#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2011 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται το πολιτικό τέλος της Angela Merkel;



Το 48% που κέρδισε το σοσιαλδημοκρατικό SPD στις τοπικές εκλογές του Αμβούργου, εξαφάνισε το χαμόγελο από τα χείλη της Angela Merkel. Η ήττα του δικού της CDU ήταν από καιρό αναμενόμενη, αλλά το μέγεθος της ήττας ήταν απρόβλεπτο, αφού κυριολεκτικά καταποντίστηκε.

Το αναπόφευκτο συμπέρασμα είναι πως οι καλές εποχές της Merkel ανήκουν πια στο παρελθόν. Η πιο  ισχυρή γυναίκα της Ευρώπης, μετράει μέρες. Η ήττα του Αμβούργου αποτελεί καμπή στη πολιτική της καριέρα. Θα ακολουθήσουν άλλες έξι εκλογικές αναμετρήσεις μέσα στο 2011, αν κρίνουμε όμως από το αποτέλεσμα του Αμβούργου, τότε όλα δείχνουν πως οι Σοσιαλδημοκράτες ανέκαμψαν, και επανέρχονται δυναμικά.

Το σχέδιο της Merkel ήταν να μετακινήσει  το κόμμα της προς το κέντρο, έτσι ώστε να μπορεί να συνεργαστεί με οποιοδήποτε άλλο κόμμα προκειμένου να κυβερνήσει. Για κάποιο διάστημα, το σχέδιο αυτό προχωρούσε μια χαρά. Με τη πρώτη Γερμανίδα γυναίκα πρωθυπουργό, οι συντηρητικοί μπήκαν σε διάφορες πολιτικές συνεργασίες με τους σοσιαλιστές, τους Φιλελεύθερους, ακόμη και τους Πράσινους! Πάντα όμως έκανε κουμάντο η σιδηρά κυρία. Μάλιστα, για πολύ διάστημα, όλα έδειχναν πως οι Χριστιανοδημοκράτες θα ήταν μονίμως το κυρίαρχο κόμμα στη Γερμανία.

Τώρα όμως, αποδείχθηκε πως οι σχεδιασμοί της Merkel εμπεριείχαν ένα βασικό ελάττωμα. Στο Αμβούργο, οι Πράσινοι γύρισαν τη πλάτη τους στους Συντηρητικούς και άφησαν τη μεταξύ τους συνεργασία  να καταρρεύσει. Οι διαφορές στη νοοτροπία μεταξύ των ψηφοφόρων των Πράσινων και αυτών του CDU αποδείχτηκαν ανυπέρβλητες.

Μετά  την αποτυχία του συνασπισμού Πράσινων-Συντηρητικών στο Αμβούργο, οι Χριστιανοδημοκράτες της Γερμανίας θα το σκεφτούν δυο φορές πριν αποφασίσουν να μπουν σε παρόμοιου τύπου συνεργασία με τους Πράσινους σε άλλες περιφέρειες. Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, το μεγάλο κόμμα χάνει, και το μικρό κερδίζει. Τώρα, η Merkel θα εξαρτάται από τον υπουργό Εξωτερικών Guido Westerwelle και τους Φιλελεύθερους, ενώ οι Σοσιαλδημοκράτες και οι Πράσινοι θα μπορούν να ονειρεύονται εξουσία, όπως επί εποχής Gerhard Schröder και Joschka Fischer.

Οι επόμενες εκλογές θα διεξαχθούν στο Baden Württemberg, και οι ειδικοί τις αναμένουν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς ως περισσότερο αγροτική περιοχή, το όποιο αποτέλεσμα τους θα είναι ενδεικτικό του γενικότερου κλίματος στη Γερμανία.

Για μια ακόμη φορά αποδείχθηκε πως η «ρεαλιστική» πολιτική χάνει τις εκλογές.

S.A.- The Guardian

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/02/2011 16:37:55

    Χωρίς να σκαμπάζω γρι για Γερμανικά πολιτικά... Τους Πράσινους τι τους ήθελε; Δεν ήξερε... Δεν ρώταγε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 22/02/2011 16:44:40

      η Μπουντεσμπανκ ειπε ΟΧΙ στο Ευρωομολογο και το ΓΑΠ το ζηταει ακομη..
      Θα μας το βγαλουν σε Δρχ...

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 16:47:23

        Γαλαριους Αφραγκους Σουμπιτους..

        ΠΠ

  2. anonymous avatar
    anonymous 22/02/2011 16:42:28

    Το Baden Württemberg είναι βιομηχανικό κρατίδιο και από τα πλουσιότερα της Γερμανίας. Πρωτεύουσα είναι η Στουτγάρδη. Δεν είναι αγροτική περιοχή. Παραδοσιακά βγάζει χριστιανοδημοκρατία. Αν χάσουν αυτή την περιοχή τότε θα βρεθούν σε πολύ άσχημη θέση.

    • effie B. avatar
      effie B. @ anonymous 22/02/2011 19:41:37

      Αν η Μερκελ χασει την Βαδη Βυτεμβεργη χαθηκε!!!! Ειναι σα να λεμε οτι το Πασοκ χανει την Κρητη και η ΝΔ τη Λακωνια!!!!!!
      Δεν προβλεπεται να τη χασει αλλα μαλλον θα την κερδισει τελειως οριακα...

      • anonymous avatar
        anonymous @ effie B. 22/02/2011 20:27:10

        Αυτό ακριβώς. Βάδη-Βυρτεμβέργη+Βαυαρία= Λακωνία για τους Χριστιανοδημοκράτες.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 16:42:48

    η Αγλαϊα οι Πρασινοι και το ΓΑΠ, στο πυρ το εξωτερο.
    Θα Πρασινισουν Σοσιαλιστικα τα Δανεια και οι Τοκοι μας...

    οϊμε

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 16:47:01

      Θα μας δανείσει ο Καντάφης!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 22/02/2011 16:48:02

        με αμμο...

        ΠΠ

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 16:51:53

          Ε, με το ΓΑΠ όλα να τα περιμένεις...

          Θα είναι ο μόνος που θα πάρει δάνειο σε άμμο και θα συμφωνήσει επιτόκιο 10 %...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 22/02/2011 16:58:47

            θα πληρωσουμε και τις καμηλες... μεσητεια σε ΜΚΟ...

            ΠΠ

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 18:58:57

            Λες;
            Να είναι το σατανικό ΓΑΠιο σχέδιο;
            Να μαζέψουμε εδώ τους διωγμένους με τις καταθέσεις τους και καθαρίσαμε;
            Σοσιαλιστές άρα φραγκάτοι είναι....

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/02/2011 17:11:51

    θα μας εκχωρήσει τα ηλιοθερμικά που θα του φτιάξει το Desertec, σαν sweetener για την Κρήτη...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 22/02/2011 17:24:37

      Δεν έχει Desertec τώρα, τα χιλιόμετρα καλώδια που μας έχουν σκοτίσει οι γαπράσινοι παπαγάλοι θα γίνουν σχοινιά για λαιμούς και συρματόσχοινα για peeling από Τέθριππους στην καυτή άμμο της Σαχάρας...


      Αυτός που βγήκε στο Αμβούργο είναι εκλεκτός της Λέσχης.
      Είχε συμμετάσχει στη συνεδρίαση στην Ισπανία το 2010.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 22/02/2011 17:39:10

        Κι εδώ η λέσχη. Πότε θα ξεφορτωθούμε αυτά τα καθάρματα?

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Orestios 22/02/2011 17:47:20

          Αυτά είναι Λερναία Ύδρα.
          Ένα κεφάλι κόβεται δέκα ξεφυτρώνουν.

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 22/02/2011 17:25:00

    Ο ΓΑΠ περιμένει τους Γερμανούς Σοσιαλιστές που είναι υπέρ ευρωομολόγου και ενίσχυσης του μόνιμου μηχανισμού στήριξης για επαναγορά.

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 22/02/2011 17:49:50

    Χαίρεται κανείς ;

    Οι άλλοι να δείς τί γνώμη έχουν για τα περι ευρωομολόγου και επαναγοράς, και επιμηκύνσεως - κι έχει πλάκα να δείς τα γερμανικά συνδικάτα πόσο παρακολουθούν την υπόθεση της Ελλάδας. Τα κόμματά τους υπερθεματίζουν εναντίον της Ελλάδας πιεζόμενα πιά απ'τη βάση, και η θέσεις της Μέρκελ υποψιάζομαι οτι σε λίγο θα τις νοσταλγούμε !

    Βάστα Ρόμμελ !

  7. sawas avatar
    sawas 22/02/2011 18:37:33

    Δύσκολα να χάσει η κυρία Μ. -εννοώ τις βουλευτικές και όχι σε τις τοπικές- εκλογές.
    Έχει ακόμα πολύ ψωμί μέχρι το 2013
    h**p://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend1244.pdf

    Απλα ο δρομος δεν θα ειναι διασπαρτος με λουλούδια, θα έχει και πράσινα αγκάθια!!!

    Οι πράσινοι αν δεν ξεφουσκώσουν μέχρι το 2013 θα πρόκειται για θαύμα!!!

  8. Έχω μνήμη. avatar
    Έχω μνήμη. 22/02/2011 18:54:43

    Eπειδή πολύ μας τα έχουν ζαλίσει οι εγχώριοι και ξένοι φαιοπράσινοι παπαγάλοι σε σχέση με τον αγνό και άδολο Γερμανό φορολογούμενο που δουλεύει για εμάς ας θυμηθούμε λίγο ιστορία.

    Πριν λίγο καιρό διάβασα σε κάποιο απο τα περιοδικά ιστορίας που κυκλοφορούν ένα άρθρο με τίτλο

    "Πορείες θανάτου των Ναζί. Ένα βιβλίο για το ρόλο των Γερμανών πολιτών στην τελική φάση των πολεμικών φόνων".
    Ένα μεταφρασμένο απόσπασμα απο το βιβλίο του Daniel Blatman, «Οι Πορείες Θανάτου: Η τελική Φάση της Ναζιστικής Γενοκτονίας», Αγγλικός τίτλος "The Death Marches The Final Phase of Nazi Genocide".
    Πάρακατω θα γράψω μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα απο το βιβλίο.

    "Το τέλος ήταν ορατό, με τα συμμαχικά στρατεύματα ήδη στις παρυφές της πόλης. Παρ' όλα αυτά, ένας αριθμός πολιτών από το Celle της βόρειο-κεντρικής Γερμανίας έγιναν δολοφόνοι στις 8 Απριλίου του 1945...

    Συμμετείχαν στο κυνήγι εκατοντάδων κρατουμένων στρατοπέδων συγκέντρωσης οι οποίοι, κατά τη διάρκεια μιας αμερικανικής επίθεσης βομβαρδισμού της πόλης και του σιδηροδρομικού σταθμού της, είχαν διαφύγει από τα φορτηγά με τα οποία μεταφέρονταν όταν μερικά από αυτά είχαν ζωστεί στις φλόγες. "

    "Κάποιοι θα πουν ότι οι ναζί ήταν υπεύθυνοι για αυτό το έγκλημα", είπε στους Γερμανούς ο συνταγματάρχης George P. Lynch, επικεφαλής της 102ης Μεραρχίας Πεζικού των ΗΠΑ. «Άλλοι θα δείχνουν τη Γκεστάπο. Η ευθύνη δεν βρίσκεται ούτε στον έναν ούτε στον άλλον. Είναι ευθύνη ολόκληρου του γερμανικού λαού».

    Για να μην ξεχνιώμαστε.
    Γιατί γεμίσαμε αγνούς δουλευταράδες που ταίζουν εμάς τους τεμπέληδες.

  9. kakofonix avatar
    kakofonix 22/02/2011 19:24:09

    Πιστεύω ακραδάντως ότι ανάμεσα στη Μέρκελ και στο SPD δημιουργήθηκε ένα GAP.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/02/2011 20:12:43

    Μην χαίρεστε και τόσο αν αναλάβουν οι Σοσιαλδημοκράτες μαζί με τους Πράσινους. Η Τουρκία θα χαίρεται, φυσικά, για τους δικούς τους λόγους. Εμείς δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να χαιρόμαστε.

  11. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/02/2011 21:38:54

    Το τελικό σχέδιο για την Ευρώπη προβλέπει Στρος Καν πρωθυπουργό της Γαλλίας, Σοσιαλιστές στην Γερμανία, Άξελ Βέμπερ στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.
    Οι αποφάσεις και οι περίεργοι νόμοι στη Γερμανία βγαίνουν σε μια πόλη, καμιά ώρα δρόμο από την Φρακφούρτρη , που λέγεται Giesen και όπου εντελώς τυχαία στη νομική σχολή ήταν καθηγητής, ο Κώστας Σημίτης