#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2010 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται σαρωτικός ανασχηματισμός

 

Μπορεί το Μαξίμου να το διαψεύδει επισήμως και ανεπισήμως, σύμφωνα ωστόσο με αποκλειστικές πληροφορίες του antinews.gr, ο Γ. Παπανδρέου έχει αποφασίσει να προχωρήσει σε σαρωτικό ανασχηματισμό, αμέσως μετά τη Σύνοδο Κορυφής της 25ης Μαρτίου.

Οι αλλαγές δε θα αφορούν τα πρόσωπα αλλά και τη δομή της κυβέρνησης καθώς θα υπάρξει δεύτερος αντιπρόεδρος της κυβέρνησης με αντικείμενο την πορεία της ελληνικής οικονομίας και νέες θέσεις υφυπουργών για να συμπληρωθούν κενά που έχουν διαπιστωθεί.

Ο πρωθυπουργός έχει συζητήσει το θέμα μόνο με πρόσωπα του στενού του περιβάλλοντος με στόχο να αιφνιδιάσει θετικά την κοινή γνώμη και να εγκαινιάσει μία νέα περίοδο μετά τις οριστικές αποφάσεις (φθηνό δάνειο ή ΔΝΤ) κατά τη Σύνοδο Κορυφής την ημέρα της εθνικής εορτής.

Το όνομα του Λουκά Παπαδήμου είναι το επικρατέστερο για να αναλάβει αντιπρόεδρος για την οικονομία, αμέσως μετά τη λήξη της θητείας του τον Μάιο στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.

Προς αντικατάσταση οδεύουν η υπουργός Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, η υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κ. Μπατζελή, η υπουργός Περιβάλλοντος Τ. Μπιρμπίλη, ο υπουργός Πολιτισμού Π. Γερουλάνος, αλλά και ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών Δ. Δρούτσας, καθώς αναμένεται η μετακίνηση του υπουργού Επικρατείας Χ. Παμπούκη στη θέση του επικεφαλής στο υπουργείο Εξωτερικών.

Αν και πολλοί αναμένουν την επιστροφή έμπειρων στελεχών στη νέα κυβέρνηση, οι πληροφορίες του antinews.gr επιμένουν ότι ο Γ. Παπανδρέου θα εκπλήξει για άλλη μία φορά το εσωτερικό του κόμματός του, με νέα πρόσωπα και σε κάποιες περιπτώσεις άγνωστα (περίπτωση Πεταλωτή).

Μάχη θα δοθεί μέχρι την τελευταία στιγμή ανάμεσα στον υπουργό Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου και την υπουργό Οικονομίας Λ. Κατσέλη, καθώς αναλόγως με το ποια γραμμή θα επικρατήσει τελικά για την ελληνική οικονομία, ένας ή μία από τους δύο αναμένεται να αποχωρήσει από το οικονομικό επιτελείο. Θεωρείται πάντως ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου έχει τις προδιαγραφές καλύτερης συνεργασίας με τον Λ. Παπαδήμο.

Σταθεροί (εκτός απροόπτου) αναμένεται να παραμείνουν ο υπουργός Υποδομών Δ. Ρέππας, Εργασίας Α. Λοβέρδος, Δικαιοσύνης Χ. Καστανίδης, Παιδείας Α. Διαμαντοπούλου, ενώ το μοναδικό σενάριο μετακίνησης του υπουργού Προστασίας του Πολίτη Μ. Χρυσοχοϊδη είναι η ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του για το δήμο της Αθήνας.

Ταυτόχρονα με τις αλλαγές στην κυβέρνηση, αναμένεται να γίνει και η αντικατάσταση του Σ. Ξυνίδη από τη θέση του γραμματέα του Εθνικού Συμβουλίου, από πρόσωπο επίσης νέο και άγνωστο της αμέσου εμπιστοσύνης του πρωθυπουργού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trellakias avatar
    trellakias 17/03/2010 11:30:52

    Πάει δηλ. το "γρήγορο ευέλικτο και μικρό " σχήμα που μας είχαν πρήξει τα δημοσιογραφικά φερέφωνα του κατεστημένου, με σκοπό την επικοινωνιακή πολιτική.
    Βοηθειά μας αδέρφια, ας προσέχαμε!

  2. anonymous avatar
    anonymous 17/03/2010 11:34:51

    οι λαθρομεταναστες θα κανουν παρτι αν ανακοινωθει η συγκεκριμενη υποψηφιοτητα ...

  3. DrNo avatar
    DrNo 17/03/2010 11:42:09

    Δηλαδή μέσα σε 6 μήνες?
    Εχετε ακούσει ποτέ στην μεταπολίτευση , να έχει γίνει τόσο γρήγορα ανασχηματισμός?
    Εγώ πιστευω οτι δεν θα γίνει τίποτα

    • anonymous avatar
      anonymous @ DrNo 17/03/2010 14:06:46

      Ο πατέρας του έκανε κάθε 6 μήνες και τα έλεγε αναδόμηση.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/03/2010 11:44:33

    Καλά, έδωσε αρμοδιότητες στους υπάρχοντες υφυπουργούς και θέλει και καινούργιους;

  5. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 17/03/2010 11:52:11

    Θέλει να μετατοπίσει το ενδιαφέρον από την καθ' αυτό πολιτική στην μικροπολιτική τη δύσκολη στιγμή ενός πιθανού ΔΝΤ. Δώσε μικροπολιτική στον Έλληνα και παρ'του την ψυχή (και τα λεφτά).

  6. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 17/03/2010 11:56:32

    SAVE DROYTSAS, SAVE DROUTSAS ...

    • Swell avatar
      Swell @ mavro kounavi 17/03/2010 12:06:39

      FOR HIS SMILE.

    • Orestios avatar
      Orestios @ mavro kounavi 17/03/2010 17:35:45

      Swell, δεν αποπνέει ένα αέρα αισιοδοξίας αυτό το χαμόγελο?

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 17/03/2010 12:17:15

    Ο γιωργάκης ψάχνει ένα ποιο συγκεντρωτικό μοντέλο ολιγαρχικής διακυβέρνησης είναι εμφανές αυτό το ψάχνει από την πρώτη στιγμή, ακόμα και με το λαθρονομοσχέδιο για να του δοθούν υπεραρμοδιότητές.

    Το αμερικανάκι φέρνει αμερικανικού τύπου διακυβέρνηση του οβαλ γραφείου, το παιντί παίζει κυβέρνηση με τους μπιρμπιλογερουλάνους.

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/03/2010 12:23:16

    Ποσώς μ'ενδιαφέρει ποιός θα βγεί,ποιός θα μπεί και ποιός θα φύγει από που, γιά να πάει πού.Ούτως ή άλλως, 'η τράπουλα' είναι δεδομένη.Πάντως,την κυρία Καραχασάν,σαν πιό κατάλληλλη την κόβω γιά τη θέση του κυρίου Ξυνίδη.Είναι και en vogue,λόγω του νομοσχεδίου γιά τους μετανάστες.Τίνα,Μαριλίζα,Αγγέλω(μα τι λέω ο αφελής ;) και λοιποί ευπατρίδες,μπορούν να ποζάρουν γιά τα κέρινα ομοιώματά τους. Μπορούμε να τα στείλουμε, ή στο μουσείο της μαντάμ Τισό,ή στο αντίστοιχο ημεδαπό στα Γιάννενα.
    ΥΓ:Αυτός ο Τσιαμτσίκας,μπορείτε να μου πείτε τι έγινε;;;;;

  9. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 17/03/2010 13:14:32

    Βέβαια το ζήτημα είναι να μην έλθει μια σαρωτική χρεωκοπία.

  10. Smash Direct avatar
    Smash Direct 17/03/2010 14:42:13

    Γιατι θεωρειται απο ορισμενους ενας μερικος ανασχηματισμος οτι ειναι κακη ενεργεια εκ μερους του Πρωθυπουργου που μερικα '''ΨΩΝΙΑ"""τον ειρωνευονται..Εαν κρινει οτι πρεπει να γινει να γινει και μαλιστα συντομα..Σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να λιμνασει το κυβερνητικο εργο απο τις εμμονες ορισμενων.Αυτο διδασκει η συγχρονη διδασκαλια του management..H αλλιως""""Κοφτες μπαλλιες και γρηγορες"" οπως θα ελεγε ενας φιλος τραπεζιτης....Εαν απετυχε παταγωδως ο Καραμανλης μεταξυ των αλλων ειναι οτι δεν αντικατεστησε εγκαιρα τον Ρουσσοπουλο , τον Βουλγαρακη και πολλους αλλους ...λεβεντες!!!!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Smash Direct 17/03/2010 15:11:05

      Σωστός!

  11. man8os avatar
    man8os 17/03/2010 15:03:13

    Δεν γινετε να κανει αλλοιως... Ειναι υποχρεωμενος να κανει ανασχηματισμο.

  12. nasos avatar
    nasos 17/03/2010 15:45:53

    Ελπίζω τουλάχιστον να δημιουργηθεί θέση Υφυπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας και να δωθούν ουσιαστικές αρμοδιότητες στον Υφυπουργό Τουρισμού-έστω και στην Γκερέκου βρε αδερφέ!- και φυσικά να σουτάρει τον Zorba the Geek,τον ανεκδιήγητο Παπακωνσταντίνου.

  13. nasos avatar
    nasos 17/03/2010 15:49:03

    Ελπίζω να δημιουργηθεί,έστω και τώρα,θέση Υφυπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας-Υπουργείο δεν έχουμε,δεν χρείαζεται σύμφωνα με τον πάνσοφο ΓΑΠ,τουλάχιστον όχι τόσο όσο το Περιβάλοντος,Κλιματικής Αλλαγής και Υπερφορολόγησης των Κοροϊδων Ελλήνων-να δοθούν ουσιαστικές αρμοδιότητες στον Υφυπουργό Τουρισμού-έστω και στην Γκερέκου- και φυσικά να απομακρυνθεί ο ανεκδιήγητος Παπακωνσταντίνου.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 17/03/2010 16:07:28

    Θα περιμενα να μας πειτε οτι ο ανασχηματισμος θα μας φερει τις ταδε και δεινα ποιοτικες αλλαγες, προς το καλυτερο δλδ. Οποτε το νεο δεν ειναι...νεο.
    Υπουργειο επανελληνισης θα γινει;

  15. Smash Direct avatar
    Smash Direct 17/03/2010 16:15:42

    Να αλλαξει Nasos o ...ανεκδιηγητος(??) Παπακωνσταντινου????Μιλας σοβαρα??? Τοτε να βαλουμε τον Αλογοσκουφη , τον Παπαθανασιου......Αυτο προτεινεις??

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Smash Direct 17/03/2010 16:57:58

      Μπα υπάρχουν καλύτεροι: Χριστοδουλάκης, Παπαντωνίου, Παπαδόπουλος και άλλα παιδία....

      Ορίστε:

      Η υπουργός Οικονομίας Λούκα Κατσέλη, η οποία σε συνομιλία της με δημοσιογράφους απέδωσε στην προοπτική του ΔΝΤ πιθανότητες 70%, ενώ άφησε σαφέστατες αιχμές κατά του υπουργού Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου δηλώνοντας ότι επιβεβαιώνεται τώρα πως το Πρόγραμμα Σταθερότητας και τα μέτρα δεν είχαν σχέση με τα spreads.

      6 μήνες lost in space...

  16. FRESH avatar
    FRESH 17/03/2010 16:20:09

    απέτυχαν οι επιλογές
    1. ΥΠΑΑΤ - αυτοκράτειρα Κατερίνα
    2. ΥΟΑΝΑ - (βάζω μπρος το ΕΣΠΑ) Λούκα
    3. ΥΠΕΚΑ - (βάζω παντού ανεμογγενήτριες) Τίνα
    4. ΥΚΑ - (δεν βάζω διοικήσεις στα νοσοκομεία) Μαριλίζα και την (δεν έχω πάει ποτέ στην Τράπεζα που διορίστηκα) Φώφη
    δυστυχώς όλες είναι γυναίκες

  17. 2Μ avatar
    17/03/2010 16:29:06

    Θα γινόταν -άραγε- ανασχηματισμός αν περνούσε η τροπολογία Ραγκούση ;

    (σχετικο http://www.antinews.gr/?p=37172)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ 2Μ 17/03/2010 16:55:01

      Η τροπολογία κατατέθηκε φίλε μου με όριο 193.000 ανά επιτροπή...
      Οι άνθρωποι σε τέτοια θέματα είναι επαγγελματίες αντίθετα από κάτι άλλα ...κοθώνια

  18. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/03/2010 16:40:11

    Επειδή η κυβέρνησή μας είναι εθνικά υπερήφανη και κυρίαρχη, ανασχηματισμός θα γίνει μόνο αν το ζητήσουν η Πρεσβεία (μία είναι η Πρεσβεία) ή οι Βρυξέλλες.

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/03/2010 16:53:40

    Μακάρι, άλλοι 6 μήνες για αρμοδιότητες, ΦΕΚ κλπ...
    Ο Τιτανικός κυριολεκτικά έχει τον καπετάνιο που του αξίζει...

  20. δεξιός ψάλτης avatar
    δεξιός ψάλτης 17/03/2010 17:01:52

    Αν το κάνει λυπούμαι αλλά κάνει για πρωθυπουργός, όχι σαν τον άλλο τον ανεκδιήγητο τεμπέλη ΚΚ, πού ούτε τουλάχιστον μας απήλασε περιοδικά μλεσω ανασχηματισμών από τις φάτσες της ύστερης ΝΔπεριοδου του.

  21. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2010 17:37:01

    Θα αλλάξουν και οι Γενικοί Γραμματείς?
    Καλά! Αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου.

  22. theokot2002 avatar
    theokot2002 17/03/2010 17:54:57

    Καλά, μιλάμε για γελοιότητες.
    Δεν νομίζω ότι θα γίνει κανένας ανασχηματισμός.
    Ενδεχομένως καμία αλλαγή υπουργού για να ζορισθούν οι υπόλοιποι και να καταλάβουν ότι κανείς δεν είναι μόνιμος.
    Μέχρις εκεί.

  23. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/03/2010 17:57:42

    It doesn't matter how you stir the pot. When shit comes in, shit comes out.

  24. Sir Μπι-Μπι avatar
    Sir Μπι-Μπι 17/03/2010 17:58:55

    Will be nice if all of the change to the way to hell...... as they deserve.

  25. ΑΣΤΕΡΟΕΣΣΑ avatar
    ΑΣΤΕΡΟΕΣΣΑ 17/03/2010 19:04:41

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.

  26. theo1611 avatar
    theo1611 17/03/2010 20:49:17

    And

    IMF is coming to Greece

    (Christmas somg like "Santa Clause is coming to town")

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/03/2010 21:19:35

    Στον Λουκά Παπαδήμο που σέβομαι και εκτιμώ θα πρότεινα μην γίνει συνεργός απατεώνων. Λουκά μην λερωθείς. Τα παιδιά έχουν έρθει για πράσινες αρπαχτές, ανέλληνες που ανακάλυψαν την "Πατρίδα" όπως ο Στάλιν το 1942, θα ταυτιστούν με το τέλος της Ελλάδας, σε θέλουν για επίφαση σοβαρότητας. ΜΗΝ μπλέξεις.

    Άσε τον Χρισοδουλάκη, να γελάμε κιόλας

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ archaeopteryx 17/03/2010 21:31:55

      Ο πράγματι σοβαρός κύριος Παπαδήμος,θα μπορούσε όντως να προσφέρει τις υπηρεσίες του στην Πατρίδα.Ομως,επειδή κανένας επιτυχημένος δεν παίζει κορώνα-γράμματα την καριέρα του και την αξιοπιστία του,φαντάζομαι ότι άν το πράξει, τότε θά είναι σε...'διαφορετικό' σκηνικό.Ο νοών,νοείτω !

  28. Δημήτρης Μαγκούτης. avatar
    Δημήτρης Μαγκούτης. 17/03/2010 22:16:04

    Ζούμε την απαρχή της δημιουργίας μιάς Νέας Ελλάδας. Μιάς Ελλάδας με υπερήφανους πολίτες, που δεν θα ντρέπονται γιά τη χώρα τους, δεν θα φοβούνται και δεν θα κλείνουν τα σύνορά τους όπως η Αλβανία του Χότζα, που δεν θα κλέβουν το κράτος τους και αυτό όλους μας, που οι ηγέτες τους δεν θα νομίζουν ότι είναι "εθνάρχες" αλλά πολίτες που τους αναθέτει ο λαός να κυβερνήσουν προσωρινά και όσο ανταποκρίνονται με επάρκεια στις ανάγκες του.
    Αυτή η Νέα Ελλάδα έρχεται.
    Οι άναρθρες κραυγές δεν θα την εμποδίσουν. Είναι προσωπική επιλογή του καθένα αν θα συμμετέχει στη διαμόρφωση ή θα υπερασπίζεται καταδικασμένες λογικές.

    • lampros avatar
      lampros @ Δημήτρης Μαγκούτης. 17/03/2010 22:29:36

      Τι ΠΙΝΕΙΣ και δεν μας δίνει;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης Μαγκούτης. 18/03/2010 03:53:56

      Την ογκώδη κι εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία που αναπτύσσεται σε αυτό το σάιτ εδώ και μήνες δεν την αντικρούεις κολλώντας της την ταμπέλα 'άναρθρες κραυγές'. Έχεις δίκιο πάντως στο τελευταίο. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός αν θα παραμείνει ελεύθερος ή θα γίνει γιουσουφάκι. Προφανώς έχεις κάνει την επιλογή σου.

    • nancy avatar
      nancy @ Δημήτρης Μαγκούτης. 18/03/2010 11:12:24

      κ. Μαγκούτη εσείς πεισθήκατε?

  29. Νίκος avatar
    Νίκος 17/03/2010 23:09:04

    Δημήτρη Μαγκούτη, ο δρομος προς την (πολυπολιτισμικη μας) κολαση ειναι στρωμενος με καλες (διεθνοφασιστικες) προθεσεις.

  30. Νίκος avatar
    Νίκος 18/03/2010 10:29:28

    "δεν πρεπει να λιμνασει το κυβερνητικο εργο..."

    Sμαsh Direct, αυτο φοβαμαι. το γενικο τους πλαισιο δρασης ειναι ακρως ανησυχητικο, οχι η τακτικη απο μονη της. εγω δεν θα ξεχασω οτι ο θιασος του ΓΚΑΠ στα τελη του 2008, και το 2009, εν μεσω κρισης ειδικα μετα τα Δεκεμβριανα, περιεδιαβαιναν ανα την Στενωπη και με μιλουσαν αισχρα γι την ελλαδα κατηγορουσαν την τοτε κυβερνηση για ολα. ενας ευπατριδης και πραγματικος πατριωτης δεν θα το εκανε ποτε αυτο. ουτε μπανανιες δεν το κανουν. ΠΛΗΡΗΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ. Αποτελεσμα; το ευρος εκτιναχθηκε μολις ο θιασος πηρε την κουταλα με τις εκλογες, ενω επι ΚΚ τιποτα.