#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/08/2011 23:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφοδος των ιταλικών αρχών σε Moody's και S&P!!!



Έρευνα κατά των οίκων αξιολόγησης Moody's και S&P πραγματοποιούν οι ιταλικές δικαστικές αρχές, μετά τις αναταράξεις που προκάλεσαν στην οικονομία της Ιταλίας, οι αναφορές τους.

 Επιθεωρητές πραγματοποίησαν έφοδο στα γραφεία των δύο οίκων αξιολόγησης και κατάσχεσαν έγγραφα. Σύμφωνα με το ιταλικό πρακτορείο ειδήσεων ANSA, τρεις αναλυτές των δύο οίκων βρίσκονται στο μικροσκόπιο των αρχών.

Σε ανακοίνωσή της η Moody's ανέφερε ότι συνεργάζεται με τις αρχές, ενώ από την πλευρά της η Standard & Poors απέρριψε τις κατηγορίες.

Το τελευταίο διάστημα και οι δύο οίκοι αξιολόγησης εξέδωσαν προειδοποιήσεις για πιθανή υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της χώρας, εντάσσοντας την Ιταλία στις χώρες που έχουν προσβληθεί από την κρίση χρέους στην Ευρωζώνη.

Αντιθέτως, η Fitch, σε ανακοίνωσή της, τον περασμένο μήνα, είχε τονίσει ότι τα μέτρα που ενέκρινε η ιταλική βουλή, αποτελούν ένδειξη σταθερότητας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 04/08/2011 23:19:47

    Το συναμφότερον...
    Ναι, ενίοτε κλόουν, λιγούρης και δημοκόπος.
    Αλλά και μάγκας ο Καβαλιέρε.
    Το σύγχρονο Κράτος όπως δομήθηκε είναι πανίσχυρο. Αρκεί να δρα επιβεβαιώνοντας την ετυμολογία και όχι να παραδίνεται και να αυτοπροδίδεται άλα ΓΑΠ.
    " Σε ανακοίνωσή της η Moody’s ανέφερε ότι συνεργάζεται με τις αρχές". Στιγμές που εμείς στην Ελλάδα δεν θα ζήσουμε ποτέ.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/08/2011 23:24:46

    Χα, χα, υπάρχει Ιταλική παράδοση: Ο Λορέντσο των Μεδίκων στη Φλωρεντία είχε ρίξει κάποιους εκβιαστές στο ποτάμι Άρνο, γύρω στο 1500. Με δικαστική απόφαση!

  3. Enzo avatar
    Enzo 04/08/2011 23:25:29

    Επώνυμε εγω στα έλεγα . Απο αυτούς περιμένω να σωθω, εδω ο γαπ είναι βαλτος.
    Συλβιο αλανι παρτίδα το κεφάλι, έλα και κατα εδω μεριά γιατί τούτη την φορα δεν θα σε σταματήσουμε στην βόρειο Ηπειρο.

  4. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 04/08/2011 23:26:10

    Είδες οι Ιταλοί; Όχι θα κάτσουν να τούς βάλουν κω@#$*&@λο οι Οίκοι ανοχής. Εμείς;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ηφαιστίωνας 04/08/2011 23:38:57

      Χα χα, μέσα στον "Οίκο" του Καβαλιέρε δεν χωρούν "θυγατρικές" άλλων ανταγωνιστών "οίκων" με κόκκινα φανάρια. Ένα (και καλό) πρέπει να είναι το μπουρδέτο σε κάθε χώρα.

      • JOHN avatar
        JOHN @ Ο Θείος 05/08/2011 10:35:46

        Το δικο μας το μπουρδετο Θειε ποιο ειναι,μπορεις να μας το κατονομασεις επιγραμματικα και χωρις μασημενα λογια?

  5. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 04/08/2011 23:41:33

    Η "επανίδρυση του κράτους¨ και τα αντίστοιχα αποτελέσματά της σας θυμίζει κάτι; Ομως κανείς δεν νοιώθει την υποχρέωση της αυτοκριτικής γιατί θεωρεί ότι τα λάθη των άλλων συμψηφίζονται με τα δικά του...

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Δ.Μ. 05/08/2011 00:01:42

      απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα!!!

  6. φωνή avatar
    φωνή 04/08/2011 23:44:59

    Το πρώτο κράτος σε αυτήν την ιστορία που δείχνει τα δόντια του.

    Αρκεί να μην είναι πυροτέχνημα....

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/08/2011 23:45:59

    Η διαφορά μεταξύ Μπερλουσκόνι και ΓΑΠ είναι ότι ο πρώτος είναι καραγκιόζης για τα προσωπικά του και κυβερνήτης για τα δημόσια, ενώ ο δεύτερος είναι σοβαρός στα προσωπικά του και καραγκιόζης για τα δημόσια.
    Καιρός είναι να έρθει στα πράγματα καμία "σοβαρή" κεντροαριστερή "προοδευτική" κυβέρνηση και στην Ιταλία, να βρουν και οι "Οίκοι Αξιολόγησης" την ησυχία τους.

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ ΒΙΣ 05/08/2011 00:19:32

      Εξαιρετικη συμπυκνωση. Μπραβο !

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΒΙΣ 05/08/2011 09:24:40

      Κάνεις λάθος: ο ΓΑΠ είναι λάθος και στα δύο. Τουλάχιστον ο Καβαλιέρε είναι... άντρας και το έχει αποδείξει (σε μιλιούνια από αιθέριες υπάρξεις). Και μην ξεχνάμε και εκείνη την "κατά λάθος" βύθιση του πλοίου με τους Αλβανούς λάθρο από την ιταλική ακτοφυλακή...

    • madprof avatar
      madprof @ ΒΙΣ 05/08/2011 10:34:25

      Από φαντασιώσεις καλά τα πας, όπως η πλειοψηφία των σχολιαστών του άρθρου. Η διάλυση της Ιταλικής βιομηχανίας και οικονομίας επισπεύστηκε επί Berlu γιατί οι "κυβερνητικές" του προσπάθειες συμπικνώνονται σε νόμους που προσπαθεί να περάσει από το κοινοβούλιο ματαίως, γιατί εκεί ο πυλώνας δικαιοσύνη και οι φορείς του λειτουργούν όπως αρμόζει σε δημοκρατία, με μόνο στόχο την δική του σωτηρία από τις δίκες που τον κυνηγούν.

  8. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/08/2011 00:03:53

    H διαφορά με τον Μπερλουσκόνι είναι ότι έχει μια σχέση ιδιοκτησιακή με το ιταλικό κράτος, είναι επομένως φυσικό να μη δεχθεί εύκολα να παραδώσει κάτι που ουσιαστικά ανήκει στον ίδιο...
    Για τον ΓΑΠ είναι πιο εύκολο να θυσιάζει κάτι ξένο για αυτόν, εθνικά και ιδιοκτησιακά..

  9. fantomas avatar
    fantomas 05/08/2011 00:05:15

    Τον Αλ Καπονε για ποιο λογο τον εβαλαν φυλακη??

  10. Decodex avatar
    Decodex 05/08/2011 00:39:32

    Ειναι αγαπημενο παιδι και εχει καλες πλατες. Καποιοι εις τους οικους πηραν πολυ αερα και αρχισαν να τσαντιζουν το Διευθυντηριο...

  11. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 05/08/2011 00:52:23

    Κινήσεις εντυπωσιασμού καθαρά...Πάντως από το να παρακολουθείς απαθής την καταστροφή της χώρας σου κάτι είναι κι αυτό. Νομίζω όμως οτι είναι προδιαγεγραμμένη η μοίρα και της Ιταλίας. Στο τέλος δεν θα γλυτώσει. Τελικά ο ΓΑΠ με την αλλοπρόσαλλη πολιτική του αποδεικνύεται και μέγας πατριώτης, αφού...τιμωρεί τους Ιταλούς για τη διαχρονικά ανθελληνική τους στάση( κατάκτηση Ελλάδας 146 π.Χ, πρώτη Άλωση της Πόλης το 1204, ίδρυση Αλβανικού κράτους,υπονόμευση Μικρασιατικής Εκστρατείας, εισβολή το 1940) Τέτοιο πλήγμα μόνο ο Μεταξάς τους επέφερε!

  12. sawas avatar
    sawas 05/08/2011 00:57:11

    Τους πληρώνει και του τα χώνουνε?????? Ας πρόσεχε!!!
    Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

    Τι θα τους κάνει??? θα τους απαγορεύσει να εκφέρουν γνώμη?????

    Το πολύ πολύ να ξεφουσκώσει η φούσκα σύντομα.....

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/08/2011 01:31:40

    Ωραίος ο Σύλβιο...φάνηκε να φοράει παντελόνια

  14. rally momkey avatar
    rally momkey 05/08/2011 02:07:19

    πυροτεχνημα. ειναι στα τελευταια και ο Σιλβιο αλλα το παλευει κ με εκπλησει ευχαριστα. δημιουργια εντυπωσεων δεν γυρναει το παιχνιδι ετσι ομως.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ rally momkey 05/08/2011 07:17:57

      ωχ δηλσδη παει για φτωχευση και η ιταλια? δεν πειραζει ομως θα εχουν σοσιαλδημοκρατικη κυβερνηση

    • tpe avatar
      tpe @ rally momkey 05/08/2011 10:31:11

      Είσαι σίγουρος;
      Εγώ όχι. Γιατί ο Καβαλιέρε, ξέρει κι άλλα κόλπα. Δεν είναι τυχαία η αντίδραση των Ιταλών και της Moody's. Κρατάω μικρό καλάθι, βέβαια.

  15. roko avatar
    roko 05/08/2011 07:24:54

    fortza ragaza allania !!! Θέλω να πιστεύω πως ξεκίνησε ο πολεμος με τους κακούς !!
    Αν δω και τη mafia να επεμβαίνει ......!! και τί στον κόσμο !!!!

  16. Vasilis avatar
    Vasilis 05/08/2011 10:04:13

    Η Ιταλία είναι ΚΡΑΤΟΣ είτε με Silvio είτε με τους σοσιαλπαπάρες... Δεν είναι μπανανία σαν το Ελλαντάν που ζει ακόμα με τη θύμιση του Ελληνοϊταλικού πολέμου. Η χώρα παράγει πλούτο και όχι services. Έχει δικαστική εξουσία ανεξάρτητη και σοβαρή. Εδώ εμείς επιβεβαιώνουμε κάθε μέρα τον Φαλμεράϊερ... Φούμαρα....

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Vasilis 05/08/2011 10:28:21

      Αυτό πέστο σε κάποιον Γερμανό, Γάλλο ή Αμερικάνο για να του φτιάξεις τη μέρα...Μεγαλύτερη μπανανία στην Ευρώπη από την Ιταλία δεν υπάρχει. Η Ελλάδα μόνο την κοντράρει επάξια κι αυτό μετά το 1981.Και τον Ελληνοιταλικό πόλεμο καλά κάνουμε και τον θυμόμαστε, για να παραδειγματιζόμαστε αλλά και να συνειδητοποιούμε πόσο υπερέχουμε από εκείνους.

      • tpe avatar
        tpe @ μεταρρυθμιστής 05/08/2011 10:33:37

        Μόνο που αυτοκίνητα, μηχανές, αεροπλάνα, όπλα, κουζίνες, ηλεκτρικές συσκευές κι άλλα καλούδια τα ψωνίζεις από αυτούς κι όχι από εμάς που δεν έχουμε... Όσο μπάχαλο κι αν είναι, εμάς δεν μας φτάνουν.
        Α, καλό θα ήταν να πάρουμε και κανένα μάθημα από το "μπάχαλο" κράτος τους, που έχει κάνει επιστήμη το πως θα τα αρπάζει από τους τουρίστες... Μπας και δούμε άσπρη μέρα.

    • Eυαγγελία avatar
      Eυαγγελία @ Vasilis 05/08/2011 23:56:27

      Και οι Ιταλοί νέοι με προσόντα φεύγουν στο εξωτερικό. Τους ρήμαξε κι αυτούς το ευρώ...

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/08/2011 10:30:11

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΟΙ ΗΓΗΤΟΡΕΣ!!

  18. juliet avatar
    juliet 05/08/2011 11:23:44

    ''Οταν είσαι μικρός άνθρωπος ,βλάπτεις ολίγο.Οταν είσαι μεγάλος,βάπτεις πολύ''.
    Στρατηγός Μακρυγιαννης

  19. captain avatar
    captain 05/08/2011 22:35:09

    Ακομα εχουν καταδικασει προσφατα τη CIA που τους εφαγε εναν ιμαμη που ηθελαν να συλλαβουν, καταδίκασαν για inside τον πρωην κεντρικο τους τραπεζιτη (4 χρονακια εφαγε) συλλαμβανουν σχεδον ολους τους αρχηγους των MAFIA CAMORA DRANGHETA SANTA CORONA UNITA εστω κι αν τους παρει 40 χρονια να τους βρουν οι εισαγγελιες τους παρακολουθουν 300.000 τηλεφωνα μαφιοζων φοροφυγαδων και αλλων εχουν καταδικασει για φοροδιαφυγη τον PAVAROTI και ολους τους διασημους οδηγους αγωνων οπως VALENTINO ROSSI προσπαθουν εδω και δεκα χρονια να βαλουν τον πρωθυπουργο τους φυλακη για φοροδιαφυγη και παραποιηση ισολογισμου και διελυσαν την πρωτη πολιτεια τους με την επιχειρηση mani pulite. Καμια σχεση με μας δηλαδη.