#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2012 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται οι ... Τούρκοι

[caption id="attachment_170752" align="alignnone" width="575" caption="Η πρωταγωνίστρια της σειράς «Σιλά» Cansu Dere"][/caption]

Οικονομική επέλαση προς Δυσμάς και συγκεκριμένα προς την Ελλάδα, επιχειρεί η Τουρκία όπου το χρήμα ρέει και οι επιχειρηματίες αγοράζουν όσο – όσο (μέχρι να σκάσει η φούσκα, ωστόσο).

Λοιπόν, βλέποντας ότι τα πάντα πωλούνται στην Ελλάδα,  μεγάλος τουρκικός όμιλος ενδιαφέρεται για την αγορά τεσσάρων μαρινών στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Κέρκυρα, την Λευκάδα και την Πελοπόννησο. Τον Απρίλιο ο εν λόγω Όμιλος προχώρησε στην αγορά τριών μαρίνων στην Κροατία.

Πρόκειται για τον  όμιλο DOGUS Holding A.S, ένας από τους μεγαλύτερους στον τραπεζικό, βιομηχανικό, κατασκευαστικό και τουριστικό τομέα στην Τουρκία ο οποίος ανακοίνωσε, όπως αναφέρεται σε έγγραφο του Γραφείου Οικονομικών και Εμπορικών Υποθέσεων του Γενικού Προξενείου της Ελλάδας στην Κωνσταντινούπολη, ότι σχεδιάζει να αγοράσει τέσσερις μαρίνες στην Κέρκυρα, τη Λευκάδα και την Πελοπόννησο, επενδύοντας 20 εκ. ευρώ.Προς το παρόν, ωστόσο, όπως αναφέρεται στο σχετικό έγγραφο, αναμένεται σχετική έγκριση από το ελληνικό υπουργείο Τουρισμού.

Να μας το θυμηθείτε. Επίτηδες μας πούλησαν τα τουρκικά σήριαλ. Για να συνηθίσουμε τη γλώσσα, να μάθουμε τους ανθρώπους και μόλις έρθουν οι οικονομικοί κατακτητές να μας έρθει πιο… μαλακά. Αυτοί δε θα αφήσουν τίποτε μόλις τους δώσουμε το πρώτο πακέτο.

Τουλάχιστον θα μας αγοράσουν που θα μας αγοράσουν. Δε μας δίνουν και τη… Σιλά να περάσουμε καλό καλοκαίρι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εύα avatar
    Εύα 14/07/2012 23:17:00

    Αν δεν έρθει ο Μποράν, εγώ στα εγκαίνια δεν πάω.. ΥΓ: Τζάμπα θα πάει το οποιοδήποτε κονδύλι στο Άμυνας....

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 14/07/2012 23:42:22

    Αυτο με τα σηριαλ το φωναζουμε εδω και καιρο. Εχουν καρφωθει ολες στην τηλεοραση οποτε παιζουν αυτες οι σειρες και δεν κινειται φυλλο. Σκετη καταληψη και πλυση εγκεφαλου. Οι δικοι μας οι προοδευτικοι!!! Που δεν βλεπουν τι στο διαολο γινεται στη Θρακη, με τις επισκεψεις των Γκριζων Λυκων και την επεκτατικη πολιτικη στην ΑΟΖ. Επειτα ακολουθουν οι επισκεψεις των ηθοποιων, μετα προκυπτουν "ερωτες" μεταξυ δικων μας με δαυτους και το δακρυ παει κορομηλο. Κι ερχονται με το μαλακο για "επενδυσεις" και τους προσκαλουμε επισημα για επαφες και θα τους εχουμε επισης με τυμπανοκρουσιες να επισκεπτονται το σπιτι του Μουσταφα Κεμαλ του σφαχτη μας. Αυτο με τα σηριαλ "κυριοι" των καναλιων, προβοκατωρες της κοινης γνωμης, σε περιπτωση που υπαρξει θερμο επεισοδιο στην Κυπρο, εσεις θα συνεχιζετε να υποστηριζετε τα Τουρκικα συμφεροντα; Ελλειψαν τα σηριαλ παγκοσμιως; Γιατι απαξιωνονται οι Ελληνες ηθοποιοι; Για ενα μεροκαματο, εστω, απο την ανεργια και την υποστηριξη του γειτονα; Μετα λεμε οτι "επωαζεται το αυγο του φιδιου"... Εχει ριζωσει εδω και καιρο το καρκινωμα της προδοσιας απο τους ρυθμιστες της κοινης γνωμης! Ξερω ειμαι εκτος θεματος του αρθρου αλλα κεντριστηκα απο μια φραση του...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ ΝΕΚΚ 15/07/2012 13:34:55

      Αμέτε βρε βρωμότουρκοι κι εσείς παλιοζαγάρια
      που βλέπετε τα τούρκικα με δάκρυα στα μάτια

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/07/2012 23:44:07

    Χρησιμοποιοῦν τό Αἰγαῖο μας γιά νά βολτάρουν τά μαχητικά τους,ἀγοράζουν τίς μαρίνες μας(τῶν μαρίνων ἢ τῶν μαρινῶν;) γιά νά παρκάρουν τά γιώτ τους κι ἐσύ ἀρθρογράφε εὐελπιστεῖς νά μᾶς παραχωρήσουν τή Σιλά γιά νά καλοπεράσουμε τό καλοκαίρι;Ἐμᾶς θά ζητήσουν νά τούς κάνουμε τή Σιλά,γιά νά καλοπεράσουν αὐτοί τό καλοκαίρι...

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 14/07/2012 23:50:38

    Εβγαλαν λεφτά οι Γάλλοι στην Ελλάδα, και έρχονται και οι Τούρκοι....
    Ε ρε γέλια...

  5. lord tanamo avatar
    lord tanamo 15/07/2012 11:24:15

    Μήπως γίνεται να έρθει μαζί τους και η θεά στη φωτογραφία ;;; Τι κορίτσαρος είναι αυτός !!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ lord tanamo 15/07/2012 11:35:47

      Το δένδρο δεν σ αρέσει;

      • lord tanamo avatar
        lord tanamo @ Strange Attractor 15/07/2012 11:37:44

        Χα χα,καλό είναι και το δέντρο ! Αφού ανέβασα το μήνυμα διαπίστωσα ότι η κυρία είναι Τουρκάλα και πρωταγωνιστεί σε σειρά !Παίζει στην Ελληνική τηλεόραση ;;

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 15/07/2012 13:28:14

    «Μεγάλος τουρκικός όμιλος ενδιαφέρεται για την αγορά τεσσάρων μαρινών στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Κέρκυρα, την Λευκάδα και την Πελοπόννησο, επενδύοντας 20 εκ. ευρώ.»

    Συνδυαστικά, Με:
    Καλύβια + Παραλία Καλυβίων + Ανάβυσσος + Σαρωνίδα + Λαγονήσι (The Attica Riviera) + Παλαιά Φωκαία (Λαυρεωτική) + Κουβαράς (Λαυρεωτική).. με απλά λόγια, το “Πέραν του Μισού Δυτικού Παραλιακού, Νευραλγικής Σημασίας Μετώπου, αλλά και, Αμύθητου Οικονομικού Συμφέροντος "Φιλέτων" Γης, Κτισμάτων και Υδάτων (Σαρωνικός), των Περιοχών του Νομού Αττικής”!!!

    Και για τα οποία Nευραλγικής Σημασίας “Φιλέτα”, εντονότατο επέδειξε ενδιαφέρον ο σουλτάνος και συχνός (επί ημερών αλήστου ΓΑΠ), σουλατσαδόρος στην Ελλάδα, Ερντογάν. 22 (Είκοσι Δύο) είναι τα Μνημόσυνα που συνυπέγραψε (05/2010) με τον “Γεννήτορα της Ελληνικής Καταστροφής”, Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου + άγνωστο αριθμό Μνημοσύνων συνυπέγραψαν (σημειολογικά, αμφότεροι φορώντας κασκόλ στο χρώμα της μπούρκας το λατρεμένο τυρκουάζ!), πίσω από τις πόρτες τις ερμητικά κλειστές, στη Βυζαντινή Θεοδοσιούπολη (01/2011).

    Στόχος Τους: η ωραιοποιημένη, ΔΗΘΕΝ “τουριστική ανάπτυξη” λέει, αλλά ουσιαστικά, Η ΠΑΝ-ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ, ΠΑΝ-ΙΣΛΑΜΙΚΗ ΣΚΑΦΑΤΗ ΤΑΝΑΛΙΑ ΝΤΑΒΟΥΤΟΓΛΟΥ ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ THΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (Επί ημερών ΓΑΠ, έγινε το ΑΙΓΑΙΟ "ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ")!!! Kαι με τους Ελληνες, ν’ αγνοούμε το “CARGO”, το καλά φυλαγμένο στις αγορασμένες από τους μογγόλους "μαρίνες" και στ’ αμπάρια των μογγολικών “yachts”, έξω από τα σπίτια μας και τις θάλασσές μας !!!

    Αυτά, είναι μερικά από τα ποικιλότροπα σχέδια Αλώσεως της Ελλάδας (*) των μονίμως ανήσυχων, κομπλεξικών και αρνητών της ιστορίας τους υπανθρώπων-
    γενοκτόνων, Ερντογάν-Νταβούτολου. Και αν, o μη γένοιτο, αυτό το αδιανόητο κακούργημα μπορούσε ποτέ να συμβεί, “το υπόλοιπον της Ελλάδος θα ήτο πλέον παρελθόν” (οι εξ ανατολών και βορρά “καλοί γειτόνοι” συντονισμένοι, με μάτι άγρυπνο κι υπομονή αρρωστημένη, τις εξελίξεις και την ένδεια στην Ελλάδα, παρακολουθούν)..

    Εμείς πάντως εδώ, στη πολύπαθη Λαυρεωτική που αντιστέκεται, ζούμε, και στη.. μετά χρεωκοπία ζωή, ακράδαντα πιστεύουμε. Γι αυτό, έστω και σκέψη για τυχόν “πώληση” Ελληνικών Θαλασσίων Εχεγγύων και Πλεονεκτημάτων στους “πλειοδότες μογγόλους και συνεργάτες Τους”, κάθετα απορρίπτουμε. Επειδή, ένα νέο, αυτή τη φορά θαλάσσιο «Αρκάδι» εμείς ΔΕΝ πρόκειται Ποτέ να επιτρέψουμε. Ας το λάβουν σοβαρά υπόψη τους αυτό οι ιθύνοντες και οι νομικοί.

    (*) http://www.noiazomai.net/turkoislam.html

  7. apostolos_kl avatar
    apostolos_kl 15/07/2012 15:07:29

    Η είδηση «πρωτοκυκλοφόρησε» στα διεθνή ΜΜΕ στις 18 Ιουνίου (ένα μήνα πριν!!) http://bloom.bg/PZcPsi

    H Τουρκική εταιρία «έπαιξε» με επενδύσεις σε Κροατία και Ελλάδα (ήθελε μάλλον να πάρει τραπεζικό δάνειο, και μάλλον πέτυχε τον σκοπό της ) http://bloom.bg/PW519s , http://bit.ly/NplzVe «ξανακυκλοφορεί» στην Ελλάδα από πολλά Ελληνικά ΜΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ!!?? η «είδηση» ότι ενδιαφέρονται για επενδύσεις σε μαρίνες στην Ελλάδα!!

    Εν τω μεταξύ από το Μάιο Ελληνοτουρκική κοινοπραξία ανέλαβε την μαρίνα στην Μυτιλήνη http://bit.ly/PW5R5Y

    Μάλλον μια καθαρά «εταιρική, εσωτερικής Τουρκικής κατανάλωσης είδηση» γίνεται «Πρωτοσέλιδο» στα Ελληνικά ΜΜΕ!

    Η κάθε «πικραμένη» ξένη εταιρεία που είτε θέλει να πάρει δάνειο είτε θέλει να «ανεβάσει» την μετοχή της ή για οτιδήποτε άλλο λόγο «θα κάνει» και μία «ΜΕΓΑΛΗ» επένδυση στην Ελλάδα!!

  8. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 15/07/2012 17:58:35

    Σιγά τα νέα ρε παιδιά.
    Σύμφωνα με το ΦΕΚ B 867 - 10.07.2006:
    Καθορίζουμε το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για τη διδασκαλία Τουρκικής Γλώσσας στην Α´, Β´ και Γ´ τάξη του Γυμνασίου ως εξής:

    ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

    1. Ειδικοί Σκοποί

    Με τη διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας στο Γυμνάσιο επιδιώκεται οι μαθητές να αναπτύξουν την επικοινωνιακή ικανότητα προκειμένου να έρθουν σε επαφή με την επίσημη γλώσσα μιας γειτονικής χώρας, της Τουρκίας.

    Συγκεκριμένα:

    • Να κατανοούν και να παράγουν προφορικό και γραπτό λόγο.

    • Να αναπτύσσουν γλωσσολογική και κοινωνιογλωσσική ικανότητα. Η εκμάθηση της τουρκικής γλώσσας θα συμβάλλει στην ενεργό συμμετοχή σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία και την κατανόηση της διαφορετικότητας.

    • Να εξοικειώνονται με διαφορετικά επίπεδα και είδη λόγου.

    • Να αναπτύσσουν πραγματολογική ικανότητα, δηλαδή να αναπτύσσουν λειτουργικές δεξιότητες λόγου.

    • Να χρησιμοποιούν την τουρκική γλώσσα ως μέσο απόκτησης νέων γνώσεων και πολιτισμικών εμπειριών.

    2. Στόχοι, Θεματικές ενότητες, Ενδεικτικές δραστηριότητες Ορίζονται μόνο θεματικές περιοχές μέσα από τις οποίες πραγματώνονται οι γλωσσικές πράξεις και η κοινωνιογλωσσική διάσταση της γλώσσας.

    ht_p://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en

  9. Nik avatar
    Nik 16/07/2012 00:00:41

    Πανμέγιστο λάθος η πώληση οποιασδήποτε νευραλγικής σημασίας επιχείρησης σε Τούρκους. Θα το μετανιώσετε ακριβά. Διότι, αν αγοράσουν, η κυβέρνηση τους αποκτά λόγο στα δικά μας για την προάσπιση των συμφερόντων των επιχειρηματιών τους. Και ο τρόπος που θα το κάνουν δεν θα είναι καθόλου δυτικότροπος.

    Ας μη μιλήσουμε για πιθανές προβοκάτσιες, στις οποίες είναι μάνες οι γείτονες. Δείτε "βόμβες" στο σπίτι Αττατούρκ και στο κέντρο ειδήσεων στη Λευκωσία, όπως μάθαμε δια στόματος Νεκτάς. Γεγονότα που αποτέλεσαν έναυσμα για πολλά δεινά.

    Το χρήμα μπορεί να μην έχει πατρίδα, οι διαχειριστές του χρήματος όμως έχουν.

    Σε οποιονδήποτε αλλά όχι σε αυτούς.

    Αλλά ποια τεχνογνωσία και κεφάλαια χρειάζεται μια μαρίνα που δεν διαθέτουν δικοί μας καπιταλιστές και χρειαζόμαστε ξένους, και δη Τούρκους να μας τα δώσουν; Πρόσβαση στις μαρίνες μας είναι αυτό που λείπει από την δική τους βιομηχανία yachting, διότι το να αρμενίζεις τα τουρκικά παράλια, τα όποια ηπειρωτικά παράλια, δεν συγκρίνεται επ' ουδενί με πλόες σε νησιά. Και αυτό το μοναδικό ατού πάμε να πουλήσουμε σε αυτούς ή όποιούς άλλους! Είμαστε αυνάνες ολκής τελικά!