#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2013 23:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται θύελλα με το χαράτσι...



Όχι, προφήτες δεν είμαστε αλλά τη Δευτέρα οι εφημερίδες θα κυκλοφορήσουν με λίβελους κατά της κυβέρνησης ενώ όλα τα κανάλια θα παίζουν και θα ξαναπαίζουν το θέμα με το χαράτσι στα ακίνητα.

Από τη Δευτέρα, και μέχρι να ξεκαθαριστεί τι θα γίνει τελικά στο κυβερνητικό στρατόπεδο θα δέχονται απανωτά χαστούκια από εχθρούς και φίλους. Και θα δώσουν πάτημα και στον Τσίπρα να φωνάζει στα κανάλια αλλά και στον Βενιζέλο (αυτός έχει δικαίωμα δια να ομιλεί;) και τον Κουβέλη να βάζουν θέμα κυβερνητικής συνοχής.

Εδώ και δύο μήνες έχουμε φάει χιλιάδες εργατοώρες, κι εμείς και το οικονομικό επιτελείο και διάφοροι φορείς, για το πώς θα εφαρμοστεί ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων. Δεν ήταν κάτι καινούργιο και ξαφνικό. Από πέρυσι υπήρξε η δέσμευση ότι θα αντικαταστήσει το χαράτσι που επιβλήθηκε εκτάκτως προκειμένου να σωθεί η χώρα, όπως είχε πει τότε ο τσάρος της οικονομίας, κ. Βενιζέλος. Ένας έκτακτος φόρος ήταν που υλοποιήθηκε πρόχειρα και που μπήκε μέσα στους λογαριασμούς της ΔΕΗ προκαλώντας βροχή προσφυγών. Τελικά κρίθηκε μεν συνταγματικός ο φόρος για λόγους εθνικής σωτηρίας, αλλά ήταν αντισυνταγματικό το να κόβεται το ρεύμα σε όποιον δεν πλήρωσε. Έτσι, καμιά 500αριά χιλιάδες ιδιοκτήτες δεν πλήρωσαν πέρυσι και ακόμη δεν ξέρουμε πόσοι δεν πληρώνουν φέτος.

Ακόμη και μ΄ αυτή την κατάσταση, πάντως, τα έσοδα ήταν ικανοποιητικά και μάλιστα κάποιοι πανηγύριζαν διότι είναι, όπως έλεγαν, ο πιο επιτυχημένος φόρος των τελευταίων ετών. Φανταστείτε, κάποιοι πανηγυρίζουν ακόμη γιατί πέτυχαν να εισπράξουν το φόρο. Εν πάση περιπτώσει.

Όμως, ήταν ένα χαράτσι εξαιρετικά άδικο αφού εκατομμύρια ιδιοκτήτες πλήρωσαν μεγάλα ποσά για το σπίτι που έχουν παρά το γεγονός ότι υπάρχουν τα τεκμήρια και υπάρχει και ο ΦΑΠ για περιουσίες πάνω από 200.000 ευρώ.

Επίσης, όλοι μας πληρώνουμε τα δημοτικά τέλη κάθε μήνα και μια σειρά από άλλους φόρους που βαρύνουν την ακίνητη περιουσία. Ο ΕΕΤΗΔΕ ήταν και είναι επομένως ένας κεφαλικός φόρος. Να δεχθούμε ότι έπρεπε να σωθεί η χώρα και τον πληρώσαμε. Εντάξει. Όμως, φτάνει πια με την κοροϊδία. Είχαν πει ότι το 2013 θα υπάρχει ένας ενιαίος και δικαιότερος φόρος. Αν δε μπορούν να τον υλοποιήσουν δε φταίει ο κοσμάκης που θα πληρώσει 4 και 5 φορές περισσότερο φόρο αν το «χαράτσι» διατηρηθεί και φέτος.

Και ποιος μας εγγυάται ότι και του χρόνου δε θα έρθει κάποιος και θα κρατήσει τον φόρο γιατί έτσι θέλει η τρόικα ή γιατί δεν εισπράττεται αλλιώς προκειμένου να γεμίσουν τα ταμεία; Είναι αυτή φορολογική πολιτική και σταθερό πλαίσιο ώστε να έρθουν οι ξένοι επενδυτές; Ξέρουν τι φόρους θα βρίσκουν κάθε φορά;

Προφανώς αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και πρέπει να λυθούν άμεσα διότι είναι σίγουρο ότι η υπόθεση που άνοιξε θα πλήξει καίρια την κυβέρνηση. Άλλωστε, με τους συνεχείς φόρους, τις αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ (που θα αυξηθούν κι άλλο από τον Ιούνιο) και τις μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις, είναι σχεδόν αδύνατο να πληρωθεί το χαράτσι.

Και στο κάτω – κάτω δε μπορεί εκατοντάδες χιλιάδες νοικοκυραίοι που το σπίτι τους δεν τους ανήκει αφού είναι υποθηκευμένο στην τράπεζα, να καλούνται να βγάλουν για ακόμη μια φορά τα κάστανα από τη φωτιά.

Η πλάκα είναι ότι η τρόικα ζητά χαράτσι και για φέτος την ίδια στιγμή που κάνουμε μεγάλη κουβέντα για το πώς θα πληρωθούν τα κόκκινα δάνεια και οι ληξιπρόθεσμες οφειλές. Ο απόλυτος παραλογισμός με λίγα λόγια.

Γι’ αυτό το λέμε και να το προσέξουν. Έρχεται θύελλα με το χαράτσι διότι είναι και πλήρης ανατροπή όλων των υπεσχημένων. Eίπαμε, προφήτες δεν είμαστε, αλλά η φωνή της συνείδησης.

Προηγούμενο: Θα πληρώσουμε και το 2013 το χαράτσι των ακινήτων μέσω της ΔΕΗ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσωφλι πασατεμπου avatar
    τσωφλι πασατεμπου 10/03/2013 23:26:12

    Παντως ο πρωθυπουργος ειναι εξαλλος !

  2. Nik63 avatar
    Nik63 10/03/2013 23:40:08

    "Άλλωστε, με τους συνεχείς φόρους, τις αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ (που θα αυξηθούν κι άλλο από τον Ιούνιο) και τις μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις, είναι σχεδόν αδύνατο να πληρωθεί το χαράτσι."
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
    Το θέμα είναι τι κάνει η (συγ)κυβέρνησή μας!
    Τι επιθυμούν άραγε; την πλήρη εξαθλίωση μας ή την ολοκληρωτική κατάρρευση της ΔΕΗ;

    • Κωνσταντίνος avatar
      Κωνσταντίνος @ Nik63 10/03/2013 23:59:45

      Ρε Nik63, ποιά ολοκληρωτική κατάρευση της ΔΕΗ σε νοιάζει; Αυτή που την τελευταία 3ετία τριπλασίασε τα κέρδη της; Πιστεύεις αληθινά δηλαδή ότι η Δ.Ε.Η. έχει οικονομικό πρόβλημα; Αν ναι, ας κάνει "εκκαθάριση", εταιρία είναι! Πρέπει να διαλύσει την κοινωνία για να "σωθεί" δήθεν κι αυτή;;;

  3. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 10/03/2013 23:56:23

    "Να δεχθούμε ότι έπρεπε να σωθεί η χώρα και τον πληρώσαμε"!!! Όχι ρε φίλε, να μη δεχθούμε. Άμα θες, να δεχθείς εσύ! Εγώ, έχασα ενάμιση μισθό από το σπίτι μου και αν τολμήσουν να μου απειλήσουν και το ίδιο το σπίτι μου, πριν φύγω από αυτή τη ζωή, θα πάρω πολλούς μαζί μου! Είμαι στα όριά μου και κοντά στην τρέλα. Μη με σπρώχνετε άλλο, θα χυθεί αίμα...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Κωνσταντίνος 11/03/2013 09:46:17

      Aυτο που λεει ο Κωνσταντινος μου το ειπε αυτες τις μερες ενας καλος φιλος: θα ταμπουρωθω μεσα με τη καραμπινα, κι οποιον παρει ο χαρος.....
      Μηπως εξωθουν στα ακρα τον κοσμο; Η εννοια της ιδιοκτησιας στην Ελλαδα που ουτε 200 χρονια δεν εχει που αποτιναξε την Τουρκοκρατια ειναι πολυ ισχυρη. Αυτο δεν μπορουν να καταλαβουν οι Ευρωπαιοι με τιποτα!

  4. Zame avatar
    Zame 10/03/2013 23:58:30

    και αυτες οι επιβαρύνσεις.. και τα χαράτσια..
    γιατί να μην μοιράζονται με τον συνιδιοκτήτη-τράπεζα ..?
    & αν ηταν καμιά 500αριά χιλιάδες αυτοι που δεν πληρωσαν..
    βλεπω στο "σκοταδι" ολη την χωρα τους επομενους μηνες.

    Γίνεται μία πολύ φιλότιμη προσπάθεια να προκαλέσουν & να ξεσηκώσουν εναντίον τους τον λαό..
    μαζί & με τις πέτρες..
    αλλά και την γενικότερη στάση πληρωμών..
    από την μία τα κάθε λογής χαράτσια πάνε σύννεφο..&
    από την άλλη τα κάθε είδους λαμόγια..
    εξακολουθούν να απολαμβάνουν την ανοχή..!!
    η παρατεταμένη αίσθηση αμηχανίας & θυμού πού καταντά μία αηδία πλεον..
    καθώς επίσης κάνει εξαιρετικά ύποπτο τον στόχο αυτής της καθυστέρηση ..
    υπονομεύει το λελογισμένα μη φιλικό περιβάλλον..?
    σε επιθυμητή την αναζήτηση καταστολής..?

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/03/2013 00:03:05

    " Έρχεται θύελλα με το χαράτσι διότι είναι και πλήρης ανατροπή όλων των υπεσχημένων."

    Φυσικά γιατί όλες οι υπόλοιπες δεσμεύσεις και υποσχέσεις του...τηρήθηκαν.

    Το επαναλαμβάνω "δεν ανησυχώ" ....δεσμεύτηκε ότι δεν θα πάρει νέα μέτρα...μόνο μέχρι πότε θα πληρώνουμε και αν αυξήσει τα ήδη υπάρχοντα.... δεν δεσμεύτηκε

  6. blue nile avatar
    blue nile 11/03/2013 00:10:39

    Μακάρι να'χατε άδικο...

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 11/03/2013 00:13:15

    Ας μας έλεγαν, τότε που αγοράσαμε, ότι θα μας φορολογούν διαρκώς (εκτός των τελών), για να μην αγοράζαμε. Να τα κάναμε, όλοι, πρόσκαιρη καλοπέραση, να έχουμε σήμερα να λέμε ότι διασκεδάσαμε την ζωή μας. Και να πτωχεύσει και η Ελλάδα μια ώρα νωρίτερα, μιας και η διασκέδαση είναι, ως επί το πολύ, κατανάλωση εισαγομένων και υπηρεσιών, ενώ η οικδομή έχει υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία. Με τα χαράτσια επαναφορολογούμεθα, επί ετησίας βάσεως, για πλούτο, που αποκτήσαμε εφάπαξ στο μακρυνό παρελθόν και για τον οποίο είχαμε φορολογηθεί ΤΟΤΕ. Διερωτώμαι, μπορεί αυτό να είναι και μόνιμο και συνταγματικό;

  8. Θεριζόμενη Θύελλα avatar
    Θεριζόμενη Θύελλα 11/03/2013 00:56:22

    Όλο έρχονται ...θύελλες και όλο δεν αντέχει άλλο η κοινωνία τσαμπουνάμε, κι όλο λουφάζουμε, συμβιβαζόμαστε, σκύβουμε το κεφάλι και ανεχόμαστε τα πάντα αδιαμαρτύρητα. Αυτά βλέπουν κι οι Τόμσεν και παραλογίζονται.
    Τα ''ναι σε όλα'', έχουν δημιουργήσει πλέον προηγούμενο.

  9. γιατι? avatar
    γιατι? 11/03/2013 01:25:01

    επανάσταση θα γίνει,πλησιάζουμε το σημείο βρασμού...δεν υπαρχει κανεις που να πιστευει πως αυτα που εκτελουν και τα μνημονια που υπεγραψαν θα αλλαξουν προς το καλυτερο την χωρα...η οικονομια βυθιζεται,επιχειρησεις φευγουν αρον αρον απο την ελλαδα,η ανεργια ειναι στα υψη,οι νεοι ειναι σχεδον ολοι ανεργοι καιζ ουνε απο χαρτζηλικια,οι παροχες υπηρεσιων υγειας ειναι στον πατο,η προνοια επισης...οδευουμε προς επανασταση...πριν λιγους μηνες υπηρχε ο φοβος μην ερθουν χειροτερα και ο κοσμος ψηφισε σαμαρα,πλεον ζει τα χειροτερα,βλεπει πως δεν θα πεσει η ανεργια σε φυσιολογικα επιπεδα ουτε σε 5 χρονια και ετοιμαζομαστε για ντραβαλα...ειναι λογικο αυτο...ολο βλακειες κανανε τροικανοι και κυβερνητικοι τοσα χρονια..μιζερια,λιτοτητα φτωχεια...ε ηρθε η ωρα να θερισουν χαος...
    λενε για αναπτυξη το επομενο ετο...σιγα μην γινει!αλλα ακομα και αν υπαρξει αναπτυξη,που δεν φαινεται κατι τετοιο η ανεργια ποτε θα πεσει σε μονοψηφιο αριθμο?!!σε 3 χρονια?ζησε μαη!επανασταση θα γινει ο κοσμος εφτασε στο αμην,δεν παει παρακατω...και εδω δεν ειναι καλκουτα να δεχονται τα παντα...ο συριζα θα εκτοξευθει,η ΝΔ θα καταρρευσει και αντιπολιτευση θα γινει η ΧΑ,δεν ειναι δυσκολο να το δεις αυτο...!

    • γιατι? avatar
      γιατι? @ γιατι? 11/03/2013 01:27:46

      σημειωνω πως περιμεναμε πως στο δημοσιο θα γινει ενα ξεκαθαρισμα προαγωγων,διορισμων με κριτηριο τον ΑΣΕΠ...καθε αλλο!ακουμε για ενα 20 % των ΔΕΚΟ να μην εχει μειωθει ο μισθος τους,ακουμε για επανεξεταση των κριτηριων της διαθεσιμοτητας κτλ..ακουμε για αξιολογηση σε ενα φολα κομματικοποιημενο κρατος,η εφορια ειναι η εφορια που ολοι ξερουμε...Οι δημοι επισης,πολεοδομια τα ιδια,γραφειοκρατια και μη χειροτερα...τα επαγγελματα θεοκλειστα...γενικως δεν εχει γινει τιποτα ουσιαστικα στο επιπεδο των μεταρρυθμισεων?αρα?αρα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα με την κυβερνηση...μας εφαγε και η αιθαλομιχλη με τις ταρζανιες στον φορο καυσιμων και δεν τους βλεπω ετσι κι αλλιως καθολου!

  10. Διογένης avatar
    Διογένης 11/03/2013 05:06:26

    Τι θα πει "δεν μπορεί να υλοποιηθεί" ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων; Μια χαρά μπορεί να υλοποιηθεί. Το περιουσιολόγιο ακινήτων έχει ήδη καταρτισθεί από αρκετά χρόνια και ο Ενιαίος Φόρος θα είναι στην ουσία μια μετεξέλιξη του ΦΑΠ, που εισπράττεται ήδη.

    Λέει η τρόικα, να μείνει το χαράτσι, διότι θα εισπράττεται πιο εύκολα. Μα αν η δικαιοσύνη ήδη το έχει κρίνει αντισυνταγματικό να εισπράττεται με τη ΔΕΗ, όποιος θέλει θα κάνει μια προσφυγή στη δικαιοσύνη και θα το "κολλάει" το χαράτσι. Άρα, πώς θα εισπράττεται πιο εύκολα;

    Υπάρχει και μια ακόμη εκδοχή, που θα πρέπει να την εξετάσει η κυβέρνηση: Να θέλει η τρόικα να αποτύχει το πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής της ελληνικής οικονομίας. Δεν μπορεί να ζητάει τόσο παράλογα πράγματα μόνον από καθαρή ανοησία. Πόση ανοησία πια;

    • George avatar
      George @ Διογένης 11/03/2013 12:13:08

      Υπάρχει και μιά ακόμη εκδοχή. Η κυβέρνηση το φθινόπωρο να "πέτυχε" στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα να μην κοπεί το κράτος κατά 3 ακόμα δις με αντιστάθμισμα νέους μόνιμους φόρους στην θέση των εκτάκτων του Βενιζέλου. Στρατηγικό λάθος του Σαμαρά and the rest is history.

  11. Kimon avatar
    Kimon 11/03/2013 08:51:23

    Το υπέρογκο χρέος δεν μπορεί να πληρωθεί παρά μόνο με αναγκαστική ρευστοποίηση όλων των ακινήτων στην Ελλάδα. Ανεργία και φόροι οδηγούν στην απώλεια της στέγης και μετά στην βιολογική εξαφάνιση. Ο τελικός στόχος είναι πληθυσμιακή αντικατάσταση με νέους παραγωγικούς πληθυσμούς. Η θα ξεσηκωθύμε η θα χαθούμε!

  12. καραβισιος avatar
    καραβισιος 11/03/2013 08:57:40

    Επανασταση και τριχες κατσαρες. Αμα ηταν να γινει επανασταση θα ειχε γινε ηδη. Λιγα εχουμε φαει στη μαπα? ή περιμεναμε την "ανακαμψη" απο το 2013 ενω ολοι φωναζουν οτι ουτε σε 20 χρονια δεν θα εχει στρωσει το πραγμα. Φανταστειτε. Μιλαμε για ενα οικονομικο μεσαιωνα που προαγγελεται και εμεις ανεχομαστε τις οριζοντιες περικοπες. Και την ασυλια των ΔΥ (δεν ειναι κανενας κανιβαλλος να θελει τις απολυσεις, αλλα γιατι δεν προτεινουν αναπροσαρμογη 586ευρω στους ΔΥ αντι απολυσης???????????? μονο οι μ...κες του ιδιωτικου τομεα???????). Ετσι, αφου δεν ειχαμε επανασταση μεχρι τωρα, μην τρεφετε ελπιδες. Μην ξεχνατε οτι το "επαναστατικο συναισθημα" σάυτον το λαο αργει...εως και 450 χρονια. Παντως η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δεν παει αλλο. Δε γινεται. Δεν υπαρχει μελλον, δεν υπαρχει ελπιδα μάυτα που κανουν.

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 11/03/2013 09:33:50

    Φάκτορα, είναι άσχετοι αλλά και επικίνδυνοι. Επικίνδυνοι διότι έχουν καταρρακώσει την ψυχολογία του Έλληνα. Η κακομοιριά που εκπέμπεται από την αέναη μνημονιολογία σε ΜΜΕ, από κυβερνητικά στελέχη, από την κρατικοδίαιτη αριστεροδεξιά κλπ, δείχνουν μία άνευ προηγουμένου κατάντια νεός Λαού περήφανου αλλά που έχει ηγεσίες κακόμοιρες και ενδοτικές.
    Δεν θα με πείραζε να πληρώσω ένα έκτακτο φόρο, αρκεί να σωνόταν η Πατρίδα, που οι Βενιζέλοι οι Τσοχαντζαραίοι οι Παπανδρεοι αλλά και άλλοι της ΝΔ έχουν καταντήσει σκουπίδι διεθνές.
    Όμως για ποινού το σώσιμο μιλάμε;
    Δεν θα είναι απλά δύσκολος ο Μάρτης και μέχρι τον Ιούνιο, αλλά κόλαση. Ο Α. Σαμαράς έχει μπλέξει με την κλεπτοκρατία και πρέπει να κάνει ρηξικέλευθα πράγματα, όχι μπαλώματα.

  14. The Camel avatar
    The Camel 11/03/2013 10:33:19

    H κυβέρνηση εμφανίζεται ανακόλουθη και ιδίως η ΝΔ αν αποδεχθεί την πρόταση των τροικανών. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να προσδιορισθούν οι παράμετροι του ενιαίου φόρου στα ακίνητα; Στο Μάρτη είμαστε ακόμη.

    ΕΛΕΟΣ με την ανικανότητα των δημοσίων υπηρεσιών που πληρώνουμε εμείς οι υπόλοιποι.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/03/2013 10:34:49

    Πέρα από την παράταση του χαρατσιού, αν και ο νέος Ενιαίος Φόρος εισπράττεται μέσω ΔΕΗ (όπως έδωσαν εντολή οι τροϊκανοί κατακτητές), έχει να γίνει το απόλυτο μπάχαλο. Πρακτικά και μόνον, θα δημιουργηθούν τα εξής προβλήματα:

    -Έστω ότι κάποιος ιδιοκτήτης έχει κάποια ακίνητα (πέραν του δικού του σπιτιού). Πώς θα ξέρει η ΔΕΗ τι συνολική αντικειμενική αξία (πέρα από το αφορολόγητο) έχει ο ιδιοκτήτης και με ποιο τρόπο θα... επιμερίζει τον ενιαίο φόρο;
    -Στο 99% των περιπτώσεων, οι ενοικιαστές έχουν τη σύνδεση της ΔΕΗ στο όνομά τους. Τι φόρος, λοιπόν, να τους καταλογιστεί; Με ποιον υπολογισμό;
    -Στα... αγροτεμάχια και στα κλειστά (μη ηλεκτροδοτούμενα) κτίρια, πώς θα υπολογιστεί ο (υποτίθεται) ενιαίος φόρος;
    (-Και άλλα, που δεν έχω ακόμα σκεφτεί...)

    Άλλος ένας λόγος που αποδεικνύει πόσο σκιτζήδες είναι οι τροϊκανοί. Και ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η πλήρης αποσάθρωση του κοινωνικού ιστού στην Ελλάδα.

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/03/2013 10:35:06

    Το νέο χαράτσι πολύ απλά δηλώνει δύο πράγματα:
    1. Η ΝΔ ενέπαιζε τους πολίτες όταν έλεγε ότι θα αντικατασταθεί από άλλου τύπου ενιαίο φόρο ακινήτων (με μικρότερη, ελπίζω, επιβάρυνση...)
    2. Η ακίνητη περιουσία του μέσου Έλληνα βρίσκεται υπό διωγμό και τούτο ανεξάρτητα από τη γενικότερη εισοδηματική του κατάσταση, από το αν είναι υποθηκευμένη ή όχι. Γενικά, θα έλεγα, όποιος κάτοικος της χώρας αυτής είναι έλληνας πολίτης, έχει πολλά περισσότερα βάρη από αυτόν που δεν είναι έλληνας πολίτης ή και είναι παράνομος...

  17. theo1 avatar
    theo1 11/03/2013 10:47:56

    Δεν καταλαβαίνω γιατί έρχεται θύελλα;
    Η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να μην τα πάρει από τους ίδιους και τους ίδιους.
    Προσπαθεί να φέρει νέες επενδύσεις οι οποίες σύντομα θα φέρουν φόρους στο κράτος και εργασία στους Έλληνες.
    Ήδη η 3ε coca cola, η ΦΑΓΕ και οσονούπω και η ΤΙΤΑΝ φεύγουν αλλά το σατανικό είναι ότι θα ξανάρθουν.
    Τρομερή τακτική έτσι;
    Πως το έλεγε ο απίθανος Παπακωνσταντίνου; Πιάσαμε πάτο στο βαρέλι ή απόπατο ;