18/05/2010 16:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται και η "λύση" του Σκοπιανού

Άτυπη συνάντηση είχε σήμερα ο πρωθυπουργός Γιώργο Παπανδρέου με το Σκοπιανό ομόλογό του Νίκολα Γκρούεφσκι, στο περιθώριο της Συνόδου ΕΕ-Λατινικής Αμερικής και Καραϊβικής, στη Μαδρίτη.

Όπως μετέδωσε το κρατικό πρακτορείο της ΠΓΔΜ «ΜΙΑ» στη συνάντηση συζητήθηκε η εκκρεμότητα της ονομασίας και η κατάσταση στις δύο χώρες. Έγινε λόγος για την οικονομική κρίση στην Ελλάδα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ΠΓΔΜ, καθώς και κατά πόσο τα θέματα αυτά μπορούν να αποτελέσουν «εμπόδιο» για την επίλυση του ζητήματος της ονομασίας.

Σύμφωνα πάντα με το σκοπιανό πρακτορείο, οι πρωθυπουργοί των δύο χωρών εξέφρασαν την ελπίδα και τη βούληση να διευθετηθεί το ζητήμα το συντομότερο δυνατόν. Και οι δύο πλευρές επαναβεβαίωσαν την προσήλωσή τους στις διαπραγματέυσεις και την ετοιμότητά τους για περαιτέρω απευθείας συναντήσεις, καθώς και για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, που διεξάγεται υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

Επιπλέον, αναφέρθηκαν στις προοπτικές της περιοχής και την ανάγκη ενσωμάτωσής της στην ΕΕ.

Όπως μεταδίδει ο ανταποκριτής του ΑΠΕ-ΜΠΕ στην ΠΓΔΜ, από το γραφείο του κ. Γκρούεφσκι αναφέρθηκε ότι η συνάντηση ήταν «αυθόρμητη» και τη χαρακτήρισαν ως «εγκάρδια».

Ο κ. Γκρούεφσκι, στο περιθώριο της Συνόδου, είχε συναντήσεις και με άλλους αρχηγούς κρατών και κυβερνήσεων, καθώς και με τον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν βαν Ρομπάι, από τον οποίο ζήτησε στήριξη για την ενταξιακή πορεία της ΠΓΔΜ στην ΕΕ.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 18/05/2010 17:38:11

    Δείτε όλοι εδώ το συγκλονιστικό ντοκουμέντο:

    http://history-of-macedonia.com/wordpress/2010/05/18/gligorov-cesky-denik-meionotita-100000-ellines-skopia/

    Μετά από 17 χρόνια, για πρώτη φορά βγαίνει η αυθεντική δήλωση Γκλιγκόροφ του 1993, όπου μιλάει ξεκάθαρα για 100.000 Έλληνες στα Σκόπια. Κανείς δεν είχε παρουσιάσει το πρωτότυπο φύλλο της εφημερίδας, ως τώρα.

    Απόσπασμα:

    «Στα Βαλκάνια σήμερα ο καθένας συναγωνίζεται τους αριθμούς και το δικό τους έθνος το παρουσιάζουν ως το μεγαλύτερο. Οι Έλληνες δηλώνουν πως ζουν εδώ 250,000 Έλληνες ενώ από τις στατιστικές όμως, είναι μόνον 100,000. Υποτίθεται υπάρχουν μεταξύ 700,000 και 1,000,000 Αλβανών εδώ. Οι Σέρβοι αναφέρουν είναι 250,000 και 300,000, όμως η πρόσφατη απογραφή έδειξε, εν τούτοις, πως ο αριθμός τους δεν ξεπερνά τις 43,000.»

  2. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 18/05/2010 18:08:20

    Αυτα τα.. «αυθόρμητη» και τη χαρακτήρισαν ως «εγκάρδια»....φοβαμε....

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ DARK-BLUE 18/05/2010 18:17:07

      Αυτό προσπαθούν. Να μας φοβήσουν...
      Μην φοβάσαι.
      Έχουμε πολλά ράμματα, για πολλές γούνες ακόμα...

  3. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 18/05/2010 18:41:05

    Απορια¨= Με ποια ιδιοτητα μετεχει η χωρα αυτη σε συνοδο της ΕΕ αφου δεν ειναι μελος της?

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 18/05/2010 19:22:21

    Αυτό ετοιμαζόμουν να ρωτήσω κι εγώ, πού βρέθηκιε αυτή η ποντικομαμή εκεί; Από πίσω τον έχει τον δικό μας;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ πολίτης 18/05/2010 19:26:05

      Ε όχι και "δικό μας"...

  5. Μούσα avatar
    Μούσα 18/05/2010 19:34:04

    Το αναμενόμενο επόμενο χτύπημα μετα τα ελληνοτουρκικά.
    Το σχέδιο εφαρμόζεται κατα γράμμα και
    ο ΓΑΠ κάνει διαλείμματα που και που για λιγο κανό και για να γκρεμίζει κανενα εγκατελελειμένο κτίριο, αλλά κατα τ΄αλλά συνεχίζει με μεγάλες ταχύτητες .Ο Soros απ΄οτι φαίνεται βιάζεται.Τόσες ΜΚΟ,τοσα indymedia
    να πάνε τσάμπα.?
    Αραγε ποιο το επόμενο χτύπημα?


    ΠΑράλληλα δε μ΄ολα αυτα,και μετα την αδεια για το τζαμί, ολοκληρώθηκε και το μνημείο του εβραικού ολοκαυτώματος στον Κεραμεικο(που είσαι Lalaki να χαρείς)
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=330826&dt=11/05/2010

    το ολοκαυτωμα των Εβραίων δεσπόζει ως θεμα στις Πανελλαδικες στην Ιστορία
    ενω οι Ποντιακες γενοκτονίες, οι Μικρασιατικες Καταστροφες είναι προφανως μικρότερης σημασίας και στα ΄πλαίσια της ελληνοτουρκικής φιλίας' εχουν σκοπο να μεταλλαχθουν σε συνωστισμούς ή να εξαλειφθούν
    http://www.express.gr/news/ellada/303867oz_20100517303867.php3

    καταργείται επισης η διδασκαλία των ελληνικων στο εξωτερικό,

    ενω οι προβοκατσιες εναντιον εβραικων στόχων συνεχίζονται με απώτερο σκοπο προφανώς την 'πολιτικη της μηδενικής ανοχής στον αντισημιτισμο στην Ελλαδα' οπως απαιτησε ο διευθυντής του Wiesenthal Center Σιμωνας Σαμουελ
    http://www.jpost.com/International/Article.aspx?id=175666

  6. lpap avatar
    lpap 18/05/2010 19:51:15

    Τώρα που είμαστε σε χρονική περίοδο που επιλύονται ΟΛΑ τα προβλήματα έχω να θέσω κι εγώ μερικά ατομικά ήτοι: ένα αισθηματικό,λίγα οικονομικά και θέλω να γυρίσω στην πατρίδα!!Ζητάω πολλά;;Μου λείπει και μια ALFA αλλά να μην είμαστε άπληστοι.Τόσα έχει κάνει μέχρι σήμερα ο ΓΑΠ για μας και τη χώρα!!!

  7. nancy avatar
    nancy 18/05/2010 20:16:07

    Σσσσσσ, η ώρα των ειδήσεων, οι bloggers αφουγκράζονται.. και γράφουν.

  8. Μαρία avatar
    Μαρία 18/05/2010 23:38:28

    Βάλθηκε να τα ... "λύσει" όλα το θεριό!!!

  9. mar avatar
    mar 19/05/2010 04:06:57

    Ντροπή στην Ελλάδα που θέλει να αλλάξει το όνομα της γειτονικής χώρας.Όχι στο φασισμό.http://taairetika.blogspot.com/