#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2010 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται το ΔΝΤ



Προσέξτε τώρα τι έρχεται:

 Τον Ιούνιο λήγουν παλιά ομόλογα του ελληνικού δημοσίου ύψους περίπου 30 δις, τα οποία και πρέπει να αντικαταστήσουμε με νέα! Άρα δεν αποκλείεται τότε να χρειαστούν και νέα μέτρα, προκειμένου να μας δώσουν νέες εγγυήσεις, για να προβούμε σε νέο δανεισμό!

 Οι πληροφορίες μας λένε (εν όψει της επικείμενης επίσκεψης Παπανδρέου στον Ομπάμα,) ότι το ντηλ με το ΔΝΤ έχει κλείσει. Και ότι θα μας δώσει 30 δις. σε δυο δόσεις των 1

 Θα απαιτήσει φυσικά την λήψη σκληρότατων μέτρων, όπως απολύσεις χιλιάδων εργαζομένων στο δημόσιο που θα ξεσηκώσουν το σύμπαν.

 Γι αυτό το λόγο, εξάλλου, βγήκε πρόσφατα ο Θ. Πάγκαλος και μίλησε για απολύσεις στο Δημόσιο.

 Δείτε και όσα γραφούμε στο  Η «Νέα Γιάλτα» και η έξοδος από την ΟΝΕ

Ο Αντώνης Σαμαράς καταδίκασε ήδη αυτή την προοπτική λέγοντας (χθες) ότι «η εξωευρωπαϊκή βοήθεια θα είναι κακός οιωνός για την Ελλάδα, αλλά και για την Ευρώπη συνολικά», καθώς ενδεχόμενη προσφυγή της Ελλάδα στο ΔΝΤ είναι επικίνδυνη. «Αν δεν σωθούμε μόνοι μας, δεν μπορεί να μας σώσει κανένας. Κι αν πάρουμε απόφαση να σωθούμε μόνοι μας, τότε και η Ευρώπη ευκολότερα θα μας βοηθήσει και οι αγορές θα μας στηρίξουν και βοήθεια από το ΔΝΤ δεν θα χρειαστούμε», σημειώνει ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης σε συνέντευξή του στην «Ημερησία».

Το ερώτημα είναι φυσικά αν η ενδεχόμενη προσφυγή στο ΔΝΤ κατέστη μονόδρομος από την  άγνοια, τον πανικό και την ανικανότητα της κυβέρνησης, ή ήταν σχεδιασμένο από την αρχή και από ποιους;

 Μήπως τελικά η Ουάσιγκτον χρησιμοποίησε την κρίση για να βάλει χέρι στην ΕΕ μέσω της Ελλάδας, όπως λένε όλοι στα ….καφενεία;

 Μήπως ήταν αυτός ο ρόλος αυτής της απίθανης κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 07/03/2010 08:29:13

    Ο κάθε πολιτικός ενεργεί όπως του έχουν μάθει οι πρόγονοι του.Ο ΚΚ ως ανηψιός του ανθρώπου που μας έβαλε στην ΕΟΚ δεν μπορούσε να αναλάβει το έργο διάλυσης της.Αντίθετα ο πατέρας του ΓΑΠ πάντα δήλωνε την αντιπάθεια του στην Ευρώπη .Και σαν υπάκουος υιος το εκτελεί.
    Δείτε κι αυτό:http://olympia.gr/2010/03/02/goldman-sachs-greece/

  2. NIKOLAS diaSHMOS avatar
    NIKOLAS diaSHMOS 07/03/2010 08:54:30

    αρες μαρες κουκουναρες..

    Οι πηγες σας κανουν λαθος αγαπητε Factor

    Tοσο για ομόλογα του ελληνικού δημοσίου ύψους περίπου 30 που ληγουν τον Ιουνιο οσο και για το ντηλ με το ΔΝΤ.

    Αν μη τι αλλο ακουστε τι λεει για το ΔΝΤ ο πολυαγαπημενος σας Α.Σαμαρας

    • Κρης avatar
      Κρης @ NIKOLAS diaSHMOS 07/03/2010 09:19:32

      Μόνο άστοχη δεν ήταν η δήλωση του αρμόδιου κοινοτικού επιτρόπου
      για τα οικονομικά της ΕΕ κ. Ολι Ρεν, ότι τα μέτρα που πήρε
      η Ελλάδα είναι καλυμένη μόνο για φέτος.

      Σύμφωνα με καλά ενημερωμένες πηγές το 2011 και το 2012

      θα τα βρει «μπαστούνια» η ελληνική κυβέρνηση καθώς λήγουν

      παλαιότερες εκδόσεις ομολόγων άνω των 100 δισ. ευρώ

      για την επόμενη διετία.

      Με αυτά τα δεδομένα, και με το δεδομένο της λήψης αυστηρών μέτρων

      σαν και αυτά που ανακοίνωσε μόλις την Τετάρτη η ελληνική κυβέρνηση,

      τα δύσκολα είναι μπροστά.

      http://bit.ly/b4J2Zl

      απο το
      http://www.reporter.gr

    • trellakias avatar
      trellakias @ NIKOLAS diaSHMOS 07/03/2010 10:26:19

      Φίλε κόψε τα ληγμένα και δες το πρόβλημα κατάματα, για το καλό των παιδιών μας και άσε τις κομματικές ταυτότητες εκτός!!!!!!!!!!!!

  3. popolaros avatar
    popolaros 07/03/2010 09:13:03

    "Μήπως τελικά η Ουάσιγκτον χρησιμοποίησε την κρίση για να βάλει χέρι στην ΕΕ μέσω της Ελλάδας, όπως λένε όλοι στα ….καφενεία;
    Μήπως ήταν αυτός ο ρόλος αυτής της απίθανης κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ;"
    ----
    O προτεστάντης Jeffrey και η παρέα του γυμναστηρίου, σε λίγους μήνες θα έχουν πέσει.
    Η πλάκα είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει κιόλας.
    Μόλις ολοκληρώσουν τα 'συμβόλαια' θα την κάνουν νύχτα για το επόμενο διεθνή πόστο τους.
    Υπήρχε σχέδιο και ο γιωργάκης έπαιξε τον ρόλο του.
    Αναμένω την στιγμή που κάποιοι σοβαροί από το ανδρεικό πασοκ, θα αρχίσουν να καταψηφίζουν νομοσχέδια.
    Οι στημένες εσωκομματικές αντιδράσεις δεν αρκούν πλέον.
    Βλέπω εντός ολίγων μηνών, οικουμενικές στο βάθος.....

    • Ανανεωτικός avatar
      Ανανεωτικός @ popolaros 07/03/2010 10:47:21

      "Σοβαροί από το ανδρεϊκό πασόκ"
      .... Το νέο σύντομο ανέκδοτο!

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/03/2010 09:39:56

    Αυτο ειναι βεβαιο.Η αποστολη του Παπ του 3ου συντομα θα ολοκληρωθει.Αλλα πριν παραδωσει τα κλειδια της Ευρωπης στους Αμερικανους θα παραδωσει και τα εισοδηματα μας στον ΣΕΒ.Γιατι αυτο που δεν καταλαβε ο κοσμος τοσο καιρο ειναι οτι δεν ειναι η Ν.Δ ο πραγματικος εκφραστης της εργοδοσιας αλλα το φιλολαικο Πασοκ.
    Οσο για το ΔΝΤ ενας οικονομολογος ελεγε σε ραδιφωνικο σταθμο οτι σε οποια χωρα δανεισε το ΔΝΤ ξεσπασαν κοινωνικες ταραχες.Και αυτο γιατι το ΔΝΤ ειναι αμειλικτο.Ζηταει να παρθουν τα μετρα εκεινα τα οποια του εξασφαλιζουν την επιστροφη των δανεικων που διαθεσε και αυτα ειναι το λιγοτερο, ακραια.

  5. ataktos avatar
    ataktos 07/03/2010 09:49:18

    Το ελληνικό κράτος (όπως και κάθε εργοδότης) έχει δεσμευτεί υπογράφοντας την πρόσληψη των υπαλλήλων του ότι θα τους καταβάλλει μια συγκεκριμένη αμοιβή. Με ποια λογική δικαιούται άραγε να αποφασίσει μονομερώς (και μάλιστα διά νόμου) να μην δώσει ένα μέρος της;
    Και αν ναι, γιατί δεν κάνει το ίδιο με τους κατόχους ομολόγων του ελληνικού δημοσίου που πρέπει να εξοφληθούν ή να αναχρηματοδοτηθούν; «Μας συγχωρείτε, αλλά αποφασίσαμε (διά νόμου) να σας καταβάλουμε μόνο το κεφάλαιο και όχι τους τόκους που είχαμε συμφωνήσει όταν σας πουλήσαμε το ομόλογο».

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ ataktos 07/03/2010 09:53:38

      Και οταν ξαναβγεις στο παζαρι για δανεικα θα παρεις τα @@ μου

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 07/03/2010 10:06:39

      Άμεση και «λογική» απάντηση βλέπω χαχαχ

  6. straydog avatar
    straydog 07/03/2010 09:59:15

    Κανενας ΓΑΠ δεν σας παραδιδει πουθενα!Σας παραδιδει η νοοτροπια σας για
    λεφτα,που με εξαιρεση τους εργαζομενους του ιδιωτικου τομεα,πηρατε απο
    την εποχη του απατεωνα Ανδρεα Παπανδρεου μεχρι σημερα χωρις να τα αξιζετε...απο την μικρομιζα του κλητηρα της δημοσιας υπηρεσιας εως τις μιζες του C4I,αποτις μικροκλεψιες του αγροτη στις επιδοτησεις μεχρι τα δομημενα ομολογα...και οσοι δεν συμμετειχατε ενεργα στο παρτυ,πληρωστε γιατι
    ανεχθηκατε τον διπλανο σας στη απατη

  7. Nazgul avatar
    Nazgul 07/03/2010 10:18:19

    Πάντα είχαμε την έφεση να μας παρεξηγούν οι ξένοι σύμμαχοι μας.
    Για παράδειγμα πριν κάμποσα χρόνια είχε δέσει στο Τροκαντερό δίπλα στο ΑΡΓΩ (το ΧΡΙΣΤΙΝΑ του ΩΝΑΣΗ) το Γερμανικό εκπαιδευτικό πλοίο Schuleshiff Deutschland (κάτι σαν το δικό μας τον ΑΡΗ στο έργο η ΑΛΙΚΗ στο ΝΑΥΤΙΚΟ).
    Τότε το ΑΡΓΩ το χρησιμοποιούσε το Πολεμικό Ναυτικό και είχε κυβερνήτη μια εμβληματική μορφή του Ναυτικού και ύπαρχο έναν μετέπειτα Α/Σ με τους οποίους έτυχε να βρίσκομαι στην γέφυρα όταν ξαφνικά από το διπλανό πλοίο ο Γερμανός κυβερνήτης καλημέρισε τον δικό μας πλωτάρχη (ΓΠ).
    Ο δικός μας του απάντησε ευγενέστατα και τότε ο Γερμανός τον ρώτησε :
    What do you have for lunch today ?
    Γυρίζει σε μας τότε και ρωτάει :
    Ρε σεις τι είπε ο Γερμαναράς ?
    Του απαντάμε ότι ρώτησε τι θα φάμε το μεσημέρι και τότε αυτός γυρίζει αμέσως και με καμάρι και του φωνάζει :
    ΦΑΚΑΣ ! (Fuck us)

  8. Κρης avatar
    Κρης 07/03/2010 10:23:56

    ειχα κανει αναφορα οτι τα μετρα ειναι Demo,
    ''τα καλυτερα επονται''

    «ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ» ΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ ΤΟΥ ΔΝΤ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    «Διώξτε 230.000 υπαλλήλους»

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=318832&dt=07/03/2010

  9. trellakias avatar
    trellakias 07/03/2010 10:29:34

    Στο άσχετο ρε παιδιά αλλά εκείνος ο tiramola με τις λαλίστατες αναλύσεις του για την ανικανότητα της ΝΔ και τα ψέματα της κυβέρνησης του ΚΚ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ??????????????????????????????????????????????????????

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ trellakias 07/03/2010 15:03:50

      "Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται", ντροπή!!!

  10. popolaros avatar
    popolaros 07/03/2010 10:56:10

    που είναι τα τελευταία σχόλια στα δεξιά οεοεο.

  11. vas avatar
    vas 07/03/2010 11:07:48

    κύριοι αυτούς τους πολιτικούς έχουμε ,αυτούς ψηφίζουμε ,είναι κάποιοι απο εμάς και είναι σαν και εμάς.
    όπως κάθε μέρα κάποιοι απο εμάς ,πονηροί όντες ,στήνουν καταστάσεις καταπατόντας γή,κτίζουν αυθαίρετα,λαδώνουν δημόσιους υπαλλήλους,κλέβουν το κράτος ,διορίζουν παιδιά χωρίς΄καν τυπικά προσόντα,κλείνουν το πάρκιν του διπλανού τους,παρκάρουν σε πεζόδρομους και πεζοδρόμια,κλέβουν την σειρά του συμπολίτοη τους,κοροιδεύουν τον πελάτη τους,φοροκλέπτουν και αισχοκερδούν,κλέβουν τον υπαλληλό τους και τα ασφαλιστικά ταμεία,κάνουν κατάχρηση εξουσίας,είναι υπάλληλοι του δημοσίου και δεν πηγαίνουν στην δουλειά τους,θέλουν να ισχύουν οι νόμοι για όλους τους άλλους αλλά όχι γιαυτούς,ενεργούν σε βάρος του εργοδότη τους αδιαφορόντας ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κλείσιμο της επιχειρήσης και να μείνει άνεργος,κλέβουν το σύστημα υγείας/φαρμάκων ,κλείνουν παραλίες ,αδιαφορούν καθηγητές όντες να διδάξουν τα παιδιά μας στα σχολεία και τα απογεύματα κάνουν παράνομα ιδιαίτερα και βγάζουν μαύρο χρήμα,γιατροί του ΕΣΥ έχουν παρανόμως ιατρεία και αντλούν πελάτες το πρωι απο τα δημόσια νοσοκομεία , ΚΆΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ ΚΑΤΆΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΊΑς ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΓΚΙΝΕΙΤΑΙ,κλπ κλπ

    ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ,ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ - ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ-ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ-ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ-

  12. neotera avatar
    neotera 07/03/2010 11:40:06

    Από καιρό λέμε και μας προσάπτουν τα περί θεωριών συνωμοσίας ότι εκεί το πάει ο γιωργάκης με την χρεωκοπία και τη σκοπουμενη οργανωτική αποδιάλυση της Ελλάδας, στο ΔΝΤ και την έξοδο απ' το ευρώ για να πλήξει την ευρωζώνη. Επιπλέον πάμε για παραχώρηση εδάφους και πολιτισμική αποδόμηση με διαγραφή εθνικής ταυτότητας. Είναι μία ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗ που προχωρεί ΤΑΧΙΣΤΑ.
    Είναι πολύ πιθανον δε να συμβούν αυτά επειδή δεν υπάρχει αντίδραση !

  13. theo1611 avatar
    theo1611 07/03/2010 12:02:40

    Τι κάνει το ΔΝΤ μαζί ή χωρίς δανεισμό (από το site www. imf.org):

    "The IMF provides technical
    assistance and training mainly in four areas:

    The IMF provides technical assistance and training mainly in four areas:

    1.monetary and financial policies (monetary policy instruments, banking system supervision and restructuring, foreign management and operations, clearing settlement systems for payments, and structure development of central banks);
    2.fiscal policy and management (tax and customs policies and administration, budget formulation, expenditure management, design of social safety nets, and management of domestic and foreign debt);
    3.compilation, management, dissemination, and improvement of statistical data; and
    4. economic and financial legislation"

    Σε μας το 1. προφανώς δεν παίζει, λόγω ευρώ. Παίζουν τα 2., 3., 4.

    Μας χρειάζονται? Έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας και στους λαμβάνοντες τις αποφάσεις ότι αυτά που πρέπει να γίνουν μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας? Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας και οι δανειστές μας πάντως δεν έχουν και αυτή είναι η θλιβερή μας κατάντια. Το ίδιο φαίνεται να πιστεύει και το "oval" του Πρωθυπουργού, που σωστά το εντόπισε ο FactorX εδώ και καιρό, και μας στέλνει με σχέδιο στην αγκαλιά του ΔΝΤ.

    Τις λεπτομέρειες ποιό είναι και πως λειτουργεί το ΔΝΤ δεν τις γνωρίζω, αλλά η περίπτωσή μας δεν θα έχει προηγούμενο, καθώς η όποια παρέμβασή του δεν θα περιλαμβάνει το νομισματικό σκέλος, αλλά τα λοιπά, που όλοι ξέρουμε ότι πονάνε στην ελληνική πραγματικότητα.

    Η μείωση του Δημοσίου Τομέα θα είναι σίγουρα ένα από τα μέτρα που θα ζητηθεί να ληφθούν. Φαντάζεστε όμως τι χέρι έχει να μπεί στις λοιπές δαπάνες, είτε με τη μορφή που πραγματοποιούνται σήμερα και το αποτέλεσμα που παράγουν, είτε με τη μορφή της απώλειας εσόδων από χαριστικές ρυθμίσεις, λαθρεμπορίες, κλπ, κλπ.

    Νομίζω ότι πρέπει ψύχραιμα να προετοιμαζόμαστε για τα μελλούμενα χωρίς δαιμονοποιήσεις και τουλάχιστον να φροντίσουμε να μάθουμε τι στο διάολο τέλος πάντων είναι αυτός ο μπαμόύλας και ποιά είναι τα θετικά και ποιά τα αρνητικά ενδεχόμενης παρέμβασής του, ώστε να διαμοπρφώσουμε κριτική στάση απέναντί του.

    Τέλος ΔΝΤ μπορεί και να σημαίνει για λίγο έξω στην πράξη από την ΕΕ και την ευρωζώνη, χωρίς όμως να βγούμε πραγματικά, να πειράξουμε το Ευρώ ή να επανέλθουμε στη δραχμή.

  14. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/03/2010 13:04:15

    Από ευρώπη πάντως μας το έχουν ξεκόψει, τώρα αν κάνει καμιά σοσιαλιστική ταρζανιά ο Γιωργάκης άλλο θέμα.

  15. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 07/03/2010 13:10:40

    Αν και Δ.Υ. δε θα με πείραζε μια ενδεχόμενη μείωση του αριθμού.Το μόνο που με ανησυχεί είναι "ποιοι" θα αξιολογήσουν και "πως"

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 07/03/2010 13:30:50

      Τόπιασες το υποννοούμενο βλέπω.

      Είναι δυνατόν να εκδιωχθούν τα κομματόσκυλα?

      Ενώ οι αξιοπρεπείς θα τη φαν και δεν θα μιλήσουν κιόλα...

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 07/03/2010 15:19:11

      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝι, μην πέφτεις στην παγίδα, τέτοιες αντιλήψεις βάζουν φωτιά στα θεμέλια της κοινωνίας μας. Δεν φτάνει να αντιδράμε μόνο όταν κινδυνεύουμε εμείς, πρέπει να απωθούμε από νωρίς τον κίνδυνο που απειλεί τους συνανθρώπους μας. Εγώ θα πρότεινα μάλλον, αν τελικώς αυτά τα σενάρια γίνουν πραγματικότητα, να οργανωθούμε σε μικρές κοινωνίες αλληλεγγύης και αλληλοβοήθειας, ώστε να επιβιώσουν όλοι μέχρι να περάσει το κακό.

  16. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 07/03/2010 13:41:58

    Από που προκύπτει ότι ο ΓΑΠ είναι αβάπτιστος ,στοιχεία υπάρχουν ;
    ΤΟ Δ.Ν.Τ ταμείο καλώς να έρθει για να μπούν κάτι κατεργάρηδες στον πάγκο τους ,έτσι η αλλιώς εγώ δεν έχω φράγκο να μου πάρουν.
    Να δω τα λαμόγια που τόσα χρόνια βούταγαν με το έτσι θέλω το ταμείο τότε τι θα κάνουν.Χίλιες φορές το Δ.Ν.Τ. παρά η αφαίμαξη που μας κάνουν σήμερα για να τα φάνε πέντε οικογένειες στην ΕΛΛΑΔΑ .Εμένα τι θα μου κάνουν ,δεν θα μπορώ να πάω διακοπές στην ΑΡΆΧΩΒΑ ,ούτε τώρα μπορώ ,δεν θα μπορώ να αγοράζω γεύσεις γκουρμέ ,ούτε τώρα μπορώ ,δεν θα μπορώ να αγοράσω ακριβά αυτοκίνητα ,ούτε τώρα μπορώ ,δεν θα μπορώ να στείλω τα παιδιά μου να σπουδάσουν σε ιδιωτικά σχολεία και στο εξωτερικό ,ούτε τώρα μπορώ ,εμένα προσωπικά και φαντάζομε στους περισσότερους ΕΛΛΗΝΕς τι να μας κόψουν αφού μας τα έκοψαν όλα άλλοι μέχρι στιγμής.

  17. ataktos avatar
    ataktos 07/03/2010 13:56:01

    Όλος αυτός ο σαματάς που μας επιβάλει η κυβέρνηση και η Ε.Ε. έχει σχέση με την απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων .Αφού ως κράτος μας συμφέρει ένας οικονομικός εμφύλιος που μας επιβάλει μια κάστα νταβλαντορων να κάνει κουμάντο και να ελέγχει το μαύρο χρήμα είμαστε άξιοι της μοίρας μας .

  18. Orestios avatar
    Orestios 07/03/2010 14:21:56

    Η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ είχε μόνο σχέδιο να εξαθλιώσει και να προσβάλλει τον Ελληνικό λαό.

  19. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 07/03/2010 14:43:15

    Είχα την εντύπωση ότι ο πρωθυπουργός μας γυρνοβολάει στην Ευρώπη για να βοηθήσει την οικονομία της Ελλάδας.
    Μέχρι στιγμής οι διαπραγματεύσεις του εθνικού μας Αϊνστάϊν ήταν εξαιρετικά επιτυχημένες.
    Κανένας δεν μας έδωσε φράγκο αλλά ο ΓΑΠ κανόνισε να αγοράσουμε φρεγάτες από τη Γαλλία και Eurofighter από τη Γερμανία.
    (το μπερδεμένο μου μυαλό . . . που έλεγε και ο Καζαντζίδης).
    Συγχαρητήρια στους συμπατριώτες μας που του έδωσαν 44%.
    Όσο περνούν οι μέρες τόσο πιό ξεκάθαρα αποδεικνύεται ότι τους άξιζε το δούλεμα.

  20. πολίτης avatar
    πολίτης 07/03/2010 15:25:12

    Ερώτηση: Πώς ακριβώς θα ληφθεί μία τέτοια απόφαση; Δε χρειάζεται να πάρει την μορφή νόμου; Δε θα ψηφίσει η Βουλή; Μπορεί να είναι απλά μία απόφαση του πρωθυπουργού; Πώς θα προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο οι έλληνες βουλευτές; Δε θα βρεθούν τουλάχιστον δέκα λογικοί άνθρωποι;

  21. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 07/03/2010 15:45:50

    Ο ΓΑΠ είναι 50% αμερικανός και 50% Έλληνας, άρα εργάζεται συστηματικά για το καλό και των δύο του πατρίδων.
    Απλό δεν είναι;
    Δ.Ν.Τ. και ξερό ψωμί!
    Ας απολυθούν και 300.000 δημόσιοι υπάλληλοι βρε αδελφέ, δεν χάθηκε και ο κόσμος.

  22. theo1611 avatar
    theo1611 07/03/2010 16:29:39

    @κοψοχέρης

    Αν εννοείς ότι από τα μέτρα που θα τους προτείνει το Δ.Ν.Τ. το πολιτικό μας προσωπικό θα υπερθεματίσει στο θέμα των απολύσεων Δημοσίων Υπαλλήλων προκειμένου να μην εφαρμόσει τα λοιπά μέτρα που θα θίξουν την αυθαιρεσία του και τις πελατειακές σχέσεις με οικονομικά και άλλα πελατειακά συμφέροντα, μαζί σου.

    Ξέρεις πως θα σκεφτεί και πως θα πράξει, το είπε και ένας φίλος παραπάνω.

    Το ΔΝΤ είναι τελικά το πρόβλημα?

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/03/2010 16:34:54

    Eιπα να το γυρισουμε απο Ευρω σε Δολλαριο να σωθουμε και να ξενερωσει και η αγαμητη η Μερκελ.

    ΠΠ

  24. perastikos avatar
    perastikos 07/03/2010 17:54:38

    όλα αυτα τα ομόλογα που λήγουν Απρίλη-Μαη-Ιουνη και για τα οποία έχουμε χάσει την μπάλλα, αφου όλοι μιλάγανε για 25 δισεκ. τα οποία πρεπει να αναχρηματοδοτήσουμε, πως γίνεται να παραμένουν στο ίδιο ύψος οταν απο αρχές του χρόνου μέχρι προχτές είχαμε εισπράξει απο νέες εκδόσεις περι τα 20 δισεκ. αλλά παρ' ολα αυτά πάλι ψάχουμε για 25? Τόσο αυτά όσο και άλλα 100 δισεκ. που έπονται με λήξεις το 2011 και 2012 πότε εξεδώθηκαν? Γνωρίζει κανένας ημερομηνίες? Ετσι για να δούμε πόσα τελικά αναλογούν στον ΚΚ με τον Αλογοσκούφη και τον Δούκα και πόσα σε προηγούμενους...

  25. fit for fun avatar
    fit for fun 07/03/2010 19:09:00

    ΠΑΣΟΚ-ΝΔ όψεις ίδιου νομίσματος. Η ελλαδίτσα, το "εθνάκι", παίρνει οδηγίες απ΄έξω. Τιτανικός, χρεωκοπία, εθνική κυριαρχία, είναι δηλώσεις υπαγορευμένες, όπως παλιότερα η προσφώνηση Μπενάκη στον Παπαούλια. Είναι ξεκάθαρο μέχρι βλακείας. Ο πρώην είχε όλη την εικόνα μπροστά του ως και το τελευταίο πίξελ γι'αυτό και την έκανε για Ραφήνα. Είπε στα αφεντικά δεν μπορώ, εκείνοι συμφώνησαν και ανέλαβε η παρέα του χάρβαρντ. Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.

  26. man8os avatar
    man8os 08/03/2010 00:48:17

    Δεν παιζει το σεναριο. Τελικα ο Σαρκοζι σημερα ηταν εξαιρετικα φιλικος, συνεπως δεν θα μας αφησουν αβοηθητους,αρα το ΔΝΤ δεν παιζει να μας συμβει,Δοξα τω Θεο!