#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2012 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχονται αποκρατικοποιήσεις εξπρές



Όπως ακριβώς είχε αποκαλύψει το antinews, πρώτη κίνηση της κυβέρνησης είναι να προχωρήσει σε αποκρατικοποιήσεις – εξπρές ώστε να δείξει την αποφασιστικότητα της προς την τρόικα που έρχεται την ερχόμενη εβδομάδα.

Η σύσκεψη του οικονομικού επιτελείου στο σπίτι του Αντώνη Σαμαρά στην Κηφισιά είχε ως στόχο να ετοιμάσει μια λίστα με εταιρείες που θα πάρουν το δρόμο της ιδιωτικοποίησης, κάτι που έπρεπε να έχει γίνει εδώ και δύο χρόνια αλλά η κυβέρνηση Παπανδρέου ήθελε να φτιάξει ομελέτα χωρίς να σπάσει αυγά.

Η διαφορά στην παρούσα χρονική στιγμή είναι ότι πρόκειται για την τελευταία ευκαιρία της Ελλάδας γι’ αυτό η κυβέρνηση ετοιμάζει τη λίστα με συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα, πότε δηλαδή θα γίνουν οι κινήσεις χωρίς καμιά καθυστέρηση.

Η σύσκεψη στην Κηφισιά κράτησε δύο ώρες και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι συζητήθηκαν οι εταιρείες που θα μπουν στη λίστα άμεσης προτεραιότητας ενώ δόθηκαν και οδηγίες για την αντιμετώπιση της τρόικας που έρχεται με άγριες διαθέσεις.

Βασικός στόχος είναι να δείξουν στους τροικανούς την αποφασιστικότητα τους κι ότι κάτι θα αλλάξει στην Ελλάδα έτσι ώστε να διεκδικήσουν με περισσότερες πιθανότητες τις αλλαγές στο Μνημόνιο.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, στη… χρυσή λίστα βρίσκεται η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, δηλαδή το λειτουργικό κομμάτι του ΟΣΕ για το οποίο έχουν εκδηλώσεις ενδιαφέρον Γάλλοι, Ρώσοι. Επίσης, οι θυγατρικές της Αγροτικής τράπεζας, δηλαδή ΣΕΚΑΠ, ΕΒΖ και Δωδώνη θα μπορούσαν να πωληθούν ακόμα και μέσα στον Ιούλιο.

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι διαγωνισμοί για την πώληση της ΔΕΠΑ και των Κρατικών Λαχείων και την αξιοποίηση ακινήτων (Ελληνικό, Διεθνές Κέντρο Ραδιοτηλεόρασης, Αφάντου Ρόδου και Κασσιόπη Κέρκυρας). Περιουσιακά στοιχεία που θα μπορούσαν να δείξουν ότι και επενδύσεις μπορούν να γίνουν στην Ελλάδα και ξένοι θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν αλλά κι ότι η κυβέρνηση μπορεί να προωθήσει σχέδια που έχει κάνει.

ΟΠΑΠ, ΕΥΑΘ, ΕΥΔΑΠ, ΕΛΠΕ, ΕΛΤΑ και ο ΟΔΙΕ είναι τα επόμενα περιουσιακά στοιχεία που θα βρίσκονται στη λίστα και με χρονοδιάγραμμα πώλησής τους. Ασφαλώς ούτε λόγος δε γίνεται για ξεπούλημα, αλλά για την καλύτερη δυνατή πρόταση που θα κατατεθεί.

Η αναστροφή του αρνητικού κλίματος για την Ελλάδα είναι πολύ βασικό στοιχείο για την επανεκκίνηση της οικονομίας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 30/06/2012 23:23:37

    Αρχηγέ προχώρα με πυγμή. Αναστήλωσε την Ελλάδα. Έχεις μαζί σου ανθρώπους συγκροτημένους έτοιμους να πολεμήσουν το λαϊκισμό και την ψευτοθεωρία.

  2. franc avatar
    franc 30/06/2012 23:53:21

    Δηλαδή οι Γάλλοι φεύγουν απο την Εμπορική για να ξανάρθουν με τον ΟΣΕ?
    H πώλση θα γίνει άμμεσα ή θα περιμένουμε το ράλλυ στο χρηματιστήριο και μετά?

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ franc 02/07/2012 19:39:59

      ΓΙΑΤΙ ,ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΦΤΗΝΑ ?

  3. Decodex avatar
    Decodex 01/07/2012 00:46:37

    Ελα παρε παρε...νερο και ενεργεια αν δοθουν 100% τελειωσαμε...γιατι ρε μαγκες τοσα χρονια δεν μπορουσε καποιος να φερει τις κρατικες επιχειρησεις στα ισια; Μπορουσε! Αλλα; Μισοι πουλημενοι και αλλοι μισοι βολεμενοι.
    Θα δειτε το λογαριασμο απο το νερακι στα 150 το μηνα και μετα τα λεμε...

    • τακης avatar
      τακης @ Decodex 01/07/2012 02:11:12

      ανθρωπε μου εκει κολλας? στο νερο? ας δω εγω μειωμενες κρατικες δαπανες, ας δω πλεονασματικους προυπολογισμους, ας δω ρυθμους αναπτυξης 5 και 6%, και ας πληρωσω και 200 ευρα που λεει ο λογος για το νερο, θα τα εχουμε βγαλει απο αλλου , μη στεναχωριεσαι
      αγγλια γαλλια ΗΠΑ γερμανια σουηδια και λοιπες ευημερουσες χωρες τις εχουν κανει εδω και χρονια αυτες τις μεταρρυθμισεις, και ειναι μια χαρα

      • No Way avatar
        No Way @ τακης 01/07/2012 10:36:32

        Κανων α

        Ποτε ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ ΔΕΚΟ , διοτι το κρατος θα χασει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ εσοδα που δεν θα αναπληρωθουν , στην περιπτωση του ΟΤΕ εχασε εκατονταδες εκ το χρονο , δεδομενου οτι ο ΟΤΕ ηταν στην κορυφη των κερδων

        Κανων 2

        Δεν πουλας ποτε κρατικες επιχειρησεις ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΚΑ ( νερα , ενεργεια , πετρελαια ) διοτι αυτος που θα παρει το μονοπωλιο θα ανεβασει δυσαναλογα το κοστος
        Στην βολιβια εκαναν επανασταση για το νερο http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CE%B1 , στην Χιλη ειναι πανακριβο , στην αργεντινη η ΥPF και η Gas El Stando , εκοψαν το ρευμα σε εκατονταδες χιλιαδες που δεν αντεξαν το κοστος , η πρωτη ξεπουληθηκε στα 2 δις με αποθεματα πετρελαιου ανω των 70 δις και η δευτερη αξιας ανω των 30 δις , μολις 2,5 δις
        Βεβαια το καθεστως αλλαξε αρδην στις λατινικες χωρες , οταν αποκτησαν πατριωτικες κυβερνησεις που προχωρησαν σε επανακρατικοπιησεις (Κριχνερ)

        Κανων 3

        Καμμια σχεση δεν εχουν οι τιμες των ξενων με τις δικες μας , εχουμε το φτηνοτερο νερο στην ευρωπη , ομοιως και ρευμα και αυτο διοτι η ΔΕΗ ειναι η 5 λιγνητοπαραγωγος εταιρια στο κοσμο με σημαντικα αποθεματα ,το κοστος της πρωτης υλης για εξορυξη ( λιγνητης ) ειναι τσαμπα γιαυτο και η ΚW φτανει τα 0,08 , σε σχεση με χωρες οπως γερμανια , γαλλια , ισπανια κλπ που το εισαγωγουν ( ουρανιο - πυρηνικα εργοστασια)

        Υποθετικη Ερωτηση

        Αν σου εδιναν τα αποθεματα νερου θα κοιταζες να το παιξεις πατριωτης , η να βγαλεις περισσοτερα λεφτα ?
        Κοινη λογικη ειναι και μην μπλεκουμε την περιπτωση της ΕΥΔΑΠ με του ΟΤΕ , διοτι το τηλεφωνο ειναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ και μπορεις να ζησεις χωρις αυτο , χωρις νερο ομως οχι , τα ιδια βλεπουμε και στους αυτοκινητοδρομους που ανεβαζουν τις τιμες καθε τρεις και λιγο

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ No Way 02/07/2012 19:42:17

          ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΕΤ.
          ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ,"ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ".

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ τακης 01/07/2012 12:25:19

        Μάλλον δεν έχεις ζήσει σε Αγγλία, Γαλλία, ΗΠΑ, Γερμανία, Σουηδια και λοιπές ευημερούσες χώρες για να ξέρεις ότι νέρο, ηλεκτρισμός και τα άλλα που περιλαμβάνονται στην "κοινή ωφέλεια" δεν είναι σημαντικό ποσοστό του προϋπολογισμού ακόμα και του πιο φτωχού. Μεγέθη του τύπου 200 ευρώ το μήνα για νερό παρατηρούνται σε τριτοκοσμικές μπανανίες και είναι σαφώς ανασταλτικοί παράγοντες για την ανάπτυξη. Άρα ούτε 5-6% ανάπτυξη θα δεις και θα σου παίρνουν τα σώβρακα, αν όχι το σπίτι, για βασικές παροχές. Αν αυτό είναι το μέλλον που θες για σένα και για τα παιδιά σου, να πας αλλού που υπάρχει ήδη: κεντρική Αμερική, υποσαχάρια Αφρική και άλλες γραφικές χώρες με "νεοφιλελεύθερη" κυβέρνηση. Και άσε τους ιθαγενείς εδώ να πληρώνουν όσο ο γερμανός (κυρίως), ο γάλλος, ο άγγλος και ο αμερικάνος.

        • No Way avatar
          No Way @ Δεν έχει σημασία 01/07/2012 14:00:34

          Aγνοεις επισημα στοιχεια


          http://www.dei.gr/Default.aspx?id=55047&nt=18&lang=1


          Γιατι το ξεπουλημα κρατικων κερδοφορων επιχειρησεων στους ιδιωτες ειναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ και πως θα αναπληρωθουν τα εσοδα που δινουν στο κρατος ?



          Μια επιχειρηση οπως η ΕΥΔΑΠ , ΔΕΗ , ΟΤΕ , κανενας ΙΔΙΩΤΗΣ στον κοσμο δεν ειχε ουτε τα κεφαλαια , ουτε την τεχνογνωσια να την στησει και την λειτουργησει
          Πως την ειδαμε δηλαδη εταιριες με 50 και 60 χρονια ιστορια ,με υποδομες αξιας εκαντονταδων δις να την πουλησουμε μπιρ μπαρα στο πρωτο hudge fund η τυχαρπαστο επιχειρηματια που θελει να κερδοσκοπησει για να βουλωσουμε τρυπες μερικων μηνων?

          Με αυτα τα μυαλα δεν παμε μπροστα , αλλα καρφι για χρεωκοπια χειροτερης της αργεντινης
          Με την λογικη σου φιλε , να δωσουμε τα παντα στους ιδιωτες και το στρατο και αστυνομια να δουμε μετα απο που θα βγαζει το κρατος λεφτα και θα προσφερει κοινωνικες υπηρεσιες

        • Καλά Κρασιά avatar
          Καλά Κρασιά @ Δεν έχει σημασία 01/07/2012 14:27:13

          Εσύ ρε μάστορα που έχεις ζήσει στην Γαλλία και σίγουρα θα κάθισες σε κανένα μπιστρό να "απολαύσεις" το γαλλικό καφεδάκι σου για πες σου φέρανε και ποτήρι νερό ;
          Μήπως πήρες μπουκαλάκι νερό υποχρεωτικά που το πιο φτηνό κοστίζει 3 ευρώ ;
          Μήπως γνωρίζεις τι ποιότητας νερό έχουν στην Γαλλία π.χ ;

        • Μοναχικός Λύκος avatar
          Μοναχικός Λύκος @ Δεν έχει σημασία 01/07/2012 15:44:16

          Χιλή: 5% ανάπτυξη το 2010, νομίζω 4,5% πέρσι
          Πρώτες χώρες στην ανάπτυξη το 2010, η Γκάνα, το Μαλάουι, το Αφγανιστάν μεταξύ άλλων.
          Σιγά τα ωά λοιπόν με την ανάπτυξη. Ενα στατιστικό στοιχείο είναι, όχι απόδειξη ευημερίας. Ζεις σε μια χώρα με 220δις ΑΕΠ και 90δις ετήσιο προϋπολογισμό και λεφτά δεν υπάρχουν... αλήθεια, γιατί;
          Μήπως έχει κανείς τη διάθεση να εξηγήσει γιατί ο πλούτος συσσωρεύεται σε ολοένα και λιγότερα χέρια ανεξαρτήτως ανάπτυξης, αν έχουμε κρίση κτλ; Λυπάμαι, αλλά όποιος δεν μπορεί να δει πέρα από τη μύτη του πως περιμένει να έχει λογική λύση για το ζήτημα...
          Επίσης στις ΗΠΑ ας μάθουν μερικοί παντογνώστες την ιστορία της Enron για να δουν πως συμπεριφέρονται ιδιωτικές εταιρείες με τα κοινά αγαθά του κοσμάκη και με το περιβάλλον.
          Τέλος, στην Γαλλία έχουν γίνει διαδηλώσεις φέτος γιατί έχουν πει το νερό νεράκι, όπως στην Αγγλία επί Θάτσερ όταν κόντεψαν 10 εταιρείες να τινάξουν στον αέρα το σύστημα ύδρευσης.
          Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται πολύ βαθύτερα;

        • Κυριακος avatar
          Κυριακος @ Δεν έχει σημασία 01/07/2012 16:30:45

          Δε ξερεις τι γραφεις. Τουλαχιστον στην Αγγλια, νερο και ρευμα ειναι πανακριβα.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κυριακος 02/07/2012 19:43:18

            ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

        • Κυριακος avatar
          Κυριακος @ Δεν έχει σημασία 01/07/2012 16:42:50

          Δεν ξερεις τι γραφεις. Τουλαχιστον στην Αγγλια, νερο και ρευμα ειναι πανακριβα.

          (Συγγνωμη, εδω παει το σχολιο μου, οχι κατω απο του Μοναχικου Λυκου)

  4. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 01/07/2012 00:50:08

    ...Ασφαλώς ούτε λόγος δε γίνεται για ξεπούλημα, αλλά για την καλύτερη δυνατή πρόταση που θα κατατεθεί...

    θεωρω μας δουλευεις.
    οταν η οικονομια της Ελλαδας ειναι ενα sec πριν την καταρρευση μιλας για καλυτερη δυνατη προταση? θα ξεπουληθει το συμπαν και θυμησου οτι το ειπα εγω. και οταν ολα καταρρευσουν ω τι πιο απλο, ολοι θα προσπαθησουν να φυγουν απο την χωρα!!! αυτο τι μου θυμιζει αραγε? α ναι!!! Αργεντινη!!! welcome Argentina/Greece!!!

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/07/2012 00:50:23

    Μὲ ταχύτητα, πυγμὴ καὶ ἀποτελεσματικότητα τοὺς κερδίζεις ὅλους (προσοχὴ ὅμως: δὲν μπορεῖ νὰ λείπει ΚΑΝΕΝΑ ἀπὸ αὐτὰ τὰ 3 στοιχεῖα...)

  6. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 01/07/2012 00:59:34

    Πολύ σωστές οι κινήσεις αυτές.Με εξαίρεση το νερό,δεν υπάρχει λόγος πλέον το κράτος να έχει ρόλο και συμμετοχή.Επιτέλους αρχίζουμε το αντι-σοβιέτ

  7. Θ.Δ avatar
    Θ.Δ 01/07/2012 01:03:19

    Αντε να παιρνουν γρηγορα σειρα η ΕΛΒΟ και τα ΕΑΣ!
    Ειδικα τα ΕΑΣ που εχουν τεραστιο ελλειμα (895 εκατ. ευρώ για το 2011) και με την πλειοψηφια του προσωπικου να ειναι διοικητικοι!

  8. Απορών avatar
    Απορών 01/07/2012 01:18:24

    Το αμέσως επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η κωδικοποίηση της νομοθεσίας σε εξπρές ρυθμούς! Να καταργηθούν όλες οι φορολογικές διατάξεις και να αντικατασταθούν από ένα νόμο περιορισμένων σελίδων. Το ίδιο και με το δίκαιο που σχετίζεται με το επιχειρείν, κ.ο.κ. Δεν είναι δυνατόν να απαγορεύεται η άνγοια του νόμου όταν έχεις τόσους νόμους όσους δεν σου φθάνει ολόκληρη η ζωή σου για να τους διαβάσεις!
    Αυτή είναι η δουλειά των βουλευτών, ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

  9. voter avatar
    voter 01/07/2012 09:05:10

    Εννοείται οτι απαιτούνται αποκρατικοποιήσεις ,αλλά ας μην γελιόμαστε. Η λέξη "Εξπρές" , παραπέμεπει δυστυχώς σε ξεπούλημα .
    Κατι ανάλογο , με τους συγγενείς βαρέος ασθενούς που προκειμένουν να ανταπεξέλθουν στα έξοδα θεραπείας ,πουλάνε όσο όσο το χωράφι η το διαμέρισμα γιατί ο χρόνος τους πιέζει .
    Κι ολα αυτά γιατί ? Για να πετύχουμε μείωση του χρέους στο 120% του ΑΕΠ το 2020? Ειναι να "τρελλαινεσαι " με την ανεπάρκεια των δύο προηγουμένων χρόνων και του ανεκδιήγητου ΓΑΠ που συνεχίζει να κάνει αυτό που παντα έκανε : να περιοδεύει στον κόσμο και να θεωρητικολογεί για την ελληνική κρίση .
    Πολύ δύσκολο πραγματικά το έργο της κυβέρνησης .Ελπίζω να το καταλάβουν τουλάχιστον όσοι την απαρτίζουν και όσοι χωρίς κόστος θα την αντιπολιτεύονται.

  10. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/07/2012 09:38:35

    Ιδιωτικοποιήσεις γιά να ικανοποιηθεί..... η τρόϊκα των αποτυχημένων, θα είναι μιά ακόμα ελληνική αποτυχία.
    Η οικοδόμηση έστω και τμημάτων του Ελληνικού θα προσθέσει ακόμα μιά ταφόπλακα στην Αττική. Από το 2000 θα μπορούσε να έχει γίνει άλσος και ήδη σήμερα η τσιμεντέρημος Αθήνα να έχει έναν αναντικατάστατο πνεύμονα. Με μηδαμινό κόστος.
    Σε ό, τι αφορά τον ΟΣΕ: 1). Αφού άρχισε να έχει πλεόνασμα, δεν περιμένουμε λίγο να βάλουμε και καμμιά δεκάρα στο ταμείο; 2). Με το παρατημένο και εν πολλοίς άχρηστο υλικό κατά μήκος του δικτύου (μεταλλικά αντικείμενα πολλών χιλιάδων τόννων συνολικά) τί θα γίνει; Το κράτος τα ΄χει ζυγίσει να δεί πόσο πιάνουν έστω σα παληοσίδερα. Ποιός θα τα εκποιήσει και πότε; Πρίν ή μετά την ιδιωτικοποίηση;

  11. fantomas avatar
    fantomas 01/07/2012 09:53:09

    Με το παρεργο της Πολεμικης Αεροποριας τι θα γινει?
    Η υποτηθεμενη αεροπυροσβεση της 359 ΜΑΕΔΥ κοστιζει 40.000.000 το ετος χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος υπαρξης της!
    Οι αεροδιακομηδες του ΕΚΑΒ κοστιζουν υπερογκα ποσα σε καταπονηση ιπταμενων μεσων που τα εχει αναγκη η πατριδα για αμυντικους λογους.
    Τι θα γινει με ολα αυτα?

  12. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 01/07/2012 12:03:28

    Επιτέλους, θα μας κάνουν ανθρώπους οι ευγενικοί ξένοι καπιταλιστές. Πολύ ωραία, μέχρι τώρα μας έκλεβαν οι συνδικαλιστές με τις απαιτήσεις τους, τώρα θα κάνουμε αυτό που πρέπει και θα ρέουν τα Ντάλαρς σαν χείμαρρος... Άντε βρε, να νιώσουμε κι εμείς λίγο σαν κανονική χώρα. Μάλιστα ανακοίνωσαν ότι όλα τα κέρδη τους θα τα ρίχνουν πάλι στην οικονομία... Εννοείται πως ΔΕΝ θα τα παίρνουν στις χώρες τους... Tι τους περάσατε, λοπωδύτες σαν κι εμάς; Έρχονται καλύτερες μέρες! :P

    Σοβαρά τώρα: Αν αποτύχει το σχέδιο "ΞεΠούΛ" ποιος θα την πληρώσει την νύφη;

  13. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 01/07/2012 12:18:25

    Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω: ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΝΟΗΤΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΒΛΑΜΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΗΛΙΘΙΩΝ ΩΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΕΡΔΟΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΥ ΠΡΟΤΑΣΣΟΥΝ ΩΣ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΑΔΙΡ ΚΑΙ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΣΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΡΓΗΜΑ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ;

    Ζητώ συγνώμη για τα κεφαλαία. Αν έχετε την ευγενή καλωσύνη μην σβήσετε το σχόλιο και απαντήστε μου σοβαρά. Ευχαριστώ, εύχομαι καλημέρα, καλό μήνα.

    • Διότι... avatar
      Διότι... @ Πεπόνης 01/07/2012 13:43:28

      Διότι, αγαπητέ, αυτό συμφέρει την κλεπτοκρατία. Τόσο απλά.

    • Καλά Κρασιά avatar
      Καλά Κρασιά @ Πεπόνης 01/07/2012 18:03:26

      ΟΠΑΠ, ΕΥΑΘ, ΕΥΔΑΠ, ΕΛΠΕ, ΕΛΤΑ Ποιος είπε πως δεν είναι κερδοφόρες ;

    • ΠΕΤΑΛΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ avatar
      ΠΕΤΑΛΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ @ Πεπόνης 02/07/2012 16:35:32

      ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΜΑΓΑΖΙΑ!!!!!!

  14. geo avatar
    geo 01/07/2012 13:29:04

    Παρακαλούνται θερμά όλοι οι καλοπροαίρετοι σχολιαστές να σταματήσουν να τρομάζουν τον κόσμο στο άκουσμα των λέξεων "ιδιωτικοποίηση" ή "αποκρατικοποίηση". Όποιος έχει στοιχειωδώς μελετήσει το περιεχόμενο των αποκρατικοποιήσεων που έχουν εξαγγελθεί, κατανοεί ότι δεν γίνεται πουθενά λόγος για ιδιωτικοποίηση των παγίων στοιχείων των συγκεκριμένων εταιριών ή του δικτύου τους ή των πρώτων υλών. Όταν συνεπώς αναφερόμαστε πχ σε ιδιωτικοποίηση ή αποκρατικοποίηση των εταιριών παροχής ύδατος, δεν εννοούμε ότι ο υποψήφιος ανάδοχος θα αποκτήσει κυριότητα επί του ύδατος ή επί των παγίων στοιχείων.
    Αυτό που "ιδιωτικοποιείται" είναι η δυνατότητα εμπορικής εκμετάλλευσης και διάθεσης της συγκεκριμένης υπηρεσίας, η οποία ωστόσο, ανεξάρτητα από τον φορέα υλοποίησής της (δημόσιο ή ιδιωτικό), συνεχίζει να αποτελεί υπηρεσία κοινής ωφέλειας που διέπεται από συγκεκριμένο κοινοτικό πλαίσιο και κεκτημένο.
    Όταν λοιπόν αποκρατικοποιείται μια επιχείρηση κοινής ωφέλειας, το ουσιώδες στοιχείο που πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας δεν είναι το αντάλλαγμα που αποκομίζεται από την συγκεκριμένη "πώληση" αλλά οι όροι που την συνοδεύουν. Δηλαδή (α) η χρονική διάρκεια παραχώρησης του δικαιώματος εκμετάλλευσης, (β) οι υποχρεώσεις που προβλέπονται για την πραγματοποίηση επενδύσεων σε πάγιο εξοπλισμό, στο δίκτυο (που παραμένει υπό κρατική ιδιοκτησία) και στο ανθρώπινο δυναμικό (θέσεις εργασίας - εξειδίκευση προσωπικού) καθώς και (γ) τα όρια - ρήτρες που επιβάλλονται σε ενδεχόμενη αύξηση των τιμών διάθεσης των υπηρεσιών κοινής ωφέλειας.
    Δυστυχώς η συζήτηση στην Ελλάδα δεν αφορά τα παραπάνω στοιχεία - αντίθετα ακούγονται και από τις δύο πλευρές μόνο άναρθρες κραυγές είτε για ξεπούλημα είτε για εξάλειψη των ελλειμάτων κλπ. Η ουσία είναι μία: ανεξάρτητα από τον φορέα υλοποίησης (δημόσιο ή ιδιωτικό), το ελληνικό κράτος δεν έχει την δεδομένη χρονική στιγμή την δυνατότητα να επενδύσει στις συγκεκριμένες εταιρίες και να εκσυγχρονίσει το δίκτυό τους και τον εξοπλισμό τους, με επακόλουθη συνέπεια αυτές να απαξιώνονται συνέχεια. Όσο και αν αναφερόμαστε συνέχεια στον στρατηγικό χαρακτήρα της ΔΕΗ ή του ΟΣΕ, η αλήθεια είναι ότι εάν συνεχίσουμε έτσι, το μόνο που θα απομείνει σαν αξία σε λίγα χρόνια θα είναι μόνο ο τίτλος - χαρακτηρισμός, τίποτε άλλο.
    Αποκρατικοποιήσεις λοιπόν και μάλιστα εξπρές, έστω και με μηδενικό τίμημα - εξάλειψη των κρατικών ελλειμάτων, διατήρηση της ιδιοκτησίας του δικτύου και των πρώτων υλών και υποχρέωση πραγματοποίησης επενδύσεων και σταθερότητας τιμών διάθεσης στο κοινό.
    Την δεδομένη χρονική στιγμή και με την κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική οικονομία δεν υπάρχει άλλη λύση.

    • No Way avatar
      No Way @ geo 01/07/2012 14:41:47

      Ειδαμε και το ξεπουλημα των αυτοκινητοδρομων μεσω παραχωρησης αποικιοκρατικων συμβασεων που κατεληξε , με δρομους καρμανιολες που καταρρεουν στην πρωτη βροχη , κλεινουν στα πρωτα χιονια και διοδια τα ακριβοτερα στον κοσμο , κατα αλλα συνεχιζεις να μας λες για κοινωτικα δικαια και τριχες κατσαρες

      Αποκρατικοποιήσεις λοιπόν και μάλιστα εξπρές, έστω και με μηδενικό τίμημα – εξάλειψη των κρατικών ελλειμάτων, διατήρηση της ιδιοκτησίας του δικτύου και των πρώτων υλών και υποχρέωση πραγματοποίησης επενδύσεων και σταθερότητας τιμών διάθεσης στο κοινό.


      Το ξεπουλημα επιχειρησεων στρατηγικου χαρακτηρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ απο το συνταγμα


      Αρθρο 106


      1.Για την εδραίωση της κοινωνικής ειρήνης και την προστασία του γενικού συμφέροντος το Κράτος προγραμματίζει και συντονίζει την οικονομική δραστηριότητα στη Χώρα, επιδιώκοντας να εξασφαλίσει την οικονομική ανάπτυξη όλων των τομέων της εθνικής οικονομίας. Λαμβάνει τα επιβαλλόμενα μέτρα για την αξιοποίηση των πηγών του εθνικού πλούτου, από την ατμόσφαιρα και τα υπόγεια ή υποθαλάσσια κοιτάσματα, για την προώθηση της περιφερειακής ανάπτυξης και την προαγωγή ιδίως της οικονομίας των ορεινών, νησιωτικών και παραμεθόριων περιοχών.

      2.Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομίας.

      3.Με την επιφύλαξη της προστασίας που παρέχεται από το άρθρο 107 ως προς την επανεξαγωγή κεφαλαίων εξωτερικού, μπορεί να ρυθμίζονται με νόμο τα σχετικά με την εξαγορά επιχειρήσεων ή την αναγκαστική συμμετοχή σ' αυτές του Κράτους ή άλλων δημόσιων φορέων, εφόσον οι επιχειρήσεις αυτές έχουν χαρακτήρα μονοπωλίου ή ζωτική σημασία για την αξιοποίηση των πηγών του εθνικού πλούτου, ή έχουν ως κύριο σκοπό την παροχή υπηρεσιών στο κοινωνικό σύνολο.

      4.Το τίμημα της εξαγοράς ή το αντάλλαγμα της αναγκαστικής συμμετοχής του Κράτους ή άλλων δημόσιων φορέων καθορίζεται απαραιτήτως δικαστικώς και πρέπει να είναι πλήρες, ώστε να ανταποκρίνεται στην αξία της επιχείρησης που εξαγοράζεται ή της συμμετοχής σ' αυτή.

      5.Μέτοχος, εταίρος ή κύριος επιχείρησης, της οποίας ο έλεγχος περιέρχεται στο Κράτος ή σε φορέα που ελέγχεται απ' αυτό εξαιτίας αναγκαστικής συμμετοχής, κατά την παράγραφο 3, δικαιούται να ζητήσει την εξαγορά της συμμετοχής του στην επιχείρηση, όπως νόμος ορίζει.

      6.Νόμος μπορεί να ορίσει τα σχετικά με τη συμμετοχή στη δαπάνη του Δημοσίου αυτών που ωφελούνται από την εκτέλεση έργων κοινής ωφέλειας ή γενικότερης σημασίας για την οικονομική ανάπτυξη της Χώρας.

      • geo avatar
        geo @ No Way 01/07/2012 14:54:57

        γενικώς τρικυμία .......... καμία σχέση με το αντικείμενο ή με το σύνταγμα της χώρας

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ geo 01/07/2012 15:35:39

          "Την δεδομένη χρονική στιγμή" - στιγμή (και συγκυρία...) που προέκυψε ασφαλώς όλως τυχαίως και από καθαρή παρθενογέννεση και δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα κανενός μεγιστάνα, τραπεζίτη, πολιτικάντη, διαπλεκόμενου, αρπαχτικού, παρά μόνο και αποκλειστικά τα συμφέροντα του λαού, των πολλών, της πλειοψηφίας, των αδύναμων, τι ωραία που τα λες!

          Αυτή η πλανεύτρα "δεδομένη χρονική στιγμή" φταίει για όλα!

          Ρε παιδιά, εντάξει, να μας δουλεύετε, αλλά όχι κι έτσι, γίναμε ρεζίλι των σκυλιών!

          • geo avatar
            geo @ Πεπόνης 01/07/2012 16:01:51

            Με λίγα λόγια δηλαδή ........ εσείς τώρα μιλάτε για λογαριασμό της ολότητας και κυρίως των αδύναμων .........

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ geo 01/07/2012 16:42:14

            Γιατί, απαγορεύεται;

        • No Way avatar
          No Way @ geo 01/07/2012 15:55:40

          Καλα που το καταλαβες , αφου δεν το κατεχεις μην εκτειθεσαι αλλο

          • geo avatar
            geo @ No Way 01/07/2012 16:06:28

            άλλος μάλλον δεν κατέχει το αντικείμενο ούτε του ¨κοινωτικού" δικαίου ούτε του ελληνικού συντάγματος ...... αλλά πριν από όλα ας ξεκινήσουμε με την ορθογραφία και τα υπόλοιπα θα βρεθούν στην πορεία (παραπομπές σε βιβλιογραφία και αποφάσεις του ΣτΕ)

          • No Way avatar
            No Way @ geo 01/07/2012 17:08:09

            Ατυχες το παραδειγμα του ΣΤΕ , ειναι γνωστο τι συμφεροντα εξυπηρετει , μεγαλυτερη αποδειξη οτι το ιδιο παραβιασε πολλακις το συνταγμα με την καταπτυστη αποφαση , να βγαλει συνταγματικο το χαρατσι για τα ακινητα , το τελος επιτηδευματος και το μνημονιο δεν υπαρχει
            Απορω γιατι το συνεχιζεις ακομα

          • geo avatar
            geo @ No Way 01/07/2012 18:16:01

            όλα αυτά που υποστηρίζετε είναι τραγικά αβάσιμα και στερούμενα οποιασδήποτε σχέσης με την πραγματικότητα - διαβάστε την απόφαση για το τέλος ακινήτων και δείτε τι λέει ουσιαστικά
            Σημειωτέον ότι απόφαση για το τέλος επιτηδεύματος δεν έχει εκδοθεί ακόμα εκτός αν έχετε εσωτερική πληροφόρηση

          • No Way avatar
            No Way @ geo 01/07/2012 23:06:03

            Η αποφαση του ΣΤΕ ειναι εξοργιστικη και ανοητη , επικαλειται οτι το τελος ΑΚΙΝΗΤΩΝ ειναι ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ , ασχετα αν παραβιαζει 8 αρθρα του συνταγματος και την ευρωπαικη συνθηκη , φιλε με την ιδια λογικη και η χουντα οταν καταργησε το συνταγμα και την δημοκρατια επικαλεστηκε λογους εκτακτης αναγκης ,αν ειναι καθε φορα να επικαλεστουμε λογους εκτακτης αναγκης για να παρακαπτουμε το συνταγμα για να εξυπηρετουμε τους δανειστες , τοτε δεν χρειαζεται να εχουμε καν δημοκρατια , τελος ριξε μια ματια στο παρακατω , αποφαση σταθμος ξεβρακρωνει το ρολο του ΣτΕ http://fimotro.blogspot.gr/2012/07/blog-post_86.html

  15. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 01/07/2012 15:22:20

    Διαβάζω πολλούς που κόπτονται για το ιδιοκτησιακό καθεστώς βουλιαγμένων και καταχρεωμένων επιχειρήσεων με πρόφαση το κοινό συμφέρον. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι όλες τους είναι ελλειμματικές ή θα μπορούσαν να είναι περισσότερο κερδοφόρες. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να πουληθούν. Το αντεπιχείρημα ότι ιδιωτικοποιώντας τες θα υπάρξει από τους νέους ιδιοκτήτες κοινωνικός εκβιασμός για αισχροκέρδεια είναι το παντοτινό και ανεδαφικό ψέμα όσων θέλουν να παραμείνουν ή να γίνουν οι ίδιοι οι μοναδικοί ευνοούμενοι του παλιού κρατισμού. Η απόφαση βγήκε: δεν θα χρηματοδοτούμε άλλο τους βολεμένους γιατί δήθεν έχουν την αποκλειστικότητα του ήθους ενώ στην πραγματικότητα είναι απατεώνες.

    • No Way avatar
      No Way @ Δεξιόχειρας 01/07/2012 16:09:06

      Αλλο πραγμα να πουλας καταχρεωμενους και αχρηστους οργανισμους χωρις αντικειμενο και αλλο πραγμα τα στρατηγικα αποθεματα της χωρας ( πετρελαια , νερα , ληγνητης ) , αυτα ειναι εγκληματα κατα του εθνους
      Επισης δεν απαντανε απο που θα βγουν τα χαμενα εσοδα απο τις κερδοφορες δεκο ?
      Μονο απο τον οτε το κρατος εχασε εκατονταδες εκατομμυρια το χρονο και τι καταλαβε που τον εδωσε στους γερμανους , αλλαξε κατι?


      Η απόφαση βγήκε: δεν θα χρηματοδοτούμε άλλο τους βολεμένους γιατί δήθεν έχουν την αποκλειστικότητα του ήθους ενώ στην πραγματικότητα είναι απατεώνες.

      Περι τεμπεληδων συμφωνω και ειμαι υπερ της καταργησης της μονιμοτητας των δημοσιων υπαλληλων σε ολα τα επιπεδα , επιπλεον να σταματησουμε να πληρωνουμε ΚΑΙ το συνολο των πολιτικων κομματων που ειναι χρεωκοπημενα και χρωστανε εκατονταδες εκατομμυρια στις τραπεζες
      Η καθαρση πρεπει να ξεκινησει απο εκει και μετα να επεκταθει στο δημοσιο τομεα

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ No Way 01/07/2012 16:53:55

        Μα αγαπητέ, για "καταχρεωμένους και άχρηστους οργανισμούς" δεν ενδιαφέρεται ο πολυπράγμων ιδιώτης επιχειρηματίας, εγχώριος ή αλλοδαπός, οι αγορές, οι πολυεθνικές. Τι να τους κάνει κάποιος αυτούς τους "καταχρεωμένους και άχρηστους"; Αυτοί δεν φέρνουν κέρδη, αλλά ζημιά και μπορούν να παραμείνουν στο κράτος. (ξε)Πουλήσαμε τον ΟΤΕ, τώρα σειρά έχει ο απαξιωμένος ΟΣΕ, μετά η ΔΕΗ και το νερό!

        Ακούσατε, σύγχρονη οικονομία και διοίκηση επιχειρήσεων: Μία επιχείρηση που είναι ζημιογόνα δεν την καθιστούμε κερδοφόρα μέσω της εξυγίανσης, παρά την πουλάμε σχεδόν τσάμπα (ο τσάμπας ζεις) σε διάφορους "ανόητους και ανυποψίαστους" αγοραστές, που, φυσικά, ενώ γνωρίζουν ότι θα έχουν χασούρα, την αγοράζουν!

        Δεν θέλω να σκέφτομαι το αρνητικό, αλλά το πράγμα μυρίζει από χιλιόμετρα.

        Και ξανά προς την δόξα τραβά!

  16. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/07/2012 12:02:05

    Σε όλο τον κόσμο οι ιδιωτικοποιήσεις προχωρούν, αλλού με επιτυχία και αλλού χωρίς. Σαφώς και δεν πρέπει να γίνει "ξεπούλημα" με την έννοια της προχειρότητας γιατί μπορεί να οδηγήσει σε αποτυχία. Υπάρχει μεγάλη παγκόσμια εμπειρία και κάποιος μπορεί να μάθει από τα λάθη των άλλων. Υπάρχουν πολλά μοντέλα απελευθέρωσης της αγοράς, κάθετες δομές, κάθετες με θυγατρικές, οριζόντιες κλπ. Τα κρατικά μονοπώλια είναι αντιαναπτυξιακά (θυμάται κανείς πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν για να πάρεις τηλέφωνο από τον ΟΤΕ;) και δημιουργούν πελατειακές δομές και πολιτικές εξαρτήσεις με αποτέλεσμα να πληρώνει ο φορολογούμενος για να λυμαίνονται κάποιοι κρατικοδίαιτοι τον εθνικό πλούτο. Θεωρώ ότι φωνασκίες του τύπου "ξεπούλημα" του εθνικού πλούτου είναι είτε εκ του πονηρού είτε υποκρύπτουν πολιτική εκμετάλλευση, ιδεοληψία ή άγνοια.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ TARAMAS 02/07/2012 12:30:31

      Κρίνουμε από την μέχρι τώρα εμπειρία... Πολύ σοβαρά τώρα, αν εσύ έχεις κάποιο παράδειγμα επιτυχημένης ιδιωτικοποίησης σε περίοδο κρίσης ανά τον κόσμο και μπορείς να την αναφέρεις, θα με ενδιέφερε να την ακούσω. Θέλω να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

      Εξαρτάται, βέβαια, και από το τι εννοεί κάποιος με τον όρο "επιτυχημένη" και πως φαντάζεται την επιτυχία... Ένας χτες, εδώ, θεωρούσε επιτυχία να κοστίζει το νερό 200 ευρώπουλα τον μήνα, γιατί, λέει, "από που κι ως που αποτελεί το νερό κοινωνικό αγαθό;"

      Η εμπειρία διδάσκει ότι υπό τις υπάρχουσες συνθήκες οδεύουμε τάχιστα προς άνευ προηγουμένου ξεπούλημα και ανθρωποφαγία χωρίς όρια.

      Υπενθυμίζω ότι σε οικονομικούς δείκτες βρισκόμαστε ήδη σε χειρότερη θέση από την Αργεντινή, αφού αυτή χρεοκόπησε.

      Να φορολογήσουν τον αέρα που αναπνέουμε, αν είναι να πάει καλά η οικονομία. Ακόμη καλύτερα, να εκτελέσουν τους πολίτες.

      - Πεθαίνω της πείνας...
      - Λαϊκιστή..!

      Εκεί έχουμε φτάσει!

    • No Way avatar
      No Way @ TARAMAS 02/07/2012 12:59:34

      O οτε εχει το μονωπολιο των τηλεποικωνιων και νυν και αει , η διαφορα ειναι οτι τον απαξιωσαν σκοπιμως για να να βαλουν στο παιχνιδι το καθε κρατικοδιαιτο επιχειρηματια ( τριτοι παροχοι ) που θα κερδοσκοπησει εις βαρος του
      Ο οτε ειχε αυυτες τις υπηρεσιες στο παρελθον , διοτι οι παλιες κυβερνησεις τα ειχαν κανει πλακακια με κοκκαλαιους και simens (δικτυα isdn) , την εποχη που καθυστερουσε σκανδαλωδως το dsl , απο τοτε που οι κυβερνησεις αποφασισαν να εφαρμοσουν το συνταγμα και το ευρωπαικο δικαιο , οι τιμες επεσαν και οι υπηρεσιες βελτιωθηκαν
      Ειναι ανοητο να πιστευτε οτι οι μεσαζοντες που χρησιμοποιουν τα δικτυα του οτε εριξαν τις τιμες



      Τα κρατικα μονοπωλια οπως ( νερο , ρευμα , πετρελαια , τηλεποικωνιες , μεταφορες) αφενως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ - ΦΤΗΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΕΙΣ στο ΠΟΛΙΤΗ ,αφετερου να δινουν σημαντικα εσοδα στο κρατος ,δεν ειναι για ξεπουλημα , ουτε για εμποριο


      Γιατι , οτι αφορα το κρατος πρεπει να ξεπουλιεται , ενω για τους χρεωκοπημενους κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες , πρεπει να τους στηριζει το κρατος με δις και οι επιχειρησεις τους να μενουν σε αυτους ( τραπεζες)?
      Σε ποιο βιβλιο οικονομιας ειναι γραμμενα αυτα?

      Σε ποια ανεπτυγμενη χωρα το ξεπουλημα κερδοφορων δημοσιων οργανισμων απεδωσε καρπους , τοσο οσον αφορα τις παρεχομενες υπηρεσιες ( τιμες ) , οσο και τα προσδοκομενα εσοδα?

      Πολιτικη σκοπιμοτητα υποκριπτεται σε αυτους που βιαζονται να ξεπουλησουν τα παντα ,η διενθης εμπειρια και πρακτικη λεει , οτι οπου πηγε το ΔΝΤ και εφαρμοσε αυτα τα μοντελα , οι χωρες χρεωκοπησαν κοινωνικα και οικονομικα
      Τελος οσες αποκρατικοποιησεις εγινα απο το 1989 μεχρι σημερα δεν απεδωσαν στην Ελλαδα το παραμικρο ,εξακολουθουμε να ειμαστε χρεωκοπημενοι , τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ανακαμψουμε αν ξεπουλησουμε και τις τελευταιες κερδοφορες δεκο και απο που θα καλυψουμε τα εσοδα που βγαζαμε απο αυτες?

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ No Way 02/07/2012 19:23:22

        Ε, εντάξει, τουλάχιστον πουλήστε τις ζημιογόνες. Χαρίστε τις στην ανάγκη. Για τον ΟΤΕ, δεν ξέρω σε ποια χώρα ζεις, α) υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες που έχουν ιδιόκτητο δίκτυο και β) δε γεννηθήκαμε χθες, εδώ είμασταν όλα αυτά τα χρόνια, ότι καλό έγινε στις τηλεπικοινωνίες ξεκίνησε από την απελευθέρωση. Όταν εγώ έφυγα από τον ΟΤΕ και πήγα σε ιδιωτική εταιρία, ο ΟΤΕ ήταν 100 χρόνια πίσω, αντικείμενο χλεύης.