#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2013 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται πετροδολάρια από το Κατάρ;



Να αποκαταστήσει τις σχέσεις της Ελλάδας με το Κατάρ, πήγε ο Αντ. Σαμαράς, αλλά τελικά τα νέα είναι περισσότερο ευχάριστα απ' ότι πολλοί περίμεναν. Όπως μεταδίδουν ξένα πρακτορεία ο Έλληνας πρωθυπουργός και ο ομόλογός του στο Κατάρ Σεΐχης Αλ Θάνι προχώρησαν σε σημαντικές συμφωνίες. Ο Αλ Θάνι ανακοίνωσε σε συνέντευξη Τύπου ότι η χώρα είναι έτοιμη να διαθέσει 1 δισ. ευρώ σε ένα fund το οποίο θα πραγματοποιήσει τις επενδύσεις, με την Ελλάδα να διαθέτει αντίστοιχο ποσό.

Σε άλλο δημοσίευμα το Dow Jones Newswires αναφέρεται ότι το Κατάρ και η Ελλάδα θα μπορούσαν να επενδύσουν από 1 δισ. ευρώ σε ένα κοινό fund για να στηρίξουν τις μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις. Το πρακτορείο σημειώνει εξάλλου ότι τον περασμένο Νοέμβριο ο επενδυτικός βραχίονας του κρατικού επενδυτικού ταμείου του Κατάρ, η Qatar Holding, και ένα επενδυτικό ταμείο της ιταλικής κυβέρνησης συμφώνησαν να επενδύσουν έως 2 δισ. ευρώ σε ιταλικές επιχειρήσεις μέσα στα επόμενα τέσσερα χρόνια.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός δήλωσε ότι επιθυμεί η Ελλάδα να αποτελέσει τον "κεντρικό σύνδεσμο" μεταξύ της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής στον τραπεζικό τομέα, την ενέργεια, τις μεταφορές, τον τουρισμό και τις κατασκευές.

Οι πληροφορίες πάντως από το Κατάρ αναφέρουν ότι οι Άραβες ζητούν διακρατικές συμφωνίες κι όχι να εμπλακούν σε διαγωνισμούς. Ο κ. Σαμαράς, είπε ότι η Ελλάδα προσφέρει ευκαιρίες για επενδύσεις, ενώ ο ομόλογός του του Κατάρ είπε ότι κι εκείνοι έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν επενδύσεις (πχ σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις) και ότι αναζητούν σοβαρούς συνομιλητές.

Κανείς δεν πρέπει να πετάει στα σύννεφα καθώς όλοι ξέρουμε ότι οι Άραβες έχουν πολλά λεφτά αλλά δε μοιάζουν με εκείνους των ταινιών που μοιράζουν για πλάκα δολάρια μαζί με... ρολόγια. Ούτε πρέπει η κυβέρνηση να κάνει το λάθος της προηγούμενης και να πουλήσει στο εσωτερικό της Ελλάδας «φύκια για μεταξωτές κορδέλες». Προτού γίνουν οι επενδύσεις δεν πρέπει κανείς να πανηγυρίσει. Ας προσέξουν οι αρμόδιοι υπουργοί γιατί τα πολλά λόγια είναι τελικά φτώχεια.

Ας έρθουν πρώτα τα πετροδολάρια, ας ανοίξουν θέσεις εργασίας κι ας γίνουν μεγάλες δουλειές και ύστερα να βγούμε στους δρόμους.

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 29/01/2013 21:52:41

    Καλά...
    Ας κατέβουν σε 2-3 διαγωνισμούς και βλέπουμε. Το μόνο που είδα είναι μία ακόμα υπόσχεση.

  2. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 29/01/2013 22:07:35

    Το μόνο που έρχεται προς το παρόν είναι οι λεγάμενοι της λίστας ΛΑΓΚΑΡΝΤ που συνόδευαν τον Πρωθυπουργό....

  3. Nike avatar
    Nike 29/01/2013 22:11:28

    ----Ο κ. Σαμαράς, είπε ότι η Ελλάδα προσφέρει ευκαιρίες για επενδύσεις, ενώ ο ομόλογός του τού Κατάρ

    Σιγά μην είναι ομόλογός του!
    Ο σαμαράς είναι η ΚΕΦΑΛΗ της χώρας.
    Στο Κατάρ ομόλογός του είναι ο εμίρης

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 29/01/2013 22:39:52

    Το ένα δις της ελληνικής πλευράς, αν τελικά το φαντ με τα 2 δις για ΜΜΕ προχωρήσει, θα μπορούσε να βρεθεί από συμμετοχή τραπεζών μας με ευρώ της ανακεφαλαιοποίησης. Τα δύο συνολικά (..που μπορεί να αυξηθεί με κατάλληλη μόχλευση) συν το ένα τόσο του ΕΤΕΑΝ+τραπεζών, θα είναι ένα πολύ καλό κεφάλαιο να χρηματοδοτήσει ΜΜΕ. Μένει να γίνουν και να τρέξουν. Καλές οι μεγάλες επενδύσεις που είναι μακροπρόθεσμης απόδοσης, οι πολλές μικρές όμως είναι αυτές που δίνουν άμεση ρευστότητα στην αγορά και ενισχύουν νέες θέσεις εργασίας
    Απ’ ότι φαίνεται, αυτό είναι το πιο χειροπιαστό από τους Καταριανούς

  5. yellow avatar
    yellow 29/01/2013 22:50:48

    Καλώς ήρθε το (πετρο)δολάριο!
    Αγοράζω καινούργιο σακάκι με φαρδιές τσέπες ...
    (πιθανόν από καμμιά διάλυση μικρομεσαίου μαγαζιού ή πολυκαταστήματος)

  6. kolegas avatar
    kolegas 29/01/2013 22:54:04

    <>,παρε την παε......!
    χαχαχαχαχα!!!!!

  7. Karenin avatar
    Karenin 29/01/2013 23:05:42

    Υπόσχονται εύκολα, λένε πολλά, πολύ παζάρι αλλά αν τους βρείς τον τρόπο κάνεις εύκολα δουλειές, στο τέλος αγοράζουν.

  8. vasa avatar
    vasa 29/01/2013 23:59:43

    τωρα πραγματικα και επειδη σας παρακολουθω χρονια δεν ξερω αν μερικα ποστ εχουν την ενδειξη του χιουμορ η της πλακας οπως λεμε δηλ το παραμυθι με τους αραβες αρχιζει και θυμιζει τσακα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ vasa 30/01/2013 00:12:13

      Συμφωνω οτι θυμιζει Τσακα, αλλα για να βαλουμε και μια Ενωσητικη πινελια, τα λεφτα που κατα τον Αλεξη & τον Πανο , πρεπει να διεκδικησουμε απ τις Γερμανικες αποζημιωσεις, θυμιζουν τα 44 εκατ Ευρω που εχουν επιδικαστει στην ΑΕΚ απ τη περιουσια του Ψωμιαδη, κι ολοι περιμενουν οτι με αυτα η ΑΕΚ θα ξεχρεωσει. Λες και θα αφηνε πουθενα τοσα λεφτα διαθεσιμα ο Μπιγκ Μακ...

  9. kouvari avatar
    kouvari 30/01/2013 03:56:35

    Αρχισαν να κανουν ουρες στο Συνταγμα.....

  10. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 30/01/2013 10:36:35

    Η Ευρωπαϊκή Ένωση στραβώνει σε διακρατικές συμφωνίες μακρυά από τη δυναμική των αγορών. Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ συμμετοχής σε χρηματοδότηση μικρομεσαίων μένει να αποδείξει πως θα επιστρέψει χρήματα στο Κατάρ. Άρα τσίφος...

  11. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 30/01/2013 13:11:14

    Τον Τσάκα με κελεμπία, δεν τον είχαμε δει μέχρι σήμερα.

  12. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 30/01/2013 13:20:13

    Ο Σαμαράς δεν ήταν στο Κατάρ γι'αυτό το λόγο. Κάπως περισσότερη διερεύνηση δεν βλάπτει. Η στάχτη στα μάτια δεν μας ενοχλεί γιατί φοράμε γυαλιά.