#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι απλά!



Όσο συνειδητοποιώ πως οι «αδίκως» απολυμένοι της δημόσιας ΕΡΤ, έπαιρναν μισθούς  κατά πολύ μεγαλύτερους  από εκείνους  που παίρνουν, επί παραδείγματι,  οι  πιλότοι  της πολεμικής μας Αεροπορίας, δεν σας κρύβω πως τρελαίνομαι!

Οι πρώτοι ως διαμορφωτές της κοινής γνώμης, πολλάκις όμως και παραμορφωτές της, καθώς και οι επαΐοντες τεχνικοί  και οι δεύτεροι ως  μαχόμενοι φρουροί  της εθνικής μας ανεξαρτησίας και της  εδαφικής μας ακεραιότητας! Αυτοί  που παίζουν καθημερινά τη ζωή τους κορώνα-γράμματα πάνω από το Αιγαίο μας! Με το χέρι στην καρδιά, συγκρίνονται αυτές οι δύο υπηρεσίες; Και δεν θα ασχοληθώ καθόλου, παρότι θα έπρεπε, με τα τυπικά προσόντα ενός απόφοιτου της Σχολής Ικάρων και μιας δακτυλογράφου ή και δημοσιογράφου του «ευαγούς» ιδρύματος.

Βέβαια αποτόλμησε κάποιος  γνωστός και μη εξαιρετέος, που μας έκανε και συνδαιτυμόνες στο πλούσιο τραπέζι τους, να  χαρακτηρίσει τους πιλότους μας ως αντιπαραγωγικούς! Ενώ είχε πιει το αμίλητο νερό για την παραγωγικότητα κάποιων  διαμορφωτών της κοινής γνώμης σε συγκεκριμένο πρωινάδικο, που τα νούμερά τους μετριούνταν  μεν στα δάκτυλα του ενός χεριού αλλά η «αξιοπρεπής»  ζωή τους ήθελε  324000 ευρώ ετησίως! Τόσα όσα κάποιοι άλλοι τα έπαιρναν δουλεύοντας μια 20ετία τουλάχιστον.

Σα δεν ντρεπόμαστε εν τέλει λέω εγώ, που κόντεψαν να γκρεμίσουν τη χώρα και που συνεχίζουν το βιολί τους μέχρι «οριστικής δικαίωσης»,  όντας  υπάλληλοι  δημοσίου φορέα. Αφού είναι πασίγνωστο  πως στη συντριπτική τους πλειονότητα χώθηκαν στο παλάτι του, καταστρατηγώντας κάθε νομιμότητα στη διαδικασία  πρόσληψης, χωρίς   αξιοκρατικά κριτήρια και  ίσες  ευκαιρίες!

Οφείλω να  ζητήσω μια συγνώμη από εκείνους τους εργαζόμενους της ΕΡΤ, που πράγματι άξιζαν και δούλευαν τιμώντας το ψωμί τους, αλλά η εξαίρεση δεν μπορεί να φτιάχνει τον κανόνα. Γιατί και αυτοί ήξεραν - ήταν κοινό και ένοχο μυστικό -  πως δούλευαν σε ένα οικοδόμημα, του οποίου  οι σκοτεινές του υπόγειες διαδρομές ήταν κατά πολύ περισσότερες από τους φωτεινούς του χώρους. Και όταν η Πατρίδα μας έχει ενάμισι εκατομμύριο ανέργους και 4000 νεκρούς από αυτοχειρία,  δεν επιτρέπεται να διαμαρτύρονται τόσο δυναμικά γιατί έχασαν τη δουλειά τους.  Προκαλούν  βάναυσα με τη στάση τους το κοινό περί δικαίου αίσθημα!

Και ούτε μπορεί να χρησιμοποιούν τα ονόματα αξιόλογων ανθρώπων των γραμμάτων, των τεχνών και της δημοσιογραφίας, επειδή κάποτε πέρασαν από εκεί και κόσμησαν το πρόγραμμά της. Ευτυχώς που υπήρξε και αυτό, για να έχουμε να θυμόμαστε τις καλές  στιγμές  της. Αλλά δεν μπορεί να καπηλεύονται σήμερα την τότε παρουσία τους και να προσπαθούν να πάρουν φως από το φως τους! Και ούτε μπορεί να επικαλούνται πως αν αυτοί φύγουν από την ΕΡΤ, θα χαθεί  το πράγματι πολύτιμο αρχείο της, λες και το έφεραν προίκα τους από το σπίτι του πατέρα τους! Δηλαδή ποιοί θα το πάρουν, εκτός κι αν εννοούν πως μόνον αυτοί ξέρουν να το αξιοποιήσουν. Τί να εννοούν όμως οι ποιητές;

Σε αυτήν την κρίσιμη περίοδο, που η χώρα μου συνεχίζει να είναι με το πιστόλι στον κρόταφο και που τα παιδιά μου με  ρωτάνε όλο και πιο τακτικά για  το τί έκανε η γενιά μου, δεν  περιμένω παρά μόνον  την εξυγίανση όλου πια του Δημόσιου τομέα. Από τη διαφάνεια στα εξοπλιστικά προγράμματα και στα μεγάλα και μικρά έργα, μέχρι εκείνην στην πιο απλή δημόσια υπηρεσία, που πέρναγε όμως το γρηγορόσημο. Περιμένω την πάταξη της γραφειοκρατίας που πολλάκις λειτουργεί σαν το άλλοθι της διαφθοράς. Άραγε περιμένω τους ελεγκτικούς μηχανισμούς να λειτουργήσουν επιτέλους, τόσο για τη σκοπιμότητα όσο και για τη νομιμότητα, ώστε να γίνει πραγματικότητα η πολυπόθητη κάθαρση και να μπορώ με ντοκουμέντα να πω στα παιδιά μου, πως «όχι δεν τα φάγαμε ούτε μαζί, ούτε όλοι».

Αν υπάρξει η πολιτική βούληση και γίνει αυτός ο έλεγχος  και στην ΕΡΤ, με τα έξι ασύνδετα λογιστήρια μεταξύ τους - γιατί άραγε; -,  που έτσι κι αλλιώς όλοι αμαρτωλή την ανέβαζαν και  αμαρτωλή την κατέβαζαν, κάτι πιστεύω πως θα βγει. Και ψυχανεμίζομαι πως μπορεί να έρθει κάποια μέρα, που πολλοί από αυτούς που σήμερα είναι κρεμασμένοι στα κάγκελα αποκλειστικά για το «μέγιστο δίκιο» των εργαζομένων της, να ψάχνουν να βρουν δικαιολογίες για την τωρινή τους στάση!  Ίδωμεν λοιπόν!

Αφροδίτη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 19/06/2013 09:04:23

    Μπράβο, Αφροδίτη!

  2. begar avatar
    begar 19/06/2013 09:56:30

    Η μεγάλη εκτίμηση προς τους πιλότους θα φταίει, που η κυβέρνηση καταξέσκισε τα εισοδήματα των στρατιωτικών.

    Μειώσεις σε τέτοια ποσοστά, που δεν συγκρίνονται με καμία άλλη κοινωνική ομάδα. Και τώρα, εντός ημερών θα ανακοινώσει νέες μειώσεις 25%.

    Όταν καίγεται η αυλή του γείτονα, σύντομα η φωτιά θα έρθει και στη δική σου.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ begar 19/06/2013 14:35:25

      Δεν είναι όλοι πιλότοι και υπάρχουν και στις ΕΔ θύλακες καθισιού....

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 00:57:18

        Τότε να ξηλώσεις τους "θύλακες καθισιού" και ΟΧΙ να ΞΕΣΚΙΣΕΙΣ τους μισθούς των στελεχών. Και το επιχείρημα "δεν είναι όλοι πιλότοι", είναι ΟΛΩΣ ΕΠΙΕΙΚΩΣ αστείο ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ begar 19/06/2013 17:21:01

      "...εντός ημερών θα ανακοινώσει νέες μειώσεις 25%". Δώσε πηγή να μάθουμε κι εμείς έγκυρα τι θα γίνει από τον ίδιο προφήτη...

  3. mikas avatar
    mikas 19/06/2013 10:00:05

    Ναι, από την πολλή εκτίμηση προς τους πιλότους, είδαμε που πήγαν οι μισθοί και οι συντάξεις των στρατιωτικών.

  4. kastis avatar
    kastis 19/06/2013 10:03:00

    "Ανθυποσμηναγός
    5 χρόνια υπηρεσίας, άγαμος
    Βασικός μηνιαίος μισθός (καθαρά): 1.168 ευρώ
    Πτητικό επίδομα (εξάμηνο): 9.000 ευρώ "
    Το στοιχείο από http://www.epanellinismos.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=2&func=view&catid=96&id=14740&lang=el
    και αφορά το 2010
    Τότε (2010) λοιπόν ετήσιο καθαρό εισόδημα: 1168x14+9000x2=34352€ για έναν πιλότο με 5 χρόνια υπηρεσίας

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ kastis 19/06/2013 12:17:09

      OK! Και τι θες να πεις μ' αυτό; Ότι έπαιρναν πολλά ή λίγα;

    • WY avatar
      WY @ kastis 19/06/2013 14:30:20

      @@@
      kastis είπε:
      19/06/2013 στις 10:03 am
      ..............................................................................................................


      Οί πιλότοι από 18 χρονών,είναι σέ καθεστώς διαρκούς αξιολόγησης 100%/εκπαίδευσης σέ ##Πραγματικές Συνθήκες Μάχης## καί χρησιμοποιούν ΑΡΙΣΤΑ ένα πολεμικό μέσο αξίας πολλών εκατ.Ευρώ, διά νά είναι σέ θέσιν ό Απλός Έλληνας Πολίτης νά ##απολαμβάνει## τά ,ής Δημοκρατίας κι Εθνικής Κυριαρχίας/Ανεξαρτησίας, προνόμια!!

      Ούτε αυτά τά ΠΑΙΔΙΑ (ΣΑΣ/ΜΑΣ) δέν σέβεσθε/τιμάτε!!!!!
      Ντροπή!!!!!

      • WY avatar
        WY @ WY 19/06/2013 14:31:24

        διόρθωση :

        ...τά,τής Δημοκρατίας.......

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ WY 20/06/2013 00:59:50

        ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ !!!!

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ kastis 19/06/2013 14:39:18

      Αξιοπρεπής είναι αυτοτελώς ο μισθός. Αν τον συγκρίνεις όμως με κομματόσκυλα που παίρνουν παρόμια ή περισσότερα είναι μεγάλη αδικία. Η Τσαπανίδου έπαιρνε 18,000 ευρώ το μήνα και ο Λυριτζής 27,000. Ο Obama σήμερα παίρνει 23,500 ευρώ το μήνα.

  5. kotstak avatar
    kotstak 19/06/2013 10:06:39

    Η κακοδιαχείριση στην ΕΡΤ είναι "πταίσμα", μπροστά στο ότι η ΕΡΤ δεν έκανε το χρέος της.
    Όταν ένα καράβι βουλιάζει και πάει ένας μηχανικός και κλέβει έναν πίνακα, το ότι έκλεψε τον πίνακα είναι "πταίσμα", μπροστά στο ότι δε βοήθησε στη σωτηρία του καραβιού.
    Οι της ΕΡΤ και όχι μόνο αυτοί, ακόμα και τώρα, δεν ξέρουν τι έπρεπε να είχαν κάνει.

  6. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/06/2013 10:12:01

    Οι απόφοιτοι της Σχολής Ικάρων δέν έχουν .... "αξιολογηθεί" απο τον Κατσιφάρα!

    (όπως φέρεται να είπε -και μετά , surprise, ξείπε ,ο Λευτέρης Παπαδόπουλος!)

  7. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 19/06/2013 10:16:40

    Και ο δάσκαλος που παιδαγωγεί το Μέλλον μας 600 ευρώ. Και ο γιατρός που περιθάλπτει το Παρόν μας 900 ευρώ.
    Έτσι Αφροδίτη! Σα δε ντρέπονται!

  8. Γεωργία avatar
    Γεωργία 19/06/2013 10:20:29

    Αφροδίτη, από τους πιλότους, τα βατράκια, τον μηχανικό, και τον πεζικάριο όμως πάνε να κόψουν πάλι σε ότι αφορά τους μισθούς. Μην το ξεχνάς αυτό. Είναι ο μόνος κλάδος που είναι σε συνεχή ομηρία λόγω των περικοπών που έχουν ήδη ψηφισθεί, την αναλγησία του Σταικούρα και Στουρνάρα σε ότι αφορά το ύψος των περικοπών, και τον Παναγιωτόπουλο που πετάει την μπάλα στο Οικονομικών.

    Γιατί το επισημαίνω; διότι διαλύουμε την εθνική μας άμυνα και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τους κακομαθημένους υπαλλήλους της ΕΡΤ.

  9. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 19/06/2013 10:23:27

    αφροδίτη
    δεν ΕΠΑΙΡΝΑΝ κατά πολύ μεγαλύτερους μισθούς, κάποιοι τους ΔΙΝΑΝΕ κατά πολύ μεγαλύτερους μισθούς. Αυτοί οι κάποιοι θα απολογηθούν? Αν μου δίνανε και μένα στην εργασία μου 10πλασια από οτι αξίζω δεν πιστεύω να παραπονιομουν πως είναι πολλά. Μαντεψε αγαπητή μου ποια περίοδο έγινε το μεγάλο φαγοπότι.
    Επειδή είμαι άσχετος: δεν μπορούσε να βγει μια πνπ που να έλεγε ας πούμε οτι οι αμοιβές κάτω των 1000 ευρώ μένουν ως έχουν και ταβάνι στις υπόλοιπες τα 2000 ας πούμε?

  10. taki roula avatar
    taki roula 19/06/2013 10:47:37

    Αγαπητοί μου, όταν κόβανε συντάξεις και μισθούς δεν ξεσηκώθηκε κανείς. Ειδικά για τον δημόσιο τομέα οι δημοσιογράφοι των πολλών μηδενικών στον μισθό τους φώναζαν ότι είναι τεμπέληδες και λαμόγια και πρέπει να απολυθούν. Οι κρατικοδίαιτοι της ΕΡΤ αφού είναι δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα έπρεπε να ακολουθήσουν τον δρόμο και τών άλλων δημοσίων υπαλλήλων. Γιατί να εξαιρεθούν?

  11. Αρχιμήδης2 avatar
    Αρχιμήδης2 19/06/2013 10:53:02

    Aγαπητή Αφροδίτη,
    Πολύ ωραίες οι παρατηρήσεις σου, αλλά τώρα είναι πολύ αργά . Αυτά που λές έπρεπε να είχαν γίνει μέσα στον πρώτο μήνα της Πρωθυπουργίας Σαμαρά, όπως και η είσπραξη των δισεκατομμυρίων απο τη λίστα Λαγκάρντ. Σε δυό μήνες, που είναι οι Γερμανικές εκλογές, δεν θα έχουν πλέον νόημα όλα αυτά. Διότι το πρόβλημα του Σαμαρά ή θα το λύσουν οι Γερμανοί, οπότε αυτός δεν θα χρειαστεί να κάνει πολλά πράγματα, ή δεν θα το λύσουν, οπότε δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτε...

  12. akenaton avatar
    akenaton 19/06/2013 10:57:14

    Εξαιρετικό αγαπητή Αφροδίτη! Εύγε! Να γράφετε πιο συχνά σας παρακαλώ.

  13. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/06/2013 11:14:43

    '' Προκαλούν βάναυσα με τη στάση τους το κοινό περί δικαίου αίσθημα! '' Αυτό τα λέει όλα . Πολύ ωραίο άρθρο , Αφροδίτη!

  14. George avatar
    George 19/06/2013 11:17:25

    Ακόμα και ο μισθός ενός πιλότου είναι πολυτέλεια αν δεν υπάρχουν τα μέσα για να εκτελέσει την αποστολή του. Είμαι σίγουρος ότι οι πιλότοι θα προτιμούσαν μικρότερο μισθό αν σε αντάλλαγμα είχαν ένα εκσυγχρονισμένο F16-από αυτό εξαρτάται η ζωή τους κι αν τα παιδιά τους θα μείνουν ορφανά ή όχι. Οι μισθοί στην ΕΡΤ (κι αλλού) αυτή την εποχή είναι σκέτη παραφροσύνη. Σαν αντί να πιάσει τις πλαγιές ο γέρος του Μοριά όταν κατέβαινε ο Δράμαλης να διοργάνωνε Τα Δερβενάκια, με φεστιβάλ δημοτικού τραγουδιού και διαγωνισμό τσάμικου.

  15. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 19/06/2013 11:20:33

    Αναρωτιέμαι:

    Είναι μάθημα Δημοκρατίας είτε το κλειστό μαύρο κουτί είτε ο συμψηφισμός των παρανομιών των χρονίως επωφελούμενων από την έλλειψη Κράτους;
    Είναι μάθημα Κοινοβουλευτισμού είτε να ψηφίζονται παρατύπως και κατά συρροή Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου είτε τα πολιτικά κόμματα να αδυνατούν να συμφωνήσουν επί ενός αντιρατσιστικού νόμου;
    Είναι μάθημα κυβερνητικής λειτουργίας είτε να μη συνέρχεται το Υπουργικό Συμβούλιο, η Κυβερνητική Επιτροπή κλπ. είτε να δημιουργούνται άτυπα κέντρα φιλτραρίσματος των σχεδίων νόμων που δεν αρέσουν στη ΝΔ;
    Είναι μάθημα πολιτικής ηθικής είτε να αφήνεις να διαρρέουν συκοφαντίες σε βάρος των διαφωνούντων είτε να πράττεις ό,τι έπραττε το «σάπιο σύστημα» αλλά υπό το πρόσχημα της σωτηρίας της χώρας;
    Είναι μάθημα τρικομματικής συνεννόησης είτε επί ένα χρόνο να προσκαλείς τη ΝΔ να σεβαστεί το fair play είτε να θυμάσαι κατά καιρούς ότι η ΝΔ είναι Δεξιά και το ΠΑΣΟΚ αναξιόπιστο;
    Είναι μάθημα προσωπικής ευθιξίας είτε να σου ακυρώνουν κρίσιμες νομοθετικές πρωτοβουλίες είτε να σε παρακάμπτουν και να μην παραιτείσαι;
    Είναι μάθημα κομματικής ισορροπίας είτε να καλύπτεις πρόσωπα που πρότεινες αλλά στάθηκαν ανάξια είτε να μην έχεις εμπιστοσύνη στα μέλη του Κόμματός σου;
    Είναι μάθημα συνδικαλιστικής/συντεχνιακής αναβάθμισης είτε να επιμένεις στις παλιές κακές συνήθειες ενός συνδιοικούντος συστήματος διαπλοκής/διαφθοράς είτε να θέλεις να σβήσεις το παρελθόν σου «μετακομίζοντας» σε αντιμνημονιακά μπλοκ;
    Είναι μάθημα συμψηφιστικής ανομίας είτε να επικαλείσαι το νόμο όποτε σε συμφέρει (και να τον παραβιάζεις όταν σε βλάπτει) είτε να θεωρείς ότι όλα επιτρέπονται επειδή είσαι «αριστερός»;
    Είναι μάθημα θεσμικής και κοινωνικής αλλαγής είτε να ψηφίζεις τώρα νόμους συντηρητικούς (ελπίζοντας ότι στο μέλλον θα έχεις το χρόνο και τον τρόπο να τους αλλάξεις επί το προοδευτικότερον) είτε να χαϊδεύεις αυτιά κατεστημένων προσώπων και φορέων.

    Όποιος απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα, θα περάσει με άριστα στη Νέα Εποχή των Μεταρρυθμίσεων. Οι υπόλοιποι θα μείνουν μετεξεταστέοι (αν και υπάρχει πάντοτε το ζήτημα ποιος είναι σήμερα ο αξιακός δάσκαλος στην Ελλάδα).

    *Ο καθηγητής Εγκληματολογίας Γιάννης Πανούσης είναι βουλευτής της ΔΗΜΑΡ

    Οποιος αντέχει ας αντιπαρατεθεί με επιχειρήματα και οχι με ευφυολογήματα μόνο έτσι δυναμώνει η κριτική σκέψη.

  16. panos avatar
    panos 19/06/2013 11:21:31

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. ΟΛΗ Η ΜΠΟΧΑ ΚΑΙ Η ΒΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΟ. ΕΚΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ panos 19/06/2013 17:24:40

      Και στους Δήμους! Μακάρι! Πάντως κάποιοι πρώην κοινοτάρχες και δημαρχαίοι είναι ήδη στους εισαγγελείς και πάνε για δίκες με βαριές κατηγορίες. Έχει αρχίσει το ξεβρώμισμα. Και επίσης ένας ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ λόγος να μην γίνουν εκλογές είναι να μπει η σειρά για να καταδικαστεί ο Παπακωνσταντίνου. Μετά από αυτό δε θα έχω αντιρρήσεις για εκλογές αν δε βγαίνει άκρη σε σοβαρά θέματα.

  17. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/06/2013 11:42:13

    Ευγε Αφροδιτη!!

  18. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 19/06/2013 11:52:23

    Πεδίο δόξης λαμπρό λοιπόν για μια πραγματικά πατριωτική και δίκαιη κυβέρνηση θα ήταν να εξομοιώσει τους μισθούς των πιλότων με αυτούς των βουλευτών και των δικαστικών και αυτοί οφείλουν να είναι ανεξάρτητοι όπως οι άλλοι δύο κλάδοι. ;)

    Όσο για το αν έπαιρναν υπερβολικούς μισθούς κάποιοι εργαζόμενοι οπουδήποτε, πολύ απλά τους μειώνεις τον μισθό ,δεν τους απολύεις .

    • Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
      Για τα Μπάζα Είμαστε. @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 19/06/2013 11:53:56

      Έτσι απλά !!!!!!!

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 19/06/2013 14:43:42

      Αυτοί δεν είναι ούτε μισθοί Αμερικής. Απλά σε κάποιους πρέπει να μειώσουν τους μισθούς και σε κάποιους να τους αυξήσουν. Και να κόψουν το πτητικό επίδομα σ' αυτούς που δεν πετάνε και το παίρνουν κάνοντας εδώ και χρόνια δουλειά γραμματέως σε θέσεις μπαούλα...

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Π. Ευθυμιάδης 19/06/2013 19:24:37

        Οι πιλοτοι κανουν (αν δεν καταργηθηκε αυτο με τα Μνημονια) πτητικη συντηρηση σ'οποια θεση και να τοποθετηθουν. Σε περιπτωση κρισης θα χρησιμοποιηθουν ολοι σε μαχιμες θεσεις.
        Δεν υπαρχουν "θεσεις μπαουλα" στις Ενοπλες Δυναμεις. Ειναι ενα συνολο. Αν δεν κανει καλα την δουλεια του ο γραφιας η ο τεχνιτης θα την πληρωσει ο πιλοτος η το πληρωμα καποιου τεθωρακισμενου. Γκεγκε;

        Γιατι δεν γραφει καποιος η καποια και για τους μισθους των πρετεντερηδων; Κρατικοδιαιτα ειναι κι'αυτα τα καναλια.

        • Π. Ευθυμιάδης avatar
          Π. Ευθυμιάδης @ Zugzwang 19/06/2013 22:08:15

          H πτητική συντήρηση !!!! όταν δεν πετάει κάποιος πως γίνεται; Υποθέτω κοιτάζοντας τα αεροπλάνα από το παράθυρο. Είναι το άλλοθι για να παίρνουν το επίδομα και τίποτα άλλο. Παλαιότερα τους φόρτωναν σε μια ντακότα μεταγενέστερα σε c-130 για βόλτα και για να πάρουν το επίδομα (οι πραγματικοί πιλότοι των μεταφορικών έλεγαν ότι κουβαλάνε μπαούλα). Τελευταία δεν μπαίνουν ούτε σ' αυτόν τον κόπο. Θέσεις καθισιού υπάρχουν στις ΕΔ και δεν χρειάζονται λεπτομέρειες (υποθέτω δεν έχεις σχέση μ' αυτές και δεν γνωρίζεις). Για τους Πρετεντέρηδες και τους Λυριτζήδες συμφωνούμε.

          • Μαθηματικός avatar
            Μαθηματικός @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 01:28:01

            Μάλλον εσείς ΔΕΝ γνωρίζετε: ιπτάμενος, επισμηναγός , με καθήκοντα εκπαιδευτή στη σχολή Ικάρων (δεν αναφέρω περισσότερα για ευνόητους λόγους), είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μεταβαίνει στην πτέρυγα μάχης/μοίρα από την οποία είναι αποσπασμένος, προκειμένου να εκτελεί, σε πρώτη φάση, "πτήσεις" στον εξομοιωτή (και "επανεκπαίδευση" εφόσον κριθεί αναγκαίο στο ΣΜΕΤ του τύπου του αεροσκάφους του) (γιατί το αεροσκάφος δεν είναι ούτε φιατάκι, ούτε ποδηλατάκι που δεν ξεχνάς πως το οδηγείς, όπως ίσως νομίζετε) και σε δεύτερη φάση πτήσεις συντήρησης του αξιόμαχου. Καταλάβετε τώρα τι σημαίνει πτητική συντήρηση ???
            Ρωτήστε κάποιον που ξέρει ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ καλύτερα από εσάς, και μετά αποφανθείτε για το αν "κοιτούν τα αεροπλάνα από το παράθυρο".
            Ο Κώστας Καββαθάς, εκδότης του περιοδικού "Πτήση", έγραψε κάποτε, με αφορμή το θάνατο εν ώρα καθήκοντος, ενός ακόμη "αντιπαραγωγικού", του αείμνηστου Αλέξανδρου Μπρίντακ :
            "Αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί, δεν θα καθόμασταν αναπαυτικά στις πολυθρόνες μας, ρουφώντας το γαλατάκι μας πίσω από τα ασφαλή μας γραφεία"
            Αφιερωμένο ....!!!

          • Π. Ευθυμιάδης avatar
            Π. Ευθυμιάδης @ Μαθηματικός 20/06/2013 10:34:04

            Μετά από 25 χρόνια σε Πτέρυγα κάτι θα ξέρω παραπάνω , το τι λέμε προς τα έξω είναι άλλη ιστορία..... η αναφορά μου δεν είναι σε εκπαιδευτές αλλά σε όλους που έκλεισαν τον πτητικό κύκλο και μένουν εν ενεργεία μόνο για το επίδομα (ενώ δικαιούνται να αποστρατευτούν). Να μην περιγράψω θέσεις και καθήκοντα...

  19. μαρια αντουανετα avatar
    μαρια αντουανετα 19/06/2013 11:56:12

    εχουν γινει εκατονταδεs κινητοποιησειs για τουs μισθουs και τιs συνταξειs του ιδιωτικου τομεα αλλα κατα βαση εχουν θαφτει ΄η συκοφαντηθει απο τα ...αντικειμενικα ιδιωτικα καναλια!

  20. foros1 avatar
    foros1 19/06/2013 12:10:48

    ας μπει επιτελους ενα πλαφον ανωτατου μισθού ΠΑΝΤΟΥ σε ΔΕΚΟ, οργανισμούς κλπ.
    οι απλοι εργαζόμενοι των 1.000 ευρω πανω κατω, να μην εχουν τιποτα να φοβηθούν, το πολύ μια μεταταξη.
    αντιθετα οι βολεμένες ¨βεντετες" του συστήματος θα καταργηθούν!
    αφησαμε τα πραγματα να φτασουν στην κοψη του ξυραφιου και να γινονται τυφλες οριζόντιες απολύσεις, που κινδυνευουν να τιναξουν την δυσκολη πορεια του κρατους στον αερα.
    μια σωστη αναδιαταξη, οργανωση και οικονομία σε καθε οργανισμό που συνδεεται με το δημόσιο, θα προσφερει πολλαπλασια ωφέλη στην χωρα απο την τυφλη απολυση μερικών χιλιαδων υπαλλήλων.
    δεν μπορω να πιστεψω οτι η πραγματοποιηση των στοχων του μνημονιου εχει μονο ενα δρομο για να επιτευχθεί.

    • panas avatar
      panas @ foros1 19/06/2013 13:57:19

      Μα έτσι πως θα βολευτούν και πάλι τα χοντρά βύσματα - άξιοι με την επερχόμενη ανάκαμψη. Συμπίεση των μισθών απο τα πάνω προς τα κάτω ζητάτε και εσείς... Μα πως θα ξεχωρίσει η κορυφή από την "πλέμπα"...

  21. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 19/06/2013 12:32:43

    Όσο συνειδητοποιώ….ότι οι “πεινασμένοι ταΐζουν” …τους χορτάτους και οι δεύτεροι εκτός των άλλων απειλούν τους πρώτους με συνθήματα του τύπου ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ …..αισιοδοξώ ότι φτάνουμε στο τέλος της αριστερόστροφης μεταπολίτευσης!

    Το ζήτημα είναι να το χειριστεί σωστά ο πρωθυπουργός μας και η δεξιά εάν θέλει , εάν δεν θέλει και επειδή διαβάζω πως θα χρειαστούν και νέα μέτρα (δεν ξέρω εάν αληθεύει) ας βάλει νέους φόρους.
    Για αυτούς τους νέους φόρους να είμαστε σίγουροι ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ κανείς μεγαλοδημοσιογράφος και μεγαλοσυνδικαλιστής παρά μόνο στα λόγια!

    Οι πολίτες όμως τι θα κάνουν όταν μάθουν για νέους φόρους επειδή δεν “κατάφερε” ο Σαμαράς να πειράξει το σοβιετικό τέρας;
    Σε ποιον θα χρεώσουν τους νέους φόρους αλλά και τους έως τώρα κεφαλικούς φόρους;
    Το δίλλημα πρέπει να τεθεί τώρα!
    Η κεφαλικοί φόροι η σοβιετικό τέρας.
    Διαλέγετε και παίρνετε , τώρα που ο λαός κατάλαβε ποιος υποστηρίζει τι!

    Εκτός και εάν κάνουν πίσω οι σοσιαλιστο-αριστεροί της συγκυβέρνησης, αρκετά υποχώρησε η δεξιά σαράντα χρόνια τώρα!
    Και σαν να μην φτάνει αυτό …την κατηγορούν κι από πάνω οι βασικοί υπεύθυνοι -η αριστερή πολιτική των οποίων εφαρμόζετε μέχρι και σήμερα- που ΑΛΛΑΞΑΝ όνομα και νομίζουν ότι ο λαός το “χάφτει” επειδή τους υποστηρίζουν τα …ΜΜΕ που τώρα πια και ξεκάθαρα μάθαμε ΟΛΟΙ ποιον υποστηρίζουν και γιατί!

  22. mid avatar
    mid 19/06/2013 12:45:00

    Στις ένοπλες δυνάμεις να δεις εκκαθάριση που πρεπει να γίνει πέρα από τους ιπτάμενους,τα βατραχια και του Ετατζηδες οι υπόλοιποι είναι να τους κλαίνε οι ρεγγες έχουμε γεμίσει ταξίαρχους και στρατηγους και έχουμε τρομακτικα λίγα άτομα στις ειδικές δυνάμεις έτσι δεν πας πουθενά έχουμε περισότερους αντιστράτηγους από την την τουρκία που έχει το 10πλάσιο στρατό.

    • WY avatar
      WY @ mid 19/06/2013 17:37:40

      Ούτε ό Κλάουζεβιτς νά ήσουν!!!

      • mid avatar
        mid @ WY 19/06/2013 17:53:32

        Άσε τον clausewitz και κανε το σταυρό σου που δεν έγινε πόλεμος στα ιμια γιατι τώρα δεν θα έγραφες εδώ

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ mid 20/06/2013 01:36:36

          Με όλο το σεβασμό αγαπητέ φίλε, αλλά αν εκείνο το βράδυ γινόταν το "μπράφ", μάλλον οι απέναντι θα δοκίμαζαν μια ΠΟΛΥ δυσάρεστη έκπληξη. Επίτρεψέ μου να γνωρίζω κάτι περισσότερο, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα της Πολεμικής Αεροπορίας.

          • Π. Ευθυμιάδης avatar
            Π. Ευθυμιάδης @ Μαθηματικός 20/06/2013 10:37:05

            Αφού είσαι σχετικός γράψε μας και τον συσχετισμό των δυνάμεων για να προσδιορίσουμε πόσες φορές είμαστε γενναιότεροι , εξυπνότεροι και τρισμέγιστοι σε σχέση με τους Τούρκους. Εγώ το υπολογίζω πάνω από 10 φορές.

          • George avatar
            George @ Μαθηματικός 20/06/2013 12:15:40

            Κάποιοι θα δοκίμαζαν μια έκπληξη όταν εμείς θα ρίχναμε σπουργίτια κι αυτοί AMRAAM από διπλάσια μαχητικά 3ης γενιάς. Δεν είμαι τελείως σίγουρος ότι αυτοί θα ήσαν οι απέναντι...

        • Gotzila avatar
          Gotzila @ mid 20/06/2013 13:41:53

          Αυτοι οι περιφημοι "απεναντι", που τοσο φοβιζουν τους "συνετους" (ηττοπαθεις) εδω μεσα, ξεφτιλιστηκαν τελειως στη Συρια οταν πηγαν να κανουν πραγματικο τσαμπουκα...Ας τ'αφησουν λοιπον αυτα οι "συνετοι"...

  23. dinos avatar
    dinos 19/06/2013 12:45:17

    Εγω αναρωτιεμαι για ποσα χρονια ακομα θα γινετε η εξισωση μισθων προς τα κατω? ποσο φτωχους θελουν να μας κανουν ?

    • Ελπιδοφορος avatar
      Ελπιδοφορος @ dinos 19/06/2013 14:40:21

      Είναι απλό!
      Μέχρις ότου αυτός που ρισκάρει και βάζει …“ντομάτες και φασόλια” τίμια χωρίς πλαστά τιμολόγια και επιδοτήσεις μαϊμού , βγάζει πολύ περισσότερα από αυτόν που κάθετε κάτω από ένα αιρκοντίσιον και βάζει σφραγίδες ταλαιπωρώντας τον ταυτόχρονα με την γραφειοκρατία για να δικαιολογείτε η ύπαρξη του!
      Οποιονδήποτε και οποιουδήποτε είδους παραγωγό !

  24. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/06/2013 14:17:39

    Αγαπητέ συνονόματε ...λατινόφωνε, dino.
    Το σχόλιό σου τα λέει απολύτως όλα.
    Όλα τα άλλα είναι λόγια για να γεμίζουν τις σελίδες!!!

  25. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 19/06/2013 14:22:27

    Οι απαραίτητες μπούρδες πριν τις νέες περικοπές μισθών και συντάξεων. Όταν θα φτάσουν στο μηδέν, τι θα κάνουν;

  26. WY avatar
    WY 19/06/2013 14:32:38

    ΄Αφροδίτη,ΕΥΓΕ!!!!

  27. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/06/2013 15:43:28

    Συγχαρητήρια Ἀφροδίτη,εὐχαριστοῦμε γιά τήν ἐκπληκτική σου ἀνάρτηση!

  28. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/06/2013 15:44:17

    Ελπιδοφόρε:
    Ξέρεις πολλούς που βάζουν ντομάτες και φασόλια και δεν κερδίζουν ή δεν τα οικονομούν με μαϊμού επιδοτήσεις;
    Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα παρά του ότι είμαι από αγροτική περιοχή και το περιβάλλον μου είναι αγροτικό!!
    Το ξέρετε ότι οι ελαιοπαραγωγοί έπαιρναν επιδοτήσεις για δηλούμενες καλλιέργειες μεγαλύτερες από την έκταση της Ελλάδας!!!
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πολλοί Δημόσιοι Υπάλληλοι άξιζαν τα λεφτά τους. αλλά τα τελευταία προμνημονιακά χρόνια έγινε μια σοβαρή εισοδηματική μετατόπιση από τους μισθωτούς προς τους αγρότες και ιδιαίτερα από τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα.
    Και μη μου πούνε οι αγρότες ότι η δουλειά τους είναι σκληρή γιατί δεν θα ξέρουν τι σημαίνει βιομηχανικός εργάτης ή έστω ταμίας σε supermarket!

    • Ελπιδοφορος avatar
      Ελπιδοφορος @ ΝΤΙΝΟΣ 19/06/2013 19:40:32

      Μάλλον με αυτήν την έκταση θα διόριζαν υπάλληλους , δεν εξηγείτε διαφορετικά!

      Τέλος πάντων, έαν ήξερα πολλούς δεν θα κάναμε εισαγωγή ντομάτας από το Βέλγιο και πατάτες από τη Γαλλία, ούτε και θα ήταν ο μισός πληθυσμός της χώρας στην Αθήνα .

      Όσο για τους βιομηχανικούς εργάτες αυτούς ξέχασε τους σε λίγο θα είναι σαν τις λατέρνες ,μουσειακό είδος, σε μια χώρα που έβγαλε τα μάτια της μονή της για να ζήσει το σοσιαλιστικό όνειρό της.

  29. dinos avatar
    dinos 19/06/2013 16:31:07

    Mαλιστα.....και αυτος θα ειναι ο παραγωγος ο οποιος θα παραγει μονος του ? η' θα δουλευουν αλλοι γι' αυτον ?
    τελικα ποιο μοντελο ποιας χωρας θελουμε να ακολου8ησουμε μπορει να μου απαντησει καποιος ?

  30. Nik avatar
    Nik 19/06/2013 18:28:03

    Γνωρίζω άτομο που έπαιρνε 27000 μηνιαίως ως διευθυντής μέσου ενημέρωσης και δεν ήξερε να ανοίξει τον υπολογιστή του. Αν αυτό κρινόταν ανεκτό σε ιδιωτική επιχείρηση καταλαβαίνετε τι γίνεται στην δημόσια ΕΡΤ.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Nik 19/06/2013 19:32:04

      Και τα αλλα καναλια ειναι κρατικοδιαιτα. Και χρωσταν τα μαλλια τους στο Δημοσιο. Και δεν προκειται να εξοφλησουν τα χρεη τους ποτε.

  31. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/06/2013 19:14:54

    Υπάρχει νέο ειδικό μισθολόγιο,μπορεί και να εχει τελειώσει το θέμα αλλά δεν είναι ώρα για ανακοινώσεις με νέες μειώσεις!
    Σχετικές αναρτήσεις υπάρχουν σε όλα τα ένστολα μπλογκς

  32. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 19/06/2013 20:33:06

    Προσυπογράφω.
    Μπράβο, Αφροδίτη!!!

  33. tassos avatar
    tassos 20/06/2013 03:10:05

    Αυτοί όλοι οι πιλότοι που όταν μπαίνουν στο αεροπλάνο δεν ξέρουν αν θα ξαναγυρίσουν, μήπως έπρεπε να πα΄ρνουν περισσότερα από τους βουλευτές; Και μήπως οι βουλευτές να έπαιρναν το πολύ 1.500 ευρώ;

  34. tassos avatar
    tassos 20/06/2013 03:15:58

    Και στο τέλος τέλος αυτούς τους παχυλούς μισθούς πήγαιναν και με τον "τσαμπουκά" τους έπαιρναν; Κάποιοι έβαζαν τις υπογραφές τους. Εκεί γινόταν της "μεγάλης συναλλαγής" Λοιπόν να κάνω μια αφελέστατη ερώτηση. Όταν πάω κάπου να προσφέρω τις υπηρεσίες μου και ζητήσω ένα υπερβολικό ποσόν και μου το δώσουν ποιός φταίει; Εγώ που το ζήτησα ή εκείνος που μου το έδωσε; Ας αφήσουμε λοιπόν την υποκρισία

  35. Β.Δ.Θ avatar
    Β.Δ.Θ 20/06/2013 11:13:58

    Αφροδίτη

    αναδεικνύεις κατά τον καλύτερο τρόπο το πώς χρησιμοποιεί η δημόσια διοίκηση
    τα χρήματα που μας έχουν επιβάλει να πληρώνουμε, ακόμα και σήμερα που το κάθε ευρώ είναι δυσεύρετο, προκειμένου να επηρεάσουν την προπαγάνδα προς όφελος δικό τους

    Έτσι απολαμβάνουν όλοι κυβέρνηση-αντιπολίτευση τη δόξα τη δύναμη και το χρήμα που τους χαρίζει η κάθε ψήφος μας.

    Είναι γνωστό ότι ο καθένας από τους 300 δουλεύει!!! (ενδιαφέρεται ) πρώτα για τον εαυτό του , μετά για το κόμμα του και αν περισσέψουν ψίχουλα πετάει και σε εμάς.

    Δεν πάει άλλο.

    Πρέπει να βρεθεί τρόπος και οι 300 να δουλεύουν υπεύθυνα μόνο για εμάς τα 10.000.000 πολίτες.

  36. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 12:11:11

    Η Αφροδίτη μήπως είναι σύζυγος ιπτάμενου που θέλει βουλευτικό μισθό για τον σύζυγο;

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Π. Ευθυμιάδης 20/06/2013 13:14:10

      Αγαπητέ κ. Π. Ευθυμιάδη, είστε τελικά και πολύ καχύποπτος! Τις όποιες διαφωνίες σας που βλέπω πως αναδεικνύετε με τα σχόλιά σας, με μια πρόταση και μόνο, - κορυφαία για εσάς, αστεία όμως για εμένα-, νομίσατε πως θα ακυρώσετε την πρόθεσή μου να γράψω ένα τέτοιο άρθρο.

      Λοιπόν δηλώνω υπευθύνως και εν γνώσει των συνεπειών του νόμου, πως όχι μόνον δεν είμαι σύζυγος ιπταμένου, αλλά δεν έχω κανέναν ιπτάμενο ή υπηρετούντα στην πολεμική Αεροπορία μας με συγγένεια α΄, β΄, και γ΄ βαθμού! Και βέβαια είναι αυτονόητο πως θα μπορούσα δε να επικαλεστώ μια οποιαδήποτε επαγγελματική ομάδα, για να γράψω αυτά που ήθελα για τους "αδικημένους" της ΕΡΤ.

      Ωστόσο δεν σας κρύβω πως οι αετοί μας με συγκινούν ιδιαιτέρως, γιατί συμβάλλουν τα μέγιστα στην περιφρούρηση της Πατρίδας μου και μπορούν πολύ πιο εύκολα από οποιονδήποτε άλλον εργαζόμενο να χάσουν τη ζωή τους στο καθήκον. Μια αναζήτηση της λίστας των νεκρών αεροπόρων μας και μάλιστα σε καιρό ειρήνης , ίσως συγκινήσει και εσάς! Και ελπίζω αυτήν την ιερή λίστα να μην τη συγκρίνετε με τη λίστα των «θυμάτων» της ΕΡΤ!

      • Π. Ευθυμιάδης avatar
        Π. Ευθυμιάδης @ Aφροδίτη 20/06/2013 16:06:35

        Αρκούσε ένα ΟΧΙ. Εγώ όμως έχοντας σχέση με το αντικείμενο εκτός από τα καλά που βλέπετε όλοι βλέπω και κάποια στραβά που περιέλαβα στις αναρτήσεις μου. Αν θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι πρέπει να κοιτάζουμε τα προβλήματα και όχι τις επιτυχίες. Από τα προβλήματα, εν καιρώ ειρήνης , χάθηκαν πολλοί πιλότοι μας. Περιγράφονται αναλυτικά από τις επιτροπές αλλά δεν τα μαθαίνουμε ποτέ. Κορυφαία απώλεια το c-130 στο Όθρυς (5/2/91).

  37. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 20/06/2013 18:41:37

    Εσείς αγαπητέ ασχοληθήκατε στη μία πρότασή σας που αντέδρασα, με το μισθό του ιπταμένου "συζύγου μου", τον οποίο υποθέσατε πως από συμφέρον επιθυμώ να τον εξομοιώσω με τον μισθό του βουλευτή.
    Άρα δεν αρκούσε ένα "όχι"! Γιατί οφείλω και εγώ να υπερασπιστώ την αξιοπρέπειά μου. Αντίθετα πιστεύω πως οι βουλευτές θα έπρεπε, ως υπηρέτες του λαού, να παίρνουν απλά τον ανώτερο μισθό του δημοσίου λειτουργού, χωρίς κανένα από τα σκανδαλώδη προνόμιά τους! Και όσον αφορά στις παρατηρήσεις σας, για τα προβλήματα που υφίστανται και που στοιχίζουν ανθρώπινες ζωές, όχι μόνον τις επικροτώ αλλά λυπάμαι βαθύτατα. Και λυπάμαι και θυμώνω, αν οφείλονται σε πολιτικές αποφάσεις τόσο για τη χρηματοδότηση όσο και για τη στελέχωση σε θέσεις ευθύνης της Εθνικής Άμυνας, που μετατρέπουν σε αναλώσιμους τους ανθρώπους που υπηρετούν σε αυτήν και μάλιστα εν καιρώ ειρήνης!

  38. Β.Δ.Θ avatar
    Β.Δ.Θ 22/06/2013 12:20:54

    Κυρία Αφροδίτη

    Κατ’ αρχάς να σας συγχαρώ για την κοινωνική σας παρέμβαση στο «Έτσι Απλά» την οποία θεωρώ απόλυτα πετυχημένη και συμφωνώ με όλα όσα αναφέρετε.
    Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι από ιδιοτέλεια (όπως υψηλόμισθοι και παραθυράτοι της ΕΡΤ) θα προσπαθούν να ακυρώσουν κάθε τι κοινωνικά δίκαιο.

    Όσο αφορά το θέμα της ΕΡΤ
    Η κυβέρνηση (ΝΔ) είπε ότι θα την λειτουργήσει προσωρινά με 50-70 άτομα!!
    Τα άλλα δύο κόμματα αντέδρασαν σε μία τέτοια προοπτική που δίνει πόντους στην ΝΔ.
    Απείλησαν ότι θα φύγουν από την κυβέρνηση.
    Η κυβέρνηση για να μην χάσει την εξουσία δέχτηκε 2000 υπαλλήλους
    Δηλαδή πάλι οι ίδιοι εκβιασμοί, οι ίδιες υποχωρήσεις.
    Η ΔΗΜΑΡ που χάνει στα γκάλοπ προσποιείται ότι θέλει το προηγούμενο «μπάχαλο» καθεστώς και αποχωρεί μήπως γλυτώσει το εκλογικό αποτέλεσμα
    Οι πολίτες χωρίς κρίση επικροτούν τα αντιφατικά λεγόμενα των αρχηγών των κομμάτων έστω και αν συντηρούν την κοινωνική και οικονομική ασυδοσία.
    Οι 300 χαίρονται που για άλλη μία φορά βρήκαν τρόπο να μας διαιρέσουν.

    Συμπέρασμα: Αν όλοι οι πολίτες ανεξαρτήτου κόμματος δεν βρούμε κοινό βηματισμό και αναγκάσουμε τους κάθε 300 οποτεδήποτε και αν κυβερνούν την χώρα μας να προασπίζονται μόνο τα δικά μας συμφέροντα πάντα οι 300 θα γελούν σε βάρος μας

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Β.Δ.Θ 22/06/2013 17:25:30

      Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σας! Σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και θα ενισχύσω αυτό που λέτε με μια ευχή: Οι Έλληνες μετά από τόσα δεινά, να μπορέσουμε επιτέλους να βρεθούμε σε όσα μας ενώνουν, παραμερίζοντας στα ψευδεπίγραφα χρώματα και αρώματα, που μας διχάζουν. Είναι το συμφέρον του τόπου, είναι το συμφέρον των παιδιών μας!

  39. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 22/06/2013 17:30:51

    Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που ασχολήθηκαν με αυτό το άρθρο. Ανέπτυξα πολύ απλά τη δική μου αλήθεια και αναπτύχθηκαν προβληματισμοί χρήσιμοι για όλους μας. Να είστε όλοι καλά!