27/03/2011 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι μου είπαν να σας τα πω....



«... Τι θαρεύσετε κερατάδες... Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε "από ημάς" συνθήκην με "έναν" κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα. Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω, άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον μπούτσον»

Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1782-1827

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2011 15:56:33

    Τότε που τα γνήσια παλικάρια δεν ήταν ακόμη politically correct.
    (Για αυτό τους έφαγε η μαρμάγκα, βλ. Τσε, άρη, κλπ)

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Strange Attractor 27/03/2011 18:01:43

      Ετσι ακριβως.... Τα "ντιντιστικα" δε χρειαζονται σε αυτη τη δυσκολη συγκυρια!!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 28/03/2011 09:08:19

      Strange
      Kοίτα ποιος ξεστρατίζει μια συζήτηση.
      Μια αναφορά στον αδιαμφισβήτητο Καραϊσκάκη μας υποχρεώνει να συζητάμε για τον αμφιλεγόμενο Βελουχιώτη!!!
      Ποιός συντηρεί λοιπόν τα εμφυλιοπολεμικά?
      Η αριστερά κάνει γιορτές στο Γράμμο και Βίτσι αλλά όταν η άλλη πλευρά τιμά (όταν τιμούσε) τους δικούς της νεκρούς είναι μοναρχοφασίστες.

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 13:29:13

        Και εσυ νοσταλγός των δοσίλογων ΣΟΝ ΠΕΝ;

  2. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 16:09:14

    Απο που κι ως που ο αρης γνησιο παλικαρι φιλε?Περα απο τις εγγλεζικες λιρες δεν εβλεπε τιποτε μπροστα του.Οσο για τον ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ αστο,γιατι πεφτω σε καταθλιψη βλεποντας αυτους τους γιγαντες,αυτα τα μεγεθη του παρελθοντος,σε συγκριση με τους σημερινους "κωλλετηδες",ελεεινα σκουλικια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ xriteo 27/03/2011 16:14:31

      Τον μπερδεύεις με τον άλλο του ΕΔΕΣ μάλλον.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 27/03/2011 17:21:33

        Ίδια φάρα ήταν και οι δυο τους, ο Βελουχιώτης μόνον ήταν λίγο πιο αδίσακτος από το Ζέρβα. Δεν είναι τυχαίο που οι Άγγλοι μόνον αυτούς τους δύο χρηματοδοτούσαν και όλους τους άλλους τους εξολόθρευσαν.

        Για το Βελουχιώτη τα έχουμε πει Strange, τα εγκλήματα που διέπραξε ο άνθρωπος αυτός στην ελληνική ύπαιθρο δεν τα διέπραξε κανένας. Στον κάμπο της Μακεδονίας είχαν αρπάξει όλα τα χωράφια (ΟΛΑ τα χωράφια, αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό) και τα μοίρασαν στο "λαό". Δηλαδή τα πήραν οι ίδιοι.

        Τυχαίο είναι ότι το 80% του λαού ήταν εναντίον τους μετά το 1944; Και το υπόλοιπο 20% που ήταν μαζί τους, οι περισσότεροι στρατολογήθηκαν εξαναγκαστικά και μετά η "δεξιά", αντί να τους δώσει άφεση, τους ανάγκασε να μείνουν για πάντα στην αγκαλιά του ανελεύθερου μαρξισμού;

        Ένας χαρισματικος εγκληματίας ήταν ο Βελουχιώτης που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να αρπάξει όσο περισσότερα γίνεται.

        • man8os avatar
          man8os @ Επώνυμος 27/03/2011 17:23:59

          Και σε αυτο διαφερει απο τον Καραισκακη που πολεμησε για την ελευθερια του.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Επώνυμος 27/03/2011 17:43:39

          Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση, αλλά "τα πήρε όλα τα χωράφια να τα κάνει δικά του";
          Για όνομα... αντάρτης ήταν ο άνθρωπος, όχι τσιφλικάς.
          Για μένα θα ανήκει πάντα στο πάνθεον των μεγάλων Ελλήνων ηρώων.
          Ένας μεθύστερος Καραϊσκάκης.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Strange Attractor 27/03/2011 17:47:25

            Ένας διεστραμμένος (αλλά χαρισματικός, δυστυ΄χως,) πλιατσικολόγος ήταν. Ευκαιρίας δοθείσης, με την κατοχή, εκμεταλλεύτηκε τα πατριωτικά αισθήματα του κόσμου για να εκτονώσει τα λυσσαλέα ένστικτά του εις βάρος απλών Ελλήνων (που όλοι τους γίνονταν "προδότες", αν ήταν να τους αρπάξει κάτι ο Άρης).

            Είναι ιεροσυλία να τον συγκρίνουμε με τον Καρα¨ϊσκάκη που πολέμησε για την ελευθερία της πατρίδας του και οχι για τον προσωπικό του πλουτισμό.

            Και όταν βάζεις εισαγωγικά, να γράφεις αυτό που πραγματικά έγραψε ο άλλος, όχι να το διαστρεβλώνεις. Η διαστρέβλωση είναι ίδιον όσων δεν έχουν επιχειρήματα.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Επώνυμος 27/03/2011 17:52:59

            "Ένας χαρισματικος εγκληματίας ήταν ο Βελουχιώτης που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να αρπάξει όσο περισσότερα γίνεται".
            Για αυτό πέθανε στις Μπαχάμες ζάπλουτος.
            Για τους μαυραγορίτες, συνεργάτες, κλπ που έκλεβαν διαμερίσματα και οικόπεδα για ένα τενεκέ λάδι, όταν ο λαός πεινούσε, ξέρεις τίποτα;
            Ο Άρης εκπροσώπησε ότι το ελληνικότερο εκείνη την εποχή.

          • Καπετάνιος avatar
            Καπετάνιος @ Strange Attractor 27/03/2011 18:10:46

            +1000

          • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
            Ρομπέν το Γκαρσόν @ Strange Attractor 27/03/2011 18:35:23

            +10000

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Strange Attractor 27/03/2011 19:18:28

            Η δράση των μαυραγοριτών δεν αθωώνει τη δράση του Βελουχιώτη. Εγκληματίες και οι μεν και οι δε. Πάντοτε εις βάρος του λαού. Με τη διαφορά ότι ο χαρισματικός Βελουχιώτης το έκανε εν ονόματι του λαού. Γι' αυτό και είναι διπλά εγκληματίας. Επειδή εκτός από θρασύδειλος πλιατσικολόγος ήταν και ύψιστος πολιτικός απατεώνας.

            Με αποτέλεσμα, ακόμη και σήμερα, σοβαροί άνθρωποι, καλή ώρα σαν κι εσένα, να τον έχουν περί πολλού και να τον θεωρούν ήρωα.

            Ένα ακόμη τοτέμ της μεταπολίτευσης είναι ο Βελουχιώτης, κάτι σαν το Πολυτεχνείο, που δίνει κι αυτός άλλοθι στην καλύτερα οργανωμένη λεηλασία της χώρας μετά την Άλωση.

            Πρόκειται για ύψιστη επιστήμη στην απάτη και την αρπαχτή, το πώς η λεγόμη "αριστερά" εκπόρνευσε το φρόνημα του λαού. Με Βελουχιώτηδες και με Πολυτεχνεία.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Strange Attractor 27/03/2011 20:29:01

            Επώνυμε, να σε έχει πάντα καλά ο Θεός για να μην πάψεις ποτέ να λες αυτές τις αλήθειες. Όσοι γεννήθηκαν καταμεσής της Προοδευτικής Χούντας (που διαδέχτηκε την χούντα του 1967-74), σε μεγάλο βαθμό βρίσκονται στο έλεος της γνωστής προπαγάνδας. Πάντα θα υπάρχουν όμως άνθρωποι που το ψάχνουν και στο τέλος δεν θα περάσει η απάτη τους. Ως τότε όμως, πρέπει να κρατάμε την μνήμη και την αλήθεια ζωντανή.

          • Blut und Tränen avatar
            Blut und Tränen @ Strange Attractor 28/03/2011 13:43:01

            Ε, ρε και να ζούσε ο Καραϊσκάκης, τι θα τους έκανε τους κομμουνιστές τότε. Θα' παιρνε πολλά κεφάλια.

          • apis22 avatar
            apis22 @ Επώνυμος 27/03/2011 19:07:52

            +1000000

          • Aίθρα avatar
            Aίθρα @ Επώνυμος 28/03/2011 14:22:10

            @ Επώνυμος: Να είστε καλά που τα λέτε, συμφωνώ σε όλα. Ξέρω πολύ καλά ποιους δολοφόνησε ο Βελουχιώτης στον τόπο καταγωγής μου και για ποιους λόγους. Βέβαια, όποιος τα γράφει αυτά πρέπει, κατά την άποψη μερικών εδώ, να υποστηρίζει απαραιτήτως τους... μαυραγορίτες και τους δοσιλογους, λες και είναι αδύνατον να τους θεωρεί κανείς όλους τους εγκληματίες. Αλλά αν δεν υπάρχει και λίγη ντροπή...

          • tpe avatar
            tpe @ Aίθρα 28/03/2011 15:48:42

            @Aίθρα: Επειδή δεν ξέρω τι έκανε ο ΑΒ, μπορείς να με διαφωτίσεις; Μιλάω πολύ σοβαρά: ΔΕΝ ξέρω. Ξέρω τι έκαναν οι αντάρτες στον παππού μου, αλλά και πως σώθηκε...

  3. man8os avatar
    man8os 27/03/2011 17:18:08

    Ρε συγκρινετε τον κομμουνιστη Βελουχιωτη με τον Καραισκακη?
    Τι λετε τωρα?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ man8os 27/03/2011 17:40:04

      +1

      Έλα ντε!

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ man8os 28/03/2011 20:29:04

      μα άντε τώρα είναι δυνατόν ο παππούλης Καραισκάκης με τον ιδιόρρυθμο Άρη (Κλάρα) .... μήπως έχουμε μπερδέψει την --------- με την βούρτσα .... είναι του ίδιου ιδικού βάρους ;;;; ή έχω χάσει επεισόδια ;;;;

  4. vassilis avatar
    vassilis 27/03/2011 17:29:10

    Αυτοι οι ανδρες επαιρναν τους βαθμους στη μαχη και γι'αυτο μπορουσαν να απαντουν με μεγαλειο ψυχης.Δεν σπουδασαν στα χαρβαρντ,γεηλ και μετα τους εκαναν κυβερνητες .Αυτη πρεπει να ειναι και η δικημας απαντηση στους τωρινους μαυροκαρδατους που συναπτουν δανεια για να μας σκλαβωσουν για αλλα τοσα χρονια.Φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 27/03/2011 18:03:12

    To ακούσαμε και αυτό. Θα τεθεί εκτός νόμου λέει, ο Καραϊσκάκης!!!
    http://bit.ly/h0Fnij

  6. Καπετάνιος avatar
    Καπετάνιος 27/03/2011 18:10:19

    Ο Βελουχιώτης ήταν ενας αγνός, άδολος, Έλληνας με κεφαλάιο Ε. Όποιος τον κατηγορεί είναι σίγουρα ανιστόρητος και προφανώς προκατειλημμένος. Και όποιος τον κατηγορεί ότι έφαγε χωράφια και λίρες είναι βλάξ. Ας ανοίξει κανένα βιβλίο ή ας ρωτήσει τον παπού του.
    Λίγο σεβασμό σε έναν από τους ελάχιστους που έκαναν κάτι όταν μπήκανε οι ναζίδες στη χώρα μας και συνεργάστηκαν μαζί τους οι εθνικόφρωνες της εποχής..

    • apis22 avatar
      apis22 @ Καπετάνιος 27/03/2011 19:10:18

      Ρώτησα τον παππού μου αλλά κλαίει το αδερφό του που τον δολοφόνησε ο Κλάρας.

      • TED avatar
        TED @ apis22 28/03/2011 13:30:46

        +1000

        Ο αδελφός του παππού μου απήχθη από τους συμμορίτες πουτον "στρατολόγησαν" με το στανιό, επειδή ήξερε τρία γράμματα.

        Ο ίδιος ο παππούς μου (επίσης "γραμματιζόμενος"), την ώρα που σπάγανε την πόρτα του σπιτιού, πήδηξε από μπαλκόνι και έσπασε και τα δύο πόδια αλλά σύρθηκε σε κάτι θάμνους και γλίτωσε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Καπετάνιος 27/03/2011 20:00:17

      Τον παππού μου εμένα τον καθάρισαν οι άντρες του Βελουχιώτη για να του πάρουν τα 180 στρέματα χωράφια που είχε. 7 στρέματα άφησαν στη γιαγιά μου, χήρα με δύο παιδιά, για να ζήσει και τα υπόλοιπα τα μοίρασαν "στο λαό". Τα πήραν δηλαδή οι ίδιοι. Σεπτέμβριος του 1944 ήταν, οι Γερμανοί έφευγαν. Στον κάμπο της Μακεδονίας είχαν σφάξει τους πάντες. Μου έλεγε η θεία μου για μία περίπτωση που έσφαξαν οι Ελασίτες 13 αδέρφια, και τα 13, για να τους πάρουν τα χωράφια.

      Θα τον ρωτούσαν τον παππού μου λοιπόν, αλλά είναι από αυτούς που έσφαξε ο Βελουχιώτης και οι άνθρωποί του για να του πάρουν τα χωράφια.

      Έναν έντιμο άνθρωπο που όχι μόνον δεν ήταν μαυραγορίτης, αλλά δεν πήρε ούτε μία λίρα αντάλλαγμα για τα προϊόντα του στην κατοχή, παρά μόνον κατοχικές πληθωριστικές δραχμές. Δεν ήθελε "πονεμένα χρήματα" και γι' αυτό δεν έπαιρνε λίρες.

      Το ποιος είναι "βλαξ" λοιπόν, σου το επιστρέφω. Να κοιταχτείτε όλοι σας στον καθρέφτη, που κάθεστε και πιστεύετε τη μεγαλύτερη πολιτική απάτη της μεταπολίτευσης: τη δήθεν "αντίσταση" του ΚΚΕ και των Βελουχιώτηδων κατά τη διάρκεια της κατοχής. Όλα ήταν ένα οργανωμένο έγκλημα για να εξαπατήσουν τον ελληνικό λαό και να του αρπάξουν την εξουσία.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Επώνυμος 27/03/2011 20:14:03

        Δυστυχώς, κάποιοι αριστεροί θεωρούν τους νεκρούς της άλλης πλευράς, κουνέλια ή κοκόρια - και μας μιλάνε και για ξερονήσια. Από τα ξερονήσια όμως γίνεται να γυρίσεις, από τον Άλλο Κόσμο δεν γίνεται. Και στο μεταξύ, ποτέ δεν άκουσα κανέναν αριστερό να αναγνωρίσει γενναιότητα ή έστω μη ταπεινά κίνητρα στους αντιπάλους του. Σε τέτοιες συνθήκες, έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία να μην υπογράφουμε την «δήλωση» που απαιτούν από εμάς. Να μην προσκυνάμε τα κατασκευασμένα είδωλά τους.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΚΜ 27/03/2011 21:57:01

          +1000

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Επώνυμος 27/03/2011 22:56:32

            Ο Βελουχιώτης στην πηγάδα του Μελιγαλά δεν έριξε μόνο ταγματασφαλίτες αλλά και εκατοντάδες πατριώτες που έκαναν το λάθος να είναι πολιτικά αντικομμουνιστές.
            Τον πατέρα μου και τον αδελφό του ενώ ήσαν μέλη του ΕΑΜ μέχρι τις αρχές του 1943, τους αφαίρεσαν τον προσωπικό τους οπλισμό (όπλα ιδιωτικά που πάντα διέθεταν οι Μανιάτες) όταν δε μπορούσαν πλέον να κρύψουν τον προανειλημμένο σκοπό τους.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 27/03/2011 23:06:54

            Και παιδιά πέταξαν μέσα, Σον Πεν. Παιδιά και γυναίκες!

          • SharK avatar
            SharK @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 00:07:09

            ΔΕΝ ΖΟΥΣΕ καλέ μου άνθρωπε ο Βελουχιώτης τότε.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ SharK 28/03/2011 00:25:55

            Φαντάσου και να ζούσε! Μια πηγάδα σκέτη δεν θα έφτανε ούτε για τα γυναικόπαιδα...

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ SharK 28/03/2011 08:06:37

            Shark

            Τί να κάνω εγώ τώρα, που πρέπει να σου απαντήσω ότι ζούσε?

          • TED avatar
            TED @ SharK 28/03/2011 13:34:11

            Φυσικά και ζούσε.

            Την τελευταία επίθεση κατά του Μελιγαλά την έκαναν οι "μαυροσούφηδες", δηλαδή ο στενός κύκλος ανταρτών του Κλάρα.

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ Επώνυμος 28/03/2011 00:27:54

        ++++++10000000..πεστα βρε χρυσοστομε...νισάφι πια με τις παπαρολογίες..συμμορίτες ήταν οι άνθρωποι..και καλοί να ήτανε χαλάσανε στο κουρμπέτι..αστε μας τωρα

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ Επώνυμος 28/03/2011 20:50:59

        μα άντε μιλήστε διότι ήμουν έτοιμος να πιστέψω ότι η δικιά μου φαμίλια ήταν η μόνη που είχε να κάνει με τους πλιατσικολόγους και φονιάδες κατά τον συμμοριτοπόλεμο .... άντε άσπρισαν τα μαλλιά μου να ακούω αυτές τις ιστορίες φόνου και αδικίας (ντοκουμέντα) στην Ελληνική ύπαιθρο ... τα έλεγα προχθές σχετικά με το post του Άρη Βελουχιώτη (25-03-11) και έγινα γραφικός ... κατέβασα όλη την ιστορία της οικογένειας μου για να πω ότι οι συμμορίτες ήταν μάστιγα για την Ελληνική ύπαιθρο ... άντε πείτε τα διότι έχω χιλιάδες τέτοιες ιστορίες ...

  7. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 27/03/2011 18:20:08

    O Μαχμούτ πασάς έστειλε στον Καραϊσκάκη επιστολή:
    Με λέγουν Μαχμούτ πασιά Σκόδρα,. Είμαι πιστός, είμαι τίμιος. Το στράτευμά μου το περισσότερον σύγκειται από χριστιανούς. Εδιορίσθην από τον Σουλτάνον να ησυχάσω τους λαούς. Δεν θέλω να χύσω αίμα. Μη γένοιτο. Όποιος θέλει να είναι με εμένα, πρέπει να είναι πλησίον μου. Όποιος δεν θέλει ας καρτερεί τον πόλεμό μου. Δέκα πέντε ημέραις σας δίδω καιρόν να σκεφτείτε.

    Ο Καραϊσκάκης απάντησε με άλλη επιστολή:

    Μου γράφεις ένα μπουγιουρντί, λέγεις να προσκυνήσω
    κι εγώ, πασά μου, ρώτησα τον πούτζον μου τον ίδιον
    κι αυτός μου αποκρίθηκε να μην σε προσκυνήσω
    κι αν έρθεις κατ’ επάνω μου, ευθύς να πολεμήσω.


    Αυτόν τον Έλληνα ,Πατριώτες τον σκότωσαν?

  8. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 27/03/2011 18:34:19

    Τιμή και δόξα αλλά και αιώνια ευγνωμοσύνη και στον Καραισκακη και στον Βελουχιώτη

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ρομπέν το Γκαρσόν 27/03/2011 23:13:32

      Έτσι!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 09:56:57

      Πώς τολμάτε να εξισώνετε ανθρώπους που πολέμησαν υπέρ των Ελλήνων, με ανθρώπους που σκότωσαν κυρίως Έλληνες;

      Αυτά τα διχαστικά να τα ξεχάσετε, αν θέλετε να πάει η χώρα μπροστά.

      Δεν το καταλαβαίνεται ότι οι Βελουχιώτηδες ξεκίνησαν τον εμφύλιο; Τι θέλετε ακόμη ως ιστορικό ντοκουμέντο για να το καταλαβετε;

      • Αρκουδιάρης avatar
        Αρκουδιάρης @ Επώνυμος 28/03/2011 19:27:11

        φιλαράκο επωνυμε, πολύ μαύρο και ανιστορητο σε κοβω. αν ειχαμε 3-4 βελουχιωτηδες η ελλαδα θα πετούσε. βγαλε τη σταχτη απο τα ματια σου.

  9. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 27/03/2011 20:19:37

    Ο Βελουχιωτης ποτε πηγε στη μακεδονια???

    • SharK avatar
      SharK @ TIMAIOS 27/03/2011 20:31:48

      μη το ψάχνεις, έχω ακούσει και εδώ μέσα και αλλού τους παλαιάς κοπής δεξιούς να κατηγορούν τον Άρη για... το Μελιγαλά!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TIMAIOS 27/03/2011 21:12:03

      Έλα μου ντε;

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 28/03/2011 08:17:14

        Strange

        Kαλά να το λέει ο SharK αλλά να συμφωνείς και εσύ ότι δε ζούσε ο Βελουχιώτης την περίοδο της σφαγής του Μελιγαλά!!!
        Ο Μελιγαλάς έγινε το '44 και ο Βελουχιώτης σκοτώθηκε το '45.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 10:49:32

          Η απορία μου είναι για το πότε πήγε στη Μακεδονία ο Άρης.
          Εκτός κι αν οι δοσίλογοι τον έβλεπαν παντού απ το φόβο τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ TIMAIOS 27/03/2011 21:48:15

      Δεν έχει σημασία αν πήγε αυτοπροσώπως ο ίδιος. Παντού έγιναν τα ίδια από τον ΕΛΑΣ. Παντού κυριαρχούσε η συμπλεγματική προσωπικότητα του Βελουχιώτη και το μίσος του για το συνάνθρωπό του.

      Δεν ήταν μόνον ο Βελουχιώτης, ήταν μια δράκα ανθρώπων που κινητοποίησαν μέσω του ΚΚΕ δυνάμεις Ελλήνων για να στραφούν εναντίον Ελλήνων. Ο εμφύλιος ξεκίνησε από το 1942 στα βουνά της Μακεδονίας και τον ξεκίνησαν οι Βελουχιώτηδες.

      Από κει και πέρα, η ζωντανή ιστορία έχει καταγραφεί και το να την αμφισβητείτε με σοφιστείες ακυρώνει την όποια προσπάθεια για διάλογο.

      Η ουσία είναι ότι τα Ελασίτικα εγκλήματα που αυξάνονταν όσο πλησιάζε η απελευθέρωση, αποτέλεσαν και τον κυριότερο λόγο που ο λαός στράφηκε πλειοψηφικά κατά του ΕΛΑΣ, του Βελουχιώτη και των συντρόφων του.

      • TIMAIOS avatar
        TIMAIOS @ Επώνυμος 27/03/2011 22:08:58

        Αγαπητε Επωνυμε, θεωρωντας οτι η δραση του Βελουχιωτη πηγαζει απο ψυχο-τραυματικα συνδρομα υποβιβαζεις τη δραση καποιων εκ του ΕΛΑΣ και προβαλλεις τον εμφυλιο ως αποτελεσμα ψυχοσωματικων διαταραχων και προβληματικων συμπεριφορων ενώ το ΚΚΕ επεδιωκε την αναρριχηση στην εξουσια. Από κει και περα όλα πηραν το δρομο τους. Βεβαια το αστειο είναι ότι από τους μισητους εαμοσυμμοριτες και τα εγκληματα εναντιον του εθνους, φτασαμε το 81 στους ηρωικους ανταρτες… Σαφως το ΚΚΕ ξεκινησε την συκρουση…Αλλα η ανεπαρκεια των πολιτικων δυναμεων που ειχε ξεδοντιασει ο Μεταξας επαιξε και αυτή τον καθοριστικο ρολο της. Και ισως παραμεριζοντας τη μνημη των θυματων που αμφοτερες πλευρες ηχαν ισως να δουμε την συγκεκριμενη ιστορικη περιοδο σαν μια καθυστερημενη επαναληψη της συγκρουσης κομμουνιστων αντικομμουνιστων που ειχε συνταραξει την ευρωπη την μετα τον Α ΠΠ περιοδο…

        • TIMAIOS avatar
          TIMAIOS @ TIMAIOS 27/03/2011 22:09:56

          διορθωση ειχαν!!!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ TIMAIOS 27/03/2011 22:29:00

          Το να το παίζουμε ισορροπιστές όταν τα γεγονότα βροντοφωνάζουν τα απρόκλητα ελασίστικα εγκλήματα την περίοδο 1942-44, δεν βοηθά την ιστορική αλήθεια.

          • TIMAIOS avatar
            TIMAIOS @ Επώνυμος 27/03/2011 22:46:53

            Μα ακριβως το αντιθετο γραφω!!! οτι σκοπος του ΚΚΕ ηταν η καταληψη της εξουσιας με καθε μεσο... Αλλα πως το ανυπαρκτο ΚΚΕ μεχρι τοτε καταφερε και εγινε βασικος εταιρος (εστω και μεσω της τρομοκρατιας) της εξουσιας? Αλλωστε να σου θυμησω οτι οι αθλιοι ριψασπιδες πολιτικοι του Καιρου το επροβιβασαν σε ισοτιμο ομιλητη τους...

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 27/03/2011 20:59:48

    Απ' ότι βλέπω το πνεύμα του εμφυλίου καλά κρατεί.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Νίκος 27/03/2011 21:49:51

      Όσο η άλλη πλευρά δεν θα παραδέχεται τα εγκλήματά της, το πνεύμα αυτό δεν θα λήξει ποτέ.

      Η δεξιά έχει αυτομαστιγωθεί αρκετά για τα δικά της εγκλήματα, που είναι στην πλειονότητά τους μεταγενέστερα του εμφυλίου. Κι ενώ τη βασική ευθύνη για τον εμφύλιο τη φέρει η αριστερά, αυτοί καμαρώνουν για τον αρχιεγκληματία Βελουχιώτη.

      Πώς να μην κρατεί το πνεύμα του εμφυλίου, μετά;

      • boanerges avatar
        boanerges @ Επώνυμος 27/03/2011 22:04:24

        Οι δοσίλογοι και οι συνεργάτες των Γερμανών τιμωρήθηκαν ποτέ στην Ελλάδα;

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ boanerges 27/03/2011 22:27:34

          Τιμωρήθηκαν πολλοί δοσίλογοι, αλλά ακόμη περισσότεροι δεν τιμωρήθηκαν, επειδή στη συνέχεια έγιναν κομμουνιστοφάγοι. Αν δεν τιμωρήθηκαν λοιπόν οι μαυραγορίτες, υπεύθυνο είναι και πάλι το ΚΚΕ, που τους έδωσε την εκ του μη όντος ευκαιρία να πάρουν άφεση αμαρτιών.

          Ας μην το συζητάμε, το έγκλημα του εμφυλίου, που είναι καθαρό δημιούργημα (από ελληνικής πλευράς, δεν μιλούμε για τις ευθύνες των Άγγλων) των Βελουχιώτηδων είναι το μεγαλύτερο από όλα. Και πολιτικά αυτή τη στιγμή παραμένει πλήρως ατιμώρητο.

          • TIMAIOS avatar
            TIMAIOS @ Επώνυμος 27/03/2011 22:48:15

            Ενταξει ηταν στην παρανομια απο το 47 μεχρι το 74, τι αλλη τιμωρια να τους γινει??

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ TIMAIOS 28/03/2011 10:12:19

            Όταν σου λέω εγώ ότι το παίζεις ισορροπιστής... Το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή παρουσιάζονται ως ιστορικά δικαιωμένοι αυτοί που ξεκίνησαν τον εμφύλιο σφάζοντας χιλιάδες Ελλήνων (ΟΧΙ συνεργάτες των Γερμανών, απλούς πατριώτες) που απλώς δεν ήταν μαζί τους. Βλέπεις τώρα εδώ να συγκρίνουν τον Καραϊσκάκη με τον αρχιεγκληματία Βελουχιώτη. Δεν μιλούμε για τιμωρία, αλλά για να κυριαρχήσει η αλήθεια και όχι το επιτήδειο ψέμα. Και μάλιστα, κατά τη γνώμη μου αυτό το ψέμα προωθείται συνειδητά και από τη Νέα Τάξη, προκειμένου να υπάρξει υπονόμευση των γνήσια ελληνικών αξιών και να διαβρωθεί το πατριωτικό φρόνημα μέσω της προώθησης ενός "αντιεθνικιστικού" αριστερισμού - όσο και αν δεν εμφανιζόταν ως τέτοιος ο Βελουχιώτης και οι λοιποί του ΕΑΜ.

            Αλλά και ο Μακάριος π.χ. εμφανιζόταν ως ενωτικός, ενώ ήταν αυτός που κατεξοχήν υπονόμευσε την Ένωση με την Ελλάδα. Και το πνεύμα του Μακαρίου συνεχίζει να υπονομεύει μέχρι σήμερα τις σχέσεις Ελλάδας-Κύπρου. Αντίστοιχα και ο Βελουχιωτισμός, εμφανίζεται ως πατριωτικός, αλλά στην πραγματικότητα, αναδεικνύοντας άλλες αξίες ως ισότιμες παράλληλα με τον ανόθευτο πατριωτισμό, τον υπονομεύει (τον πατριωτισμό) και δημιουργεί αντιεθνικιστικά άλλοθι. Και όταν στους σύγχρονους αριστεριστές ότι ο Βελουχιώτης π.χ. ήταν πατριώτης και δεν υιοθετούσε τις σημερινές νεοταξικές αρλούμπες, σε κοιτούν περίεργα. Ακριβώς όπως κι ένας Κύπριος που θα του πεις ότι ο Μακάριος ήθελε Ένωση.

  11. juliet avatar
    juliet 27/03/2011 21:20:51

    απο οικογένεια του πατέρα μου ,ο νομάρχης Πατρών ,που τον στέλνουν στη Κεφαλλονιά για να ημερέψει τα πνεύματα με το που φτάνει τον δολοφονούν, ο εμφύλιος αρχίζει.Ο αδελφός του πατέρα μου ,δεξιός ,με ανδραγαθίες στους πολέμους ,πρωτοστατούσε,αν και είχε γεννηθεί εκτός Ελλάδος ,ητανε Ελληνάρας με όλη τη σημασία τη λέξης .
    Η οικογένεια της μάνας μου ,ο παππούς μου φτωχός τσαρούχια έφτιαχνε πολύτεκνος,τον έπιασαν οι αντάρτες του ανοίξανε τα πόδια και του βάλανε αλάτι ,για αντίποινα.Η άλλη μισή οικογένεια με τους άλλους.
    Ο πατέρας μου,εκτός Ελλάδος, εκείνη την εποχή.Εγώ γεννήθηκα πολύ αργότερα.
    Αυτά όταν συνέβαιναν δεν είχανε καν γνωριστεί.Οταν ρωτούσα τον πατέρα μου να μου πει ,μου απαντούσε,Ελληνες είναι .....ανόητος λαός .....αδελφός σκοτώνει αδελφό ,μοιράζουν αντί να μονιάσουν .
    Ειλικρινά ,αν ακούσεις και τις δυό πλευρές ,και οι δυο πιστεύουν οτι έχουνε δίκιο.Ο ΜΟΝΟΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.Σέβομαι τα πιστεύω του άλλου,αλλά δε θα σκοτώσω ποτε για να γίνω όργανο του καθενός,σκοτώνω όμως για την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. Αυτά καλό είναι να λέγονται για να αποφεύγουμε τα λάθη και όχι να φουντώνουν τα πάθη!!!!

    • TIMAIOS avatar
      TIMAIOS @ juliet 27/03/2011 21:47:40

      Αγαπητε φιλε, η γνωση της ιστοριας χωρις αγκυλωσεις ειναι ο μονος τροπος να αποφεχθουν στο μελλον παρομοιες καταστασεις...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ TIMAIOS 27/03/2011 21:50:48

        Ακριβώς. Πρέπει λοιπόν να μην αποκρύπτουμε τον ιστορικό ρόλο των Βελουχιώτηδων.

        • GEODETIS avatar
          GEODETIS @ Επώνυμος 28/03/2011 20:54:16

          μα ναι ....

  12. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 21:29:55

    "ο Αρης εκπροσωπησε οτι το ελληνικοτερο εκεινη την εποχη".Ποιος!!εκεινος που ηθελε να σε ριξει στις αγκαλες του πατερουλη Σταλιν.Δεν σε λενε σημερα ΟΛΕΓΚ γιατι τον πολεμησαν ελληνες πατριωτες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ xriteo 27/03/2011 22:07:35

      Τρικυμία εν κρανίω; Ο Άρης τους Γερμανούς κατακτητές πολέμησε. Αυτούς θεωρείς Έλληνες πατριώτες;
      Εκτός κι αν τα μπερδεύεις με τον εμφύλιο αργότερα με ΔΣΕ κλπ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Strange Attractor 27/03/2011 22:25:24

        Λάθος. Ο Άρης ξεκίνησε το εμφύλιο στην ουσία από τα τέλη του 1942. Τον Ψάρρο, για να 'χουμε καλό ρώτημα, που είχε μια από τις πιο ένδοξες και αποτελεσματικές αντιστασιακές ομάδες, ποιος τον καθάρισε; Και αυτόν και την ομάδα του;

        • TIMAIOS avatar
          TIMAIOS @ Επώνυμος 27/03/2011 22:55:10

          Απο το 5/42 Ταγμα του Ψαρου ενα μεγαλο μερος που εζησε καταταγει στα ΤΑ. Οπως και πολλες αλλες ανταρτικες ομαδες που διαλυθηκαν βιαιως απο τον ΕΛΑΣ κατεταγησαν στα ΤΑ. Αυτα για οσους θεωρουν οτι τα ταγματα ασφαλειας τα αποτελουσαν στυγνοι αιμοσταγεις προδοτες... Υπαρχει και η διασταση του αντικομμουνισμου που δειλα δειλα αρχιζει να προβαλλει μια νεα γενια ιστορικων

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ TIMAIOS 27/03/2011 23:10:18

            Θα τα λύσει όλα αυτά ο Ντεγκρέτσιας, μόλις αναλάβει.

          • TIMAIOS avatar
            TIMAIOS @ Strange Attractor 27/03/2011 23:13:39

            χαχαχαχαχα

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Strange Attractor 28/03/2011 10:13:18

            Τι εννοείς; Μήπως να μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, που απαξιώνεις τη συζήτηση μόλις σου θίξαμε τον αρχιεγκληματία Βελουχιώτη;

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Επώνυμος 27/03/2011 23:36:05

          Ο Ψαρρός σκοτώθηκε από τον ταγματάρχη του ΕΛΑΣ Θ. Ζούλα που δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι ενήργησε με επίσημη εντολή, κινούμενος πιθανώς από προσωπική εμπάθεια και μίσος.

          Ο Ψαρρός άλλωστε, όταν είχε συλληφθεί για πρώτη φορά το 1943 από τον Βελουχιώτη, πριν την δολοφονία του το 1944 από τον Ζούλα, είχε αφεθεί ελεύθερος με την προυπόθεση να διαλυθεί το 5/42.
          Οι επίσημες διαταγές από την ηγεσία του ΕΛΑΣ ήταν να αποφεύγονται επιθέσεις εναντίον άλλων ανταρτών και ανταρτικών οργανώσεων.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Κάποιος 27/03/2011 23:42:46

            Και γιατί έπρεπε γιατί να διαλυθεί το 5/42 παρακαλώ;

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΚΜ 27/03/2011 23:55:44

            Οι δύο παρατάξεις που διαμορφώνονταν εκείνη την εποχή στον αντιστασιακό αγώνα και θα διαδραμάτιζαν τον κύριο ρόλο στο μέλλον της απελευθερωμένης Ελλάδας ήταν οι φιλομοναρχικοί και οι κομμουνιστές.
            Ο βενιζελικός Ζούλας ήταν στην μέση και αργά ή γρήγορα θα έπρεπε να επιλέξει στρατόπεδο.
            Ο ΕΛΑΣ δεν το άφησε στην τύχη και ο Ψαρρός και το 5/42 ή θα προσχωρούσαν με το μέρος τους ή θα έπρεπε να αφοπλιστούν με την σκέψη ότι πιθανόν αργότερα θα προσχωρουσαν στο στρατόπεδο των φιλομοναρχικών και θα στρέφονταν εναντίον τους.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 28/03/2011 00:00:27

            Διόρθωση:Ο βενιζελικός Ψαρρός και όχι φυσικά ο Ζούλας.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Κάποιος 28/03/2011 00:05:51

            Α κατάλαβα! Δηλαδή έπρεπε να είναι κάποιος οπωσδήποτε με τους κομμουνιστές, ο,τιδήποτε άλλο δεν ήταν ούτε θεμιτό ούτε επιτρεπτό. Καλά είναι να τα λέτε και μόνοι σας, γιατί εγώ και να τα πω, είμαι κακός δεξιός. Την ίδια προσφορά (που δεν μπορούσαν να αρνηθούν!) την έκαναν ασφαλώς και στους κατοίκους της ελληνικής υπαίθρου. Κατά τα άλλα, φταίει η «κακιά δεξιά» (=πας μη κομμουνιστής).

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κάποιος 28/03/2011 08:27:37

            Κάποιε

            Μόνο τον Ψαρρό δολοφόνησαν?
            Υπήρχαν δεκάδες αντιστασιακές μη ελεγχόμενες από το ΚΚΕ οργανώσεις που διέλυσαν.
            Τί κοροϊδεύουμε?
            Το ΚΚΕ εστράφη εναντίον του Άξονα μόνο όταν ο Στάλιν διέλυσε τη συμμαχία με τους ναζί( Ρίμπεντροφ-Μολότωφ).
            Στη συνέχεια εκμεταλεύτηκε τον παράνομο μηχανισμό του, έβγαλε μια πατριωτική διακήρυξη ως ΕΑΜ,που κανένας Έλληνας δεν μπορούσε να φέρει αντίρρηση και εγκλώβισε χιλιάδες πατριώτες που αγνοούσαν τους απώτερους σκοπούς του.
            Στη συνέχεια διέλυσε τις ανεξάρτητες αντιστασιακές οργανώσεις και εξαπέλυσε επαναστατική τρομοκρατία σε ολόκληρη την επικράτεια.
            Πρώτη φορά ακούτε ότι χιλιάδες Έλληνες, μέλη του ΕΑΜ έκοψαν πέρα όταν αποκαλύφθηκαν οι σκοποί του?
            Όσοι βεβαίως πρόλαβαν.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Κάποιος 28/03/2011 10:18:10

            Οι επίσημες διαταγές που έδειχναν προς το Κάιρο για να το παίξουν ανήξεροι! Σοβαρά μιλάτε ωρέ;;; Δηλαδή μεχρι σήμερα εξακολουθείτε να αναπαράγετε την Ελασίτικη προπαγάνδα ότι δήθεν όσα έγιναν στα βουνά εις βάρος Ελλήνων έγιναν επειδή δήθεν κινούνταν "από προσωπική εμπάθεια" και όχι βάσει οργανωμένου σχεδίου!

            Μα τέλος πάντων σε ΟΛΗ την Ελλάδα από "προσωπική εμπάθεια" εξολοθρεύθηκαν οι (πραγματικές) αντιστασιακές οργανώσεις από τον ΕΛΑΣ;

            Και έχουμε την τάση να μιλούμε μόνον για τους κεντρώους του ΕΔΕΣ και του 5/42. Για τις πολυάριθμες βασιλόφρονες αντιστασιακές οργανώσεις δεν γίνεται, φυσικά, κουβέντα. Τον Γρίβα (τον μόνο που τους αντιμετώπισε αποτελεσματικά) τον βγάλανε συνεργάτη των Γερμανών, τους υπόλοιπους τους σφάξανε εγκαίρως...

            Αλλά η στάση του "Κάποιου" αποδεικνύει κατά τη γνώμη μου ότι αυτή η ιστορία με την προώθηση του Βελουχιωτισμού αποτελεί Δούρειο Ίππο της Νέας Τάξης.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Επώνυμος 28/03/2011 11:03:23

            Ο Γρίβας ήταν φιλομοναρχικός,φανατικός αντικομμουνιστής και οι χίτες του δεν πολεμούσαν τους Γερμανούς αλλά αντιθέτως εξοπλίστηκαν από αυτούς στο τέλος της κατοχής για να πολεμήσουν τους Ελληνες του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ.
            Σίγουρα πάντως είχε σκοτώσει πολύ περισσότερους Ελληνες αντί Ναζί κατά την διάρκεια της κατοχής.
            Το ίδιο και τα τάγματα ασφαλείας του Ράλλη.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Κάποιος 28/03/2011 16:05:59

            Το ότι δήθεν συνεργάστηκε ο Γρίβας με τους Γερμανούς είναι καθαρές συκοφαντίες του ΚΚΕ. Απλώς, ο Γρίβας ήταν ο μόνος που είχε τη διορατικότητα να αντιληφθεί τον κίνδυνο που αποτελούσε για τον Ελληνισμό η δράση του ΕΑΜ-ΚΚΕ και να αμυνθεί αποτελεσματικά. Τους στοίχισε πολύ η δράση της Χ, αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να τεκμηριώσουν καμία συνεργασία της με τους Γερμανούς - που δεν υπήρχε άλλωστε.

            Αλλά έγινε όπως και με αυτό που λέει ο Γκέμπελς: Πες-πες, όλο και κάτι θα μείνει από το ψέμα. Έτσι έμεινε ο αγνός Έλληνας Γρίβας ως "συνεργάτης των Γερμανών" στις συνειδήσεις αριστερών και αριστεριστών, για το λόγο ότι ήταν ο μόνος που τους πολέμησε ανοικτά μέσα στην κατοχή.

            Φυσικά, τα τάγματα ασφαλείας που ήταν πραγματικά συνεργαζόμενα με τον κατακτητή ήταν τελείως διαφορετική περίπτωση, όμως δεν θα πρέπει να υποτιμάται ότι και εκεί σπρώχθηκαν να τα επανδρώσουν άνθρωποι που έψαχναν απεγνωσμένα προστασία από την τρομοκρατία του ΕΑΜ-ΚΚΕ. Για μένα, η δράση του ΕΑΜ είναι πολύ πιο κατακριτέα από τη δράση των ταγμάτων ασφαλείας, που στο κάτω κάτω δεν είχαν στόχο να βοηθήσουν τον κατακτητή, αλλά μόνον να αμυνθεί ο κοσμάκης από αυτούς που σήκωσαν όπλα κατά Ελλήνων. Δεν λέω ότι έκαναν καλά - αφού η δράση της Χ αποδεικνύει ότι υπήρχε και ο δρόμος της αυτόνομης, πατριωτικής άμυνας απέναντι στο ΕΑΜ-ΚΚΕ χωρίς τη συνεργασία με τον κατακτητή - λέω απλώς ότι από τη στιγμή που ο κόσμος που στελέχωσε τα Τ.Α. ήταν αμυνόμενος για το βιος του και για τη φυσική του υπόσταση, δεν μπορούμε μια ζωή να τον μαστιγώνουμε. Και, το κυριότερο, δεν μπορούμε να αθωώνουμε αυτούς που τους έσπρωξαν (συνειδητά, πολλές φορές, για να έχουν και πολιτικό όφελος) στη συνεργασία με τον κατακτητή.

            Άλλο λοιπόν δοσίλογοι, άλλο μαυραγορίτες, και άλλο τάγματα ασφαλείας. Διαφορετικές διαβαθμίσεις και διαφορετικές συνθήκες συνεργασίας με τον κατακτητή. Και, φυσικά, καμία σχέση οι Χίτες. Όμως, όπως συνηθίζουν οι μαρξιστές, όλα αυτά τα τσουβαλιάζουν για να καταλήξουν στη συκοφάντηση των πάντων και στην εξαγωγή του αντίστοιχου πολιτικού οφέλους για τους ίδιους.

            Από κει και πέρα, ως καλός υπάλληλος της Νέας Τάξης που είσαι, φυσικά και προωθείς το Βελουχιωτισμό. Έχετε πιάσει της νεοταξική προπαγάνδα εσύ από αριστερά και ο Ψυχραιμίας από δεξιά και νομίζετε ότι ψαρώνουμε. Σας γελάσανε.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 28/03/2011 19:41:20

            Ο Γρίβας και οι χίτες του στην διάρκεια της Κατοχής δεν έριξαν ούτε μια ντουφεκιά εναντίον των Ναζί.
            Αντίθετα μετά την αποχώρηση τους χρησιμοποίησαν μέρος του οπλισμού τους για να εξαπολύσουν την λευκή τρομοκρατία στον ελληνικό πληθυσμό σκοτώντας, βιάζοντας και βασανίζοντας χιλιάδες αντιφρονούντες σε Αθήνα και Πελοπόννησο κυρίως.
            Υπονοούμενα για σχέσεις συνεργασίας της Χ με τους κατακτητές άφησε ο πρεσβευτής των ΗΠΑ στην Αθήνα Λίνκολν Μακ Βεγκ. Στην έκθεσή του για τη Χ το 1945 ανάφερε: «...Καθώς μεγάλωνε ο έλεγχος των κομμουνιστών πάνω στον ΕΛΑΣ, η Χ γινόταν όλο και περισσότερο μια καθαρά αντικομμουνιστική οργάνωση. Λέγεται ότι συνεργάστηκε με τους Γερμανούς, δίνοντάς τους πληροφορίες για τα πιθανά μέρη που βρίσκονται οι κομμουνιστές ηγέτες, και την ίδια στιγμή δεχόταν κάποια όπλα από τις γερμανικές αρχές, με τα οποία διεξήγε κατά καιρούς οδομαχίες κατά των Ελασιτών...»

  13. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 27/03/2011 21:45:07

    Καθ' οσον γνωριζω ο Βελουχιωτης δεν πηρε μερος στη μαχη του Μελιγαλα... Βεβαια δεν ηταν και αγγελος... ηγηθηκε και χτυπησε ανοιχτα τον ΕΔΕΣ (υπαρχει και σχετικη μαρτυρια απο τον Πυρομαγλου), μεσω λαικων δικαστηριων εκτελεσε κοσμο, πραγμα που πυκνωσε τις γραμμες των ΤΑ ...
    Παντως χωρις να γνωριζω (λογω ηλικιας ) κατι με την ιστορικη αναγνωριση του Βελουχιωτη (εννοω τις δεκαετιες ’60, ’70 πριν ερθει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσια οπου προσπαθησε και μαλλον πετυχε να προβληθει ως συνεχεια της αντιστασης και να υφαρπαξει ψηφους από την αριστερα) θεωρω οτι η μυθοποιηση του εχει να κανει αφενος με την εικονα που ο ιδιος επλασε (παντα εφιππος, οι θρυλικοι μαυροσκουφηδες κτλ) αφετερου με την αναγκη του ΠΑΣΟΚ να εικονοποιησει αυτή την αναγκη και να εκθρεψει ένα ηρωικο προτυπο. Με τον τροπο αυτό προβαλλε ενα προσωπο οπου εξεφραζε την επαναστατικη φυση, το δικαιο του Λαου, ειχε συμβαλλει στην ανατιναξη του Γοργοποταμου, πεθανε νωρις πριν τη γενικευση του εμφυλιου και το κυριοτερο ειχε αποκυρηχθει απο το ΚΚΕ ... Ετσι ενδυναμωθηκαν όλα εκεινα τα στοιχεια του που προεκτειναν το μυθο εις το διεινεκες…

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ TIMAIOS 27/03/2011 23:10:12

      Ήταν γενικός αρχηγός της Πελοποννήσου.
      Λες να έδρασαν στο Μελιγαλά χωρίς τις διαταγές του?
      Έχεις ακούσει καθόλου για την πειθαρχία στον ΕΛΑΣ?

  14. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 27/03/2011 21:49:41

    Και να σκεφτεις οτι ολα αρχισαν με ενα εξαιρετο ποστ για τα τελευταια λογια του Καραισκακη... Τελικα ειναι ιδιον της φυλης, δεν αλλαζουμε με τιποτα!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ TIMAIOS 27/03/2011 21:56:29

      Θα έλεγα ότι είναι ίδιον των αριστερών να θέλουν να εμφανιστούν ως καλύτεροι από τους υπόλοιπους. Από εκεί ξεκινάει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

      • juliet avatar
        juliet @ Επώνυμος 27/03/2011 23:06:33

        ''Οι κουμουνιστές δεν είναι απλώς ''κακοί'',όπως στα παραμύθια:αυτό που θέλουν είναι καλό,αυτό που κάνουν είναι κακό''.ΜΑΛΡΩ-Γάλλος πολιτικός

  15. Εnzo avatar
    Εnzo 27/03/2011 22:59:19

    καλα ρε σεις για τον Αρη μιλατε? θα τρελαθω τελειως μαναμ!
    α ρε παπουλημ που εισαι.

  16. Αλλόσαυρος avatar
    Αλλόσαυρος 27/03/2011 23:13:12

    αφου δεν τους ξεπάτωσαν όλους τους παλιοκουμμουνιστές τότε, αυτά τραβάμε σήμερα. Ο κομμουνισμός ήταν καλός μόνο επειδή μας πρόσφερε φτηνα εργατικά χέρια την πρηγούμενη δεκαετία και γυναίκες μέχρι και σήμερα για να ξεδίνουμε χωρίς τύψεις.

  17. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 23:36:08

    Θα μας τρελανουν τελειως!!Τι δουλεια εχει ο βασιλιας στην ανταλαγη αποψεων για τον βελουχιωτη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ xriteo 28/03/2011 10:25:47

      Πενία τέχνας κατεργάζεται, αγαπητέ. Φανερή η έλλειψη επιχειρημάτων από τους λάτρεις του Βελουχιώτη και του Βελουχιωτισμού.

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ Επώνυμος 28/03/2011 13:40:34

        Κατι τετοια επώνυμε μας λεγανε στο κατηχητικο οι νοσταλγοί των χουνταίων και των γερμανοτσολιάδων θεολόγοι.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 16:08:32

          Τι σας λέγανε δηλαδή; Ποια είναι τα "κάτι τέτοια"; Σαν τα δικά σας επιχειρήματα του τύπου "δεν ζούσε τότε ο Βελουχιώτης, στο Μελιγαλά";

          Γίνεστε καταγέλαστοι με το επίπεδο των επιχειρημάτων που επιστρατεύετε. Τώρα εκτός από τον τέως βασιλιά, μπλέκουμε και τα κατηχητικά, ε; Ωραίο επίπεδο!

          Θα μπορούσατε απλώς να παραδεχτείτε ότι δεν έχετε τι να πείτε ή, αν σας είναι σκληρό για το Βελουχιωτισμό σας, να μην πείτε απλώς τίποτε για να μη γίνεστε και ρεζίλι.

  18. xriteo avatar
    xriteo 28/03/2011 00:06:18

    Οπως τα λες!!Φανταζομαι οι πηγες σου ειναι απο το τμημα ιστοριας του πανεπιστημιου της Αγκυρας.Διδακτωρ Νταβουτογλου.Το βραβειο Ιπεκτσι στον φιλο!!!

  19. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 28/03/2011 00:07:22

    "Λένε για μένα τα καρακόλια..."

  20. ΚΜ avatar
    ΚΜ 28/03/2011 00:16:50

    Α πα πα, mon ami, vous n' êtes pas politiquement correct! Quel domage!

    Αυτός ο αγροίκος που διασάλευσε την τάξιν της Οθωμανικής Πολιτείας διακατείχετο υπό εχθροπαθείας κατά των προσφιλών υμίν Τούρκων, σκαιοτάτως υβρίζων αυτούς; Πού είναι ο ενδεδειγμένος πολυπολιτισμός; Πού είναι ο Βάγνερ; Πού ο Πουτσίνι;

    ΥΓ: Παιδιά, κλασσική περίπτωση στρεψοδικίας ο «φίλος του λαού».

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 28/03/2011 17:56:45

      Εκ των υστέρων συνειδητοποιώ ότι ο «φίλος» του λαού δεν τα έλεγε ειρωνικά αυτά αλλά όντως υιοθετεί τις συκοφαντίες κατά του Καραϊσκάκη! Φρίττω που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι...

  21. xriteo avatar
    xriteo 28/03/2011 00:19:02

    Αμ ετσι πεσμου ντε !!Μαυροκορδατοι καιΚωλλετηδες ειναι οι πηγες σου.Βλεπεις δεν μασαγε τα λογια του ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ και η λασπη πηγαινε συννεφο απο τους ΓΑΠ της εποχης.

  22. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 28/03/2011 00:19:52

    το τραγουδι αυτο θα γινει συμβολο της νεας αντιστασης του εθνους, γιατι ποτε δεν εγιναν επαναστασεις απο συμβατικους και κουστουματους, αλλα απο ανθωπους με ψυχη και σθενος

  23. BTS avatar
    BTS 28/03/2011 00:22:33

    Αυθεντική αριστερή άποψη !

  24. BTS avatar
    BTS 28/03/2011 00:33:28

    Ο Βελουχιώτης, όπως και ο Τσέ [ο τελειότερος άνθρωπος του πλανήτη], αγωνίστηκαν σκληρά για την πατρίδα τους!
    Ενώ ο Καραισκάκης δυστυχώς, δεν είχε ποτέ τη δυνατότητα
    να πολεμήσει για τα κομμουνιστικά ιδεώδη
    [γκουλάγκ-εκτελέσεις αθώων με σφαίρα στο πίσω μέρος του κρανίου]
    ούτε θεώρησε ποτέ πως είχε πατρίδα του την Σοβιετική Ένωση!
    Για αυτό λοιπόν δίκαια θεωρείται ιμπεριαλιστής και πράκτορας των Άγγλων,
    διότι εναντιώθηκε στον πολυπολιτισμό των Οθωμανών,
    ακριβώς επειδή συνήθιζε να εκμεταλλεύεται το μόχθο του εργάτη!

  25. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 28/03/2011 00:36:44

    Ήταν κομματική γραμμή τότε η δημιουργία της εντύπωσης ότι οι αντάρτες του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ ήταν το αντίστοιχο των αγωνιστών του ’21. Αυτό καλλιεργήθηκε έντεχνα και σκόπιμα από την προπαγάνδα:

    "Οι αντάρτες του ΕΛΑΣ είναι κακά εκπαι δευμένοι και απειθάρχητοι. Πολλοί από τους Βρετανούς αξιωματικούςσυνδέσμους θα πρόσθεταν ότι λίγοι απ’ αυτούς προτίθενται σοβαρά να πολεμήσουν τον Άξονα. Σίγουρα, δεν συμμετείχαν στην τελευταία σειρά των επιχειρήσεων για την καταστροφή των μέσων επικοινωνίας του εχθρού, πριν ακριβώς από την απόβαση στη Σικελία. Όλη η δουλειά έγινε από τους ίδιους τους Βρετανούς αξιωματι κούς. Περιφέρονται φορτωμένοι με μαχαίρια και φισεκλίκια, προσπαθώντας να μοιάσουν στους ήρωες του 1821. Όλα τα κάνουν όποτε θέλουν εκείνοι, δεν χαιρετούν κανέναν στρα τιωτικά και αποκαλούν τους πάντες –και τους αξιωματικούς τους– συναγωνιστές. Η δομή της διοίκησής τους, από το Γενικό Στρατηγείο μέχρι τη διμοιρία και την ομάδα, ακολουθεί το παλιό σύστημα των μπολσεβίκων."

    Και επίσης, για τον τρόπο "απαλλοτρίωσης" που ακολουθούσαν:

    "Τον πρώτο καιρό, η αποτελεσματικότητα και η ευρεία εξάπλωσή του (ΕΑΜ) στηρίχτηκαν στη βία. Όλα τα αγαθά και οι υπηρεσίες επιτάσσονταν ως αναγκαία, ενώ ο Ζέρβας ανέκαθεν πλήρωνε γι’ αυτά που χρησι μοποιούσαν οι ομάδες του. Όταν χρειαζόταν, αυτή τη μη δημοφιλή επίταξη την επέβαλλαν με λεηλασίες, βασανιστήρια, βιασμούς και φόνους."

    (Ο Βελουχιώτης ήταν από του πιο δραστήριους σε αυτά).

    «Βρετανική Πολιτική και αντιστασι ακά κινήματα στην Ελλάδα, Η απόρρητη έκθεση του ταγματάρχη David J. Wallace», σε μετάφραση, επιμέλεια και σημειώσεις του Πέτρου Στ. Μακρή Στάικου.

    Επισημαίνω την πρόταση: "Οι αντάρτες του ΕΛΑΣ είναι κακά εκπαι δευμένοι και απειθάρχητοι. Πολλοί από τους Βρετανούς αξιωματικούςσυνδέσμους θα πρόσθεταν ότι λίγοι απ’ αυτούς προτίθενται σοβαρά να πολεμήσουν τον Άξονα".

    Ο Στίνας (και πολλοί άλλοι) γράφει ότι πρωταρχικός στόχος του ΕΑΜ δεν ήταν η ουσιαστική αντίσταση, αλλά η προετοιμασία και η αναμονή για την κατάληψη της εξουσίας μετά την ενδεχόμενη ήττα του Άξονα.

    • Greco avatar
      Greco @ Professor Moriarty 28/03/2011 02:19:13

      ενδιαφερον
      βαλε και κανα ποστ αν εχεις σχετικα με τα λαικα δικαστηρια
      Εχω μιλησει με γερους απτους οποιους πολλοι μου εχουν πει οτι τα πιο πολλα ηταν φαρσοκωμωδιες αισχιστου ειδους

      πχ ειχαν δυο συγχωριανοι καποια διαφορα προπολεμικα?
      εσερνε ο ενας τον αλλο για εκδικηση σε λαικο δικαστηριο και ξεδινε
      Μκροτητες και αισχη που φανερωναν τη διχονοια που φωλιαζε εντος της ελληνικης κοινωνιας πολλα χρονια πριν τον εμφυλιο

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Greco 28/03/2011 02:58:23

        Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο και δεν έχω και καιρό να ψάξω αυτή την ώρα. Αλλά, έχω ακούσει πολλές αφηγήσεις από πρώτο χέρι, εκτός από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς. Κάποιοι έχουν πρόχειρη την εξήγηση ότι κατάγομαι από ταγματασφαλίτες. Τα διαβάζω και γελάω. Κατάγομαι από αμιγώς “δημοκρατική” οικογένεια, με πατέρα επονίτη και συγγενείς στην επον και στο εαμ. Με γνωριμίες με υψηλόβαθμα στελέχη του εαμ και του ελας. Έχω φίλους (μεγαλύτερους από εμένα) που έμειναν χρόνια εξορία, αλλά αργότερα έκοψαν κάθε σχέση με το ΚΚΕ (χωρίς να γίνουν δηλωσίες). Από το οικογενειακό μου περιβάλλον, λοιπόν, από συγγενείς και φίλους, αλλά και από την βιβλιογραφία έχω νομίζω διαμορφώσει αντικειμενική άποψη για το τι ακριβώς ήταν το ΕΑΜ. Επίσης είχα την τύχη να συναντήσω κάποιες κορυφαίες μορφές και από τα δύο στρατόπεδα. Αυτά που άκουσα με συγκλόνισαν. Δυστυχώς η ανωνυμία δεν μου επιτρέπει να αναφερθώ σε ονόματα, και δεν θέλω άλλωστε.

        Η άποψή μου είναι ότι, αν κάποιος δεν καταλάβει τι ακριβώς ήταν το Σύστημα-κομμουνισμός και σοβιετισμός, δεν μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς συνέβη, με τελείως ιδιόμορφες, βέβαια, συνθήκες στην Ελλάδα. Οι μαρτυρίες υπάρχουν, αλλά ενώ ο σταλινισμός και ο σοβιετισμός, έχει αναλυθεί και απομυθοποιηθεί στην Ευρώπη, στην Ελλάδα, με έκπληξή μου διαπιστώνω, ότι είμαστε ακόμη στα δίχτυα της σταλινικής μυθοπλασίας. Η οποία μπολιάζεται με άλλους μύθους και δημιουργεί τραγέλαφους, αν όχι εκτρώματα.

        Βέβαια το να επιτίθεσαι σήμερα στον κομμουνισμό, είναι σαν να επιτίθεσαι σε ένα εν αποσυνθέσει πτώμα, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα το φάντασμά του εξακολουθεί να πλανάται και να δημιουργεί αυτές τις γραφικές καταστάσεις.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Professor Moriarty 28/03/2011 10:35:05

          Καθηγητά μου, τα συγχαρητήριά μου για την πορεία γνώσης που μας περιγράφεις. Πολύτιμη η συνεισφορά σου, περισσότερο πολύτιμη από όσων καταγόμαστε από τα θύματα του Βελουχιωτισμού.

          Και πολύ χαίρομαι που μιλάς για τις "απαλλοτριώσεις" γιατί κάποιος παραπάνω με αποκάλεσε "βλάκα".

          Δεν είναι πτώμα σε αποσύνθεση, όταν δεις πόσοι σοβαροί άνθρωποι είναι αυτή τη στιγμή υπερασπιστές του αρχιεγκληματία και γίνονται άθελά τους φορείς της ιδεολογικής επιγονίας του.

  26. SharK avatar
    SharK 28/03/2011 00:37:05

    προφανώς έδινε διαταγές από τον τάφο του. καλά, εσείς έχετε περάσει τον ιστορικό αναθεωρητισμό σε άλλα επίπεδα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ SharK 28/03/2011 00:56:21

      +1000 xa xa xa

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 28/03/2011 09:11:53

        Γελάει καλύτερα όποιος δε βιάζεται.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ SharK 28/03/2011 01:17:49

      Τους είχε «εκπαιδεύσει» καλά! Και εν πάσει περιπτώσει, είχε δώσει ουκ ολίγα δείγματα ανθρωπιάς εν ζωή...

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ SharK 28/03/2011 09:11:14

      Μελιγαλάς 1944- Θάνατος Βελουχιώτη 1945.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 10:24:43

        Άντε μπράβο. 16 Σεπτεμβρίου 1944 με 20 Σεπτεμβρίου 1944. Τέσσερις μέρες κράτησε η σφαγή.

        Strange, στην προσπάθειά σου να υπερασπιστείς τον διεστραμμένο αρχιεγκληματία που έχεις για ίνδαλμα, εκθέτεις ανεπανόρθωτα την αξιοπιστία σου. Δεν είναι κρίμα;

  27. aurora3363 avatar
    aurora3363 28/03/2011 00:40:39

    αντε ρε σπουδαίες πηγές!!! η διοίκησις..χαχαχα εμ τι ήθελες να πούν οτι ήτο πατριώτης; Ολους προδότες τους έκαναν..αρε ,,καλα ρε χαιβάνια,λιγο κριτική σκέψη ναχατε!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aurora3363 28/03/2011 10:30:55

      Ο συμπλεγματικός αριστερισμός über alles, αγαπητέ.

  28. aurora3363 avatar
    aurora3363 28/03/2011 00:41:17

    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  29. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 28/03/2011 00:51:57

    Η δίκη του Καραϊσκάκη για προδοσία έγινε στο Μεσολόγγι από την 1 με 2 Απριλίου 1824. Το κατηγορητήριο στηρίχθηκε στις καταθέσεις του ψευδομάρτυρα Κ. Βουλπιώτη, ανθρώπου του Γιαννάκη Ράγκου και κατά συνέπεια οργάνου του Μαυροκορδάτου.

  30. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 28/03/2011 01:08:02

    “Λένε για μένα τα (εκάστοτε) καρακόλια…“

  31. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 28/03/2011 02:33:20

    Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά σιχάθηκα διαβάζοντας τα σχόλια. Αντί για εξιστόρηση των επαναστατικών πράξεων του μεγάλου οπλαρχηγού, έγινε η ανάρτηση χώρος εμφυλιοπολεμικού ξεκαθαρίσματος! Να ποιά είναι η κατάρα του Έλληνα λοιπόν. Εμείς οι ίδιοι.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Γιάννης Χριστόπουλος 28/03/2011 09:18:34

      Γιάννη παρακολούθησε την αλληλουχία των σχολίων να δεις που ξεστράτησε η συζήτηση.
      Έ ! Δε γίνεται να αφήνονται αναπάντητες τέτοιες συγκρίσεις.

      Αυτό έκαναν τα ενοχικά αστικά μεταπολιτευτικά κόμματα και προτίμησαν να αφήσουν ελεύθερη την προπαγάνδα της αριστεράς για να τους αφήνει η αριστερά ελεύθερους στο φαγοπότι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης Χριστόπουλος 28/03/2011 10:36:20

      Δεν μπορείς να βλέπεις να συγκρίνει ο συμπλεγματικός αριστερισμός τον αρχιεγκληματία με τον ήρωα και να μην αντιδράς. Είναι δυνατόν να βλέπεις να συμβαίνει αυτό και να κάθεσαι απλώς στην καρέκλα σου και να το αποδέχεσαι;

      • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
        Ρομπέν το Γκαρσόν @ Επώνυμος 28/03/2011 13:28:22

        Χαλάρωσε ρε συ "πατριώτη". Νοσταλγέ των δοσίλογων κουκουλοφόρων που τους πάτησε τον κάλο ό Αρης.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 16:17:28

          Αναπαραγωγή συνθημάτων. Τίποτε άλλο για τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που παραθέσαμε για την εγκληματική δράση του Άρη, έχετε να πείτε;

          Με το να συντηρείτε το παραμύθι του δήθεν αντιστασιακού Βελουχιώτη συντηρείτε το πνεύμα του εμφυλίου. Απελευθερωθείτε από τα αριστερά σας κλισέ για να δούμε όλοι μαζί άσπρη μέρα.

          Οι μη αριστεροί έχουμε κάνει την αυτοκριτική μας. Απομένει η δική σας. Ελπίζουμε κάποτε να την κάνετε.

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Χριστόπουλος 28/03/2011 13:55:37

      Το έχω ξαναγράψει,
      Ροΐδης Εμμανουήλ:''Κάθε τόπος έχει την πληγήν του:Η Αγγλία την ομίχλην,η Βλαχία την ακρίδα,η Αίγυπτος τας οφθαλίας και η Ελλάς τους.......ΕΛΛΗΝΑΣ''.

  32. Kasut avatar
    Kasut 28/03/2011 02:50:16

    Στον Μελιγαλα εδρασε ο Ανθρωπος με το Γαρυφαλλο.

  33. panos avatar
    panos 28/03/2011 04:00:14

    Καραϊσκος βγαίνει ένας κάθε 100 χρόνια.
    Είναι τιμή για τους Έλληνες τέτοιος ήρωας.

  34. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 10:27:22

    Πάλι καλά που υπάρχετε κι εσείς οι "φίλοι του λαού" που τον ενημερώνετε αυθεντικά και έγκυρα.

    Γιατί δεν πας να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου στο Βερέμη και στον Αλαφούζο; Θα σε χρειαστούν. Δεν θα βρουν πολλούς σαν κι εσένα.

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 10:30:18

    Α, ωραία, έχουμε και ετεροχρονισμένη ανακύκλωση των συκοφαντιών των κοτζαμπάσηδων...

    Πού να το φανταζόμασταν ότι οι σύγχρονοι αριστεροί θα συμμαχούσαν νοερά με τους κοτζαμπάσηδες για να εκδηλώσουν το "αντιεθνικιστικό" τους μένος και τη σφορδή πολιτική τους ορθότητα.

    Ρε δε ντρεπόμαστε λέω εγώ... Δε ντρεπόμαστε... Αντί να προσκυνούμε τους ήρωες, υιοθετούμε ετεροχρονισμένα τις συκοφαντίες εις βάρος τους...

    Δείτε ρε παιδιά και ποιοι υπογράφουν ως "στρατηγοί" και ως "χιλίαρχοι". Πρέπει να είναι κάτι σαν μερικούς "τομεάρχες" της ΝΔ, που αύριο δεν θα τους ξέρει κανένας, έτσι;;

  36. Κάποιος avatar
    Κάποιος 28/03/2011 12:31:26

    Επίσης δεν προωθώ κανένα "βελουχιωτισμό".

    Αναδρομή στα ιστορικά γεγονότα κάνουμε κι ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του.
    Δυστυχώς στον εμφύλιο έγιναν σφαγές εκατέρωθεν και πολλοί θρηνούν θύματα συγγενείς ή φίλους τους.
    Συχνότατα δε υπήρχαν θύματα και θύτες μέσα στις ίδιες τις οικογένειες και από τις δύο παρατάξεις.

    Το να περιχαρακωνόμαστε και να φανατιζομαστε όμως 60 χρόνια μετά ξεφεύγοντας από τα πλαίσια μιας ιστορικής συζήτησης και αποτίμησης, νομίζω ότι καταντάει παθολογικό.
    Ειδικά όσον αφορά σχολιαστές που δεν υπήρξαν αυτόπτεις μάρτυρες των γεγονότων.

  37. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/03/2011 12:56:40

    Από τον πιο πρόσφατο εμφύλιο, μεταπηδήσαμε στον πρώτο-πρώτο μας εμφύλιο.

    Μήπως δεν μας έφτασαν αυτοί όλοι οι εμφύλιοι, να στήσουμε τώρα κάναν καινούριο;

    Και να κάτσουμε μετά πάλι να μοιρολογάμε τους νεκρούς μας και τα χαλάσματα, και να μετράμε ποιος ωφελήθηκε...

    Οι εχθροί μας μόνο ωφελούνται από τους εμφυλίους μας.

    Ρε σαράκι που μας τρώει γτ το μου.

    Θραξ Αναρμόδιος

  38. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 13:27:10

    Ο Καραισκάκης ήταν εθνικός ήρωας και τον σκοτώσανε Έλληνες τουρκόφιλοι.
    Ο Βελουχιώτης ήταν εθνικός ήρωας και τον κυνήγησαν Έλληνες δοσίλογοι και συνεργάτες των Ναζί.
    Όποιος μιλάει αρνητικά για τον οποιονδηποτε απο του δυο αυτούς ήρωες είναι η νυχτωμένος, η νοσταλγός των ναζί ή ανθέλληνας ή ανισόρροπος.
    Απλά πράγματα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 14:27:14

      Πρώτα από όλα τον κυνήγησε το ΚΚΕ.
      Δεύτερο μη χαρακτηρίζεις τους συνομιλητές σου γιατί έχουμε κι εμείς πληκτρολόγιο.
      Από πού βρε νούμερο όσοι είναι αντίθετοι στο Βελουχιώτη είναι δοσίλογοι?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 16:22:47

      Ο Βελουχιώτης ήταν ο μεγαλύτερος υπονομευτής της χώρας που πέρασε ποτέ από την επανάσταση και μετά.

      Καθάριζε ένα-δυο Γερμανούς και έμπαινε σε ένα χωριό ως "ελευθερωτής". Παίρναν και ψήναν αρνιά από τους χωρικούς για να πανηγυρίσουν τη "νίκη" τους, αλλά οι χωρικοί θρηνούσαν, διότι ήξεραν ότι σε λίγο οι Ελασίτες θα έφευγαν και θα ερχόταν οι Γερμανοί που για εκδίκηση θα έκαιγαν όλο το χωριό.

      Φυσικά, αυτό δεν γινόταν "κατά λάθος". Ήταν μέρος του οργανωμένου εγκλήματος του Βελουχιώτη.

      Πήγαιναν σε μοναστήρια, τάχα για φιλοξενία, άφηναν πυρομαχικά κρυφά από τους μοναχούς, και μετά πήγαιναν κρυφά στους Γερμανούς και τους έστελναν μήνυμα ότι στο τάδε μοναστήρι, στο τάδε σημείο είναι κρυμμένα πυρομαχικά. Φυσικά, μετά οι Γερμανοί έκαιγαν το μοναστήρι. Τα περισσότερα μοναστήρια που έκαψαν οι Γερμανοί, έτσι τα έκαψαν. Στην ουσία δηλαδή, τα έκαψε ο Βελουχιώτης.

      Ατελειώτα τα εγκλήματα του Άρη. Γι' αυτό και τελικά όλος ο λαός (πλην των στρατολογημένων με τον ΕΛΑΣ) στράφηκε εναντίον του.

      Λέγε μας μετά εσύ όσο θες ανισόρροπους. Αυτά είναι ΓΕΓΟΝΟΤΑ που τα έζησε στο πετσί σας η ελληνική ύπαιθρος, και όσο και να χτυπιέστε ΔΕΝ διαγράφονται ούτε διαστρεβλώνονται.

      • tpe avatar
        tpe @ Επώνυμος 29/03/2011 09:10:29

        Αν πεθάνουν κι οι τελευταίοι που έζησαν αυτά τα γεγονότα, τι πιστεύεις πως θα γίνει; Σκέψου πως έχουν κάνει Θεό τον τύπο και το έχουμε κι αγάλματα, τρομάρα μας...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 28/03/2011 16:25:11

      Α, και κάτι ακόμα. Μπορεί εκτός από αυτά που λες, να είναι και θύμα του Βελουχιώτη και των ομοίων του. Όπως καλή ώρα η οικογένειά μου.

      Και άντε μετά εσύ να εξυμνήσεις τον "ήρωά" σου.

      Επειδή έχετε το θράσος να συγκρίνετε τον Καραϊσκάκη με το Βελουχιώτη, να σε ρωτήσω:

      Ποιος Έλληνας μπορεί να πει ότι του έκανε κάποιο κακό ο Καραϊσκάκης;

      Και πόσοι Έλληνες, αμέτρητοι, είναι αυτοί που έχουν να πουν ότι τους έκανε κάποιο κακό ο Βελουχιώτης και οι όμοιοί του;

      Απάντησε στα ερωτήματα με ειλικρίνεια προς τον εαυτό σου, και μετά ξανακάνε τέτοιες άστοχες συγκρίσεις.

      • Αρκουδιάρης avatar
        Αρκουδιάρης @ Επώνυμος 28/03/2011 19:33:14

        και εκεινον " ελληνες "τον φαγανε σαν και του λογου σου.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Αρκουδιάρης 28/03/2011 23:11:43

          Αρκουδιάρης ή Κλισεδιάρης;

        • anideos avatar
          anideos @ Αρκουδιάρης 29/03/2011 12:12:43

          Κι ο Αρης Ελληνες εσφαζε μεγαλε.

  39. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/03/2011 14:16:00

    Καλά κρασιά.

  40. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 16:11:38

    Απρέπειες εγώ; Αντί να ζητήσεις εσύ ένα συγγνώμη από το μέγιστο ήρωα του γένους Καραϊσκάκη για τις συκοφαντίες σου, αναπαράγεις λάπση των κοτζαμπάσηδαν για να ικανοποιηθεί ο αριστερισμός σου και μιλάς κι από πάνω!

    Ε ρε γλέντια! Τελικά πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι. Ο αριστερισμός είναι διανοητικός καρκίνος. Τίποτε λιγότερα αδέρφια...

    Περαστικά μας...

  41. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 16:12:41

    Κι αυτοί ακριβώς γίνονται οι πηγές σου για τις "έγκυρες απόψεις" σου!

    Πολύ τρικυμία εν κρανίω αδερφέ! Σύνελθε. Ξέφυγε από τον διανοητικό καρκίνο του αριστερισμού, θα κάνει καλό σε όλους μας...

    • Αρκουδιάρης avatar
      Αρκουδιάρης @ Επώνυμος 28/03/2011 19:29:45

      μαυρη μαυριλα πλάκωσε επωνυμε χαλαρωσε δεν στα ειπε καλα ο παπους σου. μηπως ήταν με τους γερμανους;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Αρκουδιάρης 28/03/2011 23:10:14

        Μόνο λάσπη ξέρουν...

  42. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 16:14:42

    Δηλαδή εσύ τα υιοθετείς αυτά που γράψανε; Για να 'χουμε καλό ρώτημα δηλαδή. Συντάσσεσαι με τη συνωμοσία του Μαυροκορδάτου;

    Και γιατί δεν ψάχνεις εσύ και μας βάζεις εμάς να ψάξουμε; Ας δούμε ποιος ήταν ο καθένας από αυτούς. Κι αν έτυχε να σκοτωθούν στο Μεσολόγγι, αυτό δεν αλλάζει ότι επρόκειτο κυρίως για άγνωστα (πλην Νότη Μπότσαρη) πρόσωπα.

    Πες μας λοιπόν εσύ μάγκα μ', αντί να μένεις στην άκοπη δημιουργία εντυπώσεων.

  43. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2011 16:15:49

    Οι σοβαροί δεξιοί, όπως και οι σοβαροί αριστεροί, απεχθάνονται τους Μαυροκορδάτους και του Κωλέττηδες.

    Εσύ είσαι αυτός που τους κάνεις πηγές σου για να ικανοποιήσεις, είπαμε, το συμπλεγματικό αριστερισμό σου, που δεν διστάζει να συνταχθεί με τους κοτζαμπάσηδες αν είναι να "πολεμήσει τον εθνικισμό"...

  44. ΚΜ avatar
    ΚΜ 28/03/2011 16:54:39

    Δεν εκπλήσσει κανέναν αυτό. Άλλωστε, οι αριστεροί, προοδευτικοί, εκσυγχρονιστές κλπ είναι οι σημερινοί κοτζαμπάσηδες!

  45. anideos avatar
    anideos 29/03/2011 06:57:51

    Με ολο το σεβασμο και οσο πιο φιλικα.
    Και δε περασε στιγμη απο το μυαλο σου πως ο Καραισκακης αν ηταν αληθεια αυτα που του καταμαρτυρουσαν θα μπορουσε να παει στον Βρυωνη και αν κατασφαξουν μαζι ολους οσους ηταν υπερ της επαναστασης; Και μιας και λεγατε και για το Μεσολογκι, ο Καραισκακης δεν ηταν αυτος που οσο μπορουσε κρατησε ανοιχτη τη γραμμη ανεφοδιασμου της πολης; Και αν ναι αποδειχτηκε ποσο λαθος ηταν να τον κυνηγησουν οι Μαυρογατοι και οι ταχα μου λεβεντες που υπογραφουν.
    Ο Μαυροκορδατος δεν λεγεται οτι ειχε κρυφη αλληλογραφια με τον Ομερ Βρυωνη για Ελληνοαλβανικη συμαχια;
    Συγκρισεις σαν αυτες που τιμουν τα ρεμαλια και αξισωνουν τους Ηρωες με τυχοδιοκτες ειναι στα ορια της υβρης.