#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2012 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται από την Αμερική για να ψηφίσει Νέα Δημοκρατία!



 Πριν από μερικές εβδομάδες, η επικεφαλής του ΔΝΤ Christine Lagarde δέχθηκε έντονη κριτική, επειδή μίλησε για την μεγάλη σε έκταση φοροδιαφυγή στην Ελλάδα, την οποία θεωρεί ως βασική αιτία της κρίσης χρέους που αντιμετωπίζει η χώρα.

Κατηγορήθηκε για εκμετάλλευση στερεοτύπων, και αναγκάστηκε να ανακαλέσει.

Υπάρχουν όμως και Έλληνες που συμφωνούν μαζί της.

Στο αεροπλάνο από Μαδρίτη για Αθήνα, καθόμουν δίπλα σε έναν απ αυτούς.

Ο Κωνσταντίνος Βαρσός είναι σύμβουλος διοίκησης, και ζει στην Βοστόνη. Ο λόγος που ταξίδευε στην Ελλάδα, είναι για να ψηφίσει την Κυριακή.

Θέλει απεγνωσμένα να αποτρέψει το αριστερό κόμμα ΣΥΡΙΖΑ από το να κερδίσει, και άρα να προκαλέσει μια αλυσίδα γεγονότων που θα οδηγήσει στην αποπομπή της Ελλάδας από την ευρωζώνη.

Όπως μου είπε: «Δεν θέλω στο μέλλον να με ρωτάνε, που ήσουν εκείνη την ημέρα»; Προτίθεται να ψηφίσει το συντηρητικό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας.

Αν και ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας μιλάει πιο φιλοευρωπαϊκά το τελευταίο διάστημα, ο Βαρσός πιστεύει ότι στην πραγματικότητα η ατζέντα του ΣΥΡΙΖΑ είναι έξω από το ευρώ, και έξω από το ΝΑΤΟ. Και μια έξοδος από το ευρώ, όπως λέει, θα εξαφανίσει άλλο ένα 50% του ελληνικού πλούτου.

Όχι πως το παρόν σύστημα λειτουργεί. Όπως λέει, «η Γερμανία και η Γαλλία θα πρέπει να αντιληφτούν ότι χρειάζεται ανάπτυξη… αλλιώς διαλύονται όλα. Η διάσωση θα πρέπει να τύχει επαναδιαπραγμάτευσης… δεν λειτουργεί».

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του, η ελληνική κουλτούρα είναι παρεξηγημένη, και όντως υπάρχει φοροδιαφυγή. «Οι φόροι δεν είναι υψηλοί, και δεν υπάρχει τιμωρία. Οι εφοριακοί δεν εφαρμόζουν την νομοθεσία. Δεν είναι απατεώνες οι πολίτες, απλά δεν υπάρχουν κίνητρα συμμόρφωσης, και άρα δεν παίζει κανέναν ρόλο το πόσο υψηλοί είναι οι φόροι, αφού δεν υπάρχει είσπράξη τους».

Μάλιστα, όπως μου είπε, δεν θα τον πείραζε καθόλου αν έρχονταν στην Ελλάδα Γερμανοί φοροεισπράκτορες, μια ιδέα που ακούστηκε στο παρελθόν, και εξόργισε τον ελληνικό λαό.

«Είμαστε καλοί σε πολλά πράγματα, αλλά σε θέματα διακυβέρνησης, προτιμώ την Ευρώπη», λέει.

Στα υπόλοιπα, ο Βαρσός είναι αναφανδόν υπέρ των μεταρρυθμίσεων. Οι μειώσεις των μισθών του δημοσίου ήταν απαραίτητες, λέει.

Όσον αφορά στην Γερμανία, η θέση του είναι ανάμικτη. Για την Μέρκελ, θεωρεί ότι τα πάει καλά, και ότι αυτά που λέει «είναι αυτά που περιμέναμε να πει».

Πιστεύει όμως πως το Βερολίνο θα πρέπει να συμμετάσχει στις θυσίες, και να θυμηθεί ότι όταν η χώρα του αύξανε τα χρέη της στην διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, οι Γερμανοί εργολάβοι ήταν αυτοί που κέρδιζαν χρήματα στις κατασκευές.

Αν η Ελλάδα φύγει από το ευρώ, τίποτα δεν πρόκειται να διορθωθεί, και για αυτό ελπίζει πως το σύστημα θα αντέξει, και δεν θα αφήσει τον ριζοσπάστη Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ να επικρατήσουν.

Αν τα συμβατικά κόμματα κερδίσουν, και πετύχουν περαιτέρω συμμετοχή στις θυσίες από την Ευρώπη, παράλληλα με εφαρμογή των απαραίτητων μεταρρυθμίσεων, τότε υπάρχει ακόμη ελπίδα, λέει ο Βαρσός.
http://www.businessinsider.com/a-management-consultant-from-boston-goes-home-to-vote-2012-6#ixzz1xk8hCdw2
S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 14/06/2012 15:54:43

    Απο την αλλη μερια συριζαια ξαδελφη απο το Νταρμσταντ της Γερμανιας δεν θαρθει να ψηφισει οπως εκανε στις 6.5.2012 γιατι εαν βγει ο συριζα θαχει να πληρωνει περισσοτερα για την Ελλαδα μιας και εργαζομενη στην Γερμανια ο,τι πληρωνει η Γερμανια περικοπτεται απο αυτην και τους αλλους Γερμανους εργαζομενους !!Ε ρε τι εχουν να δουν τα ματια μας στις 17 .6.2012 !!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/06/2012 15:56:17

    Για τους εργολάβους και τους Ολυμπιακούς του 2004, δεν τα ξέρει καλά:
    Ο Μπόμπ ο Μάστορας δεν είναι Γερμανός εργολάβος. Ούτε ο Βουβός γάζελος είναι Γερμανός.
    Άν πάλι εννοεί την Hochtief, θα έπρεπε να ξέρει ότι μετά από τα περίφημα έργα στην Ελλάδα (και διάφορα άλλα, π.χ. γέφυρα Βοσπόρου) πριν 2 -3 χρόνια βρέθηκε σε μεγάλες οικονομικές δυσκολίες. Η Ισπανική κατασκευαστική εταιρεία Grupo ACS δεν έχασε την ευκαιρία και αγόρασε μεγάλα πακέτα μετοχών της
    Σήμερα η Hochtief είναι υπό πλειοψηφικό Ισπανικό έλεγχο και ο μεγαλύτερος μέτοχος Grupo ACS κατέχει το 50,16 % των μετοχών της.

  3. sabas avatar
    sabas 14/06/2012 16:10:42

    Aγαπητέ Θείε, ξέρεις κανέναν εργολάβο ή εταιρεία που αφού έφτασε στην κορυφή των κερδών και έχωσε στους φορολογικούς παραδείσους όσα μπορούσε, να μήν πέρασε στην κατηφορική πλευρά του λόφου και τελικά στην διάλυση ή στην καλύτυερη περίπτωση την απορρόφηση από κάποια ανερχόμενη εταιρεία?
    Η Hohtief η Siemens η Ferrostahl κλπ αφού έκαναν την γερή μπάζα τους στην Ελλάδα την έκαναν για αλλού αφού πίσω έμειναν μόνο κόκκαλα...
    Αρα καλά τα ξέρει ο φίλος Βαρσός.
    Τώρα αν ήρθε απ' τη Βοστώνη στην Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή φοβάται τον Τσίπρα, αυτό μάλλον τιμητικό είναι για τον Τσίπρα...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ sabas 15/06/2012 13:08:25

      Οι παλιοί κύριοι μέτοχοι της Hohtief προσέφυγαν στις Γερμανικές εποπτικές αρχές, προκειμένου να εμποδίσουν την απώλεια ελέγχου ως "επιθετική εξαγορά". Αλλά δικαιώθηκε ο Ισπανός.
      Αναφέρομαι στην Hohtief ως μητρική εταιρεία, όχι στις συμμετοχές της στην Ελλάδα ή αλλού. Φυσικά υπό Ισπανικό έλεγχο πέρασαν και οι συμμετοχές.
      Η Siemens και η Ferrostahl είναι διαφορετικές περιπτώσεις και δεν έχουν οικονομικά προβλήματα

  4. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 14/06/2012 17:42:56

    ... δεν είναι ο μόνος που κατεβαίνει να ψηφίσει ΝΔ... κατεβαίνουν και άλλοι... μία επιστολική ψήφο ρε παιδιά... μία επιστολική ψήφο....

    για την Ελλάδα, ωρέ Έλληνες....

    • zagor avatar
      zagor @ ΑΡΚΑΣ 14/06/2012 18:20:10

      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΠΕΤΡΕΨΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΨΕΥΤΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΤΟ 2009 ΟΤΑΝ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η Ν.Δ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 200 ΨΗΦΟΙ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ Η ΝΙΚΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕΓΑΛΗ!!!!

  5. GTsokal avatar
    GTsokal 14/06/2012 18:21:07

    Δικαίωμα ψήφου στους Έλληνες του εξωτερικού. Καλή νίκη παιδιά από Νέα Υόρκη. Συγχαίρω το anti news που μας κρατάει αντικειμενικά ενήμερους.

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 14/06/2012 19:01:07

    Δώστε δικαίωμα ψήφου στους Ἐλληνες του εξωτερικού!

    • Fotini avatar
      Fotini @ Νικήτας 15/06/2012 01:58:35

      I second the motion!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/06/2012 19:10:26

    Δεν πρέπει να υπάρξει εφησυχασμός όπως την προηγούμενη φορά.
    Την 6η Μαίου η μεγάλη ανατροπή έγινε τις τελευταίες 48 ώρες.
    Δεν πρέπει το Σάββατο η ΝΔ να εφησυχάσει.
    Επικοινωνία και επαφή με όλους ιδιαίτερα Δυτική Αττική Υπόλοιπο και Αχαία που μπορεί να προσεγγίσει κόσμο που την τελευταία φορά πήγαν στους Α Ελληνες.
    Καλή η όποια "εξωτερική βοήθεια" αλλά συν Αθηνά......

    YG

    πόρτα πόρτα γυρίσαμε τα χωριά στο Δήμο Καλαβρύτων και είμαστε πρώτοι αν και Αχαία, κάθε ΣΚ μιλάμε γιατί κάθε ψήφος που "επαναπατρίζεται" είναι ένα βήμα.

  8. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 14/06/2012 21:37:53

    Σιγά ρε μάγκες που θέλουνε και ψήφο ,στα δύσκολα την κάνανε και αφήσανε εμάς να τραβήξουμε το λούκι και θα τους δώσουμε και το δικαίωμα να αποφασίζουν για εμάς ; Δεν σφάξανε ,όποιος έχει τα κότσια γυρνάει να βοηθήσει με ότι διαθέτει να φτιάξουμε την χώρα ,αλλιώς ας το βουλώσει εκεί που καλοπερνάει και να μας αφήσει ήσυχους.

    • Ψηφοκράτης avatar
      Ψηφοκράτης @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 15/06/2012 02:44:07

      Και η ξενιτιά λούκι είναι, όπου δεν υπάρχουν καλοί άνθρωποι σαν εσένα, να βοηθήσουν αν χρειαστεί...

    • GTsokal avatar
      GTsokal @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 15/06/2012 04:40:25

      Μεγάλε, εμείς φτύσαμε αίμα και εδώ που ήρθαμε και προτού να φύγουμε. Και φύγαμε στα καλά χρόνια της Ελλάδας και δεν είμαστε ζηλόφθονοι σαν και εσενά. Μάλλον για Πασόκος ακούγεται ή Συριζας ή αλλοδαπός.

  9. CC avatar
    CC 14/06/2012 22:52:10

    Ειμαι και εγω ενας απο αυτους. Και ναι ζηταω και εγω να εχω ψηφο απο το εξωτερικο. Να ψηφηζω στις εθνικες εκλογες οπου και να ειμαι οπως μπορω και ψηφηζω στις Ευρωπαικες εκλογες. ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ. Δεν σκεφτεσαι καθολου αυτους που ταξιδευουν, τους φοιτητες, αυτους που δεν μπορουν να βρουν δουλεια στην Ελλαδα γιατι δεν υπαρχει αυτη η δουλεια στην Ελλαδα. Αυτους που ειχανε μεγαλυτερες ευκαιριες στο εξωτερικο. Ουτε σκεφτεσαι την υποστηριξη που θα εχεις απο πολυ κοσμο απο το εξωτερικο. Ουτε σκεφτεσαι τα λεφτα που μπορουν να φερουν εδω μεσα.

    Ουτε την κοπανησαμε στα δυσκολα γιατι οταν πολλοι απο μας φυγανε τοτε οι ντοπιοι τρωγανε με χρυσα κουταλια. Τα δυσκολα τωρα ηρθανε που ηρθε και ο λογαριασμος. Και κανενας απο μας δεν ειναι κομμουνιστης (βλεπε ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ) γιατι ζουμε σε καπιταλιστικα κρατη. Και οι σοσιαλιστες ειναι υγειεστατοι ανθρωποι και οχι το βαθυ ΠΑΣΟΚ που εχουμε στην Ελλαδα. Μακαρι να ειχαμε ψηφο γιατι τοτε την ξεφτιλα του ΣΥΡΙΖΑ και του σταλινικου ΚΚΕ δεν θα την ειχαμε. Γιαυτο και ο ΓΑΠ δεν ηθελε να δωθει ψηφους στους Ελληνες εξωτερικου γιατι η δεξια θα ειχε αυτοδυναμια. Και σταματα να μιλας σαν η Ελλαδα να ειναι το δικο σου μαγαζι (εκτος αν εισαι κανα παπαρι τρολλ οποτε κακως ασχολουμαι).

    Στις 18/6 ο Σαμαρας πρεπει να δημιουργησει και αυτος την πελατεια του απο τους Ελληνες του εξωτερικου. Να το βαλει μπρος και θα το ψηφησουν ΟΛΟΙ ακομη και το ΠΑΣΟΚ εκτος απο ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ και ισως ΔΗΜΑΡ. Θελει απλα 200 ψηφους.

  10. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 15/06/2012 17:52:21

    Το κορίτσι μου πετάει σε λίγο από την Βαλτιμόρη' με πτήση επιστροφής την Κυριακή το απόγευμα.
    Το ίδιο είχε κάνει και στις προηγούμενες εκλογές.
    Μόνο, που τότε ήρθε μόνη της.
    Τώρα, έρχονται πολλοί...

  11. ΠΑν avatar
    ΠΑν 16/06/2012 11:38:49

    'Πριν από μερικές εβδομάδες, η επικεφαλής του ΔΝΤ Christine Lagarde δέχθηκε έντονη κριτική, επειδή μίλησε για την μεγάλη σε έκταση φοροδιαφυγή στην Ελλάδα, την οποία θεωρεί ως βασική αιτία της κρίσης χρέους που αντιμετωπίζει η χώρα.'

    Μισές αλήθειες ειναι χειρότερα από ολόκληρα ψέματα. Το ξέρετε καλά αυτό! Κάτι για παιδιά.


    Οι γονείς των παιδιών στην Ελλάδα να αναλάβουν την ευθύνη και να πληρώνουν τους φόρους τους .

    Οι δηλώσεις της :
    '- Πιο πολύ σκέφτομαι τα παιδιά της Αφρικής, χρειάζονται περισσότερη βοήθεια από την Αθήνα
    "…πιο πολύ σκέφτομαι τα παιδιά σε σχολεία της Νιγηρίας που μοιράζονται μία καρέκλα ανά τρεις μαθητές επειδή θέλουν πραγματικά να μορφωθούν. Τα έχω στο μυαλό μου όλη την ώρα γιατί πιστεύω ότι χρειάζονται περισσότερη βοήθεια από τους ανθρώπους στην Αθήνα .'

    Για αυτό υπήρχαν αντιδράσεις από όλη την Ευρώπη. Βλέπε Guardian κα. Για αυτό και ανασκεύασε.