#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται η τρόικα... αναζητούνται τα «δώρα»



Έρχεται η τρόικα, κρύψτε τα πορτοφόλια σας. Κάθε φορά που ο Τόμσεν και η παρέα του περνούν τα σύνορα της χώρας ξεκινά ένας απίστευτος Γολγοθάς που συνήθως καταλήγει σε Σταύρωση. Το εαρινό θρίλερ για την Ελλάδα ξεκινά στις 25 Φεβρουαρίου οπότε θα έρθει το τεχνικό κλιμάκιο ενώ στις 3 Μαρτίου φτάνουν Τόμσεν και Σία.

Η δόση των 2,8 δις ευρώ είναι τυπικό να επικυρωθεί, πιθανότατα την Πέμπτη, κι από εκεί και πέρα το χάος. Τα πάντα θα εξαρτηθούν από τα παζάρια με το οικονομικό επιτελείο.

Ωστόσο, στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων θα πέσουν από την πλευρά της Ελλάδας και τρία – τέσσερα ζητήματα που κρίνουν πολλά για το μέλλον της χώρας. Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να σκίζει τα ρούχα του για το «λάθος» του ΔΝΤ που δεν εκμεταλλεύτηκε η κυβέρνηση, όμως, στην πράξη φαίνονται όλα. Τα αιτήματα που θα θέσει το οικονομικό επιτελείο είναι πολύ σημαντικά και δεν χωράνε καθυστερήσεις.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στο τραπέζι θα πέσει για παράδειγμα το θέμα του ΦΠΑ στην εστίαση που δεν απέδωσε τίποτε η αύξησή του ενώ μια μείωση από το 23% στο 19% μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση της κατανάλωσης, και ειδικά την τουριστική σεζόν 2013. Άλλωστε, το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια έβαλαν λουκέτο 4.500 καταστήματα του κλάδου οδήγησε σε δραματική μείωση των εισπράξεων από ΦΠΑ.

Επίσης βασικό αίτημα θα είναι η δυνατότητα εξόφλησης των οφειλών προς το δημόσιο σε πολλές δόσεις, ακόμη και 48 ή 60 δόσεις με την τρόικα να λέει όχι πάνω από 36. Ατού για την Ελλάδα το γεγονός ότι τα ληξιπρόθεσμα για το 2012 έφτασαν σχεδόν 12 δις και συνολικά 56 δις. Επομένως, καλύτερα σε δόσεις και να πληρωθούν κάποια ποσά παρά να μείνουν απλήρωτα.

Σημαντικό και κρίσιμο ζήτημα είναι ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων και πώς θα επιβληθεί καθώς και οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν στις αντικειμενικές αξίες. Ο φόρος πάει, πάντως για το καλοκαίρι, οπότε μάλλον η «κρυάδα» θα μας έρθει από Σεπτέμβριο.

Τέλος, τα κίνητρα για τον επαναπατρισμό κεφαλαίων, ακόμη και η φορολογική ασυλία θα συζητηθούν με τους τροικανούς κι όλοι ελπίζουν να βρουν αυτιά που θα ακούνε.

Αν και κανείς πλέον δεν περιμένει από χαρτογιακάδες να αναγνωρίσουν τα λάθη τους, τουλάχιστον ας καταλάβουν ότι οδηγείται σε κατάρρευση η ελληνική κοινωνία. Και οι δανειστές θα χάσουν από ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 18/02/2013 09:57:28

    Δηλαδή, αυτό που θα ζητήσει η κυβέρνηση απο την τρόικα, είναι ουσιαστικά να απαρνηθεί τον εαυτό της!

    Τα ελληνικά επιχειρήματα - αιτήματα είναι οπωσδήποτε λογικά. Θα δούμε τι αντιμετώπιση θα έχουν.

  2. Stef avatar
    Stef 18/02/2013 13:34:17

    8% είναι ο ΦΠΑ εστίασης σε Τουρκία και Ισπανία και εμείς εδώ θα...παλαίψουμε για 19%!!!

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 18/02/2013 14:06:30

    Θα κρύψουν ούτως ή άλλως τα πορτοφόλια αυτοί που έχουν μέσα χαρτονομίσματα - ή και στικάκια.
    Εμείς οι λοιποί θα δείξουμε όλο το περιεχόμενο: Ταυτότητα, δίπλωμα οδήγησης, φωτογραφίες τέκνων...

  4. tpe avatar
    tpe 18/02/2013 14:10:25

    Δεν ακούω τίποτα.
    Ας απολυθούν 150000 ΔΥ, δεν με ενδιαφέρει. Δεν μπορώ να τους πληρώνω εγώ. Ας ΧΑΡΙΣΟΥΝ εταιρείες του δημοσίου, εν ανάγκη. Δεν είναι δυνατό να έχουμε 1.500.000 ανέργους και την ιερή αγελάδα του δημοσίου να μην την πειράζουμε.

    Τι φταίει η τρόικα αν οι δικοί μας με ανατολίτικες πονηριές πάνε να βγάλουν λάδι τους επίορκους;

  5. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 18/02/2013 15:16:36

    Problem med jäklar......

  6. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 18/02/2013 16:56:19

    Αν μειωσουν τον ΦΠΑ πιστευουν οτι θα δωσουν ωθηση στην τουριστικη σεζον επειδη θα μειωθουν οι τιμες; Παλι τα ιδια; Τα ιδια δεν πιστευαν με τις μειωσεις μισθων; Δεν καταλαβαινουν οτι η μειωση του ΦΠΑ θα παει στα περιθωρια κερδους, οπως πηγαν και οι μειωσεις μισθων; Σε τι οικονομια νομιζουν οτι απευθυνονται; Η ελληνικη οικονομια ποτε της δεν προσπαθησε να διατηρησει τη ζητηση σταθερη (δλδ σε μειωση ζητησης λογω μικροτερων εισοδηματων να μειωσει τιμες για να επαναφερει τη ζητηση - αυτο λεγεται εσωτερικη υποτιμηση). Παντα ηταν οικονομια που το μονο που την ενδιαφερει ειναι να αυξησει τα περιθωρια κερδους της. Παλι νεες γκαφες θα κανουν; Και 0% φορολογια και 1 ευρω μηνιατικο παλι η δικη μας οικονομια θα κανει τις τιμες της Νορβηγιας να φαινονται σαν απο οικονομια παρακατιανη ρακενδυτη. Ποσες φορες πρεπει να το διαπιστωσουμε αυτο πριν σταματησουμε τους πειραματισμους;

  7. ZOES avatar
    ZOES 18/02/2013 19:58:04

    OI ANERGOI EINAI 1,5 EKATOMMYRIO. KAUE MERA KLEINOYN EPIXEIRHSEIS KAI APOLYONTAI 1000 ATOMA. TI UELOYN OI POLITIKOI, NA FTASOYN OI ANERGOI 2 EKATOMMYRIA KAI NA BGOYN OLOI STO DROMO? PREPEI NA DVUOYN KINHTRA GIA EPENDYSEIS SE EPIXEIRHMATIES. DEN EINAI LYSH H MEIVSH SE MISUOYS, SYNTAJEIS. STO DHMOSIO PREPEI NA MEINOYN OI MISOI. OI IDIVTIKOPOIHSEIS UA PREPEI NA GINOYN AKOMA KAI STA NOSOKOMEIA GIA NA STAMATHSOYN OI KLECIES KAI H TEMPELIA. H LEJH MONIMOTHTA PREPEI NA KATARGHUEI.

  8. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 18/02/2013 21:32:09

    " OI IDIVTIKOPOIHSEIS UA PREPEI NA GINOYN AKOMA KAI STA NOSOKOMEIA"

    Κι αφού θα είναι ιδiωτικά, όποιος ua έχει χρήματα θα σώζεται και οι υπόλοιποι ας ψοφολογήσουν...
    Ωραίος είσαι του λόγου σου ...
    Και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες...
    Eyxaristw !!!!

  9. Φοιτητης avatar