02/06/2010 09:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτοιμοι για δεύτερο γύρο οι Ισραηλινοί

Η κατάσταση στη Μέση Ανατολή παραμένει εκρηκτική, καθώς νέα πλοία με ακτιβιστές κινούνται προς την αποκλεισμένη Γάζα. Εκπρόσωπος του Ισραηλινού πολεμικού ναυτικού δήλωσε στην εφημερίδα Jerusalem Post πως την επόμενη φορά η αντίδραση τους θα είναι άμεση. «Δεχθήκαμε σκληρή επίθεση, σαν να είμαστε σε πόλεμο,  μόλις ανεβήκαμε στα πλοία. Αυτό σημαίνει πως στο μέλλον θα είμαστε προετοιμασμένοι για πόλεμο».

Εν τω μεταξύ, το Ισραήλ συνεχίζει να δέχεται ισχυρές πιέσεις από τη διεθνή κοινότητα αναφορικά με την επίθεση της Κυριακής. Όπως ανακοίνωσαν οι αρχές του χθες, όλοι οι κρατούμενοι ακτιβιστές θα απελαθούν και δεν πρόκειται να διωχθούν ποινικά. Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, θα απελαθούν 682 ακτιβιστές προερχόμενοι από 35 διαφορετικές χώρες. Εν μέσω των διεθνών αντιδράσεων, το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ ζήτησε να διεξαχθεί αμερόληπτη έρευνα του θανατηφόρου περιστατικού, ενώ ο Τούρκος πρωθυπουργός απαίτησε την άμεση άρση του «απάνθρωπου» αποκλεισμού της λωρίδας της Γάζας.

Εκπρόσωπος του Ισραηλινού πρωθυπουργού Benjamin Netanyahu δήλωσε πως οι αλλοδαποί κρατούμενοι θα απελαθούν αμέσως, ενώ αξιωματούχοι της κυβέρνησης έκαναν λόγο για ολοκλήρωση της επιχείρησης των απελάσεων μέσα σε 48 ώρες.

Jerusalem Post, Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λεφτά υπάρχουν avatar
    Λεφτά υπάρχουν 02/06/2010 09:55:06

    Την αποχώρηση της Ελλάδας από το μηχανισμό στήριξης Ευρωπαϊκής Ένωσης - ΔΝΤ και από το ΝΑΤΟ προτείνει ο Μίκης Θεοδωράκης

    "Εάν το σκάφος Ελλάς δεν αλλάξει άμεσα και ριζικά πορεία τότε θα οδηγηθούμε στο τέλος μας ως έθνος, λαός, ιστορία και πολιτισμός " τόνισε, προσθέτοντας ότι αυτή είναι η επιθυμία "των άσπονδων φίλων μας που μας περιφρονούν, μας χλευάζουν και μας ντροπιάζουν καθημερινά".
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=168602

    • TORA avatar
      TORA @ Λεφτά υπάρχουν 02/06/2010 10:38:01

      Επειδή δεν ξέρω αν θα βγεί όλο το κείμενο της παρέμβασης του Μίκη.
      Μίλησε για την ηθική έκπτωση και την έλλειψη οράματος.
      Μίλησε για τον κουμμουνισμό που είχαν πιστέψει και που δεν είχε καμία σχέση με ό,τι είδαν μετά ως «κουμμουνισμό».
      Μίλησε για την Ελληνικότητα, και την Ελληνικότητα της αριστερής αντίστασης.
      Πρότεινε όλοι οι άντρες μετά τη θητεία τους και έως τα 50 να συνεχίζουν να εκπαιδεύονται σε τακτικές στρατιωτικές ασκήσεις και να είναι στρατεύσιμοι οργανωμένοι ως ένα σώμα πολιτοφυλακής.

      Καλό θα ήταν αν μπορέσετε να βρείτε κάπου ολόκληρο το κείμενο.

      ΥΓ
      Ήταν λίγο θλιβερό να ακούς το Μίκη δίπλα στον Τσίπρα «δεν ζω σε γυάλα και βύσμα έχω βάλει στο στρατό και σκονάκι έχω κάνει»
      O tempora o mores!

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 02/06/2010 09:56:15

    Με το καλό...
    Πάντως οι "στολίσκοι" έχουν κάνει τέτοια ζημιά στο Ισραήλ, όσο όλοι οι Άραβες μαζί τόσα χρόνια.

    Σύντομα θα αναγκαστούν ή να ταπεινωθούν ή να πληρώσουν.
    ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να απαιτεί απ΄το σύμπαν να κάνει τα στραβά μάτια για πάντα.
    Ούτε ο περιούσιος...

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ (A)θανάσης 02/06/2010 10:41:25

      Εσυ γιατι δεν μπαρκάρεις μαζι με καποιους άλλους εδο μεσα;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Lalakis 02/06/2010 12:04:38

        Δεν ξέρει να μαζεύει τον κάβο., γι' αυτό. Πολύ θέλω να δω Συριζαίους να κάνουν ματσακόνι και να προσπαθούν να ρίξουν το ιβιλάι (το ξέρει αυτό ηρωικέ Α-θανάση;). Θα παρακαλάνε να τους στείλουν στις ισραηλινές φυλακές να τους ταϊζουν τζάμπα. Θα πέσει τρελό γέλιο.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Lalakis 02/06/2010 13:27:30

        ο παναγος θα αναλάβει να δενει τα παλαμαρια στον μώλο;

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ (A)θανάσης 02/06/2010 14:36:04

      Τα γραφεία των Γκρίζων Λύκων στην Αθήνα ξέρετε που είναι.
      Είναι πολιτικό κόμμα. Μην αναλώνεστε τσάμπα παιδιά παριστάνοντας τους "αγωνιστές αριστερούς".

      Sen gidebilirsin.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 02/06/2010 16:07:44

      Νεόκοποι σιωνολάγνοι, βαρέθηκα τρία χρόνια τώρα να τρώω το ίδιο μονότονο ξινό φύραμά σας. Να πάτε να ψάξετε λίγο στο παρελθόν για το τι είναι ο καθένας, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να απολογούμαστε στον κάθε νεοφανή απίθανο που θυμάται το antinews κάθε που οι βρυκόλακες της παλαιστίνης σφάζουν κι από πεντέξι, για να ποστάρει προκάτ κειμενάκια...

      Και κάτι προς όποιον σοβαρο:
      Όλο το κόλπο είναι αβάντα του "Ισραήλ" προς τον Ερντογάν. (Το Ισραήλ εντός εισαγωγικών σημαίνει φυσικά την Σιωνιστική κλίκα που καταδυναστεύει τον φίλο και αδελφό λαό του Ισραήλ).
      Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με κανένα λαό, και μην τσιμπάτε στις προβοκάτσιες των καθαρμάτων...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 02/06/2010 17:00:29

        (Α)θανάσης, αγγίζεις τα όρια του (Α)ξιοθρήνητος.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 02/06/2010 18:18:36

        Αν εγώ τα αγγίζω, εσύ (με το προβοκάτσικο παρωνύμιο που προσπαθεί να μας πείσει ότι είσαι Ελληναράς και ενδεχομένως και τουρκοφάγος) τα ξεπέρασες προ πολλού.
        ΕΙΠΑΜΕ: Οι Έλληνες είμαστε ευκολόπιστοι. Μπορείς να μας πεις και χαϊβάνια αν θέλεις. (Η χρήση τουρκικών λέξεων σ'αρέ-δε σ'αρέ παγιώθηκε πια).
        Δεν είμαστε τόσο πολύ όσο θέλετε όμως!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 02/06/2010 18:40:49

        Αν το chabad σε εφοδίασε σχετικά, μπορείς να αιτιολογήσεις την κρίση σου περί εμού?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ (A)θανάσης 02/06/2010 19:04:33

        Aegean Hawk: η "Στρατιά του Αιγαίου" όπως την απεκάλεσες και αρέσκονται να την αποκαλούν οι τούρκοι δεν είναι κανονικά η 4η στρατιά;

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 02/06/2010 19:30:02

        "Προβοκάτσικο"....εννοείς κατσίκι με μορφή προβάτου ή κατσίκι με προβιά? Παρακαλώ να με διαφωτήσεις.

        "Τουρκοφάγος"....σε καμμία περίπτωση, δε μπορώ να τους "χωνέψω".

        "Ελληναράς"....απο τον πανικό σου, υποθέτω, και την ιδιαίτερη ικανότητα που δείχνεις να έχεις με το πληκτρολόγιο, σου ξέφυγαν μερικά "πλήκτρα" παραπάνω, τα "ρ" και "α", τουτέστιν Ελληνας και μόνο.

        αλλενάκι: ακριβώς, η 4η που αρέσκονται να την βαφτίζουν και "εκπαιδευτική".

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ (A)θανάσης 02/06/2010 19:37:16

        (Α)θανάσης: Λυπάμαι, δε γνωρίζω τι είναι chabad.

        Αλλά για το ερώτημά σου μπορείς να ζητήσεις ψυχολογική υποστήριξη απο πάρα πολλούς καταξιωμένους επιστήμονες. Μόνο φρόντισε να έχουν απο διδακτορικό και πάνω γιατί η περίπτωσή σου είναι πολύ δύσκολη.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 02/06/2010 20:18:21

        Roger.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (A)θανάσης 03/06/2010 00:44:43

        Συστήνω να ψάξετε στο rapidshare και να κατεβάσετε το ντοκιμαντέρ The 3d Jhihad. Iσως πολλοί να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας για την επιλογή που κάνετε μεταξύ Δύσης και Ισλάμ.

  3. man8os avatar
    man8os 02/06/2010 10:19:10

    Θα δυνεχισει στο ιδιο μοτιβο μεχρι να μην ξανατολμησουν ακτιβιστες να πανε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ man8os 02/06/2010 12:05:38

      Συριζαίος εναντίον Ισραήλ. Οπως λέμε η Αλίκη στο Ναυτικό.

  4. theagpar avatar
    theagpar 02/06/2010 10:22:36

    Ο σουλτανος Ερτογαν εχει καλομαθει με τα νεοελληνικα γιουσουφακια τοσα χρονια και νομιζε οτι και το Ισραηλ ειναι κανα κρατος που παιζει.
    Ε δυστυχως γι'αυτον , αλλα και για εμας, το Ισραηλ δε παιζει....
    Και λεω και για εμας γιατι εμεις το μονο που κανουμε ειναι να υποχωρουμε. Και τα αποτελεσματα γνωστα....

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ theagpar 02/06/2010 14:38:49

      οχι μόνο δεν παίζουν αλλά μπορεί να αρχίσουν και τα "ατυχήματα" σε άλλα άσχετα σημεία των τουρκικών υδάτων.
      Το περιμένω κάτι τέτοιο. Είναι πολύ στο0 στυλ των Ισραηλινών.

      Να βλέπετε για να μαθαίνετε γραικοί μου.

      • man8os avatar
        man8os @ ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 14:42:04

        Οσουλτανος θα βγαλει εξω τις κανονιοφορους. Μπορει και αυριο... Αλλα πιστευω οτι θα κιοτεψει να το παιξει μεχρι τελους.

  5. co avatar
    co 02/06/2010 10:24:26

    "Αυτό σημαίνει πως στο μέλλον θα είμαστε προετοιμασμένοι για πόλεμο"
    : αν κοιταξετε στα ισραηλινα site το προβλημα της επιχειρησης λεει δεν ηταν επαρκως προετοιμασμενοι για τοσο υψηλο επιπεδο βιας, τωρα γιατι στο καθενα που εχει σωα τα φρενας φαινεται οτι το προβλημα ειναι οτι ηταν προετοιμασμενοι για ακριβως πολυ υψηλοτερο επιπεδο βιας απο αυτο που τελικα παρουσιαστηκε;
    Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τα βγαλουν περα μακροπροθεσμα με τετοια μυαλα, μεχρι και η ΕΛΑΣ θα τα ειχε καταφερει καλυτερα μου φαινεται...

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ co 02/06/2010 10:43:06

      Μάλλον έχουν δίκιο οι της IDF. Αν δεις προσεκτικά το πρώτο βίντεο της επιχείρησης, ο πρώτος που κατεβαίνει από το σκοινί φέρει non-lethal οπλισμό (όπλο που βάλλει πλαστικές σφαίρες συμπεραίνω λόγω του μεγάλου διαμετρήματός του) θεώρησαν εσφαλμένα πως θα είχαν να κάνουν απλώς με διαχείριση πλήθους και όχι με οπλισμένο όχλο. Προφανώς δεν ήταν προετοιμασμένοι γιά υψηλότερα επίπεδα βίας όπως λες, εξ ου και η πανικοβλημένη αντίδρασή τους να χρησιμοποιήσουν πραγματικά πυρά. Ο σχεδιασμός τους επιχειρησιακά ήταν καταδικασμένος εξ υπαρχής

  6. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 02/06/2010 10:24:30

    Δηλαδή εσύ βλέπεις ότι ο χαμένος της υπόθεσης είναι ο Ερντογάν???

    Μας αξίζει απόλυτα η θέση μας στον διεθνή χάρτη...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2010 10:35:59

    Επείδη είμαστε ψάρια κατεψυγμένα, διαβάστε να χαρείτε:

    http://www.ihhvakfi.org/ και http://en.wikipedia.org/wiki/IHH_(%C4%B0nsani_Yard%C4%B1m_Vakf%C4%B1) Οι Τουρκική ΜΚΟ πανηγυρίζει για την επιτυχία της.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 02/06/2010 12:08:41

      Δηλαδή πιστεύεις πως θα τους πείσεις τώρα; Υπεραισιόδοξο σε βλέπω.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΒΙΣ 02/06/2010 12:47:26

        δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, απεναντίας, μαθαίνω. Προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα με ευρύτητα λίγο μεγαλύτερη από αυτήν του αχινού, και όταν βρίσκω κάτι που νομίζω αφορά, το λέω.

  8. man8os avatar
    man8os 02/06/2010 10:37:23

    Τα τελευταια 60 χρονια καποιοι ετσι προβλεπουν συνεχως.

  9. fitsulas avatar
    fitsulas 02/06/2010 10:56:31

    Μη χαίρεσαι και πολύ. Γιατί τους βλέπω να καταφτάνουν στην "Μπάτε-σκύλοι-αλέστε-λαντ".

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/06/2010 11:15:51

    Nα δουμε πως θα τελειωσει.Το κρατος αυτο ειναι η τριτη στρατιωτικη δυναμη στον κοσμο μετα τις ΗΠΑ και τη Ρωσια με δυνατοτητα και δευτερου πυρηνικου πληγματος και μπορει να καταστρεψει οποιαδηποτε χωρα σε αποσταση 3000 χιλιομετρων.
    Ηδη εχει πυρηνικα υποβρυχια στον Περσικο Κολπο σε συναγερμο.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ψυχραιμια 02/06/2010 12:34:50

      Μόνο με την Δευτέρα Παρουσία μπορεί να κουνηθεί το Ισραήλ από εκεί που έχει κατσικωθεί. Εκτός αν την προκαλέσει το ίδιο...

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ψυχραιμια 02/06/2010 13:32:50

      Κυκλοφορεί ακόμη το παραμύθι ότι η Χεζμπολλάχ "νίκησε" to 2006 διότι δεν εξολοθρεύθηκε ολοκληρωτικά. Η ουσία είναι ότι μετά τον βομβαρδισμό του Ν. Λιβάνου το 2006 η Χεζμπολλάχ δεν τόλμησε να ξανακουνηθεί. Όταν οι Ισραηλινοί ρίχναν φώσφορο και ισοπέδωναν την Γάζα, ούτε μιά ρουκέτα της Χεζμπολλάχ ρίχτηκε από τον Ν. Λίβανο για τους αδελφούς της Χαμας, και έχασαν και στις εκλογές.

      Οι ισραηλινοί έχουν κάνει σαφές ότι, αν δεχθούν ξανά επίθεση από την Χεζμπολλάχ, θα θεωρήσουν ότι δέχονται επίθεση από τον Λίβανο και αυτή την φορά δεν θα χτυπήσουν επιλεκτικά στόχους και συνοικίες της Χεζμπολλάχ, αλλά θα κάνουν ευρεία στρατιωτική επιχείρηση εναντίον του Λιβάνου. Επομένως, αν η Χεζμπολλάδες θελήσουν να αρχίσουν τα παλιά, σίγουρα θα έχουν πρώτα να αντιμετωπίσουν μονάδες του λιβανέζικου στρατού.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ψυχραιμια 02/06/2010 15:21:05

      Να συμπληρώσω ότι έχουν πει ξεκάθαρα (οι Ισραηλινοί) ότι επίθεση θα δεχτεί ΚΑΙ η Συρία, αν ξαναδεχτούν επίθεση απο την Χεζμπολλάχ του Λιβάνου, αφού είναι πασιφανές ότι τους εξοπλίζει η Συρία, μέσω της κοιλάδας Μπεκάα την οποία δεν ελέγχει ο Λιβανέζικος στρατός.
      Μακάρι να τους μοιάζαμε στο 10%....όχι παραπάνω, στον τρόπο δράσης και αντίληψης της έννοιας ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ....

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ψυχραιμια 02/06/2010 16:00:33

      Ψυχραιμία, δεν ξέρουμε πως θα τελειώσει, αλλά το υποψιαζόμαστε.
      Οι Τούρκοι αποφάσισαν να μην εμπλακούν σε πόλεμο με το Ισραήλ. Όχι τουλάχιστον σ΄αυτή τη φάση.
      Γνωρίζουμε πολύ καλά τις στρατιωτικές δυνάμεις της Τουρκίας.
      Το Ισραήλ απο την άλλη, είναι μια χώρα εξοπλισμένη σαν αστακός, αλλά σαφώς κατώτερη της Τουρκίας.
      Το Ισραήλ διαφημίζει εδώ και δεκαετίες οτι κατέχει πυρηνικά όπλα, και οτι είναι η μοναδική χώρα που τα έχει κατασκευάσει χωρίς να έχει πυρηνικούς αντιδραστήρες[!].
      Ο ερευνητικός αντιδραστήρας του Ισραήλ στην έρημο Νεγκέβ,
      είναι παρόμοιος αυτού που έχουμε εμείς στο κέντρο "Δημόκριτος".
      Με τη λογική των Ισραηλινών [και των διαφημιστών τους]
      η Ελλάδα κατέχει εδώ και δεκαετίες τουλάχιστον 50 πυρηνικά όπλα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 02/06/2010 16:10:28

      Να και κάποιος που μας λέει ότι το Ισραήλ δεν έχει πυρηνικά όπλα. Τότε όλα αυτά που μας λέει ο Βανούνου, που έχει φάει τα νιάτα του στις φυλακές που διέρρευσε το μυστικό, οι κοινές πυρηνικές δοκιμές με τη Ν. Αφρική, μεταξύ Ατλαντικού και Ινδικού ωκεανού και λοιπά, πού πάνε;

      Τα πυρηνικά τα έφτιαξε μαζί με τη Ν. Αφρική, η οποία, εγκαταλείποντας το άπαρτχάιντ, εγκατέλειψε και το πυρηνικό της πρόγραμμα.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ψυχραιμια 02/06/2010 16:11:45

      Και κάτι άλλο ψυχραιμία μου.
      Τί πυρηνικά υποβρύχια έχει το Ισραήλ στον Περσικό,
      αφού είναι διεθνώς γνωστό πως έχει μόνο 3 συμβατικής πρόωσης υποβρύχια, παρόμοιας κλάσης με αυτά που θα αποσύραμε αν δεν έγερνε το "Παπανικολής"...

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ψυχραιμια 02/06/2010 16:14:03

      Και βέβαια ΤΡΙΤΗ ΔΥΝΑΜΗ στον κόσμο βεβαιότατα δεν θα μπορούσε να είναι το Ισραήλ, γιατί προηγούνται σαφώς η Κίνα και η Γαλλία.[Η Μ. Βρεττανία έπεται]

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ψυχραιμια 02/06/2010 16:16:57

      Οι Ισραηλινοί εννούν ΣΑΦΩΣ την πυρηνική ομπρέλλα του ηλιοκαμένου,[και των προκατόχων του] σε συνδυασμό με τον ψυχολογικό πλεονέκτημα που αυτή δημιουργεί σε φίλους κι εχθρούς.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ψυχραιμια 02/06/2010 18:12:29

      Την Κίνα, την Ινδία, γιατί τις ξεχνάς? Την Αγγλία? Την Γαλλία? Την Τουρκία? Το Ιράν?
      Με τίποτα το Ισραήλ δεν είναι τρίτη δύναμη, ούτε στα πιο τρελά όνειρα του Σαρόν...

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ ψυχραιμια 02/06/2010 18:52:58

      [A]Θανάση, όχι μόνο κάτω απο την Ινδία το Ιράν την Ιταλία κτλ.
      Το Ισραήλ είναι οικονομικά, πολιτικά και στρατιωτικά υποδεέστερο της Ελλάδας!
      Ποιό Ισραήλ? Αυτό που είχε νικήσει τριτοκοσμικές χώρες
      το ΄73 [με την βοήθεια των ΗΠΑ] ενώ σήμερα δυσκολεύεται με τη Χεσμπολάχ?
      Είναι σημαντική δύναμη απέναντι στη Συρία, την Ιορδανία, αλλά και το Λίβανο, αλλά τί ελπίδες θα είχε απέναντι σε χώρες όπως η Ελλάδα ή την Τουρκία?

      [Εννοείται χωρίς τον Έκτο στόλο...]

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/06/2010 12:22:00

    Τό πανίσχυρο Ἐβραΐκό λόμπυ τῆς Ἀμερικῆς,θά ἀφήση τό Ἰσραήλ νά χαθῆ ἤ νά νικηθῆ,τέλος πάντων; Ἤ παρασύρεται ἡ Τουρκία σέ μιά σύρραξι πού μπορεῖ νά ὁδηγήση σέ διαμελλισμό της,ὅπως θέλουνε μερικοί κύκλοι τῶν ΗΠΑ;
    Ἄν τό Ἰσραήλ κινδυνέψη νά χαθῆ,ὑπάρχει ἔξοδος πρός Κύπρο-Κρήτη-Θεσσαλονίκη.
    Μέ ποίου τό μέρος πρέπει νά εἴμαστε;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Kὀριννα 02/06/2010 12:25:36

      Μα αγαπητή μου, με το δικό μας, βεβαίως ,βεβαίως.
      Μόνο με το δικό μας.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ ΒΡΑΧΟΣ 02/06/2010 15:17:41

        Μα,το καθεστώς του Ισραήλ δεν πρόκειται να χαρίσει ούτε σπιθαμή εδάφους του,γιατί τώρα να αλλάξει ξαφνικά?..
        Και όχι επειδή το θέλει το μικρό κομμάτι του λαού του που κατοικεί στην περιοχή,αλλά επειδή έτσι προστάζουν οι προστάτες του...και υπακούει το καθεστώς(σιωνιστικό κατά πολλούς,καμμία αντιρρηση)

        Δεν σας φαίνεται περίεργη η σιωπή των ΗΠΑ? Πάντα ψύχραιμο επιτηρεί,αναλύει δεν ανοίγει τα χαρτιά του,παρα μόνο την ύστατη στιγμή.Τον τίτλο "γεράκι" του πολέμου δεν τον κέρδισε τζάμπα.

        Τώρα αν η Τουρκία ονειρεύεται αυτοκρατορίες και χαλιφάτα,και νομίζει οτι η Αμερική είναι εκεί που την άφησε ο Κολόμβος όταν την ανακάλυπτε,ας κοιτάξει καλύτερα τον χάρτη.Η νομίζει οτι οι συμμαχίες είναι παντοτινές??
        Με χίλιες-δυο Αμερικές τριγύρω του,θα'πρεπε να αναρωτιέται τι στο διάολο γίνοταν και πολλαπλασιάζονταν με γεωμετρική πρόοδο τόσα χρόνια οι βάσεις τους. Η πιστεύουν απο αλαζονεία οτι δεν τους αφορά το τι γίνεται στο Ιρακ πλέον,ότι πήραν οι Αμερικανοι τι θέλανε και τέλος!
        Πιστεύουν μήπως οτι ήρθε η σειρά τους τώρα να πάρουν?!
        Αυτά είναι τα δεδομένα, και θέλω να πιστεύω οτι είναι αντικειμενική κατα το δυνατον η ανάλυση, αλλά αν ευσταθεί τελικά,σύντομα θα αρχίσουν να παίρνουν πολλοί θέσεις υπέρ της μιας η της άλλης πλευράς εδώ στην χώρα μας,(ο καθένας καίγεται να παραθέσει και τους λόγους που θα επιλέξει)..αλλά..
        τελικά χρωστάμε σε κανέναν να βιαστούμε? Άλλοι αποφασίσανε,άλλοι σχεδιάσανε, εμείς θα φαγωθούμε πάλι μόνοι μας?..

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Kὀριννα 02/06/2010 14:48:32

      Αν το Ισραήλ χαθεί που λέτε εσείς μόνο με αντικατάσταση του απο το Ισλάμ μπορεί να γίνει και αυτο μέσο Τουρκίας πιθανών.
      Μπορείτε τώρα να αντιληφθείτε πόσο πονηρή είναι η συνεργασία των Τούρκων με τους Ρώσους? Μόνο οι Ρώσοι θα μπορούσαν να σταθούν ανάχωμα σε κάτι τέτοιο. Αν δεν το κάνουν, οι ναοί μας εκεί θα καταντήσουν σαν την Αγία Σοφία.
      Αν υπάρχει θεός (προσωπικά δεν αμφιβάλλω για την ύπαρξη του) θα μπορούσε πλέον μετά απο ολα αυτά αν γίνουν έτσι οτι δεν έχει καμία υποχρέωση πλέον έναντι της ανθρώπινης φυλής. Εκτός βέβαια να βρεθούν κάποιοι γενναίοι..λέμε τώρα. Κοιτώντας τους απογόνους σας αισθάνεστε ασφαλείς?....

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 14:50:54

        Μπορούμε βέβαια να στρουθοκαμιλίσουμε παριστάνοντας τους Αριστερούς ή γενικά τους άθεους, η αυτούς που έχουν "ξυπνήσει" πλέον..
        Θα αλλάξει κάτι απο τα προδιαγεγραμμένα?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 14:54:43

        Ούτε το Ισραήλ μπορεί να χαθεί, ούτε η Τουρκία να διαμελισθεί: "Παιχνίδι κέντρου" είναι, control basket, όχι γουρούσι για να γκρεμίσουν τις μπασκέτες. Αναζητούνται νέοι ρόλοι, επειδή στρατιωτικά οι ΗΠΑ αποχωρούν από Ιράκ.
        ΟΙ Ρώσοι έχουν πίσω τους άλλο μουσουλμανικό αγγούρι, Κεντρική Ασία - Αφγανιστάν, εκέι θα παίξουν. Στη Μέση Ανατολή το θέμα είναι να βρεθεί η νέα ισορροπία μετά το Ιράκ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 02/06/2010 15:01:41

        Και φυσικά, η Ελληνική εξωτερική πολιτική πρέπει πάντα να στηρίζει την σταθερότητα ΟΛΩΝ των συνόρων της περιοχής μας, όχι τη μεταβολή (και ειδικά τη βίαιη), Δεν είμαστε (ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε, ούτε μας συμφέρει να είμαστε) "αναθεωρητική δύναμη".
        Γι αυτό άλλωστε δεν αναγνωρίζουμε την ανεξαρτησία του Κοσσυφοπεδίου (παρά μόνον κοινά συμφωνημένη λύση με τη Σερβία), γι αυτό και η Ελληνική στάση ήταν πάντα υπέρ ενιαίας Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Ανεξαρτήτως κυβερνήσεων: Επειδή βέβαια Κύπρος ενιαία, ανεξάρτητη, ΑΔΙΧΟΤΟΜΗΤΗ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kὀριννα 02/06/2010 16:13:41

      Αυτά είναι σιωνιστικά σχέδια του περασμένου αιώνα που έπαψαν, ευτυχώς, να μας ενδιαφέρουν μετά την ίδρυση του κράτους του Ισραήλ το 1948. Με φαντάσματα του παρελθόντος θα ασχολούμαστε;

      Αν είναι να το ξανασκεφτούν έτσι, πάντως, χίλιες φορές μας συμφέρει να μείνουν εκεί που είναι. Να τους βοηθήσουμε να μείνουν εκεί που είναι. Και, αν τυχόν και δεν τα καταφέρουν, τότε πολεμάμε εναντίον τους.

  12. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 02/06/2010 12:29:14

    oxi παντος με τους σφαχτες μας...μογγολοτουρκους και μουσουλμανους...

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ γιαννης αγιαννης 02/06/2010 13:06:12

      μηπως είσαι σιωνιστής και εσυ;

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/06/2010 14:56:05

    Τύμπανα πολέμου!!!

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:10:26

    ποσα απιδια βανει ο σακος
    υπάρχουν αριστεροί άθεοι, μή άθεοι και θρησκευόμενοι.
    Και υπάρχουν πάρα πολλοί άθεοι που δεν είναι καθόλου αριστεροί.
    Έτερον εκάτερον, μη τα κάνουμε όλα μαζί ρωσική σαλάτα.

  15. Greco avatar
    Greco 02/06/2010 15:11:30

    κρατος με πυρηνικα σημαινει αυτοματα ενα επιπεδο παραπανω απολους τους αλλους.Γιατι με ενα -δυο χτυπηματα εχεις σαρωσει τον αντιπαλο--αν εκανε το λαθος να σου κηρυξει πολεμο

    γιαυοη τουρκια παροτι πολυ μεγαλυτερη ξερει οτι δεν την παιρνει και πολυ με το ισραηλ και εχει βαλθει να αποκτησει πυρηνικα.Και αν αποκτησει η τουρκια πηρυνικα ποιος αραγε θα ειναι ο νουμερο ενα στοχος της?ναι,καλα το φανταστηκατε

    καλωσηρθατε στην πραγματικοτητα!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Greco 02/06/2010 15:18:34

      Ναί, ένας παραπάνω λόγος για τον οποίο παίζεται "παιχνίδι κέντρου" και όχι γιουρούσι.
      Το Ισραήλ δεν χρησιμοποίησε πυρηνικά όταν βρέθηκε σε πόλεμο, ούτε θα το κάνει άν ξαναβρεθεί "απλώς" σε πόλεμο. Αποτροπή είναι, αλλά σίγουρα θα τα χρησιμοποιήσει άν βρεθεί σε κίνδυνο να εκμηδενισθεί.
      Η πραγματικότητα είναι πιό σύνθετη.

      • Greco avatar
        Greco @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:21:59

        φυσικα και ειναι αποτροπη.Απτη χιροσιμα εχει να χρησιμοποιηθει σε πολεμο,δεν μιλαω για δοκιμες

        το ζητημα ειναι οτι θελοντες και μη ειμαστε στην ευαισθητη περιοχη και μεις και επηρεαζομαστε.Δεν ειναι λυση ο στρουθοκαμηλισμος.Ουτε Ελβετια ειμαστε,ουτε Ισλανδια,ουτε απτον Καρλομαγνο προηλθαμε .Ειμαστε στις εσχατιες της Ευρωπης

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:31:38

        Άς είναι η Τουρκία στις εσχατιές. Χάρισμά της και πρόβλημά της, άς κάνει την προστατευτική τάφρο της Δύσης, με ειδικό ρόλο, που λέει κι ο Νικολά.
        Εμείς είμαστε πιό μέσα, κανονική, κανονικότατη Ευρώπη. όσο και η Σερβία ή Ιταλία.

      • Greco avatar
        Greco @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:37:44

        ελα ομως που δε θελει.Η τουρκοι ειναι ανατολιτες,ασιατες,μουσουλμανοι
        και δεν αισθανονται οτι θελουν να γινουν κατι αλλο

        και το χειροτερο απεναντι μας,με ενα βαρυ ιστορικο ταπεινωσεων προς εμας--εκτος αλλων--

        επιβαλλονται συμμαχιες για την διαχειριση τους,και προπαντως οχι δειλια.Οι τουρκοι ξεσαλωνουν οταν βλεπουν κοτες απεναντι

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:44:35

        Θέλει, θέλει.. θα πάρει πετρέλαια, Κιρκούκ κτλ. Δειλία πνευματική, χαζομάρα θύματος, είναι να πάς σαν βλάκας να μπλέκεις σε ξένους σκυλοκαυγάδες.
        Οι συμμαχίες στο δικό μας Δυτικό μας κόσμο γίνονται τώρα αλλοιώς, όχι όπως το 1920-1922, ούτε όπως στη Μέση Ανατολή του 2010. Ξεκολλήστε, δεν ζούμε στην εποχή του Κωνσταντίνου και του Βενιζέλου!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:46:04

        Greco, μήπως είσαι ο ... Δυτικός (από τη Μαντζουρία);

      • Greco avatar
        Greco @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:49:28

        που ειδες οτι ειπα να παμε να μπλεχθουμε?
        εγω ειπα οτι χρειαζονται συμμαχιες για τη διαχειριση των τουρκων,και αν θες το ισραηλ μακαρι να θελε να γινει προνομιακος συμμαχος μας γενικοτερα(με την ισχυ που διαθετει,αλλα χλωμο το βλεπω..)

        απτη συναψη μιας συμφωνιας,μιας ασκησης,μιας αναχαιτισης εως το πολεμο(που παπαγαλιζουν σαν φοβισμενοι οι νεοελληνες) υπαρχει τεραστια αποσταση παρα πολλων επιπεδων
        Αυτο εχουν καταλαβει οι τουρκοι και μας παιρνουν στο ψιλο--οτι αμεσως το νου μας παει σε πολεμο και λεμε ασε καλυτερα,ας σκυψω κεφαλι

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:51:28

        Άν θέλετε πόλεμο, ελεύθερα, χωρίς εμάς: Η Λεγεώνα των Ξένων σας περιμένει!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:06:01

        AegeanHawk,
        έχω μια καλή διεύθυνση στο Αφγανιστάν: Khyber Pass, 3st Marines Corps. Άν θέλεις και συστατική επιστολή, στη διάθεσή σου.

      • τάρας μπούλμπα avatar
        τάρας μπούλμπα @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:11:00

        υπάρχει και μια κοντινότερη : Ιτς-ογλάν χαρέμ, Υψηλή Πύλη, Ιστανμπούλ

        το φέσι δώρο, προσφέρεται και συκαλάκι γλυκό

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:28:30

        Καλές ίσως οι προθέσεις, αλλά τους ρωτήσατε τους Ισραηλινούς άν θέλουν τόσο, μα τόοοσο ...Δυτικούς συμμάχους; Είπαμε, Δύση μέχρι την Αριζόνα αντέχεται, αλλά έχουμε πιάσει πιά, Βλαδιβοστόκ με περιφορά ανάποδη.

      • τάρας μπούλμπα avatar
        τάρας μπούλμπα @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:37:31

        και για να μην μου αποδώσεις εσύ δλδ φιλοεβραισμό, πρέπει να γίνω παλακίδα του Πατισαχ;

        παρακαλώ, μετά απο εσάς

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:44:52

        Είπα εγώ τέτοιο πραγμα; Εξ άλλου δεν είμαι καθόλου αντιισραηλινός (και πολύ περισσότερο δεν είμαι αντιεβραίος, μαζί ψήναμε γουρουνόπουλα με φίλους Έλληνες εβραίους - κάπως κοσμικούς βεβαίως βεβαίως).
        Η έρμη η common sense (και η απώλειά της, με τις σχετικές συνέπειες), μ' ενδιαφέρει, όσο για τα λοιπά, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:54:21

        Έτσι ακριβώς, "Sic transit gloria mundi".
        Για τα καπρίτσια των άλλων,σε μια απομακρυσμένη για τα ελληνικά δεδομένα περιοχή, δεν χρειάζεται να πέζουμε το κεφάλι μας κορώνα γράμματα.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 17:06:48

        Ευχαριστώ πολύ Sic κλπ..... την έχω υπόψιν μου.

        Προς το παρόν βρίσκομαι σε ένα νησί του Αιγαίου, με μοναδική μυρωδιά και σε απόσταση αναπνοής από την Στρατιά Αιγαίου. Δεν σκέφτομαι να αλλάξω τόπο διαμονής....όσο είμαι ζωντανός.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Greco 02/06/2010 15:49:03

      Δεν παίζει αυτό που λές για τα πυρηνικά των Οβριών και την Τουρκία.
      Τα πυρηνικά δεν είναι βόμβες διασποράς που επηρεάζουν μερικές εκατοντάδες μέτρα πέριξ του σημείου προσκρουσης.
      Αν τολμήσουν οι σιωνιστές και ρίξουν πυρηνικά σε γειτονική χώρα επηρεάζουν και τους εαυτούς τους και μάλιστα σε μακροχρόνια βάση.
      Το ίδιο και οι Τούρκοι.Ασε που και οι δύο αν τολμούσαν τέτοιες ιστορίες θα έτρωγαν κατακέφαλα ρωσικά αντίποινα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μisha 02/06/2010 15:55:09

        Και οι του "Ισραηλινού" και του "Παλαιστινιακού" κόμματος είστε στην μεσανατολική κοσμάρα σας. Ουφ, νοστάλγησα τα παραδοσιακά ΡΚΕ, ΓΚΕ και ΑΚΕ (Ρωσικό, Γαλλικό και Αγγλικό Κόμμα Ελλάδος)! Γιατί άν περιμένεις από το ΚΚΕ, βράσε όρυζα!

      • Μisha avatar
        Μisha @ Μisha 02/06/2010 16:45:43

        Όλα έχουν ένα και μόνο σκοπο στην περιοχή : την ανοικοδόμηση του Νέου Ναού του Σολομώντος εκεί που σήμερα βρίσκονται τα τεμένη Ομάρ και Αλ Ακσά ,οι ιερότεροι τοποι του Ισλάμ μετά τη Μέκκα, από όπου και ξεκίνησε η παλαιστινιακή Ιντιφάντα.

        Γι αυτό το σκοπό παλεύουν επί αιώνες οι Σιωνιστές, αυτή είναι η ιδεολογική βάση της συμπεριφοράς τους και δε θα το βάλουν κάτω μέχρι να πετύχουν αυτά που θέλουν.

        Αυτή τους η επιδίωξη σημαίνει πόλεμο με όλους τους μουσουλμάνους, ο οποίος θα γίνει έτσι κι αλλιώς και για τον οποίο προετοιμάζονται συνεχώς οι σιωνιστές.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μisha 02/06/2010 16:49:08

        Άειντε πάλι η μανιβέλα, τσιφετέλι η από πάνω λατέρνα, χέβι μέταλ η από κάτω. Βρε που να πάρει, ούτε το ένα ούτε το άλλο, μερικοί γουστάρουμε Γκούσταφ Μάλερ, πάει τέλειωσε!

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Μisha 02/06/2010 17:12:16

        Sic κλπ..... προσωπικά προτιμώ Carl Gustav.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μisha 02/06/2010 17:35:34

        AegeanHawk,
        η Saab έφτιαχνε ωραία εργαλεία, αυτοκίνητα βεβαίως, αλλά και αυτό που λές. Καλύτερο από Bazooka, PIAT και Panzerschreck. Φοβερή εταιρία, τώρα τι γίνεται, που την χαλάσανε οι κάφροι χρηματιστηριάκηδες της GM.
        Μου αρέσουν γενικώς οι Σκανδιναβοί, ειδικά οι Σουηδοί, έχουν να πολεμήσουν από την εποχή του Γουσταύου Αδόλφου στους θρησκευτικούς πολέμους του 30ετούς Πολέμου. Ο λουθηρανός "αγαθός γίγαντας" πήρε σβάρνα τη μισή Ευρώπη. Οι Βαυαροί ακόμη τρέμουν το φάντασμά του.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Μisha 02/06/2010 18:03:17

        Sic κλπ...Δεν συγκρίνονται αυτά που αναφέρεις με το Carl Gustav. Είναι κατασκευές διαφορετικών εποχών. Β'ΠΠ Α/Τ με after Β'ΠΠ Α/Τ ?.....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μisha 02/06/2010 18:11:29

        AegeanHawk,
        σωστά. Αληθεύει ότι στον πόλεμο των Φώκλαντς, οι Άγγλοι κατέστρεψαν ολόκληρο πλοίο της Αργεντινής, με ένα τέτοιο όπλο;

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Μisha 02/06/2010 18:26:25

        Ποιό σωστό θα ήταν να πούμε ότι "αχρήστευσαν" μια κορβέτα Α69, με 2-3 βλήματα απο Carl Gustav, (ίδιου τύπου με αυτές των Τουρκων που βολτάρουν στο Αιγαίο) του Αργεντινέζικου ναυτικού.
        Το περιστατικό έγινε κατά την προσπάθεια των Αργεντινών να καταλάβουν τα νησιά South Georgia.
        Ομως η ολιγάριθμη Βρετανική φρουρά αφού αντιστάθηκε, παραδόθηκε τελικά, αφού κατέριψε ένα ελικόπτερο και αχρήστευσε την κορβέτα.

  16. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 02/06/2010 16:02:33

    Ποιός είπε για πόλεμο ? Ο "πόλεμος" θα μας χαλάσει το φραπόγαλο. Εξάλλου με σκυμένο το κεφάλι δεν τον πίνομε ?