#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2011 08:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται το ... χάος. Στους δρόμους όλοι



Έρχεται κοινωνικό χάος οσονούπω κι όποιος δεν το βλέπει εθελοτυφλεί. Τα μέτρα – σοκ που ανακοίνωσε ο Ευ. Βενιζέλος ουσιαστικά στρώνουν το δρόμο στον κόσμο να βγει και να διεκδικήσει τα αυτονόητα. Ο ωμός εκβιασμός δύσκολα μπορεί να περάσει και ο φόβος της δραχμής που έριξαν στο τραπέζι τα στελέχη της κυβέρνησης είναι πολυπαιγμένος μπαμπούλας.

Από σήμερα έρχονται απεργίες και συγκρούσεις που αναμένεται να βάλουν τη χώρα σε μια πορεία χάους. Την Τετάρτη δεν θα υπάρχει μετρό και σιδηρόδρομος για 4 ώρες, προαναγγελία μεγάλων απεργιών που θα έρθουν στις συγκοινωνίες.

Χωρίς ταξί θα παραμείνει η χώρα για 24 ώρες καθώς οι ιδιοκτήτες προκήρυξαν τελικά 24ωρη απεργία από τις 5 τα ξημερώματα της Πέμπτης έως τις 5 τα ξημερώματα Παρασκευής. Σε 48ωρη απεργία προσανατολίζονται επίσης, σύμφωνα με πληροφορίες, οι εργαζόμενοι στις ΔΟΥ όλης της χώρας για τις 12 και 13 Σεπτεμβρίου ενώ σε 24ωρη απεργία προχωρεί και η Διδασκαλική Ομοσπονδία για τις 22 Σεπτεμβρίου

Στην παιδεία το χάος είναι δεδομένο παρά τις απειλές της Διαμαντοπούλου ότι θα χαθεί το εξάμηνο αν συνεχιστούν οι καταλήψεις. Πάνω από 250 σχολές έχουν βάλει λουκέτο και επικρατεί αναταραχή στα πανεπιστήμια.

Τα σκουπίδια από την Κυριακή θα κάνουν την εμφάνισή τους στην Αθήνα καθώς ξεκινά 48ωρη απεργία που μπορεί να συνεχιστεί από τους εργαζόμενους συμβασιούχους της καθαριότητας που είναι απλήρωτοι.

Οι ανακοινώσεις για επίσπευση του ανοίγματος των επαγγελμάτων αναμένεται να προσκαλέσει αναταραχή και στους φορτηγατζήδες. Ο νόμος της κυβέρνησης προέβλεπε το σταδιακό άνοιγμα μέχρι το 2014. Τώρα, όμως, τι θα γίνει;

Οι δημόσιοι υπάλληλοι ετοιμάζονται για τον υπέρ πάντων αγώνα καθώς η εργασιακή εφεδρεία ακούγεται σαν εφιάλτης.

Οι φορολογούμενοι ετοιμάζονται για φορολογικό αντάρτικο καθώς δεν έχουν να πληρώσουν τις έκτακτες εισφορές.

Τα εστιατόρια θα βάλουν λουκέτο αφού η αύξηση του ΦΠΑ έτσι κι αλλιώς έχει μειώσει την κίνηση.

Όλες οι κοινωνικές ομάδες είναι σε αναβρασμό κατά των μέτρων της κυβέρνησης. Μια σπίθα αρκεί για να διαλύσει τα πάντα. Ο χειμώνας σίγουρα θα είναι πολύ… κρύος πολιτικά. Μήπως όμως θα είναι και το φθινόπωρο;

Παλλαϊκός ξεσηκωμός για την Θεσσαλονίκη

Τις μεγαλύτερες σε όγκο διαδηλώσεις των τελευταίων ετών στα εγκαίνια της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης αναμένει η ΕΛ.ΑΣ. σχεδιάζοντας δρακόντεια μέτρα για το Σάββατο, την ημέρα που ο πρωθυπουργός, Γ. Παπανδρέου, θα ανέβει στο βήμα του «Βελλίδειου» συνεδριακού κέντρου.

Οι «Αγανακτισμένοι» αποτελούν τον απρόβλεπτο παράγοντα των φετινών κινητοποιήσεων. Όπως έχει ανακοινωθεί, το απόγευμα του Σαββάτου θα επιχειρήσουν να αποκλείσουν τις εγκαταστάσεις της ΔΕΘ, γι' αυτό και προγραμματίζουν τρεις διαφορετικές προσυγκεντρώσεις, στον Λευκό Πύργο, στο κτίριο των προσκόπων και στο παλιό 424 Στρατιωτικό Νοσοκομείο.

Ένας άλλος απρόβλεπτος παράγοντας για την Αστυνομία είναι οι οργανωμένοι οπαδοί του Ηρακλή, οι οποίοι, μετά τον υποβιβασμό της ποδοσφαιρικής ομάδας στη β' κατηγορία, προγραμματίζουν συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 6 το απόγευμα του Σαββάτου στην οδό Αγίου Δημητρίου.

Στις κινητοποιήσεις συμμετέχουν και οι ταξιτζήδες. Ο Κώστας Γιαννακάκης, πρόεδρος του Σωματείου Ιδιοκτητών Ταξί Νομού Θεσσαλονίκης, καλώντας όλους τους συναδέλφους του να συμμετέχουν στην πορεία, τόνισε ότι βασικά τους αιτήματα είναι η έκδοση αδειών, το ιδιοκτησιακό καθεστώς και η έδρα των ταξί

Λουκέτο θα βάλουν, σύμφωνα με την απόφαση του συλλογικού οργάνου του κλάδου, το Σάββατο 10/9 όλα τα καταστήματα εστίασης στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,  διαμαρτυρόμενα για την αύξηση του ΦΠΑ. Σύμφωνα με δηλώσεις του προέδρου του Συλλόγου Εστιατορίων, Καφετεριών και Μπαρ του νομού, Παναγιώτη Γκόφα, οι εστιάτορες ζητούν τη μείωση του ΦΠΑ στο 5%, αλλά και συνάντηση με τους αρμόδιους υπουργούς.

Σε κλιμάκωση των κινητοποιήσεων προσανατολίζονται οι φοιτητές στα τρία ακαδημαϊκά ιδρύματα της Θεσσαλονίκης, εν όψει και της 76ης ΔΕΘ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/09/2011 09:04:41

    Η ΑΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ ΔΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΗΣ.
    -ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ-ΔΕΚΟ,ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ.
    -ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ,ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ,
    -ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ,ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ,
    -ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ ΠΟΡΩΝ ΑΠΟ ΕΕ,ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΗΜΕΤΕΡΩΝ.
    -ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΓΧΩΡΙΑΣ ΒΙΟΝΗΧΑΝΙΑΣ-ΓΕΩΡΓΙΑΣ.

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ
    ΛΙΓΟΥΣ..........

  2. Αννίτα avatar
    Αννίτα 07/09/2011 09:11:12

    Εδώ πλέον δεν έχουμε απλά εναν αγανακτισμένο λαό. Εχουμε εναν λαό εξαγριωμένο σε μια αγριότητα ελαφράς μορφής.
    Σε λίγο καιρό η αγριότητά του θα έχει τόσο μεγάλη ένταση που δεν ξέρω που θα ξεσπάσει. Η πείνα και η δυστυχία δεν σε κάνει απελπισμένο σε εξαγριώνει στο μέγιστο βαθμό, ελπίζω να μην στραφεί ο ενας εναντίον του άλλου, αλλά όλοι μαζί να διοχετεύσουμε επικοδομητικά αυτό το συναίσθημα στην σωστή κατέθευνση. Να φύγουν ακόμα και από την χώρα μας αυτοί που την πρόδωσαν κ μας έφεραν σ αυτό το χάλι.!!
    Φωνή λαού, ΟΡΓΗ ΘΕΟΥ!!!!!!!!

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ Αννίτα 07/09/2011 12:15:41

      οχι να φυγουν ετσι.
      να δικαστουν πρωτα.

  3. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 07/09/2011 09:32:38

    Ας σταματήσουν πρώτα τις σπατάλες οι ίδιοι οι κυβερνητικοί με τα στελέχη τους (Πρόεδροι, Γεν.Γραμματείς κ.λ.π.) υπουργείων , φορέων , με τις μετακινήσεις τους στο εξωτερικό ξοδεύοντας ποταμούς σε Ευρώ και μετά να τα βάλουν με τους Δημόσιους Υπαλλήλους που δουλεύουν για 900 και 1.000 Ευρώ για να ζήσουν τις Οικογενειές τους.Δεν τα έφαγαν τα λεφτά οι υπάλληλοι , αλλά οι σύμβουλοι και οι παρακοιμώμενοι που φέρνουν κάθε φορά τα πολιτικά κόμματα οταν έρχονται στην εξουσία .Αυτή είναι η αλήθεια.Ας σταματήσουν ν' αγοράζουν υβριδικά αυτοκίνητα, ταξείδια στο εξωτερικό με τις κουστωδίες τους και μετά ας έρθουν και να μας εξηγήσουν που πήγαν τα χρήματα του Ελληνα πολίτη.Αρκετά πιά με αυτή την κοροιδία χρόνια τώρα. Απλώς το χρέος είναι μία δικαιολογία εξόντωσης (βλέπε πρότυπο Αργεντινής) των κατώτερων τάξεων της ελληνικής κοινωνίας. Σου απαγορεύουν να ζήσεις . Και το χρέος ουσιαστικά μία δικαιολογία είναι για να πραγματοποιήσουν και να υλοποιήσουν τα σχέδια της Νέας Τάξης.

  4. geopan avatar
    geopan 07/09/2011 09:37:47

    μύτη δεν θα ανοίξει, φύλλο δεν θα κουνηθεί. ήδη όλα τα παπαγαλάκια επικροτούν τις μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές.και θα δείτε στις εκλογές του 2013 ότι ο γιωργάκης θα ξαναβγεί..δυστυχώς ο περιλάλητος λαός είναι ένα κοπάδι πράσινα πρόβατα..

  5. Tem avatar
    Tem 07/09/2011 09:39:23

    Το χάος που έρχεται μπορεί να δώσει λύσεις.

    • TRomos avatar
      TRomos @ Tem 07/09/2011 10:00:56

      Order in chaos

      • Orestios avatar
        Orestios @ TRomos 07/09/2011 18:03:26

        Ordo ab Chao

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/09/2011 09:53:21

    Όλοι όσοι ψήφισαν τα ΜΝΗΜΌΝΙΑ πρέπει να κατηγορηθούν από την κυβέρνηση ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΕΣΧΆΤΗ ΠΡΟΔΟΣΊΑ. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν ελεύθεροι τέτοιοι προδότες και να κάνουν όχι μόνο τους δημοκράτες αλλά να προσπαθούν να πείσουν ότι ΕΊΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
    ΌΛΟΙ ΛΟΙΠΌΝ ΌΣΟΙ ΦΗΦΙΣΑΝ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΊΟ.

  7. ΔΙΑΥΓΑΣΗ avatar
    ΔΙΑΥΓΑΣΗ 07/09/2011 10:32:26

    ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ. ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ή ΕΧΕΙ (ΙΣΩΣ) ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ, ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΟΣΟΝΟΥΠΩ...

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 07/09/2011 10:32:57

    «Το 1981, έτος αφετηρία της εισόδου της Ελλάδας στην Eυρωπαϊκή Kοινότητα ως Δέκατο μέλος, ο πρόεδρος της ΕΟΚ Gaston Torn, δήλωνε ότι:

    Η Ελλάδα μπαίνει στην Ευρώπη με 3 πλεονεκτήματα:
    1) την Εμπορική Ναυτιλία
    2) τον Ορυκτό της πλούτο
    3) το Επιχειρηματικό δαιμόνιο των Ελλήνων»
    ~Νίκος Μάρτης, τ. Υπουργός Β. Ελλάδος

    Στα $1880 η ουγγιά, ταβάνιασε το Χρυσάφι σήμερα (πηγή: GoldPrice.org) και με δυνατότητα να φθάσει τα $2000. Αυτό είναι το ασφαλέστερο καταφύγιο των έξωθεν «πολιτισμένων» αλλά και των ντόπιων εθνικών ληστών των χιλιάδων τόνων Ελληνικού Χρυσού. Η καταλήστευση της Ελληνικής Χρυσοφόρου Γης και της Δημόσιας Περιουσίας, από τη Χαλκιδική έως τη Θράκη μας και όχι μόνο.

    Σύμφωνα με το Παγκόσμιο Ρολόϊ Χρέους, σήμερα: το Δημόσιο χρέος ανά Ελληνα είναι $35,318.52. Και με το Δημόσιο Ελληνικό Χρέος, στα $388,126,027,397.

    Δηλαδή: Iδιωτικοποίηση των Χρυσοφόρων Κερδών και Κοινωνικοποίηση των επίπλαστων, ατέρμονα ανεξόφλητων χολερικών Χρεών.

    Ηρθε η Ωρα γιά το κοινωνικό τσουνάμι να σαρώσει τους κλέφτες-εφιάλτες- εξουσιαστές οι οποίοι λυσσαλέα αποδομούν το Σήμερα και το Αύριο της Ελλάδας.

    «Από τους κλέφτες, οι πιο επιζήμιοι είναι οι πανηλίθιοι. Ταυτόχρονα μάς κλέβουν και το χρήμα και τον χρόνο και τη διάθεση.» ~Goethe

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 10:38:29

    Μήν κοροϊδευόμαστε , τα όσα εξαγγέλθηκαν χθές είναι πράγματα απόλυτα αναγκαία και σωστά. (αναμένω τώρα το σχετικό ξεχέσιμο από τους φίλους Δ. Υπαλλήλους!).

    Τα προβλήματα είναι ότι, πρώτον, για να μπορέσει πραγματικά να τα εφαρμόσει η κυβέρνηση, μπροστά στις αντιδράσεις που θα ακολουθήσουν, θα έπρεπε να έχει αυτό που στη μητρική γλώσσα του Τζέφρυ ονομάζεται…brass balls. Και ούτε κατά διάνοια δεν τα έχει.

    Δεύτερον ,θα έπρεπε να έχουν εφαρμοσθεί άμεσα με το ξεκίνημα της κρίσης , ΠΡΙΝ η βλακώδης φορομπηχτική πολιτική εξοντώσει τον ιδιωτικό τομέα και ρίξει την οικονομία στην ύφεση.

  10. ataktos avatar
    ataktos 07/09/2011 10:48:47

    ένα ακόμα κατόρθωμα του γιωργακη ...

  11. OlaStinFora avatar
    OlaStinFora 07/09/2011 11:33:54

    Ναι όλοι στους δρόμους, συμφωνώ. Και ένας γνωστός μου , που σε κάθε πορεία είναι ο καλύτερος. Εχτές μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος πληρώνει μειωμένο λογαριασμό επειδή απλά εργάζεται στην προκειμένη ΔΈΚΟ. Και το παιδί πάει σε ιδιωτικό σχολείο που το πληρώνει εξολοκλήρου... η ΔΕΚΟ. Και φέρνω αυτό το παράδειγμα γνωρίζοντας οτι υπάρχουν πολλά αντίστοιχα. Αυτά δεν πρέπει να σταματήσουν αναρωτιέμαι?

    • AUD avatar
      AUD @ OlaStinFora 07/09/2011 12:50:58

      ααα καλά, για τις μετατάξεις έχεις ακούσει τι γίνετε??... στον αγροτικό κτηνίατρο του χωριού μου, του έστειλαν τρεις από ΤΡΑΙΝΟΣΕ....

      όχι μόνο δεν ξέρουν να γράφουν.. δεν ξέρουν ούτε να μιλήσουν (τρόπος του λέγειν), τι να τους κάνει ο κτηνίατρος???? και τους πληρώνουμε?????

      εεερε γλέντια...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ AUD 07/09/2011 13:09:13

        Σοβαρά; Και για υπογραφή, τι βάζουν; Σταυρό;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ OlaStinFora 07/09/2011 13:06:42

      Ναι, ε; Μήπως του φέρνει και τη Τζούλια στο σπίτι... "η ΔΕΚΟ";

      Προσπαθήστε τουλάχιστον να είστε πειστικότεροι. Ακόμα και ο κοινωνικός αυτοματισμός χρειάζεται μια στοιχειώδη... υποψία "επιχειρημάτων".

      • AUD avatar
        AUD @ Αυριανιστής 07/09/2011 15:06:39

        ωραία, θέλεις στοιχεία? να σου τα φέρω φίλε μου, αλλά θα μου φέρεις και εσύ? και να τα προβάλουμε όλοι μαζί... οκ...??

        και στο φινάλε, δεν μπορεί κανένας να με πείσει ότι 9 στους 10 Δημόσιους δεν είναι παράσιτα που πληρώνονται για μια χούφτα ψήφους...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ AUD 07/09/2011 15:09:13

          Τι στοιχεία θέλεις να σου φέρω εγώ; Εσύ να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου, όχι οι άλλοι να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες!

          Όσον αφορά στον αγνωστικισμό σου, μείνε με όποια εντύπωση θέλεις. Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει!

      • OlaStinFora avatar
        OlaStinFora @ Αυριανιστής 08/09/2011 11:19:36

        Το να είσαι εριστικός πάνω σε κάτι το οποίο απόλυτα γνωρίζω και αναφέρω και μάλιστα με παιδαριώδεις απαντήσεις αυτού του είδους, δυστυχώς δεν δείχνει οτι ανήκεις σε αυτούς που προφανώς τόσα χρονια είναι βολεμένοι , αλλα δείχνει το χειρότερο. Οτι έχει σαπίσει και το μυαλό τους με το πέρασμα του χρόνου. Λυπάμαι. -

        • AUD avatar
          AUD @ OlaStinFora 08/09/2011 12:38:03

          σοβαρά εεε?? μάλλον και εσύ στηρίζεις το 'ξέφραγκο αμπέλι΄ που λέγετε δημόσιο... το αν είναι σάπιο το μυαλό 'τους' φταις εσύ και όχι εγώ... οι εντυπώσεις μένουν και όχι τα στοιχεία που κανένας βολεμένος δεν θα τα βγάλει.. κρίμα, την Ελλάδα την έχετε κάνει μπουρδέλο γιατί γίνανε ιδεολόγοι και οραματιστές και στοχαστές της δεκάρας... αλλά δεν πειράζει εγώ θα δουλεύω μια ζωή γιατί γουστάρω να προοδέψω, να μάθουν τα παιδιά μου μια τέχνη, να βγάζουν το ψωμί τους όπως εκείνα θα θέλουν.. ΚΑΙ ΠΟΤΕ δεν θα βολευτούν στο δημόσιο που εσείς κατασπαράξατε και καταχραστήκατε επειδή ο πολιτικός σας άνοιξε την πόρτα με αντάλλαγμα ...

          • OlaStinFora avatar
            OlaStinFora @ AUD 08/09/2011 12:59:56

            Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στον αυριανιστή απαντώ, διότι αν το αύριο που επικαλείται είναι όπως το σήμερα, του απέραντου ρουσφετιού και του βολέματος, τότε σίγουρα 8α παραμείνουμε για πάντα στον πάτο που πιάσαμε.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ AUD 08/09/2011 15:23:19

            Το να μη γίνεται δεκτή ως αυταπόδεικτη αλήθεια η σπέκουλα ότι οι ΔΕΚΟ πληρώνουν και... ιδιωτικά σχολεία για τα παιδιά των εργαζομένων, βαφτίζεται "αύριο του ρουσφετιού και του βολέματος". Ενδιαφέρουσα άποψη ομολογουμένως. Ωστόσο, θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρουσα αν μπορούσε να τεκμηριωθεί με στοιχεία: σε ποια ΔΕΚΟ πληρώνονται τα δίδακτρα των ιδιωτικών σχολείων των παιδιών των εργαζομένων.

            Ούτε καν για τα ΕΛΠΕ, με τα τόσα παράδοξα και εξόφθαλμα επιδόματα που είχαν βγει στη φόρα προ μηνών, δεν ακούστηκε τέτοια υπερβολή...

        • AUD avatar
          AUD @ OlaStinFora 08/09/2011 15:18:14

          συγνώμη φίλε μου! και εγώ στον Αυριαν. απευθύνομε με συνδυασμό τα λεγόμενά σου!! Σε ευχαριστώ!!

          • AUD avatar
            AUD @ AUD 08/09/2011 15:40:36

            Φίλε Αυριανιστή..

            ωραία, όλοι στο Δημόσιο μπήκαν με διαφάνεια, μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς ρουσφέτι, με διαφανείς διαδικασίες για τα επιδόματα και όλα καλα.. θέλεις και στοιχεία?? όσα θες...

            μια χαρά... όλα καλά... ότι πεις..

  12. knight rider avatar
    knight rider 07/09/2011 13:41:10

    Να κάνουμε ότι και ο Κολοκοτρώνης όταν ο Δράμαλης μπήκε στην Αργολίδα. Εκαψε τα πάντα και δηλητηρίασε όλα τα πηγάδια. Ο νέος Δράμαλης (Beni , GAP & τοκογλύφοι) να βρεί μόνο καμένη γη και να τσακιστεί για τα νέα "Δερβενάκια" όπου θα τον περιμένουμε να τον μαμήσουμε! Τίποτα όρθιο να μην μείνει!

  13. καβουρας avatar
    καβουρας 07/09/2011 15:31:35

    εδώ καιγόμαστε και βγαίνουν οι παπαγάλοι των αρχισυνδικαλιστών και ακόμα αντιπαραθέτουν επιχειρήματα για την αποδοτικότητα των ΔΥ. Η ελλάδα καταστράφηκε , ο ΙΔ έκλεισε και τα πράσινα παπαγαλάκια (αυριανιστής) παίζουν το ίδιο μονότονο σενάριο. Φίλε όχι μόνο φάγατε την κατσίκα των γειτόνων σας, πήρατε και το ψυγείο του μαζί σας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ καβουρας 07/09/2011 15:35:59

      Μάλλον έχεις χάσει κάποια επεισόδια. "Πράσινα παπαγαλάκια" σήμερα είναι όσοι τάσσονται υπέρ της νεοφιλελεύθερης κτηνωδίας που ενέσκηψε στον ελληνικό λαό ως πληγή του Φαραώ. Αλλά, θα μου πεις, ας πρόσεχε ο λαός. "Λεφτά υπάρχουν" δεν ήθελε;

  14. καβουρας avatar
    καβουρας 07/09/2011 15:42:16

    είσαι εκτός τόπου και χρόνου, μάλλον είσαι βολεμένος αρχισυνδιακαλιστής και φοβάσαι για τα κεκτημένα σου. Το 20% τοθ ελληνικού λαού που είναι άνεργο και το υπόλοιπο που παίρνει ανασφάλιστα 500-600 ευρώ είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού? Αν εξαιρέσεις το ΑΣΕΠ και όσους έχουν προσληφθεί μέσω αυτού, οι υπόλοιποι ΔΥ πρέπει να επαναξιολογηθούν και όλοι οι τενεκέδες να πάνε σπίτι τους. Δεν το έκανε ο παπατζής, θα το κάνει ο σαμαράς, ότι και να γίνει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ καβουρας 07/09/2011 15:45:44

      Εγώ πάντως, άλλα διάβασα το πρωί να λέει ο Μιχελάκης. Ότι η ΝΔ ποτέ δεν συναρτούσε την εργασιακή εφεδρεία με απολύσεις.

      Πολύ θα θέλατε, εκεί στη "Δράση" ή στη "ΔΥΣΗ" να σας έκανε τη χάρη ο Σαμαράς και να δείξει τον κοινωνικό καννιβαλισμό που διακρίνει κι εσάς, αλλά δε βλέπω να σας την κάνει...

  15. καβουρας avatar
    καβουρας 07/09/2011 16:08:09

    Ασε τα ψόφια περί Μιχελάκη και ΝΔ... Επίσης επειδή σου αρέσουν πολύ οι ταμπελίτσες, να κάνεις σχόλια ουσιαστικά. ..τα περί Δράσης , ντόρας και άλλα παρόμοια είναι για να πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα. Διαλύσατε την Ελλάδα κομματόσκυλα.

  16. Aνδρέας avatar
    Aνδρέας 07/09/2011 16:09:15

    O κοινωνικός αυτοματισμός έπιασε τόπο. Το δούλεμα καλά κρατεί και σείς νομίζετε ότι στόχος τους είναι να άρουν τις αδικίες. Τέτοιος λαός και πολύ του πέφτει ο τζέφρυ. Εκτός απο την πάρτη τους και την μίζα τους απο το ξεπούλημα του λαού και της χώρας χεστήκανε για όλους σας. Δεν καταλάβατε ακόμα ότι ήδη σας έχουν πουλήσει στα σκλαβοπάζαρα κατοχικών δυνάμεων και για κάθε μέτρο που παίρνουν πέφτει και η ανάλογη μίζα; Λοιπόν γυμνοσάλιαγκες μη σπρώχνεστε θα φάτε καλά όλοι. Έξάλλου λεφτά υπάρχουν. Λεφτά δεν θέλατε;

  17. καβουρας avatar
    καβουρας 07/09/2011 16:27:12

    Κάποιοι έχουν σεληνιαστεί και βρίζουν χυδαία. Πόσο μορώνος πρέπει να είσαι για να πιστεύεις ότι το εικονικό πάρτυ που συμμετείχε όλη η ελλάδα με τα τοκογλυφικά κεφάλαια των τραπεζών θα συνέχιζε για πάντα ?? (μιλάμε για το φαγοπότι μέχρι το 2007). Πως η Ελλάδα που δεν παράγει τίποτα και μόνο κατανάλωνε θα επιβίωνε στην άγρια παγκοσμιοποιημένη ελεύθερη αγορά όπως ήταν και είνα δομημένη? Και εσύ τα πήρες τα παπ...ια φίλε.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ καβουρας 07/09/2011 18:01:29

      debtocracy σου λέει τίποτα;
      ο εκπρόσωπος του ΔΝΤ, Πολ Τόμσεν, σε ομιλία του στο Λονδίνο τέλος του 2010 και σε ξένους επενδυτές ανέφερε για την Ελλάδα ότι “χρέος και έλλειμμα ήταν προσχήματα και ο πραγματικός στόχος (να επιβληθεί η Τρόικα) ήταν οι εργασιακές σχέσεις και οι ασφαλιστικές μεταρρυθμίσεις”.
      Στην τελευταία δε συνάντησή τους με τον Βενιζέλο δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου ούτε για την πορεία του χρέους ούτε του ελλείμματος....αλλά, για τις μεταρρυθμίσεις; Πόσο μορώνος πρέπει να είσαι τελικά για να πιστεύεις την παγκάλεια παραπληροφόρηση; Και η Ιταλία το ίδιο έκανε και οι άλλες ομοιοπαθείς χώρες το ίδιο ζούσαν πάνω απο τις δυνάμεις τους; Τα ίδια λένε και σε γειτονικές χωρες και το ίδιο παιχνίδι παίζουν οι τράπεζες και γέμισε Χαλκιδική απο τουρίστες φτωχών χωρών. Για προβληματίσου λίγο. Γιατί απο το να βρίζεις χειρότερο είναι να τρομοκρατείς να παραπληροφορείς για να χειραγωγείς...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ανδρέας 07/09/2011 22:09:40

        Για να μπορέσει να προβληματιστεί κάποιος, υπάρχει μία αναγκαία προϋπόθεση. Το μυαλό.

  18. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 07/09/2011 18:09:37

    Λές τελικά και οι υπόλοιποι λαοί που έρχεται η σειρά τους να συμμετείχαν στο ίδιο πάρτι; Γιατί σκοτωνόταν ο Παπανδρέου και απειλούσε με την μη ψήφιση του Παπούλια για να προκαλέσει εκλογές και με το "λεφτά υπάρχουν να τις κερδίσει; Για να συνειδητοποιήσει αμέσως μετά την εκλογή του ότι κυβερνά μια διεφθαρμένη χώρα ενώ είχε κανονίσει απο πριν το deal; Ομως, όλα δείχνουν το στημένο παιχνίδι. Και ο ιστορικός του μέλλοντος θα γράψει για το πείραμα της Ελλάδας που θα υλοποιηθεί και σε άλλες χώρες. Και φυσικά πάντα υπήρχαν οι γερμανοτσολιάδες δεν είναι πρωτοτυπία η σπιουνιά...

  19. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 07/09/2011 18:59:06

    Καντε οπου αλλου θελετε συγκντρωσεις, πορειες και οτι αλλο θελετε, αλλα μακρια απο την Θεσσαλονικη, εκει εχουν σειρα αλλοι να διαμαρτυρηθουν.!!!!
    ΦΤΑΝΕΙ ποια με τους ταξιτζηδες ολο το καλοκαιρι μας επρηξαν, οι οικονομικα θιγμενοι ας μεινουν στο Συνταγμα, οι κουκουλοφοροι ας μεινουν κοντα στους Μεντορες τους, ας πανε διακοπες.!!!!!
    ΤΩΡΑ ηρθε η σειρα των ανεργων, αυτων που εχουν χασει τα παντα και που ο χειμωνας θα ειναι διπλα ποιο βαρυς γι΄αυτους και τις οικογενειες τους.!!!
    ΤΩΡΑ ηρθε η σειρα του ΗΡΑΚΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.!!!!!
    Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΕΕΕΕ!!!! ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ και μην παρεισφρησουν μεσα στην πορεια του ΗΡΑΚΛΗ, ειτε αυτοι λεγονται Ταξιτζηδες, ειτε αυτοι λεγονται κουκουλοφοροι, ειτε οποιοι αλλοι θελησουν να εκμεταλευτουν την μεγαλυτερη πορεια που θα γινει στη ΔΕΘ απο την ιδρυση της ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΡΜΑΙΚΟ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.!!!!
    Μπορει μεχρη τωρα κανενα ΜΜΕ να μην το αναφαιρει, αλλα θα βρεθειτε προ εκπληξεως, θα βουλιαξουμε τη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.!!! ΤΡΕΜΕ ΓΙΩΡΓΟ ΘΑΤΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ.!!! ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΕΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ Ο ΓΑΠ .!!!!!
    Παρακαλω πολυ οσους θα ειμαστε στην μεγαλυτερη πορεια που εχει γινει ποτε στην Θεσσαλονικη, να σεβαστουμε την πολη και την περιουσια των πολιτων της.!!
    ΟΧΙ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΠΑ ΣΤΗ ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.!!!!!!
    Πρεπει να δει ο ΓΑΠ οτι τα τσιρακια (Γερουλανος και αλλοι απο την ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΝΗΟ) που βρεισκοντε γυρω του οτι τον πληροφορησαν λαθος, ο λαος του ΗΡΑΚΛΗ ειναι περισσοτερος απο του Αστερα και μπορει να εσοσε τον Αστερα για να κανει τη χαρη που χρωστουσε σε Υπουργο της ΠΕΛ/ΗΣΟΥ αλλα δεν θα του βγει σε ΚΑΛΟ.!!!! ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ , Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΛΑΜΨΕΙ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.!!!!!!

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ ΧΑΡΗΣ 08/09/2011 02:30:03

      Ρε, που βρέθηκε αυτός εδώ μέσα??!

  20. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 07/09/2011 19:30:55

    Εδω ο κοσμος καιγεται και το αυτι χτενιζεται.