12/07/2009 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφοδος σε παραγκούπολη Αφγανών στην Πάτρα

 

Στην κατεδάφιση του καταυλισμού των προσφύγων στην παραλιακή οδό Ηρώων Πολυτεχνείου της Πάτρας προχώρησαν μπουλντόζες, συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκαν προσαγωγές δεκάδων παράνομων μεταναστών, που οδηγήθηκαν σε κέντρα φιλοξενίας.

Καταδίκασαν την επιχείρηση ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, που ζήτησε την παραίτηση του Χρ.Μαρκογιαννάκη. Η είδηση της κατεδάφισης μεταδόθηκε και σχολιάστηκε από διεθνή μέσα ενημέρωσης. Την ίδια ώρα, σε συνέντευξή του, ο υπουργός Εσωτερικών Πρ.Παυλόπουλος προανήγγειλε τη δημιουργία πέντε νέων κέντρων υποδοχής παράνομων μεταναστών.

Στον καταυλισμό στεγάζονταν εκατοντάδες μετανάστες -κυρίως Αφγανοί- και σύμφωνα με πρόσφατες εκτιμήσεις ο αριθμός τους κυμαινόταν στους 1.800. Ωστόσο, το τελευταίο διάστημα πολλοί μετανάστες είχαν απομακρυνθεί στη διάρκεια αστυνομικών επιχειρήσεων ή είχαν φύγει στην Ιταλία. Κατά τη διάρκεια της επιχείρησης, και για άγνωστο λόγο, ξέσπασε φωτιά στον καταυλισμό. Λόγω των εύφλεκτων υλικών που υπήρχαν, παρά το γεγονός ότι είχαν απομακρυνθεί φιάλες υγραερίου, η φωτιά πήρε αμέσως μεγάλες διαστάσεις. Επί τόπου έσπευσε ισχυρή δύναμη της Πυροσβεστικής και απέτρεψε την επέκταση της φωτιάς στις διπλανές πολυκατοικίες. Από την φωτιά κάηκαν δεκάδες πρόχειρα παραπήγματα, ενώ δεν αναφέρθηκε κάποιος τραυματισμός.

Την ίδια ώρα, άγνωστοι έβαλαν φωτιά σε τέσσερα κρατικά αυτοκίνητα, σε μηχανήματα αυτόματης ανάληψης χρημάτων και στην πόρτα του Ειρηνοδικείου. Λίγη ώρα αργότερα, η αστυνομική επιχείρηση επεκτάθηκε στην νότια πλευρά του λιμανιού και συγκεκριμένα στην περιοχή του Φάρου.

Οι αστυνομικοί εντόπισαν 44 ανήλικους, οι οποίοι πρόκειται να οδηγηθούν σε κέντρο φιλοξενίας ανηλίκων, ενώ 15 μετανάστες οι οποίοι είχαν νόμιμα έγγραφα φιλοξενούνται σε ξενοδοχείο της Πάτρας. Επίσης, συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν στην Αστυνομική Διεύθυνση 15 μετανάστες, οι οποίοι δεν είχαν μαζί τους νομιμοποιητικά έγγραφα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tsertos avatar
    Tsertos 12/07/2009 14:09:27

    Μετα το γκρεμισμα του καταυλισμου, των Αφγανων στην Πατρα,
    οι κυριες και οι κυριοι,τωρα που εχασαν τη ΄΄φθηνη σαρκα΄΄,
    που λεει και ο (ΑRIS LALIDIS)στο σχολιο του, στις 9.50,
    σε αλλο αρθρο αναρτησαν φωτογραφια τους, κλαιουσες στα αποκαιδια.

    http://dakrygono-a.blogspot.com/

  2. sail0r avatar
    sail0r 12/07/2009 14:40:22

    Φωτιά σε όλα τα κελιά

    ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΟΛΟΤΩΦ

  3. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/07/2009 14:50:40

    @Tsertos
    Φιλε μου η δολιοτητα και η βρωμια τους δεν εχει ορια.Ο ανθελληνισμος τους,τους εχει αρρωστησει.Μιλουν για πυρκαγια σε στεκι Αφγανων,μιλουν για νυχτα των κρυσταλλων !!! και οι ξεφτυλισμενοι βαζουν τη φωτογραφια της κοπελλας απο το Διστομο που θρηνει τους δικους της μετα τη σφαγη τους απο τα ναζιστικα γουρουνια.
    Αν δεν κανω λαθος λεγεται Μαρια Παντισκα;
    Διορθωστε με.

  4. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2009 15:12:18

    Κρίμα! Χάσανε την πραμάτεια τους οι μοντέρνοι νταβατζήδες.
    Αλλά το πιο ωραίο είναι το όραμα που έχουν για τους κάθε λογής μετανάστες. Αυτά τα πανέμορφα "σπίτια", καθώς έτσι τα ονομάζουν, που μόνο δυσεντερία δεν έχει πιάσει τους περιοίκους. Για αυτά αγωνιστήκαμε σύντροφοι. Να γίνει η χώρα μια φαβέλα. Εκσυγχρονισμός ή αλβανοποίηση?

  5. Tsertos avatar
    Tsertos 12/07/2009 15:25:55

    ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ ΕΠΕΣΑΝ.
    Το γκρεμισμα του καταυλισμου στην Πατρα, ειχε αποφασιστει
    απο τον Νοεμβριο του 2008, με πρωτοκολο κατεδαφισης της
    πολεοδομιας Πατρων, μετα απο καταγγελια κατοικων,
    για τον παρανομο καταυλισμο.
    ΠΟΙΟΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ
    ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΥΛΙΣΜΟΥ;

    H ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ
    ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ
    ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΟΥΛΟΥΜΠΗ.

  6. Factorx avatar
    Factorx 12/07/2009 16:38:03

    Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα εκφράζουν την έντονη ανησυχία τους για την κατάσταση των μεταναστών ύστερα από την αστυνομική επιχείρηση στον πρόχειρο καταυλισμό στην Πάτρα.

    Καλούν τις αρχές να αναλάβουν πλήρη ευθύνη για την παροχή ιατρικής βοήθειας και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης σε αυτούς τους ανθρώπους, να διασφαλίσουν ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης για τους κρατούμενους και να δώσουν ιδιαίτερη προσοχή στις ευάλωτες ομάδες ατόμων, όπως είναι οι ανήλικοι, οι ασθενείς με χρόνιες παθήσεις και οι άνθρωποι με ειδικές ιατρικές ανάγκες

  7. aleoni avatar
    aleoni 12/07/2009 18:53:34

    Η Προπαγάνδα υπέρ της Λαθρομετανάστευσης δεν
    έχει όρια.
    Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ τους και η υποτέλεια σε ξένα κέντρα
    απερίγραπτη.
    Η Προσπάθεια να ξεθεμελιώσουν αυτή την χώρα
    αμείωτος!

    ΝΤΡΟΠΗ!

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 12/07/2009 19:14:17

    Λαός, Στρατός, Αστυνομία, όλοι στην "Εθνική Αντίσταση" κατά του Εισβολέα (κάθε καρυδιάς καρύδι) και των ντόπιων συνεργατών του (συνιστώσες κ.λ.)!

  9. Anonimi avatar
    Anonimi 12/07/2009 23:42:25

    Ε, βέβαια, φαίνεται αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά της χώρας και έπρεπε να το λύσουμε άμεσα, με το μαχαίρι στο κόκαλο. Ντροπή...

  10. Geist avatar
    Geist 13/07/2009 00:03:57

    "When the Nazis came for the communists,
    I remained silent;
    I was not a communist.
    Then they locked up the social democrats,
    I remained silent;
    I was not a social democrat.
    Then they came for the trade unionists,
    I did not protest;
    I was not a trade unionist.
    Then they came for the Jews,
    I did not speak out;
    I was not a Jew.
    When they came for me,
    there was no one left to speak out for me." Martin Niemöller

    Lavazza σύρε το χορό και οι υπόλοιποι ακολουθήστε...

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Geist 13/07/2009 12:48:03

      Geist

      oeffne Deine Augen und schau der Wahrheit ins Gesicht...

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/07/2009 00:06:10

    ...όχι φυσικά, η παράνομη κατάληψη χώρου, η δημιουργία παραγκούπολης, χωρίς συνθήκες υγιεινής με απουσία κοινωνικής μέριμνας, η ύπαρξη παράνομων μεταναστών δεν είναι πρόβλημα στην χώρα του αδιανόητου.
    Ελλάδα η μόνη χώρα που η εφαρμογή των νόμων και η τήρηση κανόνων πρέπει να αρχίσει από τον ...γείτονα, που ισχύει η μοναδική αρχή: γιατί εκεί το κράτος έκανε το νόμιμο δεν βλέπει τις άλλες ...παρανομίες;
    Μετά από τέτοιες απορίες σε ένα υπαρκτό πρόβλημα που αντί για λύσεις, προτείνεται να εθελοτυφλούμε, απορούν με την άνοδο του ...ΛΑΟΣ

    ΥΓ

    ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ: καταδίκασαν την εφαρμογή των νόμων...

  12. Επιστάτης avatar
    Επιστάτης 13/07/2009 00:20:10

    "Oπου ακούς τάξη ανθρωπινο κρέας μυρίζει" (Ελύτης)
    Παράξενο πολύ χούντα έχει μαζετευτεί εδω μέσα!!!
    Μιλώ για τους εληναράδες που θέλουν τους λαθρομετανάστες να δουλευουν τσάμπα ...στα ολυμπιακά έργα, στα χωράφια, στα σπίτια σαν οικιακούς βοηθούς κ.λ.π.
    Ποιός άνοιξε την κερκόπορτα ωρέ σε 1.500.000 εκατομύριο μετανάστες???
    Το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ??? ( ήταν εξουσία και δεν το ξέρω???)
    Η αριστερά πάντα ήταν ( και έτσι πρέπει ) ευασθητοποιημμένη .Τι περιμένετε να χαιραιτίζει ωσαν τον ΝΕΡΩΝΑ τα κατορθώματα του καταληλότερου???Αλλά έτσι είναι ο μέσος ελληναράς το τζίπ του να είναι καλά , η επίσημη γυναίκα για να μεγαλώνει τα παιδιά του και η ανεπίσημη ερωμένη για να καλμάρει τις κα..λες του!!Ειναι αυτός που μπορεί να πεταχθεί και μέχρι το παρακάτω δασάκι για να το λαμπαδιάσει προκειμενου να χτίσει το αυθαιρετο(ορισμός και αυτός της ελληνικής ευδαιμονίας)
    Είναι αυτό που ορίζεται και ως το life style τύπου ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ(ΝΙΤΡΟ) που έθρεψε και έκαψε τα μυαλά μιας ολόκληρης γενιάς.
    Μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι!!!
    Να τους χαιρόμαστε όλους αυτούς!!!
    Μπορούμε να

  13. Tsertos avatar
    Tsertos 13/07/2009 00:25:14

    @ anonimi
    Eσυ που νοιωθεις ΝΤΡΟΠΗ αποψε υπαρχουν καμμια 100στη
    Αφγανοι που γυριζουν στους δρομους της Πατρας και δεν εχουν που να κοιμηθουν.
    Γιατι δεν πας να παρεις 5-6 στο σπιτι σου να τους φιλοξενησεις και να δεις
    που και αυτοι θα σου ανταποδωσουν την φιλοξενια γιατι μονο αχαριστοι δεν ειναι.

  14. Orestios avatar
    Orestios 13/07/2009 00:46:39

    Κρίμα που χάθηκαν αυτά το λούσα! Μπροστά τους η Εκάλη μοιάζει πραγματική φαβέλα.
    Κρίμα που σήμερα πολλοί καλοί σαμμαρίτες και γιατροί χωρίς τσίνορα θρηνούν. Πολύ δάκρυ σήμερα γιατί εξαφανίστηκε μια εστία μόλυνσης και όχι μόνο. Χάθηκαν δουλειές, θα πεινάσει κόσμος. Θα χαθούν τόσες μελέτες που έτρεχαν. Καταραμένο κράτος που αρπάζεις το τίμιο ψωμί των ΜΚΟ και κάνεις την δουλειά σου.

  15. Tsertos avatar
    Tsertos 13/07/2009 00:54:54

    @ οrestios
    Το κλαμα απο τις (κυριες)στο γυαλι, ηταν απο χρεος, σε αυτους
    που φευγουν.
    Τωρα το παιγνιδι ξεκινησε, με αυτους που μενουν, απο την αλλη
    πλευρα της πολης, που ειναι και πιο σκουροι απο τους Αφγανους.
    Οι νεοι παικτες, ειναι Σομαλοι και μπηκαν στο παιγνιδι απο σημερα κιολας.

  16. Orestios avatar
    Orestios 13/07/2009 01:01:01

    Τσέρτος
    Σαν αυτούς με τις χατζάρες που σφαζόντουσαν στο κέντρο της Αθήνας? Μου φαίνεται μαζέψαμε την σάρα και την μάρα στην προσπάθεια να δείξουν κάποιοι πως έχουν αποκλειστικό δικαίωμα στον παράδεισο παριστάνοντας τους καλούς σαμμαρίτες. Οι αμερικανοί την πάτησαν στη Σομαλία και εμείς τρέφουμε τα φίδια σον κόρφο μας.

  17. Tsertos avatar
    Tsertos 13/07/2009 01:14:01

    @ οrestios
    Tα πραγματικα και πιο επικινδυνα φιδια, φιλε μου, ειναι τα ντοπια.
    Οι πεμπτοφαλαγγιτες της νεας ταξης, που στο ονομα της, πουλανε
    ακομα και τα παιδια τους και τις αδερφες τους, για ενα μπραβο
    και ενα τσεκ, του μπαρμπα Σορος απο το Αμερικα.

  18. Orestios avatar
    Orestios 13/07/2009 01:20:13

    Νομίζεις ότι μίλησα για αλλότρια φίδια?

  19. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 13/07/2009 01:24:09

    Ειμαι φασιστας; Ψαχνομαι αυτες τις μερες, προσπαθωντας να βρω μια απαντηση με τη φωτια που μου αναψαν ο Θεοδωρακης, ναι, ο γνωστος και μη εξαιρεταιος Μικης Θεοδωρακης και μια παρεα του απο μερικους καθηγηταδες και δυο τρεις δημοσιογραφους, τον ενα απο τους οποιους συναδελφοι του τον κατηγορουν, αν δεν κανω λαθος, σαν ανθρωπο των αφεντικων και δουρειο ιππο, που παει να διαλυσει τα ασφαλιστικα τους ταμεια.
    Ειμαι φασιστας, εγω που στην Κατοχη, αμουστακο παιδι ακομα, πηρα το οπλο και πολεμησα τον φασισμο και τον ναζισμο; Που ματωσα (η οικογενεια μου ειχε ενα μελος, εναν αδελφο μου, που εκτελεστηκε απο τους Γερμανους σε ηλικια 18 ετων), που πονεσα γι'αυτον τον τοπο;
    Για να το λεει ο Μικης, που τοσα εχει πει κατα καιρους, με αποκορυφωμα εκεινο το αποφθεγμα 'η Καραμανλης 'η τανκς, πρεπει να εχει δικαιο. Γιατι εγω ο βλακας, ο ηλιθιος, αντι να καθισω στα αυγα μου, πηρα το ντουφεκι, αμουστακο παιδι ακομη, και πολεμησα τον φασισμο και τον ναζισμο. Και τωρα, παλι εγω ο βλακας, ο ηλιθιος, ακου θρασος, δεν θελω τους λαθρομεταναστες στη χωρα μου, που τους θελουν ομως ο Μικης, η παρεα του, το κουκουε, οι συνασπισταριοι και τοσοι αλλοι σοφοι και σπουδαιοι. Αρα, ειμαι κουφιοκεφαλακης και φασιστας. Και τωρα που το καταλαβα και το παραδεχτηκα, ουφ, ησυχασα. Και ελπιζω οτι το πατριωτικο κουκουε, οι διεθνιστες του Συνασπισμου, ο Μικης και η παρεα του θα με συγχωρησουν, αφου, βεβαιως, προηγουμενως κανω και την απαραιτητη δηλωση: Απεταξαμην τον φασισμο ολων αυτων των φασιστων που θελουν να επιβαλουν την αποψη τους σε ολους τους αλλους Ελληνες που εχουν διαφορετικη αποψη απο τη δικη τους.
    ΥΓ. Ειδε καποιος απο ολους αυτους τις πετρες, τα καδρονια και τα αλλα αντικειμενα που πετουσαν οι εγκλειστοι λαθροματαναστες στο παλιο Εφετειο στη Σωκρατους προς τους πυροσβεστες που εσπευσαν να σβησουν τις φωτιες που ειχαν βαλει σε τρεις οροφους; Ακουσε κανεις τις βρισιες που εκτοξευαν εναντιον των Ελληνων;
    Και γιατι ολοι αυτοι, και το κουκουε, και οι Συνασπιστες, και ο Μικης και η παρεα του δεν ζητουν να γινει ενα δημοψηφισμα για να αποφανθουν οι Ελληνες τι θελουν και δεν θελουν;

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/07/2009 09:21:49

    Αφηστε το ΚΚΕ,το ΣΥΡΙΖΑ και το Μικη να λενε οτι θελουν.
    Η πιο ασφαλής ενδειξη για τη βουληση του ελληνικου λαου ειναι η σιγη ασυρματου του καιροσκοπικου κομματος ΠΑΣΟΚ.Ουτε μια ανακοινωση δεν εβγαλε για την κατεδαφιση της Πατρας.Βουβος ο μεχρι προτινος υπερμαχος των μεταναστων ΓΑΠ για τη "ρατσιστικη ενεργεια" της "δεξιας" στην εκλογικη του περιφερεια.
    Για τετοια ειμαστε τωρα που ειναι μπροστα στις δημοσκοπησεις;
    Εξ αλλου ο Φουρας εχει ακουσει τα εξ αμαξης απο τους ψηφοφορους του για το θεμα.
    Ετσι εμειναν να ζητουν ελευθερη εισοδο των παντων στην Ελλαδα ανθρωποι που υποστηριζαν καθεστωτα που υψωναν τειχη για να μην αφηνουν και τους δικους τους να φευγουν και οχι ξενους να ερχονται.Ποσο γελοιο ειναι ενα κομμα που αποκατεστησε τον Σταλιν που εξοριζε εκατομμυρια στη Σιβηρια και εβαλε εσωτερικα διαβατηρια ωστε να μη μπορει να ταξιδευει κανεις χωρις αδεια απο πολη σε πολη στο εσωτερικο του κρατους να διαμαρτυρεται για την εκδιωξη των Αφγανων απο την Πατρα;

  21. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 13/07/2009 10:55:02

    * 12 χρόνια ήταν αυτο το ΑΙΣΧΟΣ εκεί χωρίς να νοιαζεται κανείς;;
    * Έπρεπε να ανέβουν τα ποσοστά του Καρατζαφύρερ για να νοιαστούν;; Τώρα έπιασε ο πόνος την σεμνη και ταπεινή ΝΔ και το μΠΑΤΣΟΚ, που έχει και αρχηγό Αχαιό;;
    * Έπρεπε να γίνει στρατιωτική επιχείρηση με πάνοπλα ΜΑΤ και αστυνομία και μπουλντόζες για ΣΑΡΑΝΤΑ πεινασμένους και ΔΕΚΑΤΡΙΑ παιδάκια;;;
    * Οι υπόλοιποι 800 που χάθηκαν;; Έγιναν ατμός;;; Τους ρούφηξαν οι φράουλες της Μανωλάδας;;;
    * Επι δώδεκα χρόνια εκεί γίεται δουλεμπόριο και εμπόριο λευκής σαρκός, η καλή κοινωνία της Πάτρας από κει ψωνίζε φρέσκο κρέας, δεν είδα να πιασαν κάποιον...έμπορα.
    * Το ΚΚΕ, ο ΣΥΡΙΖΑ και τα καλοπαιδα που σπάσαν τα αμάξια στην Πάτρα, ποιους υπερασπίζονται, με τις δακρύβρεχτες ανακοινώσεις;; Τους έμπορες;; Τον σταυλο που μέναν οι δυστυχισμένοι;; Δηλαδή οι μετανάστες ΕΠΡΕΠΕ να αφεθούν εκεί, για το καλό τους;;
    * Δεν έπρεπε να φροντίσουμε για το πρόβλημα αυτό, κύριοι της κυβέρνησης;; Επρεπε να το αφήσουμε στις ΜΚΟ και στον Βελόπουλο;;;

    * ΟΛΟΙ δουλεύουν για τον Καρατζαφύρερ και το πουλί του;; (το περιστέρι εννοώ)

    • occultist avatar
      occultist @ Γιωργος Χ 14/07/2009 00:09:27

      ""...και το μΠΑΤΣΟΚ, που έχει και αρχηγό Αχαιό;;""

      Μπά, άλλαξε αρχηγό το Πασοκ? Εχασα φαίνεται τεύχη. Εχω μείνει ακόμη στα παλιά, όταν είχε αρχηγό Αμερικανό!!!

  22. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 13/07/2009 11:59:07

    εδω είμαστε ολοι μια ευτυχισμένη οικογένεια

  23. Lavazza avatar
    Lavazza 13/07/2009 12:50:03

    Σύσσωμος ο πληθυσμός της Πάτρας ζητωκραυγάζει για την έφοδο της Αστυνομίας και την κατεδάφιση του καταυλισμού και σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ βγάζουν ανακοινώσεις...

    Ο κόσμος τους φτύνει κι η (ακρο)αριστερά νομίζει οτι βρέχει...

  24. stelios avatar
    stelios 13/07/2009 13:38:49

    Ψυχραιμια@,
    ακομη και σημερα στην Κουβα που ζαχαρωνουν οι Τσιπρες και η Παπαρηγα,
    απαγορευεται σε οποιονδηποτε Κουβανο να παει σε αλλη πολη,ιδιως στην Αβανα χωρις χαρτι απο την αστυνομια που να βεβαιωνει οτι εχει καπου να μεινει νομιμα και καποιον ντοπιο να τον ταισει,πραγμα αδυνατο γιατι ολοι πεινανε και ζουν 4 σ ενα δωματιο.Προφανως το απαγορευουν για να μην ζουν στο δρομο και να μην γινουν πορνες-βαπορακια-κλεφτες.Αυτο που εκει ισχυει για τους ντοπιους,τα λεβεντοπαιδα της αριστερας αρνουνται να ισχυσει για τους ξενους...

    • occultist avatar
      occultist @ stelios 14/07/2009 00:17:50

      stelios ,
      Η πορνεία είναι η βαριά βιομηχανία της Κούβας. Ανώτερη από τα πούρα και το δηλητήριο του μπλέ σκορπιού. Από τον πορνοτουρισμό και τα παρελκόμενα του, προέρχεται το 55-60% του ξένου συναλλάγματος.

  25. Σαος avatar
    Σαος 13/07/2009 14:07:27

    Στην Ελλάδα όλοι είναι μεγαλόψυχοι και large αρκεί τα προβλήματα να είναι στις αυλές και στις γειτονιές των άλλων. Επίσης πολλοί χρησιμοποιούν γνωστές ρητορικές τακτικές για να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο ή το αντίστροφο. Έτσι όμως δεν λύνονται τα προβλήματα.

  26. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/07/2009 14:21:52

    Για σταθείτε, ρε παιδιά! Με ποια λογική η κατεδάφιση αυθαίρετων κτισμάτων είναι «επιχείρηση βαρβαρότητας» (όπως είπε το ΚΚΕ) ή «εγκληματικό πογκρόμ» (όπως βροντοφώναξε ο ΣΥΡΙΖΑ); Δεν συμφωνήσαμε όλοι ότι τα αυθαίρετα οικήματα ανεξαρτήτως κατασκευής και «κατοχής» είναι «απειλή για το οικοσύστημα» και «προσβάλλουν την αισθητική των πόλεων ή ακτών». Τα ίδια κόμματα, μαζί με τους ευαισθητοποιημένους πολίτες, δεν κατήγγειλαν σε όλους τους τόνους τις απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης των μεταναστών στη φαβέλα της Πάτρας; Δεν υπήρχαν εύλογοι φόβοι για μετάδοση λοιμωδών νοσημάτων, επειδή οι συνθήκες υγιεινής ήταν ανύπαρκτες; Προς τι ο οδυρμός για την κατεδάφιση μερικών δεκάδων παραγκών στην παραλιακή οδό της Πάτρας; Οχι τίποτε άλλο, αλλά όπως αναφέρουν τα ρεπορτάζ, ο καταυλισμός ήταν σχεδόν άδειος.

    Με καρμπόν βγάζουν τις ανακοινώσεις τους τα κόμματα της αριστεράς, κάνοντας ταυτόχρονα διαγωνισμούς επιθέτων;

    Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να βάλουμε τις φωνές για τη συμπεριφορά των αρχών κατά των κατατρεγμένων. Η κατεδάφιση του καταυλισμού των Αφγανών στην Πάτρα δεν είναι ένας από αυτούς. Κάθε λίγο και λιγάκι γίνονται καταγγελίες για βασανισμούς από αστυνομικούς, λιμενικούς κ. ά. Αυτές οι καταγγελίες ακόμη και όταν φτάσουν σε επίπεδο τεκμηρίωσης μπαίνουν στο αρχείο, ανάβοντας το πράσινο φως σε διάφορους νταήδες με στολή να βγάζουν τα κόμπλεξ τους εναντίον εκείνων που δεν μπορούν να προστατευτούν από τον νόμο. Λειτουργεί ένας γραφειοκρατικός μηχανισμός που εκδίδει άδειες παραμονής αναδρομικά: οι δυστυχείς μετανάστες παίρνουν το χαρτί στα χέρια τους αφού έχει λήξει και αφού έχουν πληρώσει αετονύχηδες δικηγόρους και επίορκους δημοσίους υπαλλήλους.

    Εχουμε κρούσματα «ιδιωτικών βασανισμών», όπως έγινε στη Μανωλάδα της Ηλείας. Εκεί, πριν από ένα μήνα δύο νταήδες κτηνοτρόφοι έσερναν -όπως στο Κολοσσαίο της Ρώμης» - δεμένους δύο μετανάστες από τις μηχανές τους επειδή είχαν υποψίες ότι τους έκλεβαν αιγοπρόβατα. (Σ. Σ.: η «τυφλή» ελληνική δικαιοσύνη άσκησε διώξεις πλημμεληματικού χαρακτήρα εναντίον των βοσκών και κακουργηματικού για ζωοκλοπή εναντίον των μεταναστών!) Δρουν ανεξέλεγκτοι «Χρυσαυγίτες» (πολλές φορές συνεργάζονται με την αστυνομία) που τρομοκρατούν οποιονδήποτε που το χρώμα ή τα γονίδιά του δεν ταιριάζουν με τα ξυρισμένα κεφάλια τους.

    Υπάρχουν πολλά που δείχνουν ότι το αυγό του φιδιού έχει επωαστεί, αλλά το χειρότερο είναι ότι θα υπάρξουν κι άλλα. Σήμερα κανείς δεν ξέρει πού στοιβάζονται όλοι όσοι συλλαμβάνονται στις «επιχειρήσεις σκούπα» τις οποοίες κάνει η ΕΛ. ΑΣ. Εχουμε κατ' ουσία αόρατους ανθρώπους στα χέρια ανώνυμων αστυνομικών. Αύριο τα πράγματα πιθανώς να είναι χειρότερα. Επειδή η κυβέρνηση από την απόλυτη αδιαφορία για το πρόβλημα έγινε εν μιά νυκτί (των ευρωεκλογών) επισπεύδουσα, είναι σίγουρο ότι πολλά θα πάνε στραβά σε βάρος των μεταναστών, αλλά και της διεθνούς εικόνας της χώρας. Η βιασύνη γεννάει προχειρότητες, οι οποίες δεν είναι ό, τι καλύτερο για ένα σύνθετο πρόβλημα, το οποίο -ας μην ξεχνάμε- έχει στο επίκεντρό του πραγματικούς ανθρώπους.

    Ολα αυτά όμως δεν έχουν να κάνουν με την κατεδάφιση αυτής της άθλιας παραγκούπολης. Γι' αυτό είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε με το πού θα πάνε αυτοί οι άνθρωποι, παρά με το τι αφήνουν πίσω τους.
    --
    Πάσχος Μανδραβέλης, εφημερίδα «Καθημερινή» στις 14.7.2009

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/07/2009 15:09:09

    Ο Πασχος ομως αποφευγει να πει τον παργματικο λογο της αντιδρασης των κομματων της αριστερας αλλα και του ΒΒC βεβαιως αν και δεν μπορει να μην τον ξερει.
    Δεν ειναι οτι επαθε καποιος μεταναστης κατι γιατι δεν επαθε.δεν ειναι οτι θα ειναι χειροτερα στα ξενοδοχεια γιατι δεν θα ειναι.Το προβλημα των αντιδρωντων ειναι αυτη καθαυτη η καταστροφη του καταυλισμου εστω χωρις θυματα γιατι καταστραφηκε ενα κεκτημενο σημειο υποβοηθησης του εποικισμου της χωρας.Που θα πανε οι καινουργιοι που θα ελθουν απο Τουρκια;
    Δεν τους ενδιαφερει η τυχη των μεταναστων αλλα η διατηρηση του προβληματος για τις επιδιωξεις τους.

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/07/2009 15:30:28

    υπερβολικό και ακραίο το "υποβοήθησης του εποικισμού", πες ότι τα έχουν μπλέξει λίγο με τα αυτοματοποιημένα διεθνιστικά αντανακλαστικά, ότι έχουν πάρει εργολαβία τα ανθρώπινα δικαιώματα, ότι αντιδρούν παραδοσιακά σε φαινόμενα επιβολής βίαιων αστυνομικών λύσεων να το δεχτώ, εξάλλου οι μετανάστες είναι συντηρητικά στοιχεία σε μια χώρα, στην πλειοψηφία τους ψηφίζουν το ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, τι να τσιμπήσει το κκε από αυτούς αν και όποτε ενταχθούν ή αποκτήσουν δικαιώματα, 5000 ψήφους; ούτε σε συνδικάτα δεν μαντρώνονται, γιατί αυτό προϋποθέτει άλλη συνειδητοποίηση, τζάμπα κουράζονται μ' αυτούς

    αν δεν ήταν συντηρητικά στοιχεία οι μετανάστες όπου γης, τύποι σαν τον Ομπάμα θα είχαν εκλεγεί εδώ και καιρό στην Αμερική