03/03/2009 11:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται και τα νέα μέτρα

Πριν από το Πάσχα το οικονομικό επιτελείο αναμένεται να ανακοινώσει τα πρόσθετα μέτρα δημοσιονομικής πειθαρχίας. Όπως γράφουν σήμερα Τα Νέα, ο πρωθυπουργός στις Βρυξέλλες έλαβε προσωπικά το μήνυμα πως το Πρόγραμμα Σταθερότητας που έχει υποβάλει η Αθήνα είναι ανεπαρκέστατο - και φυσικά δεν αποτελεί εγγύηση για να λάβει η Ελλάδα βοήθεια στην περίπτωση που αντιμετωπίσει πρόβλημα δανεισμού.

Τα μέτρα που εξετάζει το οικονομικό επιτελείο είναι μεταξύ άλλων:

- Επιβολή εφάπαξ εισφοράς στους φορολογούμενους που δηλώνουν ετήσιο εισόδημα 50.000 ευρώ, που εκτιμάται ότι μπορεί να αποφέρει περίπου 200 εκατ. ευρώ.
- Επιβολή έκτακτης εισφοράς στις κερδοφόρες επιχειρήσεις.
- Επαναφορά του φόρου κληρονομιάς
- Περικοπή φοροαπαλλαγών και εισοδημάτων που φορολογούνται αυτοτελώς
- Ρυθμίσεις για υποβολή χωρίς πρόστιμα, πρόσθετους φόρους και προσαυξήσεις εκπρόθεσμων αρχικών, τροποποιητικών και διορθωτικών δηλώσεων ΦΠΑ και φόρου εισοδήματος.

Στο σφυρί 2.000.000 στρέμματα

Όπως εξάλλου γράφει ο Ελεύθερος Τύπος με νομοσχέδιο που σχεδιάζει να καταθέσει στη Βουλή το υπουργείο Οικονομικών περίπου 2.000.000 στρέμματα καταπατημένων εκτάσεων του Δημοσίου θα αποδοθούν στους αυθαιρέτους κατόχους τους, έναντι τιμημάτων τα οποία θα υπολογίζονται με βάση τις αντικειμενικές αξίες των ακινήτων και με έκπτωση 0,25% για κάθε έτος κατοχής πριν από την 31η-12-2008.

Ειδικά όσοι έχουν ανεγείρει σε καταπατημένες εκτάσεις του Δημοσίου οικοδομές τις οποίες χρησιμοποιούν για πρώτη κατοικία, καθώς και όσοι από αυτούς είναι ανάπηροι ή πολύτεκνοι, θα μπορούν να εξαγοράσουν τις εκτάσεις καταβάλλοντας στο κράτος τα προβλεπόμενα τιμήματα με πρόσθετες εκπτώσεις από 10% έως και 30%! Από την εφαρμογή των διατάξεων του νέου νομοσχεδίου το Δημόσιο εκτιμάται ότι θα εισπράξει τουλάχιστον 300 εκατ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 11:32:41

    Αυτοι σε λιγο ειναι ικανοι να πουλησουν και την μαννα τους η θα τους δουμε να πεφτουν απο τα παραθυρα σε στυλ Ζαχοπουλου!!!!Μεγαλε τους εδειξες τον δρομο για αλλους λογους βεβαια αλλα μην ανησυχεις απο ολα εχει ο μπαξες στην ΝΔ θα εχεις ακουσει σχετικα για κατι σπασιματα ..οδοντων κορυφαιου υπουργου!!!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/03/2009 11:50:40

    Η τελευταία ρύθμιση είναι η πιο εύγλωττη για την κατάντια του Yunanistan. Σκεφτείτε μόνο τι μήνυμα περνάει: μπάτε σκύλοι, αλέστε (καταπατήστε) κι αλεστικά... θα δώσετε έναντι συμβολικού τιμήματος μόλις το Κράτος μας δει τα σκούρα.

  3. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 12:48:24

    Απο 7-3-2004 μεχρι 31-13-2008 εχουν εγκριθει προσληψεις 735616 χιλ ατομων εκ των οποιων 48116 χιλ το α! εξαμηνο του 2008 και 64600χιλ το β! εξαμηνο του 2008!!!!Θαυμαστε τους!!!! και σου μιλουσαν για μειωση του σπαταλου κρατους και περιορισμο της σπαταλης!!!ποιοι αυτοι που τωρα πουλουν οτι εχει απομεινει απο κοπους και θυσιες ετων!!

  4. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 03/03/2009 13:14:11

    Η ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ! ΑΞΙΟΘΡΥΝΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ!

  5. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 13:35:34

    pote min htipas mia porta klisti...

  6. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 13:36:09

    @2 Επιβραβευουν με την τακτικη αυτη την παρανομια και τους παρανομους και τιμωρουν εμμεσα με αυτο τον τροπο τους νομιμους και σου μιλουν για κρατος δικαιου!!! Θυμηθειτε τι ελεγαν στις του 2004 για σεμνοτητα -ταπεινοτητα-μηδενικη ανοχη και θα χυθει απλετο φως ,το μαχαιρι θα φθασει στο κοκκαλοκαι πολλες τετοιες αηδιες!!!!Καλο ειναι να τα επαναφερουμε στην επικαιροτητα για να μη τα ξεχναμε

  7. leon avatar
    leon 03/03/2009 13:56:42

    Ντου στο Νταου Πεντελης δηλαδη...
    Αντε να μαζευτουμε να καταπατησουμε και εμεις το κατιτις μας. Τωρα που ειναι και ολα καμμενα...

  8. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2009 14:43:25

    are fatsoula ....

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2009 14:59:49

    Μα που είναι η αγροφυλακή μας;

  10. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 15:08:36

    Συμφωνα με απολυτα εξακριβωμενες πληροφοριες απο πηγες του Μαξιμου τα τελευταια μυστικα γκαλλοπ πουγινονται για λογαριασμο της κυβερνησης καταγραφουν την διαφορα στις 5.5 μοναδες!!!!( Πηγη της πληροφοριας το site της Ημερησιας)

  11. tony avatar
    tony 03/03/2009 15:10:30

    Θέλω να σχολιάσω μα δεν μπορώ.
    Η γυναίκα μου μου λέει ότι με όλα αυτά που γράφω για κρεμάλες μπόμπες και πυρηνικά,στο τέλος οι φίλοι μου στο anti news θα με περάσουν για κακό και αρνητικό άνθρωπο.
    Και θα είναι άσχημη παρεξήγηση επειδή όλη μου τη ζωή είμαι ένας πολύ θετικός άνθρωπος.
    Δημιουργικός,εργατικός,νοικοκύρης,παραγωγικός.
    Άνθρωπος της δημιουργίας και της ειρήνης.
    Τι με έπιασε ξαφνικά και ζητάω κρεμάλες,μπόμπες και πυρηνικά,για τους ηγέτες μου?
    Εγω που ολη μου τη ζωή την αφιέρωσα στην αγάπη στην ειρήνη και στη δημιουργία τι έπαθα ξαφνικά?
    Και το ποιό παράξενο,πως εγώ εφτασα να λέω?
    ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ.......................

  12. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 15:12:09

    Κανω την διευκρινηση οσον αφορα την πηγη της πληροφοριας γιατι θα υπαρξουν διαφοροι που θα μου καταλογισουν τα χιλια δυο!!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2009 15:12:20

    Αυτός ο αγέρωχος τύπος στη φωτογραφία που μοιάζει με πραγματικό ηγέτη ποιός είναι ρε παιδιά;
    Βρε μπας και είναι ο.....;

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2009 15:12:50

    Τζον Μπελούσι!

  15. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 15:16:03

    @ 12 Γιατι απορεις τι σε εχει πιασει tony?? Σου απαντω ΄'''Οτι εχει πιασει ολους μας''

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 15:48:25

    GreenPoint, τη μάνα τους αυτοί την έχουν πουλήσει προ πολλού, να προσέξουμε γιατί σε λίγο θα ζητήσουν και τη δική μας ... τα ιστορικά παραδείγματα είναι πρόσφατα και πολύ κοντινά ...

  17. GreenPoint avatar
    GreenPoint 03/03/2009 16:10:29

    @18 Δεν εχεις αδικο!!

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 16:39:49

    Αυτά τα μέτρα διαιρούν την κοινωνία σε νομοταγείς-ηλίθιους και σε μη νομοταγείς-επιβραβευόμενους.
    Τώρα μάλιστα θα σπεύσουν όλοι να περιφράξουν εκτάσεις ή να κλείσουν τους ημιϋπαίθριους χώρους με εκείνες τις φρικτές αλουμινένιες κατασκευές που θυμίζουν τουρκομαχαλά.
    Η σπέκουλα της γης και των αυθαιρέτων είναι η μεγαλύτερη από συστάσεως ελληνικού κράτους. Είναι η επιτομή της παραοικονομίας.

  19. Keep Talking avatar
    Keep Talking 03/03/2009 18:43:33

    Eεελα ρε! Δεν φορολογηθουν οι ανεργοι που αναπνεουν ελληνικο αερα χωρις να παραγουν;
    Η φουκαριαρα, η μανα μου, που κανει γλεντια καθε μηνα με τη συνταξη των 600Ε(συμπερ. ΕΚΑΣ);
    ΠΟυ παμε, κυριοι, που παμε;

  20. ataktos avatar