#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2012 02:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι νικάνε τα ..."γουρουνάκια"



Εκδίκηση από τη Μέρκελ για όλα τα… γουρουνάκια (PIIGS) πήρε ο σούπερ Μάριο Μπαλοτέλι οποίος ταπείνωσε τη Γερμανία στον ημιτελικό του Euro 2012.

Οι Ιταλοί ταπείνωσαν τους υπερόπτες Γερμανούς, οι οποίοι και παρουσιάζονταν ως το απόλυτο φαβορί του δεύτερου ημιτελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στην Ιταλία ζουν στιγμές  2006, έχοντας ηγέτη τον Πίρλο, που κάνει απίστευτες εμφανίσεις στο τουρνουά και σκόρερ τον Μάριο Μπαλοτέλι. Με δύο πανέμορφαδικά του γκολ (20΄, 36΄) η «σκουάντρα ατζούρα» νίκησε 2-1 την Γερμανία.

Στο 20' ο Κασάνο «άδειασε» τρεις αμυντικούς από αριστερά και με «συστημένη» σέντρα τροφοδότησε τον Μπαλοτέλι, ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Τα «πάντσερ» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 33' ο Μπαλτζαρέτι πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Λούκας Ποντόλσκι.
Αμέσως μετά, ο Μοντολίβο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νόιερ από ασίστ του Κασάνο, όμως αδράνησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 36' όμως με θαυμάσια μπαλιά 30 μέτρων, βρήκε τον Μπαλοτέλι, ο οποίος έφυγε ταχύτατα και "κεραυνοβόλησε" τον Νόιερ από το ύψος της περιοχής για να γράψει το 2-0.
Ο Λεβ στο ημίχρονο άλλαξε το επιθετικό δίδυμο ρίχνοντας στο ματς τους Κλόζε, Ρόις που είχαν αγωνιστεί εναντίον της Ελλάδας.
Στο 62' ο Μπουφόν πραγματοποίησε δύσκολη απόκρουση σε απευθείας φάουλ του Ρόις, ενώ στο 77' η κεφαλιά του Χούμελς έφυγε ψηλά άουτ και κάπου εκεί η "νατσιονάλμανσαφτ" άρχισε να συμβιβάζεται με την ιδέα της ήττας. Παραλίγο σε τρεις περιπτώσεις να δεχθεί κι άλλο γκολ, όμως γλίτωσε κυρίως χάρη στην αστοχία του Ντι Νατάλε στην τελική προσπάθεια.
Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 92' με πέναλτι του Εζίλ, στο οποίο υπέπεσε ο Μπαλτζαρέτι (χέρι). Μόνο από τα 11 βήματα βρήκαν στόχο οι Γερμανοί, οι οποίοι έκαναν το μεγάλο ματς στη διοργάνωση, απέναντι στην Εθνική μας.

Αν και είχαν δύο ημέρες περισσότερες για ξεκούραση, η «πολυεθνική» της Γερμανίας έχασε κατά κράτος από τους παθιασμένους Ιταλούς.

Το ματς κρίθηκε … στην ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όταν οι Ιταλοί έδειχναν αποφασισμένοι και ψυχωμένοι, ενώ οι «Γερμανοί» εξαιρετικά μπλαζέ.

Οι Ιταλοί κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη γηπέδου της Βαρσοβίας κερδίζοντας τις προσωπικές μονομαχίες και πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό όπου θα διεκδικήσουν, απέναντι στην Ισπανία, τον δεύτερο τίτλο τους στο Euro.
Οι παίκτες του Πραντέλι, κλείδωσαν τα ατού των Γερμανών και έβγαιναν πολύ απειλητικά στην επίθεση. Ευτύχησαν να κλείσουν το ημίχρονο με δύο γκολ μπροστά και τον Μπαλοτέλι σε πολύ μεγάλη μέρα.

Ακόμα και στις στιγμές πίεσης στις οποίες βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, η αμυντική λειτουργία των Ιταλών ήταν άψογη. Ο Πίρλο καθοδηγούσε με μαεστρία την ομάδα, ενώ ο Πραντέλι φρέσκαρε την ενδεκάδα με τρεις γρήγορες αλλαγές, παίρνοντας την ταυτότητα του Λεβ, που δεν είχε σχέδιο για την περίπτωση που «στραβώσει» το ματς.

Απόλυτα δίκαιη η νίκη και πρόκριση των Ιταλών τους στέλνει στον τελικό συνεχίζοντας την παράδοση που έχουν απέναντι στους Γερμανούς σε μεγάλες διοργανώσεις.

Η νίκη αυτή πανηγυρίστηκε σε όλον τον ευρωπαϊκό Νότο, λόγω της οικονομικής και πολιτικής συγκυρίας.

Το μήνυμα στις Βρυξέλλες εστάλη…

Η Bild θα έχει ενδιαφέρον αύριο...

 

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Μπόατενγκ (71΄ Μίλερ), Μπαντστούμπερ, Χούμελς, Λαμ, Σβαϊνστάιγκερ, Κεντίρα, Κρόος, Εζίλ, Ποντόλσκι (46΄ Ρόις), Γκόμεζ (46΄ Κλόζε)

ΙΤΑΛΙΑ (Τσέζαρε Πραντέλι): Μπουφόν, Μπαλτζαρέτι, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Μαρκίζιο, Μοντολίβο (64΄ Μοντολίβο), Ντε Ρόσι, Μπαλοτέλι (70΄ Ντι Νατάλε), Κασάνο (58΄ Ντιαμάντι)

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimakos avatar
    Jimakos 29/06/2012 02:35:10

    Η ζημιά για τους Γερμανούς έγινε και με την εύκολη πρόκριση εις βάρος της εθνικής μας. Προσγειώθηκαν ανώμαλα.

  2. Φλου avatar
    Φλου 29/06/2012 03:47:46

    Ποιους ...Γερμανούς;;;

    Τούρκοι, Μαροκινοί, Πολωνοί, Κροάτες, Βραζιλιάνοι και δεν ξέρω γω τι άλλο είναι οι ...Γερμανοί.
    Και οι Γάλλοι το ίδιο, βέβαια, και οι Άγγλοι. Οι Γάλλοι, όταν ήταν όλοι μετανάστες από τις αποικίες, ήταν ομάδα, είχαν κοινό παρανομαστή. Χάθηκε αυτό, χάθηκε και η ισχύς της ομάδας.

    Ποια "ΕΘΝΙΚΗ" ομάδα, λοιπόν; Μούφα έθνος - μούφα εθνική!
    Ενώ οι Ισπανοί είναι όλοι κανονικοί Ισπανοί και οι Ιταλοί το ίδιο, πλην Παλοτέλι, (που δικαιολογείται, ρε, παιδί μου, εύκολα, αυτό το 1/11. ή και το 2 και 3/11. Αλλά το 8/11;). Τυχαίο που έφτασαν αυτές οι εθνικές ομάδες στον τελικό;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Φλου 29/06/2012 11:12:27

      Black is the color...

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 29/06/2012 04:14:16

    Το αυριανό άρθρο της Bild
    Οι χρεοκοπημένοι κέρδισαν τους ξοφλημένους!

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/06/2012 07:43:54

    Allora, Tedesci?
    Una vecchia storia, un vecchio ritornello...!
    Viva l'Italia...Viva il Sud...Viva PIGS!
    Mediterraneo, amore per sempre!

    Pirlo...Maestro!

  5. romeo avatar
    romeo 29/06/2012 07:50:34

    Αγαπητέ μου φίλε, ο Ιταλός που ανέφερες είναι Ιταλός... Είναι κάτι σαν το δικό μας Σχορτσιανίτη... Ανάμικτος...

    • alakran avatar
      alakran @ romeo 29/06/2012 08:48:30

      O Mπαλοτέλι γεννήθηκε στην Ιταλία από Γκανέζους μετανάστες και υιοθετήθηκε σε ηλικία 3 ετών από Ιταλούς γονείς,οπότε και πήρε την ιταλική υπηκοότητα. Οι βιολογικοί του γονείς ήταν τόσο ξεφτίλες που,όταν έγινε διάσημος ως το νέο ταλέντο τού ιταλικού ποδοσφαίρου (και πλούσιος), τον ζήτησαν πίσω!Αυτός φυσικά τους έφτυσε και,αν και είναι λίγο αλητάκος,δήλωσε ότι είναι 100% Ιταλός.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ alakran 29/06/2012 11:20:50

        ...ιταλική υπηκοότητα... Έτσι είναι συνσχολιαστή μου, όπως το γράφεις! Γιατί διαβάζω για αποδώσεις "ιθαγένειας" στους ΛΑΘΡΟ, ακόμα κι εδώ, και θέλω να εκφραστώ βιαίως!

        • alakran avatar
          alakran @ Σταύρος 29/06/2012 13:17:39

          χαχαχαχα....εκφράσου ελεύθερα...το έχω δει το μπλογκ σου..και εγώ μαζί σου είμαι.

  6. m.s avatar
    m.s 29/06/2012 07:54:26

    Μπαλοτάλια http://www.sportlive.co.za/incoming/2012/06/21/balotelli-flag-pole.jpg/ALTERNATES/crop_630x400/Balotelli+flag+pole.jpg Εκτός από γουρουνάκια στη Μεσόγειο , έχει και μαύρες νεροφίδες !

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/06/2012 09:16:23

    Και το πιο ωραίο θέαμα ήταν...οι γαλάζιες φανέλλες των Ιταλών αδελφών. Δευτερευόντως δε τα μούτρα των υπεροπτών Γερμανών. Hasta la vista, Germanos ..χα, χα, χα!

  8. adidrust avatar
    adidrust 29/06/2012 09:21:32

    ο Πίου το μαύρο πιστόλι...

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 29/06/2012 09:42:37

    Δέν τό χάρηκα...,τό καταχάρηκα!

  10. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 29/06/2012 10:38:28

    Η Γερμανία ξεφτιλίστηκε όχι επειδή έχασε από την Ιταλία ( σιγά το νέο, πάντα έτσι γίνεται....στην ιταλική ομοσπονδία έχουν βαρεθεί να κόβουν τιμολόγια στον πελάτη), αλλά οτι έχασε απο τη συγκεκριμένη Ιταλία με τους Μπαλοτέλληδες και τους...Κασσάνους. Δυο γραφικοί παίκτες αποτελούν το επιθετικό δίδυμο της Ιταλίας αυτής, της πιο " λίγης" Ιταλίας όλων των εποχών. Πώς τα κατάφεραν οι Γερμανοί έτσι , πρέπει να αναρωτιούνται...Τους διέλυσαν κάτι τύποι που απορώ αν τους ξέρει η θεία τους. Η ιταλοφιλία, πάντως, πολλών Ελλήνων καταντά κωμική, αν σκεφτεί κανείς οτι η Ιταλία έχει διαχρονικά προξενήσει μεγάλα δεινά στον τόπο και ιδίως στο πρώτο μισό του προηγούμενου αιώνα. Άλλο να είσαι αντιγερμανός κι άλλο ανιστόρητος...Κατάντησε ίνδαλμα ο Τρελλοτέλλι...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ μεταρρυθμιστής 29/06/2012 11:11:46

      Διαφωνώ για τους 2 παίκτες. Ο "Τρελλοτέλι" είναι μικρός, δικαιούται για λίγο να κάνει παλαβά. Θα δείξει.
      Έχεις δεί πολλους να κάνουν σέντρες σαν του Κασσάνο;

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ Ο Θείος 29/06/2012 11:24:00

        Caro zio, Ο Μπέκαμ κι ο Τσιάρτας μήπως; Και δεκάδες άλλοι. Ο Κασσάνο σκούπιζε τον πάγκο της Μίλαν φέτος . Τυχαίο; Το δίδυμο έπρεπε να είναι Ντι Νατάλε-Μάτρι.

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ μεταρρυθμιστής 29/06/2012 11:31:04

          Για όσους δικαίως εξοργισθούν, σπεύδω να αναγνωρίσω οτι είναι βέβηλη η σύγκριση Μπεκς ( ακόμα και Τσιάρτα) με τον Κασσάνο. Δεν φταίω εγώ...Ο ziο με προκάλεσε...Θα πάρει κύπελλο ( η δυναμική είναι υπέρ της Ιταλίας, θα το σηκώσει πιθανότατα) ο ...Παλτσαρέττι, ο Μπονούτσι-Μπονάκουα κάπως έτσι και ο Μπαρτσάλι...Βέβαια θα μου πει κάποιος δικαίως οτι το σήκωσε ο Κατσουράνης, ο Μπασινάς, ο Καραγκούνης κι ο Τσαρίστηζ , για τί να μην το σηκώσουν κι αυτοί; Χειρότεροι είναι;;

          • m.s avatar
            m.s @ μεταρρυθμιστής 29/06/2012 12:21:25

            την ξέρεις την ιστορία με τον Κασάνο;
            μόνο που παίζει μετά από το πρόβλημα υγείας που πέρασε δίνει κουράγιο σε πολλούς!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ μεταρρυθμιστής 29/06/2012 12:26:47

            Ομολογώ ότι για τις συγκρίσεις με παλαιότερους έχεις απόλυτο δίκιο...
            Αλλά άν το πάμε έτσι, εντάξει, και ο Φέρεντς Πούσκας χτυπούσε καλύτερα φάουλ από τον Ρονάλντο.
            Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ρονάλντο δεν αξίζει.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ μεταρρυθμιστής 29/06/2012 12:56:23

            Ήταν σοβαρό το πρόβλημά του. Ισχαιμικό επεισόδιο, έκανε και μικρή εγχείρηση καρδιάς. Εύχομαι από καρδιάς να είναι δυνατό, σιδερένιο το παλληκάρι.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/06/2012 11:09:46

    Για όσους διάβασαν χθές, έπιασα τον νικητή, το σκόρ και έναν από τους σκόρερς:
    h**p://www.antinews.gr/2012/06/28/168643/#comment-1005326
    Το μάτς ξεκίνησε με δύο "Σούπερ Μάριο", αλλά ο ένας, ο Μάριο Γκόμεζ έπαθε αφλογιστία.
    Ο "Πίου" (που δεν τον έπιασα), μπορούσε να κάνει χατ τρικ άν έμενε. Εκπληκτικό παιδί - σώμα, επιτάχυνση, εκρηκτικότητα. Τον βοηθά και η "αεροτομή" που "φορά" στο κεφάλι.
    Μεγάλος μαέστρος ο Πίρλο, εγγύηση ο Μπουφόν.
    Από τους Γερμανούς το πάλεψαν ο Εζίλ και ο Σβάïνι (άν και τραυματισμένος - το έργο ήταν "Αναβάτης Γουρουνιών εναντίον Ιταλικών PIIGS"). Αργή Γερμανική άμυνα.
    Θα δούμε την πρόβλεψη μου για Ισπανία - Ιταλία.

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 29/06/2012 11:53:10

    Θα χαρω πολυ τελικο Ιταλια-Ισπανια με Ελληνα διαιτητη και απονομη κυπελλου απο Γαλλο... "Ολα τα λεφτα"...

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 29/06/2012 12:17:32

    Ημουν στην Γερμανια στο 4-2 με την Ελλαδα σε μια Biergarden τιγκα Γερμανους !Ειμασταν 7 ατομα με πληρη εξοπλισμο ελληνικης παρουσιας σημαιες,περιβραχονια και ενας εξ ημων Γερμανος υπηκοος απο μανα Ελληνιδα φορουσε την φανελλα του Χαριστεα !Λυσσα τους επιανε του Γερμανους οταν εβλεπαν την φανελλα καθε φορα που σηκωνοταν για να παρει καποια μπυρα η σαντουιτς αλλα βλεπεις ηταν και 2 μετρα μποι οποτε ηταν μονο φωνες και κορνες !Δεν μας εκανε το κεφι αυτο τα βραδυ η παρεα του Καραγκουνη ,του Σαμαρα και τ'αλλα τα παιδια και οι Γερμανοι το καταευχαριστηθηκαν !Χθες αναπολησα την Biergarden ναμουν εκει μαζι με τους Ιταλους ναπαιρνα το ''αιμα '' μου πισω !Ας ειναι εστω και απο δω απο την Ελλαδα η χαρα ηταν μεγαλη για την νικη της Ιταλιας {αν και οι Γερμανοι που μιλησα μαζι τους την φοβοντουσαν τον αγωνα με την Ιταλια οσο τιποτα στον κοσμο}!Οσο σκεπτομαι και την αποσυρση αυτων των σημαιων απο τα αυτοκινητα και τα παραθυρα {μπαλκονια ως γνωστο δεν εχουν γι'αυτο καιγονται σαν τα ποντικια οταν υπαρξει πυρκαγια } τοσο μεγαλωνει η χαρα !Φορτσα Ιταλια !

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/06/2012 12:31:00

    Τι τεράστιο "γουρουνάκι" η Ιταλία!
    "Χοιρομητέρα", μητέρα όλων των "γουρουνιών".

  15. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 29/06/2012 13:06:22

    https://lh3.googleusercontent.com/-KzjjP1bnkKQ/T-19_KAdODI/AAAAAAAAEJ4/2IrAS_MX5WQ/s720/nsmbwii_heroes.jpg

  16. voter avatar
    voter 29/06/2012 13:15:44

    Ερώτηση αδαούς : αυτός ο Ιωακέιμ Λεβ (Λεβί ?) , που εκτός απο καλός προπονητής ειναι και και ωραίος μελαχρινός τι θα πάθει τώρα ?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ voter 29/06/2012 13:23:45

      Τίποτε. Η ήττα της Γερμανίας από την Ιταλία είναι υπόθεση ρουτίνας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ voter 29/06/2012 13:31:48

      Η Γερμανική είναι νεαρή ομάδα, έχει μέλλον.
      Είναι καλά στημένη, αλλά λείπει η πείρα. Αδύνατο σημείο η άμυνα. Αργές επιστροφές. Οι Λάμμ - Μπόατεγκ καλοί αλλά υπερβολικά "επιθετικογενείς αμυντικοί", ο Ποντόλσκι δεν βοηθούσε γυρίζοντας.
      Χρειάζεται 1 - 2 νέα πρόσωπα στην άμυνα, με την ταχύτητα και το ρεφλέξ του "πρώτου στην μπάλα". Αλλά και οι νεαροί κάποτε αποκτούν πείρα...

  17. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 29/06/2012 15:43:22

    Θά κάνει ἓνα καρούμπαλο 15 πόντους στό Τεῖχος τῶν Δακρύων

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κυθήριος 29/06/2012 16:59:14

      Το όνομα του Γιόγκι γράφεται Joachim Löw.
      Löw στα Γερμανικά σημαίνει "λιοντάρι".
      Καμμιά σχέση με Λέβ, Λεβίτες κτλ.
      "Ιωακείμ Λέων" είναι το πλήρες ονοματεπώνυμό του.
      Είναι Αλλαμανός, Σουαβός. Γεννήθηκε το 1960 και μεγάλωσε στο χωριό Schönau, βαθειά στον Μέλανα Δρυμό. Ο πατέρας του ήταν μάστορας που έφτιαχνε φούρνους και καμίνια.
      Έπαιζε επιθετικός, πάντα σε ομάδες της Νότιας Γερμανίας.
      Ακόμη ζεί στην ίδια περιοχή κοντα στο Φράιμπουργκ.
      Έχει υιοθετήσει 2 παιδιά που ζουν στην Γκάνα.
      Είναι μάλλον αδύνατο να έχει σχέση με το θρήσκευμα που φαντάζεσαι, στα χωριά αυτά υπήρχαν πάντοτε μόνον Καθολικοί και Προτεστάντες. Τα γνωρίζω καλά.

      Η σελίδα του στην Αλλεμανική διάλεκτο. Οι κανονικοί Γερμανομαθείς δεν θα καταλάβουν τίποτε. Έζησα εκεί γύρω και καταλαβαίνω κάπως.
      h**p://als.wikipedia.org/wiki/Joachim_L%C3%B6w

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Ο Θείος 29/06/2012 20:25:12

        Νόμιζα πώς ἦταν Ἐβραῖος.