18/03/2010 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι θα γίνει η πράσινη ανάπτυξη;

Με Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας τίθεται σε ισχύ η απαγόρευση της χρήσης ορυκτών στερεών καυσίμων, μεταξύ των οποίων και το πετ κοκ (pet coke), στις βιομηχανίες παραγωγής κεραμικών ειδών σε όλη τη χώρα.

 Καλά μόνο από τις βιομηχανίες παραγωγής κεραμικών ειδών κάνει κακό η χρήση των πιο πάνω καυσίμων;

 Η καύση στις τσιμεντοβιομηχανίες και άλλες μεγάλες βιομηχανίες δεν κάνει κακό;

 Έτσι θα γίνει η πράσινη ανάπτυξη; Σπέρνοντας τον καρκίνο στο βωμό του κέρδους;

 Έτσι θα αναπτυχθούν εναλλακτικά καύσιμα (βιομάζα) που έχει τεράστιες δυνατότητες η χώρα μας;

 Υπάρχει κανείς σοβαρός στην κυβέρνηση να μας απαντήσει;

 neos agrotis

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/03/2010 21:09:17

    Εδώ ο κ. Μαθιουδακης Γενικός Γραμματέας ΥΠΑΝ που ανήγγειλε σε επίσημη ημερίδα του ΤΕΕ 8-10.3.2010 να μας παρουσίαση το Ενεργειακό Ισοζύγιο την έκανε με πηδηματάκια άφωνους .

  2. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2010 21:09:52

    Πόσο άσχετος είσαι νέε αγρότη?
    Να καίνε το ακριβότερο πετρέλαιο ή το υγραέριο καλύτερα? Είναι πιο υγιεινό?
    Ναι τα βιοκαύσιμα είναι ενεργοβόρα για να παραχθούν επίσης. Θέλουν πολύ πετρέλαιο. Και μειώνουν την έκταση για καλλιέργειες τροφίμων με ανάλογη αύξηση τιμών στα τρόφιμα.
    Το Dubai, το Μπαχρέιν, το Κουβέιτ, και η Σαουδική Αραβία θα καταρρεύσουν αν χρησιμοποιηθεί πετ-κοκ

    χο! χο! πράσινη ανάπτυξη για τους πετρελαιάδες.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Orestios 18/03/2010 22:01:03

      Ορεστιε,
      Σταμάτα να σχολιάζεις καθε ανάρτηση αν δεν γνωρίζεις το αντικείμενο. Μίλησα για βιομάζα και οχι για βιοκαύσιμα. Μάθε πρώτα την διαφορά και μετά κάνε το σχολι'ο σου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/03/2010 00:30:54

      Νέε αγρότη έχουν πολύ μεγάλη διαφορά. Όση εσύ με το είδωλό σου στον καθρέπτη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Orestios 19/03/2010 02:13:17

      Ασε αγρότη, μιλάμε για επίπεδο ο κ.Ορέστιος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/03/2010 03:12:43

      Βιοκαύσιμα=οργανικά καύσιμα=>co2.
      Μόνο οι άσχετοι με την χημεία λένε αοριστολογίες περί εναλλακτικών και καρκίνων από πετκοκ.
      Το πετ κοκ είναι οργανικό υλικό επίσης.
      Μπορείς να μου δώσεις τον ορισμό της βιομάζας ξύπνιε ανώνυμε?

  3. trochalos avatar
    trochalos 18/03/2010 21:24:10

    Θα το είπε το θέμα στον Εμίρη η κ.Υπουργός και όταν γύρισε υπέγραψε το νομασχέδιο.

  4. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/03/2010 22:04:20

    Που να μην είχαμε και πρωθυπουργό κατά του πετ κοκ!!!
    http://ethelontes.pasok.gr/?p=203

  5. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2010 09:02:22

    Τελικά στο ερώτημα πόση ενέργεια χρειαζόμαστε, κανείς δεν ξέρει την απάντηση, γιατί εξαρτάται όχι μόνο από τεχνολογίες αλλά και από κοινωνικές συμπεριφορές. Οι ενεργειακές ανάγκες δεν είναι απόλυτες ούτε δεδομένες. Είναι σχετικές. Σε σχέση με τις προτεινόμενες λύσεις, για μάχες μεταξύ οικολόγων, μιλούν με κακεντρέχεια διάφοροι που εκφράζονται στο ιντερνέτ και όχι μόνο.Ομως το θέμα δεν αφορά μόνο τους ασχολούμενους με την οικολογία, Αφορά όλους εκείνους που θεωρητικά τάσσονται υπέρ της οικολογίας, όπως επίσης τάσσονται υπέρ της δημοκρατίας της ειρήνης και της ελευθερίας. Ας ανοίξουμε λοιπόν ένα νηφάλιο αλλά ουσιαστικό διάλογο, τον έχουμε απόλυτη ανάγκη.

  6. DrNo avatar
    DrNo 19/03/2010 09:30:43

    Η Μπιρμπίλη είναι επικίνδυνη για Υπουργός Ενεργειας γιατί όχι μόνο είναι άσχετη αλλά δεν έχει ούτε στοιχειώδη κρίση και άγεται και φέρεται από μια παρέα ανθρώπων.
    Η υπουργοποίηση των "κολλητών" Γερουλανου, Μπιρμπίλη και Δρούτσα είναι ένα από τα σκάνδαλα για τα οποία θα λογοδοτησει ο ΓΑΠ προσεχώς

  7. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 09:58:23

    Ορέστιε
    Προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει ημιμάθεια ή συμφερον στα γραφόμενά σου.
    Αν είσαι εισαγωγέας ΠΕΤ ΚΟΚ απο Αλβανία, οφείλεις να το καταθέσεις.
    Ένας φορτηγατζής που γνωρίζω, θα πληγεί ιδιαίτερα ΑΝ απαγορευτεί το ΠΕΤ ΚΟΚ. Το κουβαλάει από Αλβανία, γιατί εκεί δεν το καίνε επειδή είναι τοξικό και έχει υψηλή συγκέντρωση θείου (8%).
    ΓΙΑ ΟΞΙΝΗ ΒΡΟΧΗ έχεις ακούσει κάτι?

    Σε μερικές περιοχές της Ευρώπης που επιτρέπεται η καύση του, γίνεται αποθείωση (2%), υπάρχουν ειδικα φίλτρα και οι θερμοκρασίες καύσης είναι υπερυψηλές.
    Η πρόσφατη απόφαση είναι για....γέλια.
    Καμμία απαγόρευση δεν έγινε.
    Παρατάσεις έδινε ο Σουφλιάς, παρατάσεις και η Μπιρμπιλη.
    Ίσα-ίσα να καταλαγιάσει ο θόρυβος της Βιοκεράλ.
    ΓΙΑΤΙ μόνον τις κεραμοποιοίες δηλαδή?
    Τα ασβεστικά, τσιμέντα, ασφαλτικά κλπ δεν μολύνουν?

  8. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 10:10:15

    Η ΒΙΟΜΑΖΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ Α.Π.Ε. Ορέστιε. Χώνεψέ το....

    Όσον αφορά την προπαγάνδα που ξεκίνησαν οι εταιρείες πετρελαίου μετά την απόφαση της Κομισιόν για 5,75% σε βιοντήζελ και τις δημοσιεύσεις που έκαναν 1-2 αργυρώνητοι κονδυλοφόροι σε Σπήγκελ και Ελληνικά ΜΜΕ, αναρωτήσου:
    Όταν στην Ελλάδα, αντί σίτου βάλαμε 4.400.000 στρέμματα βαμβάκι, γιατί κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε για πείνα και υψηλές τιμές βασικών διατροφικών και όταν λέμε να βάλουμε 200.000 στρέμματα αγριαγκινάρα και ηλίανθο σηκωσαν την γη?
    Ή μάλλον δες αυτό προσεκτικά:
    http://www.youtube.com/watch?v=ANnZJb3Xo3k&feature=player_embedded

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 10:16:33

      Η βιομάζα ανήκει στα ΑΠΕ, ανήκει όμως και στα οργανικά καύσιμα που απελευθερώνουνε CO2. Μεταξύ μας δε με νοιάζει, ΑΝ ισχύουν αυτά που λένε για το λιώσιμο των πάγων, θα κληροδοτήσω στα εγγόνια μου παραλιακό οικόπεδο.

      Για το θέμα των επιδοτούμενων καλλιεργειών, άστο, είναι μεγάλος ο πόνος και ακόμα μεγαλύτερη η ηλιθιότητα και κουτοπονηριά των αγροτών μας...

  9. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2010 10:11:59

    Ποιο blog έβγαλε την μισθοδοσία τον διευθυντικών στελεχών της ΔΕΗ …έγινε της πουτ….εκεί στην Χαλκοκονδύλη

  10. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 10:31:15

    Για κλειστό κύκλο εκπομπών CO2 δεν έχετε ακούσει ποτέ κύριοι?
    Για τα 17.000.000 τόνους βιομάζας που κάιμε στους αγρούς (απόκλαδα και στελέχη βαμβακιού - καλαμποκιού κλπ., για τα υπολείμματα υλοτομίας-ξυλουργικών επιχειρήσεων)δεν έχετε γνώση?
    Γνωρίζετε ότι η βάρβαρη Ευρώπη τα αξιοποιεί στο έπακρο?
    Και η ΒΙΟΜΑΖΑ στην ΕΕ27 είναι μακράν η πρώτη ανάμεσα στις ΑΠΕ με ποσοστό έως 65%,
    αλλά στην Ελλάδα οι ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ επένδυσαν σε Φ/Β και Α/Γ και ξεβρακώνονται εκεί οι κυβερνήσεις μας και τα ΜΜΕ.
    Και ουσιαστικά ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ είναι μόνον η βιομάζα γιατί δημιουργεί τις περισσότερες ΜΟΝΙΜΕΣ θέσεις εργασίας σε συλλογή και παραγωγή. (είτε πέλλετς-είτε ηλεκτρ.)

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 16:53:23

      Το ορισμό της βιομάζας μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ?
      Επειδή είσαι πολύ "οικολογικός" και "πράσινος" μπορείς να μου πεις τα ποσά co2 που αποδεσμεύονται από την καύση της βιομάζας (αφού την ορίσεις)? Όπως επίσης και τα ποσοστά των υπολοίπων οργανικών ενώσεων?

      Στις θεωριούλες καλά τα πάτε. Ειδικά όταν απευθύνεστε στους αφελείς.
      "Θα καίμε άχυρα" δηλαδή? Τόσ απλοϊκά? Ξέρεις ότι δεν είναι έτσι.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 17:30:50

      Ορεστιε
      Biomass is all plant and animal matter on the Earth's surface. Harvesting biomass such as crops, trees or dung and using it to generate energy such as heat, electricity or motion, is bioenergy.
      In many ways biomass can be considered as a form of stored solar energy. The energy of the sun is 'captured' through the process of photosynthesis in growing plants.'

      Δες και τον ορισμό που δινει ο ΟΗΕ.

      http://cdm.unfccc.int/EB/023/eb23_repan18.pdf

      Δες και την απόφαση του ΟΗΕ που δινει την έγκριση για χρήση βιομάζας σαν μέσο μείωσης των εκπομπων Co2 σε σχέση με τον ανθρακα.

      The United Nations has given a thumbs up to utilities and other large-scale energy generators to substitute a portion of coal with solid biomass fuels as a means of reducing carbon dioxide emissions under the Clean Development Mechanism.

      The decision means that biomass can be considered in renewable energy portfolios.

      Οσο για το αν “Θα καίμε άχυρα” μάλλον εσύ καις αχυρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 19:48:43

      Χαίρομαι νέε αγρότη που διαπιστώνεις ότι η φωτοσύνθεση και όχι τα φωτοβολταϊκά είναι ο καλύτερος τρόπος για να δεσμευτεί η ηλιακή ενέργεια και να αποδώσει αργότερα διαμέσου της καύσης ενέργεια.
      Χαίρομαι επίσης που, αν διάβασες τον ορισμό, διαπιστώνεις πως στην επιφάνεια της γής γίνεται αυτή η επεξεργασία (η φωτοσύνθεση δηλαδή).
      Και για να μας αποδείξεις πως δεν καίς άχυρο αλλά σου έχει μείνει λίγη φαιά ουσία για πες μας και από τί φτιάχνεται το πετρέλαιο στα επιφανειακά στρώματα της γής?

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 20:01:21

      Ορέστιε,
      Διαγράφω το μάλλον απο την τελευταία μου προταση στο τελευταιο μου σχόλιο.

  11. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 19:41:22

    Νέε αγρότη
    Έχω την υποψία ότι ο Ορέστιος είναι ΥΠΕΡ της βιομάζας και επίτηδες τα λέει αυτά για να προκαλέσει διάλογο. Με τον τρόπο αυτό θα αναδειχτεί το θέμα καλύτερα.
    Αν συμφωνούσαμε αμέσως, η συζήτηση δεν θα κράταγε....

    Γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος να γνωρίζει γραφή και ανάγνωση και να μην ξέρει ότι το CO2 που απελευθερώνεται κατά την καύση της βιομάζας, προσλαμβάνεται απο τα φυτά κατά την διάρκεια της ανάπτυξής του.

  12. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19/03/2010 20:06:28

    Τα βλέπεις Αγρότη μου?
    Το κατέχει το άθλημα. Δικός μας είναι....
    Και εμείς τώρά πρέπει να γράψουμε ότι το πετρέλαιο χρειάστηκε 70.000.000 χρόνια για να γίνει κλπ κλπ
    http://www.cynara.gr

  13. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 20/03/2010 00:27:50

    Έχει και κάτι άλλο που μπορεί να ζεστάνει τις πολυκατοικίες και τα σπίτια μας και λέγεται γεωθερμία....χρειάζεται όμως εγκατάσταση πριν γίνει η θεμελίωση άρα είναι κάτι που δεν ισχύει για τις υπάρχουσες οικοδομές ,εκτός κι αν έχουν χώρο δίπλα απ'το κτιριο....το σύστημα βασίζεται στο ότι η θερμοκρασία της γής έιναι σταθερά 16 βαθμούς Κελσίου και ΄κάθε 15 μέτρα βάθους αυξάνει κατά έναν βαθμό.Το σύστημα "απλώνει "σωλήνες στο υπέδαφος ,κάτω απ'την οικοδομή και με ένα απλό κυκλοφορητη μόνο, κυκλοφορεί το νερό στους σωλήνες της οικοδομής....απλώςδεν είναι καυτό, είναι χλιαρό και αποδίδει λιγότερες θερμίδες...αλλά έιναι στην ουσία τζάμπα.Επίσης το ίδιο σύστημα προσφέρει ψύξη το καλοκαίρι, γιατί η θερμοκρασία των 18-20 βαθμών το καλοκαίρι δροσίζει........

  14. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 20/03/2010 00:29:50

    Νέε αγρότη είσαι στην ΕΝΑ;

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ xrhxa65 20/03/2010 16:15:26

      Ο Δημιουργός.

  15. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 20/03/2010 01:42:41

    Αν φορολογηθεί (όπως στην Ιταλία πχ) το πετρέλαιο θέρμανσης, προκειμένου να σταματήσει η νοθεία και ο αποχρωματισμός, μαζί με τα πέλλετς θα αναπτυχθούν και οι αντλίες θερμότητας.
    Είναι οικολογικές και οικονομικές. Αν επιδοτηθούν -όπως στην ΕΕ27- οι αντλίες θερμότητας και οι λέβητες -σόμπες πέλλετς, το πετρέλαιο θα δεχθεί μεγάλο πλήγμα.
    Αφήνουν όμως οι καρχαρίες με τα πολιτικά δουλικά τους?

    (η ΕΝΑ τι είναι χρηχα65?)

  16. desmops avatar
    desmops 20/03/2010 07:38:28

    η ΚΥΑ δείχνει ακόμα μία φορά ότι λειτουργούν (δυστυχώς ακόμα) χωρίς προγραμματισμό και με σπασμωδικές κινήσεις. Το pet coke δεν θα έπρεπε να το απαγορεύσουν, θα έπρεπε να θέσουν σοβαρές προδιαγραφές οριακών τιμών εκπομπών επομένως όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει θα έπρεπε να λάβει υπόψη του αντιρρυπαντικά μέτρα. Ακόμα και στην περίπτωση που επιλέγεις να το απαγορεύσεις (το οποίο ως μέτρο είναι πολύ παρεμβατικό και δεν υποστηρίζεται από κάποια κοινοτική νομοθεσία), οφείλεις να το απαγορεύσεις σε ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο στα κεραμοποιεία. Αυτά συμβαίνουν όμως όταν έχεις λαχανί ανθρωπάκια παρά την υπουργό και αυτή λόγω έλλειψης γνώσεων τους ακούει χωρίς να έχει άποψη...

  17. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 20/03/2010 11:30:27

    @desmops
    συμφωνώ και επαυξάνω φίλε μου.
    Σε περιοχές της Ευρώπης που το καίνε, γίνεται αποθείωση και επιτρέπεται (2%). Το δικό μας έχει 8% θείο και απο φίλτρα-τεχνολογία καύσης...επισκέψου καμμιά ασβεστοπιοία να δεις....
    Έπρεπε κάτι να ανακοινώσουν για να κοπασει ο θόρυβος με την τοξική πυρκαγιά στη Βιοκεραλ.
    Ανακοίνωσαν στην ουσία ΠΑΡΑΤΑΣΗ (ότι γινόταν ως τώρα δηλ)και οι οικολόγοι περιέργως ικανοποιήθηκαν.
    Και έμεινε μπουκαλα η Μπιρμπίλη που είχε εξαγγείλει στην Επιτροπή περιβαλλοντος της Βουλής ότι έστειλε στο συναρμόδιο υπουργείο απόφαση για ολική απαγόρευση καύσης πετ κοκ