#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2013 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έπεσε βαριά η… σεφταλιά στον ΣΥΡΙΖΑ



Τους έπεσε βαριά η… σεφταλιά αφενός και τα κουφέτα από την άλλη. Ο λόγος για τον ΣΥΡΙΖΑ που βρίσκεται σε φάση… αλαλούμ σχετικά με το πώς θα διαχειριστούν την υπόθεση της Κύπρου αλλά και τον διαφαινόμενο γάμο με τον Πάνο Καμμένο.

Η επιμονή στο… περήφανο «όχι» των Κυπρίων που τελικά έγινε «ναι» σε χειρότερη λύση και η χορήγηση 2 δις ευρώ στην Κύπρο από την Αθήνα που «απαίτησε» ο κ. Τσίπρας, προκαλούν αναταραχές στην Κουμουνδούρου.

Σε όλα τα κανάλια ρωτάνε τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που θα βρεθούν τα 2 δις για να σώσουμε τους Κύπριους, αλλά κανείς δεν απαντά. Στο ερώτημα αν η πρώτη λύση και το όχι ήταν καλύτερη από τη δεύτερη λένε άλλα αντί άλλων.

Η πρώτη ουσιαστικά πολυσύνθετη οικονομική κρίση και βρήκε απροετοίμαστους τους Συριζαίους που προσπαθούν να δουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν. Στην αρχή πήγε κλιμάκιο για να συμπαρασταθεί στον συντηρητικό Αναστασιάδη και το όχι της κυπριακής Βουλής. Μετά τη συμφωνία φταίει ο Αναστασιάδης που είναι δεξιός και δεν διαπραγματεύτηκε. Επειτα στην Κουμουνδούρου κάνουν ότι δε βλέπουν την προεδρία Χριστόφια ούτε ότι το τραπεζικό σύστημα της Κύπρου ήταν χαοτικό.

Στη συνέχεια, κατηγόρησαν το Σαμαρά ότι δε βοηθά την Κύπρο αλλά μετά δεν είπαν λέξη για την απορρόφηση των κυπριακών υποκαταστημάτων. Ηρθε και η πρόταση για τα 2 δις για να συμπληρωθεί το πακέτο της Βαβέλ.

Χαρακτηριστικό της αμηχανίας ήταν επίσης το γεγονός ότι στον ΣΥΡΙΖΑ ταυτίστηκαν με κάποιο plan B το οποίο προέβλεπε Ταμείο Αλληλεγγύης με άδηλους πόρους και με υποσχέσεις για μελλοντικά έσοδα από κοιτάσματα και ακίνητα. Φυσικά απορρίφθηκε, η Λευκωσία το πήρε πίσω αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ έμεινε εκτεθειμένος.

Μάλιστα, ορισμένοι επιμένουν ακόμη και τώρα ότι το όχι της κυπριακής βουλής είναι ελπίδα και αφετηρία επαναδιαπραγμάτευσης παρά το γεγονός ότι από τότε έχουν συμβεί κοσμοϊστορικές αλλαγές.

Και σα να μην έφτανε η αμηχανία για το Κυπριακό ήρθε και η… στενή σχέση Τσίπρα με Καμμένο για να ενισχύσει τις φωνές αντίδρασης. Το Αριστερό Ρεύμα και ο Λαφαζάνης σε όλους τους τόνους λένε ότι πρέπει να γίνουν συνεργασίες προς τα αριστερά, δηλαδή με ΚΚΕ και Ανταρσύα την ίδια ώρα που η ηγεσία του κόμματος συναγελάζεται με τους Ανεξάρτητους Ελληνες.

Ερχεται μεγάλη γκρίνια στον ΣΥΡΙΖΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 26/03/2013 18:30:50

    ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ Ο...ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ .....ΤΙ ΒΑΡΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ....

  2. ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ 26/03/2013 19:10:11

    Εχουμε πολλοί,πολλάκις γράψει,εδω,τις γνώμες μας για τα δύο αυτά
    "φοβερά" πολιτικά μορφώματα κ φαινόμενα της πρόσφατης πραγματικότητας.
    Που ευφυώς έχουν χαρακτηριστεί "ΣΥΡΙΖΕΛ" ή "ΤΣΙΠΡΟΚΑΜΜΕΝΟΙ"!!!
    Δυστυχώς στο ΣΥΡΙΖΑ εξακολουθούν να σκέφτονται,να ομιλούν κ να
    τοποθετούνται τόσο ανέυθυνα,επιπόλαια κ επικίνδυνα,όπως κι'όταν ήσαν
    στο 4%. Στους νέους "εθνικόφρονες","εθνοφρουρούς",μοναδικούς Ανεξ.
    Ελλ.,περισσεύει η πατριδοκηλεία,ο ανόητος λαϊκισμός κ υβριστική συμπεριφορά.
    Είναι γεμάτοι από πολλούς αστείους "ΓΚΡΙΛΟ".
    Αναλογιστείτε,να είχαν την ευθύνη παρόμοιας διαπραγμάτευσης (είτε για την
    Ελλάδα είτε για τη Κύπρο), π.χ. ο Στρατούλης,ο Διαμαντόπουλος,ο Βαρεμένος κ.λ.π. από τον ΣΥΡΙΖΑ κ ο Χαϊκάλης, η Μακρή (Παναγία μου!!!), ο Μαριάς κ.λ.π.
    από τους υπερέλληνες.....Εδώ απλώς σταυροκοπιέσαι,προσεύχεσα κ...ΤΕΛΟΣ.
    Προσωπικά είχα απορία πράγματι τι θάχουν να πούνε μετά απ'όλα αυτά.
    Κι όμως. Είναι φανταστικοί οι άνθρωποι: Για όλα φταίει ο Σαμαράς!!!
    Είναι γεγονός (κ ευφυές), οτι τους έπεσε βαριά η σεφταλιά!
    Γεμάτη "υδατάνθρακες" γάρ!!!.
    Στο τέλος θα πάει ο καθένας στο... κονάκι του!

    • Βιολόγος avatar
      Βιολόγος @ ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ 27/03/2013 22:38:34

      Απλή παρατήρηση: δεν έχω μπροστά μου κάποιο βιβλίο ή άρθρο, αλλά είναι πιθανό η σεφταλιά να μην έχει καθόλου υδατάνθρακες και σίγουρα δεν είναι "γεμάτη". Είμαι σίγουρος όμως ότι είναι τίγκα στο λίπος...

      Με εκτίμηση

  3. γαλατης avatar
    γαλατης 26/03/2013 19:13:33

    υετυχώς με εσάς τους ρεαλιστές που ο κοσμάκης βαδίζει προς τη σωτηρία...σας χαίρομαι που έχετε μάθει όλη στην "αίθουσα" τις τπω΄σεις της λέξης ρεαλισμός απο Πρετεντέρη μέχρι Μαργαρίτη και απο Μπάμπη μέχρι Τασούλα !!! μπράβο..απλά σε εμάς έχει πέσει βαριά η φασολάδα...και αλήθεια στη Κύπρο το τραπεζικό είναι χαοτικό ενώ εδω οι τραπεζίτες είναι παρθένες !!! ρε τι γίνεται με το πολύ χαβιάρι..

  4. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 26/03/2013 19:20:44

    Ας ονομάσουν το νέο κομματικό σχηματισμό : "Κίνημα για τα Αμερικάνικα συμφέροντα στην Ανατολική Μεσόγειο". Ένας ήταν ο Ανδρέας μπαρμπα Σαμ! Δεν βρίσκεται δεύτερος. Πειράματα του τύπου βάζω λίγο ανδράκλα τύπου Καμμένου και ανακατέβω με μια πρέζα αριστερής κοροϊδίας Τσίπρα δεν πιάνουν. Πού να βρείτε Ανδρέα!

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/03/2013 19:28:30

    Υπομονη βρε παιδια. Συντομα θα γινουν Κυβερνηση οι Τσιπρο-Καμμενοι (με στηριξη ΑνταρΣια), και τοτε θα ερθει φτηνο και επαρκες χρημα απ0>
    --τη Ρωσια του Καμμενου
    --την Ινδια του Αλεξη
    --το Ντουμπαι του Μηλιου
    και απ τους αλλους οικονομικους χορηγους της Ελλαδας που θα εξασφαλισουν οι παραπανω.
    Μην ξεχναμε οτι ευκολα ο Πανος θα κοψει ομολογο για το ...Φυσικο Αεριο της Κρητης, συν οτι η νεα ηγεσια της Βενεζουελας θα μας δωσει το ...δωρεαν Πετρελαιο που ειχαν υποσχεθει στη αισθησιακη Δουρου.

    Οποτε υπομονη μεχρι να γινει Πρωθυπουργος ο Αλ Τσιπρας και τοτε θα δειτε τι καλα που θα περναμε. Ε ρε γελια (μαλλον κλαματα) που θα πεσουν τοτε...

  6. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 26/03/2013 20:36:00

    Εἶναι βαριά,τοῦ Σόϊμπλε ἡ σεφταλιά..

  7. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 26/03/2013 21:33:17

    Τσιπροκαμμενισμός: το ανώτατο στάδιο του ελληναραδισμού!

  8. Ιωαννου avatar
    Ιωαννου 26/03/2013 21:56:11

    E ρε Τσιπρηδοκαμμενοι αντι να κρυφτειτε στη τρυπα σας ακομα και τωρα
    - θρασυτατα- θελετε να κανετε το ασπρο μαυρο.
    Γιαυτο περιφρονω τα αστικα κομματα , που κατορθωσαν!!! να βγαλουν απο
    την φορμολη τους παλιους και νεου; κομμουνιστες. Αλλα και τι ,,,φυλη αυτη των
    κομμουνιστων , επιμενουν οτι μπορουν να φερουν την .. ευημερια εκει οπου απετυχαν οικτρα οι πρωην κομμουνιστικες χωρες!!!
    Ειναι σαν κανεις ενα πειραμα δεκαδες φορες να παιρνεις το ιδιο αποτελεσμα
    και ομως να το συνεχιζεις με την προσδοκια να φερεις κατι διαφορετικο!!!
    Ε ρε αρρωστια που εχετε!!!

  9. dim avatar
    dim 26/03/2013 22:15:07

    Αν στις επόμενες δημοσκοπήσεις δεν έχει χάσει 7-8 μονάδες ο Σύριζα και άλλες 3-4 οι ΑΝΕΛ, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

    • ΚΠ avatar
      ΚΠ @ dim 27/03/2013 23:13:40

      Η λογική αυτό λέει.
      Μην υποτιμάς όμως την αιτία που έσπρωξε πολύ κόσμο στα δύο άκρα:
      Τα παραδοσιακά κόμματα εκφράζουν το παλιό,το σάπιο και το διεφθαρμένο.
      Και αυτό δεν θα αλλάξει εύκολα.

  10. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 26/03/2013 22:30:08

    :)
    Πάλι κηδεία με ξένα κόλυβα.
    Kαι υπερηφάνια...
    Κανείς δεν απαγορεύει να απευθύνεσαι στους βλάκες, βέβαια!

  11. stavrosm avatar
    stavrosm 26/03/2013 22:31:09

    Πολύ καλό το άρθρο!
    Άκουσα και κάτι ακόμα όμως,νομιζω απο τη Βαλαβάνη.
    Η απορρόφηση των υποκαταστημάτων δεν ήταν για να σωθούν οι καταθέσεις στην Ελλάδα αλλά "δωράκι" στην Πειραιώς,όπως το αποκάλεσε.

  12. Tassos avatar
    Tassos 26/03/2013 23:05:08

    Ζαλισμένος ήταν κι ο Λυγερός σήμερα και έλεγε ασυναρτησίες περί ΑΟΖ (πάλι) και ότι η Κύπρος είναι σε ...πολύ καλύτερη κατάσταση απ' ότι χθες, ότι βαδίζει στα χνάρια του Τάσσου Παπαδόπουλου, ότι θα τους βοηθήσουν οι Ρώσσοι και λοιπά τρελλά που δικαιολογούνται μόνο από την ζαλάδα λόγω σβουριχτής καρπαζάς (και ουχί καρπαζιάς) εκ Βρυξελλών. Ολα αυτά στην συριζοφωλιά που λέγεται Ραδιοφωνικός Σταθμός Μακεδονίας 102 FM (ο ...κρατικός δηλ.) όπου μετά τον Λυγερό βγάλαν στον αέρα τον αρχηγό του ρέμπελου στην Χαλκιδική στα μεταλλεία, όπου χαριεντίζονταν κανα εικοσάλεπτο με την δημοσιογράφο και στο τέλος της υποσχέθηκε γλέντι όταν κερδίσει την αγωγή από τον Πάχτα. Το τι τραβάμε και το τι ακούμε από τους φανατικούς συριζαίους (το 90 %) και κανα δυό αναρχικούς (όπως το ακούτε) δημοσιογράφους στον κρατικό ραδιοσταθμό είναι να τρελλαίνεσαι. Ειλικρινά ρε Κεδίκογλου μόνο η Αθήνα σας ενδιαφέρει? Κάτσε να ακούσεις 06:00-14:00 κρατικό ραδιόφωνο Θεσνίκης και έλα να ζητήσεις συγγνώμη από τους Θεσ/νικείς για την προπαγάνδα που υφιστάμεθα. Η εκπομπή των 13-14 που την κάνει αναρχικός ξεκινάει με ομιλίες του ...Τσε :-)