#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι που πάει η κυβέρνηση, η αναδιάρθρωση είναι δεδομένη



Κάποιος υπουργός, δεν έχει σημασία ποιος, είπε πρόσφατα “Η κυβέρνηση δουλεύει” αναφερόμενος προφανώς στις προσπάθειες που κάνει στο κρίσιμο θέμα της οικονομίας.

Αν όμως δει κανείς και αναλύσει όλες τις καθημερινές κινήσεις της κυβέρνησης, τα στοιχεία που βγαίνουν για την οικονομία, και τις προβλέψεις των ξένων, κι όχι όποιων κι όποιων ξένων, τότε θα αναφωνήσει με σιγουριά ότι η κυβέρνηση (μας) δουλεύει.

Η αναδιάρθρωση, με ότι αυτό συνεπάγεται, είναι δεδομένη αλλά η κυβέρνηση προσπαθεί να διαχειριστεί με λάθος τρόπο και με καθαρά επικοινωνιακό σκοπό το ζήτημα. Δε βγαίνει να πει αυτό που όλοι οι ξένοι αναλυτές βλέπουν. Ότι στο τέλος του 2012, αρχές 2013, όταν θα τελειώσει το δάνειο, το χρέος της χώρας ενδεχομένως να φτάσει ακόμη και τα 380 δις ευρώ.

Ακόμη κι αν βρεθούν αύριο το πρωί 50 δις από πωλήσεις εταιρειών και ακινήτων, τα χρήματα αυτά θα πάνε στο χρέος το οποίο θα μειωθεί στα 330 δις, τίποτε δηλαδή αφού η χώρα και θα βγει στις αγορές να δανειστεί πιθανότατα με υψηλά επιτόκια και θα περάσουν πολλά χρόνια για να ξεπληρώσει ελάχιστα από αυτά που χρωστά.

Κάποιοι μιλούν για ένα νέο σχέδιο Μάρσαλ το οποίο θα βοηθήσει τη χώρα να πάρει μπροστά. Λένε δηλαδή τα 50 δις αντί να πάνε στις τσέπες των ξένων δανειστών μας να πέσουν στην αγορά ώστε να υπάρξει ανάπτυξη. Φανταστείτε, 5 Ολυμπιάδες φτιάχνουμε με τα λεφτά αυτά.

Ας τα αφήσουμε όμως αυτά και ας πάμε στα περί αναδιάρθρωσης.

Για να την αποφύγουμε πρέπει να συμβούν δύο πράγματα. Ή οι ξένοι να μας λυπηθούν και να μας σώσουν αλλά αυτή τη φορά πραγματικά, δηλαδή με ευρωομόλογα και «κούρεμα» των δικών τους απαιτήσεων ή να τα κάνουμε όλα τέλεια, ότι μας ζήτησαν να το υλοποιήσουμε με απόλυτη προσοχή. Πώς όμως να γίνει αυτό όταν τα πάντα γύρω μας καταρρέουν;

Θέλει η κυβέρνηση να πουλήσει να πουλήσει ή να αξιοποιήσει κρατικά ακίνητα, αλλά δεν ξέρει ούτε πόσα έχει. Παράλληλα, στη σκέψη και μόνο της αξιοποίησης στο Ελληνικό έχουν βγει στα χαρακώματα και απειλούν να μπλοκάρουν τις… μπουλντόζες, είτε είναι από το Κατάρ είτε από αλλού.

Θέλει η κυβέρνηση να εισπράξει φόρους κι άλλα έσοδα, αλλά ο μηχανισμός έχει καταρρεύσει.

Θέλει να πουλήσει εταιρείες, όπως συμμετοχή σε ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και βγαίνουν μια σειρά από υπουργοί και στήνουν το δικό τους βιλαέτι, αντίθετα με τις προθέσεις της κυβέρνησης. Μάλιστα, ακόμη και η διοίκηση της ΕΥΔΑΠ βγήκε και είπε ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα ενώ η Τ. Μπιρμπίλη ερωτώμενη την Τρίτη έριξε το μπαλάκι στα υπουργεία Μεταφορών και Οικονομικών αλλά ζήτησε τα δίκτυα να μείνουν στο κράτος.

Αλλά στελέχη του ΠΑΣΟΚ πιέζουν να θυμηθεί ο πρωθυπουργός τις προεκλογικές του δεσμεύσεις αλλιώς θα τους πάρουν με τις πέτρες. Ο Χρ. Πρωτόπαπας βγαίνει και λέει ότι δεν έδωσαν λευκή επιταγή για την κρατική περιουσία.

Ο «πράσινος» Χρ. Φωτόπουλος βγαίνει και απειλεί ότι θα χυθεί αίμα αν πουληθεί η ΔΕΗ.

Μέσα στο κόμμα έχουν σχηματιστεί διάφορα στρατόπεδα που βλέπουν ότι η κυβέρνηση παραπαίει, κι ακόμη δεν έχει ξεκινήσει το μεγάλο χάος που μας έχει υποδείξει η κυβέρνηση.

Και μέσα σε όλα αυτά οι ξένοι, είτε από ιδιοτέλεια, είτε επειδή δε βλέπουν άλλη λύση, λένε ότι η αναδιάρθρωση θα έρθει αργά ή γρήγορα.

Μήπως τελικά η κυβέρνηση να πάψει να δουλεύει το λαό και να του πει την αλήθεια; Που πάμε και που είμαστε;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 23/03/2011 10:10:38

    Ο κόσμος το έχει τούμπανο.
    Απλά ψάχνονται σε ποιανού τα χέρια θα σκάσει.

  2. sawas avatar
    sawas 23/03/2011 10:13:34

    Μεχρι και ο babis (ΣΚΑΙ) δήλωσε πως το μνημόνιο απέτυχε.....

    • anonymos avatar
      anonymos @ sawas 23/03/2011 10:46:42

      Τι έγινε ρε μπαμπίνο η Τριμερής?

  3. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 23/03/2011 10:31:36

    Μας προετοιμάζουν για το κούρεμα.
    Το θέμα είναι με ποιούς όρους και τι ανταλλαγματα θα γίνει.
    Αν γίνει με τους όρους των Γερμανών τότε βλέπω να πέφτει λιμός στην Ελλάδα

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ Γιώργος Π 23/03/2011 10:38:11

      Μα καλά ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι υπαρχει μεγάλη κόντρα Γερμανίας Αμερικής επειδή η τελευταία μας κατάντησε ετσι και ο λογαριασμός έχει σταλεί στη πρώτη? Η Μέρκελ δε τα έχει με τη χώρα συνολικά αλλα με τους επι 40 και πλέον ετη ουσιαστικούς κυβερνώντες. Προσωπική μου άποψη είναι οτι οι Γερμανοί απαιτουν εκλογές γιατί εχουν πάρει χαμπάρι το τσιρκουλο που μας κυβερνά.

      • popolaros avatar
        popolaros @ Nemesis 23/03/2011 10:41:02

        +1000

      • anonymos avatar
        anonymos @ Nemesis 23/03/2011 10:47:56

        Αν είναι έτσι να τους τσουβαλιάσουμε και να τους στείλουμε στην Αγκέλα να τους περάσει ειδικό δικαστήριο

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Nemesis 23/03/2011 11:01:41

        Δε νομίζω ότι θα προτιμούσαν εκλογές, παρά μόνον αν αυτές οδηγούσαν σε κυβέρνηση "σωτηρίας" μιας συμμαχίας των προθύμων εθελόδουλων. (ΓΑΠ, Καρατζαφέρης, Ντόρα, Κουβέλης.)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιώργος Π 23/03/2011 11:05:56

      Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τώρα δεν έχει πέσει λιμός; Επειδή εμείς έχουμε το DSL μας και πληκτρολογούμε εδώ μέσα, νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν καν τα προς το ζην;

      Προχθές διάβασα ότι ένας άνεργος στα Χανιά στάθμευσε το αυτοκίνητό του σε απομονωμένη περιοχή, περιλούστηκε με βενζίνη, άνοιξε κι ένα γκαζάκι και άναψε τον αναπτήρα. Σε σημείωμα που βρέθηκε στο σπίτι του, εξηγούσε ότι αυτοκτονεί επειδή δεν έχει χρήματα ούτε για να θρέψει τα δύο παιδιά του. Αλλά, γι' αυτά τα γεγονότα που συμβαίνουν πλέον σχεδόν καθημερινά, δεν πρόκειται να πουν κουβέντα τα σαπροκάναλα της διαπλοκής...

  4. miden_agan avatar
    miden_agan 23/03/2011 10:33:30

    Νομίζω πολύ σημαντικό και παρακαλώ το antinews να ψάξει παραπέρα καθότι φαίνεται σκάνφαλο πρώτου μεγέθους:

    http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2138644

  5. Enzo avatar
    Enzo 23/03/2011 10:53:54

    Αντωνη φτανει η ωρα του βαλαωρα.ετοιμασου.

  6. Misha avatar
    Misha 23/03/2011 11:10:39

    AΣ ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ!!!

    Ο Π.Δούκας, γνωστό πολύπειρο τραπεζικό στέλεχος με θητεία σε ανώτατες θέσεις μεγάλων χρηματοπιστωτικών οργανισμών και εκδήλως φιλομνημονιακός , είπε πως το συνολικό «χρέος» (δημόσιο, εγγυήσεις δημοσίου, χρέη ασφαλιστικών οργανισμών και τραπεζών) φτάνει στο ιλιγγιώδες νουμερο των 900 δις !!!!
    Και ως εκ τούτου είναι ΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΙΜΟ!
    Απαιτείται άμεση -όπως ο ίδιος είπε- εξαφάνιση ελληνικών ομολόγων που κατέχει η ΕΚΤ , υψους περίπου 75 δις , ώστε να υπάρξει μια πρόσκαιρη ανάσα, αλλιώς το ελληνικό «χρέος» θα παρασύρει και όλη την Ευρώπη.

    ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ και αυτή είναι η ΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΩΣ ΕΠΑΧΘΟΥΣ, η μη αναγνώριση του , η μήνυση προς τους αλήτες της Goldman Sacchs και των συναφών «ευαγών ιδρυμάτων» και η επανεκκίνηση της δικής μας παραγωγικής βάσης.

    Όλα τα άλλα (μνημόνια, λιτότητες , ιδιωτικόποιήσεις κλπ) είναι όμοια με το ξεζουμισμα της αγελάδας πριν οδηγηθεί στο σφαγείο.

    Όσοι δεν το βλέπουν ή είναι τυφλοί λόγω άκρατου νεοφιλελευθερισμού ή έχουν ατομικά μικροσυμφέροντα από την υποθήκευση και εξαθλίωση του τόπου, ή και τα δύο.

    • sawas avatar
      sawas @ Misha 23/03/2011 11:23:09

      Ενώ του Λουξεμβούργου είναι διαχειρίσιμο........Α ρε Δούκα!!!!!
      1,498,094.632 δις €
      h**p://www.bcl.lu/en/statistics/series/09_iip/09_05_Table.xls

  7. miden_agan avatar
    miden_agan 23/03/2011 11:25:14

    Νομίζω πολύ σημαντικό και παρακαλώ το antinews να ψάξει παραπέρα καθότι φαίνεται σκάνδαλο πρώτου μεγέθους:

    h**p://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2138644

    • Enzo avatar
      Enzo @ miden_agan 23/03/2011 11:54:41

      CC&C-ADVISORS-LTD

      αυτη η εταιρεια φαινεται να ειναι εταιρεια μπανανα ή αλλιως μαϊμου!
      φυσικα και πρεπει να το ψαξει το antinews.

  8. Misha avatar
    Misha 23/03/2011 11:25:49

    To Λουξεμβούργο όμως δεν έχει ούτε ΔΕΗ , ούτε νησιά να του αρπάξουν...

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ Misha 24/03/2011 09:04:11

      ++

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/03/2011 11:27:40

    Μίσα, είναι και κάτι άλλο.

    Ο ανδρεοπαπανδρεϊκός δανεικός ευδαιμονισμός της δεκαετίας του '90, γέννησε μια άκρως φιλοτομαριστική κοινωνία που σήμερα ξερνάει κτήνη.

    Σε forum τεχνολογίας (φαινομενικά άσχετο με τα εργασιακά), διάβαζα προχθές θέμα για τις πρόσφατες απολύσεις στην Cosmote. Ξέρεις πόσοι χαχόλοι είχαν στήσει τρελό πανηγύρι και έχυναν χολή που "καλά έπαθαν οι... τεμπέληδες (!) της Cosmote"; Κυριολεκτικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα βλέποντας τη λύσσα ορισμένων -και δεν ήταν και λίγοι.

    Τέτοια κΥνωνία, υπάρχει πιθανότητα να έχει σοβαρό προσδόκιμο επιβίωσης; Μια χαψιά θα μας κάνουν οι Τούρκοι (και οι λάθρο έποικοι) όταν επιστή ο χρόνος...

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 23/03/2011 12:16:43

      Αυριανιστή

      ο «ευδαιμονιστικός φιλοτομαρισμός» είναι ΤΟ δόγμα της ελεύθερης αγοράς. Δες πώς κανονίζουν τα γουικέντ τους τα μεγαλοστελέχη των εταιρειών, με τα σεμινάρια γιόγκα, πιλάτες και διαλογισμού σε πανάκριβα ριζόρτς με τζακούζια και σπα...

      Δεν θεωρώ την ΝΔ του Μητσοτάκη λιγότερο υπεύθυνη γι αυτή την εξαχρείωση. Ο Μητσοτάκης είναι ΤΟ συμβολο του αμοραλισμού σε αυτή τη χώρα, γεγονός που αποδεικνύεται και από την πορεία του «πνευματικού του τέκνου» Καρατζαφύρερ.

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/03/2011 11:29:50

    (Της δεκαετίας του '80 εννοούσα, αλλά και του '90 πάλι μέσα είμαστε. Απλώς, αντί για Ανδρέα, έκανε την ίδια δουλειά ο αχαμνός λογιστάκος.)

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 23/03/2011 12:42:49

    Η "αναδιάρθρωση" (ότι σημαίνει τέλος πάντων αυτό) σαφώς και είναι δεδομένη. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Δεν βγαίνουν οι αριθμοί. Το ευρω-ομόλογο, οι επιμηκύνσεις, οι ευρω-μηχανισμοί διάσωσης είναι όλα το ίδιο και το αυτό: επιμηκύνσεις του Μνημονίου.

    Υπάρχει η εμπειρία της Αργεντινής, το πιο πρόσφατο συμβάν.

    Δεν υπάρχει σωτηρία εκτός από στάση πληρωμών και δραχμή. Ολα τα άλλα βολεύουν τους καρχαρίες.

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. miden_agan avatar
    miden_agan 23/03/2011 12:45:36

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η συγκεκριμένη εταιρεία (λόγω ονόματος) έχει κάποια σχέση με την CCC η οποία φέρονταν ως εμπλεκόμενη στο θέμα του Αστακού και των εν γένη σχέσεων ΓΑΠ με άραβες.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 13:15:39

    1.8Δις ψαχνουμε ακομη... ακομη και ο Τεντερης χτες τον εκραξε !
    340 χρεος + 200 τα σφαλιστικα + 200 το ιδιωτικο = 740 δις σημερα....
    "εχει ξεκινησει η ανακαμψη της Ελληνικης Οικονομιας"-ΠΑΠΑΚ
    "η υφεση ριχαινει τριμηνο με τριμηνο"-ΠΑΠΑΚ

    λουκουμοσκονη..... αντι για ξυδι!!

    ΠΠ

  14. Μιλτιάδης avatar
    Μιλτιάδης 23/03/2011 13:17:03

    Εχει απόλυτο δίκιο ο Θραξ Αναρμόδιος: Τα νούμερα ΔΕΝ βγαίνουν με τίποτα.

    Πριν από λίγο διάβασα δήλωση ΓΑΠ: "Αν πάμε σε αναδιάρθρωση θα καταρρεύσουν οι τράπεζες".

    Εμ πες το μας τόσο καιρό ανθρωπέ μου: Δεν πας σε αναδιάρθρωση όχι για τους πολίτες (μισθούς, συντάξεις κτλ) αλλά για τις τράπεζες.
    Τώρα πια είναι ολοφάνερο ακόμα και στους δύσπιστους γιατί γίνονται όλα αυτά (μνημόνια κτλ).

    Μετά τους πείραξαν τα γιαούρτια και τα γιούχα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μιλτιάδης 23/03/2011 13:43:49

      Έχει διττό χαρακτήρα αυτή η δήλωση του ΓΑΠ.

      Από τη μια αυτό που λες, δηλαδή η κυνική ομολογία ότι όλα γίνονται για τις τράπεζες που είναι τα πραγματικά αφεντικά της πράσινης ληστοσυμμορίας.

      Από την άλλη, η κατατρομοκράτηση του κόσμου: "σκάστε και δεχτείτε την εξαθλίωσή σας, ειδάλλως καταρρέουν οι τράπεζες και χάνετε τις οικονομίες σας".

      (Και περιμένει, μετά από τέτοιες δηλώσεις, να... μη φεύγουν καταθέσεις προς το εξωτερικό!)

  15. anonymos avatar
    anonymos 23/03/2011 13:27:36

    Εγω έχω μια χαζή απορία, αφού τόσο ο Παπακωνσταντίνου όσο και ο Σαχινίδης μας λένε ότι απέτυχε η πολιτική τους και θα πάρουν νέα μέτρα απο αυτούς βεβαια που δεν φταίνε, δεν προβλέπεται κάποια είδους τιμωρία γιαυτούς που απέτυχαν? Γιατι να την πληρώσουν πάλι αυτοί στους οποίους εφαρμόστηκε αυτή πολιτική?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ anonymos 23/03/2011 15:06:01

      @anonymos

      Οχι πατριώτη. Δεν προβλέπεται τιμωρία.

      Μπορείς ως υπουργός να εφαρμόσεις μια πολιτική, παρά τα ψεύδη που υποσχέθηκες, που να στέλνει 3 έλληνες την μέρα στην αυτοκτονία. Αλλά τιμωρία δεν προβλέπεται...

      Μόνο ανάληψη της "πολιτικής ευθύνης".
      Α, ναι, και το καλύτερο: τιμωρία στις εκλογές με μη επανεκλογή.

      Βέβαια, κάποιες οικογένειες, λόγω των πράξεών σου, θα ανάβουν καντήλια στα μνήματα για τρεις γενιές.

      Αλλά όχι. Δεν προβλέπεται τιμωρία.

      Θραξ Αναρμόδιος

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 13:33:59

    Η κυβέρνηση ανακοίνωσε την πρόσληψη της BNP Paribas και της Εθνική Τράπεζας ως συμβούλων για την παράταση της σύμβασης παραχώρησης του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών (ΔΑΑ).

    Η Citigroup και η Τράπεζα Πειραιώς (οπου γαμος και χαρα ο Σαλας πρωτος !!!)επελέγησαν ως σύμβουλοι για την αξιοποίηση της έκτασης του πρώην αεροδρομίου στο Ελληνικό.

    H Lazard & Co Ltd επελέγη για το διαχωρισμό των δραστηριοτήτων του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων καθώς και για την διερεύνηση της δυνατότητας αξιοποίησης της εμπορικής του δραστηριότητας.

    O Εισαγγελεας να ειναι ετοιμος !!!...

    ΠΠ

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 15:08:54

      @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ

      Εχουν να φάνε τώρα όλοι με τις "ιδιωτικοποιήσεις"...

      Είχε ξομολογηθεί σε συνέντευξη ένας μεγαλοσχήμων του ΔΝΤ κάποτε, πως ο λόγος που οι πολιτικοί σε όλες τις χώρες είναι τόσο πρόθυμοι για ιδιωτικοποιήσεις είναι ακριβώς αυτός: παίρνουν χοντρό μερίδιο.

      Ανεξαρτήτως ιδεολογίας και παρατάξεως.

      Θραξ Αναρμόδιος

  17. juliet avatar
    juliet 23/03/2011 14:39:09

    Κατα την 20ετία 1865-1885,πολλές φορές είχαν συγκρουσθεί στην Εθνοσυνέλευσή μας ,οι δύο τάσεις των ''παλιών ανθρώπων'' και των ''νέων ανδρών''.Βέβαια, οι προοδευτικοί τελικα επιληθήκανε,οχι όμως χωρίς κόπο.Ο ''νεωτεριστής ''για την εποχή, υπουργός των Οικονομικών ,Παύλος Καλλιγάς, είχε καταθέσει κάποτε ένα νομοσχέδιο, που υποστήριζε με πείσμα στην Εθνοσυνέλευση.Ο βουλευτής ,όμως ,της περιφέρειας Δωρίδας, Κόταρης,που άνηκε στους ''παλιούς'' και στην αντιπολίτευση και που τον είχε πολλές φορές αντικρούσει,παίρνοντας το λόγο και θέλοντας να πειράξει τον υπουργό,του είπε πως το νομοσχέδιο κοντά στ΄άλλα στραβά κι ανάποδα ,είχε ανάγκη κι από συντακτική και γραμματική διόρθωση.Τότε ο Καλλιγάς που ήξερε ,πως ο αντιπολιτευόμενος δεν είχε πτυχίο σχολικών γνώσεων, τον ερωτά:''Μπορείτε να μου πείτε και έως που,παρακαλώ,έχετε φτάσει στη γραμματική;''Και ο Κόταρης ,μέτοιμότητα ,απαντά:''έως το κλιέφτω,κλιέφτεις,κλιέφτει''.
    απο το Λεξικό της Λαΐκής Σοφίας του Τ.Νατσούλη προσφορά του Ελεύθερου Τύπου

  18. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 24/03/2011 09:06:58

    όταν εχει αποφασίσει το κράτος να μετατρεψει όλα του τα χρεη προς ιδιωτες[ κατασκευαστικες-κλινικες-προμηθευτές] σε ομολογα που θα ληγουν το 2013 ειναι ηλιου φαεινότερο οτι θα τα πληρώσει κουρεμένα καμιά 30%

  19. ENG avatar
    ENG 24/03/2011 14:27:05

    Βεβαιωσ και υπαρχει τιμωρια . Ο ΛΑΟΣ οταν απαιτηση τιμωρουνται και πανε μεσα !!!

    Αλλα πιο λαος τωρα ποια!!!! Οταν το ενα τριτο ειναι μεταναστες , το αλλο τριτο κομματοκοπροσκυλα και το αλλο τριτο η ειναι χρεωμενο , η ειναι ανεργο η ακομα ακομα ψωφαει τησ πεινασ η απο την πρεζα!!! Αυτος ηταν ο σχεδιασμος τον κομματον ολα αυτα τα χρονια!!!!! Των δυο μεγαλων μαλιστα!!!

    Οι αρσιστερα ο συνηθως παρατηρητης βαραγε το ντεφι!!!!!



    Κ