάλιστα… Οι "φανατικοί" είμαστε εμείς που προσπαθούμε να «ποινικοποιήσουμε» λέξεις... Τι ωραία διαστρέβλωση, και αντιστροφή της πραγματικότητας.... Δεν είναι φανατικός αυτός που χρησιμοποιεί τόσο βαριές και διχαστικές εκφράσεις που στρέφονται εναντίον του μισού πληθυσμού που στηρίζει κατά αυτούς "προδότες", "τοκογλύφους", "δοσίλογους", "υπηρέτες ξένων αφεντικών και εκβιαστών" κλπ... Αλλά είναι «φανατικός» αυτός που επισημαίνει την ακρότητα τέτοιων εκφράσεων και ζητά σύνεση, ψυχραιμία και ήπιους τόνους… Πως γίνεται αυτός που ζητά ήπιους τόνους και αποφυγή τέτοιων εκφράσεων να είναι ο «φανατικός», και αυτός που χρησιμοποιεί βαριές, διχαστικές εκφράσεις να είναι απλά κάποιος «ιδεολογικός αντίπαλος» που εκφράζεται με σεβασμό προς τους πολιτικούς του αντιπάλους… Κάποιος άλλος χρειάζεται φρέσκο αέρα μάλλον, όχι εγώ !!!

  33. Έξι και μία τύψεις ... avatar
    Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 16:03:59

    '' ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΗΛΙΘΙΟΙ''΄΄

    Όσο και να σας πονάει, αυτή είναι η αλήθεια. Εύγε λοιπόν και στον συγγραφέα του σχολίου και στο Antinews !!!

    • WY avatar
      WY @ Έξι και μία τύψεις ... 23/02/2013 17:41:51

      @@@
      Έξι και μία τύψεις ... είπε:
      23/02/2013 στις 4:03 pm
      ................................................

      Eισιτήριο άνευ επιστροφής διά Πίονγκ Γιάνγκ καί γρήγορα,διότι εδώ,στήν Ελλάδα Μας,τό όνειρο σας θά μείνει στό ##παρά πόδα## διά πολλές 10ετίες ακόμη!!!

      • Έξι και μία τύψεις ... avatar
        Έξι και μία τύψεις ... @ WY 23/02/2013 22:16:47

        Καλό σας ταξίδι και να μη μας γράψετε κανένα γράμμα. Πηγαίνετε για να μάθετε από κοντά, οτι το αντίθετο του καπιταλισμού είναι η δικαιοσύνη και ο σεβασμός στην ανθρώπινη αξία και όχι ο ....κομμουνισμός. Εγώ το ξέρω. Γιατί να πάω τόσο μακριά για να ...ξεστραβωθώ;
        Δικό σας το πρόβλημα, βρήκατε βλέπω και τη λύση του !

  34. η Dimi avatar
    η Dimi 23/02/2013 16:53:04

    Σαράντος Ι. Καργάκος στην «Ε» | Συνέντευξη στον Αποστόλη Ζώη
    Ημερομηνία: 19/09/2010 | Τόπος: Ελευθερία Λαρίσης

    «Προσδοκώ Ανάσταση του Φιλοτίμου μας!»

    * Ποια είναι τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της ελληνικής κοινωνίας σήμερα, ποια είναι η προσωπικότητά της και οι αρχές οι οποίες τη διέπουν; Εκτιμάτε ότι η ελληνική κοινωνία δεν έχει πρόσωπο;

    «Το μόνο δροσερό που αισθάνθηκα τον τελευταίο καιρό ήσαν οι πρώτες σταγόνες της βροχής, που, όταν έγιναν βροχή, καθάρισαν κάπως τον εξωτερικό μας ρύπο. Για ποια ελληνική κοινωνία μιλάτε; Αυτό το πληθυσμιακό αμάρευμα (=κατακάθι) δεν είναι κοινωνία , είναι α-κοινωνία. Με ποιον ή με τι κοινωνούμε; Το τι είμαστε, το έχει προσδιορίσει προφητικά και χλευαστικά ο Ηράκλειτος: «Σάρμα εική κεχυμένον ο κάλλιστος κόσμος μας» (=Σκουπίδια άτακτα χυμένα ο ωραιότατος κόσμος μας)! Στο μόνο που διακρινόμαστε είναι η παραγωγή και η έκθεση σκουπιδιών. Δημιουργούμε - όντας σκουπίδια της ιστορίας - τον «Πολιτισμό των Σκουπιδιών». Ας μην μιλάμε πια για πρόσωπο. Όπως συχνά έχω γράψει, είμαστε μια απρόσωπη έκφραση προσωπικότητας. Δεν έχουμε πρόσωπο και γι' αυτό, όπως έλεγε ο λαός, όταν ήταν λαός κι όχι πολτός, «δεν βλέπουμε θεού... πρόσωπο»!

    * Δομικοί κοινωνικοί θεσμοί της χώρας μας όπως φερ' ειπείν η παιδεία, η πολιτεία, η δικαιοσύνη, η εκκλησία και άλλα απαξιώνονται τόσο πολύ από τους ίδιους τους πολίτες... Μήπως αυτό είναι επικίνδυνο;

    «Οι θεσμοί, για να είναι θεσμοί, πρέπει να είναι δεσμοί, όχι με την έννοια της αλυσίδας. Πρέπει να μας δένουν με κάτι (π.χ. με μια Πίστη σε μια Αξία) αναμεταξύ μας. Οι θεσμοί έχουν παραλύσει. Έχουν αυτοδιαλυθεί. Ουσιαστικά οι φορείς τους έχουν αυτοπαραιτηθεί. Η παρουσία τους είναι προσχηματική και... μισθολογική. Ένα παράδειγμα: η τήρηση των νόμων στην Ελλάδα είναι προαιρετική. Ποιος μεγάλος κλέφτης μπήκε φυλακή; Κι αν μπήκε, σε πόσο χρόνο βγήκε; Ασφαλώς κι είναι επικίνδυνη η απαξίωση των θεσμών εκ μέρους των πολιτών. Αλλά κατά πόσον οι κατά ταυτότητα Έλληνες είναι πολίτες; Είναι ιδιώτες και, όπως, εννοούσε τη λέξη ο Περικλής και όπως εννοούν τη λέξη idiot οι ξένοι. Δεν έχουμε αίσθημα πατρίδας, για να έχουμε σοβαρούς θεσμούς και σοβαρή πίστη στους θεσμούς. Τα όρια της πατρίδας μου είναι τα όρια της... τσέπης μου».

    * Τι έχετε να πείτε για την απαξίωση της πολιτικής και των εκπροσώπων της;

    «Για το τίποτε δεν έχω να πω τίποτε. Αυτό το τίποτε συγκροτείται από κάποια κομματικά ή οικογενειακά φέουδα. Αλλά, όταν μοιράζεις το τίποτε, εισπράττεις ένα τίποτε. Έχουμε μια τιποτένια πολιτική, διότι εξαιτίας κυρίως του τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού εκμαυλισμού εδώ και καιρό συγκροτούμε ένα σύνολο χαυνοπολιτών, δηλαδή κεχηναίων και χασκόντων πολιτών».