05/07/2008 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρευνα για τους bloggers

Η Παραπολιτική παρουσιάζει τα αποτελέσματα έρευνας που πραγματοποίησε για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των Ελλήνων bloggers (τι ψηφίζουν  οι bloggers , ποια εφημερίδα διαβάζουν , πόσο εμπιστεύονται τα blogs και πολλές άλλες ερωτήσεις). Ρίξτε μια ματιά αν θέλετε να πέστε μας τη γνώμη σας.

parapolitiki.blogspot.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/07/2008 12:59:40

    FactorX,

    πόσα bloggs βρίσκονται σήμερα στο ελληνικό διαδίκτυο; Πόσοι τα επισκέπτονται και για πόσην ώρα; Πόσοι έχουν τον χρόνο και την σκέψη για την γραφή εμπερισταστωμένων σχολίων; Τί νόημα έχει, να ανοίγεις ένα κάποιο blogg και για να φθάσεις σε κάποιο δουλεμένο ποστ, πρέπει να περάσεις μέσα απο κάποια παιδική χαρά, όπου κυριαρχεί το υβρεολόγιο της λεξιπενίας μας και η ατμόσφαιρα του ιντερνετ-καφέ;

    Για να μήν χαρακτηρίσω την ψυχοπνευματική κατάσταση των νέων μας, που για να γράφουν και μόνο, πλημμυρίζουν ολόκληρες ιστοσελίδες με ανοησίες κάθε είδους.

    Μακάρι στο μέλλον να ελέγχονται οι εγγραφές με τέτοια συστήματα, ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι. Αλλά και ο καθένας στο ... είδος του.

    ΠΕΛΙΑΣ

  2. μπάμιας avatar
    μπάμιας 05/07/2008 13:09:50

    μην είσαι αρνητικός ΠΕΛΙΑΣ, μια χαρά είναι τα blogs, εδώ, με ή χωρίς παιδική χαρά, και σε τίποτα δεν υστερούν από άλλα westward...

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/07/2008 13:22:38

    Μπάμια,

    ίσως να έχεις δίκαιο. Δέν είμαι συλλήβδην αρνητικός. Αλλά λίγα είναι τα Bloggs, που έχουν την αρχή να ξεχωρίζουν και να πετούν στα άχρηστα το φθηνό και άσχετο. Αυτά που σέβονται τον εαυτό τους και το μέλλον τους.

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. μπάμιας avatar
    μπάμιας 05/07/2008 13:38:32

    συγνώμη, χωρίς να μπλογκολογώ, ή να κάνω μεταμπλόγκιννκ, όλη η ιδέα είναι να κάνουμε το κέφι μας, να λέμε ό,τι μας καπνίσει...φυσικά κατά πόσον το κάνουμε μόνοι μας ή με παρέα εξαρτάται, από τον γραπτό λόγο, την πυκνότητα του κειμένου την εικόνα, το χιούμορ, το περιεχόμενο.

    δεν την βρίσκω με ύβρεις, αν θέλω τσόντες πάω αλλού, έ τώρα κανένα μπλογοκρομάντζο δεν πειράζει, φτανει να μην σου προκύψει Παναής.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/07/2008 14:09:20

    Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο. Εγώ δεν ανήκω στο προφίλ που αναφέρεται στην έρευνα. Θα έλεγα ότι δε με καλύπτει καθόλου. είμαι εντελώς αιρετικός σαν άτομο και σαν προσωπικότητα γενικότερα.

  6. ira avatar
    ira 05/07/2008 14:13:09

    Μετά από προχειρη μελέτη της έρευνας διαπιστώνω με θλίψη ότι για μία ακόμη φορά ανήκω σε μειονότητα. Ενω είμαι εθισμένη με την παροούσα ενασχόληση διαβάζω ανελλιπώς αρκετά μπλοκς την ημέρα από οπουδήποτε. και την εδώ παρέα την απολαμβάνω ειτε διαφωνώ είτε συμφωνώ με τα γραφομενα. σας αφιερώνω λίγους στίχους από ένα αγαπημενο ποίημα.

    Γυρίζει ο κύκλος των καιρών,
    Οι Ανεμοι κυνηγούν τα κύματα,
    κ΄εμείς γυρεύουμε στα πέλαα την Ιθάκη
    και μιάν άσπρη κλωνιάκαπνόαπ΄το παραγώνι...

    Θα βρούμε, δε θα βρούμε την Ιθάκη;
    Θεός βοηθός! Ομως για πάντα
    στα ταραγμένα πέλαα θα μας φέγγουν,
    χορεύοντας πάνω από τις φουρτούνες,
    και μες στα νεκρά μάτια των συντρόφων,
    οι φλόγες οι μεγάλες από την Τροία
    οι ρόδινες οι φλόγες της Ελένης!....
    Στρ.Μυριβήλης

  7. ira avatar
    ira 05/07/2008 14:25:33

    το ποίημα εχει άλλους μπλογκοσυμβολισμούς μπλογκοσύντροφε..

  8. Factorx avatar
    Factorx 05/07/2008 19:39:22

    Anonymous, 3:04 pm για γίνε πιο συγκριμένος, αν γνωρίζει τίποτα

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/07/2008 19:52:54

    Σε 2 χρονια, το πολυ, η αναλογια ενημερωσης μπλογκ-εφημεριδες απο 10-90 θα γινει 70-30. Νομοτελειακα...Αν κανεις προσεξει τις κινησεις των μεγαλων διεθνων εταιρειων ΜΜΕ θα πεισθει αμεσως.

  10. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2008 20:46:16

    ma kai sosto i koloefimerides ine panakribes(tis poulane me to kilo) kakistis piotitas(leronoun ta heria sou) anti plirororisi -sholia ke parapliroforisi sheto haos engefalou .
    Gia tous apasholoumenous ti na pis ine argomishi i parapliroforiodotes ke antigrafis allon

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/07/2008 21:54:44

    να μια στατιστική για να φτιάξει το κέφι των εφημερίδων: Νέα Υόρκη, 12 εκατ. κόσμος, μιάμιση πολιτική, μία οικονομική. Αθήνα 6 εκατ. κόσμος, άπειρες εφημερίδες

    vasikos metohos θα έλεγε ο άτακτος.

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/07/2008 01:30:32

    15 Καθημερινες Αθλητικες εφημεριδες στην Ελλαδα!!!!!!!!!Το μονο παγκοσμιο ρεκορ που κατεχουμε χωρις ντοπα....(Αν και ειναι ισχυρο υπνωτικο)