Έτοιμος για τη διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ ο Τσίπρας – «Εκβιασμένη ενότητα δεν υπάρχει»
29/07/2015 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτοιμος για τη διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ ο Τσίπρας – «Εκβιασμένη ενότητα δεν υπάρχει»

«Εκλογές γιατί δεν μπορεί να υπάρχει αλά καρτ κυβερνητική πλειοψηφία»

Την πόρτα της εξόδου από τον ΣΥΡΙΖΑ έδειξε στους διαφωνούντες ο Αλέξης Τσίπρας και σε κάθε περίπτωση ο πρωθυπουργός διεμήνυσε στην εσωκομματική του αντιπολίτευση ότι είναι έτοιμος να αναλάβει το κόστος της διάσπασης προκειμένου να υπερασπιστεί την επιλογή της κυβέρνησης να υπογράψει νέο μνημόνιο για να παραμείνει η χώρα στην ευρωζώνη.

Ο Τσίπρας με τη συνέντευξή του στο κομματικό ραδιόφωνο του ΣΥΡΙΖΑ, το «Στο Κόκκινο 105,5» έριξε το γάντι στους αντιφρονούντες κατηγορώντας τους ότι «παρακολουθούσαν τη διαπραγμάτευση γκρινιάζοντας την ώρα που η κοινωνία ήθελε να ενισχύσει αυτή τη διαπραγμάτευση».

Μάλιστα τους επέκρινε ότι ερμηνεύουν «λάθρα» το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος επιμένοντας ότι δεν ζήτησε εντολή για ρήξη και επιστροφή στη δραχμή αλλά για ενίσχυση της διαπραγμάτευσης και σημείωσε χαρακτηριστικά υπερασπιζόμενος την επιλογή του να προχωρήσει σε δημοψήφισμα λέγοντας ότι είναι «τεράστιο χαρτί το ΟΧΙ για να μπορείς να δείχνεις ότι μια κυβέρνηση δεν είναι κόντρα στο λαό αλλά μαζί με το λαό ενάντια στους εκβιαστές. Αυτή τη νίκη δεν θα τη χαρίσουμε σε κανέναν που εκ των υστέρων ερμηνεύει λάθρα το δημοψήφισμα».

Επιπλέον ο πρωθυπουργός χαρακτήρισε ως «μικρόμυαλους» τους διαφωνούντες «που θεωρούν ότι η επανάσταση θα γίνει με έφοδο στα χειμερινά ανάκτορα» ενώ την ίδια στιγμή τους επέκρινε ότι καταστρέφουν τις προοπτικές της Αριστεράς με τον αναχωρητισμό τους γιατί όπως είπε στέλνουν το μήνυμα ότι η Αριστερά δεν μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση από κυβερνητική θέση και διακατέχονται από το «φόβο της ευθύνης».

Ο πρωθυπουργός τάχθηκε υπέρ των καθαρών λύσεων στα κομματικά όργανα με όποιο κόστος σημειώνοντας ότι «εκβιασμένη ενότητα δεν υπάρχει». Παραδέχτηκε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κατάφερε να γίνει ενιαίο κόμμα και πως διατηρούνται οι διαφορές στρατηγικής ενώ τόνισε ότι τα πολυτασσικά κόμματα είναι καλά όταν βρίσκονται στην αντιπολίτευση αλλά όχι όταν βρίσκονται στην διακυβέρνηση γιατί διαμορφώνονται πολλά κέντρα εξουσίας.

Τέλος τάχθηκε υπέρ των εκλογών λέγοντας ότι δεν μπορεί να υπάρχει αλά καρτ κυβερνητική πλειοψηφία ενώ επέμεινε στην πρότασή του να προχωρήσει σε έκτακτο συνέδριο το Σεπτέμβριο αμέσως μετά τη συμφωνία, ενώ σε περίπτωση που οι διαφωνούντες επιμείνουν στην πρότασή τους για διαρκές συνέδριο τώρα προκειμένου να αποφανθεί το κόμμα για τις εν εξελίξει επιλογές της κυβέρνησης να προχωρήσει σε τρίτο μνημόνιο, σημείωσε ότι η δική του πρόταση είναι να γίνει εσωκομματικό δημοψήφισμα τώρα και στη συνέχεια να γίνει και το έκτακτο Συνέδριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 29/07/2015 14:59:02

    από την ...υπεύθυνη αντιπολίτευση στην ... Υπεύθυνη κυβέρνηση !!! Πάμε σε εκλογές να δέσουμε την καρέκλα τώρα που μας παίρνει ακόμα κι ας πάει ο... Λαουτζίκος ακόμα χαμηλότερα !!! Αυτά για την ...αγνότητα και την ...Τσίπρα της αριστεράς!!!

  2. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 29/07/2015 16:38:51

    O Τσίπρας θα σπεκουλάρει επικοινωνιακά με την διάσπαση. Η ΝΔ από την άλλη, κόβει τα πόδια της με την επαναφορά Βουλγαράκη.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ ουδέτερος 29/07/2015 18:05:51

      Μονο τα ποδια της κοβει η κοβεται ολοκληρη με τον βρυκολακα αυτον? Και να ηταν μονο αυτος.Εχει ακομα να μαζευτει απ τα αζητητα.Ας ειναι καλα ο ΝΟΝΟΣ που δρα στο παρασκηνιο και ετοιμαζει τον επομενο ΑΡΧΗΓΟ, αλλα λογαριαζει χωρις τον ξενοδοχο.Οταν θα ειναι η ωρα θα δει τον λογαριασμο.

    • Στυλιανός Παπαδόιπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόιπουλος @ ουδέτερος 29/07/2015 20:56:59

      Καλά, εδώ ο Βαγγέλας έκανε περίπου πρόσκληση στον Καμμενοψεκασμένο να επιστρέψει στην ταλαίπωρη Νου Δου. Καλά κρασά...

  3. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 29/07/2015 16:49:34

    με επιφύλαξη από το κουρδιστό πορτοκαλι "Τα κόμματα που μπαίνουν στη βουλή με αναγωγή της ψήφου> ΣΥΡΙΖΑ 28%, Νέα Δημοκρατία 16%, ΠΟΤΑΜΙ 8%, ΚΚΕ 7%, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 6%, ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ 5,5%, ΠΑΣΟΚ 4%, ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 4% http://kourdistoportocali.com/post/45796/gallop

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ ουδέτερος 29/07/2015 17:05:45

      Η λογική της παράνοιας σε μία....μη κανονική χώρα που κατοικείται από....μη κανονικούς πολίτες. Δυστυχώς όταν απαξιώνονται κάποιοι κανονικοί πολιτικοί, μας έρχεται ο Τσίπρας- ο Βαρουφάκης- ο Λαφαζάνης-ο Λεουτσάκος και τα λοιπά μπουμπούκια....Τελικά αυτή τη χώρα την κυβερνούν τα ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ και το μόνο που μας σώζει είναι....η άνοδος στα βουνά και τις σπηλιές.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ ουδέτερος 29/07/2015 17:59:49

      Κριμα που ξεχασατε τον Κουγκι.Μαλλον αυτος ανατοναχθηκε.Να ζησουν να τον θυμουντε.

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ δεξιος αγωνιστης 29/07/2015 19:14:42

        κρατήσου, τον βλέπω στο ψηφοδέλτιο του Αλέξη!!

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 29/07/2015 16:52:55

    Χαχαχαχα. Συνέχισε. Μάλλον θ΄αποκαλύπτεσαι εσύ, ο ... ''ανοιχτόμυαλος'' που ερμηνεύεις τα ΟΧΙ σαν προτροπή σε προσκύνημα και λές ''φόβο ευθύνης'' την άρνηση της βολικής κωλοτούμπας, που εξασφαλίζει πολυθρόνες εξουσίας στους άχρηστους και στους μωροφιλόδοξους. Εύχομαι, πιστεύω κα προσδοκώ, να λάβεις σύντομα αυτό ακριβώς που σου αξίζει, από τα εκατομμύρια των Ελλήνων που κατάλαβαν πως δεν αξίζεις δεύτερη ευκαιρία. Ένας νέος Σημίτης γεννήθηκε, την 12η Ιουλίου 2015. Επειδή όμως ο χρόνος τρέχει πια με άλλα μέτρα, αυτός εδώ, δεν θα μακροημερεύσει... Τι κρίμα για τους άπληστους και τους εγωπαθείς ''κουτονοικοκυραίους'', που θα προστρέξουνε φιλότιμα να τον στηρίξουν, μήπως και τους εξασφαλίσει έστω για λίγο ακόμα, την εις βάρος του συνόλου ευμάρεια!! Άλλαξε ο τραγουδιάρης ρεπερτόριο, άλλαξε πίστα κι ακροατήριο, μα η επιχείρηση βουλιάζει και τα δάνεια τρέχουνε. Για φαλημέντο πάει, έτσι κι αλλιώς. Καλά να είμαστε και σύντομα θα το απολαύσουμε.

  5. Jim Beam avatar
    Jim Beam 29/07/2015 17:14:41

    Άσε μας ρε Αλέξη, ο κόσμος δεν εχει να φάει και ασχολησε με τα εσωκομματικά σου προβλήματα !!! Αντί να κυβερνήσει και να κανει τις μεταρρυθμίσεις που πρέπει ώστε να εκσυγχρονιστεί η χωρα και να δουλέψει η οικονομία, ανοίγει την ΕΡΤ, προσλαμβάνει δημόσιους υπαλλήλους, και ψάχνεται σε λύσεις ουτοπικές και κομμουνιστικες μπουρδολογίες .... Ποιο ειναι το σχέδιο για να βγούμε απο την κρίση ? Ποια η πολιτική για τον δημόσιο τομεα ??? Τι θα γίνει με τις Τραπεζες ??. Τι θα γίνει με το ασφαλιστικό ? Τι θα γίνει με την παιδεια ?? Τι θα γίνει με την Αμυνα ??? Ποια η στρατηγική μας στην εξωτερική πολιτική ??. Ποια η πρόταση μας για την λαθρομετανάστευση ?. Έχουμε κυβέρνηση ή ενα τσούρμο μπαρουφακιδες ???

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Jim Beam 29/07/2015 17:58:07

      Το τελευταιο ισχυει!!!!

    • Eva avatar
      Eva @ Jim Beam 30/07/2015 16:37:48

      Οσο για τον δημοσιο τομεα οι προθεσεις του συριζα ειναι γνωστες. Αλλα και η ΝΔ ψελλιζε τοσον καιρο. Αυτος που θα πει -θα εξαφανισουμε το σαπιο του κομματι κερδιζει 10 μοναδες. Ακουσες προεδρε? Ουτως η αλλως η σαπιλα του δημοσιου ψηφιζει συριζα και ανταρσυα. Αυτοι που εργαζονται κι εχουν προσοντα δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα.

  6. Διογένης avatar
    Διογένης 29/07/2015 18:00:59

    Ο Τσίπρας δεν έχει πρόβλημα να συνεχιστεί αυτό που υπάρχει σήμερα. Απόδειξη, ότι έλεγε "πρώτα η συμφωνία και μετά τα εσωκομματικά". Δανειζόταν τις ψήφους της εθνικά υπεύθυνησης αντιπολίτευσης και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Όμως οι άλλοι τραβάνε το σχοινί. Αυτό δεν τον βολεύει. Αν είχε περάσει τη συμφωνία - και άρα δεν είχε πια ανάγκη την αντιπολίτευση - θα τους έκανε άλλου είδους χατήρια τους δικούς του, για να τους αποδείξεις ότι είναι "αριστερή" κυβέρνηση. Και θα τους κρατούσε κάπως σε δεύτερο ρόλο, αφού θα είχαν κάνει οι άλλοι όλοι τη βρώμικη δουλειά αντί για αυτούς. Φυσικά η Αριστερή Πλατφόρμα ξέρει πολύ καλά ότι δεν μπορεί να σταθεί η άποψή της στην πράξη. Ο ίδιος ο μέγας οικονομολόγος της δραχμής, Λαπαβίτσας, είχε αναγκαστεί να παραδεχθεί το πρωί της 10ης Ιουλίου στη συνεδρίαση της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν μπορεί να εισαχθεί υπό τις παρούσες συνθήκες η δραχμή. Αλλά ψήφισε "όχι" το βράδυ για να το παίξει "αριστερός" - κάτι είπε επ' αυτού η Σία Αναγνωστοπούλου την επομένη. Άρα, τι επιδιώκει η Πλατφόρμα; Δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρουν, πάντως τελικά μάλλον επιδιώκουν να εμφανιστούν βολικά γι' αυτούς ως διαφωνούντες. Ούτε αυτούς συμφέρει η ρήξη, ούτε τον Τσίπρα. Αν τώρα επιμείνουν αυτοί στη ρήξη (ο Τσίπρας δεν θα επιμείνει), τότε θα έχουμε εξελίξεις. Πάντως σήμερα άρχισαν να ανεβαίνουν απειλητικά και πάλι οι αποδόσεις των ελληνικών ομολόγων. Κάτι σημαίνει αυτό. Οι (λίγοι και καλοί) παίκτες της αγοράς ελληνικών ομολόγων έχουν εξαιρετική πληροφόρηση, όπως αποδείχθηκε όλο τον προηγούμενο καιρό.

  7. Στυλιανός Παπαδόιπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόιπουλος 29/07/2015 20:26:40

    Να μην σκεφθούν καν, είπαν "κυβερνητικοί κύκλοι", να ζητήσουν οι ιθύνοντες του κουαρτέτου να ζητήσουν συνάντηση με τον Τσιπραφέντη. Δηλαδή για να καταλάβω: Ο πρωθυπουργός θεωρεί τον εαυτό του υπερβολικά σπουδαίο, ώστε να μην μπορεί να συζητήσει εκ του πλησίον με τους ανθρώπους από τους οποίους εξαρτάται η επιβίωση του πληθυσμού της χώρας του; Τέτοια έπαρση;, Τέτοια Ύβρις; Η Εθνική Υπερηφάνεια, δεν έχει να κάνει με το προσωπικό καλαμοκαβαλίκευμα. Και ένας υπεύθυνος ηγέτης αφήνει στην άκρη τις μαγκιές τύπου ζουρνάδων και Κουγκιών και φροντίζει να διαπραγματευθεί ο ίδιος με την πλευρά των δανειστών' και όχι μέσω διάμεσων και παρακοιμώμενων του αυτοκράτορα... Εκτός βέβαια αν έχει ήδη αντιληφθεί μέσα από αυτή την εξάμηνη διαδικασία, την προσωπική του ανεπάρκεια και ανικανότητα' αλλά δεν είναι σε θέση να το παραδεχθεί δημοσίως.

  8. Eva avatar
    Eva 30/07/2015 16:39:53

    Ναι θα διασπασθουν αλλα θα μεινουν ενωμενοι και αγαπημενοι.