14/01/2009 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έξω από την Ραφήνα τουρκική φρεγάτα !!!

Αναφέρεται ότι φρεγάτα του τουρκικού ναυτικού που συμμετείχε στην άσκηση ACIK DENIZ έπλευσε ανενόχλητη, παραβαίνοντας τους διεθνείς κανόνες αβλαβούς διέλευσης,  κατά μήκος των ανατολικών ακτών  της Αττικής, ελάχιστα μίλια από την Ραφήνα όπου βρίσκεται και το σπίτι του Πρωθυπουργού (!!!). Πρόκειται για την "ΤURGUT REIS" F241, κλάσης "Yavuz" ΜΕΚΟ 200ΤΝ Τrack Ι, αντίστοιχη των δικών μας ΜΕΚΟ 200ΗΝ.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6196&Itemid=83

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασιλης avatar
    Βασιλης 14/01/2009 20:39:35

    Αρε ξεφτιλες λαμογια πολιτικοι.
    Τα πουλησατε ολα για χαρη της ειρηνης και της ενωμενης Ευρωπης,οπως ειχε αναφαιρει σε γραπτο-της λογο η Κα.Μπενακη πριν 3 περιπου χρονια στον νεο Προεδρο των Ελληνων [ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ].
    ΤΕΛΟΣ...........ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..................
    ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΤΑ 6μετρα............

  2. aunanymous avatar
    aunanymous 14/01/2009 20:42:24

    Ακόμα να την βυθίσουμε την μαούνα τους;

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/01/2009 20:45:10

    Τα χωρικά ύδατα της Ελλάδος είναι 6 μίλια.Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε πλοίο ξένης χώρας μπορεί να φθάσει 6 μίλια από τις ακτές της Αττικής όπως και οποιοδήποτε ελληνικό πλοιο μπορεί να φθάσει 6 μίλια από τις ακτές της Σμύρνης.
    Η σημειολογική πρόκληση ασφαλώς υπάρχει αλλά ο τρόπος αντίδρασης ποιος είναι;Η βύθιση του πλοιου;

  4. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 20:45:43

    Σκεφτείτε όταν συμβαίνουν αυτά με τι ηθικό θα πάρουν τα όπλα οι έλληνες στρατιώτες για να υπερασπιστούν αν χρειαστεί. Τελικά έγινε και η Ραφήνα ακριτικό μέρος...Μπράβο στα χαϊβάνια που κυβερνάνε τον τόπο μας...

  5. Nick avatar
    Nick 14/01/2009 20:55:40

    Η "εξεγερμένη νεολαία" σε περίπτωση επιστράτευσης τι θα κάνει;

    Αχ, οι 25 και άνω μας βλέπω να βγάζουμε τα κάστανα από τη φωτιά.

  6. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 20:57:17

    @Nick

    Δεν νομίζω να χρειαστεί να φτάσουμε σε σημείο γενικής επιστράτευσης για να χρειαστούμε τους κάτω από τα 25.

  7. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 21:06:46

    Υπήρξε διάβημα του ΥΠΕΞ;

  8. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:14:20

    @10. anonymous Says:
    January 14th, 2009 at 9:06 pm

    Η Ντόρα να κάνει διάβημα; Γιατί; Εδώ νευρίασε που πήγε Έλληνας πολίτης (Παπούλιας) πάνω σε ελληνικό έδαφος (Αγαθονήσι). Λες να την πείραξε αυτό;

  9. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:17:36

    @12 Anonymous Says:
    January 14th, 2009 at 9:16 pm

    :D

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 21:23:53

    Να βάλουμε παραπλανητικούς φάρους να τους τραβήξουμε σε καμιά ξέρα!

  11. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 14/01/2009 21:25:39

    Εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη στην κ. Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου και στον ...λεβεντη μας υπουργο Αμυνας . Μειμαρακη!!!!Θα μας παρουν και τα σωβρακα ρε........!!

  12. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:26:20

    @archaeopteryx

    Να βάλουμε την Ντόρα ντυμένη γοργόνα σε καμιά ξέρα, να την δουν, να τρομάξουν και να πάνε να την εμβολίσουν

  13. t avatar
    t 14/01/2009 21:27:34

    Έβρεχε πολύ και δεν την είδα.

  14. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 21:27:59

    @16
    Μήπως ήλθε η ώρα, διορθωτικού ανασχηματισμού;

  15. οκτώ avatar
    οκτώ 14/01/2009 21:29:22

    Πρέπει να υπάρχει ‘δάκτυλος’ της Ντόρας πίσω από τις κινήσεις αυτές.
    Αυτή εξάλλου, μαζί με τον Βαγγέλαρο δεν έδωσαν το πράσινο φως για τα Τουρκικά γυμνάσια στο Αιγαίο ;

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 21:32:37

    @Σάος
    Μην λες τέτοια, εμένα τουλάχιστον μου αρέσουν οι ζουμπουρλούδες. Εγώ βέβαια δεν μπορώ γιατί είμαι ένα φτωχό παιδί (και η Ντόρα μου θυμίζει τον μπαμπά της με μαλί) αλλά οι τούρκοι μάλλον σαν μπουγιουκ χανουμ θα την βλέπουν

  17. κακιστος avatar
    κακιστος 14/01/2009 21:34:30

    Mετα τον φοβερό χηνοφώτη μήπως ήλθε η ώρα να πάει σπίτι του και ο Αρχηγός Ναυτικού;που να πάρει χαμπάρι τι γίνεται ,το μόνο που τον απασχολεί είναι τα ρουσφέτια για να βάλει μετά υποψηφιότητα για βουλευτής.
    ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ

  18. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 21:37:37

    Μπά! Το κύμα τους ξέσυρε...μην το κάνετε θέμα και ταράζετε τη Ντόρα!

  19. λαπ avatar
    λαπ 14/01/2009 21:39:01

    Τώρα που έγινε αυτό, εμείς τι κακό πάθαμε;

  20. salmonellas avatar
    salmonellas 14/01/2009 21:41:03

    Ο Αλογομουρης πηγε σπιτι του.
    Ο Χυνοφωτης πηγε και αυτος.
    Ο Κωστακης θα παει σε λιγο.
    Τι θα γινει ρε παιδια με τη Ντορα? Θα την παει κανεις σπιτι της, η θα αφησει τα παιδια με το μπαμπα της και θα μας καθισει στο σβερκο?

    Φανταστειτε το τρομερο ζευγαρι: Ντορουλα - Γιωργακης. Να φερουμε και τον Αναν να τα παντρεψει.

  21. t avatar
    t 14/01/2009 21:42:08

    Να σφυρίζουμε αδιάφορα.

  22. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:43:28

    @λαπ
    Φίλε αν περιμένει κανείς το κακό να φτάσει στην αυλή του προτού να αντιδράσει, τότε είναι άξιος αυτών που υποφέρει (μιλάω γενικά)

  23. KaryID avatar
    KaryID 14/01/2009 21:45:15

    kara leke στα τουρκικά σημαίνει μαύρη κηλίδα (άκουσα τις προάλλες τον Ερντογάν που το έλεγε στην TV σε σχέση με τις σφαγές στη Γάζα).
    Μας υπερκέρασαν οι Τούρκοι σε όλα. Αλωνίζουν στη Μεσόγειο, γυμνάζονται από κοινού με τη Ρωσία και κάνουν ψυχαγωγικές βολτούλες απέναντι από το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου.
    Τα συμβατικά ΜΜΕ κουβέντα.

  24. λαπ avatar
    λαπ 14/01/2009 21:48:06

    Αφού γνωρίζουμε ότι η Τουρκία έχει προβλήματα στο εσωτερικό της, και τουλάχιστον μέχρι να αλλάξει η κυβέρνηση των ΗΠΑ, θα μακακίζεται. Δεν κάνει τίποτα πέρα από παραβιάσεις. Δηλαδή δεν χάνουμε τίποτα στην ουσία. Αν γίνει επεισόδιο από κάποιον Έλληνα, βάζετε στοίχημα ότι θα χάσουμε πολλά;

  25. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:51:34

    @λαπ

    Που θα κάνουμε εμείς "επεισόδιο"; Μερικά ν. μίλια έξω από την Αθήνα;

  26. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 21:53:08

    Η Ντόρα δεν ασχολείται με την τούρκικη φρεγάτα, δεν ασχολείται με το Αρίων, με τι ασχολείται τελικά; Μόνο με το να διαφωνεί με την επίσκεψη του κ.Παπούλια στο Αγαθονήσι, ασχολείται τελικά;

  27. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/01/2009 21:53:26

    Ο Κωστακης εχει τον Πουτιν.Δε φοβαται τιποτα.

  28. KaryID avatar
    KaryID 14/01/2009 21:53:54

    Υπήρξε κάποιος "ανταποδοτικός" αντίστοιχος πλους ελληνικού σκάφους-φρεγάτας στα δικά τους ύδατα το πρόσφατο διάστημα;

  29. μανώλης avatar
    μανώλης 14/01/2009 21:54:56

    Άμεσος ανα-ανασχηματισμός και επιστροφή του Σπήλιου.

  30. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 21:57:24

    @KaryID
    Μα αυτοί δεν λένε πως όταν πάει κάποιο δικό μας αεροπλάνο,πλοίο, ελικόπτερο στα ακριτικά μας νησιά πως παραβιάζουμε τον ΕΕΧ και τα χωρικά τους ύδατα; Ασχέτως βέβαια αν δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, οι τούρκοι έχουν γκριζάρει επίσημα και μονόπλευρα το μισό Αιγαίο...

  31. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/01/2009 22:00:13

    Kary ID
    Τα ελληνικά πλοία πολλές φορές φθάνουν κοντά στα μικρασιατικά παράλια όταν κάνουν ασκήσεις γιατί εκεί είναι και τα νησιά.

  32. osaperas avatar
    osaperas 14/01/2009 22:01:33

    Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα από τους προηγούμενους σχολιαστές ομολογώ ότι μου λείπουν:

    1. Τα παπαγαλάκια του ΘΡ τα οποία θα με είχαν κιόλας πείσει ότι την βασική ευθύνη της μπουρδελότσαρκας της τουρκικής φρεγάτας την έχει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

    2. Οι ακραιφνείς εθνικόφρονες που τώρα τελευταία(βρίσκουν και) κάνουν τις οργανωμένες παρεμβάσεις τους σε διάφορα μπλογκς οι οποίοι θα με είχαν κιόλας πείσει ότι τελικά φταίει ο Τσιπράκος και τα υπόλοιπα νούμερα του ΣΥΡΙΖΑ.

  33. t avatar
    t 14/01/2009 22:01:35

    Μήπως ήλθαν μέχρι το Σούνιο για τουρισμό?

  34. KaryID avatar
    KaryID 14/01/2009 22:04:07

    Άλλο φθάνουν κοντά και άλλο αυτός ο πλους - όπως περιγράφεται με απαγορευμένες αναστροφές κλπ - αντίστοιχος προκλητικός αργός πλους υπήρξε; αυτό ρώτησα.
    Αυτό Ψυχραιμία δεν είναι απλώς μια σημειολογική πρόκληση ...
    Πάντως όλοι οι πολιτικοί τώρα τελευταία μας συνιστούν ψυχραιμία. Μήπως σε ... διαβάζουν;

  35. ἀήρ avatar
    ἀήρ 14/01/2009 22:05:42

    Η ιστορία μου μοιάζει με δυο φυλακισμένους που βρίσκονται στο ίδιο κελί, και ο ένας εκ' των δύο προσπαθεί να βιάσει τον άλλον, αλλά εκείνος του εξηγεί πως αυτό που κάνει θα χαλάσει τη φιλία τους, θα το πει στο δεσμοφύλακα και πιθανόν να τον τιμωρήσει τελικά η θεία δίκη.

    Ωστόσο την ώρα που τα λέει αυτά ΦΟΡΑΕΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΟΒΕΣ με ΦΟΥΣΤΑ ΜΙΝΙ. Και τι έγινε που το τούρκικο καράβι έφτασε δίπλα στη Ραφήνα.

  36. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 14/01/2009 22:08:18

    Επίσημη επίσκεψη Τούρκου ΑΓΕΝ στην Ελλάδα 3/10/2008

    Η ενδυνάμωση των Μέτρων Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης αποτέλεσε το κεντρικό θέμα των Ελληνοτουρκικών συζητήσεων μεταξύ των δύο αρχηγών, οι οποίες διεξήχθεισαν σε ιδιαίτερα θερμό και εποικοδομητικό κλίμα. Χαρακτηριστικές ήταν και οι δηλώσεις των δύο Αρχηγών μετά την ολοκλήρωση των συνομιλιών:

    Αντιναύαρχος Γεώργιος Καραμαλίκης ΠΝ: «Οι συνομιλίες μας απέδειξαν ότι μπορούμε στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μας να προωθήσουμε τις σχέσεις των δύο Ναυτικών μας και να τις θέσουμε σε υψηλότερο επίπεδο από αυτό βρίσκονται σήμερα» και συμπλήρωσε «Να θυμάστε επίσης ότι τόσο το Τουρκικό Ναυτικό όσο και εσείς έχετε ένα ΦΙΛΟ στην Ελλάδα».

    Ναύαρχος Muzaffer Metin Atac: «Αυτή τη στιγμή μπορούμε να σημάνουμε την έναρξη της συνεργασίας των Ελληνικών και Τουρκικών Ναυτικών Δυνάμεων. Με την ιδιότητά μου ως αρχηγός του Τουρκικού Πολεμικού Ναυτικού πιστεύω πραγματικά ότι ένα λαμπρό μέλλον μας περιμένει».

    ΕΛΑ ΡΕ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ,ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥΣ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΜΕ ...

    ΑΝΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΡΕ ΑΝ ΦΟΡΑΣ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ

  37. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2009 22:16:16

    Εξαφανιστηκαν οι πατριωτες ως δια μαγειας...

  38. t avatar
    t 14/01/2009 22:18:58

    Φοράνε τα παντελόνια

  39. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 22:19:11

    αρχίσανε οι εκπτώσεις στα PRADA

  40. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 22:20:07

    Με αυτή την ακυβερνησία αύριο θα δούμε την Ντόρα στον Πειραιά να κουνάει το μαντήλι στα τουρκικά ναυτάκια!!! Είναι η τελευταία μας ελπίδα! Θα αναγκαστούν να αυτο-ευνουχιστούν για να γλυτώσουν :D

  41. ἀήρ avatar
    ἀήρ 14/01/2009 22:21:37

    ....τα σύνορα χωρίζουν τις ΄΄ιδιοκτησίες΄΄ των γειτόνων. Και όποιος τα καταργεί αποδέχεται τις αμφισβητήσεις της κυριαρχίας-ιδιοκτησίας των περιοχών που περικλείουν τα όρια αυτά.

  42. t avatar
    t 14/01/2009 22:22:16

    Λες?

  43. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2009 22:24:38

    Το βρήκαμε στριμωγμένο στα Παρασκήνια της Ελευθεροτυπίας :

    Από χθες το όνομα του Γιώργου Παπανδρέου είναι γραμμένο στο νοσοκομείο της Ράφα, στη Λωρίδα της Γάζας. Δόθηκε σε μια πτέρυγα σε ένδειξη ευγνωμοσύνης για το γεγονός ότι τις τελευταίες ημέρες βρίσκεται εκεί και βοηθάει τους τραυματίες Παλαιστινίους ομάδα γιατρών του ΠΑΣΟΚ, με επικεφαλής τον πρώην βουλευτή Αρη Μουσιώνη και με... τη συμμετοχή του συναδέλφου του Ηλία Καρανίκα. Η ομάδα του ΠΑΣΟΚ, πέρα από τις χειρουργικές επεμβάσεις που πραγματοποιεί, παρέδωσε νοσοκομειακό και υγειονομικό υλικό.

    Χίλια Μπράβο στο ΠΑΣΟΚ για την πρωτοβουλία που πήρε και κυρίως για τη μη διαφήμιση του εγχειρήματος...

  44. ἀήρ avatar
    ἀήρ 14/01/2009 22:28:45

    Το εδαφικό καθεστώς του Αιγαίου διαμορφώθηκε με την υπογραφή της συνθήκης της Λωζάνης από τη Μεγάλη Βρετανία, τη Γαλλία, την Ιταλία, την Ιαπωνία, τη Ρουμανία, το Βασίλειο των Κροατών, Σερβών και Σλοβένων, την Ελλάδα και την Τουρκία. Μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο άλλαξε μόνο ως προς την κυριαρχία των Δωδεκανήσων. Τα νησιά αυτά αποδόθηκαν στην Ελλάδα με τη συνθήκη ειρήνης με την Ιταλία που υπογράφτηκε στο Παρίσι το 1947. Στη Λωζάνη η χώρα μας είχε προσέλθει σαν ηττημένη. Είχε υποστεί τη στρατιωτική καταστροφή του 1922. Ετσι η συνθήκη που υπογράφτηκε εκεί αντιπροσώπευε το μέγιστο των απαιτήσεων της Τουρκίας και το ελάχιστο των δικαιωμάτων της Ελλάδας που παραιτήθηκε από όλα τα κέρδη της συνθήκης των Σεβρών. Εντούτοις η χώρα μας σεβάστηκε πάντοτε το εδαφικό καθεστώς που προέκυψε από την συνθήκη της Λωζάνης, παρά το γεγονός ότι άφηνε έξω από τα σύνορα της περιοχές που εθνολογικά και ιστορικά της ανήκαν. Δεν πρόβαλε ποτέ βλέψεις σε βάρος της Τουρκίας. Δεν απείλησε ποτέ την εδαφική της ακεραιότητα. Δεν της δημιούργησε ποτέ προβλήματα. Αλλά και η Τουρκία για 50 ολόκληρα χρόνια δεν έθεσε ζήτημα μεταβολής του. Το είχε αποδεχθεί χωρίς αντιρρήσεις. Δεν έλειψαν, βέβαια, σ' αυτό το διάστημα τα προβλήματα και οι διανέξεις - κάποτε πολύ σοβαρές - στις σχέσεις της με την χώρα μας, όπως δεν έλειψαν και οι ευτυχείς στιγμές και οι περιόδοι ομαλότητας και συνεργασίας. Δεν πρόβαλε όμως βλέψεις σε βάρος του ελληνικού χώρου. Δεν αμφισβήτησε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα στα νησιά μας, στη θάλασσα ή στον αέρα. Ακόμα και όταν πρότεινε το 1941 στους Γερμανούς να καταλάβει τα ελληνικά νησιά του ανατολικού Αιγαίου, φρόντισε επιμελώς να κρύψει ότι είχε επεκτατικά σχέδια. Πρόβαλε σαν δικαιολογία ότι ήθελε απλώς να τα ....προστατεύσει. Να μην τα καταλάβουν οι Αγγλοι! Ομως από το 1973 η στάση της άλλαξε ριζικά. Για πρώτη φορά εκδήλωσε επίσημα και απροκάλυπτα τάσεις επεκτατικές σε βάρος του ελληνικού χώρου. Δημιούργησε ζητήματα σχετικά με τα ακριτικά νησιά μας, την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου, τον εναέριο χώρο και την αιγιαλίτιδα ζώνη μας. Kαι προχώρησε σε αλλεπάλληλες προκλήσεις που δημιούργησαν μεγάλη ένταση στις σχέσεις μας και απείλησαν πολλές φορές την ασφάλεια και την ειρήνη στην περιοχή μας. Η πιο σοβαρή απο τις προκλήσεις αυτές, ήταν η επιδρομή εναντίον της Κύπρου, τον Ιούλιο του 1974 και η κατάληψη του 40 τοις εκατό του εδάφους της. Και ναι μεν η Κύπρος δεν είναι τμήμα της ελληνικής επικράτειας. Είναι κράτος ανεξάρτητο. Αποτελεί όμως, τμήμα του ελληνισμού. Και η αρπακτική πολιτική που ακολούθησε η Τουρκία, απέναντι της είναι ενδεικτική των διαθέσεων και των προσανατολισμών της

  45. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2009 22:32:33

    Salmonela...
    Ντορουλα-Γιωργακης ετσι?
    Μπραβο ρε πονηρε που τα βρισκεις....

  46. PATRA avatar
    PATRA 14/01/2009 22:36:52

    Ή ο Σορος την εστειλε τη φρεγάτα
    ή ο Τσιπρας.
    Τα μεμετια φορούσαν κουκουλες?
    Ας κατεβουν 2-3 διμοιριες ΜΑΤ στη Ραφηνα, απειλειται διασαλευσις της Δημοσιας Ταξης και της Εθνικης Ασφαλειας.

    Δεξιουληδες go home, χθες.
    Κανατε την Ελλαδα ανεκδοτο...

  47. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 22:42:32

    @ tiramola 47

    Εξαφανίστηκαν και οι θιασώτες του Αυνάν...
    Γιατί δεν λές οτι φταίει η Νέα Δημοκρατία και ο Μπούλης?

  48. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2009 22:44:56

    Δεν φταινε ποτε αυτοι Decay!!!!!!!!!!!!
    Για ολα φταιει το ΠΑΣΟΚ δεν τον εχεις βαλει στο κεφαλι σου ακομα???????

  49. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 22:52:31

    @ 58

    Γιατί να φταίει το ΠΑΣΟΚ?
    Δεν εχει κάνει καμία λάθος ενέργεια μέχρι στιγμής...
    (Η ΔΕΞΙΑ να δεις...)

  50. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 22:54:44

    πόσο θέλουμε μεχρι τις 20;

  51. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 22:54:48

    Σωπάστε όλοι! Γκρινιάρηδες! Έχουμε την Ντόρα να μας σώσει.

  52. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 22:55:34

    6+σήμερα;

  53. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2009 22:57:02

    Με υπεξ την κορη του βαμπιρ , αυτην με τα πολλα επωνυμα , οι γκριζες ζωνες θα φτασουν στην Κεα....

  54. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 23:00:24

    @Anonymous Says:
    January 14th, 2009 at 10:56 pm

    Κοίτα, τίποτα δεν θα αλλάξει! Πάλι ελληνέζοι θα κυβερνούν...

  55. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 23:01:09

    @ 60 Γιατί, για να

    ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ τον Ομπάμα?

    @62 Anony-mouse

    Σαν Άντρας που είσαι (είσαι?) γράφε με ένα ψευδώνυμο τις κραυγές σου.
    Ή είσαι ό Λάτρης του Ομπάμα?

  56. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 23:04:05

    @ tiramola 65

    Συνέχισε την καλή δουλειά...

  57. koumparos avatar
    koumparos 14/01/2009 23:05:01

    μην κανεται ετσι μπρε...
    ο κουμπαρος του κωστακη του εστειλε μπακλαβα.!!!

  58. Phoenix avatar
    Phoenix 14/01/2009 23:05:34

    Η Τουρκία συνεχίζει τις προκλήσεις, ζητά το Φαρμακονήσι, το μισό FIR, θέλει την Ξάνθη, μιλάει για μειονότητα Τουρκική και όχι μουσουλμανική, θέλει την κυριαρχία της Κύπρου, γκρίζες ζώνες ,δηλαδή θέλει να φτάσει μέχρι και την Θεσσαλονίκη, την οποία όμως την θέλουν και τα Σκόπια!

    Τα Σκόπια κάνουν αυτά που κάνουν υπό την ανοχή των Αμερικανών! Και η Τουρκία όμως κάνει τα ίδια (και χειρότερα) επίσης υπό την ανοχή των Αμερικανών… Μήπως λοιπόν πρώτα να γίνει μια μάχη μεταξύ Σκοπιανών και Τούρκων να δούμε ποιος θα νικήσει (σε ουδέτερο γήπεδο π.χ. στην Ουκρανία) και μετά να πάμε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων?

  59. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 23:05:39

    @65
    μήπως αυτό ήθελε να πει
    στην πράντα
    που δεν ήταν γάτα
    η φρεγάτα...

  60. koumparos avatar
    koumparos 14/01/2009 23:06:02

    κωστακη στειλε τους στη καρδιτσα...
    εχουμε και γαμω τα λουκανικα.!!!

  61. koumparos avatar
    koumparos 14/01/2009 23:06:40

    βαι βαι...

  62. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 23:07:49

    @# koumparos Says:
    January 14th, 2009 at 11:05 pm

    Ναι αλλά εμείς θα πληρώσουμε τον μπακλαβά χρυσό κουμπάρε...

  63. t avatar
    t 14/01/2009 23:08:33

    Obama Inauguration
    Prohibited Items
    Prohibited items include, but are not limited to:
    • Firearms and ammunition (either real or simulated)
    • Explosives of any kind (including fireworks)
    • Knives, blades, or sharp objects (of any length)
    • Mace and/or pepper spray
    • Sticks or poles
    • Pocket or hand tools, such as “Leatherman”
    • Packages
    • Backpacks
    • Large bags
    • Duffel bags
    • Suitcases
    • Thermoses
    • Coolers
    • Strollers
    • Umbrellas
    • Laser pointers
    • Signs
    • Posters
    • Animals (other than service animals)
    • Alcoholic beverages
    • Other items that may pose a threat to the security of the event as determined by and at the discretion of the security screeners
    inaugural.senate.gov/2009/keytopics.cfm#prohibited

  64. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 14/01/2009 23:09:40

    64@ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΩΝΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ!!! ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??

  65. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/01/2009 23:09:44

    @ Κary ID
    Ολοι οι πολιτικοί συνιστουν ψυχραιμια όχι επειδή διαβάζουν εμένα βεβαια αλλά επειδή δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

  66. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/01/2009 23:10:04

    Τουρκική φρεγάτα στη Ραφήνα. Ευκαιρία για νέες κουμπαριές και νέες ζεϊμπεκιές.

  67. osaperas avatar
    osaperas 14/01/2009 23:10:39

    Προτείνω να συγκροτήσουμε μία επίτροπή experts και να την στείλουμε στηνΆγκυρα να λύσει μια και καλή όλες τις εκκρεμότητες με τους τούρκους.

    Προτείνω ως μέλη της επιτροπής τους παρακάτω

    1.Κυριάκος Μητσοτάκης (έπιασε κορόιδο ολόκληρη ζήμενσ-δεν θα τα καταφέρει με τους τουρκαλάδες;)

    2. Βελόπουλος (έπιασε κορόιιδο την συντεταγμένη ελληνική Πολιτεία στην ιστορία του με τον Στρατό-θα κολλήσει στα μεμέτια;

    3 Άδωνις Γεωργιάδης γνωστός και ως μπουλούκος (οι περγαμηνές δίλα σε τέτοια σύζυγο φτάνουν και περισσεύουν για να τα βγάλει πέρα με τους τούρκους)

    4 Νικήτας Κακλαμάνης (για τους γνωστούς ευνόητους λόγους)

    Επικεφαλής μπορεί να είναι η γυναίκα του τάρανδου. Εδώ έχει κάνει καλά ένα ολόκληρο φάκτορα, δεν θα κάνει καλά τους τούρκους;

  68. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 23:11:05

    @t

    Να του στείλουμε την Ντόρα να του μαραθεί το λιλί..

  69. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 23:16:01

    Anonymouse alekous- alekous syrizius

  70. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 23:17:23

    @75
    "• Animals (other than service animals)"


    μήπως είναι λίγο ρατσιστές;

  71. TIMOROS LAOS avatar
    TIMOROS LAOS 14/01/2009 23:19:10

    εκτακτο παραρτημα !!

    προσοχη - προσοχη !!


    ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΞ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΡΕΓΑΤΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ . ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΤΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ Η ΝΤΟΡΑ-ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΓΚΑΛΟΣΗΜΙΤΗΔΕΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΥΤΑ ΜΕΡΙΜΝΗΣΟΥΝ ΔΙΑ ΑΜΕΣΟ ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ 'ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ' ΕΙΣ 'ΚΕΜΑΛ ΑΤΤΑΤΟΥΡΚ ΓΚΕΙ ΑΦΕΝΤ' ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΙΣΘΗΜΑ.


    Η ΕΠΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΗ ΚΑΙ 'ΕΛΛΗΝΙΚΗ' ΒΟΥΛΗ ΘΕΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΠΡΟ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΕΩΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΠΑΟ ΣΤΟ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙ - ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΣΤΟ ΘΕΣΣΑΛΙΚΟ ΟΡΟΠΕΔΙ )ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΑΡΑΧΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΙΣ ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΥΣΤΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΤΟΙΧΙΟ ΓΙΑ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ.

    Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΜΕ ΦΕΣΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΕΡΕΤΖΟΦΟΡΑ ΤΣΟΥΠΡΑ ΤΟΥ (συγνωμη τσιπρα του) ΗΓΕΙΤΑΙ ΤΙΜΗΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΚΡΙΚΟ ΦΙΛΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΛΑΩΝ.

    δεν απεχουμε και πολυ απο τα ανωτερω αν το καλοσκεφτειτε... ενα βημα ειμαστε ..

    Ο ΘΛΙΒΕΡΟΣ ΘΙΑΣΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΥ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΦΤΑΣΕ ΤΟ 1974 ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΩΝ ΧΟΥΝΤΙΚΩΝ ΟΠΛΩΝ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΑΤΩΜΑΝΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΟΥ ΩΡΕΣ.... ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΡΙΚΤΕΣ TOYΣ ..

  72. enas koukos avatar
    enas koukos 14/01/2009 23:19:11

    "Εκεί που κάποτε οι καπεταναίοι κρεμούσαν τ' άρματα, τώρα κρεμούν οι γύφτοι τα νταούλια"

  73. t avatar
    t 14/01/2009 23:20:15

    Erdoğan visits hospitalized Palestinians.

    A teary-eyed Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan visited wounded Palestinians hospitalized at Atatürk Teaching and Research Hospital in the Turkish capital.
    ………………
    The prime minister appeared moved by the critical condition of the Palestinian patients and had tears in his eyes………..

    Zaman

    todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=164054

  74. t avatar
    t 14/01/2009 23:25:45

    Τουρκικό διάβημα αύριο για παρενόχληση της φρεγάτας τους από τη Ελληνική Φρεγάτα

  75. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 14/01/2009 23:34:39

    πολυ ποιητικο,σεβομαιτις επιλογες σου.

  76. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 23:35:25

    @t

    Διόλου απίθανο

  77. t avatar
    t 14/01/2009 23:42:46

    Χωρίς ακτοπλοϊκή σύνδεση με την Αλεξανδρούπολη παραμένει από τις αρχές του Ιανουαρίου το νησί της Σαμοθράκης.

  78. xxx- avatar
    xxx- 14/01/2009 23:46:06

    Ο κουμπάρος έχει προβλήματα.Η γεωπολιτική θέση της χώρας σε συνάρτηση με τις εξελίξεις στα βαλκάνια ,μέση ανατολή ,καύκασο έχει αλλάξει.Τα λόμπι προσπαθούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα πριν την ανάληψη καθηκόντων από τη νέα διακυβέρνηση των ΗΠΑ.Τα κομμάτια στη σκακιέρα θα είναι έτοιμα.Η διαχείριση των θεμάτων εξωτερικής πολιτικής από την κυβέρνηση,ας μη το συζητάμε......Περιγράφεται με δυο λόγια 'σφυράω αδιάφορα γιατί δεν μπορώ να τα αντιμετωπίσω'......,για το επεισόδιο από χθες προειδοποιούσε και έκανε ανάλυση ο Δ.Γ. στις 'συγκλίνουσες αντιθέσεις',αυτή είναι η ομορφιά του internet, η ποικιλία των αναλύσεων, η ταχύτητα, η ελευθερία της άποψης.Έχει άρωμα από τα μεταπολιτευτικά πηγαδάκια στο ΤΩΡΑ...να δούμε πόσο θα κρατήσει...

  79. petalouda avatar
    petalouda 14/01/2009 23:46:28

    Ας μην παραλείψετε, όμως, εσείς να προβληματιστείτε από το «παιχνιδάκι» που έχει ενταθεί στο Αιγαίο τις τελευταίες μέρες μεταξύ αεροσκαφών, πλοίων, στρατιωτικών και διπλωματικών αντιπροσωπειών των δύο «κουμπάρων», για να μην ξυπνήσετε κάποιο πρωί αιφνιδιασμένοι από τις εξελίξεις.
    Διότι, φίλοι, η υποκρισία περισσεύει, όταν ακούτε να λένε ότι η μόνη διαφορά που αναγνωρίζουμε με τους Τούρκους, είναι ο καθορισμός του εύρους της υφαλοκρηπίδας. Για να καθοριστεί αυτό απαιτείται να οριστεί λεπτομερώς το συνολικό καθεστώς στο Αιγαίο.

    Άρα, ούτως ή άλλως, θα υπάρξει επανακαθορισμός του καθεστώτος.
    Το ζήτημα είναι με ποιους όρους θα γίνει αυτό και ποιό είναι το επίπεδο στην ισορροπία ισχύος μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας που θα διαπιστωθεί κατά τον επανακαθορισμό, αλλά επίσης και σε ποια διάσταση ισορροπίας θα βρίσκεται το διεθνές σύστημα.

    Αντιλαμβάνεστε ότι μια διαρκώς περιθωριοποιούμενη Ελλάδα, με μια ανυπόληπτη κυβέρνηση, η οποία παίζει διαρκώς θέατρο στα λεγόμενα «εθνικά θέματα» και η οποία μετατρέπει σε «εθνικό θέμα» ακόμη και έναν πλαστό προϋπολογισμό για να διαλύσει τη Βουλή και να προσφύγει σε εκλογές, δεν αποτελεί την καλύτερη εγγύηση για τα συμφέροντα των Ελλήνων σε αυτή τη φάση.

    Το «παιχνίδι» των εικονικών αερομαχιών στο Αιγαίο μπορεί να είναι εντυπωσιακό, εντυπωσιακότερο όμως είναι πως η κυβέρνηση κάνει ότι δεν αντιλαμβάνεται ότι η εικονική πραγματικότητα φαλκιδεύει την πραγματικότητα στο καθεστώς της περιοχής, το οποίο δεν αμφισβητείται πλέον «εικονικά», αλλά «φυσικά» και με βαριά οπλισμένα τουρκικά αεροσκάφη που παρεμποδίζουν ελληνικά και πετούν πάνω από ελληνικά νησιά σε ύψος «εκφοβισμού».

    Οι εποχές είναι πονηρές και το παγκόσμιο σύστημα σε αναστάτωση και σε φάση επαναπροσδιορισμού. Ας μη κάνουμε άλλο το κορόιδο!
    Στο Αιγαίο πετά χειμωνιάτικα η πεταλούδα που μπορεί ξαφνικά να σηκώσει τσουνάμι που θα σκεπάσει ολόκληρη την περιοχή. Η υπόθεση δεν είναι «μυστική», ούτε αφορά αποκλειστικά την αδύναμη, σκανδαλιάρα κυβέρνηση-Καραμανλή.

    Δεν χρειάζεται να δείξουμε για άλλη μια φορά ανωριμότητα και να κάνουμε πλουσιότερους αυτούς που θα σπεύσουν να καλλιεργήσουν το φόβο και να εμπορευτούν τις φοβίες μας. Αρκεί να αναλογιστούμε σοβαρά ότι οι όροι αλλαγής του καθεστώτος στο Αιγαίο και η μορφή των Συνθηκών που αναπόφευκτα θα αντικαταστήσουν τις υφιστάμενες, σε περίπτωση κλιμάκωσης της διένεξης, δεν θα πρέπει να επιτρέψουμε να είναι εκείνοι που θα υπαγορεύσουν τα «κοινά συμφέροντα» των νταβάδων από τις δύο πλευρές του Αιγαίου.

  80. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 14/01/2009 23:47:16

    Ένα άλλο επίσης σημαντικό που πρέπει να αναφερθεί είναι το γεγονός ότι οι περισσότεροι βλέπουν το ζήτημα και τοποθετούνται έχοντας ως βάση την ιδεολογική τους καταβολή, αυτό είναι τεράστιο λάθος.
    To ζήτημα με το Δίκαιο της Θάλασσας οριοθετεί ένα υπερεθνικό νομικό πλαίσιο ως αναφορά στην αξιοποίηση του θαλάσσιου και υποθαλάσσιου πλούτου κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει στην επικαιρότητα από την νέα κυβέρνηση των δημοκρατικών του Β. Obama στις USA στο άμεσο μέλλον, επειδή υπάρχουν προβλήματα και διαφορές στην Αλάσκα, την αρκτική την Σλοβενία, νότια της Κύπρου ( ζήτημα Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης- αξιοποίηση του θαλάσσιου και υποθαλάσσιου πλούτου κτλ). To γεγονός ίσως συνδέεται με τα εσωτερικά προβλήματα της γείτονας, αλλά ίσως, και με τις πιέσεις, που ίσως, δέχεται η Τουρκία ως αναφορά το κυπριακό, η hyrriet γράφει σήμερα ότι εάν οι ηγέτες στην Κύπρο αδυνατούν να καταλήξουν σε συμφωνία για την επανένωση μέχρι το τέλος του 2009, ο ΟΗΕ θα σταματήσει τις προσπάθειες για την επίλυση του προβλήματος.

  81. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 23:47:24

    Η Τουρκικές ενέργειες δεν με εκπλήσσουν καθόλου.
    ΟΛΕΣ κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος.

    ΑΥΤΟ που με εκπλήσσει όμως, είναι η Ανεπάρκεια των κυβερνήσεων απο το '96 μέχρι σήμερα.
    ΕΙΔΙΚΑ η σημερινή "Κυβέρνηση".

    Μα καλά, δεν έχουν διδαχτεί ΤΙΠΟΤΑ απο το παρελθόν?

    Το πρόσφατο παρελθόν-μήν πάμε μακριά.

    $^#*&(*!#&^

  82. enas koukos avatar
    enas koukos 14/01/2009 23:47:32

    Όσο η τούρκικη επιθετικότητα κάνει την χώρα μας να μετράει νεκρούς (ΣΙΑΛΜΑΣ - ΗΛΙΑΚΗΣ ) και η ηγεσία "απλά " παρακολουθεί τόσο η απέναντι πλευρά θα ενισχύει την τακτική της.

  83. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 14/01/2009 23:48:31

    "η πρωτη παραγραφος δεν ισχυει ηταν απο αλλο κειμενο"

    To ζήτημα με το Δίκαιο της Θάλασσας οριοθετεί ένα υπερεθνικό νομικό πλαίσιο ως αναφορά στην αξιοποίηση του θαλάσσιου και υποθαλάσσιου πλούτου κατά πάσα πιθανότητα θα έρθει στην επικαιρότητα από την νέα κυβέρνηση των δημοκρατικών του Β. Obama στις USA στο άμεσο μέλλον, επειδή υπάρχουν προβλήματα και διαφορές στην Αλάσκα, την αρκτική την Σλοβενία, νότια της Κύπρου ( ζήτημα Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης- αξιοποίηση του θαλάσσιου και υποθαλάσσιου πλούτου κτλ). To γεγονός ίσως συνδέεται με τα εσωτερικά προβλήματα της γείτονας, αλλά ίσως, και με τις πιέσεις, που ίσως, δέχεται η Τουρκία ως αναφορά το κυπριακό, η hyrriet γράφει σήμερα ότι εάν οι ηγέτες στην Κύπρο αδυνατούν να καταλήξουν σε συμφωνία για την επανένωση μέχρι το τέλος του 2009, ο ΟΗΕ θα σταματήσει τις προσπάθειες για την επίλυση του προβλήματος.

  84. Σαος avatar
    Σαος 14/01/2009 23:55:53

    @Anonymous Says:
    January 14th, 2009 at 11:50 pm

    Ο εκτροχιασμός των υποσχέσεων Ομπάμα νομίζω πως είναι δεδομένος. Την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ την καθορίζει το Πεντάγωνο σε συνεργασία με τις μεγάλες Αμερικάνικες εταιρείες

  85. Decay avatar
    Decay 14/01/2009 23:57:22

    @ o βουνισιος

    Η πρώτη παράγραφος φίλε μου,
    ήρθε ώς μάννα εξ ουρανού,
    για να την κάνω copy paste,
    και να απαντήσω στην τελευταία παράγραφο
    του κατα τα άλλα ολοκληρωμένου κειμένου του

    @ 93 petalouda

    Ένα άλλο επίσης σημαντικό που πρέπει να αναφερθεί είναι το γεγονός ότι οι περισσότεροι βλέπουν το ζήτημα και τοποθετούνται έχοντας ως βάση την ιδεολογική τους καταβολή, αυτό είναι τεράστιο λάθος.

  86. petalouda avatar
    petalouda 15/01/2009 00:00:51

    Αβλαβής Διεύλευση;
    α. Ο Διοικητής ανεξαρτήτου Ναυτικής Δυνάμεως και γενικώτερα ο αρχαιότερος Διοικητής, αρχαιότερος Κυβερνήτης ή Κυβέρνητης μεμονωμένου Πολεμικού Πλοίου λαμβάνει ιδιαίτερη μέριμνα διά την εφαρμογή των κανόνων περί “αβλαβούς διελεύσεως” κατά την ενάσκηση του δικαιώματος τούτου που παρέχεται στα Πολεμικά Πλοία από το διεθνές κατά θάλασσα Δίκαιο.

    β. Τα περί του δικαιώματος αβλαβούς διελεύσεως λεπτομερώς καθοριζομένα στο “Εγχειρίδιο Διεθνούς Δικαίου θαλάσσης” του Π.Ν., έχουν ως ακολούθως:

    (1) Δικαίωμα αβλαβούς διελεύσεως, ήτοι της ναυσιπλοίας διά της χωρικής θαλάσσης ενός παρακτίου κράτους με σκοπό απλής, αδιακόπου και άνευ παρεκκλίσεων διελεύσεως, -εφόσον η διέλευση αυτή δεν προκαλεί κινδύνους διά την ειρήνη, την ασφάλεια και την έννομη τάξη του παρακτίου κράτους, απολαύουν άπαντα τα πλοία, όλων των κρατών. Τα υποβρύχια υποχρεούνται κατά την άσκηση του δικαιώματος τούτου να πλέουν εν επιφανεία και να δεικνύουν την σημαία τους. Το δικαίωμα της αβλαβούς διελεύσεως δεν επεκτείνεται στην υπέρπτηση των αεροσκαφών διά μέσου του εθνικού εναερίου χώρου.

    (2) Διέλευση σημαίνει ναυσιπλοία διά μέσου της χωρικής θαλάσσης με τον σκοπό και μόνο

    (α) Διάπλου αυτής χωρίς είσοδο στα εσωτερικά ύδατα.

    (β) Εισόδου στα εσωτερικά ύδατα.

    (γ) Εξόδου από εσωτερικά ύδατα.

    Η διέλευση αυτή πρέπει να είναι συνεχής, αδιάκοπη και ταχεία και με ταχύτητα ανάλογη προς τις περιστάσεις. Το διερχόμενο πλοίο δεν επιτρέπεται να αγκυροβολεί ούτε να κρατεί, αλλά μόνο σε περίπτωση ανωτέρας βίας, παροχής βοηθείας σε ανθρώπους και πλοία σε κίνδυνο ή εφόσον το απαιτεί η ασφάλεια της ναυσιπλοίας. Κάθε άλλος σκοπός ή τρόπος διελεύσεως (π.χ. διάπλους μη συνεχής, δι’ αδικαιολογήτων ελιγμών, αδικαιολόγητη αγκυροβολία ή κράτηση) δεν υπόκεινται στην νομική έννοια της διελεύσεως, όπως αναλύθηκε ανωτέρω.

    (3) Αβλαβής είναι η διέλευση, η οποία δεν θέτει σε κίνδυνο από ηθικής ή υλικής πλευράς τη δημοσία ειρήνη, τη δημοσία τάξη και ασφάλεια και γενικά την ομαλή διαβίωση του παρακτίου κράτους. Οι κατωτέρω περιπτώσεις δεν συνιστούν αβλαβή διέλευση:

    (α) Απειλή ή χρήση βίας εναντίον της κυριαρχίας, εδαφικής ακεραιότητος ή πολιτικής ανεξαρτησίας του παρακτίου κράτους ή καθ’ οποιοδήποτε άλλο τρόπο παραβίαση των αρχών του διεθνούς δικαίου.

    (β) Οποιαδήποτε πράξη προς συλλογή πληροφοριών που θέτει σε κίνδυνο την άμυνα ή ασφάλεια του παρακτίου κράτους.

    (γ) Οποιαδήποτε άσκηση με όπλα οποιουδήποτε τύπου

    (δ) Οποιαδήποτε πράξη προπαγάνδας που αποσκοπεί στον επηρεασμό της αμύνης ή ασφαλείας του παρακτίου κράτους.

    (ε) Απονήωση, προσνήωση αεροσκαφών ή ελικοπτέρων.

    (στ) Φόρτωση και εκφόρτωση πραγμάτων ή επιβίβαση και αποβίβαση προσώπων κατά παράβαση των τελωνειακών, φορολογικών, μεταναστευτικών ή υγειονομικών ή άλλων κανονισμών του παρακτίου κράτους.

    (ζ) Οποιαδήποτε πράξη πταισματικής (εκ προθέσεως ή αμελείας) ρυπάνσεως.

    (η) Οποιεσδήποτε αλιευτικές δραστηριότητες.

    (θ) Η διενέργεια οποιασδήποτε επιστημονικής ερεύνης.

    (ι) Οποιαδήποτε πράξη η οποία συνιστά οποιασδήποτε φύσεως παρενόχληση των συστημάτων και εγκαταστάσεων επικοινωνιών του παρακτίου κράτους.

    (ια) Οποιαδήποτε άλλη πράξη η οποία δεν έχει άμεση σχέση με την διέλευση (π.χ. εκτέλεση γυμνασίων, πλους υπό κάλυψη φώτων).

    γ. Δεδομένου ότι αριθμός κρατών απαιτεί προηγουμένη γνωστοποίηση ή και άδεια προ της ασκήσεως του δικαιώματος της αβλαβούς διελεύσεως, το ΓΕΝ μεριμνά εκάστοτε διά τις σχετικές ενέργειες και την έκδοση εντολών προς τον Διοικητή ή τον Κυβερνήτη στη Διαταγή Επιχειρήσεων/ Ασκήσεων ή εκτάκτως όταν απαιτείται, γνωρίζοντας σε αυτούς και τυχόν εγκριθείσες από το ξένο κράτος άρσεις περιορισμών κατά την αβλαβή διέλευση όπως π.χ. δυνατότητα αγκυροβολίας, πτήσεως ελικοπτέρων ή άλλες.

    δ. Εφόσον δεν υπάρχουν αντίθετες εντολές από το ΓΕΝ ή την Εθνική αρχή επιχειρησιακού ελέγχου, ο Διοικητής Ναυτικής Δυνάμεως ή Κυβερνήτης Πολεμικού Πλοίου δύναται κατά την κρίση του να ασκήσει το δικαίωμα της αβλαβούς διελεύσεως τηρώντας επακριβώς τα καθοριζόμενα στην ανωτέρω παράγραφο 6β και αναφέροντας την πρόθεση του αυτή στην αρχή επιχειρησιακού του ελέγχου.

    Απο τα παραπάνω προκύπτει οτι είναι παράλογο να δίνεις άδεια αβλαβούς διεύλευσης σε μια υπερσύγχρονη φρεγάτα του Τουρκικού Πολεμικού Ναυτικού, εφοδιασμένη με συστήματα ηλεκτρονικού πολέμου και αισθητήρες που μπορούν να απομονώσουν χερσαίους, υδάτινους και εναέριους πιθανούς στόχους. Αν και το παραπάνω δεν είναι εύκολο να αποδειχτεί, σε κάθε περίπτωση προληπτικά απαγορεύεις την είσοδο γιατί το πιθανό είναι οτι η φρεγάτα δεν πάει να ψαρέψει τσιπούρες αλλά ραδιοσυχνότητες.

    Άλλωστε η Ελλάδα δρα στα πλαίσια της νομιμότητας εφόσον, σύμφωνα με τον κανονισμό του πολεμικού ναυτικού,

    1. Η φρεγάτα συμμετέχει σε πολεμική άσκηση

    2. Είναι πολύ πιθανόν οτι αποσκκοπεί στη συλλογή πληροφοριών που θέτει σε κίνδυνο την άμυνα ή ασφάλεια του παρακτίου κράτους.

    3. Ασκεί παρενόχληση των συστημάτων και εγκαταστάσεων επικοινωνιών του παρακτίου κράτους.

    Εφόσον είναι στη διακριτική σου ευχέρεια σαν κράτος να άρεις το δικαίωμα αβλαβούς διεύλευσης αν το κρίνεις απαραίτητο γιατί δεν το κάνεις; Φυσικά η τουρική φρεγάτα δε θα σου ζητήσει άδεια και απροειδοποίητα όπως και το έκανε θα αποσπαστεί και θα κάνει του κεφαλιού της. Επομένως μήπως θα ήταν σωστό να ήταν παραταγμένα Ελληνικά Πολεμικά πλοία για να εμποδίσουν την πρόσβασή της σε “ευαίσθητες” περιοχές; Δυστυχώς δεν είναι νέο το περιστατικό..Έχουμε προηγούμενη εμπειρία. Κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει όταν χάσαμε τον πιλότο μας Ηλιάκη, τότε που δύο τουρκικά F-16 συνόδευαν ένα αναγνωριστικό Phantom RF-4 ενώ παράλληλα μία τουρκική φρεγάτα έπλεε στα διεθνή ύδατα ανοιχτά της Κρήτης στα πλαίσια άσκησης ηλεκτρονικού πολέμου για να ανιχνεύσουν τις συχνότητες των S300;Σίγουρα το κενό εξουσίας στην Τουρκία και το διαφαινόμενο deal του Ερντογάν να λύσει τα χέρια των στρατηγών στο Αιγαίο και στις επιχειρήσεις κατά των Κούρδων προκειμένου να μην κυρηχθεί εκτός νόμου το κόμμα του, αιτιολογούν αυτές τις προκλήσεις που πρέπει μεν να αντιμετωπίζουμε με νηφαλιότητα αλλά κυρίως με εγρήγορση και προετοιμασία.

  87. Decay avatar
    Decay 15/01/2009 00:09:21

    @ 101 petalouda


    "Επομένως μήπως θα ήταν σωστό να ήταν παραταγμένα Ελληνικά Πολεμικά πλοία για να εμποδίσουν την πρόσβασή της σε “ευαίσθητες” περιοχές; Δυστυχώς δεν είναι νέο το περιστατικό..Έχουμε προηγούμενη εμπειρία."

    ---

    Εδώ η ΕΜΠΕΙΡΪΑ ακριβώς μας έχει διδάξει.
    Είμαστε έτοιμοι για κλιμάκωση?

  88. POYEINAI O TATOYLHS avatar
    POYEINAI O TATOYLHS 15/01/2009 00:10:11

    Ρε παιδια τι εγινε ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ το χρυσο μου ? που ειναι ο καλος μου να κανει τις καθημερινες του γλυκες δηλωσεις? που ειναι ο ανταρτης ΤΑΤΟΥΛΗΣ ρε παιδια ? κανενας ξεφτιλας καμπουρακης, κανενας καταπτυστος οικονομεας , καμμια ξεφωνημενη τρεμη , τιποτα φτηνο λυριτζηδες και χαζο χατζηνικολαου ,ο πασπιτης ευαγελατος ? κανενας ρε παιδια δεν εχει πια πρωτη ειδηση τον καλο μου ? Ε ΡΕ ΤΑΤΟΥΛΗ ΣΕΡΒΙΕΤΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΕΛΗΞΕΣ, ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΕΝΕΚΕ.... τωρα ειναι η σειρα μας να γελαμε με την καταντια σου.. ΜΕΓΑΛΕ ΑΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΕΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΙΑΣ..

  89. enas koukos avatar
    enas koukos 15/01/2009 00:13:08

    "Ανησυχία στο Αιγαίο
    Για τέταρτη φορά μέσα σε λίγες ημέρες τουρκική ακταιωρός προσέγγισε τα Ίμια

    Για μια ακόμα φορά -την τέταρτη τις τελευταίες ημέρες- τουρκική ακταιωρός παραβίασε την Κυριακή τα ελληνικά χωρικά ύδατα και προσέγγισε τις βραχονησίδες των Ιμίων σε απόσταση 350 περίπου μέτρων.

    Το τουρκικό σκάφος, που παρακολουθείτο από σκάφος του ελληνικού Λιμενικού, περιέπλεε των βραχονησίδων της περιοχής από τις 11.05 έως και τις 11.30, οπότε και αποχώρησε από την περιοχή.

    Η νέα τουρκική πρόκληση έρχεται να προστεθεί στο «γαϊτανάκι» των τελευταίων ημερών, ενώ ο Ταγίπ Ερντογάν, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Βήμα της Κυριακής, δεν σχολίασε το θέμα των παραβιάσεων.

    Σε ανακοίνωση δε που εκδόθηκε από το υπουργείο Εξωτερικών της γείτονος, τα περιστατικά των τελευταίων ημερών με τις προκλήσεις από αέρα και θάλασσα στην περιοχή του Αιγαίου χαρακτηρίζονται «συνήθεις εκπαιδευτικές δραστηριότητες»."

    Απο: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=575440&lngDtrID=244

    Κάπως έτσι τα διαβάζαμε στις εφημερίδες της εποχής .Από τότε έχουν αλλάξει οι δυναμικέ των δύο χωρών κατά πολύ . Η Τουρκία αναβαθμίστηκε σε περιφερειακή δύναμη στην περιοχή.

  90. Decay avatar
    Decay 15/01/2009 00:13:47

    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΕΓΑΤΑ?
    ΜΗ ΜΑ΅Σ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΤΩΡΑ!

  91. enas koukos avatar
    enas koukos 15/01/2009 00:17:30

    @105 enas koukos Says: Your comment is awaiting moderation Γιατί παιδιά του ΑΝΤΙ ?

    factorx:Γιατί είχες λινκ και τα κρατάει το σύστημα για να μην μπαίνουν σπαμς και διαφημίσεις. Δεν μπηκε τελικά; Μην σπεύδεις λοιπόν να αμφιβάλεις.

  92. tiramola avatar
    tiramola 15/01/2009 00:17:48

    @103
    Αλλη μια δεξια κοτα....

  93. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 15/01/2009 00:27:11

    Το "παρων" αφορα τον Τατουλη? Ηθελα να ξερω γιατι εκτος απο την ομιλια του στη Βουλη που προβαλλει εχει να πει κατι για τις κολλεγιες του και το "περιεργο" τροπο διαχειρησης της "Πατρα πολιτιστικη πρωτευουσα"???? Αντε να μην ανοιξω το σομα μου ε?

  94. thanos avatar
    thanos 15/01/2009 01:13:00

    Τη χυλοπιτα σαν χωρα τη φαγαμε και την τρωμε καθε μερα στη μαπα.Εμενα η απορια μου ειναι, θα ζητηθουν απο καποιον ευθυνες εαν υπαρχουν?....λεω δηλαδη αν υπαρχουν.

    Αλλα προβλεπω τι θα ακουσω...ψυχραιμια.

  95. maquis avatar
    maquis 15/01/2009 01:18:54

    Για σιγα ρε παιδια. Ως γνωστον ο ΚΚ είναι κουμπάρος με τον Ερτογάν. Ισως να του έστελνε τιποτα πεσκεσια - φαγώσιμα, όπως μπακλαβά. 112 σχολια για μια απλη κινηση αβροφροσύνης;

  96. μούτρο avatar
    μούτρο 15/01/2009 02:45:55

    οχι ρε μάστορα,ας κάτσουμε να μας περάσουν οθωμανικό δίκαιο

  97. ataktos avatar
    ataktos 15/01/2009 05:08:29

    Κανένα κράτος δεν μπορεί να είναι ελεύθερο ,ωσότου δεν θα είναι σε θέση να σηκώσει την δική του αλήθεια .

  98. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 07:01:28

    O Decay,

    μετα απο πολλαπλή εισπνοή αερίων πολύ κόσμου, στο κάλεσμα του για επιβράνευση του Μητσοτακοβενιζέλου, της ΨυχαρωΔιαματοπούλου και του ΚοκκαλοΛοβέρδου, για τους αγώνες των για μια ελλάδα με αξιοκρατία, με ένα στράτευμα χωρίς ρουσφέτι, μπήκε στας ηλεκτρονικάς εποχάς, δια να αλιεύσει βυσματόψηφα, και να κάνει επείδειξη πατριωτισμού, Οτσαλανικής χροιάς. Στο δια ταύτα, κατάφερε να απεμπλέξει το κουτσούβελο φιλαρακίου του κολλητού του, ηρωικώς κατα την 3ην πρωινήν, απο βέβαιον αγγαρείαν εις τα μαγειρίαν, εν Αυλώνα.

    Επιτέλους, η Ελλάς βρήκε τον ακοίμητον, πατριώτην, δημοκράτην, και αντιδιαπλεκόμενον ηγέτη που εγύρευε.

    Ευγε τεκνον του κομματικου σωλήνεως! Εύγε και εις τα διδυμαν μπλε ανθρωπακιαν! Ζήτω το πατριωτικον ρουσφέτιν! Ζητω η παρασιτικην πατριωτικην οικονομιαν!

    Ζητω αι δημοκρατικαι δυνάμεις, αι εν ΔΟΛ (Virginia, US) ευρισκόμενες !!

  99. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 07:55:32

    προς κομματικούς σωλήνες

    γεγονός αδιαμφσβήτητο, αλλα και προφανες οτι πιθανή εμπλοκή στο Αιγαίο, με νεκρούς, θα αποβεί μοιραιότατο για τα μεγαλοκόμματα και το 'σύστημα', τα οποία κόπτονται δια την πατρίδαν, λόγω εξόχου -'πατριωτικής' βεβαίως βεβαίως- ενοχής, στα όρια της εσχάτης προδοσίας με τόσα χρόνια πηδ@$#$%τος της οικονομίας, του κοινωνικού ιστού, ΚΑΙ του στρατευματος.

    Η παρακμή της σύγχρονης Ελλαδας είναι εδώ. Ο 'πατριωτισμός' σας δεν αντιστρέφει, επιτείνει την ποικιλότροπη (προσεύχομαι όχι εδαφική) συρρίκνωση της!

    Αλαβάνος

  100. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/01/2009 08:07:54

    Ειναι προφανές ότι "σύστημα" ψάχνεται εναγωνίως εδώ και αρκετό καιρό για έναν πόλεμο.
    Ξεκίνησαν με το Ιράν(ενδεχομένως να ήταν μόνο για το πετρέλαιο που πήγε 147$),συνέχισαν με το Πακιστάν-Ινδία, Ισραήλ-Παλαιστίνιοι-Συρία-Αραβες, προσπαθούν απεγνωσμένα με Ρωσία-Ουκρανία-ΝΑΤΟ(φυσικό αέριο) και στα καθ ημάς Ελλάδα-Τουρκία.
    Ας ελπίσουμε ότι δεν θα τους βγεί.

  101. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 15/01/2009 08:51:13

    Πολεμος δε θα γινει, ενα θερμο επεισοδιο θα γινει διαρκειας μερικων ημερων. Ποτε ειδατε στη προσφατη ιστορια κρατη με υπερσυγχρονους στρατους και οπλικα συστηματα να πολεμουν μεταξυ τους?
    Παντα επιλεγουν, οταν προκειται για ισοτιμο αντιπαλο, αλλους δρομους.
    Οταν προκειται για μπατιρηδες στυλ Ιρακ (με μηδενικη αεροπορια και ναυτικο), ή στυλ Γεωργιας, τους ανοιγει η ορεξη.
    Ενας πολεμος με στρατους πως η Ελλαδα και η Τουρκια, δεν συμφερει κανεναν, ουτε εμας ουτε αυτους.
    Ομως η διαρκης υποχωρητικοτητα εχει κανει το Τουρκο να θεωρει πλεον οτι το ηθικο μας ειναι μηδενικο και εχει τονωσει την αυτοπεποιθηση και την επιθετικοτητα τους.
    Απο το "βυθισατε το Χωρα" του 87, στασαμε στην Σημιτικη υποχωρητικοτητα φτασαμε στο περιφημο "no ships, no flags, no troops" για ελληνικο εδαφος και την παγιοποιοηση των διεκδικησεων των Τουρκων στο Αιγαιο.
    Με αλλα λογια οι Τουρκοι μας βγαλαν γκομενες.
    Οπως ο φακτορας τη γυναικα του ταρανδου (οποτε και με ενα πηδημα τα μαθαινει ολα)

  102. Naruto avatar
    Naruto 15/01/2009 09:04:57

    Μαλλον αργησαμε να αγορασουμε.
    Ποσο εγκυρα ειναι τα δημοσιευματα απο περιοδικα που στελεγχωνονται απο αποστρατους και που οι ιδιοκτητες τους εχουν αμεσο η εμεσο συμφερον να δημοσιευουν τετοιες ιστοριες ειναι αρκετα αμφισβητησιμο.
    Αν ισχυουν στο 100% θα ελεγα οτι καποιος προσπαθει να μας κανει "to fire the 1st shot" και μετα θα επικαλεστουν το ΝΑΤΟ.
    Πολυ δοκιμα τα σχολια του Decay για τους διαφορους που τους φταιει η Greenpeace, ο Τατουλης, ο Τσιπρας και καποιοι αλλοι ασχετοι με το συγκεκριμενο θεμα.
    Wellcome to Greece. Rooms to let.

  103. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 15/01/2009 09:13:38

    Καταρχήν καλημέρα σε όλους σας. Θα ήθελα να επισημάνω πως στο Αιγαίο υπάρχουν και διεθνή ύδατα και δεν είναι όλο μέσα στην ελληνική επικράτεια. Σίγουρα υπάρχει το σημειολογικό στην ενέργεια των τούρκων αλλά τυπικά και βάση των διεθνών κανόνων δεν ξέρουμε κατα πόσο έγινε παραβίαση θα προτείνω λοιπόν και εγώ @ψυχραιμία.

  104. vaggelas avatar
    vaggelas 15/01/2009 09:44:37

    Τυπικά κι οι γκόμενες στην αρχή το παίζουν δύσκολες, αλλά μετά...

  105. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2009 09:53:54

    Το πρόβλημα είναι ότι η Τουρκία προσπαθεί να μας αναγκάσει να επιλέξουμε είτε να πατήσουμε τη σκανδάλη, είτε να δημιουργήσει νέα τετελεσμένα, πολύ χειρότερα από αυτά των Ιμίων.

    Αν μελετήσει κανείς τις τουρκικές κινήσεις, θα δει ότι η Τουρκία αυτή τη στιγμή προσπαθεί να επιλέξει τον κατάλληλο στόχο.

    Χάρη στο θάρρος, την αποφασιστικότητα και την αξιοπρέπεια του Προέδρου της Δημοκρατίας, παρά τους σύγχρονους Εφιάλτες, η αμφισβήτηση της ελληνικής κυριαρχίας επί κατοικημένης περιοχής (και όχι επί "ενός βράχου") απέτυχε.

    Δεν ξέρουμε ποιος θα είναι ο επόμενος στόχος, γιατί δεν ξέρουμε τι συσκέπτονται μέσα στο συμβούλιο εθνικής ασφαλείας τους. Ξέρουμε όμως τη μεθοδολογία τους, που θα είναι παρόμοια με όλες τις προηγούμενες: ή μου πουλάς τσαμπουκά ή υποχωρείς.

    Το κλειδί στην αντιμετώπιση της Τουρκίας είναι να την κάνεις να αισθάνεται αδύναμη. Δεν έχει σημασία ποια πραγματικά είναι η δύναμή της. Το θέμα είναι να αισθάνεται αδύναμη. Και αισθάνεται μόνον με αποφασιστικότητα, αλλά μεγάλη αποφασιστικότητα από την άλλη πλευρά. Αν είχε βάλει βέτο ο Τάσσος το 2004 θα είχαν τελειώσει όλα. Όσο επαινώ τον ΚΚ για τη στάση του στο σχέδιο Ανάν, άλλο τόσο θεωρώ επαίσχυντη την επίσκεψή του στην Κύπρο το Νοέμβριο 2004 για να ματαιώσει την κυπριακή αποφασιστικότητα. Ήταν η πρώτη φορά που κεντροδεξιός πρωθυπουργός επισκεπτόταν την Κύπρο. Για σκεφτείτε...

    Το ζήτημα είναι τώρα τι κάνουμε, γιατί τελειώσανε τα ψέματα. Πλέον το παιχνίδι έχει χοντρύνει πάρα πολύ και δεν έχει πια νομικισμούς. Πρόκειται για καθαρά εχθρικές ενέργειες. Εδώ ή αντιδράς ότι φινλανδοποιείσαι και γίνεσαι πολιτικός δορυφόρος της Τουρκίας. Ας αναρωτηθούμε: τη θέλουμε μια τέτοια εξέλιξη; Ο μόνος τρόπος για να την αποφύγουμε είναι να τους πείσουμε ότι θα αντιδράσουμε.

    Ας μην σκέφτεστε το παιδί του γείτονα που δεν θα πάει στον πόλεμο, αλλά να σκέφτεστε ότι έχουμε εμείς ο καθένας πρώτος υποχρεώσεις. Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα οι ριψάσπιδες δεν έλλειψαν. Αυτό δεν απαλλάσσει εμάς τους υπολοιπους από τις υποχρεώσεις μας απέναντι στο σύνολο. Ή είμαστε χώρα και λαός με κοινή πορεία ως κράτος ή δεν είμαστε. Ας σταματήσει το υπονομευτικό κήρυγμα και η συκοφάντηση του πατριωτισμού από όσους, λίγους πια, εξακολουθεί να γίνεται.

  106. gomena avatar
    gomena 15/01/2009 09:55:57

    και μετά ... λίγο λίγο θα το συνηθίσεις όπως λέει και το τραγούδι

  107. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/01/2009 10:01:34

    @επώνυμε
    Τι εννοείς "Αν είχε βάλει βέτο ο Τάσσος το 2004 θα είχαν τελειώσει όλα";
    Βέτο στην ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ;
    Γιατί θα είχαν τελειώσει όλα;

  108. Helmut avatar
    Helmut 15/01/2009 10:01:42

    Έτσι όπως πάμε, σε λίγο μέχρι και το Πολεμικό Ναυτικό των... Σκοπίων θα βολτάρει ανενόχλητα μπροστά από την οικία Καραμανλή στη Ραφήνα

  109. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 10:12:17

    η πλάκα είναι, οτι όλοι οι κομματικοί κάνουν μόκο για τα βύσματα. ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ!
    μην αφήνετε τα τεκνα σας να σφουγγαριζουν. δεν τα λυπάστε; καλύτερος είναι ο μπαμπης ο καραμολεγκος που ειναι στην τοπικη ΝΔ η ο τακης ο λουμουτσακος που εχει γκοομενα την ιδιαιτερα του παρατρεχαμενου του βουλευτη αιτωλοακαρνανίας Ροκοτραγου και έστειλε τον Λαλάκη στο ΓΕΕΘΑ να καθαριζει το ρουθουνι του Μειμαράκη από τις τριχες του μουστακιού του;

    μου θελετε και πολεμο. ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ!

    Αλαβανος

    ΥΓ. κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική. Μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται

  110. Free2Go avatar
    Free2Go 15/01/2009 10:22:20

    Αντε γειά αν σκάσει τπτ στον ορίζοντα...θα κληθεί ο λαουτζίκος να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά και οι πολιτικάρες μας θα κάνουν αντίσταση από τα Παρίσια και τα Λονδίνα......

  111. ἀήρ avatar
    ἀήρ 15/01/2009 10:27:34

    Είναι παράλογο να δίνεις άδεια αβλαβούς διεύλευσης σε μια υπερσύγχρονη φρεγάτα του Τουρκικού Πολεμικού Ναυτικού, εφοδιασμένη με συστήματα ηλεκτρονικού πολέμου και αισθητήρες που μπορούν να ανιχνεύσουν και να απομονώσουν χερσαίους, υδάτινους και εναέριους πιθανούς στόχους. Αν και αυτό δεν είναι εύκολο να αποδειχτεί οτι όντως συνέβη, σε κάθε περίπτωση προληπτικά απαγορεύεις την είσοδο γιατί το πιθανό είναι οτι η φρεγάτα δεν πάει να ψαρέψει τσιπούρες αλλά ραδιοσυχνότητες.....

  112. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2009 10:52:59

    @ Κοινό Νου 130

    Η Τουρκία θα είχε νιώσει ηττημένη και θα της είχε φύγει ο τσαμπουκάς. Για τους Τούρκους ήταν Α-ΔΙ-Α-ΝΟ-Η-ΤΟ το βέτο, έκαμναν (και κάνουν) σαν να μην υπήρχε. Αν το τρώγανε, θα μένανε με το στόμα ανοιχτό. Πόλεμο δεν θα μπορούσαν να κάνουν για το δεδομένο θέμα, γιατί δεν θα είχαν διπλωματική υποστήριξη, και θα τους καταλάμβανε γενική ηττοπάθεια. Θα σταματούσαν όλες τις προκλήσεις, θα "πετούσαν πετσέτα" στο Κυπριακό και θα τους έπαιρνε γενικώς η κάτω βόλτα για το συγκεκριμένο θέμα.

    Αυτή η λογική που σου περιγράφω δεν έχει "λογική", δεν στηρίζεται δηλαδή σε λογική ανάλυση των δεδομένων από την πλευρά των Τούρκων. Στηρίζεται όμως στη ψυχολογία τους. Έχει μήπως "λογική" η αμφισβήτηση του Αγαθονησίου; Θέλουν οι Τούρκοι να κατακτήσουν το Αγαθονήσι; Και τι θα κερδίσουν; Όμως έτσι είναι αυτοί οι άνθρωποι.

    Τυχαίνει λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας να τους γνωρίζω πολύ καλά και με έχει εκπλήξει τα μέγιστα πόσο ίδιες είναι οι αντιδράσεις τους με την εξωτερική πολιτική της χώρας τους. Φθάνω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μια Τουρκία που θα νιώσει αδύναμη θα έχει την ίδια συμπεριφορά με την Οθωμανική αυτοκρατορία του 19ου-αρχών 20ου αιώνα. Ο Κεμάλ λατρεύεται σαν Θεός γιατί τους αναστήλωσε αυτή την παράλογη εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, χωρίς την οποία όμως τελικά δεν μπορούν σχεδόν να υπάρξουν ως κράτος και ως έθνος.

  113. vaggelas avatar
    vaggelas 15/01/2009 10:57:15

    Eπώνυμε δίνεις ρέστα, μας έχουν πάρει την ψυχολογία σε επίπεδο ηγεσίας με τον τσαμπουκά. Είναι φως φανάρι...

  114. ἀήρ avatar
    ἀήρ 15/01/2009 11:05:51

    Η Τουρκία αμφισβητεί με ανυπόστατα επιχειρήματα τα μόνιμα ελληνικά πεδία βολής στο Αιγαίο.
    Το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και το ΓΕΕΘΑ διαψεύδουν κατηγορηματικά -και αποδίδουν σε εσφαλμένη ενημέρωση- τα δημοσιεύματα περί υποχώρησης στην πάγια επιδίωξη της Τουρκίας να καταργηθούν τα μόνιμα πεδία βολής που διατηρεί η Ελλάδα στο Αιγαίο. Αφορμή για τα δημοσιεύματα απετέλεσε η έγκριση από ελληνικής πλευράς τουρκικού αιτήματος για παραχώρηση πέντε περιοχών στο Αιγαίο, στις οποίες θα διεξαχθεί αεροναυτική άσκηση άνευ πυρών (TASMO) μεταξύ 5 και 30 Ιανουαρίου 2009. Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, μία εκ των περιοχών που ζητούν οι Τούρκοι (Νο3), επικαλύπτει τμήμα του μονίμου Πεδίου Βολής Άνδρου (LGD68) ενώ τα όριά της βρίσκονται εντός του Εθνικού Εναερίου Χώρου, αφού εισέρχονται σε απόσταση 6 ναυτικών μιλίων από τη Μύκονο.

    Στις περιπτώσεις υποβολής αιτήματος ξένης χώρας για τη δέσμευση περιοχής προς εκτέλεση ασκήσεως σε διεθνή ύδατα και διεθνή εναέριο χώρο εντός του FIR Αθηνών, μόνος αρμόδιος για παροχή εγκρίσεως είναι οι ελληνικές Αρχές. Ως εκ τούτου, η Αθήνα απαντά στο τουρκικό αίτημα ζητώντας τροποποιήσεις στον σχεδιασμό της τουρκικής άσκησης. Για παράδειγμα η Νο2 περιοχή που έχει ζητήσει η Τουρκία, επικαλύπτει τμήμα της περιοχής GB στην οποία στις 7 Ιανουαρίου έχει προγραμματιστεί να πραγματοποιηθεί η ελληνική άσκηση «Τρίαινα». Παράλληλα όμως, κατά την πάγια ελληνική τακτική, εκδίδεται και ΝΟΤΑΜ στην οποία επισημαίνεται η απαίτηση υποβολής σχεδίων πτήσεως και η υποχρέωση των τουρκικών αεροσκαφών που συμμετέχουν στην άσκηση να μην εισέλθουν στον Εθνικό Εναέριο Χώρο των 10 ν.μ.

    Αυτό έγινε και στην συγκεκριμένη περίπτωση. Από πλευράς ΓΕΑ συμφωνήθηκε η διάθεση τμήματος του Πεδίου Βολής Άνδρου που επικαλύπτεται από την περιοχή Νο3 της τουρκικής TASMO για τις ημερομηνίες 8, 13, 16, 21, 26 και 29 Ιανουαρίου. Εννοείται ότι στη σχετική ελληνική ΝΟΤΑΜ επισημαίνεται η απαίτηση υποβολής σχεδίων πτήσεως και η υποχρέωση παραμονής των τουρκικών αεροσκαφών πέραν των 10 ν.μ. Η Τουρκία κατά την πάγια πρακτική της αγνοεί τη ΝΟΤΑΜ που εκδίδει η ελληνική πλευρά και δίχως να υποβάλλει σχέδια πτήσεως των αεροσκαφών της, εκτελεί την άσκηση. Για τον λόγο αυτόν, με την εμφάνιση των τουρκικών αεροσκαφών στο Αιγαίο, αυτά χαρακτηρίζονται από την Ελλάδα «άγνωστα» και απογειώνονται ελληνικά μαχητικά για αναγνώριση.

    Όσον αφορά τα μόνιμα Πεδία Βολής που έχει ορίσει η Ελλάδα στο Αιγαίο, είναι ανυπόστατη η τουρκική θέση ότι αυτά είναι παράνομα, καθότι περιλαμβάνουν και διεθνή εναέριο χώρο, πράγμα που απαιτεί σύμφωνα με τους κανονισμούς του ICAO περιοχική συμφωνία Ελλάδος-Τουρκίας. Τα μόνιμα Πεδία Βολής που έχει κηρύξει η Ελλάδα, περιλαμβάνονται σε όλα τα διεθνή αεροναυτιλιακά εγχειρίδια. Η διάθεσή τους για τις ανάγκες κάθε ενδιαφερόμενου, είναι δυνατή έπειτα από σχετικό αίτημα προς την Ελλάδα. Η Τουρκία, μην επιθυμώντας να αναγνωρίσει ελληνική κυριαρχία και αρμοδιότητες στο Αιγαίο, δεν έχει ζητήσει ποτέ από την Ελλάδα τη διάθεση των μονίμων Πεδίων Βολής.

    Τα επίσημα έγγραφα σχετικά με την τουρκική άσκηση και λεπτομέρειες για τα μόνιμα ελληνικά Πεδία Βολής στο Αιγαίο, καθώς και για τις τακτικές των δύο πλευρών, περιέχονται στο τεύχος Ιανουαρίου του περιοδικού «Ελληνική Άμυνα & Ασφάλεια».

  115. ἀήρ avatar
    ἀήρ 15/01/2009 11:17:09

    Για τις 19 Ιανουαρίου προγραμματίζεται η πρώτη επίσημη συνάντηση της Ελλάδας και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας ενώπιον του Διεθνούς Δικαστηρίου της Χάγης, σύμφωνα με δημοσίευμα του σκοπιανού πρακτορείου ειδήσεων (MIA). Στην πρώτη συνάντηση του αντιπροσώπου των Σκοπίων (έχει οριστεί ο υπουργός Εξωτερικών της FYROM κ. Αντόνιο Μιλόσοσκι) με την πρόεδρο του Δικαστηρίου κυρία Ρόζαλιν Χίγγινς και τους αντίκλητους της Ελλάδας (έχουν οριστεί ο πρέσβης Γεώργιος Σαββαΐδης, ο πρέσβης της Ελλάδος στην Ολλανδία Κωνσταντίνος Ράλλης και η κυρία Μαρία Τελαλιάν από τη νομική υπηρεσία του υπουργείου Εξωτερικών) αναμένεται να συζητηθούν διαδικαστικά θέματα σχετικά με την εξέλιξη της υπόθεσης. Η κυβέρνηση των Σκοπίων προσέφυγε στο Διεθνές Δικαστήριο εγκαλώντας την Ελλάδα ότι εμπόδισε την ένταξη της «Μακεδονίας» στο ΝΑΤΟ και άρα παραβίασε την ενδιάμεση συμφωνία του 1995. Η δικαστική διαμάχη των δύο χωρών στη Χάγη αναμένεται να διαρκέσει τουλάχιστον δύο χρόνια, ενδέχεται δε να παραταθεί ακόμη και μέχρι το 2014! Είναι προφανές ότι μέχρι την οριστική ετυμηγορία της Χάγης, το ενδεχόμενο να εισέλθει η πΓΔΜ στο ΝΑΤΟ και να ξεκινήσει ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την ΕΕ απομακρύνεται, εάν δεν αναστέλλεται, αφού τόσο η Ατλαντική Συμμαχία όσο και η Κομισιόν έχουν θέσει ως όρο την προηγούμενη επίλυση της εκκρεμότητας της ονομασίας των Σκοπίων. Διπλωμάτες ευρωπαϊκών χωρών στην Αθήνα εξέφρασαν τη δυσαρέσκειά τους για την τακτική του κ. Νίκολα Γκρούεφσκι, θεωρώντας ότι παρατείνεται η διαδικασία διευθέτησης ενός ζητήματος που πίστευαν ότι θα κλείσει σύντομα. «Μεγάλο λάθος» χαρακτήρισε προσφάτως την προσφυγή των Σκοπίων στη Χάγη και ο βοηθός υφυπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ κ. Μάθιου Μπράιζα, εκφράζοντας παράλληλα την απαισιοδοξία του για το ενδεχόμενο διευθέτησης του Σκοπιανού υπό τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί. Το δικαστήριο της Χάγης αποτελείται από 15 δικαστές (προέρχονται από τη Μεγάλη Βρετανία, την Κίνα, τη Σιέρα Λεόνε, τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, τη Γερμανία, τη Σλοβακία, τη Νέα Ζηλανδία, το Μεξικό, το Μαρόκο, τη Ρωσία, τη Γαλλία, την Ιορδανία, τη Βραζιλία και τη Σομαλία). Από τις χώρες καταγωγής των δικαστών μόνο η Γερμανία, η Γαλλία, η Νέα Ζηλανδία και η Σιέρρα Λεόνε δεν έχουν αναγνωρίσει τα Σκόπια ως Δημοκρατία της Μακεδονίας. Το Φεβρουάριο του 2009, η Βρετανίδα πρόεδρος του Διεθνούς Δικαστηρίου κυρία Ρόζαλιν Χίγγινς συνταξιοδοτείται και αντικαθίσταται από τον επίσης Βρετανό κ. Κρίστοφερ Γκρίνγουντ. Ο νέος πρόεδρος του Δικαστηρίου θα προκύψει έπειτα από απόφαση των 15 (με 9ετή θητεία) δικαστών. Εκτός από τη νομική ομάδα που θα αναπτύξει τις απόψεις τους, οι αντίδικοι έχουν δικαίωμα να ορίσουν από έναν –ad hoc- δικαστή με δικαίωμα ψήφου προ της τελικής ετυμηγορίας. Η FYROM έχει ήδη διορίσει τον Κροάτη κ. Μπούντισλαβ Βούκας, ενώ η Ελλάδα επέλεξε ως ad hoc δικαστή τον καθηγητή διεθνούς δικαίου και Ακαδημαϊκό κ. Εμμανουήλ Ρούκουνα.

  116. petalouda avatar
    petalouda 15/01/2009 11:19:01

    Όσοι «παρακολουθούν» τις «εξελίξεις» στο Αιγαίο μπορεί και να σκεφτούν ότι είμαστε ένα βήμα πριν τον πόλεμο. Τα ΜΜΕ έχουν αρχίσει να «σηκώνουν» τους τόνους προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να ξεχάσει τα «πραγματικά» καθημερινά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πολίτης. Λες και είναι η πρώτη φορά που γίνονται τέτοιες παραβιάσεις-παραβάσεις. Ούτε οι Τούρκοι αλλά ούτε και εμείς είμαστε διατεθειμένοι για να «σπρωξουμε» την κατάσταση προς μια σύγκρουση στο Αιγαίο, αφού και οι δυο θα είμαστε χαμένοι από χέρι. Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν βάλει, και τις «κατάλληλες» υπογραφές. Το πετρέλαιο έχει πέσει πολύ χαμηλά για την ώρα ούτως ώστε, δεν αξίζει να το «βγάλουν». Η Τουρκία αντιμετωπίζει τεράστια εσωτερικά προβλήματα. Εάν ξεγελασθεί να κάνει κάτι που δεν το θέλουν οι «μεγάλοι», ο Ερντογκάν θα αντιμετωπίσει «αμέσως» σοβαρό πρόβλημα. Εξάλλου τον έχουν «ενημερώσει». Ας αφήσουν κάποια παπαγαλάκια τους πολίτες ήρεμους για να δουν πως θα αντιμετωπίσουν τα τρέχοντα προβλήματα που είναι πιεστικά ,και ας βρουν άλλο τρόπο για να συσπειρώσουν τους πολίτες γύρω από τον «αποτυχημένο» Καραμανλή. Το «κόλπο» δεν θα πιάσει. Τώρα όσον αφορά την «επιθετική» τακτική της Τουρκίας στο Αιγαίο, εμείς οι ιδιοι τους δώσαμε το δικαίωμα αυτό. Εάν ήμασταν σοβαρή χώρα με σοβαρούς πολιτικούς, δεν θα τολμούσαν ούτε να απογειώσουν τα αεροπλάνα τους, όχι να κάνουν βόλτες κοντά στην Αθήνα. Το «υλικό» υπήρχε και υπάρχει. Απλά υπάρχουν ταυτόχρονα και οι «δεσμεύσεις».

  117. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/01/2009 11:20:24

    @ Eπώνυμος
    Κατ αρχήν το όλο σκηνικό με το σχέδιο Ανάν είχε στοχο να αθωωσει την Τουρκία για την κατοχή της Βόρειας Κύπρου αν δε λυνόταν το πρόβλημα.
    Ενα βέτο λίγους μήνες μετά για την ένταξη της Τουρκίας δε στρεφόταν μόνο εναντίον της αλλά και εναντίον των Ευρωπαίων που έβαλαν την Κύπρο και ήθελαν τότε και την Τουρκία.
    Θα ακολουθούσε άμεση ντε φακτο αναγνωριση του τουρκοκυπριακού κράτους και αποκατάσταση εμπορίου και συγκοινωνιών από πολλές ευρωπαικές χώρες με πρώτη την Αγγλία.Αυτό θα ήταν και η οριστικη λύση του Κυπριακού.

  118. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2009 11:24:38

    Δεν είναι έτσι Ψυχραιμία. Το εμπόριο με το ψευδοκράτος προπάθησε πολλές φορές να το προωθήσει η Τουρκία και κόλλησε πάντοτε ΜΟΝΟΝ στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο της Ε.Ε. που δεν είχε και κανέναν λόγο να αλλάξει τις προηγούμενες αποφάσεις του, αφού μάλιστα έχει και Έλληνα Πρόεδρο.

    Μπλόφα ήταν που τη φάγαμε εδώ και αναγκάσαμε και τους Κύπριους να τη φάνε. Τόσα χρόνια προσπαθούν να το αναβαθμίσουν και δεν το έχουν καταφέρει. Λες να μην δεν το κατάφεραν επειδή κάνουμε εμείς τον καλό και δεν προβάλουμε βέτο; Γιατί δεν μας έχουν σεβαστεί σε ένα σωρό άλλα θέματα, αφού παντού έχουμε το βέτο.

    Ας απαλλαγούμε, επιτέλους, από το σύνδρομο του "καλού παιδιού". Αυτό μας έφαγε όλα τα χρόνια. Να κάνουμε τον καλό να μην μας κάνουν ντα οι ξένοι μας πατρωνες.

  119. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2009 11:27:08

    Συγγνώμη, η Αγγλία εννοούσα προσπάθησε να το προωθήσει. Το επίσημο αγγλικό κράτος. Και κόλλησε στην Ε.Ε. και το ευρωπαϊκό Δικαστήριο. Υπάρχουν αποφάσεις που είχαν δημοσιευτεί στον τύπο τον καιρό του σχεδίου Ανάν, που μας έλεγαν ότι θα πάθουμε αυτά που μας λες εσύ τώρα αν απορρίπταμε το σχέδιο. Ούτε τότε τα πάθαμε, ούτε θα τα παθαίναμε αν προβάλαμε βέτο. Και τότε είχαν λυσσάξει, και μετά το βέτο θα λύσσαγαν. Απλώς στη μια περίπτωση ο Τάσσος είχε εξασφαλίσει την κρυφή υποστήριξη ΚΚ ενώ στην άλλη είχε την αντίθεση ΚΚ.

  120. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 11:28:36

    @εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος- παρακαλώ μην βάζεις τέτοια δύσκολα διότι μετά είδες κάτι σεντόνια που δεν διαβάζονται ….σχολειά είναι η μασσαλία …

  121. filosofos avatar
    filosofos 15/01/2009 11:34:19

    Ισοκράτης
    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

  122. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 11:44:00

    @47
    Αν, οι των εκσυγχρονιστικών τάσεων, είχαν διαβάσει λίγο Σολωμό, σίγουρα η πορεία της χώρας, θα ήταν διαφορετική!

    Μπράβο για την επιλογή ....έστω και καθυστερημένα!

  123. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 11:54:00

    O Φώλιας φεύγοντας από το παραμαγαζί του τα έκανε όλα τουρλού …Αι να δούμε πάλι το πλιάτσικο στην Ενέργεια έχουμε να φάμε πορτοκαλή πορδές αρχαιοπτερυχ ….

  124. vaggelas avatar
    vaggelas 15/01/2009 12:01:54

    Το σημαντικότερο της πρόκλησης είναι ότι οι Τούρκοι με την κίνησή τους να πλεύσουν 4 νμ ανοικτά της Ραφήνας (αν είναι σωστή η απόσταση) θέσανε την οικία του πρωθυπουργού εντός βεληνεκούς των ναυτικών πυροβόλων τους. Σε περίπτωση που σαν στόχο είχαν την κλιμάκωση και τον πόλεμο, με μια κίνηση ματ θα μπορούσαν πιθανώς να βάλουν εναντίον της οικίας αιφνιδιαστικά και αν ο πρωθυπουργός ήταν εντός της να αποκεφαλίσουν την πολιτική ηγεσία του τόπου στην πιο κρίσιμη στιγμή.

    Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται σε σοβαρές χώρες ακόμα κι αν δεν απειλούνται ευθέως με πόλεμο (υπάρχουν ζώνες απαγόρευσης πρόσβασης γύρο από ευαίσθητους στόχους και εγκαταστάσεις). Πόσο μάλλον σε μία χώρα που διαρκώς ζει τις τελευταίες μέρες με την απειλή του πολέμου.

    Η ελληνική φρεγάτα έπρεπε να αποτρέψει ένα τέτοιο ενδεχόμενο ακόμα κι αν χρειαζόταν να εμβολίσει το τουρκικό πλοίο, αναγκάζοντας το να διέλθει τουλάχιστον εκτός βεληνεκούς των πυροβόλων του.

  125. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/01/2009 12:05:00

    @Επώνυμος, η τελευταία παράγραφος στο 138 είναι η πραγματικότητα που δεν θέλουν να λαμβάνουν υπ' όψιν οι έλληνες πολιτικοί και δεν επιθυμείται να γνωρίζουν οι έλληνες πολίτες, για να μην αναπτύσσουν "επιθετικά" συναισθήματα έναντι της Τουρκίας, να μην πιέζει η κοινή γνώμη για άσκηση πιο "επιθετικής" πολιτικής και αποκαλύπτεται η δική τους υποχωρητικότητα.

    Η εμπειρία με Τούρκους λέει ότι μέχρι πρόσφατα "τρόμαζαν" στα ονόματα "Κολοκοτρώνης" και "Καραϊσκάκης". Όχι πια, μετά το 1990.

    Στη λογική που περιγράφεις διατύπωσε ο αείμνηστος Π. Κονδύλης τη θεωρία του "προληπτικού χτυπήματος", με το οποίο η Ελλάδα θα απαλλασσόταν από τις τουρκικές προκλήσεις και πιέσεις για 30 χρόνια.

    Όμως είναι αργά και, κυρίως, δεν υπάρχει έλληνας πολιτικός να διαχειρισθεί μια "ελεγχόμενη κρίση" που μπορεί να εξελιχθεί σε "ανεξέλεγκτη".
    Αλλά και η ελληνική κοινωνία, με τα "βύσματα" του γιού, δεν έχει το απαραίτητο ηθικό για να υποστηρίξει τέτοια πολιτική.

    Η αλήθεια : η αστυφιλία εξάλειψε τους σκληροτράχηλους γεωργοκτηνοτρόφους που αποτελούσαν πάλαι ποτέ το ανθρώπινο υλικό ενός αξιόμαχου ελληνικού στρατού. Τώρα, όλοι κουβαλάνε χαρτιά σε γραφεία.
    Μεταξύ μας, διερωτώμαι ποιοι 18χρονοι σήμερα θέλουν να γίνουν πιλότοι στη ΠΑ.

    Πάντως, δεν αποτελεί αποκλειστικό ελληνικό "εκφυλιστικό" φαινόμενο. Ιστορικά, σε όλες τις κοινωνίες που αποκτούν (πραγματική ή επίπλαστη) ευμάρεια υποβαθμίζεται το "αγωνιστικό" πνεύμα. Και η Τουρκία συντηρεί την, ας πούμε, "αγριάδα" χάρις στην αχανή και υπανάπτυκτη Ανατολία. Οι δυτικοί Τούρκοι, σε Κωνσταντινούπολη κ.α., σκέφτονται περίπου όπως οι Έλληνες. Αυτοί όμως έχουν το κίνητρο της επέκτασης δυτικά, σε βάρος μας!

  126. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 12:07:01

    vaggelas -αρα ΜΑΤ τον γυμνο Βασιλια μας
    χα χα χα

  127. vaggelas avatar
    vaggelas 15/01/2009 12:13:04

    @ατακτε

    Αν ήταν σπίτι εκείνη τη στιγμή φαντάζομαι πως δεν θα τον ειδοποίησε κανένας.... χαχαχα

  128. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 12:21:36

    vaggelas -ουτε στην Πρωτη ουτε στην Τσιουκα δεν ηταν σημερα ...

  129. war avatar
    war 15/01/2009 12:27:30

    ....όσο περισσότερο επιδεινώνεται ο συσχετισμός ισχύος εις βάρος του αμυνόμενου τόσο περισσότερο αυξάνει η πιθανότητα είτε να υποστεί τις συνέπειες οδυνηρών υποχωρήσεων λόγω στρατιωτικών εκβιασμών είτε να δεχτεί ένα οδυνηρό και καταστροφικό πρώτο κτύπημα. Η αστάθεια εντείνεται ακόμη περισσότερο επειδή ο αμυνόμενος, όσο περισσότερο επιδεινώνεται η θέση τόσο περισσότερο οδηγείται σε επιλογές πρώτου κτυπήματος για να ακυρώσει τον κίνδυνο να το πράξει πρώτος ο επιτιθέμενος. Επιπλέον, εάν η θέση του αμυνόμενου επιδεινώνεται ανεπίστροφα ίσως έλθει η στιγμή που γι’ αυτόν η μόνη ελπίδα σωτηρίας να επιχειρήσει ένα πρώτο κτύπημα απελπισίας με την ελπίδα πως θα ακυρώσει μεγάλο μέρος της ισχύος του επιτιθέμενου. Δηλαδή, η ανισορροπία οικοδομεί αστάθεια ενώ για τον αμυνόμενο λιγοστεύουν οι επιλογές.

  130. war avatar
    war 15/01/2009 12:32:39

    1. Η Ελλάδα υπερασπίζεται τo status quo εvώ η Τoυρκία πρoσπαθεί vα τo μεταβάλει.
    2. Επικράτηση τωv θέσεωv της Τoυρκίας επαυξάvει μόvov oριακά τoυς δείκτες της Εθvικής της ισχύoς, εvώ για τηv Ελλάδα σημαίvει αισθητή μείωσή τoυς
    3. Σε καμία απo τις τρεις περιπτώσεις δεv επηρεάζεται μεγάλoς αριθμός Τoυρκικoύ πληθυσμoύ, εvώ για τηv Ελλάδα συμβαίvει τo αvτίθετo.
    4. Ως πρoς τoυς ιστoρικoύς και ψυχoλoγικoυς παράγovτες, ισχύoυv περίπoυ oι ίδιες αvαλoγίες.

  131. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/01/2009 12:33:34

    o Αδωνης Γ...ειναι εδω και τους τα λεει χυμα χα α χα α χα....

  132. war avatar
    war 15/01/2009 12:34:30

    Η ικανότητά μας να αποτρέψουμε μια απειλή χαμηλής έντασης συναρτάται άμεσα με την ικανότητά μας να αποτρέψουμε ένα γενικευμένο πόλεμο. Γι’ αυτό εάν με οποιονδήποτε τρόπο – υπονοούμενο ή έκδηλα διατυπωμένο – αποσυνδέσουμε την αποτροπή γενικευμένης σύρραξης από την αποτροπή απειλών χαμηλότερης έντασης ισοδυναμεί με επιδείνωση της αποτρεπτικής μας θέσης.



    Ασφαλώς, η πιο πάνω θέση θα ήταν περιττή εάν είμαστε πολύ ισχυρότεροι από τον αντίπαλο οπότε η απειλή τιμωρίας κάθε μορφής επίθεσης θα είναι πολύ ή και πλήρως αποτρεπτική. Όμως, επειδή για την Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι ιδεατό, θα πρέπει να περιορίσουμε τους συλλογισμούς μας στην ανάλυση τριών αλληλένδετων καταστάσεων:



    1. αποτροπή γενικευμένου πολέμου (μεγάλη σύρραξη, μεγάλη επίθεση)

    2. αποτροπή επεισοδίων ενδιάμεσης έντασης (οτιδήποτε στο ενδιάμεσο διάστημα μεταξύ μεγάλης σύρραξης και τοπικής σύρραξης)

    3. αποτροπή χαμηλής έντασης (μικρά συνοριακά επεισόδια ή αψιμαχίες).



    Εάν θελήσουμε να καλύψουμε όλα ανεξαιρέτως τα ενδεχόμενα θα έπρεπε να συμπεριλάβουμε και άλλες περιπτώσεις όπως η παραβίαση του εναέριου και θαλάσσιου χώρου της Ελλάδας, και η εναντίον μας εκτόξευση απειλών οι οποίες αμφισβητούν το status quo, καθώς και τις απειλές χρήσης βίας (casus belli). Η τουρκικές ενέργειες σ’ αυτό το φάσμα απειλών ροκανίζουν την αξιοπιστία της αποτρεπτικής μας στρατηγικής. Στο ίδιο πλαίσιο, η αποτροπή της απειλής πρώτου συντριπτικού κτυπήματος πρέπει να είναι μόνιμη έγνοια των Γενικού Επιτελείου. Για το θέμα αυτό θα μπορούσε να διατυπωθεί η εξής θέση:



    ιδιαίτερα σε περιόδους κρίσης οπότε ένα τέτοιο ενδεχόμενο είναι πολύ πιθανό, πρέπει να πειστεί ο αντίπαλος πως έστω και αν μας αιφνιδιάσει θα μας απομείνουν αρκετές δυνάμεις για να αντεπιτεθούμε και να του προκαλέσουμε απαράδεκτο γι’ αυτόν κόστος. Αυτό αφορά τουλάχιστον τις δυνάμεις που μας παρέχουν δυνατότητες να πληγούν ζωτικοί στόχοι του αντιπάλου.



    Ο τρόπος που η αποτροπή γενικευμένης σύρραξης συνδέεται με την αποτροπή απειλών χαμηλότερης έντασης είναι ο εξής:



    Η απειλή με ισοδύναμο ή περίπου ισοδύναμο κόστος θα μπορούσε να εκτιμηθεί (έστω και λανθασμένα) από τον αντίπαλο ως ανεκτό, ενώ ελάχιστα περιθώρια θα είχε να κάνει τους ίδιους υπολογισμούς ως προς το κόστος μιας γενικευμένης σύρραξης. Επομένως, αυτό που μετρά αποτρεπτικά δεν είναι το προβαλλόμενο κόστος «μικρής έντασης» αλλά το ενδεχόμενο πως η σύρραξη θα μπορούσε να κλιμακωθεί και να οδηγήσει σε γενικευμένη σύρραξη. Η ανώτατη πολιτική ηγεσία και η στρατιωτική ηγεσία χρειάζεται ίσως να επανεξετάσει ορισμένα ζητήματα και ιδιαίτερα το κατά πόσον έπεσε θύμα λανθασμένης συμβουλής (μερικές απίστευτα λανθασμένες και αφελείς θέσεις γράφτηκαν στον τύπο ή σε μικρά δοκίμια και φάνηκαν να αντανακλώνται σε δηλώσεις της πολιτικής ηγεσίας) (υπενθυμίζω στον νυν υπουργό πως αμέσως μετά τις δηλώσεις συναντηθήκαμε και του παρέδωσα σημείωμά μου τριών σελίδων για το ζήτημα αποτροπή-κλιμάκωση).



    Για να προεκτείνω το επιχείρημα ως προς αυτό το άκρως κρίσιμο ζήτημα, η αποτροπή καθίσταται ακόμη πιο εύρωστη εάν επιτύχουμε να μεταδώσουμε με αξιόπιστο τρόπο τρία ισχυρά μηνύματα:



    Πρώτο, πως έχουμε την ικανότητα, την αποφασιστικότητα και την αναγκαία διάταξη δυνάμεων που δημιουργούν μεγάλο ενδεχόμενο πλήρους επικράτησής μας στην διαδικασία κλιμάκωσης. Ο αντίπαλος θα πρέπει να μένει πάντα σε αμφιβολία ως προς τον τρόπο κλιμάκωσης, την έκταση της κλιμάκωσης και το κόστος που θα του επιβληθεί όταν – κατά πάσα πιθανότητα – θα ηττηθεί. Ένα είναι σίγουρο, πως το αναμενόμενο γι’ αυτόν κόστος δεν θα πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο των οφελών που αυτός αναμένει.



    Δεύτερο, πως η κλιμάκωση μέχρι την γενικευμένη σύρραξη είναι το πιθανότερο ενδεχόμενο και πως είμαστε αποφασισμένοι να μην διστάσουμε να κλιμακώσουμε εάν το κρίνουμε αναγκαίο. Επίσης πρέπει να επικρέμαται ο κίνδυνος κλιμάκωσης σε γενικευμένη σύρραξη με τρόπους και μεθοδεύσεις που δεν σταθμίζονται εύκολα από τον αντίπαλο (δηλαδή συμφέρει να κατατρέχει τον αντίπαλο αυτός ο φόβος και να υπολογίζει συνεχώς το όφελος της εκτέλεσης της «μικρής απειλής» με το κόστος του γενικευμένου πολέμου).



    Τρίτο, πως τα διακυβευόμενα αγαθά είναι υψηλής αξίας. Αυτό σχετίζεται με το «σχετικό συμφέρον» εκατέρωθεν των συνόρων και ο αναγνώστης θα μπορούσε να ανατρέξει στις σύντομες εισαγωγικές επισημάνσεις του παραρτήματος ΙΙ.



    Για τους ποιο πάνω λόγους, η προβολή ισοδύναμου κόστους έχει ελάχιστη ή καθόλου αποτρεπτική αξία η δε προβολή του από την πολιτική ή στρατιωτική ηγεσία δεν μπορεί παρά να οφείλεται, όπως ανέφερα πιο πάνω, σε «ερασιτεχνική συμβουλή». Η προβολή «ισοδυνάμου αποτελέσματος» βρίσκεται σε κάθετη αντίφαση με θεμελιώδεις και ελάχιστα αμφιλεγόμενες αρχές της στρατηγικής ανάλυσης. Κυρίως, βρίσκεται σ’ αντίφαση με την βασικό αξίωμα πως όσο μεγαλύτερη είναι η παράσταση κόστους τόσο περισσότερο αποτρεπτική είναι απειλή. Η προβολή του ενδεχόμενου περιορισμού στα μέτρα και σταθμά της επίθεσής του, επομένως, μειώνει τα περιθώρια αμφιβολιών του, του επιτρέπει να μεθοδεύσει στρατιωτικά και πολιτικά την εκπλήρωση συγκεκριμένων στόχων και δυνατό επί πλέον να του δώσει το λανθασμένο μήνυμα πως ορισμένα αγαθά δεν έχουν τόσο μεγάλη αξία γι’ εμάς ούτως ώστε να διακινδυνέψουμε μεγάλη σύρραξη. Στην χειρότερη περίπτωση, οι διακηρύξεις περί ισοδυνάμου θα μπορούσαν να του μεταδώσουν το μήνυμα πως η Ελλάδα δεν θα μπορούσε ποτέ να του προκαλέσει μεγάλο κόστος επειδή σε κάθε περίπτωση δεν θα έφθανε σε μεγάλη ή γενικευμένη σύρραξη.



    Αυτή η θέση ουδόλως υποβαθμίζει την ανάγκη αποτροπής απειλών χαμηλών έντασης. Αντίθετα, τονίζουν την σημασία της αξιοπιστίας μας και γενικότερα του τρόπου που συνδέονται τα διάφορα επίπεδα πιθανής σύγκρουσης με την συνολική αποτρεπτική μας προσπάθεια, καθώς και με την ανάγκη αποφυγής επιπόλαιων κινήσεων και ενεργειών που θα προκαλέσουν πολεμική σύρραξη. Ο στόχος της Ελλάδας ως κράτους που υπεραμύνεται του status quo, υπενθυμίζεται, είναι η αποτροπή του πολέμου, δηλαδή να μην υπάρξει οποιαδήποτε πολεμική σύγκρουση !!. Γι’ αυτό, είναι άχαρο να εισέλθουμε σε πολεμικές συρράξεις λόγω λαθών που οφείλονται σε άγνοια στοιχειωδών κριτηρίων της στρατηγικής ανάλυσης.



    Όταν υπάρχει στρατιωτική απειλή, ο μεγαλύτερος κίνδυνος προέρχεται από δικά μας λάθη, ιδιαίτερα τον ολέθριο συλλογισμό που κατατρέχει πολλούς αναλυτές στην Ελλάδα πως είναι δυνατό να αποφύγουμε τον πόλεμο αντί να τον αποτρέψουμε.



    Τονίζεται πως «αποφυγή του πολέμου» και «αποτροπή του πολέμου» είναι δύο παντελώς διαφορετικές έννοιες.

  133. F avatar
    F 15/01/2009 13:00:04

    Ἠρεμῆστε, ἡ Ντόρα μας ἐφαρνόζει τὴν μεγαλοφυὴ πολιτική τοῦ Καραγκιόζη: θὰ μὲ χτυπήσει, θὰ ἱδρώσει, θὰ ἀῤῥωστήσει, θὰ πεθάνει...

  134. war avatar
    war 15/01/2009 13:20:22

    Στην σελίδα του το ΥΠ.ΕΞ της γείτονικής χώρας αναφέρει ωμα μία σειρά διεκδικήσεων έναντι της Ελλάδας καθώς τις "γκρίζες ζώνες" και το casus belli καθώς επίσης τονίζεται ότι η μειονότητα στη Θράκη ζει σε απαγορευμένη στρατιωτική ζώνη.

    Κορυφαίο σημείο στην σελίδα αποτελεί η αναφορά ότι «Η Ελλάδα διψάει για εδαφική επέκταση, που έχει αποκλειστικό στόχο την αποσταθεροποίηση και την υπονόμευση της εδαφικής ακεραιότητας» της Τουρκίας.

    Για την Θράκη ισχυρίζονται ότι είναι υπό καθεστώς απαγορεύσεων λόγο στρατιωτικών ζωνών….«Όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στην απαγορευμένη ζώνη έχουν μπλοκαριστεί από στρατιωτικά φυλάκια, οι κάτοικοι της περιοχής προκειμένου να μετακινηθούν εντός και εκτός της Ζώνης πρέπει να επιδείξουν ειδική ταυτότητα, ενώ όποιος θέλει να επισκεφθεί την περιοχή πρέπει να εξασφαλίσει ειδική άδεια, μικρής διάρκειας. Υποστηρίζεται μάλιστα ότι οι κάτοικοι της Ζώνης, ακόμη και αυτοί που κατέχουν ειδική άδεια, δεν μπορούν να μετακινηθούν σε απόσταση μεγαλύτερη των 30 χλμ. από τη κατοικία τους»

    Το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών εμφανίζει την Ελλάδα ως χώρα περιορισμένης κυριαρχίας στο Αιγαίο και τονίζει ότι η Τουρκία είναι έτοιμη για διαπραγματεύσεις για «τον καθορισμό της κυριότητας μικρών νησιών και βραχονησίδων στο Αιγαίο».

    Σε ειδικό κεφάλαιο επανεμφανίζεται η θεωρία των «γκρίζων ζωνών», όπου αναγνωρίζει ως ελληνικά μόνο όσα νησιά αναφέρονται ονομαστικά στις συνθήκες. Υποστηρίζουν ότι η «κυριότητα μικρών νησιών, βραχονησίδων και βράχων στο Αιγαίο, το καθεστώς των οποίων δεν έχει ορισθεί με σαφήνεια από τα διεθνή κείμενα, πρέπει να καθορισθεί με συμφωνία».
    Το casus belli εμφανίζεται εκ νέου με την παρατήρηση ότι «η οποιαδήποτε επέκταση από την Ελλάδα των χωρικών υδάτων πέραν των 6 ν.μ. στο Αιγαίο είναι μη αποδεκτή από την Τουρκία». Και προσθέτει ότι «δεν θα πρέπει να επιτραπεί στην Ελλάδα η διεύρυνση περιοχών θαλάσσιας δικαιοδοσίας στο Αιγαίο με μονομερείς ενέργειες».



    Επαναλαμβάνεται η θέση ότι τα τουρκικά μαχητικά που εισέρχονται στο FIR Αθηνών δεν υποχρεώνονται να υποβάλλουν σχέδια πτήσης και πως η είσοδος μαχητικών στην περιοχή μεταξύ 6-10 ν.μ. δεν συνιστά «παραβίαση», καθώς η Άγκυρα δεν αναγνωρίζει τα 10 ν.μ. ως εύρος του εθνικού εναέριου χώρου.

  135. war avatar
    war 15/01/2009 13:24:02

    Στον ακήρυκτο πόλεμο που διεξάγεται συνεχώς εδώ και τρεις δεκαετίες στους ουρανούς του Αιγαίου και οι δύο πλευρές μετρούν απώλειες. Από τη μία πλευρά, η Ελλάδα, όμηρος του "φοβικού συνδρόμου", καλείται να υπερασπιστεί τον Εθνικό Εναέριο Χώρο με άρτια εξοπλισμένη Πολεμική Αεροπορία και άριστα εκπαιδευμένο προσωπικό. Από την άλλη, η αναθεωρητική Τουρκία αμφισβητεί μονομερώς και βασιζόμενη στην ποσοτική υπεροπλία της επιχειρεί την αλλαγή του status quo με σαφώς επιθετικές ενέργειες από αεροπόρους που διακρίνονται κάθε άλλο παρά για τον επαγγελματισμό τους. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι οι τουρκικές αποστολές σε ΝΑΤΟικές ασκήσεις κατατάσσονται σταθερά στις τελευταίες θέσεις ενώ στις "μάχες" πάνω από το Αιγαίο ηττούνται κατά κράτος.

    Χαρακτηριστικό του φόβου των Τούρκων αεροπόρων όταν εισέρχονται στον ελληνικό ΕΕΧ είναι το περιστατικό όταν πέταξε για πρώτη φορά το Mirage F-1CG σε νυχτερινή αναχαίτιση τουρκικού F-4E. Μόλις ο Τούρκος χειριστής αντιλήφθηκε τη παρουσία του ελληνικού αεροσκάφους άρχιζε να φωνάζει έντρομος στη συχνότητα κινδύνου "UFO, UFO"!

    - H μοναδική επίσημα καταγγεγραμένη κατάρριψη τουρκικών α/φων από ελληνικά έλαβε χώρα στις 22 Ιουλίου 1974, όταν το F-5 (#63-8414) με χειριστή τον Υποσμηναγό Ι.Δ. και No2 του σχηματισμού τον Ανθυποσμηναγό Θ.Σ. (#66-9137) κατέρριψε με βολή ΑΑ βλήματος τύπου AIM-9B ένα τουρκικό F-102Α και έτρεψε σε φυγή ένα δεύτερο (το οποίο κατέπεσε επίσης από έλειψη καυσίμου, πρίν προσγειωθεί στη βάση του).

    - Παρόμοιο περιστατικό σημειώθηκε στα μέσα της δεκαετίας του ΄80 όταν μετά από αερομαχία κατέπεσαν δύο τουρκικά F-104G (το ένα από έλλειψη καυσίμου, το άλλο από απώλεια προσανατολισμού) από ελληνικά F-4E της 337Μ.

    - Στις 18 Ιουνίου 1992 κατά την διάρκεια αναγνώρισης τουρκικών F-16 από δύο ελληνικά F-1CG, o Yποσμηναγός Νικόλαος Σιαλμάς εμπλέκεται σε αερομαχία με F-16 του χειριστή Ilhan Filiz και συντρίβεται.- Στις 8 Φεβρουαρίου 1995 κατά την διάρκεια αναγνώρισης που εξελίχθηκε σε αερομαχία ελληνικό Mirage F-1CG με χειριστή τον έμπειρο Η.Τ. "υποχρέωσε" τον Τούρκο Υποσμηναγό Yilderim σε βίαιο ελιγμό σε χαμηλό ύψος και απώλεια στήριξης με αποτέλεσμα το F-16C Block40 (#91-0021) της 192Μ να συντριβεί 15 νμ ΝΑ της Ρόδου. Πρόφτασε όμως να εγκαταλείψει και διασώθηκε από ελικόπτερο AB 205 της Eλληνικής Πολεμικής Aεροπορίας και μεταφέρθηκε στη Pόδο. O Tούρκος πιλότος μεταφέρθηκε στην Tουρκία και παραδόθηκε στις τουρκικές αρχές.

    - Στις 28 Δεκεμβρίου 1995 σύμφωνα με τότε δημοσίευμα των ΝΕΩΝ "έξι λεπτά μέσα στα οποία τα ελληνικά F16 'κέρδισαν' δύο φορές τα τουρκικά Φάντομ, διήρκεσαν οι σκληρές αερομαχίες, που προηγήθηκαν της πτώσης ενός από τα αεροσκάφη της γειτονικής χώρας, χθες 9 μίλια νοτιοδυτικά της Λέσβου. Τα δύο τουρκικά αεροσκάφη που λίγο νωρίτερα είχαν παραβιάσει προκλητικά τον εθνικό εναέριο χώρο πετώντας, με πλήρη οπλισμό και πάνω απ' τη νήσο Χίο, αναγνωρίστηκαν και αναχαιτίστηκαν από δύο ελληνικά F16, που μπλόκαραν τους 'εισβολείς' στην περιοχή μεταξύ Χίου-Λέσβου". Ο πιλότος του τουρκικού F-4E (#67-0301) της 112Μ δεν βρέθηκε και ο συγκυβερνήτης Ogur Kilar μεταφέρθηκε με ελληνικό ελικόπτερο σε νοσοκομείο της Σμύρνης 90 λεπτά μετά την πτώση. Ο Υποσμηναγός Γ.Θ. του ελληνικού F-16C Block 30 παρασημοφορήθηκε λίγες μέρες μετά...

    - Στις 8 Oκτωβρίου 1996, δύο ελληνικά Mirage 2000ΕG της 331ΜΠΚ/114ΠΜ απογειώθηκαν για να αναχαιτίσουν τουρκικό σχηματισμό τεσσάρων F-4 και δύο F-16 που είχαν παραβιάσει τον ελληνικό εναέριο χώρο στην περιοχή της Xίου. Eνα τουρκικό διθέσιο F-16D (#91-0023) κατέπεσε, με αποτέλεσμα να φονευθεί ο ένας πιλότος. Πληροφορίες ήθελαν τον νεκρό πιλότο Nail Erdogan να είναι Ισραηλινός ενώ ο δεύτερος χειριστής Osman Cıceklı εγκατέλειψε επιτυχώς και διεσώθη από ελικόπτερο AB-205 της 358 ΜΕΔ.Eπτά χρόνια αργότερα, δημοσίευμα στο Τύπο αναφέρει ότι το ελληνικό Μirage 2000EG με χειριστή τον Θ. Γ. εξαπέλυσε πύραυλο καταρρίπτοντας το τουρκικό, γεγονός το οποίο φέρεται να επιβεβαίωσε έμμεσα ο Έλληνας ΥΕΘΑ Γ. Παπαντωνίου. (Mετά την επιστροφή του Θ.Γ. στη αεροπορική βάση της Τανάγρας, διαπιστώθηκε ότι δεν υπήρχε ο πύραυλος R.550 Magic Μk2 στο δεξί φτερό...)
    - Στις 23 Μαϊου 2006 το τουρκικό F-16C Block50 (#93-0684) με χειριστή τον Υποσμηναγό Halil Ibrahim Ozdemir εκτελώντας βίαιους ελιγμούς συγκρούστηκε με ελληνικό F-16C Block52+ (#514) νοτίως της Καρπάθου, οδηγώντας στο θάνατο τον Σμηναγό (Ι) Κωνσταντίνο Ηλιάκη.

  136. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 15/01/2009 13:27:20

    Η Τουρκία είναι σαν επιθετικός Καρκίνος και εμείς αντί για χημειοθεραπεία τον τον αντιμετωπίζουμε με την γιατρό Νατάσα :) Έλεος!

  137. vaggelas avatar
    vaggelas 15/01/2009 13:30:35

    "Προκλήσεις στο Αιγαίο, αποτρεπτική στρατηγική - χειραφετημένη ανάλυση"

    http://www.ifestos.edu.gr/

    Πολύ καλή ανάλυση, όποιος θέλει μπορεί να τη διαβάσει!

  138. EL avatar
    EL 15/01/2009 13:52:35

    @170...
    Οχι μόνο στον Αλλάχ, αλλά και στους Νεφελίμ θα κάτσει το Ελλάντα αν χρειαστεί, όσο αυξάνεται η πείνα....

    look back @ 1453... and tell me what you see... ;-)

  139. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 14:18:25

    @170
    "look back @ 1453… and tell me what you see… "


    ..βλέπω τον ΕΦΙΑΛΤΗ
    να προδίδει Κερκόπορτες....

  140. KaryID avatar
    KaryID 15/01/2009 14:30:32

    Πέμπτη σήμερα, τη φάγαμε κι' αυτή τη βδομάδα, σχόλασαν τα γραφεία, ώρα για τη siesta

  141. ηλίας avatar
    ηλίας 15/01/2009 15:20:12

    Δεν σε καταλαβαίνω παιδάκι μου, παρόλη την απειρία και την αγαθότητα του καραμανλή σαν πρωθυπουργού ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το γιωργάκη;
    Ο ένας είναι ο καλύτερος (πλήν λίγο τεμπελάκος) μαθητής της τάξης και ο άλλος είναι ο πιό καθυστερημένος, από το ίδρυμα βρε φίλε μου, πως να στο πώ;
    Να διώξουμε τον Καραμανλή για να φέρουμε το χαζό γιό της αμερικανοεβραίας κυρίας τσάντ;
    Εάν είναι να πάμε για χειρότερα μένουμε και εδώ που είμαστε.
    Πάλι κέρδος θα έχουμε.

  142. miza avatar
    miza 15/01/2009 15:37:43

    σε μεγαλη απελπισια οι εμποροι οπλων..
    κατηγορουν για "απραξια" τον μπουλη.
    γιατι?
    θελουν δυναμικη αντιδραση?
    οχι..επιδιωκουν νεα αγορα του αιωνα,για να ηρεμησουν οι τουρκοι..

    οι ξενοι κατασκευαστες σε συνεργασια με τους ντοπιους εκδοτες μεσαζοντες εχουν λυσσαξει.
    ο μπουλης εχει κοψει τους νεους εξοπλισμους,και δυσκολευει την πληρωμη των παλιων,γιατι δεν εχουμε φραγκο.
    βρηκαν την λυση.
    δινουν 6% μιζα στους τουρκους στρατηγους,εαν μας
    "τρομαξουν" και αγορασουμε νεα οπλα.
    στο παιγνιδι εχουν μπει και ελληνες δημοσιογραφοι.
    διαβαστε το τελευταιο αρθρο του βερυκιου,σε εβδομαδιαια εφημεριδα ,για το δραμα των μεσαζοντων τα τελευταια χρονια.
    ολα γινονται για τις μιζες των νεων εξοπλισμων.

  143. μούτρο avatar
    μούτρο 15/01/2009 15:42:59

    φτιάξε και ένα καπέλο απο αλουμινόχαρτο και είσαι κομπλέ

  144. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/01/2009 15:47:18

    Δεν ξέρω με βεβαιότητα αν ο ένας είναι τεμπελάκος, αλλά ο άλλος δεν είναι καθυστερημένος, και δεν έχει σχέση με το αν είμαι πασόκος ή φασίστας ή ναβουχοδονόσωρ

  145. ο ηλιθιος.. avatar
    ο ηλιθιος.. 15/01/2009 15:48:21

    βοηθησα τους νταβαδες να υποχρεωσουν τον μπουλη,
    να κανει τον σουφλια ΤΟΥΣ..υπουργο οικονομικων.
    τωρα αποφασισα να βοηθησω παλι,τους νταβαδες να
    βγαλουν νεες μιζες,απο νεα εξοπλιστικα προγραμματα.
    βοηθειααααααααααα,κινδυνευουμε απο τους τουρκουςςςςςςςςςςς.

  146. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/01/2009 15:50:29

    πιστευτός ο 77

  147. copy paste avatar
    copy paste 15/01/2009 16:06:38

    Η νέα πρόκληση της Τουρκίας, που παρόμοιά της δεν έχει καταγραφεί στις σχέσεις των δύο χωρών όσον αφορά τις ναυτικές δραστηριότητες, έρχεται να προστεθεί στο σερί επικίνδυνων κινήσεών της κυρίως στον εναέριο χώρο των Βορείων Δωδεκανήσων το τελευταίο διάστημα. Το νέο επεισόδιο στις ελληνοτουρκικές σχέσεις προκάλεσε πρόσθετο προβληματισμό στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας για το τι πραγματικά επιδιώκει η Άγκυρα με τη συμπεριφορά της και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα στην πορεία κλιμάκωσης που ακολουθεί.
    Το πρώτο σήμα εγρήγορσης στο Κέντρο Επιχειρήσεων του ελληνικού «Πενταγώνου» δόθηκε γύρω στις 8 το πρωί χθες, όταν η τουρκική φρεγάτα «Τurgutreis» αποκόπηκε από ομάδα 3-4 πολεμικών που εκτελούσαν προγραμματισμένη άσκηση στο Βόρειο Αιγαίο και κατευθύνθηκε νοτιοδυτικά.
    Ο κόκκινος συναγερμός σήμανε στις 9 π.μ. όταν η τουρκική φρεγάτα άρχισε να μπαίνει στα Στενά του Καφηρέα (Κάβο Ντόρο) μεταξύ Εύβοιας και Άνδρου. Παρότι οι κινήσεις της μέχρι εκείνη την ώρα ήταν σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες της αβλαβούς διέλευσης (σταθερή πορεία και ταχύτητα, με σκοπό τη μετάβαση από ανοιχτή θάλασσα σε άλλη ανοιχτή θάλασσα), το ΓΕΕΘΑ έδωσε εντολή στη φρεγάτα «Μπουμπουλίνα» να την παρακολουθεί στενά, ενώ το ίδιο γινόταν και από κοντινά παρατηρητήρια. Η φρεγάτα συνέχισε τη διαδικασία της αβλαβούς διέλευσης για αρκετή ώρα με κατεύθυνση πλέον τα στενά μεταξύ του Σουνίου και της Κέας (Τζιας).
    Στη μία μετά το μεσημέρι η «Τurgutreis» είχε φθάσει δυτικά της Κέας (4 μίλια από τις ακτές του νησιού) και νοτίως του Σουνίου (περίπου 5 μίλια από τις ακτές).
    Σε εκείνο το σημείο- και σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε το ΓΕΕΘΑ- έγινε η παραβίαση των κανόνων του Διεθνούς Δικαίου περί αβλαβούς διέλευσης πλοίου από τα χωρικά ύδατα μιας χώρας. Η τουρκική φρεγάτα έκανε πλήρη αναστροφή πορείας και άρχισε να πραγματοποιεί αντίστροφη διαδρομή- πέρασε τελικά ξανά τα στενά του Καφηρέα γύρω στις 5 μ.μ.!
    Για να γίνει αντιληπτό το νομικό μέρος της πρόκλησης πρέπει να αναφερθεί ότι η φρεγάτα μπορούσε να πραγματοποιήσει τη διαδρομή μέχρι το σημείο που ανέστρεψε και να συνέχιζε- πάντα με σταθερή πορεία και ταχύτητα- μέχρι π.χ. τη Λιβύη. Η παραβίαση των διεθνών κανόνων έγκειται στο ότι άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα η κίνησή της να αποτελεί περιπλάνηση εντός των χωρικών υδάτων άλλης χώρας, δηλαδή παρατεταμένη παραβίαση των θαλάσσιων συνόρων, που στη συγκεκριμένη περίπτωση διήρκεσε οκτώ ώρες!

  148. παρτυ.. avatar
    παρτυ.. 15/01/2009 16:17:21

    εξαλλος θα περιγραφει τα γεγονοτα ο βερυκιος αποψε στον αλφα.
    εχει πολυ καιρο να παρει μιζες το καημενουλη..

  149. copy paste avatar
    copy paste 15/01/2009 16:25:27

    Υπήρχε ή όχι και υποβρύχιο στην ίδια περιοχή ΣΕ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ;

  150. KaryID avatar
    KaryID 15/01/2009 16:27:33

    τίνος

  151. copy paste avatar
    copy paste 15/01/2009 16:29:40

    Τουρκίας...!

  152. Γιάννης avatar
    Γιάννης 15/01/2009 17:19:37

    Εντάξει ρε παιδιά, μην κάνετε έτσι. Ακούστε την αλήθεια:

    1. Το καπετάνιος του Turgut Reis πήγαινε να αυτομολήσει στην Αίγυπτο, καταγγέλοντας το καθεστώς Ερντογάν και τις σχέσεις του με τη Χαμάς.

    2. Οι πληροφορίες ότι ο καπετάνιος αυτός εμπλέκεται στην υπόθεση Εργκενεκόν ερευνώνται

    3. Ο καπετάνιος ξαφνικά θυμήθηκε ότι είχε αφήσει ανοιχτό το θερμοσίφωνα στο διαμέρισμά του στη Σμύρνη και γύρισε πίσω. Λόγω έκτακτης ανάγκης λοιπόν δικαιολογείται η παραβίαση των κανόνων της αβλαβούς διέλευσης.

    4. Την ώρα που έφτασε στο Σούνιο έβαλε μπροστά τα μηχανήματα υποκλοπής αλλά το μόνο που έπιασε ήταν Τράγκα, Κακαουνάκη και Πρετεντέρη. Αυτή ήταν μια ακόμη αιτία να γκαζώσει τις μηχανές

    5. Ταυτόχρονα με το Turgut Reis την περιοχή διέσχιζαν ως δυνάμεις συνοδείας ένα υποβρύχιο, ένας ψαροντουφεκάς και μια φουσκωτή βαρκούλα. Λόγω μεγέθους και βάθους τα εντόπισαν μόνο οι Ελ μέσω τηλεοπτικών συχνοτήτων ρωσικής τεχνολογίας.

    6. Υπάρχει ένα σχέδιο πίσω από όλο αυτό. Οι Τούρκοι θέλουν όλες τις επίπεδες εκτάσεις που συνορεύουν με θάλασσα από το Καστελόριζο έως την Κέρκυρα για να φτιάξουν γήπεδα γκολφ! Οσοι από τους ιθαγενείς δεν προσληφθούν ως κουβαλητές μπαστουνιών θα προσφυγέψουν στα βουνά.

  153. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2009 17:37:39

    Πλάκα πλάκα, με αυτά που κάνουν οι Τούρκοι μπορεί και να ξυπνήσουμε. Δεν είναι τελείως κακή εξέλιξη.

  154. Cagatay Belgen avatar
    Cagatay Belgen 15/01/2009 17:51:58

    Nice Turkish ship in greek waters. We will drink coffee next time ;)

  155. copy paste avatar
    copy paste 15/01/2009 18:08:40

    - Ποιο είναι το αγαπημένο τραγούδι των Τούρκων πιλότων F-16;


    - Το «Άλλος για Χίο τράβηξε πήγε, άλλος για Μυτιλήνη».

  156. copy paste avatar
    copy paste 15/01/2009 18:19:09

    Ανεκδοτάκι

    by Dr.Seeng

  157. μανώλης avatar
    μανώλης 15/01/2009 20:03:09

    @177,υπογράφω.

  158. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2009 20:14:29

    Ετοιμαστήκατε όλοι για κάτι όχι θερμό αλλά καυτό?

  159. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/01/2009 21:48:01

    μπουρλότα;

  160. ksenofontas o anentaxtos avatar