#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται και το Plan B με μεγαλύτερο ξεζούμισμα



Στο εδώλιο της Κομισιόν θα καθίσει την Τρίτη ο Γ. Παπακωνσταντίνου στο πλαίσιο των συμβουλίων Eurogroup/Ecofin. Το Πρόγραμμα Σταθερότητας θα περάσει από κόσκινο και δεν αποκλείεται να μας τραβήξουν πάλι το αυτί οι κοινοτικοί και να μας ζητήσουν και επιπλέον μέτρα.

Ήδη η ελληνική κυβέρνηση κρατάει κρυφή ατζέντα, ή plan Β το οποίο θα περιλαμβάνει νέους φόρους, ακόμη πιο σκληρούς. Αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα, μεγάλη αύξηση των αντικειμενικών αξιών, αύξηση στον ΦΠΑ, επιπλέον περικοπές κατά 10% των δημοσίων δαπανών είναι ορισμένα από τα θέματα που θα πέσουν τους επόμενους μήνες στο τραπέζι.

Το πρόβλημα της κυβέρνησης είναι πλέον να καταφέρει να πείσει ότι και το έλλειμμα θα μειωθεί κάτω από 9% φέτος αλλά και το χρέος που βρίσκεται στο 120%. Επίσης, θα πρέπει να πείσει ότι οι

“λαδιές” με τα στατιστικά στοιχεία τέλειωσαν και η αξιοπιστία θα είναι το βασικό στοιχείο από εδώ και στο εξής.

Κρίσιμη για την Ελλάδα είναι η 15η-16η Φεβρουαρίου όπου θα δοθεί η τελική έγκριση του Προγράμματος Σταθερότητας και η Ελλάδα θα μπει και τυπικά σε καθεστώς αυστηρής επιτήρησης.

Κρίσιμο θέμα για την Ελλάδα είναι και τα έσοδα τριμήνου. Αν αυτά συνεχίζουν να είναι πεσμένα τότε θα αποφασιστούν τα σκληρά μέτρα που θα αγγίξουν όλους τους πολίτες.

Οπότε, αυτά που είδατε μέχρι σήμερα είναι ασπιρίνες σ' αυτά που έπονται. Υπομονή, το “ξεζούμισμα” θα είναι διαρκείας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/01/2010 09:18:30

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουν να το κάνουν, δεν ξέρουν να πείσουν τον κόσμο να πληρώσει φόρους. Αν δεν πείσεις τον άλλον ότι πρέπει να πληρώσει, κανένας Ελληναράς ποτέ δεν θα βάλει το χέρι στην τσέπη, αφού του Έλληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υπομένει και όλα τα πόθεν έσχες κλπ. θα αποτύχουν.

    Τα έσοδα τριμήνου, κατά τη γνώμη μου, θα είναι το κύκνειο άσμα του ΓΑΠ στην πρωθυπουργία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 18/01/2010 09:55:24

      Επώνυμε, μακάρι να ήταν έτσι, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο ανεδαφική η προσδοκία να πέσει ο ΓΑΠ μόνο από "τα έσοδα τριμήνου"...

  2. JOHN avatar
    JOHN 18/01/2010 09:37:02

    Απο την εποχη της Τουρκοκρατιας ειχαμε να δουμε τετοια φοροεπιδρομη!Καθε μερα κατι κατι καινουριο.Στα ματια της κυβερνησης ειμαστε ολοι φοροφυγαδες.Και βαρανε,βαρανε αλυπητα,βυθιζοντας στην απογνωση ολο και περισσοτερα κοινωνικα στρωματα,που δεν φταινε σε τιποτε.Δεν ειναι αυτοι που καταχρεωσαν την Ελλαδα!!Αλλου στρεψτε τα πυρα σας προτου ειναι αργα.Πισω απο τους αριθμους ειναι ανθρωποι,νεοι με ονειρα,στοχους και μελλον.Καταστρεφετε το κοινωνικο ιστο της χωρας που με κοπους και θυσιες γεναιων χτιζονταν επι τοσα χρονια.Ποιοι αραγε ειναι οι σκοτινοι στοχοι σας?Υπαρχει κοκκινη γραμμη που να λεει εως εδω η καποιοι πρεπει να σας την επιβαλουν.Ο χρονος θα δειξει,ειναι τεραστιες οι ευθυνες σας!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 18/01/2010 09:57:37

    Το θέμα δεν είναι το plan B αλλά ότι στο τέλος θα και παρθεί και plan C .... και D!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ «Κασσάνδρα» 18/01/2010 11:49:56

      Απορώ αν υπάρχει έστω κι ένας που πίστεψε ότι το "Plan B" είναι όντως... Β. Για μένα, είναι δεδομένο ότι το Plan B είναι το πραγματικό Plan A, και για να μη μας το σερβίρουν από την αρχή, το σερβίρουν δήθεν σαν "σενάριο ανάγκης". Ας το πάρουμε απόφαση ότι, όπως λέει και η "Κασσάνδρα", όχι μόνο B, αλλά και C, και D, και άλλα πολλά, θα δούμε και θα υποστούμε.

    • HOOLIGAN avatar
      HOOLIGAN @ «Κασσάνδρα» 18/01/2010 19:04:51

      τις προφητειες του Παισιου οτι η Ελλαδα μονη στην Ευρωπη θα πεινασει λιγο πριν την διαλυση της Τουρκιας ,μηπως να τις παρουμε λιγο στα σοβαρα?

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/01/2010 10:48:46

    Θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να αυξησουν έσοδα. Ευχάριστο, δυσάρεστο, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να καταλάβουν ότι έσοδα μαζεύεις, ταυτόχρονα με μείωση εξόδων. Ότι χωρίς ΑΕΠ, δεν υπάρχεις. Ότι χρειάζεται όραμα και επικονωνία του οράματος. Χρειάζεται αρχές.

    Δεν με έχουν πείσει ότι έχουν αρχές. Έχουν απόψεις βασισμένες σε εντολές και ημιμάθεια. Φοβάμαι ότι για αυτούς το ΑΕΠ μπορεί να είναι φούσκες και καταστροφές. Δεν με έχουν πείσει καν ότι τους ενδιαφέρει η Ελλάδα.

    Βλέπω ότι πάμε να "ξαναγράψουμε το βιβλίο" σε πολλά θέματα. Και στα μεν επικοινωνιακά και στα κοινωνικά, πες υπάρχουν ευελιξίες και ερμηνείες. Σε άλλα θέματα, η παραχάραξη είναι απάτη ή προδοσία.

  5. gEO75 avatar
    gEO75 18/01/2010 11:08:04

    ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ ΤΟΝ ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΙ Η "ΣΦΙΧΤΗ" ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΖΕΨΩ ΧΡΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ (ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑΣ ΕΙΤΕ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ) ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΟΝΤΑΣ ΜΕΣΟ/ΜΑΚΡΟ-ΠΡΟΘΕΣΜΑ, ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ. ΚΑΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΚΛΠ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ Π.Χ., ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ, ΟΧΙ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ..... ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΣ, ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΘΑΝΑΤΟΣ. ΕΞ'ΑΛΛΟΥ, ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ....

  6. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 18/01/2010 12:53:40

    Πρόκειται περί γελοίων φαφλατάδων που εκτός από τζάμπα μάγκες (με τις εύκολες λύσεις τους) στα κανάλια δεν αξίζουν την ψήφο κανενός.
    Μόνο για φτυσίματα και ροχάλες είναι οι πανάσχετοι, που από τη στιγμή που έπεσε η Νέα Δημοκρατία αισθανόμαστε ότι ολόκληρη η χώρα βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση.

  7. sakis.... avatar
    sakis.... 18/01/2010 15:17:40

    ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΟΙΣ ΠΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΟΣ....

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/01/2010 15:26:48

    Ακάμα περιμένω δήλωση από τον Προεδρο της Δημοκρατίας για το Δημοσιονομικό. Έχει άποψη για το ΥΠΕΚΑ, απαιτώ άποψη και για την Οικονομία (και το Μεταναστευτικό)

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 18/01/2010 15:33:57

      Θα σου τα πεί μόνο άν επανεκλεγεί!

      Τώρα βρίσκεται σε προεκλογική περίοδο!

      Αλήθεια γνωρίζεις τι μισθό έχει ο πρόεδρος της Δημοκρατίας;

      Εχω και μια πρόταση για τον πρόεδρο της Δημοκρατίας μας.
      Να δίνει αυτός την ιθαγένεια κατά τη κρίση του. Ν' αποκτήσει και αυτός μια ουσιαστική δουλειά σ' αυτή τη χώρα! Τσάμπα να τον πληρώνουμε;

  9. tony avatar
    tony 18/01/2010 15:43:41

    Όσα σχέδια και να γίνουν <>.Οι ταλιμπαν έφτασαν στην Καμπούλ,τα αφεντικά χρεοκόπησαν και ρίχνουν την ευθύνη στον Κωστάκη και στο Γιωργάκη.
    Ζούμε ιστορία.Μεγάλες στιγμές, τεράστιες.Το τέλος της αυτοκρατορίας.
    Στο τέλος του δρόμου υπάρχει φως.Εμείς όμως δεν ήμαστε ούτε στο τέλος της αρχής.Γυρνάμε γύρω γύρω από την αρχή,κοροϊδεύουμε και δυσκολεύουμε ακόμη περισσότερο την πορεία μας προς το αναπόφευκτο.

  10. tony avatar
    tony 18/01/2010 15:44:24

    Όσα σχέδια και να γίνουν το πεπρωμένων φυγείν αδύνατον.Οι ταλιμπαν έφτασαν στην Καμπούλ,τα αφεντικά χρεοκόπησαν και ρίχνουν την ευθύνη στον Κωστάκη και στο Γιωργάκη.
    Ζούμε ιστορία.Μεγάλες στιγμές, τεράστιες.Το τέλος της αυτοκρατορίας.
    Στο τέλος του δρόμου υπάρχει φως.Εμείς όμως δεν ήμαστε ούτε στο τέλος της αρχής.Γυρνάμε γύρω γύρω από την αρχή,κοροϊδεύουμε και δυσκολεύουμε ακόμη περισσότερο την πορεία μας προς το αναπόφευκτο.

  11. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/01/2010 15:46:40

    Μια στιγμή, αν από τώρα μιλούν για Plan B, αυτό σημαίνει ότι το Plan A είναι τελειωμένο από τώρα.

  12. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2010 16:01:16

    Αναδιανομή εισοδήματος ή αλλιώς πως θα σας τα πάρουμε χωρίς να παραπονείστε. Τουλάχιστον οι κλεφτοκοτάδες δουλεύουν πάνω σε έχα ΣΧΕΔΙΟ. Εδώ απλά έχουμε να κανουμε με κοινούς κλεφτοκοτάδες χωρίς σχέδιο αλλά επικίνδυνους ηθοποιούς κακής διαλογής.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Orestios 18/01/2010 18:39:26

      Ορέστιε διαφωνώ.
      Ο Θίασος είναι τόσο άχρηστος που ούτε κότες (εμάς δηλαδή) δεν μπορεί να κλέψει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 18/01/2010 18:49:03

      Μωρέ κλεφτοκοτάδες και αετονύχηδες μαζί. Για αυτό είναι όχι απλά ικανοί, έχουν ντοκτορά (κι ας μην έχουν βασικό πτυχίο). Είναι όμως ερασιτέχνες και αυτό είναι επικίνδυνο. Γιατί τις επιδοτήσεις τις έχουν έτοιμες ελέω "πράσινης ανάπτυξης". Μόνο εκεί είναι ικανοί. Να μοιράζουν λεφτά σε ημετέρους και γνωστους (ιδρύματα, ΜΚΟ, επιχειρηματίες) ενώ τα αρπάζουν κανονικά από τον λαό, που τα δούλεψε κιόλας.
      Θέατρο είναι πως μιλούν για ανάπτυξη μέσω επιδοματικής πολιτικής. Ότι πιο αποτυχημένο δηλαδή. Κάνοντας αναδιανομή φτώχειας για μία ακόμη φορά.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Orestios 18/01/2010 19:01:23

      Ορέστιε επιμένω στην άποψή μου.
      Οι συγκεκριμένοι είναι για τα πανηγύρια. Οι πραγματικοί αετονύχηδες, βρίσκονται στο παρασκήνιο. Αθέατοι!!! Τουλάχιστον έτσι νομίζουν!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 18/01/2010 19:07:34

      Μα στο παρασκήνιο είναι οι άνθρωποι του Γιάννου φίλε ΠΕΤΡΟ. Τα οικονομικά μέτρα που συστήνουν είναι τα ίδια που είχαν επιβάλει τότε, το 96. Και άλλοι ασφαλώς.
      Για αυτούς που παρελαύνουν στα "μεσημεριανάδικα" των 8πμ και 8μμ δεν διαφωνώ. Είναι αντάξιοι του επιπέδου αυτής της ζώνης. Για το GAP δεν το συζητώ. Είναι ο Βασιλιας του παραμυθιού και είναι γυμνός.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Orestios 18/01/2010 19:15:49

      Ορέστιε, σχετικά πρόσφατα, κάποιο στέλεχος του ΛΑΟΣ (δεν θυμάμαι ποιός) είπε το εξής αμίμητο:
      "Μόνο ο Χριστός και η Ν.Δ. έχουν την ικανότητα να ανασταίνουν νεκρούς. Ο Ιησούς ανέστησε τον Λάζαρο και η Ν.Δ το ΠΑ.ΣΟ.Κ."

      Δεν πιστεύω να διαφωνείς;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 18/01/2010 20:41:39

      Διαφωνώ. Η υφαρπαγή της εξουσίας από την ομάδα του GAP ήταν ένα πολύ καλά βελούδινο πραξικόπημα που παίχτηκε σε πολλές πράξεις ελέω ΕΕ.
      Μην σου πω πως η παρούσα κυβέρνηση κάνει το κάθε τί για να υπάρξει πραγματικό πραξικόπημα και να μας πετάξουν από την ΕΕ. Αλλά τα ψωμιά τους είναι πολύ λίγα πια. Αφορμές ψάχνουν για εκλογές.

  13. GEORGE avatar
    GEORGE 18/01/2010 18:36:08

    Πρέπει παση θεού να βρεθούν τα λεφτά γιατί αλλιώς μηδέν εις το πηλίκιο

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ GEORGE 18/01/2010 18:39:05

      Ναι, γιατί τότε δεν θα αναπτυχθεί η ανάπτυξη για τον ελληνικό εργαζόμενο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ GEORGE 18/01/2010 20:42:48

      Και μή χειρότερα!

  14. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 18/01/2010 20:48:39

    και ο ιρακινός απ το Ιράκ θα μείνει υπανάπτυκτος, με την υπανάπτυξη στο χέρι. Το σκέφτηκαν αυτό οι υπουργοποιημένοι υπουργοί μας;

  15. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2010 20:56:46

    Ορέστιε , πως τον βλέπεις τον Γιακουμάτο?
    Έχει πάρει δρόμο?