#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2010 12:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται και το Plan C

 



Καθίστε ήσυχα στην πολυθρόνα σας, πάρτε τον καφέ σας και ετοιμαστείτε να απολαύσετε το τρίτο μέρος της ιλαροτραγωδίας που λέγεται οικονομική πολιτική. Ερχεται το plan C της κυβέρνησης. Αφού δεν προλάβαμε ακόμη να δούμε τα άλλα δύο πλάνα, τώρα συζητούν το τρίτο σχέδιο αφού βλέπουν ότι δεν τους βγαίνει τίποτε απ’ όσα κάνουν. Το πλάνο αυτό προβλέπει νέα αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα, στα ποτά και τα τσιγάρα, έμμεσοι φόροι δηλαδή που πλήττουν όμως άμεσα τις τσέπες όλων μας.

Επίσης, αύξηση του ΦΠΑ κατά 2-3 μονάδες, κι όχι για τα πολυτελή προϊόντα αλλά για τα προϊόντα ευρείας κατανάλωσης. Νέο ψαλίδι στα επιδόματα που μπορεί να φτάσει το 20% (θα κλάψουν μανούλες είπαμε), περικοπές στις υπερωρίες και στο βάθος απολύσεις στο δημόσιο τομέα μέσω μη ανανένωσης των συμβάσεων όταν αυτές λήξουν. «Κόκκινη γραμμή» για το οικονομικό επιτελείου, όπως τουλάχιστον λένε, είναι ο 14ος μισθός ο οποίος θα κοπεί μόνο αν δεν πετύχουμε τους στόχους μας. Το ζήτημα είναι, όμως, ότι με τις επιβαρύνσεις που υφιστάμεθα όλοι έχει κοπεί ήδη και ο 13ος και ο 14ος μισθός, οπότε τι συζητάμε πλέον.

Από την άλλη, Παπακωνσταντίνου και Κατσέλη σε συνεντεύξεις τους δεν απέκλεισαν τη διέξοδο του ΔΝΤ, παρά το γεγονός ότι πιο ψύχραιμες φωνές φωνάζουν σε όλους τους τόνους ότι αν πάμε εκεί θα μας πιουν το αίμα με το φουγάρο της σόμπας.

Ολα τα παραπάνω μέτρα είναι αυτονόητα για το ΔΝΤ αλλά θα απαιτήσει ακόμη χειρότερα προκειμένου να μας δανείσει. Το ζήτημα είναι όμως το εξής:

Θα μας δώσει χρήματα να την βγάλουμε καθαρή κάνα – δύο χρόνια και μετά τι; Θα έχουμε δημιουργήσει ανταγωνιστική οικονομία, θα προσελκύσουμε επενδύσεις και άλλα τέτοια θαύματα; Μάλλον όχι, οπότε θα μας μείνει μόνο το σκληρό πακέτο μέτρων του ΔΝΤ. Και για να ξέρετε: Το Ταμείο – βρυκόλακας ποτέ δεν επιβάλλει μέτρα στις επιχειρήσεις, τις τράπεζες, τους εφοπλιστές και τους άλλους έχοντες τον πλούτο...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 19/02/2010 12:12:57

    Επι το ελληνικότερο ΓΑΜΑ!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 19/02/2010 12:13:46

      Με ένα Μ

  2. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 19/02/2010 12:19:00

    Και μονο που γινεται κουβεντα για δντ πρεπει να γινει τωρα επανασταση .Τελος παντων μια ελληνικη τιμια φωνη δεν υπαρχει?ΔΝΤ ελληνοτορκικα σκοπια εβραιοι φραγκοι παγκοσμιοποιηση, ολοι εναντια και στην ΕΛΛΑΔΑ σιγη ασυρματου .Τιπρεπει να γινει.Ενταξει ΘΑ ΠΙΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ και θα λυθουν τα προβληματα μας?Θα παειν καποιος φυλακη και?θα μεινουν τοσοι εξω.ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΟΥΔΗ.ΑΦΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΛΕΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ

  3. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 19/02/2010 12:32:57

    Μας γιατί μας τα λές τόσο μαύρα;
    Ως γνωστό, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !
    Το είπε ο Γιωργάκης, που, αν μη τί άλλο, δεν λέει ΠΟΤΕ ψέματα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μας δουλεύουν 19/02/2010 13:12:52

      Τέτοιες ώρες χρειάζεται το χιούμορ!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/02/2010 13:02:25

    Η τελευταία παράγραφος, τα λέει όλα. Κι έχουμε και την Κατσέλη, να δηλώνει ότι αφού η ΕΕ δεν έχει ελεγκτικούς μηχανισμούς για να αποτρέπει καταστάσεις σαν αυτές που οδηγούν χώρες εκεί όπου οδηγήθηκε η Ελλάδα, επόμενο είναι αυτές οι χώρες να αναζητήσουν βοήθεια αλλού. Προφανώς τα λέει αυτά για να μπλοφάρει (και να πιέσει έτσι τους Γερμανούς να μην είναι τόσο άκαμπτοι) ότι δήθεν θα προσφύγουμε στο ΔΝΤ. Μόνο που κάποιος πρέπει να της πει ότι οι μπλόφες δεν πιάνουν πάντα και ότι οι απειλές, όπως και οι παραιτήσεις, ενίοτε γίνονται και αποδεκτές. Θα μας πουν λοιπόν "εμπρός, μαρς για το ΔΝΤ" και τότε θα μας μείνουν μόνο τα μέτρα που αυτό θα μας επιβάλει. Να δούμε τότε αν η Κατσέλη θα είναι σίγουρη ότι είναι καλύτερα έτσι...

  5. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 19/02/2010 13:11:33

    Αν ανέβει ο ΦΠΑ, εξυπνοπούλια υπουργοί, από τη μια θα υπάρξει ρεύμα κερδοσκοπίας και φοροδιαφυγής και από την άλλη δεν πρόκειται θα υπάρξουν επιπτώσεις στην ανταγωνιστικότητα. Άντε να έρθει ο άλλος μετά για τουρισμό ή επενδύσεις. Όταν η Βρετανία ήταν σε ύφεση πέρσι, κατέβασε τον ΦΠΑ για να κινηθεί η αγορά και να φέρει ρευστό ΑΠΟ ΕΞΩ. Τα έσοδα δεν πρέπει να ανεβαίνουν με τόσο ηλίθιους τρόπους. Πρώτα περιορισμός στις σπατάλες και μετά τα υπόλοιπα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΜιχΜιχ 19/02/2010 13:20:38

      ΟΚ, προφανώς αν αυξηθεί ο ΦΠΑ θα συμβούν όλα αυτά. Από την άλλη, αν ο ΦΠΑ μείνει ως έχει (ή μειωθεί), τι μένει για εξεύρεση πόρων; Μα, η κατάργηση και του 14ου, αλλά και του 13ου μισθού. (Μη σου πω ότι θα μιλάμε για 10 μισθούς, όπως καθόλου "αθώα" είχε πει ο Λοβέρδος.) Και τότε πού θα βρεθούν χρήματα για να "κινηθεί η αγορά";

      Προφανώς μας έχουν ρίξει σε ένα φαύλο κύκλο, και η μόνη μας επιλογή είναι στο αν θα μας εκτελέσουν με πιστόλι ή με κρεμάλα.

    • HiFi avatar
      HiFi @ ΜιχΜιχ 19/02/2010 13:24:16

      Τι ξέρουν οι ανεγκέφαλοι κουτό-φραγκοι; Με μειώσεις ΦΠΑ γίνεται δουλειά;;
      Θα τον αυξήσουμε και η κατανάλωση θα πάρει την αύξουσα και τα έσοδά μας επίσης. Όπερ βγαίνουμε απ'τη (περαστική) κρίση...

      Όπως έγινε και με τα αυτοκίνητα -- κι'εκεί τα μέτρα φέραν αύξηση εσόδων με... αρνητική απόδοση! Αγης

  6. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 19/02/2010 13:35:56

    Τινάζεται στον αέρα το πρόγραμμα εγκατάστασης νέων αγροτών. Προκειμένου να ενταχθούν 12.500 νέοι αγρότες που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον περικόπτεται το πριμ πρώτης εγκατάστασης από 40.000 ευρώ σε 17.000 ευρώ. Με τη ρύθμιση αυτή θα ενταχθούν τελικά οι 12.500 υποψήφιοι νέοι αγρότες και θα εγκλωβιστούν σε μια αδιέξοδη διαδικασία, καθώς δεν υπάρχουν χρήματα για τα σχέδια βελτίωσης που συνοδεύουν την ένταξη του κάθε αγρότη στο καθεστώς των νέων αγροτών.

  7. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 19/02/2010 14:57:16

    Μια είναι η λύση:ΦΑΛΙΜΕΝΤΟ.
    Όχι όμως σαν αυτό που ζούμε τώρα αλλα επίσημο.Όσο και να χρεωθούμε σαν κράτος ,όσο και σφίξουμε οικονομικά σαν πολίτες δεν υπάρχει ελπίδα.Η χώρα χρειάζεται FORMAT και ξανά από την αρχή.Όλα τα μετρα που προτείνονται εξυπηρετούν τους εταίρους μας στην ΕΕ.Για μας δεν υπάρχει φως στο τούνελ ούτε μετά από 10 χρόνια.Δείτε αυτό:
    http://www.market-talk.net/index.php/essay/article/8117

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2010 15:05:06

    "The Globalizers", ο προπομπός του "SYRIANNA", ή η υποδούλωση μιας χώρας στο ΔΝΤ.

  9. tony avatar
    tony 19/02/2010 15:56:19

    Περίπου ένα σχέδιο κάθε σαράντα μέρες.Είναι αυτό που λέμε σταθερό οικονομικό περιβάλλον.ΕΑΝ συνεχίσουν έτσι σε λίγο δεν θα μας φτάνουν τα γράμματα και θα τα ονομάζουμε PLAN νο45-46-47.........

  10. ataktos avatar
    ataktos 19/02/2010 16:21:40

    Χαιρετίσματα από Τζιουκα μεριά
    http://www.youtube.com/watch?v=J3NZ41kNlOU

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/02/2010 16:49:00

    Οί καλές Τραγωδίες,είναι Τριλογίες!

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 19/02/2010 16:52:33

    πρεπει να μπει ο φορος πολυτελείας..που ειχε ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ..9,19,και 29 ακομα τοις εκατο να παει...

    αυτο ειναι δικαιο....οχι να αυξηθεια το 19%..

    οι ευρωπαιοι το λενε στην κυβερνηση να φορο πολυτελειας..

  13. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 19/02/2010 18:29:18

    Plan C ... η... ΑεροPLAN...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/plan-c-plan.html

  14. siddhartha avatar
    siddhartha 19/02/2010 22:51:52

    Έχω κάποιες απορίες.
    Η βοήθεια απο το ΔΝΤ θα είναι θεωρητική ή χρηματική???
    Αν είναι χρηματική σε τι νόμισμα θα γίνει???
    Μήπως πρέπει να βγούμε απο το ευρώ για να γίνουν όλα αυτά ή θα μας δώσουν δολλάρια και είς μετά θα τα μετατρέψουμε σε ευρώ??
    Μήπως πρέπει να σηκώσουμε τα ολίγα που έχουμε στη Τράπεζα??
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα κάνουμε Ελβετικά φραγκα??
    Παρακαλώ μια βοήθεια

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ siddhartha 19/02/2010 23:04:51

      Και τα δύο, αν και στην δικιά μας περιπτωση δεν θα χρειαστεί χρηματική βοήθεια, δεν είμαστε τόοοοσο χάλια. Το ΔΝΤ θα μας πει να κάνουμε αυτά που κατα καιρούς γράφουν διάφοροι αλαζόνες κυνικού σχολιαστές εδώ, όπως «κόψτε έξοδα» «κάντε διαθρωτικές αλλαγές» «καταργήστε επιδοτήσεις που παράγουν διαφθορά» κλπ κλπ... Το ΔΝΤ θα παριστάνει αυτό ότι τα λέει, ο ΓΑΠ θα λέει «μου τα είπε το ΔΝΤ», οι Γερμανοί θα λένε «όχι εμείς το ΔΝΤ»

      ¨Οπως είπε και ο Μίκης προχτές, είναι ντροπή σε μια χώρα 10.000.000 να μην υπάρχουν 10 άνθρωποι, να πουνε τι να κάνουμε. Υπάρχουν Μίκη μου, αλλά ο ξένος είναι αλλιώς. Και δεν υπάρχουν 10.000.000 άνθρωποι, αλλά 10.000.000 ραγιάδες.

  15. siddhartha avatar
    siddhartha 20/02/2010 00:12:02

    Ευχαριστώ Αρχαίε αλλα όλα αυτά τα δις που θα χρειαστούμε τους επόμενους μήνες πως θα τα δανειστούμε ? με 7-8% επιτόκιο?
    Κάπου διάβασα την άποψη σου, ότι για να τους τη σπάσουμε να σηκώσουμε ότι έχουμε στην άκρη. Ισχύει?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ siddhartha 20/02/2010 00:21:38

      siddartha... θα αχίσουμε ανατρεπτικές, αναρχικές ιδέες... αν 3.000, ή 5.000 άτομα πάνε την επόμενη εβδομάδα σε μια τράπεζα (όχι την Εινική, αυτή αντέχει) και σηκώσουν τις καταθέσεις τους, και τις πάνε π.χ. στο Ταμιευτήριο, ή την Αγροτική, τι νομίζεις θα γίνει με κρίση ρευστότητας στην πιάτσα και δυσκολίες στην αναχρηματοδότηση των ελληνικών τραπεζών;

      χαχαχα... θα αλλάξω νικ, θα αποκαλούμαι Κροπότκιν εφ εξής...

  16. Quicky avatar
    Quicky 20/02/2010 06:49:55

    Πολύ εύστοχη η φωτογραφία-δυστυχώς κάπως έτσι θα καταντήσουμε..Απλά πέρα από σκορπιούς,θα ψάχνουμε για σκουλήκια,μυρμήγκια,βατράχια κ.ο.κ.

  17. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 20/02/2010 13:26:27

    @Quicky
    Τίποτα το ποιό ευκολο. Στην Βουλή των Ελλήνων αφθονούν.