22/02/2008 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφοδος της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος εναντίον…blog

Έφοδο σε σπίτια αλλά και στους τόπους όπου εργάζονται δημοσιογράφοι που σχετίζονται με το Press-gr, φαίνεται ότι έκανε σήμερα η Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Η επιχείρησε έγινε, ύστερα απο μηνύσεις για εκβιασμό και συκοφαντική δυσφήμηση που όπως λέγεται υπέβαλλαν έλληνες πολιτικοί, εκδότες, επιχειρηματίες, αλλά και απλοί πολίτες. Μεταξύ των άλλων έγινε έφοδος της Δίωξης στο σπίτι στελέχους της εφημερίδας «Επενδυτής» (ή στο γραφείο του στην εφημερίδα, καθώς οι πληροφορίες αντιφάσκουν) και κατασχέθηκε ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή του. Οι έφοδοι έγινα για να προσωποποιηθούν οι μηνύσεις για εκβιασμό που είχαν γίνει εναντίον του συγκεκριμένου blog. Έτσι εντοπίστηκαν τα IP-adresseses, κι άλλων συνεργατών του blog που ανέβαζαν τα κείμενά τους στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες εντοπίστηκαν επίσης δύο εταιρείες με έδρα την Κύπρο και την Κολομβία, που φέρονται να εμπλέκονται στην υπόθεση την οποία ερευνά ο 5ος ειδικός ανακριτής. Πράγμα από μόνο του πολύ σοβαρό, επειδή ο συγκεκριμένος ανακριτής ασχολείται συνήθως με υποθέσεις εκβιασμού. Ούτως ή άλλος πρόκειται για μια πολύ σοβαρή υπόθεση που θα προκαλέσει σάλο.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 22/02/2008 22:34:07

    Δεν ξέρω. Σου δίνω ένα link

    http://metablogging.gr/

    Mπορεί εκτός από τους εκβιασμούς να έχει σχέση και με τα πλαστά τιμολογία που έλεγχε η ΥπΕΕ.

    Στο kourdistoportocali αναφέρει για μαύρα χρήματα και για έναν δημοσιογράφο που λείπει στη Γαλλία.

    http://kourdistoportocali.blogspot.com/

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 22:50:29

    Αν τις εταιρίες δεν τις έχουν στήσει επίτηδες οι ''εκβιαζόμενοι'' για να κάνουν προβοκάτσια και να κλείσουν το μπλογκ ως μη ελεγχόμενο........

  3. DKool avatar
    DKool 22/02/2008 22:53:43

    Τραγική προσπάθεια φίμωσης. Πρέπει να ανησυχούμε κι εμείς δηλαδή που λειτουργούμε εδώ και 3 ημέρες και τους έχουμε ξεσκίσει;

    http://pea-kyanea.blogspot.com/

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 23:04:33

    Φίμωσης από που το λες? Τα σενάρια είναι δύο.
    1) Φτιάχνουμε μπλογκ και 2 μαϊμουδοεταιρίες και ζητάμε λύτρα για να μη βγάλουμε κάποια πράγματα στη φόρα.
    2) Το σύστημα στήνει τις εταιρίες βάζει μερικά λεφτά μέσα και ισχυρίζεται ότι εκβιάζεται για να τους κλείσει.

    Δεν ξέρουμε ακόμη τι έχει γίνει. Θα μάθουμε όμως.

  5. Nick avatar
    Nick 22/02/2008 23:10:00

    Αυτές οι εταιρείες που αναφέρει (σίγουρα "βιτρίνες", δλδ. off shore) μήπως είναι αυτές που αναφέρονταν για τιμιλόγια 30 εκ. Ευρώ και το μεταξύ τους "πήγαινε-έλα";;

    Φαίνεται ότι ισχύει το "ανοχή τέλος".

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 23:13:07

    Αν είναι τέτοιες Nick τότε το δεύτερο σενάριο είναι επικρατέστερο.

  7. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2008 23:14:10

    Γνωρίζουμε μόνον όσα γράφουμε, συν ένα όνομα δημοσιογράφου που αποφεύγουμε να αναφέρουμε για ευνόητους λόγους. Είναι πολύ σοβαρή υπόθεση και γι αυτό είμαστε εποφυλακτικοί. Ας περιμένουμε

  8. Nick avatar
    Nick 22/02/2008 23:24:26

    Το όνομα του δημοσιογράφου του "Επενδυτή" έχει ήδη δημοσιευτεί, αλλά δεν έχει διασταυρωθεί. Απλά λένε ότι διαφέγει της συλλήψεως.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 23:25:34

    FactorX Εσύ καλά κάνεις. Εμείς απλά κάνουμε σενάρια.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 23:26:42

    Πάντως το press-gr δουλεύει ακομη ανεβαίνουν άρθρα δηλ.

  11. DKool avatar
    DKool 22/02/2008 23:29:49

    Aν όντως εκβίαζαν να τους χώσουν μέσα. Απλά δεν αποκλείω και την προσπάθεια φίμωσης

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/02/2008 23:40:54

    Τα σενάρια τα έβαλα ως ισότιμα. Θα δούμε.

  13. nio avatar
    nio 22/02/2008 23:47:53

    O πρεζα tv τα μασαει μολις κατεβασε αναρτηση που ειχε για το press gr.
    Τελικα αυτα τα κλαφουνια που μπλογκιζουν, βλεπε σταλιζουν,ειναι οι ιδιοι κουκουλοφοροι της ζαρτινιερας;;;
    Εδω επωνυμα λυγιζουν γονατα και σπανε τη μεση,ανωνυμα.....

  14. factorx avatar
    factorx 23/02/2008 00:10:42

    Με την ευκαιρία θυμήθηκα κάτι σχετικό. Πριν απο λίγους μήνες κάποιο απο τα ονόματα που ακούγονται προδημοσίευσε σε περίεργο έντυπο, το βιβλίο που θα έβγαζε τάχα για τον Κόκκαλη και την Στάζι. Το απόσπασμα του βιβλίου που προδημοσίευσε ήταν στην κυριολεξία αντιγραφή (με τα κόμματα και τα συντακτικά λάθη) απο παλαιότερα κείμενα του ..."Αντί". Μας ζήτησε μάλιστα και την άδεια να τα χρησιμοποιήσει. Φυσικά του είπαμε οτι είναι ..."copyright" για να δουμε τι θα κάνει. Σιγά μην σταματούσε. Έκανε την προδημοσίευση, ορισμένόι άρχισαν να τρέχουν αλλά το βιβλίο εγώ τουλάχιστον δεν το είδα να δημοσιεύεται ποτε. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  15. ananikol avatar
    ananikol 23/02/2008 00:33:08

    Είναι μια ιστορία που βρωμάει πολί.Πιστέυω πως θα έχουμε εξελίξεις που δεν θα αρέσουν καθόλου.Ελεος επιτέλους.

  16. factorx avatar
    factorx 23/02/2008 01:15:30

    Νεότερα: Μου λένε αυτή την ώρα, ότι υπήρξε επώνυμη καταγγελία από εκδότη- δημοσιογράφο πρωταγωνιστή των τελευταίων εξελίξεων, ενώ προηγουμένως οι καταγγελίες ήταν ανώνυμες. Έτσι μπόρεσε να κινηθεί ο διωκτικός μηχανισμός. Μέσω του υπολογιστή του δημοσιογράφου του «Επενδυτή» βρήκαν ότι έγραφαν άλλοι δυο δημοσιογράφοι εξτρέμ καναλιού και δυο ..εκδότες (!!! ???). Επίσης λένε για έναν ακόμα ένα δημοσιογράφο του ΠΘ. Επειδή προέρχονται από πολύ σοβαρή πηγή σας τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη. Η υπόθεση πάντως ερευνάται σε βαθμό κακουργήματος (!!!)

  17. Nick avatar
    Nick 23/02/2008 01:33:24

    Για τα εξοπλιστικά προγράμματα ρε γαμώτο!!

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/02/2008 01:41:55

    Μεγάλα κεφάλια δηλ. οι εγκέφαλοι! :) ;) :) :P :P.
    .
    Για κακούργημα α πάνε. Περίμενε κανείς να πάνε για πλημμέλημα?

  19. factorx avatar
    factorx 23/02/2008 01:51:31

    Χαλάρωσε Nick, υπάρχει πολύ πράγμα.
    ΕΡΩΤΗΜΑ: Ποιός είναι ο ...καθοδηγητής όλων αυτών; Το Μαξίμου αποκελείεται. Δεν ελέγχει πλέον τίποτα. Πρόκειται για εσωτερικούς πολέμους της διαπλοκής; Ποιός ελέγχει τους δικωτικούς μηχανισμούς, ή τους ποδηγετεί

  20. Nick avatar
    Nick 23/02/2008 01:56:03

    Μήπως έχει σχέση με αυτά που αποκάλυψε η "καθημερινή";;

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/02/2008 02:04:30

    Ύποπτο φαίνεται το εξής: Πως κατάφεραν και βρήκαν τον πρώτο. Μάλλον βοήθησε κάποιος που είχε το ΙΡ του. Από τον πρώτο μετά βρήκαν τους άλλους αν έτσι είναι. Μπορεί επίσης να έχουν υποσχεθεί δώστε μας τις ΙΡ και θα τα κανονίσουμε να μη βγει ποιος τις έδωσε.

  22. Nick avatar
    Nick 23/02/2008 02:08:02

    Αμάν! Ένας ανώνυμος στο press-gr λέει ότι όλο αυτό γίνεται και για το DVD... για να μην αποκαλυφθεί.

    Λές;;

  23. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/02/2008 02:10:43

    To DVD το έχουν πολλοί και θα αποκαλυφθεί μια ημέρα των ημερών.

  24. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/02/2008 02:20:43


    Η συνδρομή των αμερικανικών δικαστικών αρχών ήταν καταλυτική και η δικαιοσύνη μαζί με τις ελληνικές διωκτικές αρχές πέτυχαν το στόχο τους. Να φτάσουν δηλαδή στους υπεύθυνους λειτουργίας του δημοφιλέστερου blog στη χώρα, εναντίον των οποίων εκκρεμούν δεκάδες μηνύσεις για εκβιασμό και συκοφαντική δυσφήμιση από πολιτικούς, ισχυρούς επιχειρηματίες, εκδότες κ.α

    μάλλον προέρχεται από το πρώτο θέμα. το βρήκα στα σχόλια του press-gr.

  25. Factorx avatar
    Factorx 23/02/2008 02:36:26

    Πολύ καλά ενημερωμένο εμφανίζεται το Πρώτο Θέμα για την αστυνομική επιχείρηση εναντίον της ιστοσελίδας PRESS-GR.blogspot.gr. Γεγονός που κατά τη γνώμη μας φαίνεται να επιβεβαιώνει τις πληροφορίες που έχουμε για την προέλευση της ενυπόγραφης καταγγελίας βάσει της οποία κατέστη δυνατή η έρευνα. Αφήνουμε τα συμπεράσματα σε εσάς και θα περιμένουμε. Σύμφωνα λοιπόν με την ιστοσελίδα της εφημερίδας, μια «τεράστια επιχείρηση της δίωξης οργανωμένου εγκλήματος βρίσκεται σε εξέλιξη, προκειμένου να εξαρθρωθεί το κύκλωμα, που φέρεται να λειτουργεί μέσω της ιστοσελίδας PRESS-GR.blogspot.gr., προκειμένου να εκβιάζει πολιτικούς, επιχειρηματίες, δημοσιογράφους και άλλους παράγοντες της δημόσιας ζωής». Γράφει επίσης το «Πρώτο Θέμα»:
    Η συνδρομή των αμερικανικών δικαστικών αρχών ήταν καταλυτική (πώς το γνωρίζει αυτό;)
    Οι διωκτικές αρχές κινήθηκαν βάσει δεκάδων μηνύσεων για εκβιασμό και συκοφαντική δυσφήμιση από πολιτικούς, ισχυρούς επιχειρηματίες, εκδότες κ. α
    Έγινα έφοδοι στο σπίτι ενός δημοσιογράφου και στα γραφεία μιας εβδομαδιαίας οικονομικής εφημερίδας και οι διωκτικές αρχές κατέσχεσαν ηλεκτρονικούς υπολογιστές και υλικό/
    Ο δημοσιογράφος ΑΚ πλήρωνε τους λογαριασμούς για τη λειτουργία του blog, ενώ μετά από έρευνα εντοπίστηκε και μεγάλος αριθμός συνδεδεμένων ηλεκτρονικών υπολογιστών, μέσω των οποίων γινόταν επεξεργασία και ανάρτηση κειμένων στο PRESS - GR
    Προς το παρόν δεν έχουν επιβεβαιωθεί άλλα ονόματα εμπλεκομένων, αφού δεν μπορεί να θεωρηθεί κάθε συνεργάτης του blog ύποπτος, ενώ η λειτουργία του είναι νόμιμη.
    Σύμφωνα με πληροφορίες χρειάστηκε να «σπάσουν» οι κωδικοί δύο εταιριών «μαϊμού» στην Κύπρο και την Κολομβία, καθώς και μίας άλλης στο Αφγανιστάν για να καταφέρουν οι αμερικανικές αρχές να εντοπίσουν την «πηγή» και να δώσουν τα σχετικά στοιχεία στη δίωξη οργανωμένου εγκλήματος. Δηλαδή ποιος πληρώνει το λογαριασμό και τη διεύθυνση του σπιτιού του, απ’ όπου γίνεται η «τροφοδότηση» της ιστοσελίδας.
    Από την πρώτη στιγμή ενημερώθηκε ο αρμόδιος υπουργός Εσωτερικών κ. Προκόπης Παυλόπουλος, ενώ την περασμένη εβδομάδα μόλις έφτασαν τα στοιχεία, ενημερώθηκε και ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Σωτήρης Χατζηγάκης.

  26. Frixos13 avatar
    Frixos13 23/02/2008 02:39:56

    Γιατί μόνο το Πρώτο Θέμα είναι τόσο καλά ενημερωμένο; Πωςε γίνεται αυτό,όταν δημοσιογράφοι του ρωτούσαν άλλους δημοσιογράφους για το τι συμβαίνει;

  27. Dafni P. avatar
    Dafni P. 23/02/2008 09:23:25

    Τα μπλογκ όταν λειτουργούν στο blogspot, δηλαδή μέσω google, παρέχονται δωρεάν. Τι σημαίνει, λοιπόν, αυτό που λέει το Πρώτο Θέμα «πλήρωνε τον λογαριασμό»;

  28. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/02/2008 11:34:47

    Το πρώτο θέμα λέει πολλές μπαρούφες. Άκου εταιρία στο αφγανιστάν και την κολομβία! Εκτός αν εννοεί proxy που χρησιμοποιούσαν για να μπαίνουν μέσα κι έπρεπε να σπάσουν όλη την αλυσίδα. Επίσης λέει ότι η λειτουργία του Μπλογκ είναι νόμιμη. Νόμιμη με εκβιασμούς δε γίνεται. Ή το χρησιμοποιούσαν για να εκβιάζουν ή όχι. Τέλος πάντων τώρα θα τους φορτώσουν όλες τις δικογραφίες του αρχείου και είναι πολλές οι άτιμες!! :D :D :D :P
    .
    .

  29. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 23/02/2008 13:18:07

    Μπράβο, Dafni P.! "Δεν υπάρχουν λύσεις, μονάχα μερικές καλές ερωτήσεις". "Κολομβία", "Κύπρος" και "Αφγανιστάν"; Κοκαΐνη - "πλυντήριο" private banking - "ηρωίνη". Ποιο ήταν, ποιανού και πότε πιάστηκε το τελευταίο καράβι κόκα; Πού βρήκε ο "Ποντίκης" τα μετρητά του "κάργα-Μάγκα-δάγκα" και ο "Αιγαίος", ή όποια άλλη φίρμα, τα τού "Όφεος"; (Βοήθεια: ο Χώρας κι ο Όλας χρησιμοποιούν, -όλως παραδόξως, κατά σύμπτωση και απο τύχη!- κοινή τράπεζα private banking, ανέλεγκτη ούσα τα τελευταία χρόνια).

    Θα ήθελα να παραπέμψω για data στο http://thefirstpost.wordpress.com/ Η πρώτη ανάρτηση είναι στις 8-11-07 κι η τελευταία 14-1-08. Αναφέρεται, δε, και σε σας, FactorX.

  30. sotiris.koukios avatar
    sotiris.koukios 24/02/2008 11:18:15

    ολοι οι γράφοντες έχετε και δίκιο και άδικο. Το press.gr ξ'εφευγε από τα όρια της μπλογκόσφαιρας. ήταν μια καθαρά δημοσιογραφική ειδησεογραφική προσπάθεια με την φόρμα απλώς του μπλογκ. Βέβαια και σαν νομικός μιλάω είναι κακό για οποιαδήποτε δημοκρατία να λογοκρίνει το φρόνημα _δηλαδή την πρόθεση με όλες τις ασάφειες της-. Το ζήτημα είναι αν κάποιος προσβάλλεται (και έχω τέτοια εμπειρία από το συγκεκριμένο μπλόγκ και με ανώνυμα σχόλια) πως θα προστατεύεται;
    Τα μπλογκ επειδή δεν είναι ρυθμισμένα νομικά θα αντιμετωπίσουν άπειρα όσα προβλήματα στο μέλλον. Και νομική βάση μπορεί να υπάρξει (χωρίς να θέλω να το τραβήξω..) στη βάση της σύμβασης των δικαιωμάτων του ανθρώπου και στην ελευθερία της έκφρασης. Το ζήτημα είναι όμως ότι εμείς πρέπει να το κυνηγήσουμε νομικά και όχι η οποιασδήποτε κρατική εξουσία.

  31. tsonick avatar
    tsonick 06/03/2008 03:47:19

    το σιγουρο ειναι οτι για να υπαρχει εκβιασμος πρεπει να υπαρχει εκβιαστης και εκβιαζομενος το ΘΕΜΑ ειναι να μας πουν το μεσο εκβιασης αυτο και αν ειναι απαραιτητο...........απ την αλλη αν υπαρχει και αυτο κατι βρωμαει πολυ στα σπιτια των εκβιαζομενων ισως.................