#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2012 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφερε… ευρωπαϊκό άνεμο στην ΕΡΤ ο Γιώργος Τράγκας



Τώρα καταλάβαμε πώς η ΕΡΤ θα γίνει ευρωπαϊκό κανάλι, ποιο είναι το όραμα της νέας διοίκησης του κρατικού καναλιού. Φυσικά, καλώντας τον Γιώργο Τράγκα να τα πει…χωρίς αναισθητικό.

Την ημέρα της επετείου του «Όχι» η κρατική τηλεόραση είπε το μεγάλο «ναι» στον μεγάλο δημοσιογράφο και στοχαστή της ελληνικής πολιτικής σκηνής, τον Γιώργος Τράγκα ο οποίος, όπως κι ο ίδιος είπε, είχε να περάσει το κατώφλι της ΕΡΤ από το 1989.

Κατήγγειλε ότι τόσα χρόνια τον έκοβαν και δεν τους έδιναν το λόγο στην κρατική τηλεόραση, όπως και στο Mega κι ότι υπήρχε ένας… Σπιναλογκισμός ο οποίος έληξε στις 28 Οκτωβρίου όταν αυτό πέρασε απέναντι στο Νησί, δηλαδή προσκλήθηκε σε εκπομπή της ΕΡΤ.

Φυσικά δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει πολλάκις τον φίλο του που τον κάλεσε, τον Αιμίλιο Λιάτσο, διευθυντή ενημέρωσης της ΕΡΤ (προσοχή, όχι του ΣΤΑΡ). Κι από εκεί και έπειτα ξεκίνησε το γνωστό παραλήρημα του μεγάλου στοχαστή Τράγκα, σε μια ημέρα ιδιαίτερα σημαδιακή. Διότι λίγες ώρες πριν στην περίφημη λίστα Λαγκάρντ, αυτή που έβγαλε ο Βαξεβάνης, υπήρχε φαρδύ πλατύ το όνομα του Τράγκα.

Ακόμη και 20 χρόνια να είχαν περάσει που δεν κλήθηκε ο γνωστός μεγαλοδημοσιογράφος και μεγαλοπαραγωγός όπως ο ίδιος έλεγε, έπρεπε να τον καλέσει ο φίλος του ο Λιάτσος εκείνη την ημέρα; Απορίας άξιον.

Ο Τράγκας λοιπόν, για ακόμη μια φορά με το γνωστό απαράμιλλο ύφος του, αυτό του οργισμένου Βασιλάκη Καΐλα που είναι κατατρεγμένος από το δημοσιογραφικό σινάφι κι αυτός είναι ο μόνος τίμιος καουμπόϊ, μίλησε για όλους και για όλα. Για τους αγώνες που έκανε ο ίδιος μαζί με τον… Καραμανλή για να μπει η Ελλάδα στην Ευρώπη μίλησε. Για τις μεγάλες του επιτυχίες, τους 17 ραδιοφωνικούς σταθμούς και τα άπειρα περιοδικά και εφημερίδες, για το γεγονός ότι ενώ τον έχουν περιθωριοποιήσει τα ελληνικά μέσα, τον «παίζουν» περισσότερο τα γερμανικά. Επίσης για το γεγονός ότι οι ξένοι απορούν πώς αυτός ένας κεντροδεξιός, εύπορος δημοσιογράφος, βρίζει τη Μέρκελ και είναι αντιμνημονιακός.

Αλλά, την απάντηση την έδωσε ο ίδιος. Δεν το κάνει για τον εαυτό του, για το κακόμοιρο του εγγόνι του το κάνει… κι εκεί έβαλε τα κλάματα γιατί προφανώς δεν αντέχει την αδικία και την υποδούλωση της πατρίδας.

Ο Τράγκας, λοιπόν, που χαρακτήρισε εαυτόν δημοσιογραφική πλέμπα, έφτιαξε τη μέρα μας και γι’ αυτό πρέπει κι εμείς να ευχαριστήσουμε τον Αιμίλιο Λιάτσο που τον κάλεσε να πει ότι θέλει, αυτόν τον απόκληρο της δημοσιογραφίας που τον «κόβουν» γιατί μιλά με τη γλώσσα της αλήθειας. Μπράβο λοιπόν στο Λιάτσο και τους πολιτικούς του προϊστάμενους που αναβαθμίζουν την ελληνική τηλεόραση δίνοντας βήμα στον Τράγκα.

Θα πει κανείς: Γιατί όχι και στον Τράγκα; Tόσοι και τόσοι έχουν περάσει από την ΕΡΤ.

Βεβαίως, κανείς δε ρώτησε τον Τράγκα (γιατί να το κάνει άλλωστε, στο σπίτι του Λιάτσου πήγε ο άνθρωπος καλεσμένος) για μια σειρά από θέματα. Όπως για παράδειγμα πώς αυτός ο άγιος άνθρωπος έγινε μεγαλοπαράγοντας της δημοσιογραφίας; Πώς έγινε πάμπλουτος και έχει λογαριασμούς στο εξωτερικό, σπίτια στη Γαλλία και μια κυριλέ ζωή, τέτοια που βλέπει το 99% των δημοσιογράφων (και των υπόλοιπων Ελλήνων φυσικά) και παθαίνει έμφραγμα; Έχει άραγε το επάγγελμα τέτοιες δυνατότητες; Μήπως να μας έλεγε ο κ. Τράγκας πώς βγαίνουν τα λεφτά για να μη ζούμε με τρεις κι εξήντα;

Να τον ρώταγαν επίσης, πώς επί τρία χρόνια κατά τη διάρκεια της κυβέρνησης Καραμανλή η εφημερίδα του η Χώρα ήταν τελευταία σε πωλήσεις αλλά πρώτη σε διαφημιστικά έσοδα που προέρχονταν από το κράτος; Κι όταν τέλειωσε η ημέρα της Μαρμότας, ξαφνικά ο Τράγκας έγινε εχθρός με τον Καραμανλή και τον Ρουσόπουλο;

Να μας απαντούσε αφού βρήκε βήμα στη φιλόξενη ΕΡΤ πόσοι εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις του τον κυνηγάνε γιατί τις έκλεινε ξαφνικά και χρωστούσε μισθούς, αποζημιώσεις και ασφαλιστικές εισφορές;

Ο μεγαλοπαραγωγός, όπως ο ίδιος είπε, ποιες παραγωγές έχει κάνει; Τις αλήστου μνήμης εκπομπές του στα διάφορα περιθωριακά κανάλια που τον έβλεπε το 0,1%;  Ή που βρήκε τώρα το φιλόξενο ραδιόφωνο του Χατζηνικολάου για να «αναβαθμίσει» το δημοσιογραφικό επάγγελμα με τα… γαλλικά του κατά της Μέρκελ ή άλλων αντιπάλων του; Αν η εκπομπή του στο ραδιόφωνο αναβαθμίζει τη δημοσιογραφία τότε, εμπρός, ας του δώσει ο φίλος του ο Λιάτσος και εκπομπή στην ΕΡΤ. Τότε πράγματι θα έχουμε το ευρωπαϊκών προδιαγραφών κανάλι που ονειρεύτηκε ο Σ. Κεδίκογλου και υλοποιεί ο Αιμ. Λιάτσος και οι υπόλοιποι στη Λ. Μεσογείων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karenin avatar
    Karenin 29/10/2012 12:08:41

    Ημαρτον, έλεγε ο Γεωργίου για τον Χαριστέα, είναι δυνατόν αυτό το παιδί να βγάζει λεφτά απο το ποδόσφαιρο; Και όμως έβγαζε, όπως έβγαλε και ο Τράγκας, που είχε τον τρόπο του να γίνει ευκατάστατος όπως έλεγε το πρωί που μυξόκλαιγε, γιατί τα ΝΕΑ πήγαν να σπιλώσουν αυτόν τον αμόλυντο.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/10/2012 12:11:27

    Πάντως, ατυχήσαμε μερικώς.
    "Καλά", ο Νίκος Κακαουνάκης πρόλαβε και έφυγε νωρίς...

  3. ο τρικαλινός avatar
    ο τρικαλινός 29/10/2012 12:18:12

    Η σοβαρότητα (όχι η σοβαροφάνεια) έτσι και αλλοιώς δεν κατοικεί στην ΕΡΤ,ούτε η πληροφόρηση. Τα δε νούμερα τηλεθέασης ας μή το συζητάμε. Τώρα φαίνεται ότι θα ποντάρει στον εντυπωσιασμό, αποβλέποντας στην αύξηση της τηλεθέασης.

  4. Φανη avatar
    Φανη 29/10/2012 12:20:58

    Δημοσιογραφικη πλεμπα;; συ ειπας.

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/10/2012 12:21:33

    O Aιμίλιος Λιάτσος διευθυντής ενημέρωσης στην ΕΡΤ; Αυτός με τα ρεπορτάζ για τον καύσωνα-φονιά που έρχεται, με την κάμερα να εστιάζει στα στρινγκ στην παραλία

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/10/2012 12:26:56

    Ο Αιμίλιος Λιάτσος διευθυντής ενημέρωσης στην ΕΡΤ;
    Μετά τα φοβερά ρεπορτάζ για τον καύσωνα-φονιά (με φόντο κώ...ς στην παραλία) και για τη χιονοθύελλα-φονιά που έρχεται (με φόντο επίσης κώ...ς στο μπαράκι στην Αράχοβα); Και για την καταπληκτική τραγουδιστική πρεμιέρα του κορυφαίου ξέκ...ου Σούλας Μπούλας στο κέντρο Αστεράκια της παραλιακής;
    Μάλιστα...
    Τελικά, ως χώρα έχουμε και τους διευθυντές ενημέρωσης της κρατικής τηλεόρασης που μας αξίζουν....

  7. Λίσταρχος avatar
    Λίσταρχος 29/10/2012 12:37:16

    Μα θυμίσω σε όλους εσάς που με (κατα)κριτική διάθεση επιτίθεσθε στην ΕΡΤ ότι "Είδηση δεν είναι όταν ένας σκύλος δαγκώσει έναν άνθρωπο, αλλά όταν ένας άνθρωπος δαγκώσει ένα σκύλο"!
    Και μην αρχίσετε τώρα να ρωτάτε ποιος είναι ο σκύλος και ποιος ο άνθρωπος!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Λίσταρχος 29/10/2012 13:30:57

      Ακριβώς!
      Όμως, χώρα που έχει κάνει κυρίαρχο σύμβολό της την νοοτροπία αυτή διαλύεται κι αργοπεθαίνει.

  8. Α avatar
    Α 29/10/2012 12:39:56

    Δεν πειράζει, ας εμφανίζεται και η φτηνή δημοσιογραφία για να καταλαβαίνει ο κόμος πως γλείφοντας, έρποντας και φωνασκώντας βγάζεις τελικά φράγκα ....
    Ο κύριος έπρεπε να λέγεται Φράγκας ...

    • Α avatar
      Α @ Α 29/10/2012 12:40:32

      * ο κόσμος

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ Α 29/10/2012 13:27:45

      Φράγκας ή φράγκος;

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ Α 29/10/2012 16:19:18

      Αγαπητέ η μεγάλη περιουσία που νέμεται, περιλαμβάνεται στο εξωτερικό χρέος. Το ίδιο και η υπερπολυτελής ἐπαυλις του Νίκου Χατζηνικολάου, οι επαύλεις των Κουρήδων. Ο Γ.Κουρής όταν συνελήφθη για χρέη προς το Δημόσιον , μετά την έξοδο του απο το κρατητήριο, εξήλθε δηκτικός στον νέο σταθμό του, το Kontra, και μεταξύ των άλλων υπερηφάνευτο για τα 7.500 ΄δένδρα περγαμόντο , τα 2.500 ελαιόδενδρα και τα 60 στρεμ. οιναμπέλων, τα οποία εφύτευσε και τα καλλιεργεί με Αλβανους εργάτες. Οι μισθοί των Αλβανών και τα καλλιεργητικά έξοδα περιλαμβάνονται στο χρέος, το οποίο καλείται να αποπληρώσει ο Ελληνικός Λαός. Για όποιον δεν έχει καταλάβει για λογαριασμό ποιων πληρώνουμε...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/10/2012 12:44:41

    Μετά τη "συνέντευξη" του Μιχαλολιάκου στον Μπογδάνο, έχουμε "συνέντευξη¨ του Τράγκα στον Λιάτσο.
    Για την επέτειο του Πολυτεχνείου, θα έχουμε συνέντευξη της Ηλένιας Ασημακοπούλου (που βρέθηκε, επιτέλους, μετά από 39 ολόκληρα χρόνια!) στην Τατιάνα Στεφανίδου....

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ ΒΙΣ 29/10/2012 16:38:32

      Να ανακαλύψουμε και τους χιλιάδες νεκρούς , που αναζητούσε στο νεκροτοφείο του Ζωγράφου, ο τότε δήμαρχος και μακαρίτης πλἐον Δημ. Μπέης.

  10. Σταράτα avatar
    Σταράτα 29/10/2012 13:14:21

    οταν τό βαθύ κράτος πασόκ νδ τρώει τά παιδιά του βγαίνουν οί βαξεβάνηδες καί κάνουν ό τραγκας με τόν λιάγκα εκπομπη.οι τσιπρες διαμαρτυρονται καί εμεις χαζευουμε τόν ουρανό καί αναρωτιομαστε θά βρέξει?ενω ταυτόχρονα τό σπίτι μας βουλιάζει στήν λάσπη

  11. papasmurf avatar
    papasmurf 29/10/2012 13:46:32

    Μόλις πληροφορήθηκα ότι με απόφαση της Γενικής Διεύθυνσης του τομέα ενημέρωσης της ΕΡΤ από αύριο και μέχρι νεωτέρας οι παρουσιαστές της "ΠΡΩΙΝΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ", Κώστας Αρβανίτης και Μαριλένα Κατσίμη "κόβονται" από την εκπομπή.
    Ο λόγος ήταν ο
    παρακάτω διάλογος μεταξύ των δύο παρουσιαστών:
    Μ. Κατσίμη. …Και βγήκαν και τα ιατροδικαστικά πορίσματα για τους 15 που συνελήφθησαν και έγραφε η Guardian και
    που ήθελε ο κ. Δένδιας να κάνει στην Guardian μήνυση
    Κ. Αρβανίτης. Δεν έκανε μήνυση;
    Μ. Κατσίμη. Δεν έκανε γιατί τα πορίσματα δείχνουν ότι όντως είναι κακούργημα.
    Κ. Αρβανίτης. Και θα παραιτηθεί τώρα;

    Μ. Κατσίμη. Δε νομίζω ότι θα παραιτηθεί. Πάντως ήταν περίεργο το ότι ο κ. Δένδιας είπε – σαν να ήξερε τα πορίσματα, που αυτό κανονικά δε γίνεται - που από τη μία έιναι καλό ότι δεν τα ήξερε τα πορίσματα, αλλά από την άλλη πώς πας και το λες αυτό;
    Κ. Αρβανίτης. Και τώρα τι θα γίνει; Θα πει συγνώμη;
    Μ. Κατσίμη. Δεν ξέρω….
    Κ. Αρβανίτης. Πω πω δύσκολα για τον κ. Δένδια. Και είναι και κοντοχωριανός σου, είναι από την Κέρκυρα.
    Τελικά δέν νομίζετε οτι μόνοι μας βγάζουμε τα ματάκια μας αδέλφια;

    • Tassos avatar
      Tassos @ papasmurf 29/10/2012 15:03:22

      Ο ορισμός του Πασοκοσυριζο-ασκεριού ήταν οι λεγάμενοι.

      • ιωαννης γραψας avatar
        ιωαννης γραψας @ Tassos 29/10/2012 15:09:16

        ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!!!!!ενώ οι λοιποί που εργ'αζονται στην ΕΡΤ είναι άξιοι και αντικειμενικοί δημοσιογράφοι!!!!!!!! άντε κάνε μας τη χάρη ρε Τάσος (στα ελληνικα)/....μάλλον δεν έχεις διαβάσει τόσα και τόσα άρθρα του antinews για την κομματική κατάντια της ΕΡΤ και γράφεις οτι θές...άγρια όργιο ρουσφετιού και κομματικής προπαγάνδας γίνεται εκεί και εσύ αντι να είσαι απέναντι είσαι υπέρ....τι να πω...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

      • papasmurf avatar
        papasmurf @ Tassos 29/10/2012 15:40:26

        Καλές οι ταμπέλες αλλά το πρόβλημα είναι νομίζω η ταμπακιέρα ,έτσι δεν είναι Tassos;

    • Citizen D avatar
      Citizen D @ papasmurf 30/10/2012 11:48:39

      papasmurf η είδηση που είπε η Κατσίμη "Δεν έκανε γιατί τα πορίσματα δείχνουν ότι όντως είναι κακούργημα" είναι σωστή/ακριβής/αληθινή ; Αλλα διαβάζω σήμερα.

      Εξάλλου πρωτοτυπεί αφού " τα (ιατροδικαστικά) πορίσματα δείχνουν ότι όντως είναι κακούργημα" . Η αγράμματη (αλήθεια πώς μπήκε στην ΕΡΤ ;)

  12. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 29/10/2012 14:18:15

    Γεια σου ρε Μερκελοφαγε και Γερμανοφαγε Τραγκα ! Οι Γερμανοι φταινε για ολα! Το οτι επι δεκαετιες οι μισοι κρατικοτροφιμοι Ελληνες γλεντουσαν με το αιμα των αλλων μισων του αποβλητου ιδιωτικου τομεα δεν εχει καμμια σημασια για σενα. Μισθοι χιλιαδων Ευρω το μηνα,εκατονταδες επιδοματα να γελαει το συμπαν,ψευτικα εφαπαξ,βιλες,πισινες,μαιζονετες,διαμερισματα να φανε και τα δισεγγονα τους. Κανε μια βολτα στις πολεις ,στα βουνα και τα λαγγαδια, στις παραλιες και στα καμμενα δαση απο τον Εβρο μεχρι την Κρητη και τα νησια και μετα ελα να μας πεις οτι για ολα φταιει η Μερκελ. Τελικα δεν μας ειπες ποσα λεφτα ειχες βγαλει εξω και αν ολα ηταν νομιμα.Για να ξερουν αυτοι που αφηνες απληρωτους οταν εκλεινες τα λαθροεντυπα και τα λαθροκαναλα που εστηνες.

  13. rs avatar
    rs 29/10/2012 14:47:00

    Άντε παιδιά όλοι οι "καθοδηγητές" της δεξιάς στις επάλξεις!
    Αλήθεια πως τον έλεγαν εκείνον τον βουλευτή της ΝΔ που πριν τις εκλογές ήταν όλο ... μηνύσεις για κακοδιαχείριση στην Ε.Τ. κλπ, κλπ.

  14. makis avatar
    makis 29/10/2012 15:21:48

    [Video] O Καβγάς Τσαπανίδου - Άδωνι Γεωργιάδη για τον Τράγκα http://shar.es/czjSX

  15. johnny b avatar
    johnny b 29/10/2012 15:34:57

    . Μετα την αποχωρηση των γιγαντων Κεδικογλου,Μιχελακη,Κουικ και Αγατσα απο την ενεργο δημοσιογραφια εμεινε ο κατιμας,κι αν αυτος τολμα να πει κατι εκτος γραμμης γκεμπελισμος.Κατα τ'αλλα κινδυνευει η δημοκρατια τους κι οχι η νοημοσυνη μας.

  16. Tonia G. avatar
    Tonia G. 29/10/2012 15:52:51

    Τράγκας και Λιάτσος από το ίδιο σύστημα τρέφονται... Απλά του ενός του κόψανε την επιδότηση και δε μπορεί να βγάλει τις φυλλάδες του πλέον.
    Το ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ.

  17. CHRIS avatar
    CHRIS 29/10/2012 16:29:04

    Φεύγει ο Αρβανίτης και έρχεται ο .... Τράγκας.

  18. κανενας avatar
    κανενας 29/10/2012 16:43:02

    εχω δει τον κυριο Τραγκα με πορσε και συνοδεια πολυτελη τζιπ...μπραβοι προφανως....ας κανει ο καθενας ενα μονταζ στο μυαλο του τη παραπανω σκηνη με τις αμετρητες φορες που κλαιει και σπαραζει ο κυριος αυτος για τα δικαια του λαου στη τελεοραση, στο πανελληνιο...προκειται για παθολογικη περιπτωση, ας ειμαστε λιγο επιεικεις με τον αξιολυπητο κ. Τραγκα

    • Ποντομέδων avatar
      Ποντομέδων @ κανενας 29/10/2012 20:34:30

      Συμφωνώ.Έχει βεβαίως και καλά στοιχεία ( γνώσεις , πείρα, ευφράδεια, πλούσιο λόγο - και σε "Γαλλικά" βεβαίως -, συναίσθημα, ευφυΐα),
      αλλά θεωρώ ότι έχει ένα τεράστιο κουσούρι: παραείναι πιστός στον Μαμμωνά! Εκατό χατίρια να του κάνεις, αν του χαλάσεις ένα σε θέματα οικονομικά, σε παίρνει στο στόμα του και ......ποιος σε σώνει ;

      Πώς αλλιώς εξηγείται ότι τα χάλασε με τον Μητσοτάκη, τα χάλασε με τον Καραμανλή, τα χάλασε με τον σαμαρά και ποιός ξέρει τί μας επιφυλάσσει;
      (Εκτός αν το κάνει από αρετή και πίστη σε αρχές και ιδανικά).

  19. greekfournaris avatar
    greekfournaris 29/10/2012 16:44:41

    καντε και μια αναρτηση για την πρωινη ενημερωση. Τι εγινε? Δεν το μαθατε ακομα?

  20. Citizen D avatar
    Citizen D 30/10/2012 11:51:45

    Γιατί θυμήθηκα την παροιμία "Στον Αγώνα Ενωμένοι και στη Μάσα Χωριστά" ;;;;;
    Πότε θα κκυκλοφορήσουν λίστες με "ακίνητα στο εξωτερικό" ;