11/09/2008 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έριξε» την κυβέρνηση για 30 δευτερόλεπτα.

Αν καταψήφιζε ο κ. Μιχαλολιάκος (152 -1) το νομοσχέδιο, ήταν υψηλό το ενδεχόμενο να ισχύσει αυτο που είχε πει η κ. Μπακογιάννη «ότι και ένας να καταψηφίσει νομοσχέδιο θα πάμε σε εκλογές».

Ίσα που πρόλαβαν οι αντάρτες της ΝΔ και η αντιπολίτευση να πετάξουν την (αλογο)σκουφια τους από τη χαρά τους και να τρέχουν οι ειδήσεις για "νεο αντάρτη".

Ο εν λόγω βουλευτής τους επανέφερε στην πραγματικότητα διακηρύττοντας πανηγυρικά "Θα ψηφίσω"!!!

Εξάντλησε, λοιπόν, ο κ. Μιχαλολιάκος τα 5 λεπτά δημοσιότητας που - ενδεχομένως - να του αναλογούσαν.

Έριξε την κυβέρνηση για 30 μόνο δευτερόλεπτα και πήγε σπίτι του.

Ενημέρωση: Τελικά, η ρύθμιση για το επίμαχο άρθρο 14 υπερψηφίστηκε με 51 «υπέρ» (των βουλευτών της ΝΔ) και 49 «όχι» από την πλευρά των κομμάτων της αντιπολίτευσης.

Ο Γιάννης Μανώλης φέρεται να είπε στη Βουλή: «απογοητεύθηκα από όλους σας. Η συγκυρία τώρα δεν μου το επιτρέπει, αλλά σύντομα θα πάω σπίτι μου».

Καλά, αυτό θα γίνει ούτως ή άλλως.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 15:35:39

    Υπάρχει και το κινέζικο μαρτύριο της σταγόνας.
    Με αυτό δεν πέφτεις. Φεύγεις.
    Άντε βαριά τέλη Οκτωβρίου.

  2. nas avatar
    nas 11/09/2008 15:49:21

    καλό αυτό με τον κόκορα... πλήν όμως των Μιχαλολιάκων και των Μανώληδων περισσότερο τους πάν' οι... κότες!

  3. δημοσθενης . avatar
    δημοσθενης . 11/09/2008 15:52:21

    Ο Γιάννης Μανώλης -και αυτος λεει ξελεει .
    Δεν ειναι σοβαρο παιντι.αιντε να τρεχει.....

  4. electr avatar
    electr 11/09/2008 15:57:47

    Είναι μεγάλος ο καημος να πέσει η κυβέρνηση απ'οτι βλέπω.
    Μάλλον είστε όλοι ενθουσιαμένοι απο τη διαδοχη κατάσταση.
    Θα φάμε με χρυσά κουτάλια, οι νταβατζήδες θα εξαφανιστούν, τα σκάνδαλα θα ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας.
    Ερχεται ο ΓΑΠ

  5. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 16:01:08

    Ποιος τραβηξε το λειρι του Αλογοσκουφ και κοκκινισε;

  6. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 16:08:03

    Το αστειο ειναι οτι αρπαξαν εναν ασχετο, τον παντρεψαν για να' χει συνοδεια στις εξωτερικες εξορμησεις του,
    τον εστεψαν κυβερνητη μιας χωρας
    για να τον χρησιμοποιησουν στη συνεχεια μερικα αποβρασματα της Κοζα Νοστρα, στηριζομενοι στη συνειδηση και ασυνειδησια του για προσωπικο τους εμπλουτισμο.
    Στη χωρα των εκπληξεων οπου στα κοτερα τα Αιγαιοπελαγιτικα αντι της Ελληνικης Σημαιας
    κυματιζει ο ΝΔτικος πυρσος.
    Για μαντεψτε τη χωρα;

  7. Στελιος avatar
    Στελιος 11/09/2008 16:16:01

    Ζιμπαμπουε?
    Μπορει και Κορεα με τις γιουχες της Βουλης σημερα.

  8. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 11/09/2008 16:23:12

    “«Έριξε» την κυβέρνηση για 30 δευτερόλεπτα.”

    ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΓΙΑ 30 ΛΕΠΤΑ, ΠΟΥ ΙΣΧΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟ 1980!

  9. fantomas avatar
    fantomas 11/09/2008 16:24:54

    “«Έριξε» την κυβέρνηση για 30 δευτερόλεπτα.”

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕ?

  10. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 11/09/2008 16:30:26

    Fantomas -το πείραμα στο CERC θα ξεκινήσει όπου να ναι , μέχρι τότε όμως τα παΐδια θα ονειρεύονται ελευθέρα

  11. aionios avatar
    aionios 11/09/2008 16:40:24

    @electr

    δεν μας ενδιαφέρει η διάδοχη κατάσταση.
    αρκεί να φύγει η χολέρα και να μην ξαναγυρίσει.
    ποιος ΓΑΠ? τι λες τώρα?

  12. electr avatar
    electr 11/09/2008 17:00:16

    Δεν ξερω τι λεω αγαπητε aionios
    Αλλά αν φύγει η "χολέρα" με τι θα αντικατασταθεί;
    Δεν προβληματιζόμαστε λίγο και με αυτό;
    Ο ΓΑΠ είναι η εναλλακτική λύση προφανώς..αρα πρέπει να συνηθίσουμε την ιδέα οτι με την οικογένεια απο πίσω (Αντρίκος,Νικος, μαμα κτλ) ,με τους συμβούλους του που μάλλον δεν είναι golden boys αλλά λαικοί αγωνιστές, τους συνδικαλιστές και τις υπόλοιπες αγωνιστικές δυνάμεις θα κυβερνήσουν ακόμα καλύτερα και απο τη Σημίτη.

  13. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/09/2008 17:03:18

    @elektr

    Δίπλα στις ακτές της αφρικής
    ρεμβάζαμε το Βόρειο Σέλας
    τώρα βρωμίσανε κι αυτές
    με κονσέρβες σπανιόλικης σαρδέλλας.
    Νίκος Καβαδίας

  14. Τι εννοεί ο ποιητής avatar
    Τι εννοεί ο ποιητής 12/09/2008 00:18:53

    Γύρω γύρω όλοι στη μέση ο μανώλης...
    έ ρε φάπες που έπρεπε να πέσουν,
    κακό χάλι το θέατρο,
    κοινότοποι οι σκηνοθέτες
    τώρα δεν είναι πιά Σεπτέμβρης 2007
    .............................
    στη φωτιά, στή φωτιά ρίξτε όλα τα καμμένα
    ............................
    μετρούμε άνάποδα
    άραγε μήνες, μέρες;
    Κι αυτός που λοιδωρήσαμε απ' όλους πιό πολύ
    έρχεται, βλέπετε, δεν υπάρχει άλλος κανείς για νά 'ρθει,
    εμείς οι κάποτε παράφοροι τώρα αμήχανοι,
    από εκατό χωριά χωριάτες σχεδόν συμπλέουμε.
    Κοινή γάρ η τύχη και το μέλλον αόρατον.

  15. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/09/2008 08:15:29

    Αγαπητοί έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο από τη μια τα σκατά και από την άλλη ο εμμετός, που θα πάει αυτό το πράγμα;

  16. Swell avatar
    Swell 12/09/2008 14:42:54

    Τελικά πότε θα μάθουμε ποιός ευθύνεται για την επίθεση κατά του Μιχαλολιάκου έξω από το γραφείο του στον Πειραιά; Επίθεση που ο ίδιος ο Μιχαλολιάκος προσπάθησε (χωρίς αποτέλεσμα) να χρεώσει στη 17Νοέμβρη. Κι ήρθε η αστυνομία μετά από καιρό να πει επισήμως ότι η επίθεση αυτή δεν είχε καμμία σχέση με τη 17Ν.

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/09/2008 01:51:41

    @Swell: τον Μαντούβαλο, τον Αγραπίδη και τον Μελά τους ρώτησαν;;;