#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2011 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτοιμο και το νέο κόμμα του μνημονίου



Την πολιτική και ιδεολογική εκπροσώπηση του κόμματος του μνημονίου θα αναλάβει η νέα πολιτική κίνηση που ανακοινώνουν αύριο Τρίτη πρόσωπα ταυτισμένα με το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ και το νεοφιλελεύθερο χώρο της κεντροδεξιάς και της κεντροαριστεράς.

Το πολιτικό πρόσωπο που προβάλλεται από την κίνηση είναι ο παραιτηθείς τ. βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Φλωρίδης. Ωστόσο (παρά τις σχετικές διαψεύσεις) πολλοί επιμένουν ότι από πίσω κρύβεται ο Αλέκος Παπαδόπουλος. Οι ίδιες φήμες εμπλέκουν και τον Νίκο Μπίστη, που από πιστός Βενιζελικός του ΠΑΣΟΚ έχει μεταλλαχθεί σε σφοδρό επικριτή της κυβέρνησης αν και παραμένει στο ΠΑΣΟΚ…

Το κείμενο που μιλά για πλήρες πολιτικό και κοινωνικό αδιέξοδο υπογράφουν, εκτός του Φλωρίδη, οι:

Θανάσης Βακάλης, αγρότης
Ξενοφών Γιαταγάνας, δικηγόρος
Απόστολος Δοξιάδης, συγγραφέας
Αρίστος Δοξιάδης, οικονομολόγος
Γιάννης Ζηρίνης, στέλεχος επιχειρήσεων
Κατερίνα Καρύδη, εκδότης
Νίκος Μαραντζίδης, καθηγητής πανεπιστημίου
Γιώργος Μομφερράτος, στέλεχος επιχειρήσεων
Μαργαρίτα Μυτιληναίου, παραγωγός ραδιοφώνου
Γιάννης Στουρνάρας, οικονομολόγος
Νίκη Συροπούλου, διευθύντρια του ΤEDx Academy
Ανδρέας Πανταζόπουλος, καθηγητής πανεπιστημίου
Πανουργιάς Πανουργιάς, αγρότης
Αλέξιος Παπασταύρου, δικηγόρος
Δημήτρης Ρηγόπουλος, δημοσιογράφος
Στέλιος Φενέκος, υποναύαρχος ε.α.

Το ενδιαφέρον είναι ότι «βγαίνει από την ντουλάπα» ο διευθυντής του ΙΟΒΕ Γ. Στουρνάρας, ο οποίος, σύμφωνα με πληροφορίες, το Σάββατο συνέφαγε με τον Κ. Σημίτη. Υπενθυμίζεται ότι το ΙΟΒΕ έχει κατηγορηθεί πως «συνδράμει» τεχνικά την τρόικα με τους εμπειρογνώμονες που διαθέτει – λέγεται δε ότι εκείνο τους «πλάσαρε» την κατάργηση των κλαδικών συμβάσεων εργασίας (άρθρο 37 στο πολυνομοσχέδιο Βενιζέλου).

Θυμηθείτε τι γράφαμε:

Νέο κόμμα ετοιμάζουν Παπαδόπουλος – Φλωρίδης;

Ο Αλέκος Παπαδόπουλος φημολογείται πως ετοιμάζει να τεθεί επικεφαλής πολιτικού χώρου, ο οποίος πιθανότατα να μετάσχει και στις προσεχείς εκλογές, όποτε κι αν αυτές γίνουν. Επίσης «φημολογείται» πως ο Γιώργος Φλωρίδης αποχώρησε αξιοπρεπώς (παραιτούμενος και παραδίδοντας την βουλευτική του έδρα) από το ΠΑΣΟΚ, έχοντας εξασφαλίσει «θέση» δίπλα στον Α. Παπαδόπουλο. Και δεν είναι ο μόνος πρώην ή νυν Βουλευτής…

Στο ΠΑΣΟΚ είναι ανήσυχοι… Προσεγγίζουν παντοιοτρόπως τον πρώην υπουργό και πρώην βουλευτή τους τάζοντας λαγούς και πετραχήλια προκειμένου να τον πείσουν να παραμείνει στο σύστημα…

Τι ήθελε όμως ο Γ. Καρατζαφέρης να ανακατευτεί στην ιστορία αυτή προτείνοντας δημοσίως από του βήματος της Βουλής τον Αλέκο Παπαδόπουλο…προκειμένου να δεχτεί (!) τη θέση του Προέδρου του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων;

Και μάλιστα να του απαντήσει αμέσως ο Ευ. Βενιζέλος (σαν να το ήξερε…, σαν να το περίμενε);  Και εδώ λαγός ο Καρατζαφέρης; Ή μήπως φοβάται πως βουλευτής του ή βουλευτές του ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για να μετακομίσουν;

Όλες εκείνες οι πληροφορίες επιβεβαιώνονται τώρα. Καθώς βουλευτές της Ντόρας, του ΛΑΟΣ και άλλα πολιτικά πρόσωπα προσκείμενα στον ...Στ. Μάνο ετοιμάζονται για μετακομίσεις.

Θυμηθείτε επίσης αυτό το δημοσίευμα:

“Κυβέρνηση Σωτηρίας του Μνημονίου”, με στήριξη Μητσοτάκη – Σημίτη – εκδοτών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trooper avatar
    trooper 24/10/2011 19:59:11

    αφήστε τους νεκρούς να προχωρούν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ trooper 24/10/2011 20:02:52

      +100000000000

  2. k avatar
    k 24/10/2011 20:02:35

    ΧΑΧΑΧΑ... ΓΕΛΙΟΤΗΤΕΣ.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/10/2011 20:07:43

    Δεν βαριεσαι, ματαιος κοπος , παντως θα ειναι καλο γιατι θα ξε χωρησει η οιρα απο το σιταρι!!!

  4. Dal avatar
    Dal 24/10/2011 20:07:44

    Θα πάρουν τους ψήφους τους, των συγγενών τους και πέντε-έξη άλλων.Άφου θα είναι και ο Στουρνάρας μαζύ τους, τότε έχουν εξασφαλησμένη την αποτυχία. Δεν έχει πέσει μέσα σε καμία από τις προβλεψεις του. Η τελευταία του αστοχία ήταν η προ ημερών του προβλεψη, ότι το χρέος το 2020 θα υποχωρήσει στο 87%, όταν προχθές η ΕΕ πρόβλεψε για το 2030 το χρέος στο 130%. Το ΔΝΤ με κούρεμα 50% το υπολόγισε στο 120% το 2020!. Ο άνθρωπος η είναι φελός, είναι σε υπηρεσία.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Dal 24/10/2011 21:39:45

      "Ο γιος του αριστερού που κατάφερε να φτάσει τόσο ψηλά" οπως λέει ο ιδιος (Στουρνάρας).

  5. βασίλης avatar
    βασίλης 24/10/2011 20:12:40

    Ολα τα πρωτοπαλήκαρα των ΚΑΡΤΕΛ κάνουν κόμμα για να σώσουν την γούνα τους, τι άλλο θα δούμε σε λίγο θα βγούν και τα ζόμπι.

  6. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 24/10/2011 20:13:53

    Κι εχει ο πολίτης να επιλέξει:
    α] Τον πρωταγωνιστή της τροϊκανής κατοχής ΠΑΣΟΚ, β] Τη χορεία των "προθύμων" (ΛΑΟΣ-ΔΗΣΥ), γ] Το "κόμμα του μνημονίου", στο οποίο αναφέρεται το άρθρο, δ] την "φιλοευρωπαϊκή κεντροαριστερά του μνημονίου" (ΔΗΜΑΡ, "Ελεύθεροι Πολίτες"), ε] Τη "γιαλαντζί" αντιμνημονιακή ΝΔ, στ] Τους ημι-μνημονιακούς και ημι-αντιμνημονιακούς Οικολόγους-Πράσινους (ό,τι πεί ο "αγωνιστής" Γιόσκα). Πλούσιος ο "μπαχτσές".
    Ε, για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να επιλέξουν αριστερά (άλλος "χαμός" εκεί), υπάρχουν (;) και οι "Κυνηγοί" και ο Λεβέντης.

    • madprof avatar
      madprof @ Γιαγκούλας 24/10/2011 22:04:41

      Πλήρης εγκλωβισμός και πολιτικό αδιέξοδο των πολιτών! Η διαπλοκή των εργολάβων και των ΜΜΕ στηρίζουν (με τα ΤατιανοΤσιτσιολινοΡαδιοφωνοΚάναλά τους) τον Μοιραίο Ιδανικό Αυτόχειρα alias Κρετίνο (sic!) και τα κομματοσκυλογιουσουφάκια του και εμμέσως την χωρία των προηγηθέντων υπευθύνων της εσχάτης προδοσίας!
      Εκτός μένουν μόνο Σύριζα και ΚΚΕ για διαφορετικούς λόγους, φυσικά!
      Πολύ φοβάμαι πως είμαστε, σαν χώρα και πολίτες, στα πρόθυρα πολιτειακής-κοινωνικής εκτροπής με τον υπαίτιο ανθύπατο να βολτάρει στα σαλόνια της ΕΕ, χωρίς να είναι καλεσμένος και να έχει ρόλο σχολιαστή των αποφάσεων που λαμβάνονται σε βάρος μας!
      Αιδώς Κρετίνε!

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 24/10/2011 22:23:24

        Βλέπω τους/τις ΤατιανοΤσιτσιολοΔημαγωγοπολιτάντηδες, διαχρονικά υπεύθυνους της εσχάτης προδοσίας στην οθόνη και απορώ: δεν ντρέπονται; δεν έχουν φιλότιμο; δεν έχουν κοινωνικό περίγυρο να τους εξηγήσει που έχουν οδηγήσει τους πολίτες και την χώρα; Επιμένουν (ο Σκάϊ απόψε έκανε μια αναδρομή των όσων έλεγε ο ανισόρροπος κρετίνος, οι κηπουροί του και τα γιουσουφάκια του από το 2008 έως τον Σεπτέμβριο του 2011) για να πετύχουν τι; Τι πρέπει να γίνει για να απαλλάξουν την χώρα και τους δύσμοιρους πολίτες της;

        • madprof avatar
          madprof @ madprof 24/10/2011 22:28:45

          Διόρθωση: Τι πρέπει να γίνει για να απαλλάξουν από την πολιτική και φυσική τους παρουσία, την χώρα και τους δύσμοιρους πολίτες της;

  7. manos avatar
    manos 24/10/2011 20:23:20

    Σαν ειλικρινείς μου φαίνονται. Να τους ψηφίσουμε ρε παιδιά.
    Να μαζευτούμε πέντε έξι, να κάνουμε μια τριμελή επιτροπή, και να πάρουμε αποφάσεις. Για υπουργό κοινωνικών ασφαλίσεων να βάλουμε αυτόν το Γιαταγάνα.
    Χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα.

  8. The Saint avatar
    The Saint 24/10/2011 20:30:20

    Τώρα εγώ να υποθέσω ότι το κόμμα αυτό περισσότερο έχει ώς στόχο, ότι ψήφοι "διαμαρτυρίας" μαζευτούν, να πάνε μεσω σύμπραξης στο ΠΑΣΟΚ, στις επερχόμενες εκλογές?
    Και τι δεν κάνουν οι ΠΑΣΟΚοι (πρώην και νύν) μπας και περισώσουν τίποτα απο την καταστροφή... Και ΤΙ δεν κάνουν...

  9. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 24/10/2011 21:10:14

    Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει ποιος είναι αυτός ο Αρίστος Δοξιάδης, που συμμετέχει σε αυτή την κίνηση. Ο Χρ. Γιανναράς στην επιφυλλίδα του στην Καθημερινή, τώρα τελευταία, τον αναφέρει συνεχώς και γράφει διθυράμβους για αυτόν

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Σταματάκης 24/10/2011 23:18:38

      Αν ρίξεις μια ματιά στο blog της νεοφιλελεύθερης φράξιας των σαλονάτων ψευτοαριστερών του Κουβέλη, θα τον δεις να μοστράρει σε περίοπτη θέση με "άρθρα" του. Τα οποία, αν διαβάσεις, θα ανατριχιάσεις: τύφλα να 'χει ο Μάνος.

  10. parsifal avatar
    parsifal 24/10/2011 21:13:46

    Οι ανθρωποι αυτοί δεν πάνε για "ψήφους". Σαλπίζουν την σύναξη ολων οσων δεν επλήγησαν και δεν θα πληγούν απο τις "διαρθρωτικές αλλαγές", την αλληλουχία των μνημονίων και γενικώς την υπαγωγή της χώρας στον νέο ΔΟΕ. Σκοπεύουν να κατοχυρώσουν τον δωσιλογικό ρόλο τους στην νέα εποχή και οι ψήφοι των ομοίων τους είναι υπεραρκετές.
    Ενας εκαστος εξ αυτών είναι "φίρμα" στον τομέα του, poulain διαφόρων επιχειρηματικών και εκδοτικών συμφερόντων και συμπυκνώνουν τις "αξίες" και τα "οράματα" ανώωτέρων στελεχών, "executives" η εστω την φτωχοπροδρομική, γλοιώδη και βδελυρή τοπική εκδοχή τους. Ξέρετε, "διευθυντές ανθρώπινου δυναμικού", "ανθρώπινων πόρων", ειδικών στις απολύσεις εργαζομένων πρός "αύξηση της ανταγωνιστικότητος", ειδικών στα χρηματοπιστωτικά, ημιεγγράμματων managers και κάποιες δήθεν elites του πανεπιστημιακού χώρου με ευρύτερες φιλοδοξίες. Αυτούς τους τελευταίους θα τους αναλάβει ο κ. ΜΑραντζίδης, ισως με την βοήθεια του κ. Μαγκλίνη και αλλων συνεργατών της Καθημερινής, θα μας αναλύσουν δε την ιστορική ανάγκη που οδήγησε στην συγκρότηση των Ταγμάτων Ασφαλείας πρός εμπέδωση και παραδειγματισμό για την σημερινή μας συμπεριφορά...

    • kostas* avatar
      kostas* @ parsifal 24/10/2011 21:22:07

      καλο ειναι να ξεκαθαριζει λιγο το πολιτικο τοπιο , Ενα απο τα προβληματα χρονια στη χωρα μας ειναι οτι πολλοι βρισκονται σε λαθος χωρους ή βρεθηκαν εσκεμμενα σε αυτους !!! Ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει το ιδιο και αυτοι , ειναι καλυτερο να λενε καθαρα τις αποψεις του απο το να κρυβονται πισω απο ξενες σε αυτους ιδεολογιες ! καλο θα ηταν να τους ακολουθησουν οσοι τους πιστευουν και γρηγορα μαλιστα... μονο καλο στον τοπο θα κανει !

  11. Δήμος avatar
    Δήμος 24/10/2011 21:34:20

    Έχουν κι αυτοί τον Γκάντι στο πλευρό τους, όπως η Ντόρα (μετά το Γιώργο);

    http://i.imgur.com/mE3dp.jpg

  12. Y. avatar
    Y. 24/10/2011 21:39:23

    Ο Στουρνάρας ως διοικητής της Εμπορικής, έκανε το ντιλ με τους Γάλλους. Έχει το νόου χάου στις τραπεζικές εξαγορές. Χοντρό το παιχνίδι, να μπουν και κάποιοι άλλοι να έχουν να ταΐσουν τα εγγόνια

    “...δεν μετράει τι θέλουν εκείνοι, μετράει τι θέλει ο λαός”
    O λαός θέλει εκλογές!

  13. fantomas avatar
    fantomas 24/10/2011 21:48:42

    ΕΜΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο Γιώργος Μομφερράτος, στέλεχος επιχειρήσεων Ernst & Young .

  14. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 24/10/2011 22:01:12

    Εφιάλτης στο δρόμο με τις Λεύκες....

  15. χαχαχα! avatar
    χαχαχα! 24/10/2011 22:08:05

    Αριστεροι με δεξιες τσεπες ενωθειτε!

  16. SZAE avatar
    SZAE 24/10/2011 22:18:04

    Εγω πάντως γελασα. Πικρά.

  17. irida avatar
    irida 24/10/2011 22:23:25

    Αυτό θα πει: έχω απόσταση από το λαό! Πόσο μακριά από την πραγματικότητα ζουν αυτοί οι άνθρωποι! Ο κόσμος έχει απαξιώσει τα πάντα και τους πάντες. Αυτοί από το κοντινό παρελθόν νομίζουν πως εξαιρούνται;
    Τι να πει κανείς!
    Ας μας σώσουν κι αυτοί. Όταν η τσέπη είναι άδεια κι όλα γύρω καταρρέουν κανένα συγκρότημα και καμιά άλλη δύναμη δεν μπορεί να κάνει τον άνθρωπο να το λησμονήσει. Το χτες πέθανε.Το αύριο είναι αβέβαιο..ένα σήμερα απόμεινε, μόνο.
    Θα θελα μια φορά να απαριθμηθούν τα έργα κι οι ημέρες κάθε πολιτικού που ανέλαβε υπουργικό θώκο, Αν είχαν όλοι αυτοί πετύχει-όχι σε ατομικό επίπεδο-δε θα μασταν εδώ. Απέτυχαν. Εντελώς! Δεν είναι οι μόνοι!Ατυχώς!

  18. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 24/10/2011 22:31:35

    ΑΡΤΣΙ ΜΠΟΥΡΤΣΙ ΚΑΙ ΛΟΥΛΑΣ, ΧΑΙΡΕ ΟΡΕΙΝΗ ΕΛΛΑΣ.

    ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ.
    ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΙ, ΟΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΑΕΡΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ
    ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

  19. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 24/10/2011 22:55:28

    ΩΧ!!!!! Νέα Μέρκελ φτιασιδωμένη.. Έλεος παιδιά, δεν χωράει άλλους το Γουδή!!!

  20. NERD avatar
    NERD 25/10/2011 02:56:38

    Αφιερωμένο εξαιρετικά

    "Το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι
    χορεύει τσιφτετέλι στο χορό των μπιζελιών
    και τα κολοκυθάκια χτυπάνε παλαμάκια
    πάνω στην πρασινάδα και πάνω στο γκαζόν.

    Μ' ένα πράσινο καινούργιο παπιγιόν
    προχωρώ για τον χορό των μπιζελιών
    Ήρθ' η ώρα πια και γω, ήρθ' η ώρα πια και γω
    να χορέψω με λαχτάρα, αγκαλιά με μια αγκινάρα
    το πρώτο μου ταγκό.

    Βλίτα και σπανάκι χορεύουνε συρτάκι
    χορεύουνε συρτάκι στο χορό των μπιζελιών
    κι η μπάμια η μεγάλη χορεύει πεντοζάλη
    πάνω στην πρασινάδα και πάνω στο γκαζόν.

    Μ' ένα πράσινο καινούργιο παπιγιόν
    προχωρώ για τον χορό των μπιζελιών
    Ήρθ' η ώρα πια και γω, ήρθ' η ώρα πια και γω
    να χορέψω με λαχτάρα, αγκαλιά με μια αγκινάρα
    το πρώτο μου ταγκό."
    Παραμυθοτράγουδο της Λιλιπούπολης για το πράσινο χρώμα
    Μουσική: Λένα Πλάτωνος
    Στίχοι:Μαριανίνα Κριεζή

    • kostas* avatar
      kostas* @ NERD 25/10/2011 10:05:06

      πολυ καλο :)

  21. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 25/10/2011 09:56:00

    "το νεοφιλελεύθερο χώρο της κεντροδεξιάς και της κεντροαριστεράς."

    σαν να λέμε "το καθολικό κομμάτι του μετριπαθούς χριστιανισμού και μουσουλμανισμου" (η σειρά τυχαία)

  22. AZ avatar
    AZ 25/10/2011 13:55:42

    Και η Βουλή θελει τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ της. Φερεφωνα της Μερκελ για την εξισσοροπηση των Αμερικανικων συμφεροντων......

    ΑΖ

  23. factorx avatar
    factorx 25/10/2011 15:45:40

    «Κοινωνικός Σύνδεσμος» είναι το όνομα της πολιτικής πρωτοβουλίας 40 προσωπικοτήτων, η ίδρυση της οποίας εξαγγέλθηκε σήμερα.

    Στόχος της κίνησης αυτής, σύμφωνα με τους πρώτους ομιλητές, μεταξύ των οποίων ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ και παραιτηθείς από το βουλευτικό αξίωμα Γ.Φλωρίδης και ο συγγραφέας Απ.Δοξιάδης είναι να απαντηθεί το δίλημμα:

    «Προχωράμε τη χώρα μπροστά μέσα στην ευρωπαϊκή οικογένεια ή αγωνιζόμαστε για τη διατήρηση του χθες;»

    Ο Γιώργος Φλωρίδης στην παρέμβασή του τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι «το απερχόμενο πολιτικό σύστημα θα πρέπει αμέσως να στηρίξει κυβέρνηση ευρείας πλειοψηφίας στη Βουλή για να διαχειριστεί την σημερινή κρίση και μεσοπρόθεσμα να προχωρήσει η αναγκαία αναδιάρθωσή του, με εμβάνθυση της δημοκρατίας σε όλα τα επίπεδα».

    Ακόμη εξήγησε την παραίτησή του από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ (στις 16 Ιουνίου) και την παράδοση της έδρας του, «αναλάμβάνοντας εμπράκτως το μερίδιο που μου αναλογεί για την ευθύνη του πολιτικού συστήματος στην κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα», ενω κατέστησε σαφές ότι δεν είναι ηγέτης της νέας Κίνησης.

    Ο συγγραφέας Απόστολος Δοξιάδης ανέφερε ότι ο 'Κοινωνικός Σύνδεσμος' δεν φιλοδοξεί να γίνει κόμμα, αλλά να συμβάλει ώστε να συναντηθούν οι πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις που έχουν κοινό όραμα για την Ελλάδα, μέσα στο Ευρώ, ως σύγχρονο και δημιουργικό κράτος.

    Επίσης, πρόσθεσε ότι η πρωτοβουλία ανελήφθη τώρα, γιατί η χώρα διέρχεται βαθιά οικονομική, κοινωνική, πολιτιστική και πολιτική κρίση.

    Στη διακήρυξη της Κίνησης Πολιτών 'Κοινωνικός Σύνδεσμος' αναφέρεται:

    «Κύριος στόχος είναι να προωθήσει την πληροφόρηση, το διάλογο και τη δράση, ώστε να ενεργοποιηθεί η κοινωνία των πολιτών με πρώτη προτεραιότητα, για την επόμενη περίοδο, τη συγκρότηση μιας κυβέρνησης, η οποία θα έχει σκοπό να συμβάλει στην ανάταξη της χώρας, με εθνικό στόχο να μετέχει ενεργά στον πυρήνα της ΕΕ και στη ζώνη του Ευρώ, με απαραίτητη δημοσιονομική πειθαρχία, πήγη νέου πλούτου όχι το κράτος, αλλά την παραγωγική οικονομία, με ανοιχτά σχολεία και πανεπιστήμια, με την ανάδειξη, σε αυτή την προσπάθεια, των αρίστων και όχι των κομματικών ημετέρων.»

    Την ιδρυτική διακήρυξη υπογράφουν, μεταξύ άλλων, ο αγρότης Αθανάσιος Βακάλης, ο πρώην νομικός στην ΕΕ Ξενοφών Γιαταγάνας, οι πανεπιστημιακοί Αντιγόνη Λυμπεράκη , Χρήστος Ακράτος, Αλέξανδρος Κύρτσης, Νίκος Μαραντζίδης, Χαράλαμπος Μουτσόπουλος, Ανδρέας Πανταζόπουλος και Χαρίδημος Τσούκας, ο συγγραφέας Γιώργος Σκαμπαρδώνης, η ραδιοφωνική παραγωγός Μαργαρίτα Μυτιληναίου, τα μέλη του εκπαιδευτικού ομίλου Θαλής και άλλοι και οι Atenistas.

  24. Απορία avatar
    Απορία 25/10/2011 15:57:06

    Ο Απόστολος Δοξιάδης στο (από)κομμα του Φλωρίδη...
    Κρίμα.
    No further comments...

  25. Ταραχή avatar
    Ταραχή 26/10/2011 00:45:28

    Όλοι αυτοί και πολλοί άλλοι παρόμιοι είναι τελειωμένοι.Το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ έρχεται έστω και μέσα απο τις εξελίξεις που έχουμε.Ο κόσμος έμαθε πιά.Οι εκλογές που είναι κοντά θα αναδείξουν αυτό το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ πανηγυρικά.Αυτό είναι η μόνη ελπίδα μας.
    Τίποτε άλλο δεν μπορεί να μας βγάλει από την θέση που βρισκόμαστε.

  26. Φώτης Κοκοτός avatar
    Φώτης Κοκοτός 01/03/2013 08:19:39

    Είναι πλέον 2013 και όλα τα παραπάνω "ειρωνικά" σχόλια διαφόρων "αντίμνημονιακων" έχουν απαντηθεί απο τις εκλογές: κυβερνάει ο Σαμαρας (Παναγία μου!) με ΥπΟικ το Στουρνάρα (!!). Ολοι αυτοί οι στόκοι εδω πιο πάνω ας κάνουν την πραγματικότητα μασουρακι λοιπον, γιατί όσο και να παλεύουν να τη θαψουν αυτή δεν παλευεται!