27/02/2009 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έπεσε έξω ο προϋπολογισμός του 2008

Μαύρα μαντάτα και από το υπουργείο Οικονομικών για την εκτέλεση του προϋπολογισμού. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα ετήσια στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού του 2008 που ανακοίνωσε το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους:

καθαρά έσοδα του προϋπολογισμού αυξήθηκαν κατά 5,1% έναντι του 2007, παρουσιάζοντας υστέρηση έναντι του εκτιμώμενου στόχου για αύξηση 10,1%.

Οι συνολικές δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού αυξήθηκαν κατά 9,3%, σε σχέση με το 2007 έναντι του εκτιμώμενου στόχου αύξησής τους που ήταν 8,5%. Οι πρωτογενείς δαπάνες αυξήθηκαν κατά 10,9%, ενώ οι δαπάνες για τόκους αυξήθηκαν κατά 14,4%. Η υπέρβαση των πρωτογενών δαπανών οφείλεται κυρίως στη διάθεση αυξημένων κονδυλίων για την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής, όπως οι συντάξεις, στη χρηματοδότηση των ταμείων κοινωνικής ασφάλισης και στα επιδόματα κοινωνικής αλληλεγγύης.

Το έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού διαμορφώθηκε στα 13.911 εκατ. ευρώ, αυξημένο κατά 5,6 δισ. ευρώ έναντι του αρχικού στόχου του προϋπολογισμού. Έξω έπεσαν και οι εκτιμήσεις του υπουργείου Οικονομίας το Νοέμβριο, για έλλειμμα ύψους 10,836 εκατ. ευρώ.


«Στην απέλπιδα προσπάθειά της να κρύψει την πλήρη δημοσιονομική κατάρρευση, η κυβέρνηση δημοσιοποίησε, Παρασκευή βράδυ, αρχή του τριημέρου της Καθαράς Δευτέρας, τα στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού του 2008» δήλωσε η εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Οικονομίας, Λούκα Κατσέλη. «Παρά το έθιμο των ημερών, οι μάσκες έπεσαν για την κυβέρνηση» αναφέρει σε δήλωσή του για τα στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού του 2009 ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης, ο οποίος επίσης επισημαίνει πως το κυβερνών κόμμα περίμενε μέχρι αργά το βράδυ της Παρασκευής για τα δημοσιοποιήσει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οκτώ avatar
    οκτώ 27/02/2009 22:42:00

    Επεσε έξω ο προϋπολογισμός του 2008 ή αλλιώς,
    Game over – insert more coins to continue.

    Επόμενα μέτρα :
    - Αύξηση του ΦΠΑ σε 21 %
    - Αύξηση των αντικειμενικών αξιών ακινήτων κατά 30 %
    - Κεφαλικός φόρος ( το παλαιό χαράτσι )

    Αλλά ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος …

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 27/02/2009 23:46:35

    @2 Ματι λες??Ο Πρωθυπουργος θα διαρευσει το Μαξιμου ειναι''θυμωμενος-εξοργισμενος-δυσαρεστημενος λες και ειναι ανευθυνος η ηλθε απο αλλο πλανητη η οτι αυτος και μονον αυτος εχει την πληρη και αποκλειστικη ευθυνη!!Τα παπαγαλακια του Μαξιμου καιτης Ρηγιλης δεν πειθουν ουτε τους εαυτους τους!The game is over!!

  3. ariel avatar
    ariel 27/02/2009 23:56:39

    Γιατί ο προϋπολογισμός του 2007 έπεσε μέσα? Το μόνο που κάνουν με τους προϋπολογισμούς είναι να τους ψηφίζουν..........για να τους αλλάξουν σε 2 μήνες. Οσο για τον πρωθυπουργό μας, δεν φταίει σε τίποτα, είναι ο κλασσικός ορισμός του ανεύθυνου ηγέτη. Δεν ακούει, δεν βλέπει δεν μιλάει. Σαν τα τρία μαϊμουδάκια.

  4. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 28/02/2009 00:02:43

    Παντως τετοιες τατικες, ουτε Γκαιμπελς ρε παιδι μου...

  5. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 00:13:38

    Καημένε Αλογοσκούφη, τι σού 'μελε να πάθεις,
    απ' την κακούργα Πετραλιά*, τη φήμη** σου να χάσεις!

    * Συντάξεις, ταμεία κοινωνικής ασφάλισης και επιδόματα κοινωνικής αλληλεγγύης.

    ** υστεροφημία

  6. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 28/02/2009 00:16:30

    θα ήθελα όλοι μαζί να θυμηθούμε έναν προϋπολογισμό που έπεσε μέσα στις προβλέψεις του!!!!
    Έναν μπορεί κάποιος να μου πει???
    Οι μωρές παρθένες κλαψούριζαν λιγώτερο.
    Α' και κάτι ακόμα! Ποιος λέει ότι έπεσε έξω ο προϋπολογισμός? Το Γενικό Λογιστήριο!!! Πρωτοφανή πράγματα αυτά!!!!

  7. ariel avatar
    ariel 28/02/2009 00:26:23

    Γραφίδη μπορεί να πέφτουν έξω σε μερικά πράγματα. Τα τελευταία χρόνια όμως, αλλάζουν αμέσως μόλις ψηφίζονται. Και αυτό δεν είναι ένδειξη σωστής πρόβλεψης και μελέτης, αλλά κάτι φτιαγμένο στο γόνατο και με την γνώση πως δεν θα ισχύσει.

  8. χαραμπάχαλος avatar
    χαραμπάχαλος 28/02/2009 00:54:57

    αυτη η πουλημένη κυβερνηση του μπομπολα και του κουρή δεν προκειτε να πεσει γιατι τα φαγαν τα λεφτα του κοσμακη. οι αλλοι το παπαντρεου παλι μη νομιζετε οτι θα μας σωσουν. ο λατσης ταεχει παει στην ελβετια τα κλεψιμεικα...ποιος προυπολογισμος τωρα? αφου κοροιδεψαν το λαο ξανα το 2007 περιμενουν μπας και τους σωσει η μέρκελ. χαραμοφαηδες μια ζωη. θα βαλουν νεους φορους για να μη πεσει έξω ο προιπολογισμος για να τα τρώνε καλύτερα. άμα δε γινει επανάσταση να δεις μετα που θα λένε παλι για σια και για σορο.

  9. BORDELLO avatar
    BORDELLO 28/02/2009 02:20:10

    Prime minister κάνε τίποτα ήπιες κρατικοποιήσεις των τραπεζών προτού πέσει κανένα κανόνι και ψάχνουμε για πέτρες για να πνιγούμε στο Φάληρο...

  10. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 28/02/2009 08:52:15

    To προβλημα τωρα δεν ειναι οτι τους παραπλανησαν και τους υποτιμησαν με πληθωρα απο ψεματα, αλλα οτι οι εταιτοι μας εχασαν την εμπιστοσυνη στην παρουσα κυβερνηση.
    Γιατι δεν πιστευουν οτι θα τηρηθει το αυστηρο αυτο σχεδιο
    και δευτερο οτι το εισρεον χρημα δε θελουν να εμπεριελθει στα χερια τους.
    Αυτο εννοουσε η κ. Μερκελ χτες, οταν ελεγε οτι εμεις δε θα γινουμε η νταντα ,Kindermaedchen, των αλλων Ευρωπαιων.
    Δηλ. δε θα σας πιασουμε απο το χερακι να σας καθοδηγησουμε.
    Αν δε μπορειτε μονοι σας να περπατατε προσφυγετε σε εκλογες.
    Ολο και καποιος θα υπαρξει να αναλαβει το βηματισμο της χωρας.

  11. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/02/2009 10:06:21

    Aδικο εχει η κ. Μερκελ???Αυτοι δεν ειναι ικανοι ουτε ενα στοιχιωδες και αξιοπιστο σχεδιο σταθεροτητας να υποβαλουν στην ΕΕ!!Δεν τους εμπιστευεται κανεις πλεον..Ας γινουν εκλογες μηπως και αλλαξει το ψυχολογικο κλιμα τουλαχιστον διοτι σε μεγαλο ποσοστο η οικονομια ειναι και θεμα ψυχολογικου κλιματος!!

  12. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 28/02/2009 10:16:21

    Αυτά παθαίνεις όταν μειώνεις τους φορολογικούς συντελεστές σε όλους, τους φόρους μεταβίβασης ακινήτων και αυξάνεις και τα κονδύλια για την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής. Καιρός λοιπόν για αντιστροφή όλων αυτών των μέτρων, καλά δεν θα είναι;

  13. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 11:53:43

    λες να ειναι η πρωτη φορα ,καθε χρονο εξω πεφτουν τα σαινια ...

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 28/02/2009 13:56:44

    Όχι τίποτα άλλο, άδικα έγιναν και οι εκλογές του 2007 ε;

  15. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/02/2009 14:26:03

    @16 Θα θυμασαι για ποιο εγιναν οιεκλογες το 2007!! Εγιναν επικαλουμενος ο Μπουλης την καταρτηση του προυπολογισμου!!Και τι εγινε μετα ??Ενα απεραντο μπαχαλο!!

  16. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 14:30:40

    @ Λεωνίδας 14.
    ΟΚ, λέω, για την αντιστροφή.
    Αλλά μη τρελαθούμε: Δεν μείωσε τους φορολογικούς συντελεστές σε ΟΛΟΥΣ. Μόνο τους ψηλούς μείωσε και ξέρεις ποιοί επωφελήθηκαν, δηλαδή ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ.
    Και ποιοί έχουν πολλά ακίνητα και τα μεταβιβάζουν μεταξύ τους (αλλαξοκωλιες το λέγαμε παλιά); Πάλι το ξέρεις.
    Και ποιοί πήραν από τα κονδύλια κοινωνικής συνοχής; Μπαταχτσήδες "επιχειρηματίες" μήπως; Ή πρώην "επιχειρηματίες"; Άς ήταν πιό λιτοί, να μη αγόραζαν τζίπ προηγουμένως.
    Ο Καραμανλής έκανε ότι και ο Μπούς: Έδωσε στους πλούσιους, κι αυτοί δεν τα βρήκαν αρκετά και "του" πήραν (δηλαδή μας πήραν) και τα σώβρακα.
    Τον πούλο λοιπόν. Γρήγορα. Κι αφήστε τις υπεκφυγές.

  17. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 14:32:46

    Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως:
    Άλλο σημαίνει ο "πούλος" στα κυπριακά, άλλο στα δικά μας, τα πελοποννησιακά.
    Εγώ Πελοποννήσιος είμαι.

  18. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 28/02/2009 18:46:22

    19.
    Για εξηγησε με το νοημα αυτης της λεξης;
    Υπαρχει και επωνυμο, που ακουει σ' αυτη τη λεξη.

  19. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 19:26:58

    @ αλογοσκουφιτσα 20
    Το εννούσα ως ανεξάρτητη λέξη, όχι ως δεύτερο συνθετικό (όπως στα επώνυμα πολλών ημετέρων συντοπιτών).
    Στο δικό μας, τα πελοποννησιακό ιδίωμα, ο λαμβάνων τον πούλο απομακρύνεται τάχιστα (ξεκουμπίζεται, για να κυριολεκτούμε).
    Στο κυπριακό άν δεν απατώμαι, σημαίνει άλλο πολύ χειρότερο πράγμα.

  20. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 19:39:35

    Δηλαδή θα μιλάμε από δω και στο εξής για ύφεση και όχι μόνο για κρίση …

  21. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 19:56:17

    2 22
    Yea, έπρεπε όμως να το έχουν προβλέψει έγκαιρα (δεν είπα δα να είναι και Δρ Ρουμπίνι, αλλά πριν 6 μήνες λογικό μου φαίνεται).
    Πάντως η ύφεση μαζί με όλα τα γνωστά και μεγάλα κακά, έχει και μερικές καλές πλευρές (αποπληθωρισμός, μείωση εκπομπών ρύπων και άλλων αντιοικολογικών συμπεριφορών, απώλεια ποικίλων αυταπατών, πιό υγιεινή ζωή, αναζήτηση άλλης νοοτροπίας, θάνατος - φυσικός ή μεταφορικός- μερικών γκλάμουρων).

  22. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 28/02/2009 20:25:26

    21. Kokkinos Panos
    Σ' ευχαριστω για την ερμηνεια

  23. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 20:30:43

    Εν τω μεταξύ ακούγεται ότι για εισπρακτικούς λόγους, ετοιμάζουν νομιμοποίηση καταπατημένων εκτάσεων του Δημοσίου.
    Άν αληθεύει, μήπως θα γίνει όλη η χώρα ένα τεράστιο Βατοπέδι; Και είναι "παρηγοριά" ότι ως αντάλλαγμα, το Δημόσιο θα λάβει ζεστό χρήμα και όχι υγροτόπους Ραμσάρ;
    Τουλάχιστον οι υγρότοποι είναι αξία όχι οικονομικά άρα σταθερή. Ενώ τα χρήματα που θα πάρουν για τα καταπατημένα, θα πάνε "εκεί που πρέπει"; Μπορεί κανείς να τους εμπιστευθεί;

  24. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 28/02/2009 22:04:15

    Oι υγρότοποι (π.χ. Βιστωνίδα) είναι αξία όχι οικονομική, άρα είναι σταθερή αξία.
    Αυτό εννοούσα, αλλά από πληκτρολογική άποψη, έπεσα κι εγώ έξω.