#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2010 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Έξεστι Κλαζομενίοις Ασχημονείν»



Η σημερινή  άθλια και χυδαία επίθεση του Πάγκαλου εναντίον του Αντώνη Σαμαρά αποδεικνύει ότι η κυβέρνηση αρχίζει πλέον να ανησυχεί για το λόγο του Προέδρου της Ν.Δ. και κυρίως για την απήχηση που ο λόγος αυτός αρχίζει  να έχει στην κοινωνία.

Το ότι επιστρατεύτηκε ο κ. Πάγκαλος είναι η καλύτερη απόδειξη ότι τα επιχειρήματα στερεύουν.

Ο  «μεγάλος τραγουδιστής», αντί απαντήσεων, εξετράπη σ΄ αυτό που είναι ειδικότης του:  οι ύβρεις.

Να θυμίσω ότι το θλιβερό για την εξωτερική μας πολιτική βράδυ  των  Υμίων,  ο κ. Πάγκαλος,  αντί να είναι στο γραφείο, έδινε συνέντευξη στην τηλεόραση.

Αντί να υπερασπιστεί την αξιοπρέπεια της χώρας, παρακαλούσε να φυσήξει ο αέρας για να ρίξει τη σημαία από ελληνικό έδαφος.

Ο  «μεγάλος τραγουδιστής» χρεώνεται, επίσης, με ένα  εξίσου μεγάλο φιάσκο της εξωτερικής μας πολιτικής, την παράδοση  Οτσαλάν.

Και με εκείνη τη  δήλωση ότι  η «Γερμανία  είναι ένας γίγαντας με πήλινα πόδια» για την οποία υποχρεώθηκε να ζητήσει εξευτελιστική συγνώμη.

Και επειδή ο Πάγκαλος δεν είναι ένας οποιοσδήποτε υπουργός, αλλά ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης, ότι λέει, αντανακλούν αμέσως στον πρωθυπουργό. Το χρεώνεται ο ίδιος.

Ας είναι προετοιμασμένοι στη Ν.Δ. ότι:

- όσο ο Αντώνης Σαμαράς αποκτά περπατησιά,

-όσο αρχίζει να δημιουργεί κώδικες επικοινωνίας με την κοινωνία,

-όσο με τις προτάσεις τους απογυμνώνει το θίασο που μας κυβερνά

Θα  του ….απαντά ο Πάγκαλος!

Παγκάκιστη τακτική για την Κυβέρνηση, αλλά  «έξεστι Κλαζομενίοις Ασχημονείν»

Διαβάστε κι αυτό: Απάντηση της ΝΔ στον κ. Θ. Πάγκαλο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρητικός avatar
    Κρητικός 11/04/2010 17:30:26

    Ο κ.Πάγκαλος αντί να εκτοξεύει ύβρεις και χυδαιότητες έναντι των πολιτικών του αντιπάλων είτε μιλάμε για την Ν.Δ είτε για το Κ.Κ.Ε και το Σύριζα, καλό θα ήταν να ασχοληθεί και λίγο με τις αρμοδιότητες του μπας και γλυτώσει η χώρα το Δ.Ν.Τ. Θα μου πείτε από ανθρώπους που δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη ευγένεια έναντι των άλλων ανθρώπων και μάλιστα μπροστά στις κάμερες τι να μπορεί να περιμένει κανείς. Πόλυ φτωχός στο ήθος κ.Πάγκαλε, πολύ φτωχός... Λυπάμαι πραγματικά.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κρητικός 12/04/2010 00:47:39

      Να μη λυπάσαι για τον Πάγκαλο. Να λυπάσαι για αυτόν που τον έβαλε στη θέση αυτή και τον ανέχεται. Εθνικοί προδότες που σε άλλα χρόνια θα εκτελούνταν στο Γουδί σήμερα κάνουν και τους τιμητές του δημόσιου ήθους. Όσο γρηγορότερα ξεκουμπιστεί αυτή η κυνέρνηση τόσο καλύτερα για τη δόλια πατρίδα..

  2. MAKYS avatar
    MAKYS 11/04/2010 17:32:26

    Θεόδωρος Δ. Πάγκαλος
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
    (Ανακατεύθυνση από Θεόδωρος Πάγκαλος (στρατηγός))
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    Ο στρατηγός Θεόδωρος ΠάγκαλοςΟ Θεόδωρος Πάγκαλος (Σαλαμίνα, 1878 - Κηφισιά Αθήνας, 27 Φεβρουαρίου 1952) ήταν Έλληνας αξιωματικός του στρατού και πολιτικός. Συμμετείχε στο κίνημα στο Γουδί, στους Βαλκανικούς πολέμους, στο κίνημα της Θεσσαλονίκης, στη Μικρασιατική εκστρατεία, στην επανάσταση του 1922, ενώ από το 1925, με το Κίνημα της 25ης Ιουνίου ανέλαβε την πρωθυπουργία, ουσιαστικά ως δικτάτορας, και στη συνέχεια εκλέχτηκε πρόεδρος της Δημοκρατίας, παραμένοντας στην εξουσία μέχρι το 1926, οπότε και ανατράπηκε. Από το 1926 μέχρι το θάνατό του το 1952 αποσύρθηκε, με μερικά μικρά διαλείμματα, από την πολιτική ζωή του τόπου. Εγγονός του είναι ο σύγχρονος πολιτικός και σημερινός αντιπρόεδρος της Κυβερνήσεως, Θεόδωρος Πάγκαλος.

    Πίνακας περιεχομένων [Απόκρυψη]
    1 Πρώιμα χρόνια
    2 Στρατιωτική σταδιοδρομία
    3 Το θαύμα του Έβρου
    4 Πολιτική καριέρα
    5 Κίνημα της 25ης Ιουνίου 1925
    5.1 Εσωτερική πολιτική
    5.2 Εξωτερική πολιτική
    6 Ανατροπή
    7 Τα τελευταία χρόνια
    8 Προσωπική ζωή
    9 Σημειώσεις
    10 Παραπομπές

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ MAKYS 11/04/2010 17:53:36

      Αγαπητέ Makys ξέχασες κάτι για τον αντιπρόεδρο.
      Κατέχει και τον τίτλο του Στρατηγού ΑΈΡΑ των ΙΜΙΩΝ και ο νοών νοείτο.......................

  3. Kώστας avatar
    Kώστας 11/04/2010 17:35:58

    Κάποιος από την Αντιπολίτευση θα πρέπει να "εξαυλώσει" τον κ.Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης, απλά διαβάζοντας από το βήμα της Βουλής(για να καταγραφούν και στα πρακτικά) τις εξής παλαιές δημόσιες τοποθετήσεις του:

    -Το Βήμα, 3/10/1999:
    "Εγώ δεν είμαι φίλος του κυρίου Παπανδρέου ούτε υπάρχει καμία προοπτική να γίνουμε φίλοι στο μέλλον (…) Με το που ανέλαβε εμφανίστηκε ένα σύνολο ανθρώπων που δε μιλάνε καν καλά ελληνικά – διότι είναι Ελληνοαμερικανοί – πάντες μέσα στο υπουργείο. Οι διπλωμάτες γελάνε… “Στους διαδρόμους του υπουργείου” λένε “επίσημη γλώσσα είναι η αγγλική με αμερικανική προφορά”. Οχι ότι η χρήση της αγγλικής αποτελεί κανενός είδους ένδειξη για μειωμένη εθνική συνείδηση, αλλά το να υπηρετείς στο υπουργείο Εξωτερικών μιας χώρας και η μητρική σου γλώσσα να είναι άλλη, οπωσδήποτε σοκάρει"

    2.Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, 19/6/2001:
    "...εγώ δεν θεωρώ ότι ο κ.Παπανδρέου έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας (…) θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι δεν τον θεωρώ κατάλληλο για να γίνει πρωθυπουργός, ασχέτως αν είναι σήμερα πολύ της μόδας ο κ. Παπανδρέου. Πιστεύω επιπλέον και για λόγους αισθητικούς ότι θα είναι απαράδεκτη εξέλιξη, θα είναι παλινδρόμηση, αν η χώρα πάει πίσω προς τον ανιψιό του ενός και το γιο του άλλου"

    Μόνο με ανάγνωση στη Βουλή( πχ στην συζήτηση της Τρίτης για το φορολογικό) και κατάθεση των ως άνω δηλώσεων για τα πρακτικά θα σταματήσει αυτός ο πολιτικός χαμαιλεων να προκαλεί.

    • καινός avatar
      καινός @ Kώστας 11/04/2010 17:45:32

      Μπά;;;; Θα συγκινηθεί νομίζεις;

      Ο τύπος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "σούργελο". Προτείνω να μην ασχολούμαστε με τον κύριο.

      Οποιαδήποτε ενασχόληση μαζί του μειώνει αυτομάτως την νοημοσύνη μας.

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 11/04/2010 17:39:27

    Καίτοι βαθέως υπνώττων επί των εδράνων της Βουλής των Ελλήνων,η όσφρησις προφανώς εν εγρηγόρσει τελούσα,συνέλαβεν τας δυσώδεις εκπομπάς των αερίων. Τούτον τεκμαίρεται εκ της θέσεως της ρινός, εις την απεικόνισιν.

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 11/04/2010 17:39:31

    ο πιο γνησιος γενετικα και σε νοοτροπια φασιστας που εχουμε σημερα στην Ελλαδα ,και βρισκεται σε "σοσιαλιστικο κομμα..
    οπως εθνικοσοσιαλισμος δηλ ναζι..

    μπροστα του οι καραγκιοζηδες του Λαος δεν πιανουν μια..

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Aggelos 11/04/2010 17:59:55

      Κάποια στιγμή, τα ομώνυμα ομογενοποιούνται.
      Να δώ στην κυβέρνηση ΓΙΩΡΓΑΚΗ τον Καρατζαφέρη Υπουργό Εξωτερικών, τον ¨Αδωνι Υπουργό Δημοσίας Τάξεως, με Πάγκαλο Υπουργό Άμυνας, Δαμανάκη στο Παιδείας & Θρησκευμάτων και μετά ας κάτσει το πασόκ κυβέρνηση μέχρι να πεθάνω.
      Όλες οι κακουχίες που θα μας φέρουν θα εξισορροπούνται (ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ) από τα καθημερινά σόου που θα παρακολουθούμε στο χαζοκούτι.
      Απλά φαντάσου τις ερωτήσεις του Γ. Παπαχρήστου, της Μακρή και του Τσίμα στις συνεντεύξεις τύπου της "κυβέρνησης".

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ κοψοχέρης 12/04/2010 00:49:18

        Βάλε κάπου και τον υιό Πλεύρη, ψυχούλα έχει κι αυτός..

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 17:49:04

    Άρχισαν οι βολές προς Σαμαρά.
    Πρέπει να βάλει πλάτη στη Ντόρα.
    Οι νεποτιστές και αμοραλιστές βρίσκονται σε πανικό.

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 11/04/2010 17:51:46

    Θά χαρῶ πολύ ὅταν αὐτοί ἀρχίσουν νά φοβοῦνται,ὄχι ἁπλῶς νά ἀνησυχοῦν.

  8. nancy avatar
    nancy 11/04/2010 17:53:12

    Φάκτωρ, με τον τίτλο που έβαλες, τα είπες όλα. No comments.

  9. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/04/2010 18:12:31

    είναι άσχετο με τον πάνκακα αλλά είναι δική τους πολιτική πατάτα:
    με την δικαιολογία της "δίκαιας πρακτικής έναντι όλων" στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής πήρανε φόρα και βάζουν ταμιακές σε όλους.....ΔΕΚΤΟ
    Αν σκαλίσεις όμως τα στοιχεία που αφορούν τους ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ -ΠΩΛΗΤΕΣ ΛΑΙΚΩΝ ΑΓΟΡΩΝ βρίσκει ότι:ενλω παραμένουν τα ΠΡΟΝΟΜΙΑ επιστροφής 11ΦΠΑ σε όσους παραγωγούς πουλάνε στην χονδρική ......αφαιρούν αυτό το "προνόμιο" σε όσους πουλάνε μόνοι τους τα δικά τους προϊόντα και ταυτόχρονα επιβάλεται ΦΠΑ 10 σε όλες τους τισ πωλήσεις....

    αν δηλαδή πουλάς μόνος σου τα προϊόντα σου ΤΙΜΩΡΕΙΣΑΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΊΑ με ποσοστό 21% ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ ΣΟΥ

    Αν είσαι καλό παιδί και μείνεις υπόδουλος του χονδρέμπορα ΕΠΙΔΟΤΕΙΣΑΙ ΜΕ 11% επι του τζίρου σου

    Όποιος παρακάμπτει το ΚΥΚΛΩΜΑ και ΜΕΙΩΝΕΙ την ψαλίδα τιμών ανάμεσα στην τιμή παραγωγού -καταναλωτή ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕ 21 % ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ ΤΟΥ.....


    Ο GAP ΚΑΙ Η ΠΑΡΈΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΕΝΑΤΝΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ

    ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟ

    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗ 1ηΙΟΥΝΙΟΥ ΤΟ 50-60% ΤΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΝ ΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΙΣ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ

    ΟΙ ΧΟΝΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΕΠΑΦΕΣ

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΤΝΙΑ ΣΤΙΣ ΤΑΜΙΑΚΕΣ

    ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΛΙΑΝΟΠΩΛΗΤΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ

    • Orestios avatar
      Orestios @ xrhxa65 11/04/2010 18:16:12

      Μεγάλη απάτη αυτό που κάνει το ΠΑΣΟΚ.

      Πάγκαλε ακούς ή κουφάθηκες από τις πορδές που ρίχνεις?

  10. Tassos avatar
    Tassos 11/04/2010 18:30:59

    Να καταλάβει ο Π.Παναγιωτόπουλος ότι το φίδι δεν πιάνεται φίλος. Δεν ξέρω αν πίνει καφέ αυτός ή ο Σαμαράς ή οποιοσδήποτε της ΝΔ με αυτόν τον ελεεινό τύπο αλλά "χαριτωμενιές" δεν χωράνε.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 11/04/2010 18:48:11

    Για τη ακριβεια ειπε «Η Γερμανία είναι γίγαντας με μυαλο νανου».

  12. Dimi avatar
    Dimi 11/04/2010 19:16:06

    O "Mεγάλος Τραγουδιστής" προδότης πότης και μονίμως καθεύδων στις συνεδριάσεις Πάγκαλος, είναι Αντιπρόεδρος του ατάλαντου Κυβερνήτη του «Τιτανικού PASHOCK»!

    "Κατά τη σάλα και τα έπιπλα" όπως λένε στο χωριό μου..

    Κι επειδή Ελληνίδες και Ελληνες έχουμε ΜΝΗΜΗ! γιά την άλλη πλευρά του νομίσματος της προδοσίας των Ιμίων: http://bit.ly/bxQAtT

    Κι έπειδή Ελληνίδες και Ελληνες έχουμε ΜΝΗΜΗ! που πληρώνουμε 16 παχυλούς ετήσιους μισθούς, Ιδού Θαυμάστε!
    http://bit.ly/9UE39c http://bit.ly/iYlxT http://bit.ly/dDmSXd http://bit.ly/9rEwcn

  13. sim avatar
    sim 11/04/2010 19:21:49

    οι άνθρωποι είναι απίστευτοι ,έβλεπα σήμερα τον Ευθυμίου στην ΝΕΤ,αλαζονικός,προκλητικός,αμετανόητος ,αυτός ο πρώην δημοσιογραφίσκος που αφόυ είχε εκπομπή στην κρατική τηλεόραση (κρατικοδίαιατος και υπο την προστασία του συγκροτήματος),μετά ανέλαβε υπουργός παιδείας και τα έκανε μπάχαλο ,στην κυβέρνηση του γιάγκου, του άκη,του κίμωνα κλπ αστεριών του χρηματιστηρίου κλπ λαμογιών .
    Τώρα αυτός βγαίνει λάβρος κατά πάντων και προκαλεί τον κάθε μισθωτό που ματώνει και είναι ανασφαλής με τις μαλακίες τους και ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ στον κόσμο που ζαλισμένος προσπαθεί να καταλάβει πώς τον ρίξανε αυτός και όλοι οι Άλλοι στον λάκο με τα φίδια.
    Αυτός και όλοι οι σαν αυτόν είναι άνετοι γιατί δεν θα πεινάσουν ,έχουν φτιαχτεί με τα λεφτά μας ,τα λεφτά που μας κλέψανε ,τα λεφτά που ο ΓΑΠ τα είχε αλλά τα έχασε .......................
    ΦΕΡΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΡΕ ΚΑΙ ΚΡΥΦΤΕΙΤΕ

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/04/2010 20:18:26

    Η καλύτερη δήλωση όλων των εποχών: ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης να ομιλεί για ήθος.....

  15. popolaros avatar
    popolaros 11/04/2010 20:42:51

    Πετάχτε του 10 σουβλάκια να σωπάσει...του Κου 'πήρε ο αέρας την σημαία'.

  16. otinanai avatar
    otinanai 12/04/2010 01:03:05

    «Η Γερμανία είναι ένας γίγαντας με μυαλό μικρού παιδιού»

    • El Gekko avatar
      El Gekko @ otinanai 12/04/2010 09:14:52

      και δεν ήταν καν πρωτότυπη ...

  17. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/04/2010 19:22:19

    Στην αρχή κόντεψα να λυπηθώ τον Γιώργο, πως αναγκάστηκε να τον τοποθετήσει στη θέση του αντιπροέδρου «μπόγια»! Πίστευα πως μετά τα όσα του είχε σούρει, θα τον έστελνε στη Τζια για να πατάει τα σταφύλια του στο πατητήρι!
    Στη συνέχεια κατάλαβα ότι έτσι, θα γλύτωνε από τις απρόβλεπτες επιθέσεις του συνήθους υπόπτου Θόδωρου. Αυτός ηρεμεί και "κάθεται στ’ αυγά του", μόνον ως υπουργός!
    Τώρα αρχίζω να υποψιάζομαι ότι του είναι και αρκετά χρήσιμος αφού τα βάζει με τον Αντώνη, ανέκαθεν δεν τον "πήγαινε", που όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερους Έλληνες πείθει για την αξία του και για τις θέσεις του.
    Μιλάμε για πολύ τρόμο!
    Βέβαια, ο υπουργός του «στρατηγού ανέμου 1996» των Ιμίων και της «ντροπής 1999» της παράδοσης του Οτσαλάν, έχει και τόσες «κοινές πεποιθήσεις» στα Εθνικά θέματα με την υποψηφία "κόρη", που πρέπει οπωσδήποτε να της συμπαρασταθεί στον απέλπιδα αγώνα που δίνει!
    Προτείνω να τον αφήσουμε να «ανακουφίζεται»!

  18. diasapollon avatar
    diasapollon 14/04/2010 09:32:47

    ο κ. Πάγκαλος καλά κάνει και μιλάει έτσι,είναι ο χαρακτήρας του ατόμου.Το πρόβλημα είναι ποιοί είναι εκείνοι που τον ακούνε και του λένε μπράβο,αντι να τον πάρουν με τις λεμονόκουπες