19/03/2010 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρευνα για το θάνατο βρέφους από την Κοζάνη και η ξεφτίλα των πολιτικών

Την είδηση την ξέρετε όλοι: ένα βρέφος πέθανε μετά από ταλαιπωρία δύο εβδομάδων, αφού περιπλανήθηκε στα νοσοκομεία Πτολεμαϊδας, Κοζάνης, Βέροιας και τέλος έφτασε με σηψαιμία στο Ιπποκράτειο, όπου και κατέληξε. Ενας πατέρας και μια μητέρα, κράτησαν το παιδί τους, το παιδάκι τους, ηλικίας 13 μηνών, στην αγκαλιά τους πεθαμένο. Και σήμερα τρέχουν να το θάψουν. Να ανοίξουν λάκο, να το βάλουν στο φέρετρο, να το ρίξουν στον τάφο και να το σκεπάσουν με χώμα.

Και ξέρετε ποιά ήταν η απάντηση της Υπουργού Υγείας; "Έρευνα για το θάνατο βρέφους από την Κοζάνη διέταξε η υπουργός Υγείας"

Τι λέτε μωρέ;

Το μωρό πήγε στην Κοζάνη, όπου δεν υπάρχε παιδίατρος, μετά πήγε στην Πτοελαμαϊδα, όπου δεν υπήρχε παιδίατρος, μετά πήγε στη Βέροια, όπου δεν υπήρχε παιδίατρος, και οι παθολόγοι διέγνωσαν γαστρεντερίτιδα

και μετά ...πέθανε. Τόσο απλό, ε;

Και αντί να παραιτηθεί και να αλλάξει χώρα η κυρία Ξενογιανακοπούλου, που άφησε όλα τα νοσοκομεία της επαρχίας, χωρίς γιατρούς, διέταξε έρευνα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μας εσείς θα διατάξετε έρευνα;

Έρευνα πρέπει να διατάξουν οι πολίτες για να απολογηθείτε για ποιό λόγο έμειναν όλα τα νοσοκομεία χωρίς παιδίατρο!

Θα μας τρελλάνετε; Έχετε αφήσει όλα τα νοσοκομεία χωρίς γιατρούς και "διατάζετε έρευνα;"

Kαι σεις εντεταλμένοι δημοσιογράφοι, παρουσιάζετε τον αντιπερισπασμό του Υπουργείου, ως είδηση; Εσείς δεν αναρωτιέστε; Ποιός πρέπει να ερευνηθεί;

Ένας σοβαρός εισαγγελέας δεν υπάρχει ;

Να πάτε στην κηδεία του μωρού κ. Ξεκογιαννακοπούλου και να ρίξετε εσείς την τελευταία χούφτα χώμα, στα ματάκια του μωρού.


Διαβάστε περισσότερα: http://taxalia.blogspot.com/2010/03/blog-post_1753.html#ixzz0ieTnHKXR

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2010 21:27:30

    το μωρό πέθανε μετά από επιπλοκή εμβολίου. Ο ιατροδικαστής δε μπορεί να προσδιορίσει την αιτία θανάτου. Τραγικό αλλά άκρη μαλλον δε θα βγει.

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ anonymous 20/03/2010 15:53:54

      Επιπλοκή εμβολίου;;

  2. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 19/03/2010 22:06:44

    όντας ιατρός κ ενήμερος για την κατάσταση σε αρκετά νοσοκομεία ανά την Ελλάδα ,από επαφές με συναδέλφους, σας ενημερώνω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των περιφερειακών νοσοκομείων ΔΕΝ έχουν παιδιάτρους... κ δυστυχώς αυτό είναι σταγόνα στον ωκεανό γιατί τα προβλήματα είναι ΑΠΕΙΡΑ κ δεν υπερβάλω... για να μην μιλήσουμε για τα νησιά....

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Λάκωνας 20/03/2010 10:57:58

      Πέστα γιατρέ. Εμείς στα νησιά από τη φιλοπατρία των ελικοπτεράδων ζούμε, που με ασχημες καιρικές συνθήκες, έρχονται να πάρουν τους ασθενείς.

      Ομως πρέπει να το πούμε. Οι γιατροί μας εδώ στα νησιά είναι άριστοι!!!!!Η εμπειρία που αποκομίζουν από τα δύσκολα περιστατικά που αντιμετωπίζουν μας σώζει πολλές φορές τη ζωή μας. Κάποτε στο Κ.Υ. Ανδρου ήταν διευθυντής ικανότατος χειρούργος προερχόμενος από το Ασκληπιείο Βούλας, ο οποίος στο μικρό χειρουργείου του Κέντρου συγκόλλησε τένοντες χεριού ενός εργάτη -ο οποίος σήμερα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 22:35:04

    Αφού η σοσιαλιστική προπαγάνδα κατηγορεί τους Ιατρούς συνολικά και ειδικά τους νοσοκομειακούς ως κακούργους, που παίρνουν φακελλάκι, πως περιμένετε μετά να θελήσει κάποιος να προσληφθεί για να πληρώνεται από το δημόσιο 1000 ευρώ και να δέχεται την χλεύη όλων?
    Αν θέλει το δημόσιο να επανδρώσει τα νοσοκομεία να πληρώνει και την ασφάλιση αστικής ευθύνης των Ιατρών. Αλλιώς θα θυσαυρίζουν τα ιδιωτικά νοσοκομείο όπου δεν παίρνουν φακελλάκι αλλά το κόστος μιας εξέτασης είναι τεράστιο.

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 23:04:23

    Μην ξεχνάτε πως η υπουργός φροντίζει επίσης να κλείσουν οι ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες που προσφέρουν δουλειά και θέλει να φέρει φάρμακα από την Ινδία. Σοσιαλισμός πάνω από όλα.
    Περαστικά σας.

  5. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 19/03/2010 23:19:32

    Η Ξενογιαννακοπούλου θα πρέπει να παραιτηθεί. Όσοι όμως βρίσκουν μια ακόμη αφορμή να κάνουν τη γνωστού ύφους «εποικοδομητική» αντιπολίτευση, πάνω στο πτώμα του μωρού, μήπως θα πρέπει να κλειστούν στο μπάνιο τους να κόψουν τις φλέβες τους κάθετα? Ως πράξη τιμής το λέω, να δείξουν πως δήθεν σε μια στιγμή αναλαμπής συνειδητοποίησαν πώς ορισμένα πράγματα είναι πέρα και πάνω από το δίλημμα «Σαμαράς ή Παπανδρέου».

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kurosaki Ichigo 19/03/2010 23:45:24

      Τί λες βρε ημιμαθή? Μόνο η Ξενογιαννακοπούλου? Και η Φώφη που το έπαιζε κλαίουσα σήμερα. 6 μήνες σφάζονται αυτές οι 2 και το σύστημα υγείας καταρρέει. Το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό συνθλίβεται καθημερινά ενώ κατηγορούνται ως εγκληματίες για να μπορείς να λες εσύ τις βλακείες σου.
      Η ανεπάρκεια της κυβέρνησης είναι πλέον επικίνδυνη. Μαζί με όσους υποστηρίζουν αυτήν την σοσιαλιστική υποβάθμιση.

  6. Stasa avatar
    Stasa 19/03/2010 23:49:07

    Ποιο άχρηστη υπουργό σε ένα τόσο κρίσιμο υπουργείο δεν έχω δει!!!!!

    Από την πρώτη στιγμή, εμφάνιση ΣΕ ΟΛΑ τα κανάλια.. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Αηδία!!!!!!!!
    Αλήθεια, για τις σπάταλες και τις περικοπές δαπανών στα υπουργεία, θα γίνονταν ανάρτηση στο ίντερνετ.. 6 μήνες πέρασαν. Περιμένω

    • Stasa avatar
      Stasa @ Stasa 19/03/2010 23:54:54

      * Πιο!!!

      (για ερώτηση είχε ξεκινήσει, ε μετά μου βγήκε αλλιώς..! lol)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Stasa 20/03/2010 11:04:06

      Και μάλιστα μαζί με όλη την κυβέρνηση βρίσκονται νυχθημερόν στα κανάλια. Το δε πρωθυπουργό Γιωργάκη περιοδεύει ως ο Φιλέας Φογκ ανά τον κόσμο για να αποκομίσει εμπειρίες λέει, και να γράψει μετά τά ταξίδια του νέου Γκιούλιβερ. Αντε μετά να δουλεψει το μυαλό τους και να πάρουν αποφάσεις. Κι όταν εν τέλει παίρνουν αποφάσεις μετά τις αλλάζουν, τις παίρνουν πίσω, τις τροποποιούν ή τις αφήνουν στο αλάτι.

      Να με θυμηθείτε. Αυτή η κυβέρνηση θα πέσει από το ακατοίκητο που έχει στο κεφάλι της. Κοντά είμαστε. Τόσο πολλοί χαζοί και πονηροί μαζεμένοι είναι βόμβα μολότωφ στην κοινωνία.

  7. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 19/03/2010 23:59:43

    υπάρχει μεγάλη διαφθορά στα νοσοκομεία κ ως επί των πλείστων υπό την αδιαφορία της εκάστοτε διοίκησης...
    το θέμα είναι πως για συγκεκριμένα ζητήματα κ για συγκεκριμένο νοσοκομείο πλέον έχουν λάβει γνώση εκτός απο την "αδιάφορη" διοίκηση , το υπουργείο υγείας κ τα 3 μεγαλύτερα ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ,ΟΓΑ,ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ)
    αναμένω για αντιδράσεις κ θα επανέλθω

    • anonymous avatar
      anonymous @ Λάκωνας 20/03/2010 00:10:50

      Αν η αναφορά σου έγινε επώνυμα ετοιμάσου να σου κάνουν διώξεις ή να μπεις ψυγείο. Όλοι στο κόλπο είναι και μετά φτιάχνουν βίλες με υπόγειες διαβάσεις προς τη θάλασσα.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ Λάκωνας 20/03/2010 01:12:34

      έχει γίνει επώνυμα κ υπάρχουν αποδείξεις(αριθμ.πρωτ.) για του λόγου το αληθές

      έχεις δίκιο για αυτό που λές κ το φιλοσόφησα αρκετά πριν το κάνω
      οι επιλογές μου συγκεκριμένες μα ακόμα πιο συγκεκριμένη η απόφασή μου...
      προτίμησα τελικά να μην φτύνω κάθε πρωί αυτό που βλέπω στον καθρέφτη μου

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Λάκωνας 20/03/2010 10:28:21

      νάσαι καλά Λάκωνα, μας έφτιαξες τη μέρα! Περιμένουμε κι εμείς να επανέλθεις, με τις όποιες αντιδράσεις (θετικές ή αρνητικές)

  8. Stasa avatar
    Stasa 20/03/2010 03:01:53

    H γυναίκα αυτή είναι ΑΚΡΩΣ επικίνδυνη.. (και η άλλη??- ΜΑ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ Η ΆΛΛΗ? φωφουλααα! - καιροσκόπος του κερατά!!) ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑΓΕΣ.

    Προσωπικά έχω απελπιστεί πια

  9. Striftompolas avatar
    Striftompolas 20/03/2010 09:19:12

    Είναι ένα περιστατικό που εξελίσσεται εδώ και δεκαπέντε μέρες και όχι ένα επείγον περιστατικό που έγινε σε μια μέρα.

    Νομίζω είναι ενδιαφέρον να μάθουμε αν θα μπορούσε να είχε αντιμετωπιστεί έγκαιρα σε οποιοδήποτε νοσοκομείο (που δεν είχε παιδίατρο) από οποιονδήποτε παθολόγο.

    Και κάνω αυτό το σχόλιο διαβάζοντας την σημερινή Καθημερινή (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_19/03/2010_394719): πως οι ιατροδικαστές δεν έκαναν νεκροψία-νεκροτομή γιατί δεν ήταν στο ωράριό τους· του ενός είχε τελειώσει του άλλου δεν είχε αρχίσει! Τελικά με εντολή εισαγγελέα την έκανε άλλος ιατροδικαστής, εκτός υπηρεσίας.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ Striftompolas 20/03/2010 09:44:45

      θα μπορούσε κ το δηλώνω μετά λόγου γνώσης αλλά η ευθυνοφοβία κ η επικρατούσα αντίληψη λέει πως παιδιά τα αντιμετωπίζουν μόνο παιδίατροι

  10. nestoras avatar
    nestoras 20/03/2010 09:37:27

    Είμαι νοσηλευτής εδώ και πολλά χρόνια στο ΕΣΥ.
    Σπουδάσαμε για να δουλέψουμε τελικά στον πιο υποβαθμισμένο επαγγελματικό χώρο.
    Αυτά που ακούτε και όσα τελικά βλέπουν το φως της δημοσιότητας, είναι ελάχιστα μπροστά σ'αυτά που αντικρύζουν καθημερινά τα δικά μας μάτια.
    Απ'αυτά κανείς παίρνει μια μικρή γεύση όταν βρίσκεται στην πολύ δυσάρεστη θέση να ζητήσει τη βοήθεια από ένα υποτιθέμενο δημόσιο σύστημα υγείας, την πιο άσχημη στιγμή της ζωής του.
    Η μαριλίζα απεδειξε ότι είναι η πιο αναβαθμισμένη εκδοχή του προηγούμενου αποτυχημένου της δημόσιας υγείας στην ίδια θέση.
    Το κομματικό παρακράτος με την πρασινοφρουρίτικη ιδεολογία του θα το δείτε σε πλήρη ανάπτυξη στο ΕΣΥ, με συνδικαλιστές να αποτελούν τους πραγματικούς συμβούλους της μαριλίζας που οδηγεί το ΕΣΥ στην ισοπέδωσή του.
    Αγαπητοί μου το ΕΣΥ έχει ήδη καταρρεύσει.
    Τώρα απλά ισοπεδώνεται.
    Δεν υπάρχει γι'αυτό καμμιά πλέον θεραπεία.
    Η κατάσταση είναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ.
    Στην τελική, έχουμε ότι μας αξίζει.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 20/03/2010 11:46:15

    Το μονο θετικο ειναι οτι πλεον δεν (θα) υπαρχουν πολλα παιδια στην επαρχια για να πεθαινουν.

  12. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 20/03/2010 16:06:46

    Υπενθυμίζω τον θάνατο του μικρού Παναγιωτάκη Βασιλέλη πριν μερικά χρόνια απο την Λέσβο που μετά απο μάχη με σπάνια μορφή καρκίνου, τα πανέμορφα του ματάκια έσβησαν επειδή η μ@λ@κισμένη η τράπεζα δεν αποδέσμευε τα χρήματα τα να πάει το παιδάκι στο εξωτερικό! Αν ήταν το παιδί κανενός πλούσιου, διάσημου, πολιτικού ή μεγαλοκαρχαρία, θα είχατε τρέξει αμέσως ρε ^&%#!@#! Το αίμα αυτών των παιδιών στα χέρια σας!

    Δείτε εδώ όλη την ιστορία μιας μάχης που κρατάει μέχρι σήμερα χωρίς κανένας να έχει πληρώσει!

    http://greeksagainststupidity.blogspot.com/2009/04/m_11.html

    • maria avatar
      maria @ Πολίτης της Μπανανίας 20/03/2010 17:08:43

      Aυτό είναι διαφορετική περίπτωση νομίζω. Δεν ήταν καθόλου σίγουρο ότι το παιδί στο εξωτερικό θα θεραπευόταν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το παιδάκι πέθανε από γαστρεντερίτιδα, μία πλήρως ιάσιμη ασθένεια, που μόνο στον τρίτο κόσμο δεν αντιμετωπίζεται.

      Έχουμε τους περισσότερους ιατρούς ανά κάτοικο, όλοι στην πλατεία Κολωνακίου θέλουν να έχουν ιατρείο!

      Ή αλλιώς αν δεν ζεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη παίζεις την ζωή σου κορώνα-γράμματα;

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ Πολίτης της Μπανανίας 21/03/2010 14:06:04

      Υπήρξε αναλγησία ή δεν υπήρξε στην περίπτωση του Παναγιωτάκη;

      Τι λες Μαρία τώρα; Επειδή ΜΠΟΡΕΙ να μην θεραπευόταν θα έπρεπε να καθυστερήσουν τα λεφτά απο την τράπεζα; Θα το έκαναν αυτό για κανενός πλούσιου το παιδί;

      Δεν έχει σημασία αν είναι καρκίνος ή συνάχι, είμαστε σε δεύτερη μοίρα τελεία και παύλα. Μετράνε μόνο τα δικά τους παιδιά και κανενός άλλου αλλά ο μέσος νεοέλληνας ΔΕΝ το καταλαβαίνει.

  13. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 20/03/2010 16:41:01

    Είμαι αντίθετος στο να φύγει η Μαριλίζα από την κυβέρνηση: Θα πάει τζάμπα όλο το σόου με το εμβόλιο που έκανε.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/03/2010 19:13:23

    Το σύστημα υγείας, δεν μπορεί να λειτουργεί διαφορετικά απ ότι οι υπόλοιποι τομεις της χώρας.
    Όλα αυτά τα φαινόμενα, είτε στήν υγεία, είτε στην οικονομία είτε στη δημ. διοίκηση, είναι εκδηλώσεις του τρομερού συστεμικού προβλήματος που αποδομεί τη χώρα.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ εναςάσχετος 20/03/2010 21:49:18

      ακριβώς!

    • Λάκωνας avatar