22/03/2011 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται βροχή, έρχεται μπόρα στα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ

Ανοιξε ο ασκός του Αιόλου στο χώρο τον μέσων ενημέρωσης καθώς φαίνεται ότι τα παραδοσιακά μαγαζιά περνούν νευρική κρίση. Δύο γεγονότα σήμερα δείχνουν το τι πραγματικά συμβαίνει.

Στον ΔΟΛ φαίνεται να αποφασίστηκε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου 20 εκατ. ευρώ, προκειμένου να μην κηρύξει το μαγαζί στάση πληρωμών. Τα 10 εκατ. θα βάλει ο Ψυχάρης και τα άλλα 10 εκατ. ο εφοπλιστής Β. Ρέστης. Ο τελευταίος μάλιστα εξέδωσε ανακοίνωση διαψεύδοντας σενάρια που τον ήθελαν να συμμετέχει στο μετοχικό κεφάλαιο του Πρώτου Θέματος. Ο Ρέστης λέει ότι δεν έχει καμιά σχέση αν και η πιάτσα αναφέρει ότι ο εφοπλιστής που ανακοίνωσε πριν μέρες τη συμμετοχή του στην εφημερίδα, είναι φίλος του Ρέστη.

Εν πάση περιπτώσει σε εξέλιξη βρίσκεται η άγρια κόντρα μεταξύ Ψυχάρη και Τ. Καραμήτσου, του ενός εκ των εκδοτών του Πρώτου Θέματος και δεν αποκλείεται να υπάρξουν σύντομα εξελίξεις.

Στον Πήγασο του Γ. Μπόμπολα κηρύχθηκε για την Τετάρτη 24ωρη απεργία με αφορμή τις περικοπές στα Κυριακάτικα και τα ρεπό τις καθημερινές καθώς και τις απολύσεις που γίνονται κατά καιρούς.

Την ίδια στιγμή υπάρχουν φήμες ότι το νομοσχέδιο Χυτήρη για τα ΜΜΕ θα προβλέπει την εθελοντική κι όχι την υποχρεωτική δημοσίευση των ισολογισμών των επιχειρήσεων σε εφημερίδες, γεγονός που θα σημάνει το κλείσιμο εντύπων που ζουν μόνο από αυτούς τους ισολογισμών.

Έρχεται βροχή, έρχεται μπόρα που λέει και το τραγούδι...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/03/2011 20:55:39

    Να κλείσουν. Δεν προσφέρουν τίποτε στην Ελλάδα.

    • BLACK SEA avatar
      BLACK SEA @ Orestios 22/03/2011 21:05:56

      προσφέρουν όμως στους συμμάχους!

  2. kanapes avatar
    kanapes 22/03/2011 21:04:01

    Προσφερουν... πως δεν προσφερουν. Τοσα χρονια προστατευουν ολο το πολιτικο συστημα.

    Και να μου το θυμηθητε. Θα ερθουν προβοκατσιες οπου ναναι στα μπλοκ για να αρθει η ανωνυμια.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2011 21:25:12

    Σε ιστοσελίδα εξειδικευμένη στα των ΜΜΕ γράφτηκε σήμερα ότι "δύο μεγάλες εφημερίδες" πάνε για κλείσιμο "μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού" δεδομένου ότι "οι τράπεζες δεν δανειοδοτούν πια ΜΜΕ κατόπιν άτυπης παρότρυνσης από την τρόικα", ενώ αναφέρεται ότι οι εφημερίδες είναι τόσο μεγάλες που μιλάμε για "τετραψήφιο αριθμό ανέργων"...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αυριανιστής 23/03/2011 00:05:32

      Το έγραψε δεν αμφισβητώ ότι ο έγραψε ούτε αμφισβητώ το σχόλιό σου. Θα σχολιάσω όμως την είδηση με μια λέξη: κολοκύθια.

      Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτε για τους εξής λόγους.
      1) Ένα μεγάλο μέρος των ΜΜΕ υπηρετούν το σύστημα ή άλλως είναι μέρος από το ίδιο το σύστημα και το σύστημα δε θα αφήσει να καταρρεύσουν.
      2) Ένα μεγάλο μέρος των ΜΜΕ είναι τμήματα δημοσίων σχέσεων των ομίλων στους οποίους ανήκουν. Ακόμη κι αν τα ΜΜΕ δεν τα πάνε καλά ο όμιλος τα πάει μια χαρά και καλύπτει τη χασούρα.
      3) Έχουν άδηλους πόρους από βρωμοδουλιές (συμβόλαια character assassination, υπονόμευση των προσπαθειών της χώρας, αναθεώρηση της ιστορίας κλπ.) που κάνουν.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2011 21:32:51

    @kanapes:

    Η μόνη προβοκάτσια που θα ήταν ικανή να στοιχειοθετήσει στο πόπολο άρση της ανωνυμίας, θα πρέπει απαραιτήτως να περιλαμβάνει... αίμα. Αν κρίνουμε από το γνωστό περυσινό γεγονός, δεν τους είναι ιδιαίτερα δύσκολο να ξαναστήσουν κάτι παρόμοιο.

  5. irida avatar
    irida 22/03/2011 21:49:22

    Όλα εδώ πληρώνονται!

  6. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 22/03/2011 21:54:41

    Αντε σιγα-σιγα, μην τους κραταμε !!!

  7. σούλα η κομμώτρια avatar
    σούλα η κομμώτρια 22/03/2011 22:27:40

    πως εδωσαν 500 εκατομμύρια ευρω δάνεια στο άλτερ χωρίς να έχει ουτε ένα ακίνητο στην κατοχή του;ουτε το cnn,δεν παίχει με τέτοια νουμερα

  8. Arguros avatar
    Arguros 22/03/2011 22:35:36

    Το μόνο έργο τους ειναι να κάνουν πλείση εγκεφάλου στο απλό κόσμο.

  9. Tem avatar
    Tem 22/03/2011 23:48:37

    Αντε να κλείνουν σιγά σιγά. Αρκετά πια.

  10. Γιωργης avatar
    Γιωργης 23/03/2011 00:34:45

    μακαριιιιιιιιιιιι

  11. Γιωργης avatar
    Γιωργης 23/03/2011 00:36:54

    Μα δεν ειναι υπεροχο???? Ενας κοσμος χωρις Ολγα Τρεμη,χωρις Οικονομεα,χωρις In.Gr :D :D :D :D :D

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιωργης 23/03/2011 01:48:47

      Ανατέλλει μια καινούργια μέρα με τον θάνατο του Μεταπολιτευτικού συστήματος.

  12. mx avatar
    mx 23/03/2011 02:42:37

    Παμε ολοταχώς σε ενα μέλλον που θα θυμίζει Μαd Max και ακομη ασχολείστε με την μεταπολιτευση...?

    • Αστος avatar
      Αστος @ mx 23/03/2011 09:12:10

      Σιγα ρε "οδομαχητη".....

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 23/03/2011 02:47:58

    Ορέστιε, αργεί ακόμα να χαράξει...

  14. kanapes avatar
    kanapes 28/03/2011 19:38:35

    Τελικα βγαινω αληθινος...
    Ειπα στις 22/3
    <>

    Τελικα με αυτα που γινονται στο ΦΙΜΟΤΡΟ σημερα σκοπο δεν εχουν να κανουν απλα μια μυνηση αλλα να γινει συζητηση για την ανωνημια των ΜΠΛΟΓΚ.
    Ερχονατι και αλλα. Οι ζημιες στα ΜΜΕ αλλα και η αφυπνιση που προσφερουν τα μπλογκ ειναι μεγαλο αγκαθι στο πολιτικο συστημα.