28/11/2008 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έξι υπουργοί για Προανακριτική

 

Μετά και την χθεσινή κατάθεση του λογιστή της Μονής Βατοπεδίου, μοναχού Ευδόκιμου ο οποίος επιβεβαίωσε τις επαφές και συνεννοήσεις με υπουργούς για τις μεταβιβάσεις των κτημάτων το ΠΑΣΟΚ ετοιμάζεται να ζητήσει την παραπομπή σε Προανακριτική Επιτροπή έξι υπουργών της ΝΔ. Σημειώνουμε ότι για την σύσταση Προανακριτικής δεν χρειάζονται αποδείξεις. Αυτό είναι δουλειά της ιδίας της Προανακριτικής και του Ειδικού Δικαστηρίου. Για την παραπομπή σε Προανακριτική αρκεί και μια «απλή», αλλά έγκυρη καταγγελία, ή αναφορά στοιχείων. Και φυσικά το ΠΑΣΟΚ δεν προτίθεται «να τους κλείσει και φυλακή».

Οι πληροφορίες μας από εγκυρότατες πήγες λένε ότι εκτός των τριών ήδη εμπλεκομένων (Ρουσόπουλο, Μπασιάκο και Δούκα) το ΠΑΣΟΚ θα ζητήσει και την παραπομπή των κ,. Κιλτίδη, Κοντού και Τσιτουρίδη. Θα κατηγορηθεί επίσης και η σύζυγος του κ. Βουλγαράκη, η συμβολαιογράφος Πελέκη, για «συμμετοχική δράση».

Ο νυν υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Αλ. Κοντός, ο υφυπουργός Κ. Κιλτίδης, οι πρώην υπουργοί Απασχόλησης Σ. Τσιτουρίδης και Β. Μαγγίνας, αλλά και ο κ. Γ. Βουλγαράκης θα προσέλθουν στην Εξεταστική Επιτροπή στις αρχές της ερχόμενη εβδομάδας, που αναμένεται να είναι η πλέον «καυτή» της υπόθεσης Βατοπεδίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/11/2008 14:29:32

    1. Διπλομάτης:
    Κάποιος που σου λέει να πας στον διάολο, με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε ανυπομονείς να ξεκινήσεις το ταξίδι

    2. Οικονομολόγος:
    Ένας ειδικός που θα ξέρει αύριο γιατί αυτό που προέβλεψε χτες δεν έγινε σήμερα

    3. Ομαδική δουλειά:
    Η δυνατότητα να ρίχνουμε το φταίξιμο στους άλλους

    4. Σύμβουλος:
    Κάποιος που χρησιμοποιεί το ρολόι της γυναίκας σου, σου λέει την ώρα, και μετά σε χρεώνει για αυτό

    5. Τραπεζίτης:
    Αυτός που σου δανείζει την ομπρέλλα του όταν έχει λιακάδα και την παίρνει πίσω όταν αρχίζει να βρέχει

    6. Ψυχολόγος:
    Κάποιος που κοιτάει κάπου αλλού όταν μία όμορφη γυναίκα μπαίνει μέσα στο δωμάτιο

    και για το αφεντικο " ο μονος αντρας σε παραλια γυμνιστων που καταφερνει να θυμαται τα προσωπα !"


    ΠΠ

  2. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 14:33:31

    Κατι μου λεει οτι ο Δουκας, ο Μπασιακος και ο Τσιτουριδης θα μπουνε στο ιδιο "κελι" με τους Λαλιωτη, Τσοχατζοπουλο και Παπαντωνιου (που βωα ο τοπος για Μιζες τριψηφιου αριθμου εκατομυριων επι ΠΑΣΟΚ)...

    Τωρα για τους αλλους τρεις δεν ξερω σε ποια "φυλακη" θα πανε..

    Ισως να αφεθουνε με τους ιδιους "περιοριστικους ορους" που κυκλοφορει και η Βασουλα (που βωα ο τοπος για εργα και ημερες στο ΥΠΕΧΩΔΕ) κι ο Νεονακης (με τα 65 εκ. στο λογαριασμο) κι ο Μαλεσιος που ως υφυπουργος Αμυνας διεμενε τζαμπα οικογενειακως στη Βιλα Επιχειρηματια που επαιρνε Εργα απο το Υπουργιο Αμυνας...

    Σαν δεν ντρεπονται ολοι τους λεω εγω...

  3. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 28/11/2008 14:49:58

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ -Τετάρτη 26/11/2008

    Από το περασμένο Σάββατο, οι ελληνικής καταγωγής κάτοικοι του χωριού Νίβιτσα της ιστορικής επαρχίας Χειμάρρας, έχουν παρατήσει τα σπίτια τους και φυλάνε την γη τους στην περιοχή της Κακομαίας. Οι κινητοποιήσεις ξεκίνησαν όταν οχήματα και μηχανήματα της εταιρίας η οποία παρανόμως έχει λάβει άδεια ανέγερσης τουριστικού συγκροτήματος, προσπάθησαν να εισέλθουν στον χώρο και να ξεκινήσουν εργασίες. Οι κάτοικοι του χωριού που είναι και οι νόμιμοι ιδιοκτήτες των οικοπέδων συγκεντρώθηκαν και απέκλεισαν τον δρόμο με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν συμπλοκές αρχικά με τα όργανα της τάξης και έπειτα με τους άνδρες της ιδιωτικής ασφάλειας της εταιρίας. Σύμφωνα με καταγγελίες των τοπικών αρχόντων της περιοχής, οι υποτιθέμενοι «σεκιουριτάδες» είναι στο σύνολό τους πρώην κατάδικοι και καταζητούμενοι για ποινικά εγκλήματα. Οι συμπλοκές είχαν σαν αποτέλεσμα μικροτραυματισμούς ακόμη και ηλικιωμένων ανδρών και γυναικών καθώς και συλλήψεις 9 ατόμων από τα οποία τα 4 παραμένουν στα κρατητήρια. Ανάμεσα στους συλληφθέντες βρίσκεται και ο γέροντας Κλεομένης Μπαντζάρης, πρόεδρος της κοινότητας του χωριού. Οι εξελίξεις αυτές βρίσκουν τον πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής ενωμένο και έτοιμο να προσέλθει στον ιερό αγώνα ενάντια στις μεθοδεύσεις. Είναι άλλωστε δεδομένο πως το πρόβλημα της Νίβιτσας είναι μόνο η αρχή ενός παράνομου σχεδίου κατασκευής τουριστικών συγκροτημάτων σε ολόκληρη την παραθαλάσσια περιοχή από την Νίβιτσα μέχρι την Παλάσα με παράλληλο βίαιο εκτοπισμό των νόμιμων ιδιοκτητών που είναι όλοι ελληνικής καταγωγής.

    ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ:

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΞΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ????????

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΙΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ "ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ" ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟ ΣΤΥΓΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΥΤΙ?????

  4. noname avatar
    noname 28/11/2008 15:51:15

    Η παραίτηση Εφραίμ, τι σημαίνει για την εξέληξη κι ερμηνεία της όλης υπόθεσης;

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/11/2008 16:18:26

    Μη βρίζετε ρε παιδιά. Δεν έχει τέτοιο επίπεδο αυτός εδώ ο ιστοχώρος.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/11/2008 16:21:45

    Ψυχραιμία και να μείνουμε στα γεγονότα. Ιδού μια αναφορά γεγονότων από την ιστοσελίδα της ΕΡΤ (είναι η πληρέστερη που βρήκα μέχρι στιγμής):

    Αποδέχθηκε ο ηγούμενος Εφραίμ τη σύσταση που του έγινε σήμερα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο να αποσυρθεί από την ηγουμενία της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου μέχρι να ολοκληρωθεί η διερεύνηση της υπόθεσης. Ο κ. Εφραίμ έφυγε από τη σημερινή προγραμματισμένη ακρόαση στο Φανάρι με τη δέσμευση να θέσει στην αδελφότητα της Μονής το θέμα της αποχώρησής από τα διοικητικά και διαχειριστικά καθήκοντα του ώστε να βρεθεί αντικαταστάτης, προτού επιδώσει και επισήμως στο Πατριαρχείο την παραίτηση του, κάτι που αναμένεται να γίνει μέχρι την μέχρι την προσεχή Τρίτη 2 Δεκεμβρίου. Στο σχετικό ανακοινωθέν της Ιεράς Συνόδου του Φαναρίου τονίζεται ότι "το Οικουμενικό Πατριαρχείο θα συνεχίσει το ενδιαφέρον του δια την όλη υπόθεση εντός των πλαισίων των εκ των ιερών κανόνων και του καταστατικού χάρτου του Αγίου Όρους, αρμοδιοτήτων αυτού". Παράλληλα, επισημαίνεται η εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη η οποία έχει επιληφθεί του θέματος της Μονής Βατοπεδίου.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2008 16:31:18

    παράκληση...

    ας μην ξεχνάμε τι γίνεται: (1) κάποιοι λιμπίστικαν κάτι οικόπεδα της ΚΕΔ που όμως δεν μπορούσαν να φάνε... (2) Πήρε την λιμνοθάλασσα το Βατοπέδι, (3) έκανε τράμπες με τα οικόπεδα, (4) μεταβίβασε τα οικόπεδα. Οι χορεύτριες, ο Νομάρχης, οι καλόγεροι, οι Κύπριοι, ο αγωνιστής της ΝΔ Μανώλης, ο Τράγκας, ο Μάγκας, το Ποντίκι η Γάτα, είναι όλα προπετάσματα καπνού. Λείπει ο νάνος που ασέλγησε σε ερμαφρόδιτη καμήλα.

    Οι υπουργοί της φωτό, αν έκαναν οτιδήποτε μεμπτό, το έκαναν με την αόρατη καθοδήγηση του αόρατου χεριού? Να τους κάνουμε νταντά, σίγουρα. Για ποιον βρε παιδιά έχει γίνει όλη αυτή η φασαρία? Σίγουρα όχι για τον Εφραιμ ή τον Δούκα.

  8. noname avatar
    noname 28/11/2008 16:51:46

    Βατοπέδι, Τοπλού, Εμμαούς, Αιγιαλείας...
    Πολλές μονές, πολλά οικόπεδα, πολλοί επίδοξοι νομείς...!


    ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ
    ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ;

  9. kaskanter avatar
    kaskanter 28/11/2008 17:57:55

    ρε φάκτορα αυτός ο Torcaso θα πάει φυλακή ή είναι κολλητάρι σου;
    Καλά στα λέει ο Λάκης αλλά εσύ επιλεκτική μνήμη έχεις κορόιδο είσαι ;

  10. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 28/11/2008 19:20:39

    Δεν τα γυριζει τελικά το ΠΑΣΟΚ για την προανακριτική οπως γραφατε την κυριακή??? Οχι τιποτα αλλο αλλα εφαγα κιτρινη καρτα (your comment is awaiting moderation)οταν εγραψα οτι το ποστ εκεινο ηταν pure bullshit

  11. ΣΑΓΗΡ avatar
    ΣΑΓΗΡ 29/11/2008 01:35:28

    η επιταγη της ΤΟΡΚΑΣΟ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ 14-6-2007 ΟΜΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ ΤΗΝ 18-4-2007 ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ το ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ???????????????????????????????????????????????

  12. stergios avatar
    stergios 29/11/2008 17:29:21

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΠΟΙΚΙΑ!

    ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ - Η τελευταία προσπάθεια των αμερικανών να διώξουν τον Καραμανλή και να εγκαταστήσουν κυβέρνηση μαριονέτα με το Γιωργάκη ή τη Ντορούλα.

    ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ!

    Υπέκλεπταν τις συνομιλίες του, αναγνώρισαν τα Σκόπια σαν Μακεδονία ΜΙΑ ημέρα μετά την εκλογή του, υποστηρίζουν ξεδιάντροπα την Τουρκία στο Κυπριακό, απειλούν για το θέμα των Σκοπίων, φωνάζουν για τους ρώσικους αγωγούς, κλπ.

    Πέντε χρόνια πλουσιοπάροχες αμοιβές στους καναλάρχες για να υποστηρίξουν την αντιπολίτευση (με κάθε αθέμιτο μέσο και καθημερινό πόλεμο φθοράς) και αυτός ο ξεροκέφαλος ακόμη αντιστέκεται!

    Μετά την παντελή έλλειψη στοιχείων σε βάρος της Νέας Δημοκρατίας στο Βατοπέδι αλλά και την απρόσμενη αποκάλυψη της συνομωσίας του πασόκ (εκβιασμοί, Κουκουβίνος, Σωτηροπούλου, κλπ) χάθηκε και αυτή η ευκαιρία να σπιλωθεί ο Καραμανλής.

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΡΤΙ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ!

    Η ψήφιση του προυπολογισμού είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ευκαιρία.

    Με πέντε-δέκα εκατομμυριάκια θα εξασφαλίσουν και τα εγγόνια τους κάποιοι πειναλέοι νεοδημοκράτες βουλευτές.

    Και θα βγαίνουν και στα κανάλια να λένε ότι ήταν για το καλό της χώρας, όπως ο Τατούλης.

    Μέσα στο Δεκέμβριο θα κριθεί η πορεία της χώρας μας για πολλά χρόνια.