20/03/2009 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έξωση» των καταληψιών ζητά ο Γ. Σανιδάς

Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου ζητά, με παραγγελία του προς τους εισαγγελείς πρωτοδικών της χώρας, προκαταρκτική εξέταση, προκειμένου να διερευνηθεί αν τελούν υπό κατάληψη πανεπιστήμια ή ΤΕΙ, καθώς και άλλα δημόσια ή ιδιωτικά κτήρια και να δρομολογηθεί η αποβολή των καταληψιών από αυτά. Ταυτόχρονα ο κ. Σανιδάς ζητά να διερευνηθεί εάν στα υπό κατάληψη κτίρια διαπράττονται κι άλλα ποινικά αδικήματα, όπως διακίνηση ναρκωτικών ή κατοχή και κατασκευή όπλων. Επίσης ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου ζητά να αναζητηθούν ποινικές ευθύνες στις πρυτανικές αρχές και σε κάθε άλλο πρόσωπο υπεύθυνο για τα υπό κατάληψη κτίρια.

Η παραγγελία Σανιδά δόθηκε με αφορμή δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος», στις 17 Μαρτίου , όπου αναφέρονταν ότι αντιεξουσιαστές έχουν καταλάβει δεκάδες κτήρια σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και Βόλο.

Έντονη αντίδραση του ΚΚΕ που σε ανακοίνωσή του αναφέρει: «Η παρέμβαση Σανιδά για τις καταλήψεις στα δημόσια κτίρια και αλλού, υπηρετεί το γενικότερο σχεδιασμό της κυβέρνησης και άλλων μηχανισμών του συστήματος, που με πρόσχημα την προβοκατόρικη δράση των κουκουλοφόρων επιδιώκουν τη λήψη νέων μέτρων καταστολής κατά του εργατικού και του νεολαιίστικου κινήματος. ..»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/03/2009 22:00:47

    Δηλαδή, για να καταλάβουμε, πρέπει να μείνουν μέσα στα κτίρια οι καταληψίες;;;

    Αν μια κατάληψη έχει κοινωνικό έρεισμα, θα "πιάσει" και δεν θα μπορέσει να την κουνήσει κανένας. Αν η κατάληψη δεν έχει κοινωνικό έρεισμα, τότε αποτελεί εκβιασμό της κοινωνίας με χρήση σωματικής βίας και πρέπει να την εμποδίσουμε, ως οργανωμένη κοινωνία.

    Αν και το κράτος μας είναι σκατά, ωστόσο σε αυτό το ζήτημα, της αναμέτρησης με τους μπαχαλάκηδες, εγώ είμαι με το κράτος. Συγγνώμη παιδιά, το πάρτυ τελειώνει.

  2. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:12:07

    να λοιπόν γιατί οι σεχτες πυροβολούν απο την πανεπιστηιούπολη.

    για να μπορεί ο "επώνυμος" και ο κάθε επώνυμος να λέει ΝΑΙ σε αυτούς που σκεπάζουν τη Ζιμενς, ΟΧΙ σε όσους αντιτίθενται στους αθλίους. Αρχίζει ο αντινταβατζηδικος αγώνας με τις γραβάτες.

    Σόρυ "επώνυμοι", το πάρτυ τελέιωσε

  3. osaperas avatar
    osaperas 20/03/2009 22:12:19

    Αντι ο Σανιδάς να ασχοληθεί με το γεγονός ότι όλα τα ταμεία είναι στο μείον (από τις κλεψιές) και σε λίγο καιρό δεν θα δίνονται συντάξεις σε χιλιάδες ανθρώπους ασχολείται με το εάν πέντε δέκα εγκαταλειλημένα υπό καταρευση κτίρια έχουν καταλήφθεί ή όχ.

    Στα τέτοια μου εάν έχουν καταληφθεί πέντε δέκα κτίρια του δημοσίου από τους οποιουσδήποτε.

    Μπορουν να σταματήσουν να κατακλέβουν το κράτος και μετά να μου ζητάνε να πληρώσω τα κλοπιμαία; Μπορούν να οργανώσουν τους χιλιάδες αστυυνομικούς (τους οποίους πάλι εγώ πληρώνω) ώστε να κάνουν σωστά την δουλειά τους και να μην κινδυνεύει η περιουσία μου και η ζωή μου;

    Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ

    Αυτή είναι η δικαιοσύνη στην χώρα μας.

  4. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 22:13:41

    @ 1 Προβοκατωρ,

    Μα δεν είναι αναρχικοί οι καταλήψίες...

    Συριζάτοι, ΚΚΕδες και Πασόκια είναι.

    Ένα μπουκάρισμα της Αστυνομίας, και θα συλληφθεί επιτέλους ο αντιστασιακός γιός του Τιραμόλα!

  5. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:18:30

    Προβοκατωρ

    Εχεις κακή εμπειρία απο τις τάξεις ε? δεν σε σέβονταν αρκετά οι μαθητές?

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/03/2009 22:24:29

    Πότε είπα εγώ "ναι" σε αυτούς που σκεπάζουν τη Ζίμενς;

    Αλλά, ξέχασα. Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα, βάζουμε λόγια στο στόμα του άλλου για να τον στοχοποιήσουμε. Κλασική προβοκατόρικη τακτική.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/03/2009 22:24:40

    Η Ελευθεροτυπία σήμερα γράφει πώς Αστυνομικοί εισέβαλαν σέ υπο κατάληψη Πανεπιστήμιο τής Βαρκελώνης και διέλυσαν την Κατάληψη..
    80Τραυματίες και 7 συλλήψεις.
    Στην Ισπανία κυβερνά,ως γνωστόν ο Σοσιαλιστής Θαπατέρο..................

  8. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:30:50

    Προβοκατωρ αν και δεν προοριζόταν για εσένα (δεν σε έχω και πολύ διαδηλωτη-μη χέσω όπως λες), όταν χαιρετίζεις την απόφαση δικαστικού που συγκλυπτει το σκάνδαλο Ζιμενς και διώχνει άτεγκτους όπως ο Ζορμπας, και τρώγεσαι βδομάδες ΄τωρα να απαγορευτούν οι "αυθαιρεσίες" των φοιτητών-δεν μιλω για τους 50 συνονοματους σου-ε, τοτε λες ΝΑΙ σε αυτους που συγκλυπτουν, πως να το κανουμε.

    και δεν απαντας: δεν σε σεβοντια αρκετα τα παιδιά στην τάξη?

  9. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 22:31:43

    @ 8 Σπύρο,

    Η Αστυνομία της Ισπανίας ως γνωστόν,
    δέρνει με Σοσιαλιστικό τρόπο!

  10. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:35:44

    Decay

    μόνο που στην ισπανία, οι κλέφτες και οι μαφιόζοι είναι στη φυλακή σε μεγάλο ποσοστό. Εδώ διατάζουν την αστυνομία...και όπου τους βολεύει υποσκάπτουν τη λειτουργία της...

  11. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:36:50

    11 δηλ μας λες οτι ποινικοποιούν την αναρχική ιδεολογία? για να καθησυχάσεις έτσι? σσσσσσσ

  12. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 22:42:58

    @ 12 αν-αρχικως,

    Εννοείς οτι ψηφίζουμε κλέφτες και μαφιόζους για να μας κυβερνούν?
    Οι οποίοι δεν αφήνουν την Αστυνομία να κάνει σωστά τη δουλειά της?

  13. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:46:41

    την διατάζουν τύποι που θα πρεπει να είναι στην στενή. ειμαι σαφης

    τους "ψηφίζει" πλεον μια μειοψηφία, αν δεν κανω λάθος

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/03/2009 22:47:12

    Απότι κατάλαβα δηλαδή οι ΄αναρχικοί΄τής Ελλάδος αγωνίζονται μόνον για ο Ελληνικό Πανεπιστημιακό Ασυλο ,αλλά ΄προδίδουν΄το Ισπανικό..
    Καλά τι σόϊ διεθνισμός είναι αυτός.??
    Και σε τελική ανάλυση στην Ισπανία κάποτε υπήρξε και ουσιώδες Κινημα Αναρχικών κατά τού Φρανκισμού με τον Ντουρούτι.

  15. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 22:53:44

    Σπύρο δεν καταλάβα τι καταλαβες, εαν σχολιάζεις εμενα, δεν είμαι αναρχικός...αλλα αν-αρχικως με γραβατούλα

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/03/2009 22:56:54

    17@
    Οχι φίλε μου.
    Περιμένω σχόλια απο Δεξιούς Σοσιαλδημοκράτες για τον Θαπατέρο,οι οποίοι εδώ μέσα μάς πλασσάρουν οτι εκπροσωπούν την Νέα Επανάσταση.
    Εν όψει τής ανάληψης τής Εξουσίας έχουν υπερκεράσει σέ Επαναστατικότητα και τον Τσέ.

  17. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:00:26

    @ 15 αν-αρχικως,

    Δηλαδή τί πιστεύεις οτι πρέπει να γίνει για να απαλλαγούμε απο τους μαφιόζους της πολιτικής?

    Να φτιάξουμε μια Δεξιά χούντα, η να κινηθούμε στα χνάρια του Ιωσήφ Βησαριόνοβιτς?

    Η μήπως έχεις να μας προτείνεις κάποια καλύτερη λύση?
    Ένα Τρίτο δρόμο ας πούμε?

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/03/2009 23:00:33

    Μια μικρη καλη αρχη.Ο Σανιδας όμως πανω απ όλα οφειλει να διαταξει ερευνα για το ποιοι οργανωσαν και διεπραξαν τον εμπρησμο της Αθηνας και αλλων ελληνικων πολεων,ποιοι τους στηριξαν και ποιοι τους χρηματοδοτησαν και αν αναμιχθηκαν ξενες δυναμεις ή οργανωσεις.

  19. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:09:03

    @ 19 ψυχραιμία,

    Δεν χρειάζεται να διατάξει έρευνα ο Σανιδάς...

    Τους ξέρουμε όλοι.
    Ήταν οι φίλοι του Γιώργου, και τα σκυλιά του Αλέκου!
    Δεν ήταν βέβαια αναγκαία η ξένη χρηματοδότηση, αλλά όπως πάντα ήταν καλοδεχούμενη...

  20. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 23:11:39

    ψυχραιμια μια καλη αρχή θα βρισκόταν ο σανιδάς φυλακή και ο μαραμανλακος στο παρίσι με διαβατηριο με το ονομα Χαρυ Κλυν (οχι τριανατφυλλιδης)οσο για τις ξενες δυβναμεις ρωτα τον ροτσιλντ που συντρωει με τον δωσιλογο

    Decay στους μαφιόζους της πολιτικής είναι και παρα πολλοι πασοκοι-κυριως εκσυγχρονιστες (τους λενε μεσαιο χωρο τωρα). τι πρεπει αν γινει; να μπουν φυλακοι οι της ζιμενς (πολλοι δηλ)και να μπουν στο περιθωριο οι μαφιοζοι, και στον αγυριστο οι λατσηδες. περίπλοκο ε?

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/03/2009 23:14:14

    Καλα,μενα,τι με βαρατε,αφου δεν εχω γραψει τιποτα,η εν πασει περιπτωσει,δεν το βλεπω να ειναι γραμμενο.
    Λες να παιζει παιχνιδια ο browser?

  22. Factorx avatar
    Factorx 20/03/2009 23:17:52

    @Προβοκατωρ. παρασύρθηκες προφανως και έγραψες πάνω απο 100 φορές για μακακίες και μακάκες. Κι εγω παρασύρθηκα και το έσβησα άθελά μου. Δεν παριστάνω το σεμνοτυφο αλλά γίνεται να μιλάμε ενετελώς στην καθομιλουμένη; Επειδή το ένα φερνει το άλλο και στο τέλος .....

  23. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:18:00

    Και ποιός θα τους βάλει φυλακή όλους αυτούς που προτείνεις?
    Ο Στάλιν και ο Παπαδόπουλος, μας άφησαν χρόνους...

  24. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:18:59

    Το @24 ήταν για τον Ανάρχα...

  25. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 23:24:22

    ρε Decay αφού το ξέρω οτι είσαι καραπασόκος, τι ποιός θα τους βάλει φυλακή;

    ο σημίτης..και ο άκης...

    έχεις κουνηθεί στο κόμμα σου για να εκδιωχθούν οι βρώμοι; έχεις απειλήσει αν μην ξαναψηφίσεις εαν δεν στείλει στο διάτανο ο γιωργος τα σαπάκια;

    έχεις απαιτήσει απο τον αρχηγό σου ανένδοτο εως αποκαλύφτούν οι μιζαποδόχοι?

  26. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:26:39

    @ 26 Ανάρχα,

    Ρώτα τον Σκορπιό, να δείς πόσο Πασόκος είμαι...
    (Πώς φαίνονται οι νέοι στο μπλόγκ...)

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/03/2009 23:29:55

    Decay@27
    Nά σέ πούνε και Πασόκο δεν το περίμενα..
    Χέ χέ.

  28. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 20/03/2009 23:34:07

    η στροφή από κατήγορος του αλέκου σε υπερασπιστή σε πασόκο παραπέμπει.

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2009 23:34:32

    Εγώ για κυνηγό πρακτόρων και φαντασμάτων τον θυμάμαι.

  30. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:40:20

    @ 28 Σπύρο,

    Πάλι καλά που δεν με είπαν Ισραηλινό...
    Ούτε Αμερικανόφιλο...

    Οι κυνυγοί Παλαιστινίων, καλούνται σήμερα να εξαργυρώσουν τις επιταγές που έλαβαν απο τον Δημοκράτη Λίμπερμαν.(Αυτόν, με το ωραίο βλέμμα!)

  31. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:42:24

    Κυνηγοί ορθότερα,

    (πώς μου ξέφυγε?)

  32. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:48:19

    Και για να μή ξεχνάμε τις διαχρονικές θέσεις μας...


    Λίγοι έβαλαν φωτιές για τον Αλέξη...

    Οι πιο πολλοί έβαλαν φωτιές, για τον ΑΛΕΚΟ!
    Μερικοί έβαλαν για το ΓΙΩΡΓΟ!
    Λίγοι οι Αυθεντικοί,
    Πολλά τα Σορόκια....

    Υποκινούμενοι ήταν όλοι σχεδόν οι "αγωνιστές" ενάντια στο "σύστημα".
    Άλλοι από τον Soros,
    άλλοι από τον Αλέκο,

    Μέχρι και το ΠΑΣΟΚ είδε ότι το μπάχαλο θα λειτουργούσε υπέρ του...
    Κατάλαβαν το λάθος τους, όταν έπεσαν τα πρώτα δεκαχίλιαρα...
    Ο Αλαβάνος, πρώτος συνειδητοποίησε ότι οι δήθεν ενάντια στις ταραχές, θα τα φόρτωναν ΟΛΑ στον ΣΥΡΙΖΑ.
    Δεν λέω συμμετείχαν οι συριζάτοι (πρωτοστάτησαν), αλλά όχι και να φορτωθούν τις ευθύνες των καταστροφών ως αποκλειστικοί υπαίτιοι...

    Τους "σοσιαλιστικού προσανατολισμού" δήθεν ανάρχόβιους γιατί δεν τους κατηγόρησε κανείς?
    Δεν μιλώ για τους αυθεντικούς, ούτε αυτούς της Υπηρεσίας που έχουν διεισδύσει σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους, αλλά για τα ΠΑΣΟΚΙΑ.
    Μία πενταετία είναι και τους πόνεσε! Τόσο πολύ πονάει?

    ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ! Ήταν ο πρώτος που είδε το μπούμερανγκ, να έρχεται καταπάνω του! Τουλάχιστον τούκοψε, και τον πήρε ξυστά!!!

    Τι να πει κανείς!
    Εκμετάλλευση από τα ΜΜΕ,
    Εκμετάλλευση, από το ΠΑΣΟΚ,
    Εκμετάλλευση, από τον ΣΥΡΙΖΑ,
    το ίδιο από το ΚΚΕ
    και από το ΛΑΟΣ
    ΚΑΙ στο τέλος, με τα Δεκαχίλιαρα
    έκανε ταμείο ο Καραμανλής...
    Ο οποίος συμφώνησε με τον Προκόπη, να είναι η Αστυνομία "αμυνόμενη"
    ΚΑΙ ΣΑΚΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΞ!

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/03/2009 23:48:45

    Decay@31
    Μιάς και ανέφερες τού Ισραηλινούς διάβαζα σήμερα πώς η Χααρέτζ δημοσιευσε συνεντέυξεις Ισραηλινών στρατιωτών πού δήλωναν πώς ΄έπρεπε να σκοτώσουμε όλους τούς Παλαιστίνιους΄και άλλες τετοιες φασιστικές ομορφιές...
    Βρέ σύ μήπως είδες καμιά ανακοίνωση τού Δημητρά απο το γνωστό ΄Παρατηρητήριο΄να καταδικάζει αυτές τις βαρβαρότητες??
    Ρητορική η ερώτηση βέβαια,αλλά λέμε τώρα.

  34. Decay avatar
    Decay 20/03/2009 23:58:48

    @ 34 Σπύρο,

    Και γω κάτι τέτοια διάβαζα σήμερα (Καθημερινή)
    πώς δηλαδή έφτυναν στα κάδρα των Παλαιστίνιων οι Ισραηλινοί στρατιώτες, και πως οι ελεύθεροι σκοπευτές σκότωναν γυναικόπαιδα, αλλά όχι,
    πουθενά δεν είδα καμμία ανακοίνωση-καταδίκη τέτοιων πρακτικών, ΟΥΤΕ απο τον Δημητρά, ούτε απο κάποια Δυτική ΜΚΟ - απο αυτές που κόπτονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα σε επιλεγμένες χώρες μόνο.

  35. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 21/03/2009 00:01:07

    αυτή παπαριδα με τον σορος είναι υποτιμητικη της νοημοσυνης...εβαλε δηλ ο σορος να καψουν, για να μπορεί ο καρμανλακας να συνεβρισκεται με τον ροτσιλτ πιο ομορφα...

    εχει καταντησει αντιαισθητικο

  36. Decay avatar
    Decay 21/03/2009 00:05:07

    @ 36

    Ρε μπάς και είσαι ο Χαραλάμπης?
    Αν ναί, είναι γνωστές οι θέσεις σου...
    ΚΑΙ ο τρόπος που γράφεις.

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/03/2009 00:05:49

    Decay,
    Mήν ξεχνάς πώς οι μεγαλύτεροι Υποστηρικτές τών Σφαγών τής Γάζας ήσαν οι Αντεξουσιαστές Antifa στην Γερμανία και οι αντίστοιχοι Terminal στην Ελλάδα.
    Οι μέν Γερμανοτσολιάδες έβγαιναν με Αμερικανικες και Ισραηλινές σημαίες οι δέ δικοί μας έγραφαν σέ διαδηλώσεις στην Πάτρα:'Kανένα Κράτος στήν Παλαιστίνη΄παριστάνοντας τούς δήθεν Αντικρατιστές.


    Οταν είναι Τσιράκια,είναι σέ όλο τους το Μεγαλείο.

  38. Decay avatar
    Decay 21/03/2009 00:18:01

    @ 38

    Σπύρο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντικρατιστές.
    Είναι "Αριστεροί" . Αριστεροί Υπηρέτες.
    Υπηρέτες του Κράτους το οποίο τους Χρηματοδοτεί.
    Η Νεοταξική Αριστερά προσδιορίζεται ώς η Πλανητική Πατρίδα τους.

    Για όσους δεν το γνωρίζουν η Πατρίδα του Αντιεξουσιαστή βρίσκεται,
    Αριστερά (στον Παγκόσμιο χάρτη) και λίγο βόρεια...

    Δεν είναι βέβαια η Πατρίδα τους, αλλά ως γνωστόν, το Κεφάλαιο δεν έχει Πατρίδα.

  39. stelios avatar
    stelios 21/03/2009 01:02:38

    Ο Σανιδας να παει πρωτα να δει ποιοι εχουν κανει καταληψη στις παραλιες και τα δαση,η να ψαξει τα αναψυκτηρια του καθε Μαγγινα.
    Κινειται στα ορια της γραφικοτητας και σαν δικτατορισκος,αν βασταει η σουφρα του ας παει να βουτηξει τον Χριστοφορακο.Θρασυδειλο ανθρωπακι στην Εδρα,παλακιδα οποιων εχουν πραγματικη δυναμη,ΟΥΥΥΥΥΥΣΤ!

  40. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 21/03/2009 02:48:28

    @33
    Decay

    Τι κολπο ειναι αυτο με τα δεκαχιλιαρα γιατι νυχτωθηκα μακρυα;

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 10:33:33

    Αν οι καταληψίες κάνουν move in σε κτίριο που ανήκει στο ΚΚΕ, ο Περισσός θα τους επιτρέψει να μη πληρώνουν νοίκι; Θα τους συμπαρασταθεί στον "αγώνα' τους; Ερώτηση κρίσεως.

  42. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 21/03/2009 11:41:30

    42.STRANGE ATTRACTOR
    ΠΑΛΙ ΕΓΡΑΨΕΣ!ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΝΟΙΚΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ
    ΤΟ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ(ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙ-ΚΚΕ;).Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ,ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ.ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΗΔΗ ΝΑ ΣΑΠΙΖΟΥΜΕ.

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 12:14:38

    Δηλαδη ωρε επαναστατες του καναπε,επειδη δεν πιασαμε ακομα καποιους μεγαλους,πρεπει να αφηνουμε καποιους μικρους,να κανουν ο,τι γουσταρουν;
    Και απο που κι ως που,καταλαμβανουν κατι,που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για κατι κοινωφελες;
    Και τελικα,αυτη σας η νοοτροπια,οδηγησε στην καταστροφη της Ελλαδας,γιατι οι μεγαλοι,ειναι δεκα,ενω οι μικροι,δεκα εκατομμυρια.
    Εκατο δραχμες λοιπον,να κλεβει ο λαθενας,τι ποσον λετε οτι μαζευεται;
    Αλλα απο Μαθηματικα,δε νομιζω οτι τα πατε και πολυ καλα.(Απο θεωριες ομως...)

  44. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/03/2009 12:24:24

    Αφού οι μικροί είναι περισσότεροι απο τούς δέκα μεγάλους, ΄λογικά΄ συσσωρεύουν και περισσότερο πλούτο απο αυτούς.

    Φσσσσσσσσσσσσσσσστ..Μπόϊνγκ που έλεγε και ο Βουτσάς.
    Οπότε ήρθε η ώρα για την μεγάλη ΄Επανάσταση΄των δέκα μεγάλων εναντίον τών πολλών μικρών ΄κλεφτών τού κατοστάρικου΄..
    Ετσι δεν θά μείνει κανένας στο τέλος παρά οι δέκα μεγάλοι...................

  45. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 20:00:24

    Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολο να παραδεχτει κανεις,οτι απο δω ειναι οι πολλοι καλοι,και απο κει, οι λιγοι κακοι.Σαν τον παλιο Ελληνικο κινηματογραφο ενα πραμα.
    Αλλα στη ζωη,δεν ειναι ετσι.
    Τα παρανομα σπιτια,που ειναι εκατονταδες χιλιαδες στην Ελλαδα,δεν τα χτισανε οι λιγοι κακοι,αλλα οι πολλοι κακοι.
    Τις φωτιες,δεν τις βαλανε οι λιγοι κακοι,ουτε τις καταπατησεις τις κανανε αυτοι.
    Και την εφορια,δεν την κλεβουν 10 ανθρώποι.Πολλοι την κλεβουνε.
    Γι αυτο,κοιτα να το εμπεδωσεις αυτο,και μετα τα ξαναλεμε.

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/03/2009 21:33:41

    Ναι καλά.
    Εδω μας δίδασκες γιά την αχρηστία τού 1821..
    Τώρα ανέτρεψες την Πάλη τών Τάξεων..
    Σε λίγο θα αθωωώσεις και τον ΣΕΒ..
    Οποτε δεν σημαίνει οτι ειμαστε υποχρεωμένοι να ΄εμπεδώνουμε΄κάθε πόστ στό οποίο διαβάζουμε για τούς ΄κλέφτες΄των 100 ευρώ που εξισώνονται με αυτούς πού ξετινάζουν Ταμεία,Τράπεζες κ.λ.π.,κ.λ.π.