02/05/2010 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται νέα λαίλαπα

“Εάν προκύψει ανάγκη για "διορθωτικά μέτρα", αυτά θα ληφθούν. Αυτό απάντησε οΑναπληρωτής Γενικός Διευθυντής για οικονομικές και χρηματοπιστωτικές υποθέσεις στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή Σερβάας Ντερούζ σε συνέντευξη που έδωσε στην Αθήνα πριν από λίγο μαζί με το κλιμάκιο του ΔΝΤ. Επιβεβαίωσε έτσι ό,τι είπε και ο Τρισέ: Οτι σε λίγου μήνες, κι όταν τα πράγματα δεν θα πηγαίνουν καλά θα έλθει νέο πακέτο μέτρων που αυτή τη φορά θα πλήττει τον ιδιωτικό τομέα ενώ θα ανεβάζει κι άλλο το επίπεδο των φόρων. Ισως κάποιοι να αισθάνονται άνετα που γλιτώνουν τα δώρα τους για το 2010, αλλά δυστυχώς έρχεται νέα λαίλαπα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/05/2010 21:26:27

    Μα το επικοινωνιακό συνεχίζεται... Είναι σαν το ψέμα "δεν θα στον βάλω όλον μέσα", συγγνώμη, αλλά περί αυτού πρόκειται. Μεταξύ μας, προσπαθούν να ...λειάνουν το ...έδαφος, να ...απαλύνουν τον πόνο. Θα έχουμε τουλάχιστον 2-3 γύρους διορθωτικά μέτρα... και κάποιος πρέπει να σκεφτεί πως θα ικανοποιήσει το λαϊκό αίτημα "φέρτε πίσω τα λεφτά"

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 03/05/2010 01:01:18

      Τί συμβαίνει με την Πειραιώς?

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/05/2010 21:35:20

    Κυρίως να σκεφτεί που θα στηθούν οι κρεμάλες.
    Πριν ένα χρόνο, όταν το γράφαμε, μας "απόπαιρναν". Τώρα το ακούω καθημερινά.

  3. Giorgos avatar
    Giorgos 02/05/2010 23:30:27

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ
    ΒΑΛΤΕΤΟ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΠΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 03/05/2010 01:14:29

    Υπερβολές! Φανταστείτε πού έχει να φτάσει η λαμογιά σ΄αυτή τη χώρα που δεν λειτουργεί τίποτα.
    Τί φαντάζεστε ότι τελωνειακοί, βενζινάδες, περιπτεράδες, εφοριακοί, μηχανικοί κλπ κλπ δεν θα αναπληρώσουν το χαμένο εισόδημα;
    Έχει να πέσει απίστευτο γέλιο με τις ευλογίες του ΔΝΤ βεβαίως βεβαίως.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βρασίδας 03/05/2010 01:19:41

      Είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα κορυφωθεί η διαφθορά.
      Το είχα επισημάνει στο παρελθόν. Δεν υπάρχει ποτέ χώρα που οικειοθελώς εισέρχεται σε φτώχεια και δεν αυξάνει η διαφθορά. Είναι νομοτελειακό. Όπου υπάρχει φτώχεια υπάρχει και διαφθορά.
      Άλλωστε το ΔΝΤ ήρθε να σώσει τα δανεικά που θα δωθούν. Δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα και με ποιόν τρόπο θα προκύψουν τα λεφτά.

  5. ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ; Ο ΠΑΡΤΑ ΟΛΑΣ avatar
    ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ; Ο ΠΑΡΤΑ ΟΛΑΣ 03/05/2010 08:27:24

    ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΦΙΚΙ ΦΙΚΙ