#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται το μεγάλο...κούρεμα για μισθωτούς, συνταξιούχους, επιχειρήσεις



Από τα 1.000 ευρώ θα μειώνονται οι συντάξεις, σύμφωνα με την τελική πρόταση που θα περιλαμβάνεται στο πακέτο μέτρων. Όπως όλα δείχνουν η κυβέρνηση συμφώνησε με την τρόικα για περικοπές 3% στις συντάξεις από 1.000 έως 1.500 ευρώ, μείωση 6% για ποσά από 1.500 έως 2.000 ευρώ και 12% για όσες συντάξεις είναι πάνω από 2.000 ευρώ. Η μείωση θα είναι από το πρώτο ευρώ και δε θα υπάρχει κλιμακωτό ψαλίδι, κάτι που σημαίνει ότι κάποιος που παίρνει 999 ευρώ θα γλιτώσει την περικοπή αλλά αυτός που παίρνει 1.001 ευρώ θα δει μείωση της τάξης των 30 ευρώ, θα πέσει δηλαδή στα 970 ευρώ. Ακόμη πιο μεγάλο θα είναι το ψαλίδι στις μεγάλες συντάξεις. Κάποιος που παίρνει 1999 ευρώ θα δει μείωση περίπου 120 ευρώ ενώ αυτός που παίρνει 2.001 ευρώ θα δει μείωση 240 ευρώ, τη διπλάσια δηλαδή, για μόλις 2 ευρώ διαφορά. Αυτό είναι το αρχικό σενάριο, δεν αποκλείεται, όμως, μέχρι την ψήφιση να υπάρξουν κάποιες αλλαγές.

Όμως, οι συνταξιούχοι θα πρέπει να υπολογίσουν ότι συνολικά η μείωση των εισοδημάτων τους θα είναι πολύ μεγαλύτερη αφού καταργούνται τα δώρα. Για κάποιον που παίρνει 500 ευρώ σύνταξη η κατάργηση των δώρων θα σημάνει μείωση 13% στα εισοδήματά του.

Φορολογία

Σοκ περιμένει εκατομμύρια φορολογούμενους, μισθωτούς και συνταξιούχους οι οποίοι θα κληθούν να κάνουν από την άνοιξη τις φορολογικές δηλώσεις τους. Η φορολογική μεταρρύθμιση που θα ψηφιστεί θα ισχύσει ανδρομικά, για τα εισοδήματα του 2012, οπότε οι φόροι που θα πληρωθούν του χρόνου θα είναι δραματικά αυξημένοι.

Υπολογίζεται ότι 700 εκατ. με 1 δις ευρώ θα είναι οι περισσότεροι φόροι που θα πληρωθούν του χρόνου εξαιτίας της αναδρομικής κατάργησης των φοροαπαλλαγών στα εισοδήματα των φυσικών προσώπων, της αλλαγής στη φορολογία επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών (συντελεστής 28% από το πρώτο ευρώ είναι η πρόταση) και του νέου ενιαίου φόρου ακινήτων που θα αποφέρει συνολικά 3 δις ευρώ το χρόνο.

Οι φοροαπαλλαγές για παιδιά, στεγαστικά δάνεια κ.λπ. θα είναι το μεγαλύτερο σοκ για τους Ελληνες αφού σε συνδυασμό με το χαμηλό αφορολόγητο, θα πιάσει όλους τους πολίτες που θα κληθούν να πληρώσουν από 200 ευρώ και πάνω επιπλέον φόρο. Και μόνο ως αστείο ακούγεται το σενάριο της επιστροφής φόρου με τη μορφή ειδικού επιδόματος καθώς είναι λίγοι εκείνοι που θα το δικαιούνται.

Έτσι, τα επιδόματα από τον ΟΓΑ, θα αντικατασταθούν από επιδόματα που θα καταβάλλονται μέσω τραπεζικών λογαριασμών ανάλογα με εισοδηματικά κριτήρια. Τα νέα επιδόματα θα ανέρχονται σε 40 ευρώ το μήνα για το πρώτο παιδί, 40 ευρώ το μήνα για το δεύτερο, 50 ευρώ για το τρίτο, 50 ευρώ για το τέταρτο και 60 ευρώ για κάθε παιδί από το πέμπτο και τα επόμενα. Τα εν λόγω ποσά θα δίδονται σε οικογένειες με ετήσια εισοδήματα μέχρι 10.000 ευρώ, μειωμένα στα 2/3 σε οικογένειες με εισοδήματα από 10.000 έως 20.000 ευρώ και μειωμένα στο 1/3 σε οικογένειες από 20.000 έως 30.000 ευρώ. Εάν το εισόδημα της οικογένειας είναι μεγαλύτερο των 30.000 ευρώ δε θα της χορηγείται κανένα επίδομα.

Αναφορικά με τη ραχοκοκαλιά της οικονομίας, τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες και τους ελεύθερους επαγγελματίες που υπολογίζονται σε 800.000, αυτοί θα φορολογούνται με συντελεστή 28% από το πρώτο ευρώ και χωρίς αφορολόγητο. Θα πέσει δηλαδή απίστευτο φορολογικό σοκ. Το θέμα είναι βέβαια αν θα μπορέσει να εισπράξει ποτέ το κράτος τους φόρους από όλους αυτούς που είτε έχουν καταστραφεί είτε έχουν μάθει να κρύβουν καλά τα εισοδήματά τους.

Οι έμποροι εκτιμούν ότι η φορολογικής του επιβάρυνση θα οδηγήσει σε χιλιάδες νέα λουκέτα.Τονίζουν ότι θα υποστούν επιπλέον απώλειες λόγω της αύξησης των φορολογικών συντελεστών επί των καθαρών τους κερδών ενώ η κατάργηση του αφορολόγητου των 5.000 ευρώ σε συνάρτηση με την αύξηση της προκαταβολής φόρου για το επόμενο οικονομικό από 55% σε 60%, καθιστούν αβέβαιη τη βιωσιμότητά τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kωστας Τ avatar
    Kωστας Τ 20/10/2012 17:36:00

    Σήμερα πήρα μέρισμα από το Μ.Τ. Στρατού για το Γ΄τρίμηνο, από 310 ευρώ μόνο 60(Περικοπή 25% από 01 Ιαν 2012,δεν περιλαμβάνεται στις περικοπές του άρθρου) και στις 30 Οκτ λήγει η ΔΕΗ+χαράτσι Βενιζέλου 470 ευρώ!Επίσης αρχίζουν οι δόσεις των 1200 φορολογίας εισοδήματος!!! Συμπέρασμα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ - ΔΕΝ ΕΧΩ-ΤΕΛΟΣ!!!Υπόψιν δεν έχω ούτε για πετρέλαιο θέρμανσης ,ούτε για τέλη κυκλοφορίας!!!Μπράβο σου Σαμαρά έσωσες το ευρώ!!!

  2. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 20/10/2012 18:20:36

    Μπορεί να έρχεται ασθμαίνοντας ορεξάτος και με άγριες διαθέσεις ο .....Τρύφωνας, αλλά ο φαλακρός το κούρεμα, ΔΕΝ το φοβάται. Λάβετε ανά χείρας τα ψαλίδια και τις μηχανές σας και πιάστε δουλειά. Αν είναι για το καλό της πατρίδας της ...Μέρκελ, των εκβιαστών, των φίλων-εταίρων-δανειστών-τοκογλύφων, των Τραπεζών, του ΣΕΒ, των μεγαλοεργολάβων-νταβατζήδων και των συνεταίρων τους, ολόψυχα δεχόμαστε παραδομένοι απόλυτα να ξανα-θυσιαστούμε. Όσες φορές απαιτείται, όσο συχνά σας εξυπηρετεί, κάθε όποτε το κρίνετε αναγκαίο..... Τι; τζάμπα μας εκπαιδεύουν, άδικα μας παραπληροφορούν κάθε βράδι απ΄τα δελτία των 8, οι έμμισθοι λακέδες σας;; Και μην ανησυχείτε, κοιμόμαστε τόοοοοσο βαθειά, που θα΄ναι θαύμα αν τελικά ξυπνήσουμε πριν απ΄την ολοκλήρωση της ...σωτηρίας μας.
    Οι άξιοι της μοίρας που ανεχόμαστε.

  3. Φιλιππος VI avatar
    Φιλιππος VI 20/10/2012 18:21:56

    Αλλη μια σκληρη διαπραγματευση μιας ακομα''εθνικα υπερηφανης'' κυβερνησης.Ανδρεικελα και φερεφωνα των δανειστων εχουν και το θρασος να εκφραζουν τη κατανοηση και τη συμπαθεια τους προς το κοσμο που δεν ξερει τι τον περιμενει αυριο.Το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να επιβαλουν με αντισυνταγματικο και αντιδημοκρατικο τροπο μονο εισπρακτικα μετρα μονο και μονο για να εισπραξουν οι τοκογλυφοι τα χρηματα τους (τους τα εγγυηθηκε κιολας προσωπικα ο πρωθυπουργος μας με δικα μας λεφτα εννοηται).Ενα πολιτικο προσωπικο με ντουλαπες γεματες σκελετους,προσπαθει να παρατεινει τη σαρωση τους θαβωντας κατω απο το χαλι τα εκατονταδες σκανδαλα τους και ταυτοχρονα ανησυχουν για τη δημοκρατια τους απο τη Χ.Α,ενω στη δυσκολη στιγμη και προκειμενου να παραμεινουν καρφωμενοι στις καρεκλες τους δε θα διστασουν ακομα και να συνεργαστουν μαζι τους.

    • J. Van Helsing avatar
      J. Van Helsing @ Φιλιππος VI 20/10/2012 18:42:28

      Δεν ειναι τοσο αφελης ωστε να χρησιμοποιησουν ευθεως την ΧΑ. Με προσχημα το οτι κινδυνευει η δημοκρατια απο την ΧΑ και με τη βοηθεια μικρου θερμου επεισοδιου με την Τουρκια, θα κηρυξουν κατασταση εκτακτου αναγκης, θα αναστειλουν αρθρα του συνταγματος και θα κυβερνησουν ετσι, μια χαρα, ανενοχλητοι και με την ευλογια της τροïκα.

  4. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 20/10/2012 18:51:24

    Ξεχάσανε βλέπω τους συμπατριώτες της λίστας Lagarde από την φόρο λαίλαπα... Μάλλον για άτυχη παράλειψη θα πρόκειται δεδομένης της κοινωνικής ευαισθησίας της κυβέρνησης του προτεκτορατου...

  5. mx avatar
    mx 20/10/2012 19:09:34

    «Αποστασία» της Λέρου με αφορμή την κατάργηση της ΔΟΥ - Μεσίστιες οι σημαίες!


    Μεσίστιες σημαίες, κλείσιμο των μαγαζιών και κατάληψη της ΔΟΥ Λέρου και των δημοσίων υπηρεσιών αποφάσισε το έκτακτο δημοτικό συμβούλιο!

    Οι τοπικές αρχές διαμαρτύρονται για την προαναγγελθείσα πρόθεση του υπουργείου Οικονομικών να κλείσει την ΔΟΥ του νησιού υποστηρίζοντας πως δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν από την ΔΟΥ της Κω καθώς υπάρχουν μόνο δύο δρομολόγια την εβδομάδα.

    Ακόμα, υποστηρίζουν ότι από την ΔΟΥ Λέρου εξυπηρετείται όλο το βόρειο σύμπλεγμα της Δωδεκανήσου (Πάτμος, Λέρος, Λειψοί, Αγαθονήσι) με αποτέλεσμα να οδηγούν τα νησιά στην ερημοποίηση.

    Ο δήμαρχος του νησιού, Μιχάλης Κόλιας, μιλώντας στον artemis fm ανακοίνωσε στους δημότες τις αποφάσεις του έκτακτου δημοτικού συμβουλίου ενώ κήρυξε ανεπιθύμητους στο νησί τους πολιτικούς που στηρίζουν τη συγκυβέρνηση και προανήγγειλε διαμαρτυρίες στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.


    ...... ότι δεν κατάφεραν με τις προβληματικές ακτοπλοϊκές συνδέσεις θα προσπαθήσουν να το επιφέρουν με παρόμοιες πρακτικές. Χωρίς Αγαιο Ελλάδα γιοκ...

  6. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 20/10/2012 19:55:02

    Περίφημα. Πλήρωνες ρε καπετάνιε μαζί με την συμμετοχή του εργοδότη σου, σε εισφορές στο ΝΑΤ για τα τελευταία δεκαέξι χρόνια πλοιαρχίας σου κάθε μήνα, περισσότερα από όσα παράλληλα πλήρωνε και πληρώνει κάθε μήνα ένας εφέτης στο δικό του ταμείο. Σχεδόν τα διπλά από τα δικά του. Χώρια τα έντεκα χρόνια εισφορών δόκιμου αξιωματικού, ανθυποπλοίαρχου και υποπλοίαρχου. Τελικά θα πάρεις σύνταξη καπετάνιε λιγότερη και από του οδηγού κάποιου εφέτη η βουλευτή. Ξέρεις ποιού. Εκείνου που παράτησε την στάνη και διορίστηκε με Γ' γυμνασίου απολυτήριο, από τον τοπικό του πολιτευτή επειδή είχε ειδικότητα οδηγού στο Στρατό. Α ρε Ελλάδα ακόμη και στον Παναμά μακριά σου πάντα καταφέρνεις και μου «φτιάχνεις την ημέρα μου».

  7. BΙΣ avatar
    BΙΣ 20/10/2012 20:02:12

    Πόσο σε καταλαβαίνω, επειδή προέρχομαι από ναυτική οικογένεια. Θα θυμάσαι ασφαλώς την επιδρομή του ΠΑΣΟΚ στο ΝΑΤ τη δεκαετία του '80, όταν από τα ταμεία του συνταξιοδοτήθηκαν όλοι οι καραγωγείς και τσαγκάρηδες και χοιροσφάχτες που γούσταραν τη δεκαετία του 1940 να φτιάξουν σταλινικό παράδεισο στην Ελλάδα...Και τους κουβάλησε το ΠΑΣΟΚ από τους κομμουνιστικούς παραδείσους όπου είχαν καταφύγει ως εξωτικά πτηνά. Και φυσικά, το ταμείο βούλιαξε...

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ BΙΣ 20/10/2012 23:48:14

      Από το 1983 έως το 1988 άρπαξαν από το ΝΑΤ δανεικά και αγύριστα 610 εκατομμύρια ευρώ. Με πρώτη άμεση εκταμίευση 340 και τα υπόλοιπα σταδιακά. Είχαμε βλέπεις την διαρκή διολίσθηση της δραχμής και η μάμα γκρέτσια είχε ανάγκη για τα εξοπλιστικά της. Για ενίσχυση της τότε αντικαταστάτριας της ΕΤΒΑ (κρατικής γκουβερνάντας τεμπέληδων και φελλών βιομήχανων). Για να δοθούν χορηγίες διαβίωσης και συνταξιοδότησης σε όλα τα παλιννοστούντα τότε λεβεντόπαιδα του βουνού και του κάμπου. Ε… να μην γλύφανε και κάποιο κόκκαλο -μεγάλο δάνειο και αγύριστο- και κάποιοι δικοί τους ακτοπλόοι καραβοκύρηδες για να φέρουν υπερκοστολογημένα Ιαπωνικά σαπάκια εικοσιπέντε χρονών και να τα παρουσιάζουν ως πλοία ανάκτορα. Ο ένας μάλιστα αφού δούλεψε για πολλά χρόνια τα σαπάκια του στο Αιγαίο πάντα υπερφορτωμένα τα καλοκαίρια και με πολλά ατυχήματα, τα εγκατέλειψε στο λιμάνι αφήνοντας ένα φέσι μεγάλο στους προμηθευτές του και 15 εκατομμύρια στο ΝΑΤ από μη απόδοση εισφορών. Η πλάκα είναι που οι ναυτικοί στα πλοία του είχαν καταβάλει την συμμετοχή τους ανελλιπώς κάθε μήνα μέσα από τις κρατήσεις τους. Ο φτωχός εφοπλιστής ζει στην Ελβετία πνίγοντας την λύπη του μέσα στις καταθέσεις του.

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 20/10/2012 23:51:41

        Διόρθωση 610 εκατομμύρια δολάρια. Η ανάγκη γρήγορης πληκτρολόγησης και τα 58 έτη συντελούν σε λάθος γραφή

  8. laz avatar
    laz 20/10/2012 20:22:18

    παντως οι μισθωτοι την πληρωσαν ουσιαστικα την κριση...και ιδιως οι νεοι μισθωτοι...γενικως δηλαδη οι νεοι...οι συνταξιουχοι που έχουν και την μεγαλυτερη ευθυνη για το χαλι τριαντα ετων δεχονται φυσιολογικοτατες περικοπες σε σχεση με το ΑΓΡΙΟ ξεσκισμα των νεων

  9. Τασος avatar
    Τασος 20/10/2012 20:56:21

    Οι έντιμοι επαγγελματίες τιμωρούνται ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ με 45% (28%+60%).

    Ναι, βγάζω 2.000 κέρδος το μήνα, το δηλώνω, ζω με το ζόρι την οικογένεια (η σύζυγος έχει 2 χρόνια άνεργη), πληρώνω ΤΕΒΕ, χαράτσι, δόσεις δανείων,οι πελάτες με πληρώνουν στο εξάμηνο, χρωστάω ήδη τον φετινό φόρο και το κράτος θα ζητήσει τον Μάρτιο 10.700 € !!! (συν καμιά έκτακτη εισφορά, δεν μπορεί!) σε 8 δόσεις των 1.344 ευρώ.

    Εσείς τι βλέπετε; Θα πληρωθούν οι φόροι ή απλά θα καταλογισθούν;

    Επίσης πιστεύετε ότι θα ψηφίσω ξανά ΝΔ;

    Είναι "κοντά" στον επαγγελματία;

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Τασος 21/10/2012 02:37:28

      Καλά να πάθεις να προσέχεις καλύτερα τι ψηφίζεις. Ο Σαμαράς εμμέσως είχε πει τι θα κάνει και τηρεί τις δεσμεύσεις που υπονόησε. Προς γνώση και συμμόρφωση.

  10. maria MADYTINOU avatar
    maria MADYTINOU 20/10/2012 21:16:40

    H κατάσταση μας είναι, οτι ο καθ'ενας μας ,γιά πολλά χρόνια κοιτούσε τόν δικό του παράδεισο καί τώρα βλέπουμε τά αποτελέσματα. Βέβαια, ένας μεγάλος αριθμός Ελλήνων μέ τούς πονηρούς λογισμούς τους, καταφάγανε, καταπατήσανε, εξαπάτησαν τήν εφορία καί τώρα μάς "δουλεύουν ψιλό γαζί"Εάν θέλουμε νά έχουμε δικαιοσύνη γιατί δέν δίνουνε ένα τηλεφωνικό αριθμό καί νά ενημερώνουμε (τήν εφορία) όταν ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας, δέν κόβει η δέν δίνει απόδειξη? (πιθανόν νά είναι προδοσία, αλλά καί νά "κλέβει" καποιος τήν εφορία δέν είναι προδοσία?)

  11. δημης avatar
    δημης 20/10/2012 21:18:54

    Κατάργηση των συντάξεων...της ιατροφαρμακευτικής περιθαλψης (λέμε τώρα...)
    Άμεση φορολόγηση κατόπιν των ...εισοδημάτων ...από συντάξεις.... φορολόγηση και για την ...ιατροφερμακευτική περίθαλψη....
    Για να σωθεί η...Πατρίδα .....
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ;;;;;;;;

  12. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 21/10/2012 00:10:10

    Αμαρυλίδα εσύ όπως και άλλοι καλά τα λες. Τα ώτα των κυβερνώντωνφοβούμαι ότι δεν είναι ευήκοα. Ξέρεις πόσες συντάξεις ΟΓΑ δίνει το δημόσιο σε παλινοστήσαντες γέροντες από την Γεωργία την Τασκένδη και άλλες πρώην Σοβ Δημοκρατίες; Άνθρωποι που ούτε και οι προπαππούδες τους δεν είχαν γεννηθεί στην Ελλάδα. Οι όψιμοι έλληνες γέροντες βορειοηπειρώτες που έλαβαν ελληνική υπηκοότητα άλλη φάμπρικα και αυτοί. Οι παππούδες τους οι γονείς τους και αυτοί γενημένοι στην Αλβανία. Εκεί εργάστηκαν και από εκεί πρέπει να λαμβάνουν σύνταξη.

  13. Γεωργία avatar
    Γεωργία 21/10/2012 00:52:40

    'Αλλο να κόβεις συντάξεις στο 80% των συνταξιούχων και άλλο στο 20%. Απλή ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ.

  14. Ρ.Μ. ΑΝΑΡΡΑΧΩΒΑ avatar
    Ρ.Μ. ΑΝΑΡΡΑΧΩΒΑ 21/10/2012 10:20:02

    Μην τσιμπάτε στο δόλωμα των ''χαρισματικών'' που μας κυβερνούν. Είναι λάθος να μπαίνουμε ο ένας απέναντι στον άλλο, είναι βούτυρο στο ψωμί τους. Τα χρήματα που μας λείπουν είναι πολλά και δεν τα πήραν οι συνταξιούχοι και οι εργαζόμενοι. Ακόμα και τις <> που αναφέρετε, σκόπιμα τις κάνουν για να καταλήξουμε όλοι με μισθούς και συντάξεις πείνας.
    Αν δεν τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι τότε θα υπάρχουν πάντα περισσότεροι πρόθυμοι και αλίμονό μας ............ Χρυσός, πετρέλαιο, Φ.Α. κλπ θα πάνε στράφι.

  15. ano-kato avatar
    ano-kato 21/10/2012 13:45:44

    Ζήτωωωωωωωωωωωω.
    Άλλαξε το κλίμα στην Ευρώπη.Μας εμπιστεύονται πια.
    Φάτε,ζεσταθείτε,ντυθείτε,πληρώστε χαράτσια φόρους έκτακτες εισφορές φροντηστήρια για τα παιδιά σας γιατρούς φάρμακα ενοίκια, με εμπιστοσύνη από δω και πέρα λοπόν.

    • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
      ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ ano-kato 21/10/2012 16:13:33

      Ελβετία γίναμε μέσα σε δύο μέρες και πάλι ζήτω.

  16. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 21/10/2012 16:12:34

    Έτσι μπράβο ας τσακωθούμε για τις συντάξεις των 1.000 €.Όταν δουλεύεις 40 χρόνια και παίρνεις σύνταξη 1.000 € θεωρείται ότι σου κάνουν και χάρη;Όταν λέτε ότι παίρνει κάποιος 1.000 € με 15 χρόνια θα αναφέρεστε συγκεκριμένα και όχι γενικά και αόριστα.

  17. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 21/10/2012 22:47:57

    Είναι πολύ απλό: Όταν μετά από αυτές τις περικοπές έλθει ΚΑΙ ο αυξημένος φόρος, πας στην Εφορία, δηλώνεις αδυναμία πληρωμής και όταν έλθουν να σου κατασχέσουν τον... καναπέ που κάθεσαι τόσο καιρό "κοιμώμενος", παίρνεις την... καραμπίνα!!! Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση για να καταλάβουν οι κυβερνώντες....

  18. Φανη avatar
    Φανη 21/10/2012 22:52:08

    Που ειναι καλυτερα να χρωστας; σε Τραπεζα η στην Εφορια;το λεω για τις δοσεις της Εφοριας εισοδηματος που αν γινει καμμια στραβη.....Ωσπου να εξοφληθει το ενα ετος, θα πλακωσει το αλλο.Επιπλεον τα εκτακτα και τα χαρατσια.Ποτε δεν ειχα περιελθει σε τετοια κατασταση και σημειωτεον παντα φροντιζα να μην εχω χρεη ουτε καρτες.Φετος η εφορια διπλασιαστηκε, αν του χρονου παει ακομα πιο πανω που απ οτι φαινεται ειναι πιθανο, τοτε απο που θα εισπραξει το κρατος;
    Καμια φορα μουρχονται στο μυαλο τα λογια του Αγ.Κοσμα του Αιτωλου:-θα σας βαλουν δυσβαστακτους φορους αλλα δεν θα προλαβουν να τους παρουν-Απο τι δεν θα προλαβουν; τι διαγραφει τα χρεη απο ενα κρατος;Φοβαμαι και να το προφερω.Εχουμε να δουμε πολλα ακομη, στην αρχη ειμαστε.Ο Θεος να βαλει το χερι Του.......

  19. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/10/2012 01:12:58

    ---Ειδικα το γεγονος οτι οι περικοπες των συνταξιμων αποδοχων ειναι απ το πρωτο ευρω, ειναι αδικο και απαραδεκτο. Επισης για καποιον που εχει συνταξη πχ 155ο ευρω, αντι η περικοπη να ειναι για 3% για το ποσο μεχρι 1500 και 6% για το παραπανω, ειναι 6% συνολικα ειναι απαραδεκτο.
    ---Και απ οτι γραφεται, θα εχουμε ενα καθαρα νεο-Φιλελευθερο οριζοντιο φορο στους μικρο-εισοδηματιες με εσοδα απο ενοικια, αφου ανεξαρτητα του ποσου, θα φορολογουνται με 20%, με 0 ευρω αφορολογητο! Πραγμα που εξυπηρετει οσους εχουν τεραστια εσοδα απο τετοιες πηγες και ισοπεδωνει τη μικρο-μεσαια ιδιοκτησια (και μερος της μεσαιας ταξης που ΚΑΠΟΙΟΙ μας λεγανε οτι τοσο πολυ θελουν να ...στηριξουν).
    ---Χαρες και πανηγυρια οι αλλοδαποι, αφου οι απελπισμενοι μικρο-ιδιοκτητες θα πουλανε οσο-οσο, ειδικα τα μικρα ανικητα. Κατα τα αλλα ....Πατριωτισμος και αγαπη γιατην Ελλαδα και το μεσο Ελληνα.
    ---Οι δε φορολογικες κλιμακες θα παραμεινουν εξοντωτικες για το μεσο μισθωτο , συνταξιουχο και μικρο-εισοδηματια. Με γελοιο αφορολογητο, και υψηλες φορολογικες κλιμακες για τα εισοδηματα κατω των 20.000 ευρω το χρονο.
    ---Πραγματικα αν ισχυσουν ολα αυτα, ακομα κι η Μ. Θατσερ θα νοιωθει χαρουμενη, αφου στην Ελλαδα ακολουθουμε τα βηματα της.

    Αυτα. Καντε οτι νομιζετε, αλλα μετα μην λετε οτι δεν τα λεγαμε... ελπιζω καποιοι να καταλαβουν οτι η Ελληνικη μεσαια ταξη ειναι αυτη που τους στηριξε, και αν τη πουλησουν θα ξεπερασουν και το ΓΑΠ σε.... δημοφιλια. Εκτος αν για το μελλον σχεδιαζουν κι αυτοι ...διαλεξεις στο εξωτερικο.