16/11/2009 09:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται οι ελεγκτές από τις Βρυξέλλες (και κλάμα με μαύρο δάκρυ)



Επισκέπτες από τις Βρυξέλλες έρχονται αυτή την εβδομάδα στην Ελλάδα και θα πιάσουν δουλειά στο υπουργείο Οικονομικών και την ΕΣΥΕ. Δεν είναι, όμως, καθόλου φιλικοί αφού στην ουσία είναι οι προάγγελοι της αυστηρής δημοσιονομικής επιτήρησης στην οποία μπαίνει η ελληνική οικονομία. Οι ελεγκτές της Eurostat θα ξεσκονίσουν τα βιβλία μας (μονά και διπλά), θα ελέγξουν τα στατιστικά στοιχεία για την οικονομία και θα κάνουν τις εισηγήσεις τους στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Όλες οι πληροφορίες κάνουν λόγο για πολύ σκληρά μέτρα που θα υποχρεώσει η Κομισιόν την κυβέρνηση να πάρει, ακόμη και με το νέο προϋπολογισμό. Μέτρα μόνιμου χαρακτήρα κι όχι έκτακτες εισφορές και μπαλώματα. Δεν αποκλείεται δηλαδή ακόμη και η αύξηση πάνω από τον πληθωρισμό που υποσχέθηκε η κυβέρνηση να “φαγωθεί” σε  μια προσπάθεια εξευμενισμού της Κομισιόν. Αν παγώσουν οι αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, αν κοπούν επιδόματα και φοροαπαλλαγές, αν κοπούν ενισχύσεις στα ασφαλιστικά ταμεία, και αν ανακοινωθούν μεγάλες αλλαγές στη φορολογία (έμμεση φορολόγηση, αύξηση των φόρων στα ακίνητα κ.λπ.) τότε εκατομμύρια πολίτες θα... κλάψουν με μαύρο δάκρυ.

Το μεν πνεύμα πρόθυμο η δε σαρξ αδύνατη ισχύει για τον τσάρο Γ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος μάλλον θα δει το σκληρό πρόσωπο της δημοσιότητας στη καυτή καρέκλα του υπουργού. Άλλα έλεγε μέχρι τις εκλογές, ίσως και γιατί πίστευε ότι μπορεί να τα κάνει, κι άλλα θα υποχρεωθεί τελικά να ανακοινώσει κάτω από την πίεση του ελλείμματος και της μείωσής του τουλάχιστον 5 μονάδες την επόμενη διετία.

Αλλά και οι πιέσεις από τις Βρυξέλλες είναι πολύ ισχυρές, οπότε όποιος αντέξει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 16/11/2009 09:56:38

    Στην Ιρλανδία δεν θα δώσουν δώρο Χριστουγέννων διότι η χώρα δεν το αντέχει. Φαντάζεσται να γίνει κάτι τέτοιο στην γ-Ελλάδα?

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 16/11/2009 10:01:05

    δεν πειράζει εμείς θα ζήσουμε...

    ο Παπακωνσταντίνου;

    ξέρει από κωλοτούμπες αυτός...

    Το ΠΑΣοΚ;

    ας πρόσεχε...

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 16/11/2009 10:45:36

    Θα μάθουμε την αλήθεια, ή κάτι πιό κοντά στην αλήθεια, απ' ότι συνήθως!
    Να και κάτι ασυνήθιστο, έξω από τα καθιερωμένα, άρα καλοδεχούμενο.
    Και βέβαια, καθαρός ουρανός (είτε γαλάζιου είτε σμαραγδί χρώματος) αστραπές δεν φοβάται, οι λοιποί άς πρόσεχαν κι άς κλάψουν λίγο.
    Η λιτότητα άλλωστε είναι γενικώς καλό πράγμα, αρκεί να επιβληθεί στα πιό παχύσαρκα παιδιά της οικογένειας. Έστω και από την νταντά εκ Βρυξελλών, εφ' όσον οι γονείς είναι λαίμαργοι και οι ίδιοι! Δυστυχώς.

  4. anetos avatar
    anetos 16/11/2009 11:37:39

    "Έρχονται οι ελεγκτές από τις Βρυξέλλες"

    Επιτελους

    Αυτό ειναι και αισιοδοξο ! θα έπρεπε να το είχαν κάνει επτά χρόνια ποιο μπροστά τουλάχιστον..!

    Το ερώτημα είναι αν μπορούν να παραμείνουν για ΠΑΝΤΑ μήπως και γλιτώσουμε από τα ντόπια λαμογια !

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 15:29:09

    Φέρνουν και βαζελίνη μαζί τους;

  6. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 16/11/2009 15:44:02

    Μα γιατί τα λές αυτά; ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ πρώτα η ελλάδα 16/11/2009 21:12:25

      Πάει πάλιωσε και αυτό σε 30 μέρες διακυβέρνησης αλλά τι να λέμε εδώ έκαναν προσχέδιο προϋπολογισμού και τώρα τον ξαναγράφουν εξ αρχής μετά από κάτι μέρες υπό τον φόβο των ελεγκτών!

  7. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 16/11/2009 16:40:39

    πεστα ρε ανετε!!μηπως μπορουμε να κανουμε κατι για να μεινουν?μια πορεια,μια απεργια κατι ουσιαστικο,μπορουμε?

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 16:57:35

    Ικανότατος ο πρώην εκπρόσωπος. Τόσο, που στην ΕΕ αποφάσισαν να κάνει άλλος την δουλειά του. Που είναι αυτό το έρμο ΣΧΕΔΙΟ ικανότατε? Το έφαγε η μαρ'μάγκα?
    Αυτό λέγεται άτυπη αντικατάσταση υπουργού.