26/06/2009 17:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι πάνε μέσα στις ΗΠΑ οι «μάνατζερς»

 

Έτσι πάνε στο δικαστήριο στις ΗΠΑ οι κατηγορούμενοι για οικονομικές απάτες...

Να φτιάξουμε μια λίστα Ελλήνων, να δούμε τι θα γίνει;

Διαβάστε σχετικά: Αθώος δήλωσε ο Άλεν Στάνφορντ

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 26/06/2009 18:54:34

    Έτσι πηγαίνουν στις ευνομούμενες πολιτείες. Στις "δημοκρατικές" χώρες λένε πως μπορεί να αυτοκτονήσουν και την σκαπουλάρουν.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 20:01:13

    +1000

    ...μόνο που εδώ έχουμε ¨δωρεές¨σε κόμματα και πολιτικούς, με πολιτικές διώξεις όταν σκάσει η υπόθεση με ολίγη συνωμοσία των γνωστών αγνώστων κέντρων.

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 26/06/2009 20:32:18

    @Αρχαιοπτερυγα,

    εμένα δεν με ενιδαφέρει να δω έτσι τους μανατζερ οι οποίοι ήταν υπάλληλοι μιας ιδιωτικής εταιρείας η οποία προσπαθούσε με θεμιτά και αθέμιτα μέσα να πάρει μερίδιο στην Αγορά.

    Εμένα με ενδιαφέρει να δω έτσι τους υπουργούς, υφυπουργούς και γενικοί γραμματείς υπουργείων που τα "άρπαξαν"...

  4. bill avatar
    bill 26/06/2009 20:39:26

    Βγήκαν επιτέλους τα αποτελέσματα από τα stress test που μου έκανε διεθνής οίκος. Είναι ικανοποιητικά, με την προϋπόθεση ότι θα μειώσω δραστικά την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 20:39:47

    φίλε μου αν δεν πάνε μέσα οι μάνατζερ που τα έδωσαν
    δεν θα μιλήσουν για αυτούς που τα πήραν....
    και το μαντείο των Δελφών έχει κλείσει εδώ και καιρό.
    Οι υπόλοιπες χώρες του κόσμου, ακόμα και η Νιγηρία, δεν είναι ηλίθιες, εμείς αφήνουμε επιφωνήματα θαυμασμού ξανά ανακαλύπτοντας τον τροχό....

  6. donaE avatar
    donaE 26/06/2009 20:40:03

    Μπα για ξεκαρφωμα στελνουν εναν και ξεφυτρωνουν πεντε.Μου φαινεται πως εκει το θεαμα και η βιτρινα ειναι κυριαρχο μεσο.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/06/2009 21:04:06

    Αν είμασταν στο Αμέρικα τότε οι περισσότεροι λαμόγιοι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ θα ήταν ντυμένοι πορτοκαλί στρουμφάκια μονίμως....

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/06/2009 21:15:00

    ο τεξανός δείχνει να καμαρώνει που είναι μέγιστος απατεώνας
    αλαζονεία κάργα

  9. donaE avatar
    donaE 26/06/2009 21:26:57

    @7 αλλενακι
    Το θεαμα που ελεγα.Αφου ειναι σταρ πλεον.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/06/2009 21:32:02

    Ουάου.
    God bless America.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/06/2009 21:37:00

    @donaE ορίστηκε εγγύηση μόνο 500.000 δολαρια θα βγει αυτός γρήγορα, έχουν άραγε κελιά για VIP όπως στο Ελλάντα;

    εδώ οι κόρες του Καρβέλα, οι μεγάλες αυτές εγκληματίες, ψάχνουν ακόμα το 1 εκ.

  12. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 26/06/2009 21:56:25

    @3Lavazza
    Προσυπογραφω!!!

    @5 Ο Ιθαγενής
    Για πολιτικούς το αδίκημα έχει παραγραφεί. Οποιος μάνατζερ πεί τα ¨έδωσα¨ θα πάει μέχρι ισόβια για ενεργητική δωροδοκία.

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/06/2009 22:01:40

    Όσοι έχετε υπομονή διαβάστε το χρονικό της απάτης του Στανφορντ και την "πολιτεία" του στην Αντίγκουα.
    Περισσότερο σαν κοινωνιολογικό δοκίμιο για το πως ο καζινοκαπιταλισμός διαμόρφωσε ένα ανθρώπινο είδος που δεν μπορεί να αντιληφθεί την έννοια "επιχειρείν" παρά μόνο σαν κλοπή.
    Ο Στανφορντ πίστευε "ακράδαντα" ότι είναι "επιχειρηματίας".
    [http://men.style.com/gq/features/landing?id=content_9137]

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2009 00:05:03

    ναι, άλλα έχει αλυσίδες στα χέρια και εκεί που είναι δεν έχει Καγιέν και πούρα. Και της Ενρον μέσα είναι. Καζινοκαπιταλισμός, ό,τι πεις αλλά "ου κλέψεις" και εάν γίνεις τσακωτός, μέσα. Ασχέτως του αν είσαι φτωχός η πλούσιος.

  15. donaE avatar
    donaE 27/06/2009 00:12:25

    Εμενα μου φαινεται πως εκει ειναι ο ορισμος της κλοπης.Ενταξει παει και απο κανενας μεσα.Εδω ειναι η τραγωδια της κλοπης.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/06/2009 01:03:41

    Αρχαίε, θα σού πω πού διαφέρουν οι οπτικές μας.
    Εσύ θεωρείς ότι το σύστημα είναι εκ προοιμίου καλό, με κάποιους αναπόφευκτους κακούς, που όταν πιάνονται πάνε μέσα και τελειώνει η υπόθεση.
    Εγώ θεωρώ ότι το σύστημα όπως εξελίχθηκε τα τελευταία 30 χρόνια, από την παρασιτική φύση του γεννά πλέον και θα γεννά ακατάπαυστα απατεώνες (βλ. Madoff), οι δε συμπτωματικές συλλήψεις και ο ακόλουθος κολασμός αποτελούν εξαιρέσεις σε μια γενικευμένη ανομία.
    Θεωρώ ότι οι ευθύνες για τη "μετεξέλιξη" έχουν όνομα : Θατσερ, Ρηγκαν, Μπους, Κλιντον, Γκρηνσπαν και σια.
    Θεωρώ επίσης ότι η μετεξέλιξη αυτή γεννά μοιραίες κοινωνικές και γεωπολιτικές στρεβλώσεις.
    Παράδειγμα : κάποιοι της Ένρον πήγαν μέσα. Και λοιπόν; Ξέρεις πόσες χιλιάδες μικρομεσαία νοικοκυριά κατέστρεψαν με υπέρογκους λογαριασμούς στην Καλιφόρνια, όταν τζογάρανε στην τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος;
    Χωρίς να υπάρξει αποζημίωση.

    Όλος ο χρηματιστηριακο/πιστωτικο/ασφαλιστικός τομέας είναι πλέον α-πά-τη.
    Θέλουν να βγάζουν λεφτά όπως οι ταχυδακτυλουργοί κουνέλια απ' το καπέλλο, αλλά χωρίς καν την προσπάθεια ενώπιον του κοινού.
    Κάποτε κρατούσα περιπτώσεις απατών. Δες άλλη μία, μ' έναν Εβραίο - τυχαίο; [http://www.reuters.com/article/hedgeFundsNews/idUSNOA72556420080617]

  17. Aganaktismenos poliths avatar
    Aganaktismenos poliths 27/06/2009 02:54:02

    Προφήτη, καλα τα λες με μια πολύ σημαντική και ουσιώδη διόρθωση : "Όλος ο χρηματιστηριακο/πιστωτικο/ασφαλιστικός τομέας είναι πλέον α-πά-τη."
    Στη φράση αυτή, το "πλέον" είναι λανθασμένο.
    Όχι περιττό, λανθασμένο.

    Και εξηγώ: Ακόμη και μία επιφανειακή ανάγνωση μόνο των πολύ σημαντικών γεγονότων του αιώνα αποκαλύπτει ότι το κραχ του 29 δεν έχει καμία διαφορά, όχι μονο τυπική αλλά ουτε καν επιφανειακή, από την τωρινή κατάσταση. π.χ. και τότε το κραχ ξεκίνησε από τη φούσκα ακινητων. Ο καπιταλισμός-καζίνο (στα οποία ως γνωστόν κερδίζει πάντα η μπάνκα) ΔΕΝ ειναι εφεύρεση της εποχής μας. Έτσι ήταν ανέκαθεν και η μόνη περίοδος που δεν ήταν έτσι, είναι η πρώτη μεταπολεμική 25-30ετία (αν θέλαμε να τη σηματοδοτήσουμε ιστορικά θα λέγαμε μέχρι την κατάρευση του Bretton Woods), κατά την οποία κυριάρχησε η δημιουργία του λεγομένου "κοινωνικού κράτους" αφενός και οι κεϋνσιανικές πολιτικές αφετέρου, για λόγους αντίβαρου στις λαικές απαιτήσεις και υπό την πίεση του σοβιετικού σκιάχτρου το πρώτο και για λόγους ιστορικής φοβίας του κραχ το δευτερο (τελείως χοντρικά). Οι Θάτσερ-Ρήγκαν σηματοδότησαν και σε πολιτιστικό επίπεδο τη σθντηριτκή στροφή και φυσιικά μετα την καταρευση του 89 δεν υπήρχε καν το σκιάχτρο (παρμπιπτόντως ελπίζω να μην παρεξηγήσει κανείς και να με θεωρήσει σταλίνα, θου κύριε!).

    Y.Γ. Ελπίζω η αναφορά σου στην καταγωγή του χρηματιστή να μην σε κατατάσει σε αυτούς που κοιτάν αλλού όταν ο ταχυδακτυλουργός κα΄νει τα μαγικά του. [Ως γνωστόν η βασική αρχή της ταχυδακτυλουργικής είανι να κάνεις το κοινό να κοιτάει αλλού. Η ίδια αρχή εφαρμόζεται και στην πολιτική, την ώρα που κάποιοι ασχολούνται με
    μακεδονίες και εβραίους και αλβανούς κάποιοι υπογράφουν ψηφιακές παροχές, κάποιοι άλλοι μετατρέπουν μια δημοκρατία σε δικτατορία και κάποιοι τρίτοι στήνουν βατοπέδια για παράδειγμα ]

    Υ.Γ.ΙΙ: η λέξη αλήθεια στα ελληνικά έχει μια πολύ ευστοχη ετυμολογία: Α-Λήθη

  18. Justin Case avatar
    Justin Case 27/06/2009 04:11:02

    τώρα το θέμα είναι να βρει κάποιος το σενάριο που θα παίξει για να τήν βγάλουν όλοι καθαροί. Ποιός θα το βρεί? Πάρτε το από την ανάποδη μπάς και βγει καμιά άκρη...

  19. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2009 11:37:32

    Μα εμείς δεν είμαστε όπως η αμερικανοί ιμπεριαλιστές εμείς έχουμε δημοκρατία(εσωτερικό ιμπεριαλισμό τον λέμε) που τέτοια πράγματα ....

  20. face avatar
    face 27/06/2009 15:31:46

    Mono pou stis eunomoumenes politeies den kane mono oi katigoroumenoi gia dwrodokia kai kseplima mesa ALLA KAI AUTOI POU TA PIRAN!!!!Opote as afisoume tis geleies sugkriseis.......

    Sumfwnw me ton @ 6!

    Kati gia ton @7: To katigoritirio tou Kou anakriti einai to xaraktiristiko paradeigma genikologou katigoritiriou! Den leei gia kanenan apo tous katigoroumenous pou, pote kai poious dwrodokisan kai giauto ton logo oi germanoi to gurisan pisw opws kai kathe alli eunomoumeni politia!!!!Einai mia genikologia kai tipota allo me mia authaireti thewrisi gia zimia tou OTE apo enan anthrwpo o opoios den exei idea apo tilepoikinwnies. GIAUTO GELANE MAZI MAS OI GERMANOI

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/06/2009 11:55:06

    Θα έπρεπε να γραψω μία διατριβή με θέμα «Το καλό, το κακό και η ανθρώπινη φύση», αλλά ούτε ειδικός είμαι σε θέματα «ηθικής» ούτε θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

    Κατ' αρχάς δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι που αναφέρεται σε θρησκείες και τέτοια. Έχω προγραμματιστεί να είμαι κατά των διακρίσεων και του ρατσισμού.

    Δεύτερον δεν θεωρώ ότι ο καπιταλισμός είναι καζινοκαπιταλισμός. Έτσι τον κάνουν οι αγράμματοι και οι άπληστοι που ζήλεψαν και αυτοί. Θεωρώ ότι όλες οι σχέσης κινδύνου και απόδοσης δουλέτουν μια χαρά, άσχετο αν υπάρχουν πονηροί που σας έπεισαν να αγοράσετε ρώσικα ομόλογα ή μεταλλοπλαστική αντιρρίου, και άσχετο με το αν εσείς οι άπληστοι το χάψατε.

    Τρίτον, θεωρώ ότι οι άνθρωποι δεν είναι ούτε καλοί ούτε κακοί. Είναι συμφερολοντολόγα ζώα που ελισσόνται ανάλογα με τους κανόνες και τις ευκαιρίες.

    Τέταρτον, θεωρώ ότι οι νόμοι είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας που τους φτιάχνει, η δε εφαρμογή τους καθρέφτης του μορφωτικού επιπέδου του λαού που τους υφίσταται. Μια χώρα που σέβεται τον εαυτό της εφαρμόζει τους νόμους της. Εναλλακτικά βάζει τέως βουλευτές, δικηγόρους, να μαγειρεύουν προς δόξαν των απατεώνων.

    Γιατί όλη η Ελλάδα φοροδιαφεύγει και λαδώνεται και η Φινλανδία δεν το κάνει; Γιατί οι Έλληνες στην Αμερική δουλεύουν και κατά κανόνα προοδεύουν και στην Ελλάδα μόνο αεριτζίδικα και πονηρά;