#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2012 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτοιμος να κατεβεί στους δρόμους με τον λαό ο ΓΑΠ

[caption id="attachment_143503" align="alignnone" width="600" caption="Είπαμε το παρελθόν στην Ελλάδα επαναλαμβάνεται ως φάρσα"][/caption]

Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε, σύμφωνα με το σοφό λαό. Ο Γ. Παπανδρέου όταν ήταν αντιπολίτευση έλεγε ό,τι ήθελε, μέχρι και λεφτά είχε βρει ότι υπάρχουν. Όταν έγινε κυβέρνηση βέβαια διέλυσε τα πάντα και κυρίως κατέστρεψε μερικά εκατομμύρια Έλληνες.

Τώρα, λοιπόν, που είναι εκτός άρχισε πάλι τα φιλολαϊκά του, προφανώς σκεπτόμενος την υστεροφημία του ή μια μελλοντική επανάκαμψή του.

Γιατί τα λέμε αυτά; Διότι σύμφωνα με πληροφορίες, στη συνάντηση που είχε με τον Λ. Παπαδήμο, το ΠΑΣΟΚ ή για να λέμε το σωστό, το σύστημα Παπανδρέου, αφήνει να διαρρεύσει ότι ο πρώην πρωθυπουργός, έθεσε θέμα 13ου και 14ου μισθού.

Φέρεται, λένε οι διαρροές, να είπε στον κ. Παπαδήμο ότι θα πρέπει να ξαναδεί την υπόθεση με την κατάργησή των επιδομάτων και των δώρων διότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απ’ ότι θα λύσει.

Το θέμα δεν είναι ότι όλοι οι σοβαροί άνθρωποι λένε ότι οι παρεμβάσεις στον ιδιωτικό τομέα θα διαλύσουν την οικονομία. Δε χρειαζόμαστε λοιπόν τον κ. Παπανδρέου να μας το πει.

Το θέμα είναι ότι αυτός που τσεκούρωσε τους μισθούς και τις συντάξεις, που βούλιαξε το καράβι στα ρηχά τώρα έρχεται να μας το παίξει άνθρωπος που σκέφτεται το λαό και που ζητά να μην υπάρξουν άλλες περικοπές.

Αστεία πράγματα, πολιτικοί σαλταδορισμοί  σαν κι αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση που είμαστε.

Διότι αν ήθελε ο κ. Παπανδρέου να μη διαλύσει την οικονομία και την αγορά και να φέρει ανάπτυξη στη χώρα, τότε θα έκανε διαφορετικά πράγματα ως πρωθυπουργός. Δε θα περίμενε να το διώξει ο κόσμος για να προτείνει τώρα μέτρα υπέρ των πολιτών. Δύο χρόνια ήταν πρωθυπουργός και το μόνο που έκανε ήταν να στηρίζει και να εφαρμόζει την πολιτική της τρόικας.

Είναι λοιπόν τουλάχιστον κωμικό να διαρρέουν από το ΠΑΣΟΚ ότι τάχα ο κ. Παπανδρέου μας προέκυψε προστάτης των μισθών των εργαζόμενων.

Σιγά μη βγει και στο δρόμο να διαμαρτυρηθεί κιόλας ως αντιεξουσιαστής της εξουσίας που είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ariadne avatar
    Ariadne 19/01/2012 10:35:22

    Εχουμε τρελαθεί τελείως!
    Τότε που έβγαινε στους δρόμους, επι Νέας Δημοκρατίας, απ' όπου και η φωτογραφία, κάποιο πανώ πίσω του έγραφε "κάτω τα χέρια απο το ασφαλιστικό"
    και δέν ξέρω τί έγραφε το πανώ που κρατούσε μαζί με τις κυρίες του συστήματος και τον "εργατοπατέρα" και επιδοξο βουλευτή του ΠΑΣΟΚ(?). Τώρα που έχει διαλύσει ο ίδιος το ασφαλιστικό τί λέει;
    Λίγη ντροπή δέν βλάπτει.Να κλείσει το στόμα του και να μήν μιλάει. Είναι μία μικρή υπηρεσία που μπορεί να προσφέρει στην Ελλάδα λίγο πρίν φύγει....

  2. avanti avatar
    avanti 19/01/2012 10:56:34

    Και φυσικά επειδή το κουτόχορτο είναι άφθονο και τζάμπα σ' αυτή τη χώρα, να δείτε πόσοι θα τσιμπήσουν , θα μου πεις εδώ δεν είχαν θέμα με τον πατερούλη του και τα όσα σπουδαία μας χάρισε θα έχουν με τον γιό. Αλοίμονο, τυχαία μας είχε αποκαλέσει αιθεροβάμωνες ο αντρέας, το είχε μελετήσει το θέμα.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/01/2012 11:18:34

    Πραγματικά απορώ πως και δεν τον έχετε λυντσάρει ακόμα. Ζω και εργάζομαι στη Γαλλία εδώ και 6 χρόνια και μόνο που σκέφτομαι τι θα είχα πάθει 2 χρόνια τώρα αν ζούσα στην Ελλάδα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, θα είχα τρελαθεί αν όλα αυτα τα παράλογα που διαβάζω κατα καιρούς αφορούσαν και μενα.
    Τι άλλο πρέπει να σας κάνουν βρε πατριώτες για να ξεσηκωθήτε επιτέλους;

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Δημήτρης 19/01/2012 13:49:06

      Εμείς, ξεσηκωμένοι είμαστε Δημήτρη μου.Λείπει κάποιος να βγεί μπροστά!!
      Περιμένουμε....

      • nik avatar
        nik @ Ariadne 19/01/2012 17:29:34

        Σωστος

    • Xenios avatar
      Xenios @ Δημήτρης 19/01/2012 14:11:38

      Πολύ σωστά αναρωτιέσαι αγαπητέ Δημήτρη.

      Εδώ τα πάντα είναι πανάκριβα, το κουτόχορτο όμως, παρέχεται εντελώς δωρεάν. Ένας ολόκληρος λαός κοιμάται όρθιος.

      Λυπάμαι που θα το πω, είμαι 64 ετών, με δύο εμφράγματα στο βιογραφικό μου, αλλά την Κυριακή με την παγωνιά, ήμουν στο Σύνταγμα, με μόλις 2000 άτομα, σε μία κίνηση που έγινε κυρίως στο Facebook και το έθαψαν οι πάντες.

      Κινδυνεύω να χάσω την εμπιστοσύνη μου στους συμπατριώτες μου Δημήτρη και την είχα ξαναχάσει και το 1973, όταν στο πολυτεχνείο, άφησαν μόνους 2000 φοιτητές, να αντιμετωπίσουν τα τεθωρακισμένα της χούντας.

      Τι στο καλό άλλο πρέπει να γίνει, για να κατέβει, ένα εκατομμύριο κόσμος;

      Μεταξύ άλλων, θα προσφέρουμε και ένα διαπραγματευτικό ατού, στις κυβερνήσεις μας. Δεν μπορούμε άλλο, οι πολίτες αντιδρούν.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Xenios 20/01/2012 02:48:50

        Και τι ακριβώς σας έκαναν τα τεθωρακισμένα ρε φίλε;

        Κοίτα, επειδή εδώ που φτάσαμε μας έφτασε και η "γενιά του Πολυτεχνείου", για βάλε την πλάκα να παίζει από την άλλη πλευρά γιατί σε λίγο θα πέφτουν φάπες κατά "Πολυτεχνείο" μεριά!
        Το παραμύθι με τους "νεκρούς" και την Ηλένια, τελείωσε!
        Άντε γειά σου.

        • Xenios avatar
          Xenios @ Σταύρος 20/01/2012 09:48:52

          Αν μιλάς για το Πολυτεχνείο ανιστόρητε φίλε και εννοείς Λαλιώτη και Δαμανάκη κάνεις λάθος.
          Δεν εμπορευτήκαμε όλοι τις ανάσες λεφτεριάς που πήραμε εκεί μέσα, ούτε ολοι ήμασταν κάργα αριστεροί.
          Σε διαβεβαιώνω ότι το Πολυτεχνείο δεν το εκαναν οι αριστεροί, το έκαναν όλοι, επίσης δεν το έκαναν από ηρωϊσμό, το έκαναν από αντίσταση στην χούντα.

          Δεν ξέρω αν έζησες εκείνη την εποχή, δεν ξέρω αν ήσουν από τους βολεμένους, δεν ξέρω αν είσαι από τα σταγονίδια της χούντας, αλλά 9 μήνες μετά, στο δράμα της Κύπρου ήμουν στρατευμένος και εκεί έπρεπε να δεις το κατάντημα της προδοσίας τους.

  4. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 19/01/2012 11:18:47

    ΜΠΡΑΒΟ γΑΠ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ!! ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΣΟΥ ΠΑΡΕΑ.

  5. Τσιγαρο avatar
    Τσιγαρο 19/01/2012 11:31:44

    Καλά είναι τραγικό απλά.. Τι να κατέβει στους δρόμους με τον λαό? Πλάκα μας κάνει? Ελπίζω όσοι τον δουν απλά να τον λιντσάρουν.. Ντροπή δηλαδή να το παίζει και αθώος, σαν να μην έγινε τίποτα..

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/01/2012 11:47:14

    αΓΑΠούλη έλα στο λαό σου....

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 19/01/2012 14:56:33

    Ρε παιδιά μην κάνετε έτσι! Ο ΓΑΠ είναι γάτα! Θα βγει στους δρόμους τις Αποκριές μεταμφιεσμένος σε Σαμαρά! Βάρδα να μην του πέσει η μάσκα και φάει το γιαούρτι και τις κλωτσές της ζωής του!

  8. Nik avatar
    Nik 19/01/2012 16:19:14

    Πάλι ληγμένα φάρμακα πήρε το παιδί!

  9. Δ.Σ avatar
    Δ.Σ 19/01/2012 20:09:19

    Η φωτο φαινεται ο ΓΑΠ με το Σπυρόπουλο της ΓΣΕΕ...αρε εργατοπατερα!!!

  10. Θεόδορος avatar
    Θεόδορος 19/01/2012 22:33:15

    Οι κυρίες δίπλα στο ΓΑΠ γιατί είναι με τα στόματα ορθάνοικτα τι ψάχνουν άραγε !!!!!! Το άλλο με το προβόπουλο το ακούσατε !!!!!!! κάποιος εισαγγελέας ρε παιδιά δεν υπάρχει!!!! Φυσικά δίπλα στον ΓΑΠ πάντα ο είναι ο κ Παναγόπουλος Μέγας αγωνιστής !!!!! ΧΑ, ΧΑ, ΧΑ......

  11. juliet avatar
    juliet 19/01/2012 22:47:08

    Πείτε ένα λόγο που δεν θα κατέβει; Πρωθυπουργός είναι ;Οχι .Υπουργός είναι ;Οχι .Είναι πρόεδρος κόμματος που αγωνίζεται για την ισότητα των πολιτών ,σοσιαλιστικού.Αρα θα κάνει αντιπολίτευση στη κυβέρνηση ...ε,ρε γλέντια που έλεγε και ο καραγκίοζης.....χαχαχα.

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 19/01/2012 23:27:48

    Θα φοράει πανοπλία ;;;;

  13. Απολλώνιος avatar